Burgeroorlog in Chili niet te voorkomen Progressieve ligt nog ver volkspartij in verschiet £eid^@omci/nt STAATSGREEP CHILI VERWACHT ALLENDE VREESDE STAATSGREEP PvdA-congres moet wennen aan nieuwe rol 73p INDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PARIJS (AFP) President Allende vreesde al geruime tijd een militaire staatsgreep. Deze zou volgens hem van de zijde van het leger komen. Dit blijkt uit mededelingen «die Allen- de's beste vriend, Augusto Olivares, vorige week heeft ge daan aan een verslaggever van het Franse persbureau AFP. Olivares, die dinsdag vrijwillig met Ailende de dood is inge gaan, was de laatste maanden onafgebroken aan de zijde van de president. Naar Olivares vertelde, kwamen de voornaam ste vrienden en medewerkers iedere avond naar het Moneda- paleis om samen met de president de maaltijd te gebruiken. Om de zenuwachtige spanning waaronder men verkeerde niet te vergroten, werd onder het eten nooit over politiek gespro ken. Na de maaltijd ging Allende korte tijd rusten. Daarna besprak hij met zijn naaste medewerkers de belangrijkste moeilijkheden. In het presidentiële paleis werden de leden van de regering, de politieke leiders en het personeel van de president de laatste tijd onderricht in het toepassen van hartmassage en het toe dienen van bloedtransfusies voor het geval er een gewapende aanval op het Monedapaleis zou worden gedaan. President Allende heeft zich, zo deelde Olivares mee, gekeerd tegen een voorstel van uiterst links, een volksleger te vormen om het hoofd te kunnen bieden aan een gewapende aanval op zijn bewind. Hij had dit van de hand gewezen omdat hij in de eerste plaats wilde vasthouden aan zijn beginsel het socialis me in Chili langs vreedzame weg te vestigen en ook omdat hij bang was dat het oprichten van een volksleger een reactie van de krachten van de oppositie zou uitlokken. IV I Een tank houdt de wacht voor het gedeeltelijk afgebrande (Van onze correspondent) Santiago Eindelijk hebben de Chileense militaire krachten zich verenigd om ,,het vader land van het Marxisme te be vrijden". Ondanks alle pogingen om duidelijk te maken dat op de een of andere manier Chili .anders" was, is het land de zelfde weg gegaan als vrijwel ieder ander Latijns Amerikaans land en is het bezweken voor de verlokkingen van de militairen. Maar Chili is anders. De mili- burgeroorlog, een gebeurtenis waar het Chileense volk door de geschiedenis en de gebeurtenis sen van de laatste drie jaar op voorbereid is. In 1891 kwam in bijna dezelfde omstandigheden, tijdens een politieke botsing tus sen de president en het congres de Engels-opgeleide marine in vrede vernietigd"? Of ligt de opstand. De opstand werd uit- schuld ergens anders? eindelijk een succes. President De laatste maanden verkeerde Balmaceda pleegde zelfmoord, maar niet voor dat de Londense Times geschreven had: „Er is een communistische regering in Chili, een despoot of verschillen de despoten die onder de valse naam van de Uitvoerende Macht alle vrede, alle voor spoed en de hele ontwikkeling van de voorgaande 80 jaren ver nietigd hebben". vorige week bij de viering van zijn verjaardag toegejuicht werd door meer dan een mil joen Chiilenen. Deze hulde was de grootste demonstratie die zich ooit in Santiago voorgedaan heeft. Heeft Allende wel „alle Drie jaar lang heeft hij zich ge draaid en gekronkeld over alle ingewikkelde zijweggetjes van het Chileense wettelijke sy steem, maar langzamerhand teerde zijn mogelijkheid om te regeren weg door de macht van het Congres, dat zijn ministers had ontslagen en zelf maatrege len trof die in scherpe tegenstel ling stonden met de wensen van de president. De christen demo- kratische partij, die in het begin de verkiezing van Allende in 1970 steunde, keerde zich in de laatste 18 maanden heftig tegen het presidentiële paleis omring- ^em en heeft ^ee' ^at schuld den in een mislukte pogdng een aan de huidige mislukking, staatsgreep te plegen, hebben de militairen ernstige tekenen Veranderingen van innerlijke tweedracht ge toond. Onder de spanning van Het is gemakkelijk te beweren deze steeds oplaaiende ruzies, is dat Allende meer bescheiden het land duidelijk in een staat van chaos. De kopermijnen wer den gestopt, de inflatie begon uit de hand te lopen eigenaars van vrachtwagens hebben bij voortduring gestaakt, bij tijd en wijle sloten de winkeliers hun winkels uit protest tegen de te korten, en de aanzienlijk grote in invloedrijke middenklasse van het land kwam voortdurend Uyl. Wel bestaat er vrijdag avond alle gelegenheid om een oordeel te geven over de kabi netsformatie en het daarbij ge- Fprlprnrip voerde beleid van de tweede ka merfractie. gresstukken aan welke uitgangs punten het bij de formatie heeft vastgehouden. Ook nu weer Den Haag Morgen en zaterdag houdt de Partij van de Arbeid in het Amsterdamse RAI-ge- bouw haar veertiende congres. Vooral een opmerkelijk gebeu ren, omdat dit na zoveel jaren het eerste congres van een *'dA als regeringspartij is. Formatie Vergelijkingen met vorige con gressen, toen de PvdA nog op- Het partijbestuur zegt in positie voerde, gaan dan niet meer op. Voorbij is het nu met het nieuwlinkse indianengehuil en die dito vreugdedansen van André van der Louw, inmiddels gepromoveerd tot partijvoorzit ter. Op congressen van de oppo sitiepartij PvdA kon de achter ban lekker stoom afblazen, met dé dolste voorstellen de wereld op zijn kop zetten, kankeren op de confessionelen. Maar nu zijn de bordjes verhangen. Den Uyl heeft zijn langbegeerde premier schap gekregen, die socialisten zijn (een beetje) aan de macht, dus wordt het tijd om ook op het congres de socialistische ernst weer de boventoon te la ten voeren. En begrip te vragen voor de moeilijke positie van Den Uyl- die nu 's lands zorgen op zijn schouders torst. Goed, een enkeling zal nog niet helemaal aan de regeringsver antwoordelijkheid gewend zijn erv op het komende congres pro beren zich even te laten gaan, maar hij zal gauw tot de orde wprden geroepen. Nieuws Links hoeft niet meer lastig te doen eij brave, ouwerwetse socialis ten zijn er of nog maar betrek- De totstandkoming van een min na de verkiezingen misschien toch nodig heeft. Zaterdag gaat het congres praten over het voorstel om met de PPR en D66 te komen tot een federatie. Het is nu wel duide lijk dat de zo fel begeerde pro gressieve Volkspartij (PVP) verder dan ooit In het verschiet ligt. wordt de indruk gewekt dat Een Progressieve Volkspartij zou men geen millimeter van de - rode draad is afgeweken. Aan het Binnenhof weet men wel be ter. Zo langzamerhand zullen de congressisten ook wel weten dat het resultaat van de kabinets formatie iets anders is dan de progressieve drie aanvankelijk wilden. de congresstukken staat: „Keerpunt" 72 is als belangrijk ste uitgangspunt voor het kabi netsbeleid aanvaard." Maar er wordt gewezen over het feit dat het confessionele program niet ondergeschikt maar nevenge schikt aan Keerpunt is. Sommi- het allerbeste uit PvdA PPR i D'66 in zich moet hebben. Het mooie socialistische uit de PvdA, het radicale uit de PPR en het democratische element uit D'66. Het liefst zou er dan nog een akkoord met de PSP moeten komen, maar ook dat zit er nog niet in. Een deel van de PSP, ooit afge scheiden van de PvdA, wil best samendoen. Maar voor vele pa cifisten is de PvdA te burgerlijk geworden. En van D'66 moeten ze helemal niets hebben, hoewel ze het weer best kunnen vinden met de PPR. de samenwerking tussen de pro gressieve partijen de hoofdmoot van de congresangenda. Dan wordt er ook nog gepraat over de samenwerking bij staten- en raadsverkiezingen. Ook een moeilijk punt. In Noord-Holland liggen bijv. de Statenfracties van PvdA en D'66 met elkaar overhoop. Er is nog al wat va riatie in samenwerkings-verban- den. Hier doet de PSP wel mee, daar niet. Zelfs wordt met de CPN aangepapt, als dat beter uit komt.Op het congres wordt ook aandacht besteed aan de in ternationale politiek, de PvdA als actiepartij en de herziening van de omroepwet. Voorts wordt gesproken over de vor ming van colleges van Ged. Sta ten en van Burgemeester en Wethouders, welke colleges meer dan in het verleden met een politiek program moeten werken en veel minder een af spiegeling van de geschakeerde gemeenteraad zijn. De wethou ders zullen meer partijpolitiek in hun beleid moeten stoppen. het ontzettend veerkrachtige po litieke systeem uiteindelijk doorgebogen. Minderheid Allendes grootste probleem was, toen hij aan de macht kwam, dat hij alleen de minderheid van het land achter hem had staan. Tlij werd gekozen met 36 procent van de stemmen. Hoe wel hij in de afgelopen drie ja ren geen enkele aanhanger ver loren heeft zijn aanhang steeg tot 44 procent bij de ver kiezingen voor het Congres dit jaar werd hij steeds gekon- fronteerd met een oppositie die zeer groot was en ekonomisch gezien veel macht bezet. Door een rechtvaardige politiek te voeren hoopte hij die belangrij ke delen van de bevolking voor zich te winnen vooral dege nen die in de kleine handel en commercie werkten die de grootste aanhangers van de op positie waren. Allende had er weinig moeite mee de belang rijkste takken van de economie te beveiligen de kopermijnen en de grootste industrieën van het land zijn nu in handen van de staat maar de minder be langrijke takken bleken scherp en onbuigzaam te zijn. Zelfs zijn ernergieke landhervorming, die op een effektieve manier de macht van de landeigenaars ka pot maakte, bracht hem niet de zo belangrijke politieke steun van de boeren. Allende heeft voortdurend gewerkt met een minderheidsregering zonder een meerderheid in het Congres. De gewichten en te genwichten van het Chileense systeem zijn zo uitgebalanceerd dat de president maar weinig ruimte heeft om te manoeuvre ren als hij steeds maar wordt tegengewerkt door het congres. had moeten zijn in de uitoefe ning van zijn macht. Maar in feite probeerde hij alleen het programma waarop hij was ge kozen te volbrengen iets wat zeer ongebruikelijk is in Latijns Amerika, maar daarom niet minder bewonderenswaar dig. De eerste twee jaar bracht hij inderdaad grote strukturele veranderingen aan in de ekono- mie van het land zoals hij ook beloofd had. Hij slaagde er zelf in om met wat kleine maatrege len de inkomens te herverde len. De tekorten en de ekonomi- sche instorting, zijn zeker ern stig geweest en hebben een scheiding in de bevolking tot ge volg gehad. Maar de harde, ste vige basis van Allende's politie ke aarthang, in de communisti sche en socialistische partijen, is trouw gebleven aan „el com- panero presidente". Natuurlijk, de socialistische partij heeft er voortdurend bij de pre sident op aangedrongen om krachtiger tegen de oppositie op te treden. Zelfs al had Allende zelf het proces willen vertragen, dan nog zou zijn politieke ach terban dat niet hebben toegela ten. In leder geval heeft de re gering van Allende het laatste jaar geen belangrijke maatrege len getroffen. Niettemin is er naast de normale politieke akti- viteiten een groeiende mobilisa tie van de arbeiders op gang gekomen, die duidelijk bijgedra gen heeft aan de spanning in Congres met veel papier AAN BEKENDE PLICHTPLEGINGEN zal het tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid dat vrijdag begint, niet ontkomen. Daardoor in slaap te vallen hoeft men niet; want de agenda van het congres brengt openlijk en tussen de regels door zoveel peper, dat socialisten, politieke vrienden en politieke tegenstanders in de dagen vlak vóór Prinsjesdag ogen en oren wel op het RAI-gebouw gericht zullen houden. Peper zit er in de te verwachten lof en kritiek op het kabinet-Den Uyl en zijn beleid. Er zal op partijcongresbasis nog wel wat nagemord worden over de kabinetsformatie en haar afloop; verder zal naar gelang de opstelling van sprekers in hun eigen partij is. hoopvol of pessimistisch gesproken worden over de kansen welke Den Uyl maakt met het beleid dat hij op stapel heeft gezet. Er zijn nogal wat PvdA'ers die maar moeilijk kunnen begrijpen wat hun premier zelf altijd vermoed heeft en nu ook ondervindt: plan nen maken is iets anders als de mogelijkheid zien om ze uit te voe ren! Kleine hartige brokjes bevat het partijcongres-menu In de voorstellen welke een groep partijleden gedaan heeft tot nogal ingrijpende wij zigingen in de omroepwet. Achter de schermen zijn daartegen heel ,wat bezwaren geuit, variërend van de VARA die de theorie leuk vindt maar de praktijk vreest, tot de regering waar men zich herin nert welke gevaarlijke klippen voor vroegere kabinetten de omroep wet in en buiten de Kamer heeft moeten omzeilen. Lang niet eensgezind zai het PvdA-congres bovendien zijn. als er een duidelijke partijhouding bepaald moet worden op het punt van; wel of niet aanpappen met de PSP. MAAR HET GROTE KLAPSTUK belooft te worden het voorste! om als directe voorbereiding tot de Progressieve Volks Partij nu op korte termijn over te gaan tot het stichten van een federatie roet D'66 en PPR. Tot woede van sommige en ergernis van vele socialistische kopstuk ken hebben de twee progressieve zusterpartijen het klimaat voor het stichten van zo'n federatie verslechterd. Sinds de degradatie van Van Mierlo lopen de democraten niet hard om de hand van de PvdA vaster te houden, maar nog erger is dat deze week de PPR- leiding André van der Louw heeft laten weten voorlopig geen heil te zien in de vorming van een federatie. Hoe zal het PvdA-congres op dit nieuws reageren? Het socialistisch partijbestuur weet, dat tot voor kort ook in de eigen gelederen ver zet tegen een zeer nauw samengaan met D'66 en PPR bestond. Sommige socialisten hebben D'66 als betekenisvolle groep al afge schreven; anderen lopen niet over van enthousiasme voor de PPR. Laatstgenoemde critici hebben de wind in de zeilen gekregen nu de PPR de mond vol heeft van het behouden van het eigen gezicht", daarbij kennelijk ook speculerend op nog grotere verkiezingswinst als De Gaay Fortman c.s. vorig jaar november wisten te boeken. TEN OVERSTAAN VAN DEZE ONTWIKKELING zal het de PvdA- congresgangers moeilijk worden nog te smalen op moeizame pogin gen van KVP om tot een krachtig christendemocratisch blok te ko men. Als het een beetje slecht loopt, zou zelfs wel eens kunnen blijken dat de politieke controverse welke het samengaan van KVP, ARP en CHU bemoeilijkt in andere vorm ook de eensgezindheid der drie progressieve partijen gaat beheersen. Dan zou de peper het gerecht wel eens zo heet kunnen maken, dat sommigen na een proef geen trek meer hebben in eten. Als vrijdag of zaterdag de congresgangers nog tot een late ovatie voor Joop den Uyl komen, nemen die de vraagtekens welke achter diens toe komst op wat langere termijn staan, niet weg. Wellicht is de miljardennota 1974 voor de premier niet eens de ge vaarlijkste klip. Allendes tragische mislukking Drie jaar lang heeft Allende. de eerste na vrije verkiezingen gekozen marxistische president in Zuid-Amerika, geprobeerd in Chili voor waarden te scheppen voor een beter leven voor ieder. Dit is hem niet gelukt en voor deze mislukking heeft hij betaald met zijn le ven. De oorzaken van deze mislukking zijn deels te zoeken bij Al lendes eigen tekortkomingen, deels bij de politieke constellatie van Chili en deels bij de chicanes van niet-Chileense politieke en econo mische machten. Als overtuigd democraat probeerde Allende zijn vreedzame revolutie tot stand te brengen binnen het kader van de bestaande wetten. Hij wees er bij herhaling op, dat een sociale omwenteling nooit zonder zware offers tot stand kon worden gebracht, maar toen deze offers zich aandienden verloor hij de aanvankelijke steun van de midden klasse. En de rechtse oppositie maakte van haar grondwettelijke vrijheden gebruik om stelselmatig alle initiatieven van het volksfront te saboteren, daarbij gesteund en niet zelden betaald door machtige Amerikaanse politieke en economische machten, zoals ITT, Anacon da Copper en het diplomatieke corps, welke laatste leden opvallend veel vriendschap toonden voor oppositieleiders en conservatievo le ger- en marineofficieren. In hoeverre het officiële VS direct bij de staatsgreep betrokken Is. !s thans moeilijk te zeggen, maar de leiders van dit land, waar achter een schreeuw om sociale rechtvaardigheid duivelse communisti sche machinaties vermoed worden, hebben hun afkeer van Allende en zijn politiek nimmer verborgen. En met dat al staat Chili op de rand van een burgeroorlog die wellicht in scherpte en omvang te vergelijken is met de Spaanse burgerkrijg. van een burgeroorlog kunnen nemen. Maar ze nemen wel een groot risico. Ze bewegen zich niet in een politiek vacutlm maar in een ruimte die al zo politiek belast is dat een grote ontploffing onontkoombaar lijkt, het land. Deze mobilisering en Tijdens de rechtse revolutie in politisering van de arbeiders, die grotendeels buiten de politie ke partijen omging, alarmeerde zowel de politieke oppositie als de militaire behoorlijk, en uit eindelijk is daar de huidige ontknoping uit voortgekomen. De militairen zouden wel eens kunnen denken dat ze zo goed verenigd zijn dat ze het risico Militairen die aan de staatsgreep deelnamen richten hun geweren op het presidentiële paleis In Santiago. lljkheid geworden. De grote fa milies, de grote binnen- en bui tenlandse kapitalisten, de mijn eigenaars van Tarapaca, mari ne en een klein aantal deser teurs uit het leger zijn met hem. Maar de grote meerder heid van het volk heeft geen te kenen van opstand getoond. Ne gentiende van het Jeger blijft de gevestigde regering trouw". Die rechtse revolutie eindigde in een burgeroorlog en de zelf moord van de president. Het zou vreemd zijn als de geschie denis zich niet herhaalt. die ontaarde in een burger oorlog, schreef een Engelse correspondent over de oproerlin gen dat „zij er niet aan twijfel den dat wanneer de revolutio naire vlag maar zou wapperen, dit hei teken zou zijn voor de start van een volksbeweging In het hele land. Een deel van deze verwachtingen zijn werke- (Copyrlght the Guardian) ge afdelingen hebben toch een In de PvdA zijn enkele voorstan- beetje nare bijsmaak van de formatie overgehouden en twij felen of aan de uitspraken van het vorige PvdA-congres wel voldoende is vastgehouden. Maar anderen hebben erwaar- dering voor dat er uiteindelijk ders van samenwerking met de CPN, maar het partijbestuur voelt daar op landelijk niveau niets voor. Argument: Alleen samenwerken met de democrati sche partijen» dus niet met de CPN. toch komen. kèlijk weinig over of in ieder geval heel weinig die hun mond nog willen opendoen. De data voor het PvdA-congres zijn uitgekiend bepaald. Een Paar dagen voordat de miljoe nennota uitkomt. Zou het con- Heel simpel allemaal. Maar het gres een week later zijn gehou den, dan zou er natuurlijk kri- tièk op de eerste begroting van hét kabinet Den Uyl zijn geko- nfen. Voordat Den Üyl minister- President werd. kreeg hij de *fearschuwing dat zijn beleid kritisch zou worden gevolgd. Hfct liefst had de partijraad, die Dfn Uyl na het slagen van de kabinetsformatie in mei geen applausje gunde, de rijksbegro ting zelf geschreven. Over het regeringsbeleid voor vol gend jaar kan het congres dus niet van gedachten wisselen. kabinet-Den Uyl is ge- Ov®r de samenwerking tussen de progressieve partijen zegt het partijbestuur dat het om pro grammatische en electorale re denen onverstandig zou zijn de drie progressieve partijen op korte termijn in één grote volkspartij te laten opgaan. Dc samenwerking staat eigenlijk nog pas aan het begin. Geduld met de PVP mag echter geen afstel inhouden. Daarvoor zijn de resultaten van de samenwer king te veelbelovend. derheidskabinet, zegt het partij bestuur, is een moeizaam pro ces. Daarom moest „het pro gressieve kabinet worden aan gevuld met enkele individuele ministers uit ARP en KVP". lijkt erop dat het partijbestuur een volgende keer wat voorzich tiger wil opereren en niet voor de verkiezingen de deur op slot Hoe de federatie vorm moet krij- wil doen. als er een kans die deur na de verkiezingen toch weer op een kier moet. Na tuurlijk moet ook de volgende keer worden geprobeerd tot een regeerakkoord met andere par tijen te komen. Maar dan kan beter met een zeer beknopt pro gram en maar enige kandidaat ministers worden volstaan. In ieder geval wordt gezwegen gen, moet nog nader worden be keken. Er moet worden gestu deerd op een verdeelsleutel. Dc minimale ledentallen van PPR en D'66 zinken in het niet bij de grote PvdA. Zowel bij de PER als bij D'66 bestaat de vrees dat het eigene van de club gauw verloren gaat, als op allerlei ni veaus nauwer met de PvdA wordt samengewerkt. over het voor de verkiezingen Met bet punt kabinetsformatie en WASHINGTON (Rtr) De Amerikaanse regering heeft al minstens 48 uren van tevoren geweten dat er in Chili een staatsgreep zou Diplomatieke worden gepleegd, zo hebben Amerikaanse regerings kringen woensdag gezegd. Mo* nadrik werd echter ver' laard dat de Ameri kaanse regering zich er niet in gemengd heeft, zomin voor als tegen de Chileense regering. staatsgreep een „interne aange legenheid" waar de Amerikaan se regering niet bij betrokken waarnemers in Washington verwachten dat de Amerikaanse regering behoed zaam te werk zal gaan en het militaire bewind in Chili pas over enige tijd zal erkennen ten einde een te directe Identificatie met de junta te voorkomen. dat de Veren gde Staten niette min door velen verantwoordelijk zullen worden beschouwd voor de staatsgreep tegen Allende. Wishington had de staatsgre p Het oific l'I sta.)in Wasii ng- al op mnnnrl.v! verwacht, rw ton .s dat de toel'.jinst van de deze werd een dag uitgesteld Amerikaans Chileense be leid zal kunnen verwezenlijken dat een ordelijk economisch herstelprogramma mogelijk maakt. Kort nadat Allende aantrad als president in de Amerikaanse fi nanciële steun aan Chili vrijwel stopgezet. Ook de Wereldbank en de Internationale Ontwikke lingsbank, Amerika heeft, hebben in Chili van Allen de financieel de rug toegekeerd. Men verwacht in Washington Het feit dat Chili geen schadever goeding wilde btalen voor ge nationaliseerde Amerikaanse be- om plannen met politie-eenhe- den te voltooien. Een woord voerder van het ministerie van Ruitonl*n<ise> 7»ken noemde de trekkingen in de eerste afhankelijk zal zijn van de mate waarin het nieuwe bewind een nolitlet en m-nterhsnpelilk be- F tionaris verklaarde dat de eco- werden afgelast toen in Wash- nomischo situatie in Chil zoda- Ington het nieuws van do nig was geworden onder Allende staatsgreep bekend werd. dat zelfs de Sovjet-Unie slechts Om diplomatieke incidenten tli symbolisch hulp wilde verlenen. voorkomen, werden de 4 Ame Het inflatiepercentage in Chili rikaanse oorlogsschepen die aal bedroeg de afgelopen 24 maan- de oefeningen zouden deelnemei den 300 procent, een wereldre- buiten de 200 mljls zone vai cord. Chill's wateren gehouden, lichamen waarin Ondanks de verslechtering van de De staatsgreep) Is in offlclëlt» voorname steun betrekkingen tussen Santiago en Amerikaanse kringen niet on Washington gedurende de afge- gunstig ontvangen, de mllitalrl lopen drie jaren, zijn de banden iunta is ongetwijfeld pro-Ameri tussen de militaire leiders in kaans. Toch werd de vrees uit Chili en de Verenigde Staten gesprok n dat de staatsgreep h« nauw gebleven. HBRbV -ouorVrprspel itouo/kunnen wiuifiei langen in de koperm jnen werd Chi|w>nwofEci ren w'fldrtv wWihl- vócr binncnJKo<bie mocilljkhodri officieel wel aangevoerd als re- t jd In de Verenigde Staten op- in Chili d e zouden wurmen uitlo den voor het terugtrékken van geleid, en de marines van bc de pen op een burgeroorlog, de steun. Maar ook het feit dat landen hielden hun jaarlijkse I i hnt verleden Is wel bericht da Chili een slechte reputatie ge- gezamenlijko oefen ngen voor linkse grocpyn ia Chili noot wat betreft zijn economi- de Chileense kust. linkse groepen in Chili sche bedrijfsvoering is een fac- De gezamenlijke vlootoefeningen rijn in de guerilla oorlog óm' W tor geweest. van dit jaaai dag heofd te kun»a» bieden a— m Amerikaanse regeringsfunc- morgen begonnen zijn maar rechtse opstand.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13