OOST DUITSLAND ONTKETENDE REVOLUTIE BIJ DAMESZWEMMEN Steve Holland hoorde dankgebed trainer niet titels forest hills couit en newcombe Amerika deed geen stap terug bij heren Poloërs achtste Cijfers uit Belgrado Medailles zwemmen sa few 'l=S& MAANDAG 10 SEPTEMBER 1973 a, BELGRADO Tien gouden medailles voor Oost Duits land. gaven tenslotte ge stalte aan de opzienbaren de revolutie bij het dames- zwemmen. Tot het laatst bleef de sensatie hoogtij vieren. Kornelia Ender. de onbetwiste Oostduitse zwemtroef, nam op de 100 meter vrije slag het initia tief tot een schitterende ontknoping. Recordbewust als zij zich door het water slaat, ging de 14-jarige scholieren snel op het door haar zelf opgetrokken mo nument van 57.6 af. En weer slaagde zij erin deze mijlpaal te slechten: 57.54. Het altijd lachtende meisje, dat dit seizoen als eerste de Oostduitse dow- braak annonceerde, stortte zich in de armen van haar ploeggenoten. Een bijna volmaakt succes was be reikt. Binnen een jaar had Oost Duitsland bij het da- meszwemmen de onwrik baar lijkende hegemonie van Amerika onttakeld. Het zwemtoemooi heeft tot de laatste dag het element van top- 6panning behouden. De dreunen waren voor de Amerikaanse meisjes al een week lang erg en meest onverwachte werd uit hard aangekomen, de grootste gedeeld op de 800 meter vrije slag dames. Harshbarger en Rothhammer, twee bijna zeker lijkende medaillewinnaressen, hadden dit seizoen tijden ge maakt, die voor geen ander in de verste verte haalbaar leken. Maar wel voor de Italiaanse Novella Calligaris, de laatste sensatie. De grote rivale van het vorig jaar van Hansje Bunschoten had zich dit voorseizoen weinig laten zien om zich helemaal te kunnen concentreren op deze eerste we reldkampioenschappen in Bel grado. Die procedure heeft een gouden medaille opgeleverd, want zowel Harshbarger als Rothhammer bezaten niet de Renate Kother zette de aanval op de he reldrecord op de 200 m. vlinderslag. Oost-Duitsland onverdroten voort. Tweemaal verbeterde zij het we- werden de Oostduitse Kornelia Ender (viermaal goud) en de Amerikaan Montgomery (vijf maal goud) uitgeroepen. Deze verdeelsleutel past precies op het karakter van dit kampioen schap. Bij de heren heeft Ameri ka, dat de Olympisch zwemgod Mark Spitz kwijtraakte, geen stap terug hoeven te doen. De positie van München bleef er - op een uitzondering na - ge handhaafd. Door het wereldre- kord op de viermaal 200 meter vrije slag werd bovendien nog benadrukt hoe stabiel het heren- zwemmen in Amerika blijft. Vergeleken met de Olympische ploeg kwam dit record tot stand met vier nieuwe zwemmers. Een duidelijke indicatie dat daar nog voldoende toppers ach ter de hand worden gehouden. De enige die Amerika eigenlijk al jaren in de wielen rijdt, is de Oostduitser Roland Matthes. Op zijn specialiteit, de rugslag, duldt hij geen enkele concurren tie. Hij was dan ook de man die twee gouden medailles aan de Amerikanen (zes hoofdprijzen in totaal) ontfutselde. In de verde ling van de andere gouden me dailles viel een verrassende op leving van het Europese heren- zwemmen op. De Brit Wilkie, de Zweed Larsson en de Hon gaar Hargitay speelden een vrij voorname rol. HANS DE BRUIJN 00 meter vrije slag dames Kornelia Ender (Oost-Duitsl.). 57.5-1 (wereldrecord); 2. Shirley Babasti bach (West-Du!UI.) i Brigitha (Ned) kracht om de Italiaanse van een wereldrecordtijd van 8.52.97 af te houden. Dit typeert nog eens hoe kwetsbaar de positie van Amerika bij het dames- zwemmen is geworden. Duizendsten Voor Nederland bewees Enith Bri- githa hoe goed haar de zilveren medaille van vrijdagavond (200 meter rugslag) had gedaan. Zij moest gisteren nog starten in de finale 100 meter vrije slag, een afstand waarop de concurrentie onvoorstelbaar groot is. Maar de .nieuwe" Enith heeft kunnen bewijzen met haar natuurlijke souplesse en kracht voor nie mand meer bang te hoeven zijn. Op duizendsten van seconde werd zij door de Amerikaanse Babashoff van een tweede plaats afgehouden. Met het brons was ze niet minder blij. Coach Bert Sitters: „Dit laatste nummer heeft de overtuiging gegeven dat Enith Brigitha meer kan bereiken". Veronica Stel haalde de eindstrijd niet. Met 1.01.55 kwam zij op de twaalfde plaats. Een dag eerder was de viermaal 100 meter vrije slag voor Nederland niet zo succesvol verlopen. De ploeglei ding had de fout gemaakt de langzamere Anette Segaar niet te wisselen voor Josien Elzer- man. Bert Sitters: „Van veran deringen op het laatste moment ben ik geen voorstander.. Je maakt er meestal meer mee ka pot dan goed". Behalve met Enith Brigitha mag de KNZB over meer zwemsters tevreden zijn. In totaal werden elf finaleplaatsen behaald en sneuvelden vier Nederlandse re- kords. Een resultaat dat er zijn mag. Het enige waarvan Bert Sitters misschien spijt kan heb ben, is dat hij zwemsters heeft thuis gelaten die zeker een kans op een plaats bij de eerste acht hadden gehad. Voor een volgend evenement verdient het daarom wellicht aanbeveling iets min der scherp te selecteren. Zelfs Australië kwam met een aantal zwemsters dat nauwelijks kans op een medaille had. Carlisle's motivatie daarvoor: „In elke ploeg met je ruimte reserveren voor meisjes, die je niet onno dig met remmen door ze voor een teleurstelling te plaatsen". Zelfs Oost Duitsland wekte soms de indruk zwemsters in het wa ter te brengen die niet de sterk ste waren. Maar bij deze „su- perploeg", leidde dit zelfs tot uitschieters. Zoals van Renate Kother, die zaterdag in de serie al een geslaagde aantal op het wereldrecord 200 meter vlinder slag deed. 's Avonds, in de fina le, werd de tijd van de Ameri kaanse Moe (2.15.6) zelfs met bijna twee seconden terugge drongen tot 2.13.76. Weer zo'n onbegrijpelijk grote sprong waarvoor niemand een verkla ring had. Gehandhaafd Het was een van de hoogtepunten in een boeiende zwemweek die maar liefst achttien nieuwe we reldtijden opleverde. Tot de meest succesvolle deelnemers goud zilver brons 1. O.-Duitsland 12 6 7 2. Ver. Staten 11 15 6 3. Australië 12 2 4. Hongarije 111 5. Italië 1 0 2 6. Canada 10 2 7. Zweden 10 1 8. Gr.-Brittannië 1 0 1 9. Rusland 0 3 0 10. Nederland 0 11 11. Frankrijk 0 10 12. West-Duitsland 0 0 3 13. Japan 0 0 3 (VS) 5S.873. 1 58.87; 4. Andrea Eire. üost-Dults- lftnd, 58.93; 5. Guylalne Berger, Frankrijk. 59.51; 6. Jutta Weber. West-Dultsland. 59.58 7. Kathy Hed- dy (VS) 59.90; 8. Francolse Menod, Zwitserland, 1:01.24. Finale 200 meter vlinderslag demes: 1. Renate Calligaris (It) 8 52.97 (we reldrecord) 2. Roswltha Beier (OD1) 2.16.77; 3. Lyn Colella (VS) 2.19.53; 4. Jose Dnmen (Ned) 2.21.96; 5. Sandra Yust (Aus) 2.22.32; 6. Nlna MCInls (VS; 2.22.57; 7. Uta Schutz (Wdl) 2.23.50; S. Yo- landa Aggenbach (Ned) 2.25,68. Finale 800 meter vrije slag dames: 1. Novella Calligaris (It) 8.52 97 (we reldrecord) 2. Jo Harshbarger (VS.) S:55.56 3. Gudrun Wegner (Oost-Dutsl). 9:01.82: 4. Narelle Moras (Austr) 9:09 935. Keena Finale 1500 meter vrije slag heren. 1. Steve Holland (Austr.) 15:31 85 rel record); 2 Rick Demont O 15:35 44 3 Brad Cooper (Ausi 1. Bruce Robei Joe Bottor Backhaus (V.S) 56.4: Flöckner (Oost-Duitsl.."6 75; 5. Sey 57.33 6. Jorg (West Duitsl.) 57.81. Finale 4 100 vrije slat 1. Oost-Duitsland (Kornelia Ender. Andrea Eife. Andrea Hübner. Sylvia Eichner) 3:52.45 (wereldrecord) 2. V.S. 3:55.52. 3. West-Dultsland 3 5S.SS. 4. Canada 4:00.20. 5. Zweden 4:02,1. 6. Nederland 4.02,16. 7. Italië 4:06.59. 8 Frankrijk 4:08,25. Finnle 100 meter vrije slag heren: 1. Jim Montgomery (V.S.) 51.70: 2. Michel Rousseau (Fr.) 52.08: 3. Mike Wenden (Austr.) 52,22 4. Vla- st-Dultsland 3:53.24; 1 S. Hongarije 4:01.64. Kelfh Russell (VS) 523.74; Hoffman (OD1) Cagnotto (It) 492. Giorgio 5. Nikolai Mil hallin (Rusl.) 4S4 05: fi Tim Mooi (VS) 484.02; 7. David Ambartoezm jan (Rus! 479 97; 8. Scott Grahair, (Can) 470.88. BELGRADO Zo devoot als een bedevaartganger bleef Larry Lawrence kaars recht staan toen Stephen (roepnaam Steve) Holland aantikte in de wereldre cordtijd op de 1500 meter vrije slag heren: 15.31.85. Met zijn handen samenge vouwen sprak de kroezige Australiër hardop een dankgebed uit. Maar de kleine, 15-jarige Steve, hoorde de bede van zijn trainer niet. Hij tikte aan, keerde en zwom door. De toeschouwers in het Tasmajdanbad waren en kele seconden te verbaasd om te reageren. Daarna brak de hel los. Duizenden programma's werden in het stadion heen en weer gewapperd en sommige BELGRADO Hongarije heeft beslag gelegd op de wereldtitel waterpolo door in de laatste wedstrijd met 8-4 (1-1, 3-2, 1-0, 3-1) van Cuba te winnen. Voorts won Italië verrassend met 5-4 (1-1. 0-2, 2-1, 2-0) van gast land Joegoslavië. Nederland versloeg Griekenland met 7-2 (3-0, 2-0, 1-0, 1-2) en Duitsland met 9-3 (0-1, 4-0, 1-2, 4-0) en be zet de achtste plaats. De laatste uitslagen van groep A waren: Joegoslavië-Hongarije 3-3, Rusland-Cuba 6-2, Ver. Sta- ten-Italië 6-5, Rusland-Ver. Sta ten 8-5. Overige resultaten groep B: Mexi coSpanje 5-3, Roemenië-W.- Duitsland 5-3, Mexico-Roemenië, 3-3, Spanje-Griekenland 5-4. De eindstand: 1. Hongarije, 2. Rusland: 3. Joegoslavië, 4. Ita lië: 5. Ver. Staten: 6. Cuba; 7. Roemenië: 8. Nederland; 9. Mexico; 10. Spanje; 11. West- Duitsland; 12. Griekenland; 13. Bulgarije; 14. Australië; 15. Groot-Brittannië en 16. Israël. bezoekers slaakten zelfs wilde kreten van ontzetting. Maar Steve was niet tegen te hou den. Hij vocht net zo hard als daarvoor om die gouden medail le in zijn bezit te krijgen. Pas toen Larry Lawrence zich tus sen de bij de finish samenge- hoopte officials plaatste en Sie ve luid toeschreeuwde, kwam er einde aan deze krankzinnige na laatste zwemmer die aantik te, was de winnaar geworden. Rick Dermon:, de laatste, die ook na de 1500 me.er was door gezwommen won het zilver. honderd meter extra. De op een Een van de opzienbarendste wed strijden in de geschiedenis van de zwemsport was afgelopen. Larry Lawrence de „tweede va der" van Steve Holland zocht de schuld bij de wedstrijdcom missie. „In Australië en waar eigenlijk niet wordt er i gebeld of gefloten als er nog 100 meter is te zwemmen. Ik heb niets gehoord". Toernooi-organisator Lambassa: „We hebben een soort hoorn ge bruikt, maar het geluid dat het ding produceerde was slecht". Dan nog blijft deze ontwikkeling vreemd, 's Morgens, in de serie, was ook de hoorn gebruikt. Geen ewemmer heeft zich er toen aan gestoord. Larry Lawrence: „Hou ook rekening met de spanning van zo'n race. Maan denlang heeft Steve naar deze ene wedstrijd toegeleefd. Alles was er op afgestemd: zijn eten, school training en de omgeving om hem heen. Dat is wat voor zo'n knaap die eigenlijk pas tus sen die wereldtop staat". S'.eve Holland moest winnen. Na het vertrek van Shane Gould wilde Australië weer een nieuwe I vedette hebben die zwemroem oogstte. Dat is geregeld. Law rence: „Eigenlijk heb ik er nooit aan getwijfeld. Dit joch is uniek. Hij heeft zo'n enorme wilskracht. Als ik hem soms op de training niet rem, draait hij zich binnen de korste tijd gega randeerd over de kop". Dat is ook de reden waarom Hol land in Belgrado maar één keer startte. ,,0p de vijftienhonderd- meter heb je veel conditie no dig. Die heeft-ie. En als hij bo- voorbeeld ook op de 400 meter gestart zou zijn, kwam de zaak toch gevaarlijker te liggen. Voor deze afstand heb je meer explosiekracht nodig en Steve moet daarmee voorzichtig zijn want hij is pas vijftien. De wonderbaarlijke Steve Holland die een wereldrecord zwom maar nog honderd meter doorzwom tot ontzetting trainer. Uitgeput werd hij aan de rand van het bassin gelukgewenst door zijn ploeggenote Sue Lewis. van toeschouwers Als Larry Lawrence, die twee jaar met Steve Holland op de universiteit van Brisbane traint, gelijk krijgt staat er nog veel met zijn „eerste gro te" pupil te gebeuren. Want zijn belofte voor de Olympische Spe len van Montreal liegt er niet om „Ik heb met Steve afgespro ken dat hij op de volgende Olympische Spelen om en nabij de vijftien minuien zwemt". Dat is nota bene een gem'ddelde van één minuut over honderd meter. Larry Lawrence, veront waardigd na de verbazing: Waarom zou dat niet kunnen lukken. Als Steve in een race p jn krijgt, zeg ;k hem altijd aan Abebe Bikila te denken. Wat die heeft meegemaakt, is veel meer dan dat k'.e ne stukje zwemmen". HANS DE BRUYN Margaret Court, winnares van Forest Hills, veroverde voor de vijfde maal deze titel. NEW YORK John Newcombe heeft zijn feitelijke come-back giorieus onderstreept. De Au straliër, die dit jaar niet deel nam aan de Grand Prixtoer- nooien om eens een jaartje rusl te hebben, maakte op Forest Hills een uiterst geslaagde ren tree" door de herentitel voor zich op te eisen. Newcombe deed dat door Wimble- donkampioen Jan Kodes, die za terdag sensationeel van Stan Smith had gewonnen, in vijl sets te verslaan. Newcombe had in de halve fina'e zijn landge noot Kei: Rosewall in drie sets verslagen. Forest Kills is een historisch toernooi geworden voor Margaret Court. De 31-ja- rige Austral'sche greep voor de vijfde keer in haar carrière de damestitel door haar „opvolg ster" Evonne Goolagong te ver slaan. Margaret Court maakte bij de 14.000 toeschouwers in druk door haar accurate spel. waartegen Evonne Goolagong geen voldoende antwoord had- De overwinning leverde Magg{ Court 25.000 dollar en een nieu we auto op, een prijs die overi gens ook John Newcombe ten deel viel. Uitslagen: halve finale heren enkelspel NewcombeRosewall 67_6 6—3; Kodes—Sro.Ü> 75 6—7 1—6 7—5; finale: Newcombe—Kodes 64 1—6 4-j 6—2 6—3; Dames enkelspel finale: Court—Goolagong 7-* 5—7 6—2; Dames dubbelspa finale: Court/WadeKink/CasaJs 3—6 6—3 7—5.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18