OPGEWEKT FEEST IN RAI VOOR KONINGIN JULIANA £cidóc6oivimii Tilburg middelpunt WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM „Ik kom eens 'n avondje". In de Amsterdamse RAI nam gis teravond met deze woorden een van de deelnemers aan een extra-koninklijke Mies Bouwman-quiz, mevrouw Nauta uit Sneek, afscheid van de koningin. En daar mee was een avondvullend huldigingsprogramma aan de vooravond van het eigen lijke jubileum van Konin gin Juliana ten einde. Een avond die werd bijgewoond door de hele koninklijke fa milie, de kabinetsleden en 1500 genodigden; een avond met Jan van Hillo's film „Juliana, koningin der Ne derlanden", met het resul taat van de landelijke col lecte voor het jubileumge schenk, met een aantal ar tiesten, en dat alles verpakt in een speciale feestelijke aflevering van „Een van de acht", rond de jubilerende vorstin. t een zich kostelijk vermakende Het blijft een lapmiddel BIJ ADVIESCOMMISSIES VAN ..ONDERWIJS" circuleert een voor ontwerp van wet. waarin minister Van Kemenade en zijn staatsse cretaris Klein vragen volgend jaar zomer, als de vigerende wet af- loopt, de studentenstop waar nodig met drie jaar te mogen verlen gen. Uit de gang van zaken in 1973 blijkt, dat dit een noodzakelijke maatregel is, maar het zal de minister weer heel wat kritiek bezor gen. Want in zekere zin blijft de overheid die verantwoordelijk is voor het wetenschappelijk en daaraan voorafgaand onderwijs, vasthouden aan een lapmiddel. Er wordt wat de toekomst betreft op gespeculeerd, dat de verdere uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs enerzijds en de ver minderende bevolkingsgroei plus inkrimpende plaatsingsmogelijkhe den voor bepaalde academische beroepen anderzijds, elkaar in evenwichtstoestand zullen brengen. De animo in een wetenschappe lijke studie saneert zich dan in zekere zin zelf. OF DAT INDERDAAD GEBEUREN GAAT. blijft een gok. Het meest effectieve middel is tevens het hardste; namelijk wanneer uit de praktijk blijkt, dat bij diverse studierichtingen cr nu al of straks een apert te groot aanbod aan krachten en tekort aan werk is. In Wageningen zijn bij de opening van het academische jaar en kele onrustbarende cijfers genoemd. Maar naar gelang het meer gewoonte wordt om na het voortgzet on derwijs over te stappen op de universiteit of op het hoger beroeps onderwijs, zal een stop hier een grotere toeloop daar tot gevolg heb ben. Er zullen voorlopig nog heel wat jonge mensen een hogere stu die gaan volgen zonder plaatsingsmogelijkheden d> met die studie verband houden. Bovendien zijn de selectiemiddelen welke de overheid aan de studen tenstop verbindt, mazen met grote scheuren. Zeker nu bij het VWO mondelinge eindexamens gaan verdwijnen, zal het een toer worden gelijkwaardigheid van eindexamencijfers te bereiken en die gaan straks voor velen toch maar in feite beslissen. Vakken zonder celf traal schriftelijk examer. uitschakelen garandeert de ®«rlijkheid van een cijfervergelljking ook niet. HET BLIJFT DAAROM VOORALSNOG IMPROVISEREN en gaten HET BLIJFT DAAROM VOORALSNOG IMPROVISEREN EN GA- stoppen bij ons onderwijs. Als straks het basisonderwijs eindelijk opnieuw geregeld is, zal wat daarboven ligt zonder vooroordelen opnieuw bekeken moeten worden. Want geen tot nog toe bedactjt middel van mammoetwet tot middenschool lijkt de bevredigen de definitieve oplossing te bieden. OOK SCHIEDAM! Schiedam (ANP) - In Schiedam wilde het gemeenteb- stuur de feestelijkheden rond het rege ringsjubileum beperk thouden tot een korte kerkdienst, waar in de burgemeester een rede hield. Van verdere feestelijk heden werd. mede vanwege d 700-jaar-stadsfeesten volgend- jaar. afgzien. De burgerij nam dit niet. Dank zij enkele particuliere orgonuT satoren en de medewerking^ van elf muziekkorpsen, jeugd-' en andere verenigingen werd ijlings een gevarieerd pro»* gramma samengesteld om toch een feestelijke dag in Schiedam van te maken. Intussen waren de lichten in de Tilborgse raadzaal aangegaan en waren burgemeester, wethou ders, hoofden van diensten en Oranjecomité in spoedzitting bij eengekomen. Want het was hun gemeente die door de koningin was uitgeloot, zodat zij vandaag een groot gedeelte van de dag in Tilburg zou doorbrengen. In ijltempo moest het bestaande feestprogramma worden aange past aan het koninklijk bezoek. Met een „Leve de Koningin" doorbrak 'n ijle vrouwenstem de stilte toen de koninklijke familie juist de grote zaal van de RAI was binnengekomen. Applaus volgde. Mr. F. van Thiel, voor zitter van het nationaal comité, sprak een openingswoord en her innerde aan de dag dat koningin Wilhelmina haar taak overdroeg aan haar dochter. Hij zei voorts: „Majesteit, u hebt uw taak 25 jaar geleden aanvaard en u hebt deze waar weten te maken. U bent trouw gebleven aan uw roeping en u hebt uw werk onvermoeid en met grote toewijding 25 jaar lang uitge voerd. Daarom willen wij onze hartelijke dank betuigen ten aanhcre van het hele Nederland se volk". De heer Van Thiel ein digde met: „Dankbaarheid is de hoofdtoon onder ons volk in deze dagen. Wij danken deze koningin en wij danken God voor deze Koningin". Daarna ging het licht uit voor de première van de anderhalf uur durende film van Jan van Hillo over de koningin. Een film waarin behalve de ko ningin over zichzelf, ook haar man, haar kinderen en politieke figuren over de koningin spre ken. Een film die hoewel niet erg indringend, veel facetten var. dc koningin .en haar gezin liet zien, tot en met heerlijk met verf kliederende prinsjes toe. Een film die serieuze woorden afwisselde met grapjes door be paalde cabaretfragmentjes bij bepaalde beelden te laten horen. Een citaat van de koningin: „In die tijd voor de oorlog was alles veel eenvoudiger; het is nu alle maal veel gecompliceerder. Maar als je goed nadenkt is er nooit een goeie ouwe tijd ge- Na de pauze volgt de loting van de plaats waar de koningin van daag naar toe zou gaan. Het kinderkoor- De Damrakkertjes troont de koningin mee naar het podium, waar 320 ballonnen naar beneden komen, één voor iedere gegadigde gemeente. De koningin viste er één uit die door Mies werd kapotgeknepen. Maar intussen is in het gedrang al een andere ballon geknald. Er liggen twee kaartjes op de grond, maar er wordt geen punt van gemaakt: het wordt Til burg. „En terwijl het kabinet nog wat met de ballonnen speelt", begint Een van de Acht, met aangepas te vragen en onder de deelne mers twee uit Suriname. De op drachten van Mies (waaronder een poppekastspel, een toneel stukje en het geven van een pre sentje aan de koningin) worden onderbroken door artiesten als (nog één maal) Gré van Swol- Brouwestijn, Farce Majeure, een razend knappe illusionist en Seth Gaaikema die drie militai re kapellen liet opdraven ter on dersteuning van een „sjieke meezinger". Mr. Van Thiel deelt i opbrengst van de bliksemactie van de avond te voren mee: 5.047.341 gulden. Omdat er nog andere acties lopen en een giro nummer nog open staat ver wachtte de heer Van Thiel, dat er voor „het kind in nood", in totaal wel zeven miljoen zou binnenkomen. De eindstrijd in Een van de Acht ging tenslotte tussèn me vrouw Nauta uit Sneek en Arnie Breedveld uit Suriname. Arnie won met een puntje verschil en voor hem waren de cadeaus van de lopende band en een winter sportvakantie naar Lech, in het zelfde hotel als waar de konink lijke familie doorgaans logeert. De koningin overhandigde de deememers een herinnerings bordje en had ooi: een cadeautje voor Mies Bouwman, die de avond op een vlotte, vrolijke manier aan elkaar praatte. En Mevrouw Nauta mag mis schien nog eens 'n avondje op Soestdijk komen. Ze heeft het «ens'otte zelf voorgesteld Koninklijke felicitaties DEN HAAG Koningin Eliza beth van Engeland heeft konin gin Juliana telegrafisch geluk gewenst bij het zilveren rege ringsjubileum van de konin gin. De tekst van het telegram luidde: „ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van Uwe Majesteit zend ik mijn hartelijke gelukwensen en ik hoop oprecht dat uw ver dere regering even voorspoe dig en gelukkig zal zijn. Eliza beth R. De Westduitse bondspresident dr. Gustav Heinemann heeft een felicitatiebrief gestuurd aan de koningin. Uit onze bezoeken aan uw land herinneren wij ons de achting en eerbied welke het Neder landse volk voor u voelt", al dus dr. Heinemann in zijn brief. Feest in Suriname PARAMARIBO Kermis, volksspelen een tien kilometer afstandloop dwars door Para maribo, een typische Suri naamse zangvogelwedstrijd en een korjalenrace op de brede Surinamerivier stonden van daag op het feestprogramma in Suriname ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubi leum van Koningin Juliana. De Surinaamse televisie vertoon de de film van Jan van Hillo „Juliana koningin der Neder landen 19481973" en in de kerken en tempels van de ka tholieke, protestantse, hindoe- en moslimgemeenschappen werden speciale gebedsdien sten gehouden. gisteravond, ook met zijn ontroerend gedicht voor koningin Juliana, i Juichende kinderen met ballonnen, met in hun midden een gelukkige koningin Juliana maak ten gisteravond op het podium van de feestzaal in de RAI jacht op de ballonnen. ..Dan send in de wind" verborgen deze ballonnen de naam van de gemeenten, die vandaag zou den kunnen rekenen op bezoek van de Koningin. Zij trok de ballon van Tilburg, vandaar het feestgedruis in deze Brabantse stad. TILBURG „Ik ben nog nooit zo snel op het stadhuis geweest," zei burgemeester mr. C. J. G. Becht van Tilburg gister avond, nadat gebleken was dat in de RAI in Amsterdam de ballon met het kaartje „Tilburg" was doorgeprikt. Binnen een kwartier zat hij met de hoofden van dienst, het Oranje-comité en enkele raadsleden bijeen om te overleggen hoe het feestpro gramma voor vandaag zou moeten worden aangepast aan het bezoek van de koningin. Binnen drie kwartier was de zaak in grote lijnen rond en werden de details doorge sproken. Intussen stond de telefoon op het stadhuis roodgloeiend. Onafgebroken werd gebeld om inlichtingen en aanbiedingen: de gilden van Tilburg bieden hun diensten aan, de commandant van vliegbasis Gllze-Rijen wil de burgemeester spreken, de Franse tele visie wil een reportage komen maken, een bejaardenkoor wil graag zingen. Een ander probleem* de grote optocht van vijftien muziekkorpsen is om drie uur ge pland, maar dat is te laat voor de koninklij ke bezoekers. Binnen tien minuten was het geregeld: alle korpsen verzamelen om half twee. Om elf uur. vanmorgen kwam de koningin en haar gezin in tien hofauto's in Tilburg aan. Na ontvangst door hot gemeentebestuur en een kopje koffie ging het gezelschap naar het feestterrein aan de Lage Witsieba'an, waar een letterlijk luchtig programma werd opgevoerd. Diverse facetten van de luchtvaart kwamen aan de orde: een show- met radiografisch bestuurde vliegtuigjes, er werden duiven losgelaten, er kwamen 24 parachutisten naar beneden boven het feestterrein, een helicopter voerde een red dingsdemonstratie uit, er was een wed strijd met zelfgemaakte vliegtuigjes en een heteluchtballon koos het luchtruim. De lunch werd gebruikt op het Tilburgse stadhuis, waarna het koninklijk gezelschap een show gadesloeg van vijfentwintig mu ziekgezelschappen. Vijftien daarvan kwa men uit Tilburg en de andere uit Oosten rijk, ondermeer uit Lech, het favoriete wintersportvakantieoord van de koningin. Om kwart voor vier zouden de koninklijke gasten Tilburg weer verlaten, omdat men om half zes weer op Soestdijk moest zijn waar de jubileumgeschenken van Suriname en de Nederlandse Antillen worden aange boden. Behalve de plaatselijke Tilburgse autoritei ten kwamen ook andere personen bij de jubileumviering voor problemen te staan. Mr. T. J. v.d. Beijl, secretaris van het nationaal Oranjecomité, generaal W. -K. H. Bisschoff van Hcemskerck, chef W. P. v.d. Berge van de RVD, waarnemend commissaris van de koningin in Noord- Brabant ir. H. A. van Haaren en vertegen woordigers van rijkspolitie cn veiligheids diensten moesten a la m.nute een konin klijk bezoek aan een Nederlandse stad orga niseren. Ir. Van Haaren. „Leuk idee om wordt daardoor wel

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9