l) LEIDATO MIKT OP RECORD <3 uit de regio te trekken Extra acties om publiek Groenoordhal komt er steeds beter Daey Ou wens onder indruk van Leidato organisatie en de gebruikers Nu al weer denken aan volgende beurs Middelpunt 400 jaar Ontzet! PAGINA 3W0ENSDAG 5 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 LEIDEN Vanaf vrijdagavond 7.00 uur kunnen bezoekers van de Leidato huishoudbeurs langs 299 stands schuive- len. Dan komen middenstanders, grotere bedrijven en in stellingen, liefdadigheidsinstellingen en sport- en carna valsverenigingen uit Leiden en omstreken hun artikelen aanprijzen koopjes „weggeven", nieuwste snufjes de monsteren, hulp vragen, propaganda maken leden wer ven. De naam Huishoudbeurs omvat daarom lang niet al les wat er op een ruimte van bijna 14.000 m2 tien dagen lang „te koop" is. Het is meer een „Aanprijsbeurs", die naar de verwachting van de organisatoren een record aantal van 75 80.000 bezoekers zal trekken. Om dit aantal te bereiken gaat de organisatie o.a. actie voeren buiten Leiden: „We gaan de boer op", aldus voorzitter Jan Wolfslag. Het strevenvan de Leidato om een regionale beurs te worden ligt hieraan ten grondslag. Nu een groot deel van de standhouders uit de re gio komt, wil men ook meer klandizie van buiten Leiden aantrekken. Daartoe zijn van daag op de nationale feestdag in de omliggende gemeenten van Leiden ongeveer 20.000 Leidato- stickers verscpreid via een spe ciale autobus. De werving om vat de Rijn en Bollenstreek, de Noordzeekant en het Plassenge- bied. De Huishoudbeurs in opbouw. Ook dit jaar zal alles weer net op tijd klaar komen. Een aantal nevenattracties en evenementen gaan het jaarlijk se gebeuren opfleuren. Zo wordt er voqr de vijfde maal eem Lej- datoloop gehouden, waarvan de organisatie in handen ligt van de atletiekverenigingen Holland, Bataven en Leiden. Het is een prestatieloop over 5 lom, waar aan iedereen mee kan doen.Alle deelnemers ontvangen een her- inneringsprijs en een gratis toe gangskaart voor de huishoud- show. Extra prijzen zijn er voor de eerst aankomende heer en dame, alsmede voor de oudste en de jongste deelnemer (str). Dit sportevenment wordt zater dag 8 september gehouden en de start Is om 11.00 uur vanaf d Groenoordhal. Men kan zich daar inschrijven vanaf 9.30 uur. Voor de jeugd wordt er een vis wedstrijd gehouden en de start is om 11.00 uur vanaf de Groen oordhal. Men kan zich daar in schrijven vanaf 9.30 uur. Voor de jeugd wordt er een vis wedstrijd gehouden, waarvan het reglement en de mogelijkhe den tot aanmelding elders wor den aangekondigd. Het aantal vissertjes zal wel om alles in goede banen te houden tot enkele honderden beperkt wor den. Verder wordt er elke avond op de beurs een „mlni-kwls" gespeeld. Wie hieraan deel wil nemen moet uit de huis-aan-huis ver spreide Leldatokrant een op de voorpagina afgedrukt lot knip pen. Dit kan men met naam en adres ingevuld in fièn van de bussen bij de ingang van de beurs of de huishoudshow depo neren. Uit die behorende perso nen mogen deel nemen aan de kwis, die volgens de organisatie „origineel, kort en veelgevend" is: „Een winnaar komt in de regen te staan: een prijzenre gen. En op een avond kunnen er meer dan èèn winnaar uit de •bus kome. Honderden prijzen zijn beschikbaar. Kleine, grote en zeer grote". De prijsuitrei king vindt 's avonds in het res taurant van de expositiehal plaats. De organisatie van de Leidato kijkt nu ook n? uit naar het vol gende jaar. Men stelt namelijk de bezoekers de vraag of men ideeën heeft voor de extra-expo sitie die in 1974 aan de Leidato verbonden zal zijn. Daarbij wordt gevraagd zo mogelijk re kening te houden met het feit, dat Leiden dan het vierde eeuw feest van het ontzet van de stad viert. Maar de organisatie stelt er uitdrukkelijk bij„Ook ande re voorstellen kunnen gehono reerd worden". Het beste idee levert 250 gulden op. De in- zendttenmljn voor de „plannen makers" loopt op 1 december a.s. af. Het adres van Inzending is: Secretariaat Leidato, Haar lemmerstraat 281, Leiden. LEIDEN Terwijl het midden standscircus van directeur Wolf slag, de Leidato, in volle op bouw is met een routine, die voor deze huishoudshow bijna spreekwoordelijk aan het wor den is, overpeinst de heer T. Daey Ouwens, directeur van de Groenoordhal het verleden en prikt voorzichtig in de toe komst. Een dikke twee weken is hij „zijn* hal zo goed als kwijt; afgehuur'd aan het Leidato-le- ger. Een prima klant, vindt hij: „ik zou deze manifestatie niet graag meer willen missen. Zo'n opzet d oet je wat. Als je het' verschil tussen de eerste Leida to binnen de hal en de vijfde die ik hier nu meemaak neemt. Het loopt allemaal gesmeerd, aan de lopende band zo'n beet je. In een week staat de hele zaak (en dat is nogal wat) en in één dag is straks alles weer af gebroken. Daar staat wel een organisatie a cbter. Leuke vondst overigens, van het Lei- datobestuur, om de bestuurska mer het secretariaat, kortom de hele r uimle vo or de expositie ruimte, tec ombineren in één centrum in de grote bij-tent. Zeer efficiënt werkt dat'. )at overpeinzen van de' heer Ton Daey Ouwens zit 't in een mijl- paaltie. De OrnAnnordb»' m e* de grootste overspanning, de langste zus en de dikste zo, be staat 13 s e ptember v ier ja ar. De Groenoordhal is zowaar lan delijk een begrip geworden. En dat zit niet in de laatste plaats in de evenementen die hier wor den georganiseerd. „In het alge mene is de belangstelling voor de Groenoordhal aan het toene men. Ook intern zijn wij erop vooruitgegaan. Het blijkt nu, dat de gemeentelijke dienst, het bestuur en de huurders meer gewend raken aan het gebruik van de hal. Men ziet steeds be ter de mogelijkheden onder ogen die de hal biedt. Zo wordt het ook voor de Leidato bijvoor beeld gemakkelijker om een expositie op te bouwen. Wat hebben de vier Groenoordhal- len gebracht? Heel veel. Ton Daey Ouwens raadpleegt zijn geheugen en een schrift met no tities. We lopen even de rij langs: drie ijsrevues, de eerste was a 1 e en g randioos h oogte- punt na de vele jaren dat Lel den geen ijsrevue meer had ge kend. .We hadden toen .druk op de kassa, de hele dag door. Ja, die Weense IJsrevue is tel kens in deze stad goed aange slagen. We hebben nu al de bes te v erwachtingen voor „lm weiden P«s«s|". do eerste ooe- Groenoordhal-directcur Daey Ouwens: Op naar het eerste lustrum. rette op ijs, die van 20 tot 27 september hier een ongetwijfeld volle bak gaat trekken." In deze hel zijn ook de meeste zeskampen (12, waaronder een internationale) gehouden De NCRV vond de Groenoordhal de beste gelegenheid, maar men moest nu eenmaal het hele land door voor de uitzendingen. De belangstelling van de t.v. wordt ook groter, maar dat is een kwestie van inspelen. In augus tus '71 was er het nationaal Volksdansfestival (tijdens de voorstelling moesten er tribunes worden bijgebouwd); „Bij de 400-jarige herdenking van Lei- dens Ontzet, volgend jaar zullen we echt wel een internationaal volksdansfestival moeten heb- wens. Nog meer hoogtepunten: twee uit voeringen van K G en De Burcht. Buiten de 3 oktober ker missen, die Europa's grootste dagkermissen schijnen te zijn. Stockcarraces, de Helldrivers, de Statentocht met honderden auto's (lunchpauze in de hal), het autoconcert met claxons en lichtsignalen en toestanden en gekke situaties. De laatste Sa- rassani was het zesde circus bij de hal. Corrie en de Rekels trokken 2400 mensen, de Jeho vagetuigen hielden er congres sen en de massale examens met 900 tot 1000 kandidaten vervul len de heer Daey Ouwens steeds met een beangstigend gevoel: „Je ziet al die honderden dood stil cijfertjes zitten maken als je op de balustrade staat." Dan was er nog het zangconcours (13 jan. '73) met een koor van 1200 man. Op sportgebied kwam de KNAU met ee n houten baan van 110 kubieke meter hout (evn in el kaar zetten en weer afbreken), je had de universitaire sport- kampioenschappen, het jeugd- tennistoernool. Directeur Daey Ouwens: .Wekel'jks bedrijven hier 3000 tot 4000 mensen een sport en er zijn veel school- sportdagen die van jaar tot jaar toenemen." Het is een globale greep uit het Groenoordrepertoi- re. Het kost veel en het levert maar weinig op. Maar dat geeft niet, want een gemeentelijke dienst hoeft niet winstgevend te zijn, ook al zijn er raadsleden die niets liever hot anders zou den willen zien. „Zie je," zegt Ton Daey Ouwens, „ik heb nog steeds een harte- wens: meer duidelijkheid over wat ik na vijf jaar met die hal moet gaan doen. We kunnen de voorgaande jaren zien als een soort inloopperiode. Het ging wel eens met strubbelingen ge paard, maar qua gebruikers van de hal is er voldoende be grip voor elkaar (de „drie po ten": veemarkt, sport en evene voor een verdieping van de zaak is het noodzakelijk, dat we een inzicht krijgen in de inves teringen die we moeten doen om deze prachtige hal in stand te houden. Stabilisatie is een ui terste noodzaak. Je hebt nu een maal dingen nodig om je te kunnen pousseren op de grote markt der evenementen. Zo zou je een accommodatie voor 3900 tot 4000 mensen in huls moeten hebben. Zonder meer mag je stellen, dat het ons ontbreekt aan een „Bühne", aan tribunes, aan spotlights, aan toneelattri buten (voorhing, achterdoek, een leuk lopertje). Als je hier iets goeds wil brengen, mag je niet veronderstellen dat men be reid is, terwille van Leiden ge noegen te nemen met wat geïm proviseerde toestanden." De Groenoordhal heeft vier jaar achter de Immense rug. Het is een plaats van actie, van san- del, van ontspanning, van re creatie. Het is goed dat zo'n hal bestaat, in dienst van een hele gemeenschap. Hef deze voorzie- ning op en je vervlt meteen In ondenkbare sociale omstandig heden voor een stad als Lelden In deze zeventiger jaren. Het klinkt een beetje als: de Groen oordhal moet blijven, als de ge meente dat wil. Maar dan zal er ook een beleid achter moeten staan, gebaseerd op een reële zienswijze. Dat zal offers kos ten, maar zonder offers kom je in deze dagen niet ver. „Ik heb het al eerder verteld, maar weet je, wat me altijd heeft getroffen ln de tijd dat ik hier bij de Groenoordhal bon? Het is maar een gezegde: sche pen die elkaar passeren. Vluchtige momenten in je ont moetingen met degenen die ln deze hal aanleggen. Maar voor al erg plezierig, omdat je met een stel mensen naar Iets toe werkt. Ze bouwen aan Iets groots en plotseling zijn ze weer verdwenen. Je beleeft ogenblik ken van intense samenwerking, die dan na korte tijd weer wordt verbroken. Eigenlijk Is het altijd naar, als een evene ment weg gaat; je bouwt Iets op voor een heel korte periode. Dat is juist, wat zo boeit. Het treft je ook, wat mensen voor een bepaalde hobby over heb ben." Dat Is de ervaring van een Groenoordhal-dlrecteur. Het Is een hal, die een beetje wee moed in zich bergt. Maar wel volop de moeite van een inspan ning waard. Trouwens, volgend Jaar kan de Groenoordhal op leuw schitte ren. Het wordt het jaar van Leidse herdenking: 400 jaar na het ontzet van de stad. Tradities worden gehandicapt door schou der ophalen," maar dat neemt niet weg, dat Lelden dan met een zekere historische ontroe ring teruggrijpt. Alternatief Is er dan weinig werk aan de win kel: 1574 heeft mede het gezicht bepaald van deze veste. In de feestviering is aan de Groen oordhal een belangrijk rol toe bedeeld. Waarschijnlijk komt koningin Juliana in dc hnl een deel van een manifestatie bljwo. nen. Daar gaat ook de Leidato een groot aandeel in krijgen. TON PIETERS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13