CULTUUR EN COMME RCIE GAAN HAND IN HAND OP DE LEIDATO Koninklijk zilver en bloemsierkunst in de Burgerzaal Ook de musea doen aan klantenbinding Van oersteen tot mens zijn CREMATORIUM IN LEIDEN VOORLOPIG NIET URGENT van J. Jansen in Petruskerk Priesterwijding Feestavond voor jubilerend YNL PAGINA WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT r LEIDEN Op de 12e Leïdato zullen cultuur en commercie hand in hand gaan. Deze vriendschap tussen tien Leidse musea en Leidse Detailhandel- en Ambachtstentoonstel ling is niet zozeer spontaan als wel geboren uit pure nood zaak; de twee C's hebben elkaar nodig om publiek te trekken. Dit feit is in een „samenwerkingstijd" als deze bepaald geen schande: zowel het organisatiebestuur van de Leidato als de functionarissen van de musea komen er dan ook rond voor uit, dat dit samengaan primair eigen belang is, het winnen van klanten enerzijds en van bezoe kers anderzijds. Van 7 t/m 16 september a.s. maar ook in de verdere toekomst. Jan Wolfslag, voorzitter van het Leidatobestuur: „Wij proberen de beste najaarsbeurs in de Randstad te zijn. Daarbij moe ten we steeds zoeken naar iets nieuws. We hebben een „trek ker" nodig, zoals we dat noe men. Die vonden we in „Leiden Museumstad". En op de ten toonstelling, die naast dq beurs wordt ingericht zal het meni geen frapperen, dat musea an ders zijn dan men veelal denkt". Hoewel de reeds bestaande sa menwerking tussen de Leidse musea onderling (door de uitga ve van de brochure „Leiden Museumstad") een succes was, kunnen de cultuurherbergers best nog wat meer belangstel ling bij het grote publiek ge bruiken. De sloop van de ivoren toren wordt niet gestaakt. Prof. dr. A. Klasens, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden en een van da woordvoerders van de musea stelde dat ook zeer uitdrukkelijk: „De musea zijn bezig om over hun drempel heen te komen. We doen dan ook aan commercie, aan klan tenbinding". Eén vorm van die klantenbinding is het „Leidse Museum Pas poort", dat in een oplage van 125.000 exemplaren in de specia le Leidafo-krant staat afge drukt. Hiermee heeft men in de periode van 7 september t/m 3 In de tent naast de Groenoordhal is het museumpersoneel druk in de weer om de expositie tijdig ingericht te hebben. oktober 1973 gratis toegang tot der tien musea. Dit tiental be staat uit: Aacademisch Histo risch Museum, de Hortus Bota nicus van de Rijksuniversiteit, het Nederlands Legermuseum, het Pilgrim Fathers Documen tatiecentrum, het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Het Rijksmuseum van Oudhe den, het Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurweten schappen, het Rijksmuseum voor Volkenkunde en het Stedelijk Museum „de Lakenhal', terwijl het tiende, het molenmuseum „De Valk", in die tijd al geslo ten is. Bovenal moe* de aantrekkings kracht van de musea echter vergroot worden door de ten toonstelling, die in een grote tent naast de Groenoordhal wordt ingericht en die de titel heeft meegekregen „Vanwaar en waarheen". In de expositie zullen facetten van de historie van de 5000 6000 miljoen jaar oude aardbol worden belicht. In een aaneenschakeling „Van oer steen tot mens zijn", leveren de tien alleen een bijdrage, elk op zijn gebied. De evolutie van het leven op aarde, van mineraal, plant, dier tot de mens. wordt gebracht in de vorm van een beeldverhaal. Het sluitstuk van de expositie wordt gevormd door een afdeling, die gewijd is aan de ruimtevaart. Het mate- riaal hiervan is afkomstig uit de privé-verzameling van de televi sie-regisseur Rinus Spoor, be kend door zijn verslaggeving van ruimtevaart- en maanrei- zen. Het Antropo-biologisch In stituut in Utrecht staat enkele voorwerpen met betrekking tot de prehistorie van de mens in bruikleen af. De voorbereiding van de tentoon stelling werd getroffen door een daartoe in het leven geroepen commissie, bestaande uit de he ren drs. J. W. A. v. Eijk, voor lichtingsfunctionaris van het Le germuseum, J. J. v. Mastrigt. administrateur van het Rijks museum van Oudheden en mr. H. S. v.d. Straaten, wetenschap pelijk ambtenaar en hoofd afd. public relations van het Rijks museum voor Volkenkunde. De ruimtelijke en creatieve opzet staat onder leiding van de heer G. Ph. Uythoven, chef etaleur van V. en D. De technische coör dinatie wordt verricht door G. den Dubbelden, chef technische dienst van het Legermuseum. ROEN V.D. GEEST Wereldwinkel oj) warenmarkt OEGSTGEEST De Wereldwin kel Oegstgeest zal met ingang van 11 september met een stand op de markt staan. De winkel in het gemeentecentrum zal dan gesloten worden. Bij de Wereld winkel kunt u informatie krij gen over de Derde Wereld en rietsuiker. Tanzania-koffie en nijverheidsartikelen kopen. De Wereldwinkel is geen winstge vende instelling. De markt wordt gehouden dinsdags van 12 tot 6 uur. LEIDEN - De R.K. Bejaarden- bond. afdeling Leiden, heeft maandag 3 september een be jaardenkoortje opgericht. Mede leeftijdgenoten kunnen zich aan melden bij de heer C. v.d. Meer, Kapteynstraat 21, Leiden. De repetities zijn iedere maan dagmiddag van 2 tot 4 uur in de Romanuszaal achter de Harte- brugkerk. Ook hier kan men zich als lid opgeven. wel mogelijk voorlichting over gewestzaken te geven, maar deze zaken hebben weinig nieuwswaarde. Ook gaat hij er van uit, dat er weinig belang stelling van de bevolking zou bestaan voor het gewest. B. en W. deelde het standpunt van de heer Lelieveldt. De heer Van Aken (PAK) vroeg zich nog af op hoeveel verschillende ad viezen dit besluit berustte. Voorzitter Vis antwoordde dat het alleen het advies van de heer Lelieveldt betror, maar dat zijn ontwerp berustte op gege vens verkregen in verschillende tijdsfasen. LEIDEN De commissie voor algemene en bestuurlijke aange legenheden (A.B.A.) van de Leidse gemeenteraad heeft gis teravond intensief gedebateerd over het ontwerp-prae-advies iiv zake de oprichting van een cre matorium. Men achtte de op richting van een crematorium op korte termijn niet noodzake lijk. Op middellange termijn, gedacht moet worden aan vijf jaar. kan de vraag naar crematie sterk gegroeid zijn, temeer daar over vijf jaar de aversie van confes sionele zijde tegen een cremato rium, welke nu al gering moet worden geacht, nog meer ver minderd zal zijn. „Indien er dan tenminste nog confessionelen binnen de gemeente Leiden te vinden zijn," zoals de voorzitter opmerkte. Een openbaar lichaam moet vol gens voorzitter Dr. Vis de op richting van een crematorium voor Leiden en gewest bevorde ren. Voorlopig kan het cremato rium in Den Haag de nog gerin ge vraag wel verwerken. De commissie wil eerst bekijken of een gunstige exploitatie moge lijk is. Het commissielid Van Aken (PAK) merkte met klem op, dat er geen overleg gepleegd was met begraafplaats Rhijnhof. Ook waren kerkelijke instanties niet „gecontact". Volgens hem is geen tegenstand van kerkelij ke zijde te verwachten. Hij zag dan ook veel in overleg met be graafplaats Rhijnhof. Eventueel moet de gemeente bevordering en oprichting van een cremato rium uit handen geven en in plaats daarvan een garantie toezeggen aan Rhijnhof. dat im mers verder is in vaktechnisch® lijkbezorging dan de Leidse ge meenteraad. Voorzitter Vis antwoordde hierop, dat Rhijnhof de volledige vrij heid heeft om een crematorium te stichten, maar dat de Leidse gemeenteraad hiervoor nog geen interesse heeft. De heer Waal (PAK) merkte nog op, dat behoeftecijfers in plaats van ex- ploitatiecijfers soms bepalend waren voor het verstrekken van garantie. Dit werd ten stelligste ontkend en bovendien is het aanvragen van crematie in Lei den en gewest te klein om be hoeftecijfers te laten tellen. De uitslagen waren als volgt: A. Klasse: Van Rossum De RooiJ (Veglo) 15-12, 15-5. (he ren). Korporaal/De Rooij (Ve glo) Van Baalgooy/Guerin (Vcglo) 15—2, 153 (Gemengd dubbel). B. Klasse: Hendriks Guerin (Veglo) 15—6, 18—8 (he ren). Robinson/Yo Frede- nkfi/Van Wijk (Veglo) 8—15, 15—12, 1511 (Gemengd dub bel). C. Klasse: Houniet Slijkhuis U3, 117 (dames). Slijkhuis/Veldman (BC Leiden) Smith/Pechler (Leiden Mor genstond) 156, 15—13. (dames dubbel). Bisschop/Bischop Slijkhuis/Mith (BC Leiden) 15 7 opgegeven. LEIDEN Op zondag 9 septem ber a.s. zal kapelaan J. Jansen van de St. Petrusparochie tot priester worden gewijd door de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis. De wijd ogsplechtgheid zal plaa sv nden tijdens de eucha- ristiev er ng van 12.00 uur in de Pe'rusk;-k aan de Lammen- schansweg. Aansluitend zal van 14.00 tot 16.30 uur in de Lidwina-school, Lam- menschansweg 6 een recep tieontmoeting worden gehouden. Tijdens deze gelegenheid zal het parochlegcschcnk uan kapelaan Jansen aangeboden worden. Kapelaan Jansen (37), geboren in Kw n'sheul, studeerde aan de Ka holieke Theologische Hoge school te Amsterdam. Daar werk e hij in de S:. S'ephanus- parochie. In augustus 1972 werd h j 'o: d aken ge-w jd. Daarna werd h j tot kape'cap in de Leidse p iroch'e btttffómd. Op zondag 16 september, doet hij zijn eerste H. Mi» te Kwintsr heul. r,lr- LEIDEN Op bescheiden, doch waardige wijze heeft de voetbal vereniging VNL haar 25-jarig bestaan gevierd. Afgelopen vrij dag werd in het sfeervol ver sierde clubhuis aan de Vliet een receptie gegeven, terwijl zater dagavond leden en genodigden in het Antonius Klubhuis het zil veren jubileum vierden. Op de receptie veel sprekers, op de feestavond veel amusement. In het eigen home van VNL waren alle prominenten uit de Leidse voetbalwereld aanwezig om hun felicitaties aan de vereniging over te brengen en de meesten deden dit via een begeleidend woordje. Als eerste spreker trad op Mr. De Jongh, voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB. In het kort memoreerde hij het verloop van de vereni ging VNL, het voetbal in het al- Behoefte aan voorlichting over Gewest is gering LEIDEN De commissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden (A.B.A.) van de Leidse gemeenteraad, heeft gis* teravond besloten om geen ont werp-prae-advies aan de Raad uit te brengen inzake het geven van voorlichting over het ge west. De commissieleden stemden hier mee in, alhoewel er wel opge merkt werd dat de procedure niet correct was, daar er een toezegging geweest was aan de Raad, dat A.B.A. een prae-ad- vies zou uitbrengen. De reden •van het afzien van voorlichting over het gewest is een rapport van de voorlichtingsambtenaar mr. Lelieveldt. Deze acht het gemeen en betreurde het dat de club had moeten overgaan tot een ledenstop in verband met het tekort aan velden. Namens de KNVB overhandigde hij een leeuw en namens de afdeling bood hij een plaquette aan. Uiteraard was de heer Biegstra- ten, voorzitter van de Sport stichting, ook aanwezig en hij beklom, weer zijn traditionele stokpaardje, de veldennood. „De verenigingen worden steeds groter; de kans op nieuwe vel den steeds kleiner," aldus de heer Biegstraten. Aan het eind van zijn wat pessimistisch, maar wel reeële betoog bood hij VNL een bal aan. De heer Du- sèe sprak zijn verontrusting uit over de voorgenomen ledenstop ea hoopte toch maar vooral dat dit de jeugd niet zou treffen. Names de NKS overhandigde hij de voorzitter van de jubile rende vereniging een smaakvol uitgevoerd vaantje. Als laatste spreker kwam de heer Geenjaar, de voorzitter van Contactcommissie van Leidse verenigingen. Hij sloeg spijkers met koppen .en beschuldigde het gemeentebestuur en de raad van een lakse houding ten op zichte van de sport. „De vereni gingen worden geremd in hun groei door het chronisch tekort aan velden, en de raad werkt nu niet bepaald hard om daar een oplossing voor te zoeken; aldus de heer Geenjaar. Hij overhandigde een enveloppe on der couvert. Zaterdagavond werd in het Anto nius Clubhuis een dolle boel en daarvoor verantwoordelijk was conferencier Harry Touw met zijn duo. Tot in de kleine uur tjes bleef de stemming erin. Henk Oostenbrink is op de expositie aanwezig met houtreliëfs. LEIDEN De marmeren Bur gerzaal van het Stadhuis, die In 1948 in gebruik werd genomen bij het regeringsjubileum van koningin Wilhelmina, herbergt nu, in deze dagen van het jubi leum van koningin Juliana een unieke en voor een groot pu bliek ook bijzonder aantrekkelij ke expositie. In een weelde van bloemen juist in dit jaargetijde biedt de natuur een ware kleurenrijkdom is in de „trouwhoek" de ori ginele tafelrangschikking opge bouwd zoals die was bij het in huldigingsdiner van de koningin- Het Koninklijk Huis stond voor deze expositie het tafelzilver, het servies, het tafellaken en de servetten af, terwijl uit het Amsterdamse paleis de stoelen kwamen. De vorstelijke inzen ding heefi een waarde van 47.000,—. Alleen het tafellaken met het ingeweven Ned. wapen vertegenwoordigt al een waarde van 4000,— het Sèvrestporce- leinen servies alleen de zes platte borden 4500, Achter de koninklijke tafel is ook het befaamde Leidse zilver uit de Lakenhal opgesteld in decor van rozen. Dit zilver alle stukken zijn uit de helft van de zeventiende eeuw werd enkele malen gebruikt bij staatsdiners. Ook dit is een zeer VOORSCHOTEN - Spelers en speelsters van de Leidse bad mintonverenigingen Veglo en BC Leiden zijn het seizoen goed begonnen. Tijdens het toernooi van BC Vlietwijk behaalden de Leidse vertegenwoordigers (sters) maar liefst zeven finale plaatsen en vooral mej. Slijk huis viel in de C-klasse op. De koninklijke tafel. kostbare collectie: volgens de huidige prijzen ongeveer z:ven ton. Onnodig te zeggen, dat de zilverschat permanent onder be waking staat en 's nachts in de stadhuiskluis wordt opgeborgen. Maar ook om andere redenen is het zeker de mo.ite waard om vandaag (tot 22.00 uur) of de komende dagen tot 9 september eens het Leidse Stadhuis binnen te stappen. Met de bloemen van de veiling Flora hebben Leidse bloemisten en toparrangeurs uit Leiden en omgeving prachtige kunstwerken gewrocht. Grote stukken, die op zich zelf gezien kunnen worden of in combinatie met de werken van een aantal beeldende kunstenaars. Men kan er werken zien van Agnes Berck, Pier Buesiot. In.ke van Dijk, Evert van Gelder. Mir- riam Gobius, Rien Gaunée, Pim van Moorsel, Henk Oostenbrink, Frans Peters en Erna Postuma. De Potterij Zaalberg leverde de collectie aardewerk voor de bloemenexpositie. Liefhebbers van de aquariumkunst kunnen voorts hun hart ophalen aan een serie fraaie aquaria van „Selec ta", die zijn opgesteld in de hal voor de raadzaal. De openingstijden zijn de komen de dagen als volgt: donderdag 10.00—22.00 uur, vrijdag 10 00 18.00 uur, zuterdag 10.00—18.00 uur en zondag 10.0017.00 uur. Badminton- seizoen goed van start

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3