DE TWAALFDE LEIDATO KAN VOORUIT Jan Jansen: priester van God en voor de mensen Vrijheid en open sfeer in „St. Jeroen" Schoterveld in eerste aan! „Doorgaan waarmee ik ooit ben be Sfonnen Lieg Wat u moet weten MARKTEN j PAGINA 3ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 40 „Meisjes uit alle landen" vondst LEIDEN De twaalfde Leidato is gistermiddag met enige plechtig heid te water gelaten. Tienduizenden consumenten kunnen de vis gaan vangen. Men verwacht tegen de 80.000 bezoekers dit jaar. Lei dato heeft dit jaar een verbond gesloten met de Leidse musea. Commercie en cultuur (,,of is het eigenlijk niet allemaal cultuur", vroeg burgemeester dr. A. J. Vis zich in gemoede af) hadden de hele prominente wereld tot in verre Leidse omstreken om zich heen verzameld. De steeds professioneler wordende Leidse huishoudbeurs (tweederde van de standhouders komt van buiten de Sleutelstad) heeft zich ver zekerd van de aantrekkelijkheid van de talrijke musea die deze stad rijk is. De huishoudshow wordt ditmaal bijzonder attractief aangevuld door een expositie getiteld „Van waar en waarheen? - van oersteen tot Mens zijn". Een combinatie die wonderlijk goed bij elkaar past. De voorzitter van het Leidato-bestuur. de heer J. Wolfslag, gaf in de bijhal van de Groenoordhal een welbespraakte inleiding op het ge heel. Namens de VLS (Vereniging van Leidato Standhouders) sprak de heer Bulthuis. De vereniging bestaat thans een jaar en werd ge boren in een kritiek stadium als belangengroepering. De heer Bult huis hoopte samen met het Leidatobestuur te komen tot een opbou wend overleg, ook in het belang van de standhouders. Twaalfde Leidato: voordeliger per dozijn? De komende paar weken zullen het leren. Voorzitter Wolfslag bood het vette der aarde al aan: een aantal lieftallige jongedames die allerhande versnaperin gen bij de talrijke genodigden kwamen ronddragen, meisjes, die exotische namen droegen en heerlijke snacks aan kwamen bieden. Prof. dr. Klasens introduceerde het gedeelte Leiden Museumstad; hij was kennelijk uit op klantenwerving en klantenbinding. Burge meester Vis voerde samen met prof. Klasens enkele openende han delingen uit met „Leidse Sleutels", daarna kruisten beide heren zelfs de sleutels als waren het vlijmscherpe degens. De Leidato is in elk geval vol vertrouwen aan een zeer hoopgevende tentoonstel ling begonnen. Burgemeester Vis sleutelt de twaalfde Leidato open. Schilderij gestolen uit Stadhuis LEIDEN Hoe gemakkelijk het Is in het Stadhuis te komen bleak wel na het bekend worden van een schilderijendiefstal uit Atn v^n de kantonen. De dief stal kan hebben plaatsgevonden tussan donderdagavond 20.00 uur en vrijdagochtend 8.00 uur. Men vermoedt dat het tijdens de openstelling voor het publiek op donderdagavond gebeurd is. Het schilderij was op hout geschil derd en stelde een winterland schap voor; de schilder was Jan Gerardus Casteelen 1795 1847). Het formaat was 32 x 40 centimeter, dus klein genoeg voor een boodschappentas. De verzekeringswaarde is 1000 gul den, maar op de kunstmarkt zou het veel meer opleveren. ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ar- beidsjubileum bij de motorenfabriek „De Industrie" is de heer P. Zuijdam tariefmaker op het bedrijfsbureau gistermorgen in de kan- tine van het bedrijf op hartelijke wijze gehuldigd. Burgemeester mr. R. M. Gallas heeft bij deze gelegenheid de jubila ris de Koninklijke onderscheiding verbonden aan de Orde van Oran je Nassau In brons uitgereikt. NOORDWIJK In tegenwoordig heid van een aantal gemeente lijke en kerkelijke autoriteiten, de bowonerscommissie, archi tecten en andere genodigden, vond gistermiddag de officiële opening plaats van het nieuwe bejaardencentrum Huize St. Je roen. Dit gebeurde tijdens een informele receptie in de recrea tiezaal. Reeds eerder werd deze week de LEIDEN Er is nog steeds maar één geijkte weg, waar je niet omheen kunt als je je zo goed mogelijk wil geven (opti maal, heet dat tegenwoordig In an e tormenslag) aan het werk voor je medemens en als je daarbij steeds weer die figuur van Jezus van Nazareth tegen komt. Dan word je priester. Priester zonder boordje, pries ter tegen de tijdgeest ir., als een éénling. Priester in wat voor vorm ook. Maar in elk geval priester, een levensvoorbeeld toegewijd. Daar kun je nog best mee beginnen en als je levens jaren de veertig beginnen te na deren. Helpen is nooit te Iaat, En daar zit je dan, als zevenen- dertigjarige, in je blauwe sport- hemd. Je staat op het punt, je een paar dagen even terug te trekken om alles nog eens goed op je te laten inwerken, en over «en week kniel je voor de bis schop, die jou best begrijpt en je zalft in de naam van je God •en Heer. Dan zit het er op. Nee, dan gaat het dóór, op wat ooit is begonnen. Zo stond Jan Jansen er verleden week nog voor in de pastorie van de Petruskerk aan de Lo- rentzkade. Jan Jansen, kape laan na een jaar stage in Am sterdam Noord en jaar pasto raal werk te Leiden. Geboren in het Westlandse Kwintsheul (waar hij 16 september ook zijn eerste H. Mis doel), niet uit een tuindersgezin, maar wel de kas in vóór en na zijn militaire diensttijd. Een „late roeping". Vroeger werd je meestal in de schoolbanken al geroepen, maar tegenwoordig lijkt het nemen van deze beslissende stap, na een brok leven, de mensen be ter aan te spreken: het klinkt een beetje positiever misschien. dat „late roeping". Dat zegt priester Jansen er zelf van. Eigenlijk is het allemaal een uit gemaakte zaak voor hem. Niet iets, waar je hele omgeving ver steld van hoeft te staan. „Die tuinbouw? Ja, dat was om de verdiensten. Toch heb ik er heel wat opgedaan, door mijn erva ringen, de omgang met mensen, het verenigingsleven (o.a. de verkennerij), het bibliotheek werk. De tuinbouw blijkt dan al gauw te beperkt; dat ga je op de duur zien. Je gaat dan na: waar kan ik mezelf méér ge ven? Dan komt dat element „geloof" erbij. Ik ben nooit mis dienaar geweest. Je ziet maar je kunt langs heel andere wegen via een gelovige ervaring met mensen tot deze stap 'komen. Je kunt nu hopen en verwachten, dat je keus bewuster was dan hij vroeger met zijn besloten heid geweest zou zijn. Tegen woordig heb je de bezorgdheid thuis: kan die jongen oók wel gelukkig worden binnen dezei keus? Daar dacht je destijds niet diiect aan". Het seminarie kent 'kapelaan Jan sen niet. Hij studeerde eerst op de Latijnse school te Gemert., Dat is natuurlijk al in de rich ting van de priesteropleiding en je komt een stuk beslagener ten. ijs als je op de Kath. Theologi-i sche Hogeschool te Amsterdam! (Pastoraal Instituut) vooruit wil. Zevenendertig, maar het vuur van het ideaal is brandend, als nimmer tevoren. Straks gaat hij met volmachten be-, kleed het veld in. Een toog, heeft hij niet: „Ik ervaar, dat de brug veel gemakkelijker wordt geslagen op de wijze waarop je je nu kleedt. Maar dat spreekt een ander weer niet aan. Je moet de mensen „iets doen" op hun eigen leefsituatie en van daar uit komen tot een samen beleven van je geloof. Misschien wat „dik" gezegd., maar ja, je hebt eikaars steun nodig, zoals je elkaar bevestigt- Dat is geen eenvoudige zaak. En dan gaat het om Jesus Christus. Daar kan en wil ik niet omheen. Die is mijn inspi ratiebron. zoals ik Hem ontdek te in mijn werk met mensen. Daarin wordt voor mij Christus levend. Daar kun je lang of kort over praten, maar zo is het nu eenmaal". Kapelaan Jansen is praktisch ge opening gevierd door de bewo ners zelf met een leuk geslaagd feest, terwijl van middag van 3 tot 4 uur voor de gehele Noord-1 wijkse bevolking een zogenaamd open huis wordt gehouden. Tijdens de receptie werd het woord gevoerd door burgemees ter nrvr. J. M. Bonnike. Deze was blij, dat het nieuwe Huize St. Jeroen op zo'n centrale plaats in het dorp kon worden gebouwd en dat het architecto nisch zo'n fraai geheel was ge worden. Na de geschiedenis van het oude St- Jeroen en de voor bereiding van het nieuwe cen trum te hebben gereleveerd, noemde hij als belangrijkste punt, dat het ommuurde St. Je roen van weleer was verdwenen en dat daarvoor in de plaats was gekomen de openheid van het nieuwe centrum, dat er op gericht is met de dorpsgemeen schap in contact te blijven. Een van de vele sprekers was de heer Brederode als woordvoer der van de bewonerscommissie. Deze sprak zijn dankbaarheid uit voor de vrijheid en openheid van het centrum, en ook voor de zorg van het personeel. Alle dames bood hij een forse bloe- menruiker aan. Een antieke Franse klok, gekocht van de opbrengst van een col lecte in het centrum, zal in de hal aan de officiële openingsdag herinneringen. Deze werd onthuld door de oudste bewoner. Jan Jansen: Een geijkte weg. heel voorbereid. Tijdens het jaar stage in de Stephanusparo- chie in Amsterdam „over het IJ" bij de Conventuelen trainde hij in katechese, individuele en groepsgesprekken, groepspasto- raat, preken, het meewerken en voorbereiden en verwerken van de liturgie en tweemaal per week naar de hogeschool. Toen werd hij diaken gewijd en ver trok de heer Jansen als kape laan (want dat is nog een aan spreekbare titel) naar de Pe trusparochie te Leiden. Hier kreeg hij opdracht om kateche se te geven op de drie basis scholen en de Lidwinaschool. „Ik deed er huisbezoek (een keus van mij) bij de ouders van de zesde-klassers. Dat 'bevalt me erg goed. want er is een open gesprek met deze mensen. Verder heb ik er de begeleiding van het jongerenkoor, ik preek en houd doopgesprekken. Ook huwelijkssluitingen {buiten de Eucharistieviering om) behoor den tot mijn taak. Ook ben ik aalmoezenier van hét jeugd werk. We zijn nu met een groepje ouderen en jongeren be zig, een jongerensociëteit in deze wijken op te richten. Het is belangrijk, dat de jeugd ook hier de ruimte vindt, waarin ze zichzelf kan zijn. Maar een goe de ruimte vinden is een pro bleem". Ex-tuinder Jansen is nu gezonden onder zijn naasten: prettige, fij ne, sympathieke, lastige, hals starrige, obstinate en gesloten medemensen, maar allemaal met één bestemming. „Nog één' collega van mijn groep van tien mede-studenten is dit jaar pries ter gewijd. Een aantal anderen heeft de weg van pastoraal wer ker gevonden. Er zijn ook ge trouwden bij. Dat zijn mensen die hard werken. Wellicht har der dan ik", lacht Jan Jansen breeduit om zijn eigen inzet niet op de voorgrond te plaatsen; „het is een arbeid op een geheel eigen plaats. In de Kerk van vandaag, met weinig en ouder wordende priesters, kan deze groep pastoraal werker» een heel belangrijke taak vervul len". Dat hij zelf ongetrouwd is gebleven is voor he mgeen en kel punt: „Vanuit mijn geloof, in mijn omgang met mensen, ervaar ik een zeer reëel geluk, waardoor ik het gevoel heb dat ik zó moet doen, zoals ik nu leef in een celibataire pastorie situa tie". Maar hij accepteert volko men, dat anderen op dit mo ment, vanaf hun start in het werk voor Kerk en gelovigen, een andere, vrije keus m aken, zoals priesterlijk werk doen en tóch getrouwd zijn. Nog steeds is de Heer daar en de oogst is rijp. ,In mijn komende werk een werk dat een voortzetting is van hetgeen ik al doe. vooral géén begin draait alles om samen komen en samen blijven. Het gaat om een gemeenschap die verantwoordelijk wil zijn voor elkaar". ,Ze bleven volharden in de leer der apostelen en de onderlinge gemeenschap, in het breken van het brood en in het gebed. Ont zag beving een ieder. De apos telen verrichtten vele wonderen en tekenen. En al die gelovigen waren ten nauwste vereend en bezaten alles in gemeenschap.' Ze verkochten haver en goed en verdeelden het onder elkaar, naar ieders behoefte. Iedere dag be ochten ze eendrachtig de tempel en thuis braken ze het brood. Ze genoten hun voedsel in opgeruimdheid en eenvoud van hand. Ze loofden God en stonden in de gunst bij heel het volk. En de Heer bracht iedere dag meer geredden bijeen". Dit is een stukje Handelingen der Apostelen (2e hoofdstuk, 42-48)- en dit heeft Jan Jansen, pries ter onder ons, sterk gegrepen. Een tekst als een baken. „Ik vind dit erg belangrijk: naar straks kijken, niet terug. N °t bij dit feest van mij stil blijv staan. Het is erg fijn, maar vanuit dit feest moet het gebeu- 7 ym 16sept Boersma opent nieuwe GAB LEIDEN Minister Boersina van Sociale zaken zal volgende week maandag het nieuwe ge bouw van hef gewestelijk ar beidsbureau openen. De heer Boersma en de genodig den zullen bijeenkomen in De Burcht, waar de minister een openingsrede zal houden. Op de openingsdag zal het GAB voor het publiek om 11 uur ge opend zijn. wordt onthuld door NIEUWVEEN De Ned. Heide Mij.heeft een aanvang gemaakt met het bouwrijpmaken van de gronden, gelegen tussen de be bouwing langs de W. P. Speel- manweg en de tochtsloot lood recht op het Jan van Blanken pad, voor welke werkzaamhe den tijdens de raadsvergadering van 3 april j.l. door de raad een bedrag van 235.000 op de be groting werd uitgetrokken. Hierdoor zal spoedig een begin kunnen worden gemaakt met de realisering van de eerste fase Schoterveld-Zuid, welk plan om vat de bouw van 19 woningwet woningen voor de eigen inwo ners (gemeentelijke huurwonin gen); 20 woningen voor bejaar den en alleenstaanden, te bou wen in twee woonlagen, even eens voor eigen bevolking; 7 goedkope premiewoningen als koopwoningen voor de inwo ners; 4 duurdere premiewonin gen en 6 vrije-sectorwoningen. Teneinde tot een aanvaardbare prijsvorming te komen, is het wel noodzakelijk dit geheel als één bouwpakket te doen uittvoe- ren door éénzelfde aannemer. Voor de beide laatste objecten werd besloten tot de verkoop van de hiervoor benodigde gron- denaan B.V. Gebr. Van Dijk, ter plaatse; onder voorwaarde, dat voor woningwet-bejaarden, alsmede goedkope premiewonin- genovereenstemming wordt be reikt omtrent een voorde ge meente aanvaardbare bouw prijs, welke binnenkort aande raad ter goedkeuring zal wor- denvoorgelegd. In het bestemmingsplan Schoter veld zal voorts worden inge voerd één centraal antenne-sy steem, waarvanverplichteaan- sluiting op één televisiemast. Eigen televisiemasten mogen niet in plan-Zuid worden ge plaatst- LEIDERDORP Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen houdt de KVP-afdeling Leiderdorp een ledenvergadering op maan dag 10 september a.s. in de Scheppingskerk. Aanvang 20.00 uur. VOORSCHOTEN Met in gang van zondag 9 septem ber a.s. zal de sporthal in Voorschoten van 10.00 tot 12.00 uur weer beschikbaar zijn voor het houden van een Instuif. LEIDEN Het Angolakoffie- actiecomité houdt zaterdag de gehele dag demonstraties voor de Albert Heijn-vestigin- gen aan de Kooilaan, hoi Be vrijdingsplein, de Haarlem merstraat en de Doezastraat. ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee kinderen zijn gisteren vrij ernstig gewond in Al phen bij een ongeluk op de kruising Verlengde Aarknde en Sportlaan. Een Inwoner uit Koudekerk gaf geen voor rang. LEIDEN De politie van Lei den heeft een 26-jarige man aangehouden in verband met verboden wapenbezit. De man had enkele uren voor zijn aanhouding een dreigen de houding aangenomen met zijn Nobertgeweer. Tijdens de aanhouding werd een poli tieman gebeten door de hond van verdachte. OUDE WETERING De zan geres Lize Schoo, afkomstig uit Oude Wetering, zal aan staande donderdag in het hu welijk treden met de heer B. Los. Het burgerlijk huwelijk is in Katwijk waarna het paar om 16.15 voor de kerke lijke inzegening in Oude We tering zal zijn. Cultuurchef J. Mölilmann 25 jaar hij LBO-Lisse LISSE De cultuurchef van het laboratorum voor Bloembollen- onderzoek in Lisse, de heer J. Möhlmann is gistermiddag door velen gehuldigd vanwege zijn 25-jarig dienstverband bij het LBO. Hoogtepunt tijdens de huldiging (7 sprekers) was de opspelding van de gouden LBO-speld door voorzitter Fit van het dagelijks bestuur van de Ned. Raad van Bloembollenondernemers (foto). Prof. dr. ir. P. K.'Schenk, de di recteur van het LBO noemde de zilveren medewerker een virtuo ze puzzelaar, die vooral op het gebied van shows en exposities vele prijzen voor het lab in de wacht sleepte. O.m. nog op de Floriade waar hij een zeer gro te prestatie leverde. LErDEN Appelen 37-40. Anrdnppe- len 15. Andijvie 14-23. Augurken 10- 12. Snijbonen 230-385, Stambonen 90- 160. Kroten 15-19, Kroten gekookt 70, Rode kool 17. GrMM kool 1MB, Spitskool 43-56, Pret 51-58, Postelein 33-56. Rubarber 13-36. Spinazie 15-38. Champignons 200-220 Tomaten A 300-315, Tomaten B 325-340 Tomaten C 260. Tomaten CC 250, Uien dolfijn 26-32, Witlof Contributie Tevlingen verhoogt! SASSENHEIM Alle aftredende bestuursleden van de voetbal vereniging Tcylingen zijn gister avond tijdens de algemene le denvergadering herkozen. Besloten werd tevens om de con tributie te verhogen. Tot Rood zwarter van het jaar werd ge kozen Jan de Bruin, die zich bijzonder heeft ingespannen voor hel clubblad. Een uitvoeri ger verslag van de vergadering verschijnt in onze krant van aanstaande maandag. Kuyper bedankt voor P.v.d.A. LEIDEN Ir. W. Kuyper, ge meenteraadslid voor D'66, heelt hot hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid meegedeeld, dat hij zijn lidmaatschap van deze partij heeft opgezegd. De heer Kuyper was verleden jaar lid geworden van de PvdA om de progressieve kant te ver sterken. Als voornaamste rede nen voor zijn opzegging voerde de heer Kuyper aan het diep gaande verschil van mening in de Pv.d.A-fractie over strategie en laktiek, een volslagen onbe grip voor de rol van oppositie partij en zoals hij schreef: „De nefaste invloed in de fractie van een opgeblazen en volkomen in competent raadslid als van Aken". Raadslid Kuyper is van mening dat hij zich niet geroe pen voelt alle conservatieve le den van de PvdA in zijn eentje te bestrijden. DELICATESSEN 2 VERKOOPSTERS (Leidato-stand) hr. Luppers

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3