IK HOU V AN UW VROUW Slotconcours vocalisten bewees gelijk van jury Kerkenconferentie wil geloofsimpasse helpen doorbreken EDUARD FLIPSE Niemendallerige klucht Open brief over L investeringen in Zuid Afrika wekt tweespalt Korte metten LUC LUTZ TREFZEKER ALS „STER" VAN VRIJE PRODUKTIE Mode aan de sportieve kant programvernieuwer Ruzie rond John van Kesteren in Duitsland DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 HET BINNENHOF PAGINA Om de geloofsimpasse en de po larisatie te helpen doorbreken organiseren de elf kerken van de Raad van Kerken in Neder land in 1974 een „kerkenconfe rentie". Dit plan, waarover wij reeds eerder het een en ander hebben bericht is nu officieel ge presenteerd. Dr. A. Kruyswijk, voorzitter van de Raad van Kerken, noemde het „een geheel nieuw gebeu ren" in ons land. De raad wil bijdragen tot een ontspanning en een nieuwe bundeling van krach ten. Niet zozeer wordt gedacht aan pogingen tot het overbrug gen van tegenstellingen, maar aan een nieuwe bezinning op het getuigenis van Christus. Via gespreksavonden, gevolgd dcor landelijke bijeenkomsten wil men komen tot een twee daagse conferentie op beleidsni veau in november 1974 waaraan uit elk van de kerken ten hoog ste twintig afgevaardigden deel nemen. De besluiten die dan woraen genomen zijn bindend, tenzij voor een kerk, die nadruk kelijk stelt eerst ruggespraak te willen houden. Di. Kruyswijk constateerde dat vrijwel alle lidkerken in eigen kring worstelen met problemen, die samenhangen met de eis om .n de huidige tijd het evangelie te beleven en in de wereld te vertegenwoordigen. Vrijwel over al stuit men op polarisatie en ee.i verharding van standpunten, die steriliteit in de hand werkt. In plaats van als oplossing te zoeken naar een grootste geme ne deler wil de kerkenconferen tie ,,de fronten openbreken" door een nieuwe bezinning op het evangelie en een gelovig handelen, „waarmee de huidige wereld waarachtig wordt ge diend". Sterk benadrukte voorzitter Kruyswijk de noodzaak om in de kerkenconferentie het beleidsni veau en het grondvlak van de kerken samen te brengen in een oecumenische ontmoeting. Onder grondvlak wordt dan verstaan, kerkeraden, parochieraden, lo kale raden van kerken, particu liere gespreksgroepen en actie groepen. Nu wordt het doorvoe ren van vernieuwingen, aldus ds. Kruyswijk, in ernstige mate gehinderd door spanningen tus sen het beleidsniveau (meestal voorzichtig en terughoudend) en het grondvlak (waarbij tal van elementen in gemeenten en pa rochies wijzen op een nieuw elan). Mgr. H Ernst, bisschop van Breda, vice-voorzitter van de Raad van Kerken, herinnerde er desgevraagd aan. dat de bis schoppenconferentie „in zijn hui dige samenstelling" besloten had dat de katholieke kerk in ons lar.d deelneemt aan de ker kenconferentie. Mgr. Ernst bleek er niet al te ongerust over, dat de bisschop pen besluiten van de kerkencon ferentie zouden moeten afwijzen vanwege bezwaren uit Rome, zoclr tijdens het pastoraal conci lie aangezien de resultaten van de kerkenconferentie vooral de mentaliteit betreffen". „De bis schoppen proberen het uiterste. Mgr. H. ERNST We weten nu nog beter wat onze mogelijkheden en grenzen zijn. We zitten, evenals de meeste kerken, in een moeilijke posi tie". Om te voorkomen dat de voor bereiding van de kerkenconfe rentie en van het landelijk pas toraal overleg elkaar bijten, hebben de katholieke bisschop pen de pastores verzocht om een weikverdeling naar afzonderlij ke groepen te bevorderen. De werkgroep „Kalros" die zich binnen de Nederlandse kerken bezig houdt met kritische voor lichting over Zuid-Afrika is ver deeld over het standpunt van dr. J. Feddema, lid van de werk groep. Dr. Feddema had de open brief ondertekend van een aantal vooraanstaande kerkleden aan de Wereldraad van Kerken, waarin die kerkleden ziqh dis tantiëren van het besluit van de wereldraad om investeringen te rug te trekken uit Zuid-Afrika. De meerderheid van Kairos, on der wie prof. dr. J. Verkuyl, be treurt deze open brief, met name de vereenzelving van het stand punt van de wereldraad met het bevorderen van geweld. In een verklaring zegt de meer derheid voorstander te zijn van de ..meervoudige benadering" en te begrijpen dat van mensen in Zuid-Afrika inzake apartheid niet eenzelfde standpunt gevergd mag worden als van mensen el ders. „In de Europese en Noord- amerikaanse situatie", aldus de verklaring. „Verdient het echter aanbeveling slechts van uit het standpunt van de Wereld raad van kerken te opereren." Een minderheid van Kairos. on der wie C. Baronesse van Heem stra en dr. J. Feddema zelf, verklaart even fervente tegen standers van de apartheid te üjn, maar méént dat. u~* "drijfsleven j<Utjemancipi «ie Afrik.iren3ne zich in te zetten voor de gerech tigheid dan zich terug te trek ken. In een in Genève gepubliceerd antwoord aan de ondertekenaars van de open brief, onder wie ds. Buskes en de ds. F. Landsman, schrijft dr. B. Sjollema, hoof«l van het anti-racisme program ma van de wereldraad, dat er geen aanleiding is om af te wij ken van het door de wereldraad ingenomen standpunt om „met verschillende geweldloze midde len aan te sturen op een radica le verandering van de structuur in Zuid-Afrika". Dr. Sjollema herinnert dat het centraal comité x Wereldraad, dat vorige maand bijeen was. de investeringsstop, waartoe in 1972 besloten was, niet heeft opgeheven. Sjollema beveelt de ondertekenaars aan om hun vragen eerst met Neder landse kerken te bespreken die lid zijn van de wereldraad. Vol gens hem is het onverstandig om dergelijke vragen aan de wereldraad voor te leggen vlak na de jaarvergadering van het centraal comité. Prof. dr. L.H. Janssen, s.j. hoogleraar in de economie van de ontwikkelingslanden aan de katholieke hogeschool in Tilburg is het ere-professoraat toege kend van de katholieke universi teit van Peru. Dit vanwege zijn verdiensten voor het tot stand komen van een sociale faculteit aan deze universiteit. Prof. Jamssen bekleedt vele functies in organisaties die zicfh bezighou den met de ontwikkelingsproble matiek. Hij heeft voor de Ver enigde Naties en de Nederlandse regering vele opdrachten in de ontwikkelingslanden uitgevoerd. Het katholieke weekblad „Afrique Nouvelle", dat een jaar geleden wegens financiële pro blemen werd stopgezet, zal aan het eind van dit jaar onder an dere vorm maar onder dezelfde naam terugkomen. Het zal zich praktisch uitsluitend met Afri kaanse problemen bezighouden. Bijzondere nadruk zal het blad op de oecumene leggen, met name ook op de contacten tussen is lam en katholicisme. President Franpois Tombal- baye van de Centraal-Afrikaanse republiek Tsjaad heeft een ener giek optreden aangekondigd te gen elke vorm van „Europees en in het bijzonder Frans post kolonialisme". Als onderdeel van dit programma noemde de president de afschaffing van alle Europese aanduidingen en van de christelijke namen in Tsjaad. Ook wil hij de instelling van een inwijdingsritus van de jongeren in de samenleving van het land, overeenkomstig de Afrikaanse traditie. De katholieke bisschoppen van Ierland en de raad van ker ken hebben besloten nog deze maand een werkgroep in te stel len, die de morele en lichamelij ke gevolgen van de gwelddaden in Ulster moet nagaan op de be volking. De groep die twintig le den telt uit de republiek en uit Noordierland, moet vooral na gaan in hoeverre de Ieren het gebruik van geweld tot het be reiken van politieke doelen voor staan en op welke manier de kerken deze mentaliteit tege moet dienen te treden. KERK EN WERELD Kard. Felici kritiseert kritiek in de kerk Kardinaal Pericle Felici, presi dent van de pauselijke commis sie voor herziening van het ker kelijk recht, heeft het internato- nale kerkjuristencongres in Mi laan aangegrepen voor een scherpe kritiek op de protestbe weging binnen de katholieke kerk. Kardinaal Felici wees erop. dat op het ogenblik de rechtsweten schappen en het recht zelf in een crisis gedreven worden door degenen, die tot taak hebben het recht te verdedigen en te bevor deren. Met scherpe bewoordingen brandmerkte kardinaal Felici, die als conservatief bekend staat, de „pathologische ver schijnselen" van een contestatie, die „tegenover de goddelijke ambtskerk bijna tot regel ge worden is". Men kritiseert de kerk vaak In naam van niet aanwezige of valse charisma's. In dit verband klaagde kardi naal Feldcl er vooral ook over, dat er tegenwoordig „zoveel oe cumene bedreven wordt ten kos te van de geopenbaarde waarhe den". Hij wees erop, dat in de huidige chaos van ideeën en me ningen meer dan ooit duidelijk heid en ordening nodig zijn. Het congres in Mlaan, dat tot morgen duurt en waaraan onge veer driehonderd canonisten en juristen uit de hele wereld deel nemen, heeft zich beziig gehou den met het thema „de mense lijke persoon en de ambtskerk". ADVERTENTIEi Temidden van het zich veranderende toneelbestel zullen de zogenaamde „vrije produkties ook dit jaar een vaste, be langrijke plaats innemen. De eerste voorstelling „op ei gen risico" viel gisteravond in Den Haag in Diligentia te zien met „Ik hou van uw> vrouw", een blijspel rond 2n door twee echtparen. Die „vrijo produkties" zijn, een enkele uitzondering daargelaten, overigens vrij risicoloze blijspe len die door een groep acteurs worden vertolkt waarvan je bij voorbaat al het resultaat kan vermoeden. „Ik hou van uw vrouw" is een kluchtig bedenk sel van de in die sector zeer be dreven Engelse heren Water- house en Hall (beste werk o.a. ..Billy Liar") en aangezien Luc Lutz een van de hoofdrollen vertolkte kon je van die kant een trefzeker stuk komediante- rij verwachten. Van hem kwam dat dan ook, maar Luc Lutz heeft het hele toneelmechaniek Dat is 't fijne van de Montycoat: zo grondig onder de knie dat je het alleen maar jammer kan vinden dat hij hier genoegen mee neemt. „Ik hou van uw vrouw" is name lijk een erg niemendallerig werkstuk. Het gaat uit van een bekende kluchtige kunstgreep: Neem twee echtparen en laat de helft van het ene paar met de wederhelft van het andere paar een verhouding beginnen. De voor- en zo langzamerhand uit gebakken humor ligt voor het oplepelen. Waterhouse en Hall bezaten de creativiteit daar iets aan toe te voegen: Het vertoon de overspel is dat niet „echt", want het ene vrouwtje doet maar alsof ze getrouwd is met de andere meneer. Twee echte echtparen grepen deze klucht met alle beschikbare handen beet: Luc Lutz met zijn vrouw Simone Rooskens, Marij ke Merckens met haar man Jacques Luyer. Paul Melton, de Amerikaanse regisseur die voor namelijk in die „vrije sector" werkzaam blijft, zette het in scène, zorgde voor soms wat al te groffe nadruk, en een aantal aardige slapstick-effecten zoals diverse „double takes" van Luc Lutz die veruit de „ster" van de voorstelling werd, op arm lengte gevolgd door Marijke Merckens die het meeste natu rel inbracht- In de vertaling van Harriet Free zer kwamen enkele woord-vond sten in de dialoog erg goed over, maar beide Engelse au- Mis op begraafplaats In de kapel op de begraafplaats aan de Binckhorstlaan wordt woensdag 19 september om drie uur een mis opgedragen d«x»r één van de priesters van de pa rochie H. Antonio van Padua. Klank en Kleur De drumband en het majorettenpeloton Klank en Kleur vierden in gebouw Amicitia hun eerste lustrum. Namens een acticomité werden aan het Westeindc aan de voor zitter, de heer H. Louwershei- mer zes trompetten aangebo den. Hij ontving tevens een zil veren standaard. (ADVERTENTIE) teurs verschoten v«5ór de pauze duidelijk het meeste kruit. Daarna wringen ze zich al te herkenbaar in allerlei bochten om de situaties leuk te houden, waarbij de acteurs nauwelijks kans krijgen werkelijk een „ka raktertje" neer te zetten. Het publiek reageerde enthousiast bij de première. Tot en met 15 september kan goedlachs Den Haag nog in Diligentia terecht. BERT JANSMA Telkenjare wordt het Internationaal vocalis tenconcours 's-Hertogenbosch besloten met een concert, te geven door het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans, waarin de eer ste en tweede prijswinnaars de gelegenheid krijgen in het Stadsschouwburgcasino op te treden. «vee van de acht gegadigden, de bas-bariton Peter Tschaplik (DDR) en de tenor Anto- nius Nicolescu (Roemenië) lieten het op het laatste ogenblik afweten, zodat er zes restten. Onder hen één eerste pr js, de Hongaarse sopraan Andrienne Csengery, die met een fragment uit Mozarts Cosi fan tutte wederom bewees, dat de uitspraak der jurering alleszins gerechtvaardigd was. Volgde tenor James Wagner (USA) in de a Fra poco a me ricovero van Donizetti, r fraai vocaal materiaal beschikkend, zich handhavend in de situatie waarin een tweede prijs hem had gebracht. Maar hoe stond het met de Poolse mezzo Stefania Toczyska? Met O mio Fernando uit La Favorita van Donizetti, bewees zij dat zij over een uitgesproken muziekdra matisch talent beschikt. Bovendien weet zij bijzonder goed met een orkest om te gaan. Haar optreden evenals dat van de na haar verschijnende Roemeense sopraan Cornelia Pop. deed ons beseffen hoe jam mer het in feite is. dat een orkest in het concours niet als begele der kan worden geïntegreerd Is het niet zo dat daardoor het e ndoordeel van de jury best een wijzi ging had kunnen onderdaan? Eén ding is zeker: deze beide vocalisten waren met het uitstekend spelend ensemble in de rug aanmerkelijk beter dan bij de officiële fi nale. Was de invloed van Hein Jordans en zijn mensen merkbaar, op de prestaties van de Deense mezzo Vibeko BJelke, die de zware taak op zich had genomen een deel uit Ra vel's Sheherazade te vertolken? Thans zelfs in het sfeervolle milieu waarin ze door de geraffineerde instrumentatie werd gebracht schoot ze tekort: We persisteren in onze mening dat haar niet een tweede prijs had moeten worden toegekend. Restte de Engelse sopraan Mirjam Bowen. die wederom een voortreffelijke indruk wist te bevestigenmaar waarom liet men haai, de enige orator.umzangeres, optreden in Bizets Carmen? Was ze in een werk van Handel of Purcell toch niet beter tot haar recht gekomen? Het Brabants Orkest omlijstte de prestaties van de executanten met de uitstekend klin kende ouverture Cyrano de Bergerac van I Johan Wagenaar en Verdi's La forza del destino. (Van onze muziekredactie) De tragiek In het leven van Eduard Flipse, de gisteren overleden oud-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, is geweest, dat hij bij de grote renaissance van het orkest dat zijn dirigentenloop baan markeerde, op een zij spoor gerangeerd was. Toen de nieuwe Doelenzaal, het gran dioze hoofdkwartier van het Rotterdams Philharmonisch, in gebruik gesteld werd, ver dween Eduard Flipse van het vaderlands toneel. Voor een groot deel van de jonge gene ratie der concertbezoekers is hij daardoor een grote onbe kende. Totaal ten onrechte, want de rondborstige Flipse die in 1898 te Wissekerke geboren werd, heeft niet alleen voor Rotter dam maar voor het hele con- certb^drijf in Nederland veel betekend. Vanaf het moment dat hij in 1930 eerste dirigent van het Rotterdams orkest werd. heeft hij het ensemble opgewerkt tot een orkest dat niet langer een straatlengte achter Concertgebouworkest en Residentie-Orkest betekenis kreeg. In de dertiger Jaren kreeg Eduard Flipse zelfs internatio nale faam als programvernieu wer, hij had een open oor voor de stem van zijn eigen tijd en meer dan in Den Haag en Am sterdam kreg n nieuwe cc»npo- sities, niet in de laatste plaats die van Nederlandse componis ten een kans. Niet alleen in strumentale, maar ook vocale muziek, want Flipse was een koorleider van formaat. De goede traditie werd in Rot terdam voortgezet ook in de jaren na 1945, toen het Rotter dams Philharmonisch, van ei gen huls door oorlogsgeweld beroofd, van de éne slechn? geïmproviseerde concertzaal naar de andere moest trekken. Ook binnen het kader van het Holland-Festival heeft Eduard Flipse in de jeugdjaren van het festival in dat opzicht een paar opmerkelijke daden ge steld. Als dirigent was Flipse geen man van de fijne i als muzikant was zijn opmer kelijke karaktertrek: rondbor stig: hij zocht naar de kern en offerde daarvoor desnoods de perfectie wel eens op. Maar het fundament dat hij legde, was betrouwbaar. Daarvan hebben zijn opvolgers - Decker, Fournet cn Edo de Waart - in de Doelenzaal kunnen profite ren. Het feit dat Flipse daar nooit meer een kans kreeg, blijft een blamage voor de lei ding van het orkest dat hij heeft helpen grootmaken. Zijn muzikale opleiding kreeg hij van zijn vader, Otto Lies, A. B. H Verhey en Mej. C. J. Reijtz. In 1916 slaagde hij voor het diploma van de Koninklij ke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging, waarna hij nog studeerde hi] Albert Rous- sel en Louis Aubert in Parijs. Eduard Flipse kreeg vele on derscheidingen. waaronder de Van Oldtnbamevelt-pennlng, de hoogste van de stad Rotter dam. IllJ maakte vele concert reizen naar Duitsland, België, Frankrijk, Hongarije en Po len. MüNCHEN - John van Kestern, de Nederlandse operatenor die vorige maand nog in ons land optrad ln „Die Fledermous", is na eetn ruzie met regisseur Kurt Pscherer oatslegen bij het Theater am Gfirtnerplatz MUnchen. Pscherer, tevens dièbaéét va het theatei v ertveei' V,m Kïé! ren tijdens een repetitie van „Kiss me Kate" dat hij zijn tekst niet voldoende had inge studeerd. Dat gebeurde overstaan van het hele ensem ble en ontaardde in een woor denwisseling. waarin de zanger zijn directeur verweet al te au toritair op te treden. Van Keste ren verliet woedend de repetitie en weigerde 's-avonds in Die Fledermaus op te treden. Ge volg: onmiddellijk ontslag bij hot ensemble, waarvan hij al vijftien jaar deel uitmaakte. EHBO In Loosduinen start op vrijdag 21 september een EH BO cursus voor beginners. Deze cursus duurt 12 weken en wordt gegeven door een arts en een insttucteur en leidt op voor het eenheidsdiploma EHBO. Inlich tingen kan men krijgen bij me vrouw J. Hendriks-Batist, Wcst- madeweg 36, tel. 233270. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17