Ccidóc Sowwmt Oproer in Scheveningse gevangenis bedwongen Maffia zou valse tickets verspreiden BRANDENDE TANKER 30 UREN IN GEVAAR I# Energiecrisis binnen vijf jaar oplossen pak de hans die u nooit had! Directie zwicht voor eis gedetineerden tl IN VERENIGDE STATEN Vrouw in Aalsmeer gegijzeld Cholera eist weer slachtoffer Vredestein sluit vier fabrieken studeer nu savonds voor drs/mr economie-accountant-rechten 64e JAARGANG No. 19604 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (eel. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,60. - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar ƒ108,20. Losse nummers 35 cent Ned. I: 19.05 uur Lippy de Leeuw; 20.20 uur Man van ge zag, serie; 21.10 uur Drama van de Batavia, doe; 22.00 uur Marty Feldman. Ned. II: 19.05 uur Toomai; 20.21 uur Marathon kwis; 20.30 uur Soldaat van Oranje (2, slot) 21.20 uur Folklore de Mexico, ballet; 22.10 Televizier magazi- Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Overwegend matige noordelijke wind. Koude nacht met min. temperaturen van 10 graden aan zee tot 5 graden hier en daar in het binnenland. Maxima morgen rond 17 graden. Zon: 06.07—19.05; maan: 18.13— 04.47; hoogwater Schev.: 2.13, 14.38; laagw. Schev.: 10.13, 22.30 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De brand op de grote Italiaanse tanker „Cielo Azzurro" enige mijlen uit de kust voor IJmuiden, die de scheepvaart en de blussers sinds zaterdag bijna 30 uren in spanning gehou den heeft, is uitgewoed. Over de schade op de lege tanker, die op weg was naar Amsterdam, valt voorlopig nog niets te zeggen. Feit is echter wel, dat er tot gistermid dag nog groot gevaar bestond, dat zich als gevolg van vrijgekomen dampen explosies aan boord zouden voordoen. Kort na het begin van de brand in de machineka mer van het lege schip gingen 22 opvarenden in de reddingboot Johanna Louise; elf bemanningsle den bleven nog aan boord. Zes van hen stapten gistermiddag over op de reddingboot, toen het gevaar voor explosies het grootst gevonden was. Vier sleepboten van Wijsmuller uit IJmuiden, die sinds zaterdag met blussingswerk bezig waren, wisten het gevaar zondagmiddag in de loop van de dag te keren. Vandaag zou de tanker met behoorlijke schade IJ muiden binnengesleept worden, wanneer althans ieder gevaar van mogelijk opnieuw oplaaien van het vuur geweken zou zijn. Een beslissing hier over was vanmorgen nog niet genomen. SPORT- TRIBUNE F eyenoord alleen aan de leiding (Van onze sportre dactie DEN HAAG Ajax heeft opnieuw een punt verspeeld. Za terdagavond kwamen de Amsterdammers tegen FC Twente, dat zelfs winstkansen liet liggen, niet verder dan 11. Feyenoord, dat royaal afrekende met FC Utrecht (4 D), heeft nu al na vier competitieronden een voorsprong op Ajax van twee pun ten. FC Den Haag zag een zeer verdienste lijk optreden in De venter door scheids rechterlijke dwalin gen niet beloond: verlies van 2—0 tegen Go Ahead Eagles. Enith Brigitha zorgde op de slotdag van we reldkampioenschap pen zwemmen nog voor een Nederlands succes(je). Na als snelste zwemster in de finale te zijn geko men kwam Enith Bri githa net iets te kort om haar tweede zil veren medaille te grijpen. De poloploeg legde tenslotte beslag op de achtste plaats. Er sneuvelden in het laatste weekeinde nog enkele wereldrecords: onder meer Kornelia Ender op de 100 me ter vrije slag, Steve Holland (die per abuis een baan te veel -zwom) op de 1500 meter vrije slag en Renate Kother op de 200 vlinderslag. Op Duindigt deed zich zaterdag een in cident voor. Door een protest van Dieter Weiss raakte Henk van der Kraats zijn zege en vele totodeel nemers hun winst kwijt. Meer nieuws op tien pagina's SPORTTRI- BUNE. SCHEVENINGEN De uitbarsting in de Scheveningse gevangenis, die zaterdag middag justitie en politie in staat van groot alarm bracht, dreigde al eerder vo rige week. Toen ging het niet, zoals dit weekeinde, om de straf van een medege vangene maar om het uitblijven van gra tie ter gelegenheid van het regeringsjubi leum. In een sfeer van teleurstelling en wrevel gedroegen veel langdurig gestraf ten zich agressief tegenover het bewa kingspersoneel. Een hoofdbewaker liep daarbij een blauw oog op. Verschillende ruiten werden ingeslagen. Intern wist men toen de gemoederen te sussen. Vrijdag was de straf van een gedetineerde echter de aangestoken lont van een kruitvat. Zevenen dertig zware jongens uit Vleugel C ageerden te gen de beslissing van directeur T. Mouwen om een „nieuweling" vier dagen op te sluiten in een isoleercel omdat hij geweigerd had de toiletten te reinigen. Een delegatie uit Vleugel C begon met de directie te praten, maar aanvankelijk wilde deze er niets aan veranderen. Zaterdagochtend zagen de 37 gedetineerden hun kans schoon. Bij het schoon maken van de cellen, waarbij de deuren open stonden, verzamelden zij zich, weerden het per soneel met heet water af en vluchtten naar de zolderetage. Daar lag een zware balk die gebruikt werd om een Deze man op het dak van de Scheveningse gevangenis tekende de situatie: onvrede en deur te rammen, die toegang gaf tot het dak. De vastberadenheid van het ogenblik. gevangenen hebben zich tweeëneenhalf uur ver- schanst. De politie was inmiddels met speciale |H eenheden uitgerukt en omsingelde het gebouw. Topfunctionarissen van justitie en politie kwamen naar Schevenin- gen. Men vreesde een massale uitbraakpoging. Uit verschillen de plaatsen van ons land werden specialisten opgeroepen, die we ten hoe een gevangenisoproer onderdrukt moet worden. Zo ver kwam het echter niet. Na dat directeur T. Mouwen was ge zwicht voor de eis van de ge vangenen, gingen de opstande lingen weer naar binnen. De straf van de medegevangene werd veranderd in één dag iso leercel. De risico's van een ge- weldadig optreden vond men niet opwegen tegen een herzie ning van een straf. V 15. Meisje dood na val uit trein ENSCHEDE Hel vijfjarige meisje Jantje Kaspers uit En schede Is zaterdagavond om streeks zeven uur uit de intercl- tytrein Amsterdam-Enschede gevallen en om het leven geko men. Het meisje was met haar moeder in Deventer bij een broertje op ziekenbezoek geweest. Vlak voor aankomst in Enschede ging zij alvast haar moeder voor naar de uitgang. Bij aan komst In Enschede miste de moeder het kind. Het meisje werd later ernstig verminkt naast de rails gevonden. WASHINGTON (RTR) Pre sident Nixon heeft zaterdag een plan goedgekeurd dat de Verenigde Staten binnen vijf jaar onafhankelijk moet ma ken van buitenlandse energie bronnen, waaronder de olie uit de Arabische staten. De Ame rikaanse president verklaarde dat de Verenigde Staten er Voor moeten zorgen dat geen enkel land ter wereld dat om de een of andere reden Ameri ka onvriendelijk gezind is, onze olievoorziening kan af snijden. Slechts ongeveer een vijfde van het Amerikaanse verbruik van ruwe olie wordt ingevoerd. In hoofdzaak betreft deze im port olie voor verwarming. Het algemene energieverbruik in de VS neemt echter toe. Het Amerikaanse plan hangt samen met de nationalisatie van de vijf Amerikaanse olie maatschappijen in Libië en het dreigement van Saoedie-Arabië dat dit land geen olie meer naar de Verenigde Staten zal sturen omdat Washington Is raël steunt. Vandaag zal Nixon bij het Congres vier wetsvoor stellen indienen betreffende de aanleg van een oliepijpleiding van Alaska, de aanleg van ha vens voor supertankers, ophef fing van de controle op aard- gasprijzen en het toestaan van bovengrondse steenkoolmijn- bouw. Nixon bestreed zaterdag dat de Verenigde Staten zouden staan voor een langdurige ener giecrisis. Zijn speciale advi seur in energiekwesties, gou verneur John Love van Colora do, zei, dat Amerika onvol doende olievoorraden heeft om in zijn behoeften te voorzien. Andere energiebronnen, zoals steenkool, kernenergie, geo thermische energie en zonne- energie zouden dit tekort aan olie echter goedmaken. Gisteren heeft Nixon in een ra diotoespraak er bij het Ameri kaanse volk op aangedrongen dat het door druk op het Con gres bevordert dat een vijftig tal wetsontwerpen waarvan de onderwerpen variëren van han del met het buitenland tot her invoering van de doodstraf, goedkeurt. AALSMEER (ANP) Een man die voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, heeft vanmorgen 2Vi uur lang de hoofdredactrice van de Aalsmeerder Courant, mevr. Steenstra, gegijzeld. De man heeft haar herhaaldelijk met een mes bedreigd. Hij eiste een half miljoen gulden en een vrijgeleide. Volgens de eerste berichten zou hij ook de vrijlating hebben geëist van de mannen die waren betrokken bij de gijzeling in Deil. Nadat de politie en de bedrijfs leider met hem hadden gespro ken, is hij meegegaan naar het politiebureau. De Italiaanse tanker met de welluidende naam „Cielo Azzurro" de azuren hemel", die enige mijlen uit de kust voor IJmuiden van zaterdagmiddag tot zondagavond in brand stond met zelfs het ge vaar dat een deel van het schip zou exploderen. AMSTERDAM Volgens de IATA zou het de Italiaanse onderwereld- organisatie Maffia zijn, die de laatste tijd valse vliegtuigticket van diverse luchtvaartmaatschappijen verspreidt. Dit meldt het Joegosla vische dagblad Vjesnlk. Enige weken geleden werd in Amsterdam een man aangehouden met een vals KLM-ticket. De KLM noch de Amsterdamne politie wilden toen toegeven dat het hier om een enorme ticketzwendel gaat. Op de laatste berichten kon de KLM nog geen commentaar geven. Niet alleen de KLM werd gedu peerd met valse tickets, maar vrijwel alle grote internationale luchtvaartmaatschappijen, zoals Boac, Alitalia, normaal. Omdat de controle op de luchthavens niet overal even goed werkt tegen dit soort op lichting kan de Maffia nog steeds grote zaken doen. France, Olympic Airwais, Luft- De zaak is vooral de laatste tijd I in Italië aan het rollen geko men, in Milaan werd bij een reisbureau een partij van ruim tweehonderd valse tickets ge vonden. De eigenares van het reisbureau verklaarde tegenover de politie dat ze de tickets voor een zacht prijsje van een relatie had gekregen. Ze wist zich de naam van deze relatie echter niet meer te herinneren. Vooral de Italiaanse luchtvaart maatschappij Olympic Airways, waarvan de Griekse oliemag naat Onassis een van de groot ste aandeelhouders is, werd zwaar benadeeld. Naar men nu heeft kunnen nagaan heeft in to taal ruim 51 procent van de passagiers de laatste tijd met een vals passagebiljet gevlogen. De prijzen van de tickets zijn ongeveer vijf maal lager dan Arrestaties bij rel in Helmond HELMOND In de Heistraat in Helmond is de politie zondag avond en -nacht lang durig slaags geweest met een menigte - vooral jongere - men sen die geen genoe gen namen met het feit dat een bewoner van het woonwagen kamp Eindhoven do toegang tot een dans zaal was ontzegd. De politie moest zelfs gebruik maken van traangas en waar schuwingsschoten om de menigte uiteen te drijven. Er zijn acht arrestaties verricht. De rel begon om streeks acht uur toen de woonwagenbewo ner niet tot de dans zaal werd toegelaten. Hij vertrok maar keerde na enige tijd met anderen terug om zijn ongenoegen te uiten. Er ontstond een vechtpartij die zich uitbreidde toen meer mensen toe stroomden. Het trot toir werd opengebro ken en de ruiten van winkels en auto's werden ingegooid. Een auto werd ge kanteld. Vanmorgen tegen drie uur keerde de rust weer. Aanvaring in Het Kanaal WEYMOUTH (ANP) Schepen en vliegtuigen zijn vanmorgen in Het Kanaal een grootscheep se speurtocht begonnen naar tien overlevenden van het Griekse schip Kondor, dat na een aanvaring op tien mijl ten noordwesten van het Britse Ka naaleiland Guernsey is gezon ken. Het 887 ton metende vrachtschip Kondor, op weg van Rotterdam naar Piraeus, kwam vanmorgen om half zeven tijdens een dichte mist in aanvaring met het veel grotere Portugese schip V. Ca- pelo, dat twee van de twaalf op varenden van het gezonken Griekse schip uit het water kon ophalen. NAPELS De politie in Napels heeft zaterdag meer dan 1000 kilo brood in beslag genomen van een bakkerij waar vorige week een cholerapatiënt, die er had gewerkt, Is overleden. De politie nam daarnaast een kijkje in 336 levensmiddelenwin kels en deelde 300 waarschuwin gen uit voor overtredingen van de hygiëne voorschriften. Op Sardinië is gisteren een 72-Jart- ge man aan cholera overleden. Hij is het 24ste slachtoffer sinds het uitbreken van de epidemie ruim twee weken geleden. Inmid dels zijn uit de Noord-Italiaanse industriestad Milaan de eerste gevallen van cholera gemeld. VAKBONDEN: GENT (AP) De vakcentrales In België, Nederland en West- Duitsland bereiden een interna tionaal gecoördineerde aktle voor tegen de voorgenomen slui ting van vier Vrcdestelnfabrle- ken, waarvan twee in Neder land, zo is zaterdag uit Belgi sche vakbondskringen verno- Do Amerikaanse rubbergigant Goodich heeft een meerderheids belang in het oorsprong Neder landse bedrijf. Vredestein zou plannen hebben om zijn fabriek in Gent (150 arbeiders), waar transportbanden worden ver vaardigd, In december te sluiten. Naar verluidt wil het bedrijf ook twee Nederlandse fabrieken en een Westduitse vestiging op doeken vanwege do ongunstige concurrentiepositie tegenover Japan en Oost-Europa. Vrijdag zullen vakbondsbestuur ders uit de drie landen in Eind hoven bijeenkomen ter bespre king van mogelijke akties. Goo drich zou rond 20 september een definitieve beslissing over de bedrijven bekend maken. Kling utrechtse 551 Repeiiioreni» Veemnrklpleln 35 bl», Wrocht 030 - 94 06 4

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1