ijmaker Nederland vreest toenemend geweld Eis van guerrilla's: Aboe Daoed moet vrij CeidaeSou/ta/nt RECHTVAARDIGER VERDELING VAN ALLE INKOMENS rö Mosselbanken Napels worden vernieti&d Drie doden na explosie van vuurwerk Leven gijzelaars ernstig bedreigd' Royale koffietafel Fluorideer keukenzout Restaurant draaide op gestolen vlees PAKT MEE BIJ DE OPENING VAN ABC verdien'n echte 64e JAARGANG No. 119602 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Flipper; 20.20 uur Op losse groeven (show); 21.20 James Stewart in Shenan doah. Ned. II: 19.05 uur Mik (show); 20.20 uur Zondige komedies (se rie); 21 ii uur Brandpunt; 22.00 uur Zeezwaluw (show); 22.35 uur Uit de kunst; 23.15 uur W.K. zwemmen en schoonsprin- gen. Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en laag hangende bewolking. Morgen voornamelijk in de middag perio den met zon. Min. temperaturen omstreeks 13 graden, maxima morgen van 20 graden aan zee tot omstreeks 25 graden in het oosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. KOEWEIT (Reuter-UPI-AP) „Aboe Daoed moet vrij of wij gooien de gijzelaars boven Riad een voor een uit het vliegtuig en laten dit met ons ontploffen als de brandstof op is". Dit hebben de zes Palestijnen doen weten, die de Saoedie-Arabische ambassade in Parijs bezet hielden, een S aantal gijzelaars gevangen namen, tenslotte met een deel van de gijzelaars vier vrouwen werden vrijgelaten van Le Bourget mochten vertrekken. In Koeweit zijn zij met de gijzelaars overgestapt in een ander toestel dat be mand is met vier Koeweitse vrijwilligers. Er is nogal wat verwarring over het aantal gijzelaars dat zij hebben meegevoerd. De ver schillende nieuwsbronnen spre ken van vier, vijf en zes gijze laars. Vannacht is er in Koeweit, waar de Caravelle na een tussenstop in Cairo, gisteravond landde, druk onderhandeld tussen de minister van buitenlandse zaken van Koeweit, sjeik Saad al Ab dullah en de Palestijnen. Sjeik Saad stelde zich in verbinding met Amman, maar de Jordaan se regering is niet bereid om Aboe Daoed. veroordeeld we- 1 gens samenzwering, vrij te la ten. Vanmorgen vroeg stapten de Palestijnen met hun geboei de gijzelaars over in een Boeing 707 van de luchtvaartmij van Koeweit en vertrokken in de richting van Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. j In het algemeen zijn de Arabische landen en ook de Palestijnse verzetsorganisaties niet geluk kig met het optreden van het zestal. Libië weigerde kortweg landingsfaciliteiten. Beiroet liet ook weten geen prijs te stellen op een landing. Alleen Syrië bood Damascus als landings plaats aan, maar daarop gingen de guerrilla's niet in. In Lod, het vliegveld van Tel Aviv, werd groot alarm geslagen. Geen zware feestdag voor politie I LEIDEN Voor de Leidse politie gaf het Koninginnefeest niet al te veel moeilijkheden. De mel dingen bleven* beperkt tot enke le aanrijdingen met blikschade een paar flauwgevallenen door de enorme warmte en een paar kleine gevalletjes. Zo werd woensdagmiddag een 12- jarige scholier aangehouden op de Morsweg die met een lucht drukpistool voorbijgangers aan het beschieten was. Een man op een scooter werd hierbij ge raakt. Het pistool is afgenomen. In de nacht van woensdag op don- i derdag zijn twee Leidenaren (19 en 36 jr) aangehouden die in het bezit waren van twee gestolen bromfietsen. Bij huiszoeking werd nog een derde bromfiets 'gevonden. Zij zijn gearresteerd en ingesloten. NAPELS (AP) Tenminste drie personen werden gedood en meer dan 30 gewond bij een ontploffing in een opslagplaats van vuurwerk in een uit vijf verdiepingen bestaand gebouw in Casavatore, bij Napels. Verscheidene woningen in het gebouw, waar 32 gezinnen woon den, werden door de ontploffing vernield. Volgens de politie vond de ontploffing plaats in de kelder van het gebouw, waar het vuurwerk lag opgeslagen. De slachtoffers waren een man, een vrouw ep een baby van een jaar. Ziekenfonds vordert 6 ton van arts UTRECHT (A.N.P.) - Een apo- theekhoudende huisarts in Fries land heeft in de periode 1953 tot en met 1971 waarschijnlijk bijna vijf ton te veel in rekening ge bracht bij de ziekenfondsen. De betrokken fondsen hebben klacht ingediend hij de officier van justitie en een vordering tegen hem ingesteld van bijna 600.000 gulden: het te veel ge declareerde bedrag plus samen gestelde interest over de afge lopen jaren. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (eel. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,60. Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent. DEN HAAG Het grootste deel uit een onderzoek, dat de Neder- van de bevolking in de agglome- landse Stichting voor Statistiek raties Den Haag, Rotterdam en hierover gehouden heeft. Amsterdam vreest dat het ge weld onder de mensen zal toene- Opvallend is dat het overgrote men. Zij gelooft, dat alleen har- deel van het gehele Nederlandse de maatregelen dit soort uitwas- volk bevreesd is voor een toena- sen kunnen bedwingen. Dit blijkt me van de gewelddadigheden. De drie grote agglomeraties, die veel direkter met deze ge welddadigheden te maken heb ben zijn daarvan echter nog sterker overtuigd: 90 procent van de ondervraagden tegenover 85 procent in geheel Nederland. De harde lijn in de strijd tegen deze uitwassen wordt landelijk door 81 procent van de onder vraagden onderschreven (in de leeftijdsgroep 18—34 jaar zelfs nog 79 procent) en in de drie grote agglomeraties door maar liefst 88 procent. Onder geweld werd bij het on derzoek verstaan: straatmishan- uitwassen. Dit wordt door 60 deling, bedreiging van mensen, procent van alle leeftijdsgroepen roofovervallen, gijzeling, vlieg- onderschreven, tuigkapingen e.d. Daarbij kwam De overheid zal volgens 71 pro- ook tot uiting dat gewelddadig- cent van de ondervraagden heden met een politieke achter- meer moeten doen ter bestrij- grond even hard aangepakt ding van alle soorten gewelddu- moeten worden als de andere digheden. Op het tot een enorm terras omgevormde Binnenhof maakte koningin Juliana hier overigens zittend tijdens de lopende kof fietafel onder meer een praatje met enkele raadsleden en hun echtgenotes uit Naald wijk. Op de foto links van de koningin het echtpaar Voogt. Op de achtergrond met de rozetten op de revers een dame en twee he ren van de ordedienst. (Foto Simon E. Smit). De rijtoer, die de feestelijkheden in het open baar besloot werd ook al een hoogtepunt. Het talrijke publiek langs de route werd ver tederd doordat de kleinkinderen van de ko ningin bij opa en oma in de calèche waren (AJTO Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20$ Roelof»rendsveen e.O. Pi Alkcmadelaan 1, tel. 01713—2866 DEN HAAG Met of zonder Centraal Akkoord zullen de drie vakcentrales C.N.V., N.K.V., en N.V.V. hun loon- en prijs-politiek en hun andere so ciale eisen gezamenlijk blijven doorzetten. Zij zul len, zo is overeengekomen, ook bij het ontbreken van een Centraal Akkoord één lijn blijven trekken bij de onderhandelingen over afzonderlijke c.a.o.'s. Daarbij staat voorop een rechtvaardiger verdeling van de inkomens en van de algemene lasten. Ver der eisen de vakcentrales een goed niveau van al gemene voorzieningen en sociale verzekeringen en het terugdringen van de werkloosheid naar een aanvaardbaar gemiddeld» beneden 100.000 werklo- C.N.V., N.K.V. en N.V.V. houden vast aan de inko mensverbetering in centen en procenetn voor alle werknemers, die in een onderneming of bedrijfstak werkzaam zijn. Het gaat hierbij om een fifty-fifty- verdeling in centen en procenten bij de reele lonns- De vakcentrales eisen ook dat er jaarlijks een so ciaal verslag door de ondernemingen openbaar ge maakt wordt en dat de lonen en salarissen van alle werknemers openbaar gemaakt dienen te worden. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat zelfstandigen en beoefenaren van vrije beroepen hun inkomens niet sterker mogen laten stijgen dan de werknemers. De overheid moet daarop, aldus de gisteravond ge publiceerde nota van de gezamenlijke vakcentra les, blijven toezien. Opvallend is. dat de drie centrales het bevriezen van de bijslag voor het tweede kind onaanvaard baar achten. Voor de werktijdverkorting betreft stellen de vak centrales, dat de werkweek in 1975 maximaal 46 uren moet bedragen met daarbij een basisvakantie van 20 dagen. Dit behoeft niet uit de ruimte be taald te worden aldus het C.N.V.; h?t N. en het N.V.V. Politieschoten bij vechtpartij wmwagi kamp EINDHOVEN De aanhouding van een 23-jarige woonwagenbe woner op een kamp bij Eindho ven heeft gistermorgen tot een flinke vechtpartij geleid tussen politie en kampbewoners, waar bij door de politie is geschoten. Met het oog op de vele kritiek op grootscheeps optreden in woon wagenkampen namen slechts tien agenten aan de actie deel. De gezochte man vluchtte een maïsveld in maar kon worden gepakt. Andere kampbewoners grepen in met stokken en stuk ken ijzer en de gezochte kon ontvluchten. Hij slaagde er in met zijn auto vandoor te gaan, maar zes pistoolschoten van de politie brachten de wagen tot stilstand. Het verzet van de man werd pas gebroken toen een politiehond in zijn arm beet. De politie zegt dat de vechtpartij het gevolg was van het feit dat er zo weinig agenten werden in geschakeld, zodat f1-. kampbe woners niet erg op'1 de indruk Akzo-suggestie: HENGELO Akzo Zout Chemie noemt fluoridering van keuken zout een goed alternatief voor de fluoridering van drinkwater, omdat dit de persoonlijke vrij heid onaangetast laat. Het is volgens Akzo goed moge lijk twee soorten zout te maken, zodat iedereen kan beslissen of hij wel of geen extra fluor wil gebruiken. Gefluorideerd keu kenzout is vergeleken met ge fluorideerd water ook aanmer kelijk goedkoper. Gefluorideerd zout zou per kilo vijf cent duur der uitvallen dan gewoon zout. Dit betekent volgens Akzo dat het gebit van een gezin van vijf personen voor 60 cent per jaar beschermd kan worden. Akzo wijst erop dat Zwitserland al twintig jaar ervaring heeft met het gebruik van gefluori deerd zout. Een onderzoek in Zürich heeft aangetoond dat bij kinderen van 8 en 9 jaar, die ruim vier jaar zout met fluor hadden gebruikt, het aantal ge vallen van tandbederf met 22 pet was verminderd. (Van één onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De gemeente politie te Leeuwarden heeft in samenwerking met collega's uit Harlingen klaarheid kunnen brengen In een serie vleesdief stallen, waarbij voor ruim 150.000 gulden werd gestolen. In verband hiermee is een 24-jari- ge slager uit Dronrijp aange houden, die zijn werkgever de b.v. Glas Slagerijen te Leeu warden voor 110 000 gulden heeft benadeeld. Een collega van de slager, een 29-jarige man uit Leeuwarden werd aangehouden omdat hij zijn baas 25.000 tot 30.000 gulden armer heeft gemaakt. De beide mannen zijn ingesloten, evenals een 29-jarige restauranthouder uit Harlingen. die het gestolen vlees heeft gekocht. Het drietal heeft ook diefstallen en heling van het gestnlene bekend. Onder meer de diefstal van een c.v.-ketel, die in het restaurant in Harlingen werd geïnstalleerd en de diefstal van hout e.d. voor de bekleding van ROME, (AFP/Rtr). Kikvorsmannen van de Italiaanse politie zijn gisteren in de Golf van Napels, ter hoogte van Santa Lucia, begonnen met het vernietigen van de mos selbanken, die volgens de gezondheidsautoriteiten de oor zaak zijn van het uitbreken van de cholera-epidemie. De banken zijn eigendom van de mosselvissers, die geen ge hoor hebben gegeven aan een oproep van de stedelijke overheid om de mosselcultuur in besmet water te staken. De actie ging gepaard met een demonstratie van ongeveer 200 vrouwen en kinderen van de mosselvissers. Zij liepen met borden met opschriften als „Wij willen brood voor onze kinde ren". De politie had 500 man op de been gebracht om de kik vorsmannen te beschermen, maar zij hoefden niet in actie te komen. De viscon9umptie in het land is door de epidemie drastisch te ruggelopen. maar de handel in citroenen floreert. Vele tonnen vis worden vernietigd op de af slagen, en de vishandelaren spreken van ruïneuze gevolgen voor hun bestaan. Zij hebben het ook over nodeloze angst, omdat gekookte of gebakken vis volkomen onschadelijk is. Al leen de gewoonte om mosselen rauw te eten brengt gevaren Werk-rusttijd wekt wrevel bij militairen Amersfoort (ANP) De Nationale Christen-onderofficieren Vereni ging (NCOOV) is uitermate te leurgesteld over de onlangs be kend geworden werk- en rusttij denregeling voor militairen. Dit is de voorlopige conclusie van het hoofdbestuur van deze ver eniging. Voorzitter G.E. Baas verklaarde dat in brede kringen van het beroeps- en dienstplich tig personeel ontstemmng heerst over het feit dat in de re geling geen compensatiebepalin gen voor extra-diensten voorko- L.P. kado van 21.- als u tenminste 50 gulden besteedt. En daar zult u geen moeite mee hebben, want er hangt een verrukkelijke nieuwe kollektie herenkleding op u te wachten. Vanaf 6 september, 4 uur bent u van harte welkom in de gloednieuwe ABC Breestraat 122-124 Leiden. Een 'blijmaker' die helaas een tijd lang niet geleverd kon worden, maar die we nu gelukkig weer volop in voorraad hebben, is deze unieke gasaansteker. Voor één nieuw kwartaal-abonnement kunt u deze (navulbare) gasaansteker de uwe noemen. Noteer m.l.v. al. mauw kw.rt.al-abonn.e: M b<jn (f) pp#n eov#,op N..m zonder postzegel, naar A<lfe8 antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een gasaansteker naar LEIDSE SS COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1