Vakbonden eisen loonsverbetering in centen en procenten Holthaus' mode lang, smal en sluik NIXON IN BEROEP BIJ HOF VAN APPEL In 1975 naar werkweek van 40 uren Niet zorg, maar beleid primair in bejaardenzorg foor vakman en gezin PORION £cldóc6oiiAcmt VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De vakbonden zijn het er over eens geworden, dat in aile cao's voor 1974 dezelfde arbeidsvoor- waardenverbeteringen moeten wor den opgenomen, wat de hoofdzaken betreft. Via de komende onderhan delingen over een Centraal Akkoord zullen de vakcentrales trachten de werkgeversorganisaties tot eenzelfde standpunt te brengen. Blijft zon Centraal Akkoord uit, dan zullen de vakbonden hun eisen gezamenlijk nader formuleren en tijdens de on derhandelingen over afzonderlijke cao's één lijn blijven trekken. Met betrekking tot de primaire arbeidsvoor waarden wordt onder meer het volgende verlangd: - Een reële loonsverbetering overeenkom stig de te verwachten produktiviteitsstij- ging met te zijner tijd een na-afrekening als die stijging anders uitvalt dan de ra ming. De reële verbetering kan lager zijn naarmate van overheidswege meer tege moet wordt gekomen aan de verlangens van de vakbeweging betreffende collectieve voorzieningen, de helft van deze verhoging zal in „cen ten" worden gegeven, dus in de vorm van een voor ieder gelijk bedrag. De andere helft in procenten, ter compensatie van de prijsstijging moet de loonsom voor alle werknemers samen worden verhoogd met het percentage waarmee de prijzen zijn gestegen, vervolgens kunnen de individuele lonen met eenzelfde percentage worden ver hoogd, met dien verstande dat de compen satie tenminste 160,per procent prijsstij ging moet bedragen, met een lopende schaal voor hogere inkomens. nu reeds moet worden geregeld, dat in 1975 de werkweek 40 uur, en de basisva kantie 20 dagen zal bedragen. Dit behoeft niet uit de „ruimte" te worden betaald, de cao's moeten gaan gelden voor alle werknemers in een onderneming of bedrijfs tak, om een algeheel inkomensbeleid mo gelijk te maken, en iedereen rechtszeker heid te verschaffen, er moeten sttringente prijsregels komen, die een waarborg bieden dat de prijsstij ging in 1974 beperkt blijft tot een nader overeen te komen percentage, elke onderneming moet een sociaal jaar verslag publiceren en dit, samen met de uitgangspunten van sociaal beleid, onder de werknemers ter discussie stellen, «- de salarissen van elke werknemer, com missarissen en adviseurs, moeten jaarlijks openbaar worden gemaakt, de vakbondsvertegenwoordigers, werkne mers zowel als externe, moeten in de onder nemingen meer faciliteiten krijgen. In een „urgentieprogram 1974" worden van de overheid ook tal van voorzieningen ver langd, onder meer: een schoolklas mag niet meer dan 24 leer lingen tot 8 jaar, en niet meer dan 30 ou dere leerlingen bevatten. Volgend jaai moet al met de afbouw worden begonnen. Dan moet ook de leerplicht op vijfjarige leeftijd beginnen, in 1974 moet er een partiële leerplicht van 2 dagen per week komen voor 15-jarige werkende jongeren. Schoolgeld voor kleu ters moet worden afgeschaft, bij faillissementen moeten loonvorderin- gen van werknemers absolute voorrang krijgen, het stakingsrecht, ook dat voor overheids personeel, moet herzien worden, bij huurharmonisatie moeten de oudere woningen duidelijk minder zwaar worden opgetrokken dan nu gebeurt, de leeftijd waarop men recht heeft op mi nimumloon, moet tot 22 jaar worden ver laagd. Voor jeugdigen moet er een afgeleid minimumloon komen. Dat minimumloon moet extra worden verhoogd, de loongrens io de ziekenfondsgrens moet een extra verhoging ondergaan, bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind is onaanvaardbaar, jeugdigen mogen geen nacht-, ploegen-, zaterdag- of zondag- en geen tempo-arbeid verrichten. Zij moeten vijf weken vakantie krijgen. India vreest voor nieuwe over stromingen NEW DELHI (AP) De autori teiten van de staat Madhya Pradesj in India hebben de in woners gisteren gewaarschuwd voor de mogelijkheid van nieu we overstromingen- Bij eerdere overstromingen in de staat zijn reeds honderden om het leven gekomen. studiecentrum gouda westhaven 31 - 32 tel. 01820 - 17861 oriëntatie-cursus algemene informatie verwerking automatisering-programmering praktijkopleiding in college vorm voor adm. medewerk(st)ers, boekhoudkundig personeel, leidinggevende functionarissen, toekomstig automatiseringspersoneel. ca. 35 instructieve avonden van 1% uur; le college eind september 1973; min. leeftijd 20 jaar, min. opl. mulo/mavoj rijkserkenning aangevraagd; bij voldoende deelname opl. in alphen a/d rijn, gouda, leiden, waddinxveen, zoetermeer; studieprogramma wordt u graag toegezonden. Scheidend NFB-voorzitter C. Egas Van onze parlementaire iredactie. DEN HAAG De scheidende voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid Oud-Kamerlid en oud-staatsse cretaris C. Egas, heeft vanmid dag gezegd dat bij de bejaar denhulp niet de zorg maar het beleid primair moet staan. De heer Egas zei dit in zijn af scheidsspeech die ondermeer werd aangehoord door minister Van Doorn en staatssecretaris sen van CRM, sociale zaken, volkshuisvesting en onderwijs. Hij wordt opgevolgd door mr. Th. Van Lier, oud-Kamerlid van de PvdA en sinds kort lid van de Raad van State. De heer Egas stelde dat voor een verantwoord bejaardenbeleid een geïntegreerde aanpak door de overheid noodzakelijk is. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tossen kozijn en muur of langs de trap. Bcheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of «paanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos Verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw Voegen. Dakpan vastzetten. Stop- Verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme I'echt kracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ï>ok aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, «et niet uit, scheurt niet, buig- en «Uitvast. Onschadelijk voor de han- Ben. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenvorlies. Dit moet zijn beslag krijgen in een interdepartementaal gecoör dineerd bejaardenbeleid. Vol gens de heer Egas mkomt daar tot nu toe nog maar zeer weinig van terecht. De heer Egas formuleerde een aantal aspekten van de integrale problematiek: het gaat niet om bejaarden in nood, het gaat om een maat schappij-probleem. het open bejaardenwerk zal veel aandacht moeten krijgen het instituut van verzorgings huizen is strijdig met de huidige opvatting over verouderen en zinvol oud worden leed verzachten is mooi en geeft de dienstverlener veel be vrediging, maar neemt te wei nig de kwaal of oorzaak van dat leed weg. Tot slot zei de heer Egas dat hij blij is dat zijn opvolger een overtuigd christen is: „Het is zeer de vraag of welzijn tot het einde en integratie van de dood in ons denken wel mogelijk zijn z,onder een theologie, die tot over de dood heenreikt. Waar mee ik slechts wil zeggen dat achter al mijn beschouwingen 'n grote bezorgdheid om de me demensen staat. Mijn bede is: vermenselijk in gods naam deze wrede maatschappij". Verdachten wachten te lang op vonnis MAASTRICHT (ANP) De offi cier van justitie in Den Bosch, mr. J. Booster vindt, dat ver dachten te lang moeten wachten voordat ze weten wat hun von nis is. Hij vraagt zich af, of het nog menselijk verantwoord kan wor den genoemd om een verdachte na de zitting van de rechtbank 14 dagen lang in het onzekere laten over wat er met hem gaat gebeuren. Volgens mr. Booster betekent dat voor de verdachte een zware psychische druk, waar aan ook het gezin waar hij uit voorkomt, bloot gesteld wordt. Twee modellen uit de nieuwe collectie van Dick Holthuis. Links een geklede middagjurk van wollen mousseline imprimé, met een laag op de heupen aangezette klokrok. De japon met cardigan en is niet minder gekleed en eveneens van wollen mousseline. (Van onze mode-redaotrice) AMSTERDAM De kleren van Dick Holthaus zijn ditmaal lang, smal en sluik. De kortste rokken gaan ruimschoots over de knie, de langste komen even boven de enkels. Dat is dan middagkleding. De avondkleding gaat bijna tot de grond. Wie geen lange rok wil, kan alleen nog een pantalon dragen. Maar als er dan een mantel bij moet, gaat die toch weer over de kuit. Hij is van canvas gemaakt, en al dan niet voorzien van een bindceintuurtje en van een of twee paar grote klepzakken. Klepzakken virvdt men ook weer terug op de ovehhemdjasjes, die deel uitmaken van ensembles in compose imprime's, of in het ef fen als jasje op een japon wor den gedragen. Die japon heeft dan meestal een op heuphoogte aangezette plooirok. Het boven stuk is soms bedekt door een debardeurtje. gebreid in waaier- ajour. Een goed idee voor han dige breisters. Ook de handige haaksters krijgen hun kans. Heel wat pantalons, hetzij van flanel of van satijn, gaan vergezeld van een impri mé blouse, en een lange cardi gan van haakwerk in dikke wol, zo op het oog gemaakt volgens een motief van een vaste, een losse. We hebben een knoopslui- ting van boven tot onder. Tool het hoofd met een bijpassende eierwarmer, en draag er een stola bij van vos in de tint met aan beide einden een staart. De pantalons hebben rechte pijpen, waar de teen nog net onderuit komt. en meestal geen opsla gen. Heel wat blouses hebben een coll. waarvan slippen neervallen, die de knoopsluiting bedekken. Som mige japonnen bestaan uit zo'n blouse, waaronder op heuphoog te een ternauwernood klokkende rok is aangezet. Het figuur heeft dus feitelijk noch een tail le, noch heupen. In scherp contrast tot al die sluik heid staan een paar lange tent- vormige kaftans van jersey, aan de voorkant voorzien van rits en splitten, en met blouse mouwen die met verscheidene knopen om de pols sluiten. Ze keren terug bij het avondtoilet, meer dan in transparante mous seline, gedragen ov»r een strak ke japon in dezelfde tint, met een strass ceintuur. Dat o velde silhouet met een beetje geglinster in de taille geeft een frappant mooi effect. Donkerbru:n, grij* en zwart zijn de hoofdkleuren van de collec tie, dat geldt ook voor de avondkleding. Slechts hier en daar wordt dat opgefleurd door wat rood. terra, wit en turquoi- se-achtig blauw. Op heterdaad betrapt NEW YORK (UPI) - Een rechercheur van de F.B.I. was gisteren in een bank gebouw in New York in verband met een recente overval en vroeg aan de caissière of ze de overval ler kon beschrijven. De caissière ze! dat de man veel had geleken „op die heer in dat rijtje ginds. Het zou me niet verbazen ais hij het inderdaad De rechercheur ging achter de aangeduide man staan en zag hoe deze toen hij aan de beurt was, de caissière een briefje toe schoof waarop stond dat hij aan het overvallen was. De rechercheur tikte de man op zijn schouder en stelde hem ervan in kennis dat alles wat hij nog wilde zeggen, tegen hem gebruikt zou kunnen worden. De 35-jarige John Curry Hyman is opgeslo- Nixon liet ook telefoon van broer afluisteren WASHINGTON (DPA) D „Washington Post schrijft uit „4 zeer betrouwbare bronnen" ver nomen te hebben, dat president Nixon gedurende zijn eerste ambtsperiode langer dan een jaar de telefoon van zijn broer F. Donald Nixon heeft laten af luisteren. Nixon zou bang ge weest zijn dat de financiële acti viteit van de zakenman Donald Nixon pijnlijk voor zijn regering zou kunnen worden. President Nixon zou op de hoogte hebben willen blijven van de za ken van zijn broer. Nixons on gerustheid sproot volgens de „Post" ten dele voort uit de re latie van zijn broer met het fi nanciële imperium van de mil jardair Howard Hughes. Donald Nixon zou in 1956 van Hughes een krediet van 205.000 dollar gekregen hebben, dat tot op heden niet terugbetaald zou zijn. Sensationeel haargroei middel in Sow jet-Unie MOSKOU (UPI) Het vakver enigingsblad in de Sowjet-Unie Troed, bericht, dat Russische geleerden een middel gevonden hebber, om haar tien keer vlug ger te laten groeien dan nor maal. Tot dusver zouden zij erin ge slaagd zijn Guinese biggetjes te fokken met haar, dat zo lang Is als dat van een poedel. De be trokken geleerden menen boven dien, dat hun ontdekking nut kan hebben voor de bestrijding van kaalheid, aldus Troed. Wijkcentra voor gezondheidszorg KORT NA ZIJN BENOEMING TOT STAATSSECRETARIS voor Volksgezondheid heeft de heer Hendriks in een interview als belang rijke taken aangemerkt: herziening van de functie van ziekenhuizen zodat meer mensen poliklinisch behandeld gaan worden en kosten worden verminderd; ten tweede, in nauw verband hiermee: het bevorderen van preventieve gezondheidszorg door het accent meer te leggen op medische wijkcentra. Over die centra is de laatste jaren meer gepraat en geschreven. Maar van de grond komen, doen ze niet. Dit is nog eens gebleken uit bittere uitlatingen van experts bij het openen van één zo'n cen trum onlangs in Huizen; het staat zwart op wit in een artikel van de Amsterdamse hoogleraar dr. Leenen in het blad van de Neder landse Unie van Ziekenfondsen. Hij begroet het oprichten van medi sche wijkcentra niet alleen als een middel tot kostenbesparing en betere voorzieningen, maar ook als beslissende bijdrage tot ,,de ri- goreuze mentaliteitsverandering" welke hij binnen de medische sec tor noodzakelijk vindt. DE GROOTSTE VERANDERINGEN welke het stichten van zulke wijkcentra meebrengt, is dat de huisartsen minder individueel en meer in teamverband gaan werken; daarnaast dat een deel van de taak van ziekenhuizen en de daaraan verbonden poliklinieken aan de centra overgedragen kunnen worden. Het betekent dat de artsen in teamgeest kwalitatief beter werk kun nen verrichten en het betekent ook een betere garantie op medische hulp op elk moment dat een patiënt die nodig heeft. Het drama van het tevergeefs beroep op medische hulp voor doodzieken in het weekend of de nachtelijke uren zou dan tot het verleden kunnen be horen. De huisartsen moeten dan een deel van hun zelfstandigheid opgeven, maar daartegenover staat dat voor de vele goeden onder hen de werk- en levensomstandigheden zullen verbeteren. Het moet moge lijk blijven de bijzondere vertrouwensrelatie tussen een patiënt en een individuele arts in stand te houden, terwijl juist voor de patiën ten er allerlei belangrijke voordelen ontstaan. Zeker wanneer in een volgend stadium ook de specialisten min of meer in het nieuwe systeem betrokken worden en er tussen zieken huizen eindelijk de kosten- en arbeidsbesparende samenwerking komt. waarop de samenleving in vele Nederlandse regio's zit te wachten. VOOR DE GEWONE BURGER is het een begrijpelijke vraag, waar om zulke medische wijkcentra zo uiterst moeilijk van de grond ko- men- .j Omdat op een heel nieuw systeem moet worden overgeschakeld ligt voor de hand dat niet minder weerstand moet worden gebroken dan het geval was en vaak nog is bij democratisering van het bedrijfs leven of het fusie-proces bij ondernemingen. Het zijn beslist niet al leen de medici die zich met een dosis argwaan tegenover verande ringen in de bestaande praktijk opstellen. Bovendien laat de medewerking van de overheid tot dusverre te wen sen over. In theorie is men meestal vóór, maar als bij het beschik baar stellen van financiën (wijkcentra vergen bij hun stichting nu eenmaal behoorlijke investeringen) gekozen moet worden, gaan door allerlei druk zowel bij landelijke als plaatselijke overheid allerlei andere, vaak minder urgente zaken, vóór. Daarom is het een interessant en hoopgevend feit, dat nu op Volksge zondheid een man zit, die voorstander van de medische wijkcentra is en die door zijn verleden als voorzitter van de Unie van Zieken fondsen, weet hoe nodig ze in Nederland zijn. tADVERTENTIE De 22-jarige dochter van wijlen Robert Kennedy, Kathleen, zal bin nenkort in het huwelijk treden met de 25jarige David Lee Towns end, student aan de Harvard universiteit. De foto toont Kathleen Ken nedy t ijdens de verkiezingscampagne voor George Mc Govern, in mei 1972. WASHINGTON (AP) President Nixon heeft een fedraal hog van appel verzocht een bevel van een rechtbank ongedaan te ma ken dat van hem eiste dat hij de geheime bandopnamen van gesprekken in het Witte Huis die betrekking hadden op het onderzoek in de Watergate af- faiire, diende over te dragen. De advocaten van Nixon hebben tegenover het hof van appel verklaard dat het bevel van rechter Sirica de bandjes te overhandigen „heel duidelijk fout is en de bevoegdheid van de rechtelijke macht le buiten gaat". De vroegere medewerker van het Witte Huis Egil Krogh, heeft verklaard zich niet schuldig te achten in verband met de in braak in het kantoor van de psychiater van dr. Daniel Ells- berg. Wel ei hij dat de acliviteiten van de geheime „loodgieters-groep" van het Witte Huis naar zijn mening een vergissing waren, en dat hij deze activiteiten be treurt. Krogh was de eerste van vier vroegere medewerkers van het Witte Huis, die gereageerd heeft op de aanklacht die deze week door de grand jury tegen hem is ingebracht. Krogh verdedigde zich met het argument dat hij „in 1971, toen ik deze taak als iets van buiten gewoon nationaal belang kreeg aangeboden, van mening was dat hel volledig legaal was." Studenten 1 vinden schat LAON Een groep Belgische stu denten heeft op 15 kilometer van Laon in Frankrijk op het terrein van de abdij van Vau' clair een schat aan munten ge* venden. Het zijn een zak mei 3374 zilveren munten met beel denaren van vorsten uit de tijd tussen Lodewijk de twaalfde tof Hendrik de vierde. Een tweedi zak bevatte 824 grote muntstuk ken uit de zeventiende eeuw. De schat wordt op het ogenbli^ bestudeerd door experts van ho munt er. kabinet in Parijs.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11