Ministerie raadt aan: inenting van JACHT OP PALESTIJNEN PW W oningcorporaties protesteren bij staatssecretaris Massale vissterfte in Oude Rijn WISSELEND SUCGES VAN COLLECTE PAKT MEE BIJ DE OPENING VAN ABC Minder belastingdruk op studiebeurzen Cholera Italië Ontruiming door fout autoriteiten iiviriii—n^— CeidaeSowafit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H P. M Heruer. Advertenties (eel. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,60. - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar 108,20. - Losse nummers 35 cent 64e JAARGANG No. 119599 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 18.30 uur Jubileumpro- programma; 19.30 uur Juliana, doc.: 21.30 uur Jubileum met Mies Bouwman: 24 05 uur We reldkampioenschappen zwem men. Ned. II: 18.45 uur Kiri de clown: 19.10 uur Stratemakersopzee; 20.20 uur Onedin-lijn; 21.10 uur Cider with Rosie, film. WARM EN VRIJ ZONNIG In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking en weinig wind. Overigens zon nige perioden met in de middag of avond kans op een lokale on weersbui. en een zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Minimumtemperaturen ongeveer 15 graden. Morgen zon op 05.58, zon onder 19.19, Scheveningen hoogwater 08.13 en 20.44. laagwater 03.46 en 16.06. UTRECHT (ANP) Het Neder lands Katholiek Vakverbond vindt dat studiebeurzen op het ogenblik „extreem zwaar" worden belast. Van een zogenaamde 100 procent- beurs, die in 1971 bijvoorbeeld 4700 bedroeg moest bijna 1.000 aan premieheffing en belasting worden betaald. Het NKV meent dat al tijdens het beursjaar loonbelasting en premies moeten worden betaald. Maar bij de bepaling van de hoogte van de beurs moet dan volgens het NKV rekening worden gehouden met deze in het beursjaar lopende vaste verplichting. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De veiligheidsdiensten in Europa maken jacht op vijf Palestijnen, die van plan zijn deze maand een spectacu laire aanslag uit te voeren op een vlieg veld, of een vliegtuig te kapen. De ver scherpte beveiliging, die zaterdag jl. op Schiphol is ingesteld, blijkt te zijn voortge vloeid uit een tip van een buitenlandse in lichtingendienst. die gewaarschuwd heeft voor de activiteiten van de vijf Palestijnen. De namen van de vijf Palestijnen zijn be kend en worden voorlopig geheim gehou den. Dit heeft de commandant van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, majoor E. E. Gerritsen, gisteren meegedeeld. Intussen wordt Schiphol niet alleen langs de rand van het vliegveld extra bewaakt, maar bovendien worden de bezoekers niet meer toegelaten op de dakpromenade van de pieren, de activiteiten op het platform. die dagelijks duizenden bezoekers trekken, kunnen nu alleen nog maar vanuit het res taurant op de derde etage van het stations gebouw worden gadegeslagen. Een voor deel voor het publiek is echter, dat de hef fing van 55 cent entree voor betreding van restaurants en promenades tot nader order is afgeschaft. De coördinatie van de veiligheidsmaatrege len op Schiphol zijn in handen van het ka binet van de burgemeester van Haarlem mermeer. Burgemeester Stam, op wiens grondgebied Schiphol ligt, heeft tot deze maatregel besloten om tegemoet te komen aan de vaak geuite bezwaren dat de ver schillende politie- en veiligheidsinstanties op Schiphol langs elkaar heen werken. Na de kaping van de Jumbojet van Japan Air lines, enkele weken geleden, bleek dat van enige samenwerking tussen de verschillen de veiligheidsinstanties nauwelijks sprake Yluchtleiding Skylab vreest een orkaan HOUSTON (AP) Een team van 26 bestaande vluchtleiders voor Skylab-2 is in paraatheid ge bracht om eventueel naar een ander vluchtleidingscentrum uit te wijken als de naderende tro pische storm 4 Delia het gebleA rond Houston direkt mocht gaai bereiken. Het hoofd van de vluchtleiding, Don Puddy, verklaarde dat het team wellicht zal worden over gevlogen naar het Goddard ruim tecentrum in Maryland. Overi gens moet Delia zich wel tot een uitermate krachtige orkaan ontwikkelen om schade van be tekenis toe te brengen aan het zeer soliede centrum te Houston. Doden door artsenstaking BOMBAY (UPI) Het dodental door de artsenstaking in Bom bay stijgt naarmate de actie van de dokters langer duurt. Zij ging maandag haar negentiende dag in. Het dodengemiddelde onder pas geboren babies en voqrtijdig ge boren babies in couveuses is toegenomen omdat er niemand is om voor hen te zorgen. T.g.v. 25 jaar Kroningsjubileum grote lampionoptocht georganiseerd door muziekvereniging Liefde voor Harmonie in ROELOFARENDSVEEN Vertrek vanaf Zuidhoek. pAJTO Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG In verband met de cholera gevallen in Zuid-Europa raadt het minis terie van volksgezondheid reizigers die naar een besmet gebied willen vertrekken aan zich te laten inenten. Inenting geeft een redelijke, zij het niet volledige be scherming. De grootste voorzichtigheid is geboden met drinkwater, andere dranken en voedingsmiddelen. Aanbevolen wordt het drinkwater te koken en voorzichtig te zijn met ijs. Ook moeten rauwe groenten, rauwe melk en ongeschild fruit en niet ge kookte schelpdieren worden ontraden. Van groot belang is persoonlijke hygiëne. Handen moeten voor het eten en na de toiletgang worden gewassen. Voedsel moet men tegen vliegen be schermen. Ook moet men niet in verdacht water zwemmen. Bij eventuele ziekteverschijnselen is er geen reden tot paniek, omdat cholera, hoewel een ernstige ziekte, gemakkelijk kan worden be handeld. Het belangrijkste verschijnsel is een zeer heftige diarree, hoewel niet elke diarree op cholera berust. De algemene verladers- en eigen vervoerdersorga nisatie (EVO) adviseert rekening te houden met de mogelijkheid dat allerlei landen inentingsbe- wijzen tegen de cholera kunnen eisen aan binnen komers. Twee grote Nederlandse reisorganisa ties, Centouri en Eurotours, hebben besloten nun vakantievluchten op het gebied van Napels stop te zetten. Aan de passagiers die van middag zouden vertrekken is een vakantie voorgesteld in Joegosla vië of op Menorca. Voor volgende vluchten zijn meer alternatieve bestemmingen beschikbaar. Het aantal slachtoffer van de ziekte in Italië is gestegen tot veertien. De situatie bij Napels is onder controle. Foto gijzeling vrijgegeven Eert laatste foto van de bankoverval in Stockholm, genomen door een politiecamera vlak voordat de politie een eind maakte aan de gijzeling van de vier gevan genen. De foto laat drie gijzelaars zien met de stroppen boven zich, zittend in de kluis van de bank. Rechts staat Clark Olofsson, een van de twee man die de gijzelaars zes dagen hebben vastgehouden. Hier is het dan weer, het onbekende voorwerp dat met „ufo" wordt aangeduid. Zondag is er een waargenomen boven de Amerikaanse staat Georgia, waar het werd ge fotografeerd met een polaroid-camera. Ook andere oog getuigen meldden het voorwerp te hebben gezien. Beleid zonder overleg Va een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting voelen er niets voor om als controleur te moeten optreden over de inkomens van hun huurders. Zij zouden als zodanig moe ten fungeren omdat staatssecretaris van Dam van Volks huisvesting een betere en snellere behandeling van aan vullende huursubsidies wil. Daarbij echter moeten de in komens van betrokken huurders nauwkeurig nagegaan worden. De Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting hebben staatssecretaris van Dam schriftelijk verweten, dat hij over deze maatregelen geen overleg gepleegd heeft met bei de instituten, die in 1972 alleen al rond 65.000 huurwoningen aan de markt toegevoegd hebben. De instituten zijn slechts zijde lings van de te treffen maatre gelen op de hoogte gesteld. Drs. van Dam heeft namelijk alleen de gemeentebesturen over zijn plannen ge-informeerd. De staatssecretaris heeft deze col leges onlangs medegedeeld, dat hij om het lang leegstaan van woningen te bestrijden verruiming van de aanvullend* huursubsidie wil en een zoge naamde „huurgewenningsbljdra- ge" wil invoeren. Deze bijdrage if. een aflopende kwestie en dient om huurders aan hogere huren te wennen. DEN HAAG Gisteravond en vandaag is men overal in het land druk aan het tellen geweest van de opbrengst van de landelijke huis-aan-huis-collecte voor koningin Ju liana's jubileumgeschenk. Een kleine honderdduizend col lectanten waren daartoe de huisdeuren langs gegaan; on der hen waren erg veel jongeren, met name leden van sportverenigingen. Niet overal liep de organisatie van de collecte even glad. Oor zaak daarvan was vaak de kor te voorbereidingstijd van twee weken. Ook zijn niet overal alle collectanten opgekomen. In Am sterdam werden maar 900 van de 35CO collectanten gebruikt. In diverse plaatsen kon door een gebrek aan collectanten in be paalde straten of wijken niet worden ollecteerd. Gepro beerd vu l om dat vandaag nog te do^.i. In een aantal gar nizoensplaatsen hebben militai ren het slagen van de collecte gered. Over de hoogte van de uiteindelij ke opbrengst van de actie wilde het organiserend comité van morgen nog geen voorspelling doen. Veel collectanten hadden echter de indruk dat er vrij royaal gegeven is. De opbrengst wordt bekend gemaakt en aan koningin Juliana overhandigd Behaive in de collectebus kan men ook geld storten op giro 25073 of op rekening 825 van alle banken. De opbrengst is, zoals bekend, voor hulp aan kin deren. SCHIETPARTIJ BIJ BEIROET BEIROE hebb stad - Libanese militairen igen bij de hoofd drie ge..;:pende .cschoten. Het drie- c - n auto die bij een ..e niet wilde stoppen, tairen openden daarop het vuur. De slachtoffers zijn Palestijnse cammandoleden. Scliip in brand De autoriteiten in de Ameri kaanse stad Phoenix in Loui siana hebben als gevolg van een vergissing een deel van de stad ontruimd. Zij deden dit in de ver onderstelling dat een vrachtboot die op de rivier de Mississippi in brand was geraakt, zeer ge vaarlijke chemicaliën aan boord had. De vaten waarin deze stof fen moesten zitten, waren even wel in New Orleans achtergeble ven. Terwijl de brandweer het schip met chemische bommen bestookte, ging men van de ver onderstelling uit dat de bevol king gevaar liep vergiftigd te worden door tetra-ethyl-lood, een stof die aan benzine wordt toe gevoegd, en dat ontploffingsge vaar bestond door een lading car bid. BODEGRAVEN - In het afgelo pen weekeinde en ook maandag zijn duizenden vissen omgeko men door zuurstofgebrek in het water van de Oude Rijn ter hoogte van de gemeenten Bode graven en Alphen aan den Rijn. Door een periodieke lozing van rioolwater in Bodegraven en door het stopzetten van de ge bruikelijke waterinlaat uit de Hollandsche IJssel, ontstond een zodanig gebrek aan zuurstof, dat duizenden dode vissen naar de oppervlakte kwamen drijven en er een ondraaglijke stank ontstond. Het verantwoordelijke water schap, het Hoogheemraadschap Rijnland in Leiden, heeft inmid dels maatregelen genomen de overlast het hoofd te bieden. Maandag is het gemaal in Kat wijk in werking gesteld, waar door het Rijnwater sneller gaat stromen en ook fris water kan worden toegevoegd. Het Hoog heemraadschap wijt de plotse linge Rijnvervuiling aan h-t jaarlijks rond deze tijd van h?t jaar weerkerende watergebrek. L.P. kado van 21.- als u tenminste 50 gulden besteedt. En daar zult u geen moeite mee hebben, want er hangt een verrukkelijke nieuwe kollektie herenkleding op u te wachten. Vanaf 6 september, 4 uur bent u van harte welkom in de gloednieuwe ABC Breestraat 122-124 Leiden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1