Europa Cup voor Oostduitse atletes ANDRE VAN DER LEY KREEG EINDELIJK DE ERKENNING PROFBOKSERS KUNNEN IN i DE LEER BIJ JAMES VRIJ Noteer bij de radio Westduitse meisjes in finale volleybal Exposities OOK Wat u moet weten ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Amsterdam Een amateurbok ser, die zijn profdebuut maakt, kan niet onmiddellijk tegen een zware tegenstander worden ge- pet. Maar wat, zo vroeg men zich gisteravond in het bloedhe te Krasnapolsky af, is de zin 'van het halen van totaal onbe kwame tegenstanders. Drie als (rof voor het eerst in de ring taande boksers hadden daardoor slechts twee ronden nodig. En de enige die al wat naam heeft gemaakt, Ben Zwezerijnen, had alle acht ronden nodig omdat hij eindelijk eens een tegenstan der van enig niveau ontmoette. Ben Zwezerijnen, de zwaarwelter uit Jutfaas, bokste reeds veer tien partijen als prof. De laatste duels besliste hij zeer snel door k.o. Dat leek er tegen de Span jaard Panos ook in te zitten, als Zwezerijnen maar intelligenter was opgetreden. Hij trachtte weer zijn zware stoten af te vu ren maar Panos was te beweeg lijk en te slim. Hij deed zelf wei nig meer dan Zwezerijnen met zijn machteloze pogingen voor schut te zetten. Onzuiver stotend niet variërend, steeds achter zijn man jagend, leverde Zwezerij nen een prestatie die wel met een puntenzege werd gehono reerd maar waarvan hij weinig ruggesteun zal hebben als hij op 15 september in Indonesië tegen Kampioen Sirigar moet uitko men. Te lang heeft Zwezerijnen het te gemakkelijk gehad om nu ineens tegen een eerste serie- bokser te kunnen uitkomen. Al leen zijn zware stoot kan hem redden want boksintelligentie is hem vrijwel vreemd. Nu hij moest tonen wat hij op de lange afstand kan, faalde hij als een blok staan en dan dreunden de doffe stoten van beide kanten. Even slechts want Ackers, ijlings naar een andere hoek uitwijkend, is zo „bele gen" dat hij al spoedig niets meer kon en Thoonen, evenmin een technicus, kreeg de kans zijn donderslagen te doen neer dalen op de arme Duitser, die in de tweede ronde door een se rie stoten op het hoofd zakte, wat tanden uitspuwde en de hand opstak ten teken van over gave. Met dit „boksgala" bewees pro motor Ruhling de bokssport een slechte dienst. Het moet een veeg teken voor het gisteren ge opende profseizoen worden ge noemd. De amateurs deden het veel beter. Voor al Welterge- wicht James Vrij, die na een j jaar weer in de ring verscheen en tegen de moedige Ron Wijn gaard een staalkaart van zijn grote kunnen toonde. Prachtig boksen dat terecht met een ova tie van de honderden kijkers werd beloond. Middengewicht Carel Jansen vuurde zijn be faamde rechte stoten af op Kraayenbrink die ook moed de monstreerde maar op alle fron ten de mindere was. HERMAN VAN BERGEM. Gauw gezien En de drie debutanten? Weinig van te zeggen omdat zij zwaar ondermaatse tegenstanders hadden. Sjoerd Tuininga teister de de Joegoslavische half zwaar gewicht zo dat in de tweede ronde de handdoek ten teken van opgave werd geworpen. Halfzwaargewicht Sjeng te genwoordig Jimmy Verstap pen trof in de Nigeriaan Zule Adisa een pugilist die als een rubber poppetje door de ring hobbelde maar niet kon boksen. Verstappen had het gauw ge zien. De duikende Adisa werd in de tweede ronde voor het volle pond uitgeteld met een rechtste opstoot. Het traditionele lachsucces voerden de vette zwaargewichten Hennie De fraaiste prestatie tijdens de Thoonen (debutant)en de boksgala voor profs leverde deze overjarige Duitser Ackers op. amateur, James Vrij. Ackers sloop naar de hoek, ging EREDIVISIE Haarlem AZ'67 FC Utrecht Feyenoord PSV NAC Ajax FC Twente MVV NEC De Graafschap FC Amsterdam Sparta FC Groningen Telstar Roda JC Go Ahead E. FC Den Haag EERSTE DIVISIE SVV - FC VVV PEC Zwolle FC Den Bosch Veendam HVC Vitesse Fortuna SC Heracles Heerenveen SC Cambuur Wageningen Willem II De Volewijckers Excelsior Helmond Sport Volendam Eindhoven FC Dordrecht Fortuna VI. De wedstrijden voorzien van een komen voor op to toformulier nummer 5. „Therapie" wint het van „civiele dienst" hij St. Bavo NOORDWIJKERHOUT Van de acht elftallen, die aan de I.V.C. 1973 van het Psychiatrisch Cen trum „Sint Bavo" deelnamen leek de ploeg van de civiele dienst met 11 punten uit 7 wed strijden aan de kop, favoriet. De ploeg telde voetballers van naam sommige ietwat bele gen Jan van der Voort, Cees van der Togt, de Noordwijker Arie Weljers, maar toch altijd goed voor een goede partij voet bal. Tegen de jongens van de voor namelijk bewegingstherapeu ten, telde de kennis en ervaring i van het voetbal, in lange hete competitiejaren opgedaan, zwaar. De civiele dienst klom in de rust op tot een 41 voor sprong op de jongere ploeg van de overige therapieën. Toen gingen de jaren tellen. De overige therapieën, die slechts èèn punt achterstonden maar een beter doelgemiddelde had den, namen hand over hand be zit van de grasmat en bezetten volledig het middenveld. Van daaruit werden de snelle spitsen gevoed en met succes. Met de regelmaat van een klok werd de achterstand ingelopen en kwa men de overige therapieën tot een voorsprong van 4—6. Wintel-programma Tuinbouw en Plantkunde ALKEMADE Door .het bestuur van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is het winterpro- gramma voor het seizoen 1973 —1974 vastgesteld. Behoud ns donderdag 18 oktober worden alle bijeenkomsten gehouden in het dorpshuis ,,De Alkeburcht" te Roelofarendsveen n.l. 18 sept. 1973 excursie naar de tentoon stelling „Floranti k" in het Openluchtmuseum te Amhem; 20 sept. lezing door Lüthe Meyer over „De tuinen van En geland, Chelsea Flower Show en iets over de handel in bloe men". 18 okt. 1973 lezing door J L. Mol over „Heesters en vaste planten". Deze avond wordt gehouden te Rijnsater- woude waarbij ook een verlo ting van planten zal plaats vin den; 22 nov. 1973 lezing door J. P. Boschman Sr. over „bloem bollen en lelies en iets over Schotland". Tevens uitreiking prijzen van de tuinkeuringen: 20 dec. 1973 demonstratie van mevr. A. Versluys—Haas, van kerststukjes maken. De aanwe zig n worden tevens in de gele genheid gesteld, zelf kerststuk jes te maken. 24 jan. 1974 lezing van N. Kortenoever over „De zwerver klopt aan"; 21 febr. le zing van dr. J. D. van Rams- horst over ,.De voortp'anting"; 21 maart 1974 lezing door G. Bootsman over Keuken- en ge neeskruiden in het heden en verl den; 25 april 1974 huishou delijke vergadering met verras singen- Margaret Court en Evonne Goolagong hebben zich geplaatst voor de finale van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen van Forest Hills. Court won in de halve finales van de Amerikaanse Chris Ev,?rt (7-5, 2-6, 6-2) en Goolagong schakelde de Westduitse Helga Masthoff uit (6-1, 4-6, 6-4). Het is voor het eerst in de geschiedenis van de open Amerikaanse kampioenschappen dat de finale dames enkelspel een louter Australische aangelegenheid is. Tom Okker en zijn partner Marty Riessen (foto) werden in de halve finales von het heren dubbelspel uitgeschakeld. De Australiërs Owen Davidson en John Newcombversloegen het Nederlands-Amerikaanse duo met 7—6, 6—7, 6—2. Davidson en Newcombe eiste vervolgens de titel op. In de eindstrijd versloegen zij hun landgenoten Rod Laver en Ken Rose wall met 7-5, 2-6, 7-5, 7-5. Den Haag De Westduitse meis- jesploeg heeft zich als eerste tij dens het toernooi om de Eu- rooese volleybalkampioenschap pen voor junioren, dat gisteren in verscheidene Nederlandse plaatsen is voortgezet, geplaatst voor de finalegroop van zes, die in Utrecht wordt gehouden. De Westduitse meisjes wonnen van Italië met 3-1. Of de Nederlandse damesjunioren zo ver reiken, moet nog worden afgewacht. De laatste wedstrijd Edinburg Met grote overmacht hebben de Oostduitse dames gisteravond voor 8000 toeschou wers in het Meadow-banksta- dion te Edinburgh beslag gelegd op de Europa Cup atletiek. Met een voorsprong van twintig punten op Rusland sloten zij de wedstrijd af. Op negen van de dertien nummers ging de over winning naar Oost-Duitsland, dat als succesvolste vertegen woordigsters had de Olympische sprintkampioene en wereldre cordhoudster Renafe Stecher. Zij won zowel de 100 als de 200 meter. Veel roem vergaarde eveneens haar landgenote Ruth Fuchs, die haar eigen wereldre cord speerwerpen verbeterde en bracht op 66,10 meter. Zij was echter niet de enige, die tot een recordprestatie kwam. De Rus sische Faina Melnik wierp de discus verder dan ooit: 69,48 meter, een verbetering van haar eigen wereldrecord met bijna twee meter. Behalve bij het discuswerkpen kwam ook op de 1500 meter (de Bulgaarse Tonka Petrova), het hoogspringen (de Bulgaarse Yordanka Blagoeva) en het ko gelstoten (de Russin Nadesjda Tsjitsjova) de overwinning niet in Oostduitse handen. Het ver lies was nauwelijks merkbaar en bleef bovendien beperkt, doordat op deze vier nummers met twee tweede- en twee derde plaatsen toch nog voldoende punten aan het totaal konden worden toegevoegd. wordt vandaag gespeeld tegen België, dat Zweden nog iets minder punten toestond, dan Ne derland donderdag had gedaan. Ook de Nederlandse jongens kwa men gisteren niet in actie. Zij moeten vandaag de beslissings wedstrijd van hun groep, tegen Frankrijk, winnen, om over te gaan naar de finalepoule. Die kans zit er in ,want de Fransen lieten een set lopen tegen Dene marken, dat donderdag door Nederland in drie vlotte sets naar een nederlaag werd ge voerd. In het toernooi van de heren-ju nioren hebben zich nog geen ploegen geplaatst voor de fina le, die wordt gehouden in Voor burg, vanaf aanstaande maan dag. M (IW, (Den Haax)Bulgarlje-Zwltserland 3-0(15-5. 15-1. 15-10); Groep C 1-3 <9-15. 9-16, 15-10. 18-15). r1i i i 1-"I (13-15. 6-15. 16-14. 6-16); Groep L (Winterswijk)Honnarlje-Tsjecho Slowakije 1-3 (3-15, 11-15. 15-8. 14- 16); Groep J (Boxmeer): Spanje-Is- rnël 2-3 (15-13, 11-15, 9-15, 15-12.13- 16). Groep H (Apeldoorn): West Dultsland-Rocmenlë 1-3 (9-15, 16-11, 8-15, 7-16); Groep J (Boxmeer): Po- len-Belglë 3-0 (16-11, 15-4. 15-10); Groep K(Zwoüe)Bulgarlje-Turklje 34) (15-6. 15-1. 15-S)Groep L (Win terswijk); Oost Dultstand-OostenrIJk 3-0 (15-3. 15-6, 15-8). Groep G (Grootebroek)Frankrljk-Denema- kren 3-1 (1S-8. 15-10, 9-15, 15-11). Onplezierig tin el jeugd Den Haag Van onze sportredactie DEN HAAG De Bredase scheidsrechter P. A. Mulder heeft gisteravond op wel zeer onplezierige wijze zijn stempel gedrukt op de in een gelijkspel (0—0) geëindigde competitie wedstrijd tussen de betaalde jeugdelftallen van FC Den Haag en Excelsior. Door zijn niet gedecideerde optre den raakten al vrij spoedig ver schillende spelers geïrriteerd, waarna de wedstrijd een onpret tig karakter kreeg. Zeer vaak werden nare overtredingen be gaan. De na een half uur voor Van Hijkoop, die met een hoofd wond naar het ziekenhuis ver voerd werd voor hechtingen, in gevallen Wim Berckenkamp kreeg een officiële waarschu wing. Hetzelfde lot trof de Rot terdammer Rinus Mud. Het was mede door het goede spel van doelman Vermunt van Excel sior, dat de stand gelijk bleef. Hij had echter al vroeg in de eerste helft het veld uitgezonden moeten worden, toen hij Boude- wijn de Geer openlijk natrapte. HBG verwacht hoger resultaat RIJSWIJK (ANP) De gang van zaken bij de Hollandsche Beton Groep NV in het eerste halfjaar van 1973 doet verwachten dat het resultaat over dit jaar dat van 1972 zal overtreffen, aldus de maatschappij. Het eerste halfjaar heeft een ster ke stijging van de werkvoor- raad te zien gegeven. Dit was mede een gevolt van de uitbrei ding van de participaties. De belangrjk toegenomen buiten landse werkvoorraad omvat on der meer enkele ontwikkel ings- flet gas zal vloeibaar worden ge bundeld in een in oprichting zijnde ontwikkelingsmaatschap pij voor buitenlandse projecten. In ve band met de sterke uit breiding van de internationale activiteiten heeft HBG oud-mi nister drs. W. K. N. Schmelzer verzocht haa op dit gebied in voorkomende gevallen van ad vies te dienen. Rijksmuseum voor Oudheden: ex positie van Caspar Jacob Chris- tiaan, archeoloog over zijn reis door Drenthe ma. t.m. za. 10.00 -17.00; zo. en feestd. 13.00-17.00 Rijksmuseum van Volkenkunde: in het prentenzaaltje „Japanse prentkunst uit eigen bezit" en tentoonstelling over „Thailand land zonder honger" ma t/m zo 10.00-17.00 uur; zo en fd 13.00- 17.00 uur Rijksmuseum „De Lakenhal": tot 4 okt. tentoonstelling van Koos van de Water ma t/m za 10.00- 17.00 uur; zo en fd 13.00-17.00 uur Drukkerij De Brink: tot 28 sept. tentoonstelling van Hab v.d. Wijngaard Gemeentearchief: tot 15 sept. ten toonstelling „Janus Dousa en zijn vrienden" Galerie Heuff: Klaas de Brauw met schilderijen, aquarellen en Nico Onkenhout met bronsplas tieken ma t/m za 10.00-17.00 uur Galerie 't Hoekje bij de Pomp: tot 19 sept. expositie over kin dertekeningen gemaakt naar aanleiding van jubileumviering ma t/m za 19.00-22.00 uur zo 12.00-22.00 uur. r Lisse - Sociëteit "Artemis" hield een "open middag" voor de georganiseerde crea tieve cursussen in het socië teitsgebouw aan de Heere- weg-Noord; er waren 35 in schrijvingen voor tal van cursussen. Inlichtingen over de cursussen (macramé, emailleren, wandkleden of kleien): Ab Moolenaar, Veld horststraat 42, tel. 02521 13698 (na 18 uur). LEIDSCHENDAM Ter gele genheid van het 10-jarig be staan van de Zuid-Hollandse Postzegelverzamelaars wordt op zaterdag 6 oktober a.s. een grote beurs gehouden in het Tip-Top centrum aan de Damlaan 36 van 11.00 tot 17.00 uur, waar de toegang gratis is. STOMPWIJK Tot 9 septem ber kunnen deelnemers voor de jaarlijkse oogstdankdag naar Heiloo zich opgeven bij de voorzitter of de secreta ris. Alle reden dit jaar om eens dank u wel te zeggen, dachten wij zo. Sumatraans gas naar Californië LOS ANGELES (AP) Aardgas van het Indonesische eiland Su matra zal wellicht in Zuid-Cali- fornië worden gebruikt krach tens een nieuw contract, dat donderdag Ls bekendgemaakt door functionarissen van Pacific Lighting Corp. Het kontrakt met een looptijd van 20 jaar is afgesloten met Perta- mina, het Indonesische staatsbe drijf voor de olie- en gaswin ning. Het is het grootste con trast, dat Pacific Lighting ooit heeft gesloten voor de levering van aardgas aan Zuid-Califor- nië. Verwacht wordt dat in 1978 met de levering zal worden be gonnen. Tegen 1980 zal de gele verde hoeveelheid 55 miljoen kubieke meter per dag bedra gen. Het gas zal bloeibaar worden ge maakt en met speciale gebouw de schepen naar de Verenigde Staten worden gebracht. Automatische overwegbomen NOOTDORP - De Nederlandse Spoorwegen zullen binnenkort de bediende overwegbomen bij de overweg aan de Nootdorps® 's-Gravenweg vervangen door een automatische bcveiliglngsln- stallatle. Op verzoek van het Nootdorpse gemeentebestuur wordt deze installatie uitge voerd als ahoh (automatische halve overwegbomen). Voor de aanleg van de nieuwe in stallatie moeten twee lichtmas ten geplaatst worden. De kos ten daarvan worden geraamd op 770 gulden. De Nootdorpse gemeenteraad neemt hierover tijdens de raadsvergadering van 11 september om half acht in het gemeentehuis een beslissing. Tijdens deze raadsvergadering wordt tevens besloten over het voteren van een bedrag van 15.835 gulden voor de aanleg van beplantingen :n het nieuw- bouwgebied Vrouwtjeslant en de verkoop van grond aan bouwbe drijf P.Boele voor de bouw van 28 woningen in de vrije sector. Als jongetje van vijftien jaar kwam hij in 1965 uit Bredevoort naar Deventer, waar hij en plaatsje vond in het jeugdtehuis van Go Ahead en opgenomen werd in de voet- balschool van de huidige bondscoach van de KNVB, dr. Frantisek Fadrhonc, die des tijds gesecondeerd werddoor Joop Brand, nu trainer van AZ'67. Het speelse jongetje met vurige blikken in de ogen, slechts een paar turven hoog, gitzwart sluik haar glan zend langs zijn wangen hangend, was bin nen de kortste eren het troetelkind van zijn trainers, de lieveling van het Deventer pu bliek. Hij, de 'zwarte parel' verliefd op en behendig met de bal, luisterend naar de naam André van der Ley is bij de huidige Eagles vaak de ster van het veld. Bijna negen volle jaren, nadat hij als een be deesd jongetje voor het eerst de poorten van het Go Ahead stadion was binnenge- Mll André van der Ley, 24 jaar nu, 1.66 meter 'groot', gehuwd en vader van een zoontje, was tegen Tel star de 'man' die zijn ploeg zoveel inspiratie gaf. dat de hopeloos lijkende achterstand van 1—1 werd omgebogen in een spectaculaire overwinning van 4—3 en 's avonds in de uitzending van studio sport te horen kreeg, dat zijn pfestatie beloond was ge worden met het cijfer 9. André van der Ley heeft toen beide armen geheven en hoera geroepen. Hij had eindelijk de erkenning waarop hij zo lang had moeten wachten, gekregen. ,Toen ik twee jaar geleden werd weggeschopt', zegt André van der Ley met een strak gezicht, ,heb ik tegen mijn vrouw gezegd: Wij komen terug'. Na twee jaar Doetinchem, waar hij meehielp De Graafschap naar de eredivisie te brengen, is de wens van André van der Ley in vervulling gegaa. Jarenlang heeft hij bij zichzelf uitputtend gezocht naar de oorzaak waarom hij maar niet tot een defi nitieve doorbraak kon komen. Hij meent 'er nu achter te zijn. De wenkbrauwen fronsend, de oogleden samenknij pend alsof hij in trance zal gaan, zegt André van der Ley: „Ik wist van mezelf, dat ik goed kon voetballen, maar ik was te speels. Ik miste de hardheid om tegen allerlei omstandigheden op te kunnen én zag tegen medespeler en tegenstanders op. Zij waren de grote jongens, ik voelde mij het meelopertje dat alleen maar mocht proberen erbij te horen'. Na een korte pauze: ,Ja, ik geloof dat dit het is: ge brek aan zelfvertrouwen, gebrek aan volwassen heid, gebrek aan geloof in eigen kunnen. En toen ik dacht endelijk tot een doorbraak te zullen ko men, kreeg ik een flinke slag te verwerken. Trai ner Hughes zei, toen ik uit militaire dienst kwam: nu zal het wel beter gaan. Een week later zei hij tegen mij: je gaat naar De Graafschap'. Die slag heeft André van der Ley opnieuw tot diep nadenken gebracht. .Toen ik de koffers pakte om naar Doetinchem te gaan. zei ik tegen mijn vrouw: wij komen terug. Het kon me op dat ogen blik eigenlijk niet eens meer schelen, dat ik weg moest. Ik bedacht dat het ook in Engeland gebrui kelijk is een speler, die er nog niet helemaal is, een paar jaar weg te doen naar een lagere club om dan na verloop van tijd gerijpt terug te komen. Ja, ik geloof, dat dat het is: bij De Graafschap ben ik onder de harde leiding van Piet de Visser gerijpt. Ik ben daar volwassen geworden. Bewus ter. Ja. dat is het: ik ben bewuster geworden'. Dat is met het voetballen precies zo. Als ik vijf mi nuten niets te doen heb, ben ik kapot. Ik moet be- zigblijven, voortdurend bezig. Daarom wil ik ook in een wedstrijd altijd de bal hebben. Ik moet steeds aan de bal zijn, ik moet alles kunnen doen. Als een pass mislukt, ben ik kwaad op mezelf. André van der Ley stopt even en gaat dan verder met zijn meditatie: ,Ik geloof dat ik een beetje de baas wil spelen. Ja, dat is het. De baas spelen. Niet bewust. Ik ga er nooit van uit iemand bewust te laten zien, dat ik het allemaal wel kan. Het zit gewoon in me. Misschien zit ook in dat een beetje baas willen spelen, wel een oorzaak dat ik plotse ling zo goed ben gaan spelen. Nu ik na twee jaar in Deventer terug ben, wil ik gewoon laten zien dat ik anders ben geworden, volwassener, dat ik niet meer tegen anderen opzie, dat nu de tijd geko men is dat de rollen omgekeerd zijn'. Geen grootspraak Op zoek André van der Leij mediteert meer dan hij praat. Het is duidelijk, dat hij nog niet al zijn problemen te boven is. Het blijft een voortdurend bij zichzelf te raden gaan, steeds maar weer op zoek naar het waarom en het hoe. Is hij onrustig? ,Ja, ik ben steeds bezig. Als ik thuis in de stoel naar buiten zit te kijken en zie dat er nog iets aan de tuin moet gebeuren, sta ik onmiddellijk op en ga dat doen. Ik rust niet eerder, of ik moet zeker weten dat alles voor elkaar is. Tobbertje André van der Ley vertoont geen zweem van grootspraak. Hij geeft zich zoals hij is. Rap pratend corrigeert hij steeds zichzelf, alsof hij wat hij zegt duidelijk naar de oppervlakte wil brengen, zich wil blijven realiseren wat bij vertelt. Voortdu rend op zijn hoede om zijn woorden geen verkeer de Indruk te laten gven. Het ene ogenblik laat hij zich weer ontvallen dat hij 'volwassener is gewor den', het andere ogenblik is het ulsof hij nog steeds op zoek is naar die volwassenheid. André van der Ley: .Manager Hans Kraay en trai ner Jan Notermans hebben mij over de laatste drempel heen geholpen. Zij hebben laten blijken vertrouwen in mij te hebben. Zij hebben gezegd: André, jij kunt voetballen, jou hebben wij nodig. Die erkenning van mijn kwaliteiten, het willen ho ren dat het zo is, heeft mijn Vertrouwen enorm op gevijzeld. En nu ik weet wat er van me verwacht wordt, wil ik het alleen maar zo goed mogelijk doen'. Vedette-allures? Van der Ley: ,Nee. Die zal ik ge loof ik nooit krijgen. Ik wil alles wat ik doe al leen maar goed doen. Thuis, op het werk en op het voetbalveld. Als het niet goed gaat, ben ik kwaad op mezelf, als het wel goed gaat ben ik bbj. Andre van der Ley (rechts) brak negen jaar nadat hij bij Go Ahead was binnengestapt door. 1 jaar te zijn „uitbesteed" vond hij In Deventer eindelijk erkenning.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11