Revolutie in China nog PTT krijgt niet ten einde eigen schotelantenne TIENDE CONGRES WIJST UIT: TELEFOONVERKEER PER SATELLIET Van een onzer verslaggevers. LEEUWARDEN Koningin Juliana zal woensdag in het Friese Burum de officiële opening verrichten van het Nederlandse grondstation voor satel lietcommunicatie. Via dit station op korte afstand van de Rijksweg Leeuwarden-Groningen en gebouwd op een terrein van circa veertig hectare dat nog royale uitbreidingsmogelijk heden biedt zal voorlopig uitslui- tend transatlantisch telefoon-, tele- Igraiaf- en telex-verkeer wordton ver- Iwerkt, maar de mogelijkheid is zeiter niet uitgesloten dat het station m de l(naaste?) toekomst ook zal worden ingeschakeld voor de verwerking a t.v.-beelden die door Intelsat-verbin- idingskunstma.»en worden gera- layeerd. De voor dat doel noodzake lijke voarzienjngan zijn aldus de chef va» het station, de heer G. J. van Velzen betrekkelijk eenvoudig te realiseren. rapport moeten wachten om te kun nen peilen in hoeverre het tiende 1 congres een nieuwe koers heeft uitge stippeld. Het laatste congrescommu- niqué werpt weinig licht op de bin nenlandse politiek, misschien omdat er nog steeds punten zijn waarover men geen overeenstemming heeft be reikt. Maar er werd wel een zeer re solute verklaring over de buitenland se politiek afgelegd, die een stukje anti-imperialisme aan de huidige di plomatieke lijn toevoegt. Hoewel een verrassingsaanval van de Sovjet-Unie nog steeds als de grootste dreiging wordt beschouwd, waarschuwt het communiqué het Chi nese leger en de bevolking ook om ,,op de hoede te zijn voor het uitbre ken van een Imperialistische wereld oorlog" een zinsnede die sinds de Chinees-Amerikaanse toenadering buiten gebruik was geraakt. Kissinger heeft nooit de nieuwe ver houding met Peking als vanzelfspre kend beschouwd, en hij zou nu nog wel eens minder reden daartoe kun nen hebben. Een tegenvaller in het communiqué van het congres was de nadruk die gelegd werd op de nood zaak om de strijd tegen Lin-Piao voort te zetten. Maar de aanstelling van de knappe, jeugdige ex-Rode Gardist uit Sjang hai, Wang Hoeng-wen als een van de vijf vice-voorzitters van de partij deed een frisse wind door het con gres waaien. Wang is uit het goede revolutionaire hout gesneden. Hij is geen student geweest en hij heeft in zijn verleden geen enkele ultra-linkse daad gedaan. Door zijn aanstelling i de top is het ook niet meer no dig een keus te maken uit de overge bleven leden van de groep die de cul turele revolutie heeft geleid. Want over het algemeen is het hetzelfde groepje mensen, zonder de Lin Piao- groep natuurlijk. De verwachting dat een heleboel „revisionisten" weer in re en macht zouden worden hersteld niet uitgekomen. Een handvol her vormde partij- en legerbureaucraten zit klaar om hen de mond te snoe- JOHN GOTINGS Copyright The Guardian De verwezenlijking van het project heeft een kleine drie jaar in beslag genomen, waarbij overigens wel imoet worden opgemerkt dat er te Burum al geruime tijd wordt „proef gedraaid". Die proefnemingen zijn haar volle tevredenheid verlopen het geen betekent dat Nederland in dit geval uiteraard de PTT, die het sta llion beheert en voor een goed func tioneren ervan verantwoordelijk is ivoor specifieke PTT-baken op het ge bied van transatlantisch telefoon-, te lex- en telegraafverkeer. niet meer afhankelijk is van de buren, met name België, Frankrijk en West- IDuitsland. Ongeveer driekwart van het intercontinentale telefoonverkeer zal voortaan via Burum gaan, de rest via onderzeese kabels. Slechts voor het ontvangen van t.v.-beelden via satellieten Wfft Nederland voorlo pig nog op buitenlandse grondsta tions aangewezen. Maar de satelliet televisie is dan ook een taak voor de NOS en in breder verband voor EBU (European Broadcating Union) en Eurovisie. Het terrein bij Burum dat plaats (kan bieden aan nog twee schotelan tennes met nagenoeg dezelfde mid dellijn (28,5 meter) en aan drie klei nere antennes (doorsnee plm. 13 me ter) voor een toekomstig Europees communicatiesatellietensysteem werd door de PTT uitgekozen omdat daar de kans op storing van de ver bindingen het kleinst is. Ir. J. Th. R. Schrueder van het Dr. Neherlabora- torium van de PTT te Leidschendaim maakte voordat de definitieve plaats van vestiging werd gekozen daar een zeer uitvoerige studie van. Er moest namelijk rekening worden gehouden met de omstandigheden dat er voor het civiele satellietverkeer van dezelfde frequenties (4 en GHz) gebruik wordt gemaakt als bij de ..aarde" straalverbindingen, met alle storingsresico's van dien. Daar kwam nog bij dat dit probleem rin Nederland een aanzienlijk groter rol speelde dan ooit bij de bouw van tenig ander grondstation voor tele communicatie via satellieten was on dervonden. Ten eerste is ons land iklein, daarnaast heeft het een zeer dicht straalverbindingsnet en tenslot te ontbreekt elke vorm van natuurlij ke afscherming, zoals heuvels of ber gen. Het was dus een kwestie van geduldig meten, zoeken en rekenen, waarbij men tenslotte in het noorden tvan Friesland terechtkwam, in de omgeving van de (voormalige) Lau- twerszee. En dan nog kan in bepaalde ongunstige omstandigheden storing worden ondervonden, bijvoorbeeld door elektronische apparatuur zoals die door de Koninklijke Luchtmacht (Vliegbasis Leeuwarden!) wordt ge bruikt. Niettemin kwam de omgeving van Burum bij de metingen en berekenin gen van het Dr. Neherlaboratorium als meest geschikte plaats van vesti ging uit de bus en in mei 1970 werd de verwezenlijking van het project dat circa twintig imilj-oen gulden zou kosten gestart, waarna ruim een jaar gelden als meest spectaculaire onderdeel van de bouw de reusachtige schotelanten ne op zijn plaats werd gebracht. Eigen werk De bouw van een dergelijk grondsta tion voor satelllietcommunicatie is overigens allerminst een eenvoudige zaaik. Zo moest nauwgezet de hand worden gehouden aan zeer strenge ivoorschriften, die nauwelijks of geen 6peling toestaan. Vandaar ook dat veel landen hun stations (hebben) la ten realiseren door Amerikaanse fir ma's, dje er in eigen land al de nodige ervaring mee heben opge daan. Een typisch voorbeeld darvan «s het Belgische station te Lessive in de Ardennen, dat door Bell Telepho ne werd gebouwd en in september van het vorig jaar door Koning Bou- dewijn officieel in gebruik werd ge steld. Het was in ruim één jaar ge reedgekomen.. De Nederlandse PTT deed echter een beroep op de „ei gen" industrie: Philips' Telecommu- nicatile. Een keuze die uitstekende vruchten afwierp. Om een indruk te krijgen van de zeer streng? eisen die door INTEL SAT het internationale consortium voor communicatiesatellieten wor den gesteld: de afwijking bij het richten van de reusachtige schotelan tennes op een bepaalde communica tiesatelliet mag onder geen enkele voorwaarde ook al doen er zich windsnelheden van honderd kilome ter per uur voor meer dan 0,04 procent bedragen. De kleinste richt- PEKING Het tiende congres van de Chinese communistische partij van vorige week was het kortste sinds het vijfde congres aan het begin van de revolutie. Dit is een niet onbelangrijk de tail. Want de korte duur van het congres het duurde maar vijf dagen en de geheimzin nige sfeer waarin het gehouden werd, vormen een nogal vreemd contrast met de „een heid" die het zou hebben. Eerste jaars Dit congres is ook het eerste sinds 1920 dat de bepalingen in de partij constitutie overtreden heeft, dat con gressen gehouden moeten worden met een tussenpoos van minstens vijf jaar. Het lijkt erop of de behoefte om het tijdperk van Lin Piao af te sluiten en een nieuwe bladzijde van de partijgeschiedenis te beginnen, tot dit congres geleid heeft vóórdat het er tijd voor was en vóórdat er over eenstemming bereikt was over de doelstelling. Niemand kan er premier Tsjoe van beschuldigen dat hij dit serieus pro beert te doen, maar de kritiek zou weieens een waarschuwing kunnen zijn dat zijn nogal gematigde rege ring precies die bureaucraten zou aanmoedigen die men tijdens de cul turele revolutie juist wilde verban nen. De binnenlandse zaken mogen dan goed gaan, maar Rode Vlag her innert eraan dat voorzitter Mao ook gezegd heeft dat de partij „de cultu rele revolutie tot het eind moet vol brengen". Een van de voornaamste kenmerken van de culturele revolutie, het verstevigen van de band tussen het volk en zijn leiders, wordt nog steeds in praktijk gebracht. Nog steeds gaan studen ten, geleerden en ambtenaren voor een tijd naar het land voor eenvoudig werk. In een ander artikel van Rode Vlag wordt beweerd dat „de leidende ka meraden in alle lagen van de bevol king aandacht moeten schenken aan de steeds verder om zich heen grij pende tegenstellingen", waaraan de waarschuwing wordt gekoppeld dat de klassevijanden „geen gebrek heb ben aan hersenen". De bedoeling is dat de regeringsleiders weer wat meer over de politiek moeten gaan nadenken. Eén praktisch doel van de culturele revolutie dat een beetje aan het vervagen was, is er al uitgepikt om in het openbaar besproken te worden- Dit is namelijk het eerste jaar dat aspirant- eerstejaars aan de universiteit toelatingsexamens moe ten afleggen. Recente bezoekers van China is het ook opgevallen dat voor de eerste keer een aantal studenten recht streks van de middelbare school naar de universiteit gaan, zonder eerst twee jaar in de fabriek of op 't land gewerkt te hebben om prakti sche ervaring op te doen. Begin au gustus signaleerde het Volksdagblad het geval van een jong ex-lid van de Rode Garde die voor zijn examens gezakt was. Het partijblad bedoelde hiermee dat het onderwijssysteem geherstructureerd moest worden. We zullen op Tsjoe En-lais politieke fout zou namelijk al een zeer sterk verminderde ontvangst tot gevolg tcunnen hebben, aangezien de satel liet zich ergens boven de Atlantische Oceaan bevindt, waar hij op een hoogte van rond 36.000 km boven de evenaar js gestationeerd. Voorlopig zal er uitsluitend worden gewerkt met satellieten van het type Intelsat IV. Deze satellieten beschik ken over het vermogen om gelijktij dig ongeveer 6000 telefoongesprekken of 12 t.v.-uitzendingen te relayeren, terwijl er intussen alweer geruime tijd studje wordt gemaakt van ver bindingskunstmanen met nog veel grotere capaciteiten, waaronder een opgevoerde versie van de Intelsat IV en een Intelsat V. Economisch exploitabel Bij de aanvang van het commerciële satellietverkeer via de inmiddels le gendarische .Early Bird" in 1965 daar was een periode van veel expe rimenteeren aan voorafgegaan met satellieten als Telstar, Relay en Syn- com konden de grondstations in West-Duitsland, Engeland en Frank rijk gemakkelijk voldoen aan de Eu ropese behoeften op het gebied van uatellietverbindingen. Maar die situa tie is zolangzamerhand drastisch ge wijzigd en sinds kabel- en satelliet- circuits voor het transatlantisch tele foon-, telegraaf- en telex-verkeer van gelijkwaardige kwaliteit zijn, is het wel zo goed als zeker dat spoedig driekwart van het intercontinentale telefoonverkeer via satellieten zal plaatsvinde nen nog maar een kwart via de kabel. Daarop heeft de PTT ook de ver wachting gebaseerd dat het grondsta tion te Buium misschien eind dit $aar en zeker in 1975 al economisch exploitabel zal zijn. Van de oorspron kelijke opzet van het project een min of meer experimenteel bedrijf waarmee vooral ervaring zou kunnen «A-orden opgedaan is dan ook wei nig of niets overgebleven. De PTT is daar allerminst rouwig om- Het congres zou in het geheim ge houden zijn, omdat men onzeker was over de uitkomst, en de formele han delingen zouden tot een minimum aantal dagen beperkt zijn, terwijl de werkelijke afhandeling van vitale kwesties duidelijk al van tevoren had plaats gehad. Lin Piao Het tiende congres onthulde de rijzende ster van Wang Hoeng-wen, een arbeidersleider uit Sjanghai, die tot vice-voorzitter van de partij werd benoemd. Hij zit hier naast voorzitter Mao. Rechts premier Tsjoe .En-lai, eerste vice-voorzitter van de partij. Wat is er dan precies afgehandeld? In de nasleep van de affaire-Lin Piao zijn personen nog steeds erg belang rijk. Maar het wordt steeds duidelij ker dat de belangrijkste politieke kwesties niet zijn opgelost. Tsjoe En-lai en zijn regering zijn verant woordelijk geweest voor de leiding van het land na de verdwijning van Lin Piao. Zij hebben heel wat bereikt in de buitenlandse politiek, en ook nogal wat in de binnenlandse econo mie twee slechte oogsten daarge laten. Maar radicalen in China bewe ren dat er politiek gezien een terug gang is geweest in de idealen van de culturele revolutie. Dit laatste argument zou weieens meer indruk hebben kunnen maken dan men verwacht had. Begin augus tus deeld? het partijblad Rode Vlag in een aantal artikelen nadrukkelijk mee dat de revolutie door moest De grote schotelantenne die het telefoon-, telex- en telegraafverkeer over de oceaan moet gaan verzorgen. gaan. „Sommige ongezonde tenden- zen in staatsorganen en defecten in sommige afdelingen van het staats systeem", zo zegt een van de schrij vers, „staan nog steeds in tegenstel ling tot een socialistische economie en de strijd is nog niet voorbij". Net als de mensen die dagelijks kritiek uitoefenen op Confucius hetgeen sommigen geïnterpreteerd hebben als een aanval op Tsjoe En-lai bekri tiseert dit artikel ook degenen die „de geesten van het verleden weer tot leven willen wekken".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18