C^ldócSomotit 1DI ijmaker Volksvertegenwoordigers vieren jubileum Koningin Valhelm beschermt bromfietser en duo tegen grote risico's ONDERZOEK WIJST UIT Elf gijzelaars nog onder voortdurende bedreiging van dood Palestijnen gaan in op voorstel FRONTALE BOTSING IN LISSE Onderzoek kunstwerk door C.R.M. Jongeman (22) in Voorhout verongelukt Renen van honderdjes in Leiden Rietvelders hoeven niet te roeien verdien 'n echte 64e JAARGANG No. 19601 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1773 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (eel. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes f2,60. - Wachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f 2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Kinderkrant; 20.20 uur Holland Symphony; 22.00 uur Gat van Nederland. Ned. 11: 19.05 uur Follyfoot; 20.20 uur Meisje met de blauwe hoed (2); 21.30 uur Tot aan de sche mering (4); 22.40 uur wereld kampioenschappen zwemmen. Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en laag hangende bewolking. Morgen voornamelijk in de middag perio den met zon. Min. temperaturen omstreeks 13 graden, maxima morgen van 20 graden aan zee tot omstreeks 25 graden in het oosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG „Vele Neder landers willen vandaag-aan- de-dag meespreken over de vormgeving van de eigen woonomgeving. De mogelijkhe den daartoe zijn echter be perkt. Waarom is het wel mo gelijk bewoners zelf hun twee de woning zoals een zomer huisje te laten bouwen en niet de eerste woning in de stad? Zijn de welstandseisen niet te scherp geworden en do den ze daarmee niet het eigen initiatief en variatie in de woongevels? Of moet alles egaal, hetzelfde worden?". Dat vroeg de decaan van de af deling bouwkunde van de TH Delft, prof. dr. ir. F. M. Maas. zich vanmorgen af tijdens de jubileumviering van de 150 le den van Provinciale Staten en hun echtgenoten in de verga derzaal van de Tweede Ka mer. In aanwezigheid van de koninklijke familie noemde prof. Maas voorts een aantal programmapunten voor de op bouw van een betere woonom geving. „Meer aandacht voor de klei nere schaal (eengezinswoning) en voor scheppen van werkge legenheid in buurten en wij ken, geen bouw van zieken- en bejaardenhuizen bij snelwegen maar in parken en buurtcen tra, projectie van grote auto wegen met parkeergelegenheid buiten de woonwijken, meer gebruik van hout en baksteen (levende bouwmaterialen) en In de Tweede Kamer luistert de koninklijke familie vanachter de regeringstafel naar prof. dr. ir. F. M. Maas. minder asfalt en beton (dood en koud), beheer van parken en plantsoenen door omwonen den en gebruik van speelplaat sen en sportvelden bij scholen door de buurt buiten school tijd." De viering van het jubileum van Koningin Juliana in Den Haag begon vanmorgen in de Grote Kerk, waar prof. dr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wijsbegeerte te Leiden, sprak over „De Nederlander en zijn welzijn" ten overstaan van de koninklijke familie en ongeveer 600 leden van ge meenteraden. Gedurende de rit van de ko ninklijke familie naar de Grote Kerk vanaf Huis ten Bosch passeerde men een erefront van verenigingen, scholen en particulieren. Tijdens een derde bijeenkomst rond het middaguur in de Rid derzaal voor leden van de Eer ste en Tweede Kamer sprak mr. drs. H. Langman, lid van de raad van bestuur van de Alg. Bank Ned. en oud-minis ter van Econ. Zaken, over „De wereld in Nederland." Voor alle genodigden en de ko ninklijke familie werd de och tend besloten met een lopende koffietafel op het Binnenhof, waar werd gemusiceerd door de Marinierskapel. De koninklijke familie arriveert bij de Grote Kerk in Den Haag. Burgemeester Marijnen (uiterst links) en de kommissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk, staan gereed ter verwelkoming. De Koningin heeft de bloemen al in haar hand, die haar zijn aangeboden door Evelien Asscherman, directie-sekretaresse van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Van een onzer verslaggevers DELFT Ieder onderzoek in deze richting wijst uit, dat de bromfietser en zijn eventuele duo-passagier op de weg bijzonder kwetsbaar zijn. Bijna-ongelukken met brom fietsen bij voorbeeld zijn uitzonderingen, de ongelukken zijn praktisch altijd fataa!. Fataal, omdat het merendeel van de verongelukte bromfietsers aan hersenletsel stierf. „Tachtig procent van de verongelukte bromfietsers had den dodelijk hersen- en schedelletsel opgelopen", aldus vanmorgen in Delft de heer F. Sj. van Paasschen van Veilig Verkeer Nederland. „Het dragen van een valhelm door de berijder, maar ook door zijn duo-passagier ver mindert de kans op enstig of dodelijk letsel met zeker 40 procent", stelde hij vast. Drie miljoen Nederlanders maken gebruik van een bromfiets. Hiervan hebben 1 miljoen Ne derlanders hem nodig als dage lijks vervoermiddel in het woon-werkverkeer. Honderddui zenden doen er hun boodschap pen mee, gaan ermee naar school of op vakantie. Schaduw zijde van dit uitermate nuttig vervoermiddel is echter volgens de^ heer Van Paasschen de kwetsbaarheid van de berijder en zijn duo-passagier. Volgens de statistieken verongelukten de laatste tien jaren bijna 5000 bromfietsers en werden er onge veer 250.000 gewond. Bij deze verongelukten is de leeftijds groep tussen 16 en 20 jaar het sterkst vertegenwoordigd. (Van onze correspondent) PARIJS De zes Palestijnse commando's, die vanaf gister ochtend elf gijzelaars gevangen hebben gehouden in de Saoedi- Arabische ambassade in Parijs, hebben het aanbod aangenomen van president El Assad van Syrië, volgens welk zij in zijn privé-vliegtuig Frankrijk mogen verlaten. Zij beloofden de vrou welijke en Franse gijzelaars vrij te laten, zodra zij in de bus naar het vliegveld zouden zijn gestapt. De Iraakse ambassa- Daarbij is gebleken, dat het dra deur gaat met hen mee als „ga-1 rantie". Hij zou op het vliegveld vrijgelaten worden. gen van een goedgekeurde val helm door zowel berijder als duo-passagier dikwijls veel on heil kan voorkomen. Dit zien de gebruikers van de bromfiets zelf gelukkig ook steeds meer in. Begin dit jaar droeg 45 pro cent van de mannelijke en 35 procent van de vrouwelijke be rijders reeds een valhelm. Toch no gte weinig, stelt Veilig Verkeer vast. Daarom is deze vereniging vandaag begonnen met een grootscheepse voorlich- tingsaktie voor het dragen van een valhelm door berijder en duo-passagier. Onder het motto „een valhelm kan je de kop niet kosten". Want de valhelm is „hoofa"zaak geworden. Verontrust door deze trieste balans hebben diverse instanties onder zocht hoe de bromfietser en zijn duo-passagier betere bescher ming te kunnen verlenen. Jeugdige dader miljoenenbrand DROESLEEK De rijkspolitie te Groesbeek heeft opheldering kunnen brengen in de miljoe nenbrand, die 20 augustus 's avonds de meubelfabriek Hamé te Groesberg in de as legde. De zer dagen werd een 19-jarige jongen uit Mook, die in het be drijf werkte, aangehouden. Hij heeft gisteravond een bekente- Lisse - De Voorhouter G.C.M.V. cn de Hillegommer A.W.Z. zijn gisteren ernstig gewond geraakt toen de auto's, die zij bestuur den, op de Loosterweg-Zuid in Lisse frontaal botsten. Een an dere mede-Inzittende werd even- Op Antiekbeurs: DEN HAAG A.N.P. De afde ling Museumzaken van het mi nisterie van C.R.M. stelt een on derzoek in naar de herkomst van het beschilderde grafgedeel te, dat is opgedoken tijdens de Kunst- en Antiekbeurs in Prin senhof" te Delft. Het stuk, dat door een antiquair werd aange boden voor 42.000,-, is afkom stig van een in 1948 uit de „St.- Baafskerk" in Aardenburg (Z.V1.) verdwenen graf. Het is het hoofdeinde en de fresco stelt de kruisigingsgroep voor. Dr. T. Me;jer, hoofd van genoem de afdeling van C.R.M.heeft, hangende het onderzoek, beslo ten fe adviseren het stuk uit de expositie te nemen. Men veron derstelt, dat er in het verleden iets onrechtmatigs mee is ge beurd. aldus de heer Meijer. Het stuk is afkomstig uit de col lectie van wijlen F. Smonren- burg, die in 1948 een groot aan deel had in de restauratie van de hosr-tnldprde graven in Aarden- PARIJS Elf gijzelaars staan nog steeds onder voortdurende doodsbedrei ging, nadat zoals gisteren gemeld, zes Palestijnse terroristen de Saoedie-A- rabischc ambassade in Parijs bestormd hadden en deze nog steeds bezet houden. Oorspronkelijk waren er meer gijzelaars maar kort na de overval werd een van hen, een Egyptenaar die de Saoedie-A- rabische nationaliteit heeft, het raam uitgesmeten, tengevolge waarvan hij lichte verwondin gen opliep. Vanmorgen werd nog een gijzelaar vrijgelaten, namelijk de culturele adviseur van de Saoedie-Arabische am bassade, die een gebroken been heeft opgelopen. Twee van de gijzelaars zijn Franse secreta ressen. De overigen zijn vijf Saoedie-Arabische mannen, een Tunesische vrouw, een Egyptenaar en een Soedanees. De bezetters eisen vrije af tocht met de Arabische gijze laars in een Mystère-20 straal vliegtuig met Algiers als eind bestemming. Zij waren bereid de 2 Franse gijzelaarsters vrij te laten in ruil voor de Iraakse ambassadeur die, samen met de Saoedie-Arabische ambassa deur de onderhandelingen met de bezetters leidt. De Iraakse ambassadeur is vanmorgen weliswaar vrijwillig het ge bouw binnengegaan, maar de beide Franse meisjes werden toen nog niet vrijgelaten. Een andere eis van de bezet ters was de vrijlating van hun medestrijder Aboe Daoed die in Jordanië tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld is. Gedurende nacht en ochtend hebben de bezetters meerma len gedreigd een of meer gijzelaars te doden, maar tel kens opnieuw slaagden de Iraakse en Saoedie-Arabische ambassadeurs er in hen hier van te weerhouden. Voorhout Op de Jacoba van Beijerenweg in Voorhout is van nacht de 22-jarige M.Mulder uit Noordwijkerhout om het leven gekomen toen hij met zijn auto tegen een lichtmast botste. Het slachtoffer overleed ter plaatse. LEIDEN De collecte ,,Kind in Nood' heeft In Leiden een to taalbedrag van ongeveer 54.000 gulden opgeleverd. Met nog en kele bussen te tellen was men eergisteren tot een voorlopig be drag van 37.000 gulden geko men. Dit bedrag werd echter aanzienlijk opgeschroefd door de aanwezigheid in een van de laatste bussen van 5 enveloppen (met opschrift: „Voor het kind") die totaal 130 briefjes van honderd gulden bevatten. HAZERSWOUDE - Staatssecreta ris M. van Huiten heeft de Tweede Kamer-leden De Boer cn Roolvink (beien ARP), Hart- meijei (PvdA), Cornelissen (KVP), Wesselink (CHU) cn De Beer (VVD) meegedeeld, dat de bewoners van de Ilazerswoudsc buurtschap het Rietveld niet elke dag behoeven te gaan meien om hun buitenbrievenbus aan de Burgemeester Smltweg te bereiken. Volgen;; de staatssecretaris zal in overleg met de bewoners van de 22 woningen in het waterrijke Rietveld én het gemeentebe stuur van Hazerswoude een .•■parte regeling worden opgezet. De staatssecretaris meent dat d- regeling van tijdelijk aard zal behoeven te zijn, omdat er, naar hij de Kamerleden ant woordt, binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met dc ontsluiting van het gebied door de aanleg van verharde wegen. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een Iraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. uur deze bon In open zonder postzegel, naar antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: n-: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1