nder wijzers in één bond ire>.s?wa s dflbENE Huurharmonisatie 1973 wordt niet teruggedraaid a" HP REGERING WIL EERST INZICHT AMSTERDAMSE METRO-KOSTEN STICHTING: TEGEN ABORTUS, VOOR DAADWERKELIJKE HULP KVP en AR zullen huurwaardebeleid gaan belemmeren NIEUWE UNIE IDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 in onze parlementaire redactie E\' HAAG De Nederlandse onderwijzers zijn thans nage noeg allemaal lid van één nieu we vakorganisatie. De Algeme ne Nederlandse Onderwijsfede- ratie ANOF en het Nederlands verbond van directies en leer krachten bij het beroepsonder wijs en van consulenten bij bet leerlingenwezen hebben hun werkzaamheden gestaakt en Noord-Vietnam accepteert hulp uit Rotterdam OTIERDAM De Noordvietna- aiese havenstad Haifong zal de hulp accepteren, die de gemeen te Rotterdam heeft aangeboden voor het herstel van de tijdens de oorlog deels verwoeste ha ven. Het gemeentebestuur van Haifong heeft dat het Tweede Kamerlid mr. B. de Gaay Fort man laten weten tijdens een ge sprek, dat de Nederlandse poli ticus onlangs in Haifong met autoriteiten heeft gevoerd. overgedragen aan een nieuwe organisatie, de Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvakorga nisaties. In de NFO zijn nu 96.000 van de 117.000 georganiseerde onder wijskrachten bijeengebracht. In totaal zijn in deze branche 143.000 personen werkzaam, met een organisatiegraad van 82 procent. Het federatiebestuur zal alle rechtspositionele zaken en algemene onderwijsvraag stukken behandelen en de vraagstukken die de verbands- besturen delegeren. Als voordeel van de nieuwe organisatie wordt genoemd een betere coör dinatie en democratisering. Tot de NFO behoren: de algemene bond van onderwijzend perso neel ABOP, de protestant-chris telijke bond van onderwijzend personeel PCBO, de katholieke onderwijsvereniging KOV, de Vereniging van Christelijke le raren en leraressen bij het be roepsonderwijs VCLBO. de Ka tholieke vereniging van direc ties, docenten en consulenten bij het beroepsonderwijs en het leerlingwezen St. Bernardus, en de vereniging van directies bij het beroepsonderwlje. Voor de opiniebladen van deze week kwamen de gebeurtenissen in Chili te laat om het nieuws ervan nog te kunnen opnemen. Elsevier signaleert nu groot verzet tegen het huurwaardeplan van de regering. „Bezitters van woningen behoeven niet nerveus te worden, want KVP e nAR zijn wanrschijnlijk tegen. Zonder steun van deze regeringspartij en kan Den Uyl tot grote frus tratie van achterban en vakbe- weg:ng geen enkel beleids voornemen uitvoeren. Intussen lijken pogingen om huiseigena ren fiscaal aan te pakken in te genspraak met het streven van minister Gruiiters, het eigen woningbezit te stimuleren". De scheidende hartchirurg, p\if. Boerema, wordt geïnterviewd en m°»nt: „Als de kosten van de behandeling in het huidige tempo blijven oplopen, zal onze nationale begroting in het na jaar 2000 helemaal aan de volksgezondheid opgaan. Alleen wanreei er nieuwe geweldige ui'vindingen worden gedaan, nieuwe kostenbesparende princi pes worden ontwikkeld, is de rampzalige situatie voor de na tionale gezondheidszorg af te •wenden. Maar daar kan nie mand nog iets zinnings over zeggen". CS CS CS O* Cb 3 De Hagse Post maant Den Uyl dat hij premier van heel Neder land moet worden, onder de kop .,'n fopspeen voor het noorden". Citaat: „Minister-president Den Uyl mist de politieke moed om met sprookjes uit zijn oppositie verleden af te rekenen. Daar door zal het aardgaspotje hem nog lang achtervolgen en moet nog maar blijken of hij ooit aan echte regionale politiek toe komt". De Surinaamse communistenlei der Gonsalves waarschuwt: „Surlntme speelt nauwelijks ren rol In de Nederlandse pu blieke opinie. Dat komt ook doordat do Surinamers hier veel te weinig probsren inzicht en in formatie te geven. Maar de ont wikkeling is zo In Suriname, dat men er binnen vijf of tien jaar dezelfde situatie krijgt als Viet nam, Cambodja en Mozambi que". Vrij Nederland conftateert chaoti sche toestanden bij de ver zending van schoolboeken. De schuld ligt bij het van Amster dam naar Culemborg verhuisde Centraal Boekhuis. „Daar be slaat 84 procent van het maga zijn-personeel uit mensen die nog nooit in een boekverzend- huis hebben gewerkt". Onthut send is het verslag over een week uit het leven van een woonwagenbewonersfarailie. Daarin "is voldoende gebeurd om ze een fikae afkeer van onze geordende saminievlng en haar gezaghandhaver* bij te brengen. Het is zoals een van hen het uit drukte: nog even en we hoeven zelf niet meer te trekken:, dan woraen we wel versleept". De Nieuwe Linie preludeert op het komende PvdA-congres. „Den Uyl redt het wel voorlo pig. al houdt het PvdA-bestuur letterlijk rekening met nachten van Andrieesen en Aantjes. De Progressieve Volkspartij Neder land is nog ,ver weg. de PvdA moet er nog aan wennen actie partij te zijn. Er wordt geen juichend, enthousiast congres. Een beschouwing van de auteur Theun de Vries voorts over de processen tegen intellectuelen die de crisie in de Sovjet-Unie aantonen. „De heksenjacht, door het Sovjetbewind op de dis sidenten, de vrije socialisten de zelfstandig denkende onder danen geopend, bewijst dat dit regiem een van de gevaarlijkste struikelblokken is geworden voer de verdere, heilzame evo lutie van het socialis binmeenni lutie van het socialisme binnen en buiten de USSR". De Groene Amsterdammer drukt onder de vette kop „Suriname Vrij nu" een beschouwing af die concludeert: „Iedere dag dat de onafhankelijkheid naar later da'tum verschoven wordt, geeft een voorsprong aan de kiedne groep bevoorrechten, die baat hebben bij de huidige verhou ding met Nederland, maar ver groot de achterstand van de be volking die m>oit anders dan el lende en armoede van de relatie met Nederland ondervonden heeft". In Accent wijdt prof. Heertje een beschouwing aan de begroting 1974, hoewel die nog niet offi cieel bekend is. Zijn slotsom: „Het zou daarom wel eens een natuurlijke ontwikkeling kunnen zijn wanneer de beide zich in het centrum aftekenende politie ke formaties tot intensieve sa menwerking komen. Aan 'n fusie op korte termijn van partijen zoals de KVP, ARP. CHU, D*66 en DS'70, aangevuld met enkele kleinere groepen, staan op dit moment meer emotionele en persoonlijke dan zakelijke facto- ren in de weg. Als de KVP eni ge afstand neemt van de radica le .voornemens var het kabinet- Den Uyl. en tegelijk aan een so ciaal beleid vorm geeft in de komende weken, zou zodoende wel eens een spectaculaire ont wikkeling in Nederland kunnen woiden ingeluid". Abie Nathan bleef wachten lïn rubberboot ASJOD (Israël) Het vredes- tchip van Abie Nathan, dat pop muziek, vredesboodschappen «i reclame uitzendt over het M.4den-Oosten, is gisteren voor het eerst een Israëlische haven Mmengelopen om proviand in te nemen. Maar de baas zelf was niet aan boord. Nathan had eerder beloofd nooit meer een voet aan land te zetten in het Midden-Oosten zolang daar nog geen vrede is. En dua bleaf hij op zee, 24 uur in een rubberboot je op acht mijl uit de kuat, tot het schip weer terugkwam uit de haven Asjod om hem op te pikken. In Israël schijnt vrij veel naar de „Voice of peace" geluisterd te worden. Een opvarende noemde het best mogelijk, dat men ook eers in een Egyptische haven gaat provianderen. Tegen die tijd zal Abie zijn rubberboot wel op moeten blazen. Behandeling egroting vóór [erstmis klaar DEN HAAG De Tweede Kamer wil vóór kerstmis aanstaande de behandeling van de bcgrotin- gen-1974 achter de rug hebben. Op 9, 10 en 11 oktober vindt het algemene politieke debat plaats over troonrede en miljoenenno ta. Vanaf dinsdag 30 oktober zal ge durende acht volle vergaderwe- k«*n (met vergaderingen op dinsdag, woensdag en donder dag) de afhandeling geschieden van alle departementale begro tingen en de begrotingen van de bi staatsfondsen en -bedrijven. l!|ln de tweede helft van oktober be spreekt de Kamer het (onlangs gewijzigde) regeringsvoorstel ever de selectieve investerings- itgeling. Li (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De huurharmonisatie voor 1973 kan onmo gelijk worden teruggedraaid. De Tweede kamer heeft vanmiddag een motie van de communist Van 't Schip ver worpen waarin werd gevraagd die harmonisatie ongedaan te maken. Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) verdedigde dat het kabinet-Den Uyl, dat in mei is gaan optreden, niet anders kan doen dan de wettelijke regelin gen van het vorige kabinet uitvoeren. De staatssecretaris wees erop, dat die harmonisatieplannen per 1 april een feit waren, toen dit kabinet er lang nog niet was. De huurverhogingen zijn inmid dels voor het overgrote deel van kracht geworden. Ongeveer 90 percent van de huurders |van gemeente- en corporatiewonin gen is met de verhoging ac- Het was warm; zó warm, dat de Amerikaanse actrice Cybill Sheperd tijdens de opnamen voor de film „Daisy Miller" (regisseur is Peter Bogdanovich) wat koelte zocht met een handig draagbaar ventila- tortje. En dat was geen overdaad met deze bij haar rol horende kleding la overgrootmoeder. Van een onzer verslaggevers VEN HAAG De regering wil eerst een inzicht hebben in de kosten en baten van de metro- aanleg in Amsterdam, alvorens •e beslissen over een verhoogde rijksbijdrage in dit projekt. In de vijf, zes maanden die een on derzoek daarnaar vergt, zal het rijk de toezegging van een sub sidie van 195 miljoen in de oor spronkelijk op 405 miljoen ge raamde totaaikosten nakomen. Verschillende alternatieven voor de oostlijn zullen in de studie worden betrokken. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat deelde gistermid dag tijdens de interpellatie over de metro door de PSP-er Van der Lek mee. dat een studie groep in twee jaar een int grale visie over het rail- en wegver voer in en rond de hoofdstad zal ontwikkelen. De minister vond, dat niet alle beslissingen aange houden moeten worden tot alles duidelijk vaststaat. Wel moeten verschillende opties zoveel mo gelijk open gehouden worden. De heer Van der Lek vroeg de re gering te bevordereh, dat geen werkzaamheden worden uitge voerd of opdrachten worden ge geven die de nu nog openstaan de alternatieven zouden afslui ten. Meermalen stak tijdens het debat de gemeentelijke autonomie de kop op. Mevrouw Goudsmit (D'66) vroeg zich bij het Am sterdamse trsurspel af of die autonomie nog wel te handha ven is> Namens de drie christe lijke fracties liet de KVP-er Cornelissen weten het bedroe vend te vinden dat de Amster damse di'nst gemeentewerken „zo heeft misgekleund". De minister beloofde, dat na het verschijnen van de kosten/ba ten-analyse de Kamer op de hoogte gesteld zal worden van de voornemens van de regering en nog over de subsidieverho ging zal kunnen debatteren. coord gegaan. Voor Den Haag ligt dit percentage zelfs op 93. Zou voor de resterende 10 per cent do harmonisatie alsnog or gedaan worden gemaakt d zou dit een grote rechtsongeli heid teweeg brengen. Het nieuw bekijken van de ai kracht zijnde huurverhoginj zou een complete administra ve chaos mot zich meebreng Van Dam voerde aan, dat nieuwe kabinet zich gehou had aan de toezegging van progressieven om binnen d maanden met nieuwe voorst len over het huur- en subsid; beleid te komen. Van enkele kanten was hem namelijk ver weten, dat de progressieven zich niet hadden gehouden aan de kiezersbeloftl. In docomber was nog een adyertsntle in de kran ten verschenen waarin de pro gressieven hadden gezegd, dat als zij aan he'. bewind zouden zijn, binnen drie maanden de harmonisatie van de baan zou zijn. 'De progressieve beloften waren puur kiezersbedrog', zei mevrouw Van Veenendaal (DS '70). „Deze staatssecretaris heeft boter op zijn hoofd". De heer Van Dam erkende, dat de huurders van oude, vooroor logse woningen soms bijzonder moeilijk zitten. Hij zegde onder meer toe dat bezwaren tegen de huurharmonisatie rechtvaardig worden bekeken TWEEDE DAG PARTIËLE LEERPLICHT DP.N HAAG De Tweede Kamer heeft vanmiddag ingestemd met de invoering per 1 augustus vol gend jaar van de tweede dag partiële leerplicht voor 15-jarige werkende jongeren. Minister Van Kemenade (Onder wijst gaf in de Kamer toe, dat zaken als jeugdwerkloosheid, stagevergoedingen, jongerensta- tuut, arbeidsverbod en kinder bijslag dringend om een oplos sing vragen. Er zal een nota worden opgesteld over de pro blematiek van de werkende jon geren. Bij het Friese plaatsje Burum heeft koningin Juliana gisteren het nieuwe grondstation voor satellietcommunicatie geopend. Zij deed dit door een gesprek te voeren met de Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. R. B. baron Van Lynden. Het nieuwe grond station is eigendom van de PTT en heeft 29 miljoen gulden ge kost. Het kan een zelfstandig berichtenverkeer verzorgen tussen Nederland en (voorlopig) Canada, de Verenigde Staten en IsraëL Later komen daar Suriname en de Antillen bij. Directeur-gene- raai van de PTT drs. Leenman zei te verwachten, dat aan het eind van het jaar de jaarlasten van het station in Burum gelijk zijn aan de stijgende huurkosten van buitenlandse kanalen, die men dus niet meer nodig heeft. Het gesprek tussen koningin en ambassadeur ging technisch per fect, maar de gesprekspartners begrepen elkaar niet erg goed, „U kunt de koeien hier bijna horen", zei de koningin tot de am bassadeur, die op zijn beurt vertelde de „erg mooie film" over de koningin gezien te hebben. „Welke van de twee?" vroeg de koningin. Ehdie grote, van 90 minuten", zei de ambassadeur die blijkbaar niet op de naam van de maker kon komen. Waar na de koningin het gesprek terugbracht bij de communicatie met de opmerking: „Ik ben blij dat het zo duidelijk Is; dat wil zeg gen: de communicatie". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De „Stichting voor recht zonder onderscheid" onder voorzitterschap van pator J. Koopman uit Nijmegen gaat actie voeren tegen de legalisering van abortus en tegen de abortusklinie ken. Daarnaast wil zij een zodanige wijziging van de wet dat het adopteren van kinderen vergemakkelijkt en zelfs aangemoedigd wordt. Pater Koopman, onlangs terugge keerd uit de missie van Brazi lië, heeft fel gereageerd tegen de legalisering van abortus. Hij Harttransplantatie STANFORD Dr. Norman Shumway, de Amerikaanse harttransplantatiepionier, heeft het hart van een slachtoffer van een moord overgeplant in de borstkas van een 52-jarige niet nader genoemde man. De ver moorde was in zijn hoofd ge schoten; zijn hart werd machi naal kloppend gehouden. Vast gesteld was, dat de man hersen dood was. kreeg zoveel reacties dat hij een stichting in het leven riep. genaamd „Stichting voor recht zonder onderscheid" (Stirezo). Het dagelijks bestuur bestaat uit de dames Van der Velden uit Delft. Van de Berg uit Bre da en Reijnders uit Zevenber gen, de heren mr. L. Baudoin uit Den Bosch en Lemmens uit terheide en pater Koopman als voorzitter. Doel van de Stichting is: „Die ontwikkelingen te bevorderen, die gericht zijn op 'n maatschap pij. waarin het recht van een ie der op leven, vrijheid en on schendbaarheid van zijn per soon gewaarborgd wordt vanaf het moment vanaf de bevruch ting tot aan de dood". Het secre tariaat is gevestigd in Nijme gen, postbus 275. Het volstrekt afwijzen van abor tus provocatui alleen acht de stichting niet voldoende; de wetgever moet op doeltreffende wijze zorgdragen en opkomen voor de rechten van de vrouw en van het kind. De vrouw, ook de ongehuwde, moet daarom kunnen rekenen op een sterke morele en materiële bijstand van de gemeenschap, haar om geving en haar verwanten. ZIJ heeft aldus de stichting recht op een billijke herziening van haar economisch, sociaal en burger- lijk statuut. Het kind moet van af de conceptie op efficiënte wijze beschermd worden. Van uit deze doelstelling wil de stichting Informatie geven, maar vooral hulp verlenen aan die vrouwen en kinderen voor wie hulpverlening noodzakelijk is om abortus te kunnen voorko men. Een felle brand heeft gistermiddag in Helvoirt manege De Distelhoeve getroffen. Kantoren, andere gebouwen van de manege werden geheel verwoest. Alle dieren konden worden gered. Vermoe delijk heeft een vonfe uit de schoorsteen het rieten dak in brand gezet 617e Staatsloterij 12 september 1973 eerste trekking Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000 Is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 Is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 ie gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000 ie gevellen op het nummer: f 25.000 Ie gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 50.000 ie gevellen in de eerie D op het nummer: en een troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de eerie E op het nummer: en een troostpriie van f 1.000 op nummer: van elk enderiwriw ii-- !Attentie: op een met een gemerkt nummer Is ook een vei de lagere prijzen gevellen. Gewonnen prijzen kur.nen na Je derde trekklÉf worden geuli 045051 004840 065019 065019

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11