Koningin Juliana vondrv Japanners gaan monster van Loch Ness zoeken Koningin houdt veel van zingen 't enig op het Bi n n en h of 73 vrijdag 7 september 1973 LEIDSE COURANT PAGINA IJsmacliine zoek: geen ijsoperette F.INDHOVEN (ANP) De Ne derlandse Spoorwegen, een ex pediteur in Nederland, een in Munchen en vele anderen zij gisteravond koortsachtig aan het telefoneren geweest met vele plaatsen in Europa. Zij wa ren op zoek naar een ijsmachi ne, geladen op een spoorwegwa gon, die 20 augustus uit Athene af vertrokken, maar niet aange komen in Eindhoven. Daar zou vanavond in het Philips ontspanningscentrum de ijsope- ïette „lm Weisser. Rosl" uitge voerd door het Deutsche Eis- Iheater Berlin in première gaan Alles is gereed, de arties ten zijn er, maar de machine die het onontbeerlijke ijs moet maken, is zoek. Ergens in Euro pa moet-ie zijn, maar waar? Als de machine op de plaats van bestemming zal zijn, zal het nog tien uur duren voor zij een laag ijs heeft geproduceerd. De pret gaat vanavond dus niet door. TOKIO (AP) Een uit acht Ie- den bestaande expeditie is giste ren uil Tokio naar Inverness in Schotland vertrokken om daar op zoek te gaan naar het ver maarde monster van Loch Ness. Wij willen fotografisch be wijsmateriaal of een ooggetuige verslag van het monster", zei Hosjio Kou, de in China geboren organisator van het 1.485.000 gulden kostend project tijdens een persconferentie op het vliegveld van Tokio. Als hij bestaat, zei Kou, „zijn we in het geheel niet van plan het monster te vangen of te doden". Volgens een overeenkomst met het provinciale bestuur van Schotland is Kou verplicht, als hij het monster mocht vinden, de rEitse regering te raadple gen. Hij zei dat zijn medewer kers, die tot een diepte van 250 meter zullen afdalen, een Fran se mini duikboot, sonar en een onderwater televisie camara zullen gebruiken om zodoende in staat te zijn elke hoek van Loch Ness te onderzoeken, p Kou deelde voorts mee er ver trouwen in te hebben dat het monster bestaat. „Sommige mensen beweren nu wel dat haar bestaan wetenschappelijk gezien onmogelijk is, maar de natuur kent altijd een uitzonde ring", aldus Kou. Het belangrijkste onderwerp dat de Haagse Post in deze week. die zo overschaduwd werd door oranje-gezindheid, durft aanpakken, was wel de figuur van Laurens ten Cate, ex-be stuurslid van de PvdA en daar na nog veel linkser geworden. Na een auto-ongeluk heeft hij heel lang niet van zich laten ho ren. Nu had hij een interview met Kees Tamboer over het so cialisme. Zowel Den Uyl als Groeneveld komen er niet best vanaf. „Materiële verbeteringen zijn nodig, accoord. Maar dan moeten ze eerst duidelijk maken dat het niet meer dan een mid del tot een doel is. En het doel ligt veel verder en is veel be langrijker." Naast het socialisme, gebracht door Laurens ten Cate, komt ook de Van Mesdag-kliniek aan de orde. De Van Mesdag-kli- niek, waaraan de Haagse Post in heel veel nummers aandacht heeft besteed, omdat het wat de psychiatrie betreft, in Neder land niet allemaal op rolletjes verloopt. NIEUWE LINIE De Nieuwe Linie gooit het ditmaal op de politieke gevangenen in een van oudsher tot de NAVO behorend land met een goede reputatie: West-Duitsland. De Nieuwe Linie constateert echter dat de politieke gevangenen in West-Duitsland even slecht be handeld worden als in fascisti sche landen, zoals Griekenland en Portugal. Zelfs in West- Duitsland worden gevangenen om hun politieke critiek gefol terd en apart gehouden. Onder deze mensen zouden zich leden bevinden van de Baader-Mein- hof-groep. Het blad wijdt ook veel aandacht aan het vrolijke feest in Neder land ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van onze ko ningin. Men heeft onze koningin verweten dat zij zelfs het volks lied niet zou kunnen meezingen. De Nieuwe Linie komt erachter via twee gepensioneerde hofda mes, nl. Van Rappard en De Ranitz, dat dit helemaal niet waar is. Juliana schijnt zelfs lange autoritten op te vrolijken met het vertolken van schooi en kampliedjes. Accent heeft ook weinig goede woorden over voor Dolf Coppes de leider van de Angola-actie en de Outspan-slnaasappelactie. Accent durft het zelfs aan om deze acties vormen van terreur te noemen. Het heeft het er zelfs voor over gehad om een professor te interviewen, Prof. Heertje - die de boycotters een zijdigheid en intolerantie ver wijt. De tegenactie zoals die Al- bert Hein met heel grote adver tenties heeft ingezet, zou vol gens Accent terecht zijn, want onze vrijheid van consumptie wordt bedreigd. Er wordt zelfs gesproken van bedrijven van winkelterreur. Het lijkt alsof het weekblad Ac cent ook de militaire dienst durft aan te pakken. Het lijkt zelfs alsof ze op de hand is van het langharig werkschuw tuig. Jan Soldaat doet rustig aan. Dat is het omslagverhaal. Maar zoals de dienstplichtigen daaruit tevoorschijn komen, is eigenlijk maar zielig. Slappe jongetjes, die lichamelijk en geestelijk weinig waard zijn. Een majoor bestaat het zelfs om te zeggen: „Ik heb soms het vermoeden dat als een knaap opgeroepen wordt om te dienen, dat hij van af dat moment zijn haar laat groeien. Als ze gaan solliciteren naar een baan in de burger maatschappij. dan gaan ze ge lijk naar de kapper". Elsevier is deze week voor een zeer groot gedeelte gewijd aan de jaarlijkse test hoe het met de koffie in Nederland gesteld is. Het gaat niet zo slecht met de horeca. Slechts acht van de vijftig kopjes koffie die door de Elsevier-redacteuren zijn genut tigd. haalden het criterium kwa liteit niet. Het is vervelend om over koffie te praten, als een tweede artikel in hetzelfde blad de kwestie Ango la aan de orde stelt. Het is niet verwonderlijk dat Elsevier de actie zoals die door Dolf Coppes wordt voorgestaan om de Ango- lakoffie in de grond te boren, niet steunt. De boycot zal zeer veel zakenlieden, zeker waar de kleine middenstander betreft, de das gaan omdoen. Dat is voor Elsevier geen reden om wat mild te spreken over deze boy cot. Ditzelfde geldt voor de boycot van Outspan-sinaasappelen. De re dacteur Klein van Elsevier vindt deze boycot geen eerlijk middel. Hij vindt dat behalve Albert Heijn met zijn politiek besmette levensmiddelen nog veel meer bedrijven zich daar aan schuldig maken. De Angolakoffie zit dieper in de politiek dan menigeen zou ver wachten. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft al gezegd, dat hij geen Angolakof fie zal drinken. Daarmee, zo zegt Elsevier, waagt de minis ter zich buiten particulier ter rein, op glas ijs. Hij wil reke ning houden met actiegroepen, zoals bijv. het Angolacomité, en dat is tegen het zere been waar Elsevier helaas op moet staan. Vrij Nederland wijdt heel wat ruimte aan het bezoek van een aantal hoofdredacteuren vorige week aan Soestdijk. Als het om louter politiek gaat. dan is de indruk die de hoofdredacteuren in Soestdijk gevestigd hebben, niet zo bar groot. Een recon structie van de laatste kabinets-, formatie Iaat zien dat de per soonlijke voorkeur van de ko ningin voor de PvdA op het be slissende moment doorslagge vend is geweest voor het kabi net Den Uyl. Vrij Nederland wijdt verder wat ongerust een artikel aan de ver horen, die de Utrechtse politie heeft afgenomen van een aantal gastarbeiders. De Utrechtse po litie is al sinds Jaren attent waar het gaat om de actiegroe pen die bij de gastarbeiders ont staan. Zo heeft ze al verscheide ne malen Grieken verhoord, die neiging vertoonden om in Utrecht, al is het dan maar j met een paar man, een kleine i pressiegroep onder gastarbei- j ders op te richten. Het zit Vrij Nederland niet lekker dat dit in j onze democratie mogelijk is. 1 a dus autovrije Binnenhof. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Vindt u het niet enig hier op het Binnenhof; zo zonder auto's en met al die ta feltjes, kraampjes en gezellige mensen?". Aldus een kennelijk enthousiaste koningin Juliana gistermiddag tijdens de lopende koffietafel op het Binnenhof tot enkele raadsleden, waarmee zij ongedwongen in gesprek raakte. Onze jubilerende vorstin ver tolkte met deze ontboezeming de gevoelens van het aanwezige volk, dat bestond uit naar schatting tweeduizend bestuur ders uit alle delen van het land. Velen van hen en zeker de Hagenaars vroegen zich af waarom het niet altijd zo gezel lig op het Binnenhof zou kunnen zijn. De leden van het koninklijk huis zwermden uit tussen de genodig den en gooiden zo het protocol zo dat er al was omver. Ook voor hen was de koffiemaaltijd in de openlucht na de plechtige bijeenkomsten in de Grote Kerk, de Tweede Kamer en de Ridderzaal kennelijk een ver ademing. De lopende maaltijd begon voor de koningin met een aperitiefje met premier Den Uyl en de vice premiers Van Agt en De Gaay Fortman. Daarna zwerm den de leden van het koninklijk huis uit tussen de genodigden en deden alsof ze nimmer van het woord protocol hadden gehoord. De broodjes werden gewoon uit het vuistje genuttigd. De sfeer behoefde niet meer gemaakt te worden, die was er al. Hij werd slechts verhoogd door de Mari nierskapel en het draaiorgel „De Bloemenmeid", die voor passende deuntjes op de achter grond zorgden. Koningin Juliana ging dan eens hier dan eens daar aan een tafeltje zitten om zich met diverse genodigden te onderhouden. Daar waar zij of een ander lid van de konink lijke familie zich bevond dromden de genodigde notabe len samen om toch ook maar een enkel woordje tot Hare Ma jesteit te zeggen. De leden van de ordedienst hadden het er maar moeilijk mee. Prins Claus kwam nauwelijks toe aan het eten van een broodje of drinken van een glaasje melk. zoveel gelukwensen met zijn verjaardag moest hij in ont vangst nemen Hoewel het niet was toegestaan, noch aan de persfotografen, noch aan da ge nodigden, op het tot een enorm terras omgevormde Binnenhof foto's te nemen, gebeurde dit toch. Diverse malen zag men uit de binnenzak of uit een handtasje stiekum een fototoe stelletje halen om gauw een plaatje te schieten. Er was nie mand, die er bezwaar tegen maakte. Men krijgt niet alledag de gelegenheid leden van het koninklijk huis voor het fami lie-album te vereeuwigen. De persfotografen zullen dit met een beetje jaloezie bekeken heb ben. Zij mochten hun werk slechts verrichten van uit de ra men van de aan het Binnenhof grenzende gebouwen. Het enige foutje dat aan de orga nisatie kleefde kwam aan het slot, toen de koningin haar dank woordje sprak, dat door het niet funktioneren van de mikro- foon, door zeer weinigen is ver staan. Een lachende vorstin illustreert de gezellige sfeer op het Binnenhof.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9