HELFT NIEUW VERKOCHTE AUTO'S SPOEDIG BOVEN DE TIEN MILLE Waldheim wil overleg VN over Midden-Oosten Congres over het van Leer slachtoffer" Financieel conflict ziekenhuis Eindhoven Middenstand in verzet tegen minister Lubbers PAKKETBOMMEN IN WENEN Actiever personeelsbeleid aan universiteiten WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 BEESD „Ik voorspel, dat over twee jaar meer dan de helft van het totaal aantal nieuw verkochte personenauto's in Nederland meer dan 10.000 gulden zal kosten. De auto zal in de toekomst nog duur der gaan worden, maar behalve de kosten- en materiaalstijgingen bij de fabriek zullen hierbij ook de ingebouwde extra veiligheids voorzieningen een rol spelen." De heer A. Meijer, importeur voor Nederland van Volvo personen- en combinatiewagens heeft dit ver klaard tijdens de officiële intro- duktie van de 74-modellen. pen, want in de afgelopen twee jaar is het aantal verkochte personenauto's be neden de 10.000 gulden al met 15 pro cent gedaald, terwijl in de prijsklassen boven de tien mille in sommige catego rieën al van een verdubbeling van de verkoop sprake is. gen met gemiddeld 1500 tot 2500 gulden. De verkoop van Volvo is dit jaar tot medio augustus met ruim 30 procent toegenomen. Het merk heeft nu een mark percentage van 1,3 procent. De nieuwe Volvo is herkenbaar aan bredere en zwaarder uitgevoerde schokabsorbe- rende bumpers voor en achter, die aan rijdingen van 5 tot 8 km per uur zonder schade kunnen doorstaan. Over de plannen tot invoering van sta tiegeld op nieuwe auto's zei de heer Meijer dit voornemen op het ogenblik eerder te zien als een middel van de overheid om ergens financiële middelen vandaan te halen dan om het probleem van de autowrakken aan te pakken. De Nederlandse auto-importeurs zullen daar scherp tegen protesteren. Betogingen aangekondigd in Nordhorn NORDHORN Het actiecomité dat reeds lang ijvert voor ver mindering van de overlast van de NAVO-oefenbasis bij Nord horn, heeft de bevolking van Nordhom-Klausheide en omge ving opgeroepen voor een grote demonstratieve mars naar het Engelse kamp op dinsdag. Vol gens het comité is aan de klach ten van de bevolking tot dusver in het geheel geen aandacht be steed. Bommenwerpers vliegen i nog steeds laag over de woon-1 wijken. De basis is bedoeld als oefenterrein voor bombarde menten. Predikant uit Frankrijk MARSEILLE De Zwitserse predikant Berthier Perregaux is gisteren in Frankrijk uitgewe zen. De protestantse geestelijke, die zich beijverde voor de posi tie van gastarbeiders, werd eer- ider op de dag in Marseille gear resteerd in de kantoren van het oecumenisch hulpcentrum. Hij werd door twee politiemannen naar het vliegveld gebracht en op een vliegtuig naar Genève gezet. In maart nam Perregaux deel aan de organisatie van een hon gerstaking van Tunesische ar beiders. Daarna probeerde hij voor hen arbeidscontracten te 'krijgen. De Haagse Comedie heeft de op voering van „Maak mevrouw niet wakker" beslag weten te leggen op de Toneelprijs van de Philipsvereniging. Het is de der de maal dat dit gezelschap deze wisselprijs, die eens in de twee Aimé Crince le Roy en poppen onder de leden wordt toegekend, in ontvangst kan nemen. In ok tober zal de prijs tijdens een feestelijke bijeenkomst in Den Haag worden uitgereikt. De heer W. Spit is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van het NKV, als opvolger van staatssecretaris Mertens. De bestuurs verkiezing is tijdens de vergadering van het NKV van 8 oktober. welijke Weense politie-employé toont hier overblijfselen zij hem opende. Ze werd daarbij licht gewond. bombrief die explodeerde toen WENEN (AFP) In de Oosten- Twee mensen werden gewond, rijkse hoofdstad zijn gisteren van wie een in ernstige mate. vijf pakketbommen ontploft. De Weense politie meent de dader valt, wordt reeds enige dagen door de politie gezocht in ver band met een diefstal. Hij is een aangenomen kind van een echtpaar, aan wie een pakket bon is gezonden. van de bomaanslagen op het De dader zou uit wraak gehan- spoor te zijn. Een 17-jarige deld hebben bij de verzending scholier, op wie de verdenking van de bompakketten. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN In de al lang sle pende affaire rond de hartchi- rurgie van het Binnenziekenhuis te Eindhoven dreigt een nieuwe ontwikkeling te ontstaan. Des tijds werd dr. P. van der Schaar aldaar ontslagen wegens meningsverschillen en conflicten tussen hem en de medische staf van het ziekenhuis. Totnutoe heeft de ontslagen chirurg nog geen andere positie kunnen vin den. Een door hem ingediende schadeclaim zal zeker worden toegewezen. Het ziekenhuis echter twijfelt er aan, of schadeclaim van dr. P. v. d. Schaar uit eigen fondsen betaald kunnen worden. Er is reeds overgesproken, dat dan de tarieven verhoogd moeten worden. Intussen hebben de geruchten rond de uitbetaling van een schadeclaim van 250.000 gulden en het als gevolg daarvan mo gelijk verhogen van de tarieven al protesten uitgelokt. Het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven is niet van plan de verhoging van de tarieven voor het Emd- hovense Binnenziekenhuis ten gunste van de schadeclaim goed te keuren. Het ziekenhuisbestuur heeft thans laten weten, dat de arbitrage commissie over de schadecalim nog geen uitspraak gedaan heeft. Het is, aldus het bestuur, ook niet bekend om welk be drag het gaat. De Amerikaanse correspondent Jack Begon maakt hier drama tische gebaren, terwijl hij de Regina Coeli gevangenis in Rome verlaat, hangende een beslissing over een rechtzaak die hem wacht. De journalist werd 14 dagen geleden in hechtenis ge nomen op beschuldiging zijn eigen kidnapping te hebben ge organiseerd, en geld te hebben gestolen van ABC waarvoor hij in Rome werkt. BEIROET (UPI) Ondanks de schietpartij van gistermorgen in de Libanese hoofdstad Beiroet waarbij drie leden van een Pa lestijnse organisatie om het le ven kwamen en een Libanese officier werd gewond, is premier Takieddin Sol normaal vertrok ken naar Algiers ter bijwoning van de conferentie van neutrale landen. Het Palestijnse verzet in Beiroet heeft zich van het in cident gedistantieerd. Secretaris-generaal Waldheim van de V.N. heeft, volgens de Bei- roetse krant Al Hayat, voorge steld om onder auspiciën van de wereldorganisatie een vredeso verleg te gaan openen tussen de Arabische landen en Israël. Waldheim had gezegd dat hij tij dens zijn bezoek van negen da gen aan het Midden-Oosten iets dergelijks niet had voorgesteld. Al Hayat spreekt dit tegen en zegt dat het dementi tot doel had te verzekeren dat het kli maat (ten aanzien van het over leg) rustig is". Waldheim heeft Syrië, Libanon, Cyprus, Israël, Egypte en Jor danië bezocht. Het bezoek ein digde gisteren. Bij zijn vertrek uit Jordanië verklaarde Wald heim dat zijn besprekingen in Amman hem een beterinzicht in de problemen van Jordanië had den gegeven. De secretaris-generaal verklaarde dat de VN „de duidelijke bedoe ling hadden vrede (in het Mid den-Oosten) te verspreiden op basis van resolutie 242 van de Veiligheidsraad". Hij zei het verlangen naar vrede in dit ge bied te hebben aangetroffen het geen hem bemoedigt dat voort gang kan worden geboekt. DEN HAAG A.N.P. „De ontwikkeling van het prijsbeleid van minis ter Lubbers maakt het voor ons wel erg moeilijk mee te werken aan de totstandkoming van een Centraal Akkoord", aldus de heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond. De prijscalculatie-beschikking van minister Lubbers is weliswaar gericht geweest op de zoge naamde nul-lijn. maar in de praktijk is het prijsbeleid van de regering er echter op neergeko men, dat de reële inkomens van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf erop achter uit gegaan zijn", stelde de voor zitter van het N.K.O.V. gisteren in Den Haag vast. Het midden- en kleinbedrijf heeft dit intussen reeds onder de aan dacht van de minister van Eco nomische Zaken gebracht. De minister heeft zich. alsdus de heer Perquin, echter niet bereid getoond zijn prijsbeleid zo te wijzigen dat de achterstand in de inkomens van de midden stand ongedaan gemaakt wordt. Volgens hem bevestigen ook de berekeningen van het ministerie van Ecnomische Zaken de om vang van de achterstand. „Er wordt dus bewust een beleid ge- Basis D 66 nog te klein HAARLEM (ANP) De voorzit ter van D'66, J. ten Brink uit Overveen, heeft op een gister avond in Haarlem gehouden af delingsvergadering geconclu deerd dat de partij haar in 1966 opgestelde taak nog niet heeft vervuld. Hij sprak over het on derwerp „Gaat D'66 kapot". ,.Er is reden de partij te laten voortbestaan. Getracht moet echter worden het minimum aantal stemmen te handhaven of te boven te gaan, want als de I partij nog kleiner wordt, kan zij I moeilijk functioneren", aldus de I heer Ten Brinik. voerd dat in strijd is met de doelstellingen van het Centraal Akkoord van het vorig jaar en daar zijn we erg kwaad over. Dat betekent, ook. dat er voor ons vraagtekens zijn, als straks bij het beraad over een nieuw Centraal Akkoord inkomensof fers van ons worden gevraagd. Wat moeten wij nu geloven van een streven naar een rechtvaar dige inkomensverdeling onder deze omstandigheden", aldus de voorzitter van het N.K.O.V. Directeur CIA beëdigd WASHINGTON (AP) - President Nixon heeft gisteren te Wash ington de nieuwe directeur van de centrale inlichtingen dienst (CIA), William E. Colby, beëdigd. Colby (53) was al aan de dienst verbonden. Hij is de derde di recteur ervan sinds Nixon presi dent werd. FREDERIK AARJEN EN JO- HAN VALENTIJN stellen hun schilderijen en tekeningen ten toon in de Kunstzaal Polder van 8 tm 29 september. De vernissa ge vindt plaats op zaterdag de 8ste van 16.00 tot 18.00 Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63 Den Haag, exposeert van 8—27 september edelsmeedwerk van Corry Borst en Karei Nierhor- ster, houtsneden van Wim van Aimèe Crince le Roy en poppen van Wim Fraeyhoven. Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spiegelstraat 57, Amsterdam, exposeert van 8 september tot 9 oktober grafiek van de Honga ren Arnold Gross, Liviusz Gyu- lai en Vladimir Szabo en sculp tures van de Brit Peter Inch- bald. AMSTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris dr. G. Klein van onder wijs is van mening dat universi teiten en hogescholen een actie ver personeelsbeleid moeten gaan voeren. „Te veel ontmoet men mensen, die zich ondanks hun goede wil - niet gelukkig voelen in de hun toegewezen functie. He is noodzakelijk en- voor de doelmatigheid en voor de individuele arbeidsvreugde dat hierin verbetering komt", zo zei de staatssecretaris gister middag bij de opening van het academisch jaar van de Univer siteit van Amsterdam. Het was de eerste maal dat in Nederland iemand die geen deel uitmaakt van de universitaire gemeen schap een dergelijke openings rede hield. Dr. Klein zei op grond van zijn ei gen ervaringen aan de afdeling electrotechniek van de Techni sche Hogeschool Delft niet erg 'toegankelijk' te zijn voor voor stellen om tijdens de experimen teerperiode met de wet universi taire bestuurshervorming (WUB) in die wet "al weer ver anderingen aan te brengen". „Ook ik zie waar mislukkingen zijn voorgekomen, waar brokken zijn gemaakt, waar het aan ver draagzaamheid heeft ontbroken, waar meerderheden en minder heden zijn tekort geschoten in het respect voor de kwalitatieve eisen van het democratiserings proces. Het valt mij daarbij op dat juist enkele studierichtin gen, die met tamelijk veel pre tenties over de maatschappij ▼an morgen menen te kunnen praten, tot op heden het minst orde op eigen zaken weten te stellen. Voor hun geloofwaardig heid lijkt het mij noodzakelijk dat zij zo snel mogelijk hierin verbetering brengen. Duitser biedt 15.000 mark voor ere-litel UTRECHT (ANP) - De reclor magnificus van de Utrechtse Unhrarsitielt, prof. mr. I. A. Die- psnhorst, verhaalde maandag middag in zijn rede bij de ope ning vin het acadomisch jaar, dat hij enkele woken geleden «in brief kreeg, waarin een gul le figuur 15.000 mark aan de universiteit ter beschikking stel de. Prof. Diepenhorst schreef uiter aard een vriendelijke dankbrief en igaf aan hoe het bedrag kon worden overgemaakt. In plaats van geld kwam er eohter een tweede brief, die er op neer kwam, dat in de eerste brief was verzuimd mede te delen, dat alleen de zon voor niets op gaat en dat voor de 15.000 harde Duitse marken wel even een doctoraat honorus causa diende te worden verieend. „We leven op dit ogenblik in een diploma-maatschappij met de bullomanie als een niet geheel onschuldig de universiteiten in bijzonder rakend verschijnsel", voegde prof. Diepenhorst eraan toe. I^eider van Zwar Moslims doodgeschoten NEWARK (AFP-UPI) - Een van de leiders van de secte der Zwarte Moslims, de 52-jarige James Shabazz, is gisteren voor de deur van zijn woning in Ne wark, in de Amerikaanse staat New Jersey, doodgeschoten. Shabazz was een zwager van Ma- colm X, een van de eerste lei ders van deze negerorganisatie, die in februari 1965 tijdens een vergadering in een bioscoop in de Newyorkse wijk Harlem werd doodgeschoten. Zeer gouden handdruk in de V.S. NEW YORK (AFP) De voorde len die Amerikaanse onderne mingen steeds meer toekennen aan hoger personeel dat wordt afgedankt, veroorloven laatstge noemden een prinselijk bestaan tot aan de pensioengerechtigde leeftijd, zo constateert het Uni ted Nations Review In New York. Voor het aantrekken van leiding gevend personeel dat zijn vak verstaat, maken de ondernemin gen ontslagvoorzieningen gelijk aan twintig jaar topsalaris plus de symbolische titel van „udvi- seur", aldus het blad. Zo incasseert een vice-president, die na vijf jaBr ontslagen wordt, tot 1993 een jaarsalaris van 60.000 dollar. Een ander direc tielid, dat na achttien maanden wordt ontslagen. ontvangt 100.000 dollar per jaar. lot aan zijn pensioengerechtigde leef tijd, waarop hij 2000 dollar per maand krijgt. Luchthaven op Maasvlakte ROTTERDAM (ANP) - De Ka mer van Koophandel In Rotter dam wil zo snel mogelijk een oplossing van het luchthaven probleem. Voorgesteld wordt de tweede nationale luchthaven aan te leggen op de Maasvlakte. De Kamer besloot daarom gis termiddag contact op te nemen met de gemeente voor een diep gaand overleg. De voorzitter, mr. W. H. Focke- ma Andreae, zei dat het de hoogste tijd werd, dat er een eind kwam aan de ruzies over Zestienhoven, zowel onderling als met de regering. Er staan voigens hem zoveel belangen op het spel, dut men zich In Rot terdam niet kan permitteren te volstaan met een verklaring, dat een nieuwe luchthaven in het krachtenveld van Rotterdam moet komen. Er zal gevochten moeten worden voor het behoud van de luchtvaart voor de Rot terdamse agglomeratie. De heer Fockema meent, dat Rot terdam zich onvoldoende reali seert hoe belangrijk de uiteinde lijke beslissing over een tweede nationale luchthaven voor de toekomst van de maasstad ls. President Boumedienne van Algerije verwelkomt hier jn omb'ge- noot Gadaffi van Libië op de conferentie van niet-gehnnden landen. De staatshoofden van die landen komen vandaag er torgen bijeen om te spreken over zaken als de uitbuiting van de de wereld en de agressie van Israël. JERUZALEM (AP) Wie zijn de slachtoffers van een misdaad en wie zijn de misdadigers? Welke rol speelt het slachtoffer in de misdaad? Hoe moet het slachtoffer schadeloos gesteld worden voor zijn verlies of verwondingen en door wie? Dat zijn enige vragen die gisteren naar voren wer den gebracht tijdens het eerste internationale symposium over „victimologle", de leer van het slachtoffer. Aan de vierdaagse conferentie, die donderdag zal worden besloten, nemen 240 crimi nologen, psychologen, juristen en andere weten schappers uit 35 landen deel. „Deze conferentie is een noodkreet om tot inzicht te komen in een terrein dat geruime tijd is verwaarloosd", zo "erklaarde professor Marvin Wolfgang van de universiteit van Pennsylvania. Hij zei dat deze conferentie er hopelijk toe zal leiden dat de schijnwerpers zich ook eens zullen richten op het slachtoffer van de misdaad, en niet alleen op de dader. Een aantal discussiestukken dat ter tafel is g^ bracht, stelt dat de misdadiger net zoveel slacht offer is als het slachtoffer zelf. Slachtoffer van zijn al dan niet rasbepaalde ghetto, zeggen do Amerikanen. Slachtoffer van het kapitalistische systeem, zo beweren de marxistische criminolo gen. Dr. Champion Teutsch uit Los Angeles komt met een theorie volgens welke potentiële slachtoffers buiten-zintuigelijke signalen uitzenden die worden veroorzaakt door erfelijke factoren, achtergrond en zelf-perceptie. Ongeveer net zoals de draaggolf van een radiozen der worden deze impulsen door de rtrtrnfe uitge zonden en opgevangen doOr de corresponderende1 zenuwcentra in het brein van de dader in spe"< aldus de theorie van Teutsch. ,u d nt

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5