Henk Groot heeft het „werkklimaat genoeg van bij Ajax Spectaculair duel van profstayers In Belgrado viel weer het woord hormoon- preparaten Okker overleefde vierde ronde niet Polocoach Harry Vriend: „Ploeg kan niet twee topduels achter elkaar spelen Het is daar een puinhoop 55 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het toch al door interne problemen geplaagde Ajax (de „coup" van Johan Cruyff, de voortslepende blessu re van de als koningsschutter binnengehaalde Jan Mulder, het bloedeloze gelijkspel afgelopen zondag tegen NEC) heeft giste ren te horen gekregen, dat het per 1 oktober niet langer ge bruik kan maken van de dien sten van Henk Groot (35), die eerste elftal samen, bepaalde (r hoe gespeeld moest worden, be moeide zich met de jeugdcon- tracten, regelde de hotels in het buitenland, observeerde tegen standers en ging weken achter een naar Zweden om in op dracht van het bestuur de waar de te taxeren van een spitsspe- Ier, die in de (toen al verwach te) vacatures Cruyff en (voorlo pig?) Mulder moest voorzien. Zijn naam: Ralf Edström." nog geen jaar geleden benoemd Groot was zeer enthousiast werd tot coördintor betaald voetbal bij de drievoudige Euro pa Cuphouder en nu volledig op die functie is afgeknapt. Groot heeft per aangetekende post zijn ontslagbrief ingediend. Cor rectheidshalve stelde hij voorzit ter Jaap van Praag telefonisch van zijn besluit op de hoogte. „De reactie van Van Praag lag Dat val ..torres" dan ook van harte bij de clubbestuurderen aan. Maar uit de krant moest hij vernemen, dat PSV beslag had gelegd op de man, voor wie hij week in week uit naar Zweden was gevlogen. Bagatel ven bepalen. Maar hij wilde niets liever dan dat. Tot een duidelijk nieuwe taakomschrij ving is het echter niet gekomen. Henk wist op het laatst niet C*jl meer waar hij aan toe was. Er kwam geduvel met Dalmulder Volgens (de administrateur van de club) en meneer Van Praag bijvoor beeld ging met de eer strijken toen Henk en Booby Haarms (de hulptrainer) de zaak „Cruyff-München" in goede ba nen leidden, dat wil zeggen uit stel van executie wisten te be werkstelligen." Andere in de richting van een verzoek om een voetbalkaartje", aldus een verontwaardigde mevrouw Groot gisteravond, die bij ont- stentenis van Ajax' meest geta lenteerde analyticus de hon neurs waarnam. Het werkklimaat is de afgelopen maanden bij de Amsterdamse vereniging zo slecht geworden, dat Henk Groot vlak voor de bekerfinale in Belgrado over spannen raakte en weken het bed moest houden. „Dag en nacht had hij bij Ajax gezeten, vooral toen Kovacs vrijwel geen bevoegdheden meer had. Henk regelde de scouting, stelde het de vele voorbeel- nen^ Groot, de scherpe analyticus den, die Henk Groot, nog geen jaar na zijn benoeming, doet be sluiten achter het avontuur-Ajax een vette punt te zetten. De toenmalige middenvelder was onder het luchtige bewind van Kovacs opgezadeld met veel te veel werk. „Onder Knobel zou zijn taak tot een bagatel worden herleid. In het „nieuwe con cept" kon voor de scherpe ana lyticus geen dagvullende taak meer worden ingeruimd, terwijl juist Groot baanbrekend werk op dit gebied had verricht, als mede in het signaleren van jong talent binnen en vaak ver bui ten de regio. nacht voor Ajax op pad was, is volledig afgeknapt op zijn functie van coördinator betaald voetbal bij de Amster damse club. Henk Groot hoopte, dat onder het bewind van de competente trai ner George Knobel de zaken ten goede zouden keren. Maar hij werd in zijn verwachtingen diep teleurgesteld. Hij voelde zich vooral op zijn ziel getrapt toen hij, als waarnemer aanwezig bij de eerste competitiewedstrijd Wat Groot van FC Amsterdam tegen PSV, enige dagen later merkte dat ook een andere, niet door hem opgemerkte. Ajax-afgevaardig- de er op uit was gestuurd om zijn bevindingen aan Knobel te melden. Groot is de breuk tussen „de blonde Zaan- kanter" en de vereniging, waar in hij zowel binnen- als buiten het veld geëxcelleerd heeft, on herroepelijk. „Henk kennende komt hij niet op dit besluit te rug. Hij is zeer verstandelijk te werk gegaan. Afgelopen vrijdag klampte hij Knobel aan met de woorden: „Ik heb misschien een mededeling, waar u stil van wordt". Waarop de oefenmees- ter repliceerde: „Ik word niet zo gauw stil". Toen de trainer de doorslag van de ontslagbrief met opgetrqkken wenkbrauwen las. zei hij: „Henk, je hebt ge lijk. Hier ben ik inderdaad stil Zonder ook maar één gesprek met de huidige Ajax-trainer te heb ben gehad, werd hij van de ene op de andere dag gediskwalifi ceerd. Mevrouw Groot: „Henk Dat was voor de analyticus, dank- had, toen hij al dat gedonder zij wiens scherpe waarneming met Kovacs meemaakte, al zijn Ajax door menig angstig com- hoop op meneer Knobel geves- petitie- en Europa Cupavontuur tigd. Natuurlijk kon hij onder diens leiding niet langer de za ken binnen de selectiegroep blij- geloodst, te veel. Hij trok zijn conclusies en stelt nu bitter vast dat bij Ajax niet langer te wer- doen, is onbe kend. Vroeger dreef hij met zijn broer Cees een florerende on derneming in trainingsattribu ten. Van dat compagnonschap zag hij af, nadat Ajax hem tn een veelbelovende functie be noemde. „Vanaf 1 oktober valt voor ons alle maatschappelijke zekerheid weg", «telt mevrouw Groot nuchter vast. „Enfin: we zien wel verder. Eerst moet Henk maar eens een tijdje uit rusten en zich herstellen van het avontuur waaraan hij zo geestdriftig begon". AMSTERDAM - In het Olym pisch Stadion te Amster dam werden gisteravond de revanche van de wereldkampioenschappen wielrennen gehouden. Zo werd het althans aangekon digd, maar op slechts een nummer - sprint voor pro fessionals - kon van revan ches gesproken worden. Bij de profstayers liet Theo Ver- schueren. die in San Sebastian niet was gestart wegens het conflict UCI-gangmakers. ver stek gaan. Hij was tien dagen geleden geopereerd aan een ab ces aan zijn zitvlak, dat hem ook reeds hinderde voor het we reldkampioenschap. Verschue- ren had er echter niet zodanig last van gehad dat hij het titel- toernooi moest laten lopen, maar toen hem door de UCI werd medegedeeld dat hij niet achter Koch mocht rijden, gaf hij er de brui aan. Hij stapte di rect naar de dokter en liet het lastige obstakel wegnemen, waardoor hij in Amsterdam niet kon rijden. Ook de revanche bij de prof-ach tervolgers ging niet door omdat de wereldkampioen, de Brit H. Porter, bij een val een heup- fractuur heeft opgelopen en in het ziekenhuis verblijft. Pijnen kreeg nu als tegenstander de Belg Bracke. Bij de amateur stayers ontbrak de zilveren me daillewinnaar. de Westduitser Rainer Podlesch, wiens echtge note plotseling in een ziekenhuis was opgenomen. De eerste „revanche" tussen de hij in het verdere verloop vrij wel geen tegenstand meer bood. •-achtervolgingsploegen van Engeland (zilver) en Nederland (brons) leverde een zege op voor het Britse kwartet. Pftp;pml De Nederlandse ploeg startte in dezelfde formatie als in San Se- Ongemeen boeiend was het slot- bastian (Ponsteen, Schuiten, nummer, de 50 km voor prof- Nieuwenhuis, Fens). Door een stayers. Op formidabele wijze snelle start van de Nederlan ders werd direct twintig meter voorsprong genomen maar de beter ingespeelde Engelsen kwamen in de slotfaze terug en wonnen met zeer klein verschil: 4.35.75 tegen 4.36.64. Gaby Minneboo, die in San Sebas- Maar zijn streekgenoot. Piet de tian bezweek onder de druk *1'" heeft Cees Stam zich de wereld titel waardig getoond in een uit zonderlijk spectaculaire wed strijd. Bijna halverwege de race veroverde Stam de leiding en leek de wedstrijd beslist. Kornelia Ender: veertien jaar maar met een ,,vol- wassen" figuur. BELGRADO Kornelia Ender, de Oostduitse zwem troef van dit ogenblik, is te volwassen. Zij heeft het lichaam van een meis je van 17 18 jaar maar is pas veertien. In de catacomben van het zwemstadion In Belgrado werd gisteren hardop nagedacht over het gebruik van anabolica- zwemploeg in Belgrado, laat hierover niet veel los. „We zijn nog bezig met bepaalde onder zoeken en tot zo lang houden we het erop dat volgèns de normale trainingsmethode nog het meest valt te bereiken". Alle beschuldi gingen daarmee de grond inbo rend, hoopte hij gisteren. een hormoonpreparaat, dat de Via een omweg, ditmaal door v splerontwikketfng stimuleert en de afname vam gewicht door ex tra zwaar trainen tegengaat. Waarnemers wijzen slechts op de startblokken van het Joegosla vische zwembad waar niet al leen Kornelia Ender maar ook de Oostduitse wereldrecordhoud sters Ulrike Richter en Angela Franke door hun stevig postuur tussen hun leeftijdgenoten op vallen. Sommigen zeggen dat anabolica deze lichamelijke ont- gen- aan Kornelia Ender zelf, lange seizoen voor de Oostduitse ploeg. In april werden de zwem mers (-sters) opgeroepen voor de in Oostduitse ogen belangrij ke prestigeslag tegen Rusland, daarna volgden de Oostduitse kampioenschappen en de Euro pa Cupstrijd in Utrecht, en nu staan dan de wereldkampioen schappen voor de deur. Bijna een half jaar vol topspanning. werd geprobeerd iets wijzer te Niet zo lang geleden was de theo- worden. Hoe lang was je vorig jaar en hoe lang ben je nu? Hoeveel is het verschil in ge wicht? Kornelia Ender lachte om de bedoeling die er achter zat en antwoordde resoluut: „Ik ben vijftien centimeter gegroeid waardoor ik 1.78 meter ben, wat voor mooi zijn eigenlijk iets te lang is. In gewicht ben ik van 58 op 63 kilo gekomen". wikkeling heeft versneld. Er be- Nog niets wijzer dus. Maar de staat echter grote onzekerheid of de nadelige gevolgen bij de Oostduitsers wel bekend zijn. Het is bekend dat de hormoon- preparaten vaak spieraanhech- tingen vernietigen. Professor Schrammer, i rie dat een of twee pieken per seizoen haalbaar waren. Maar meer ook niet. Professor Schrammer: „De wedstrijden tegen Rusland werden gezwom men op tijd, niet op plaats. De Oostduitse kampioenschappen waren eigenlijk onze eerste gro te test. Het tijdstip van de Eu ropa Cupwedstrijden in Utrecht werd door ons als zeer storend ervaren, omdat het zo kort voor de wereldkampioenschappen was, waarop ons hele seizoen ei genlijk afgestemd was.' vermoedens bleven. Ook de ver schillen bij Ulrike Richter en Angela Franke zijn nauwelijks opvallend te noemen. Hun leng- Maar de als storend ervaren ont- te is het laatste jaar vrijwel ge- moeting in Utrecht leverde we- lijk gebleven en hun gewicht is reldsuccessen voor Kornelia twee tot drie kilo toegenomen. Ender, Ulrike Richter en Ange- vele artsen bij de Oostduitse Een ander opvallend aspect is het la Franke op. NEW YORK Tom Okker heeft de vierde ronde in het toernooi van Forest Hills niet overleefd. Hij verloor in drie sets van de Amerikaan Jim Connors: 6-2, 6-3, 6-4. De Australiër Ken Rosewall schakelde de Amerikaan Cliff Richey uit met 6-3, 6-4, 6-3. Billie-Jean King heeft in het ten nistoernooi van Forest Hills op gegeven. De 29-jarige Ameri kaanse gaf in de derde ronde damesenkelspel de partij tegen Julie Heldman bij de stand 1-4 in de derde set gewonnen. De Wimbledonkampioene won de eerste set met 6-3, maar verloor de tweede met 6-4. Billie-Jean King leek bevangen door de hitte (31 graden cel- cius). „Als je op die nen, goed dan". Zij liep onvast naar de kleedkamer, met een handdoek om haar hoofd gebon den. Billie-Jean King bleek kort tevoren een aanval van griep te hebben zij bij de wisseling In het herenenkelspel zette de 19- het „favoriet zijn" en slechts in het brons greep kreeg zijn re vanche op de Duitse wereld kampioen Horst Gnas. De Duit ser. wiens vrouw enkele dagen geleden is overleden, verscheen toch aan de start. Hij kreeg van de 7.000 toeschouwers een dank baar applaus, maar dat ver mocht hem niet inspireren tot het uiterste te gaan. In de laat ste ronde gleed de Nederlandse kampioen erg gemakkelijk langs de titelhouder in de tijd van 19 min 3,6 sec. Ook sprinter Leijn Loevesijn die in San Sebastian zo ernstig te leurstelde, kreeg zijn revanche. In de beslissende rit tegen we reldkampioen Robert van Lanc- ker sprong de Nederlandse titel houder op 300 meter voor de eindstreep weg en ondanks de felle jump van de Belg in de laatste meters won Loevesijn. De achtervolging bij de profs tus sen Pijnen (zilver in San Sebas tian) en Bracke (brons) had een onregelmatig verloop. Pij nen kreeg halverwege de wed strijd een lekke band, waarna de race werd voortgezet op het punt waar de pech was opgetre den. Hierbij werd Bracke echter ernstig gedupeerd, omdat hij een achterstand opgelegd kreeg van ruim twintig meter, een marge die niet aanwezig was toen de Nederlandse kampioen lek reed. Bracke was hierdoor dusdanig gedesillusioneerd dat Hazerswoude Sporting '70 uit Utrecht is winnaar ge worden van het nederlaag- toernooi voor standaard-, re- serve- en A 1-juniorenvoet- balteams, georganiseerd door St. Bernardus. LEIDEN De JOVD-Leiden en de Liberale Stud. Ver. Leiden organiseren vrijdag avond, 20 uur, een discus sieavond over de Defensie. De Kamerleden Ploeg (VVD) en Dankert (PvdA) zullen met elkaar debateren. Plaats: Rijnlandflat, Chur- chilllaan. LEIDEN In verband met de feestelijkheden op 5 septem ber zullen de stedelijke mu sea de Lakenhal en Molen de Valk te Leiden, op deze dag gesloten zijn. Do afsluiting van de binnenstad heeft ook de nodige gevolgen voor de diensten van de NZH. De buslijnen 15. 31, 40, 41. 42 en 46, die normaal over de Bre- straat en de Marktroute rij den worden nu over omlei dingsroutes gereden. LEIDEN Viscollege OASE (Adler). Viste in de Zijl in Bootjes. De Vangst matig. De uitslag was: 1 Weber 2300 gram 23 stuks. 2 Schou- tens 1090 gr. 11 st. 3 Hart man 1015 gr. 11 st. 4 H. Hil- lebrand 930 gr. 6 st. 5 Leue- ring 825 gr. 11 gr. Wit, die ook tijdens het titeltoer- nooi in San Sebastian schitte rend had gereden, gaf zich niet zonder meer gewonnen. Het stuivertje wisselen aan de kop bereikte in de laatste ronden een hoogtepunt, waarin ook de Westduitser Dieter Kemper zich trachtte te mengen. Zonder suc ces echter. De strijd werd uitge vochten tussen de twee Zaan- kanters die voor een daverend vuurwerk zorgden, waarbij het publiek op de banken ging staan. Stam werd tenslotte triomfator. Leidenaar in finale van orgelfestival AMSTERDAM De heer Koos Henzon uit Leidon Is een van de doei nemers aan de nationale fi nale vnm het tiende Yamaha Electors Festival, een interna tionale wedstrijd In het bespelen van electronische orgels. De na tionale finale wordt donderdag 13 september In de grote zaat van het Concertgebouw te Am sterdam gehouden. De heer Henzen speelt een selec tie uit de musical „Hair" van Mac Dermot. Een jury. onder voorzittersohap van Pim Ja cobs, zal uit de acht kandidaten de winnaar aanwijzen, die eind oktober aan de internationale fi nale in Japan zal deelnemen. Voor de eerste maal zullen dit jaar odk zeven junioren tot zes-, tien jaar in een eigen groep aan het nationde concours deelne men De jeugdige w«innaar wacht een geldprijs van twee duizend gulden. Oranjefeest in Hazerswoude HAZERSWOUDE Het rege- ringsjUbileum van H.M. de Ko ningin stond centraal tijdens een herdenkingsamenkomst in het gemeentehuis aan de Rijn dijk Ds. A. G. van der Linden Ned Herv.), ds. H. J. Swierts (Ger.) en pastor H. M. O. Wls- haupt (R.K.) leidden de bijeen komst. Zanggroep Kameleon on der leiding van Hans Peil ver tolkte o.m. enkele negro spiri tuals op deze samenkomst, waar burgemeester J. ten Heu velhof de aanwezigen welkom heette. Deze zelfde avond vond onder lei ding van ds. A. Brink (Oer.), ds. M. H. Geertsema (Ncd. Herv.) en pastoor A. A. H. M. Oeverhaus (R.K.). een herden kingsplechtigheid plaats in do gereformeerde kerk in Hazers- woude-dorp. Hier zong de chris telijk gemengde zangvereniging Zang en Vriendschap en speelde de heer Van de Bovenkamp op het orgel. P. C. Helmus decla meerde. helft in de derde set ging zitten. Julie Heldman, ook een Amerikaanse, had de indruk dat haar landgenote langer rust nam dan de gebruikelijke mi nuut. Zij sprak tot de umpire: „Als ze zich wil terugtrekken, moet ze het nu doen". Billie- Jean King hoorde het en zei: jarige Indiër Viljav Amritraj zijn opmars voort. Hij versloeg de Australiër Alan Stone met de ondubbelzinnige cijfers 6-2, 6-2, 6-4. Evonne Goolagong eanne Evert (VS) 6-2. 5-1: lary Cosuis (VS)—Krlttlne uitdagen van gisteren zijn. 6- (enkelspel, derde ronde: Hel- Heren dobbelspel: Achtste finales: Ihoff iW.D'd)Olxa Mororn- Amritraj/Amritraj (Ind)—Mel- ler/Pohmann (W Did) 6-1. 7-6; Alexander/Dent (Auslr)Lloyd/Not- Dames dubbelspel (kwartfinales)! Court/Wads Austr/GB)Mehdl- le/Harrlt (Austr) 7-6. 6-3; Evrrt/Morozova (VS/Rus)—Stö- ve/Durr (Ned/Fr) 7-5, 6-7. 6-1. Finalepoule werd niet gehaald Coacn Harry Vriend was met stomheid geslagt BELGRADO Al jaren heeft het Nederlandse waterpolo-zevental de onhebbelijke gewoonte om, net als er een beetje geloof in de ploeg komt, ontgoocheld uit de lift te stappen. Dat was op de Spelen van München zo en in Belgra do heeft zich die situatie herhaald. Van Joego slavië, het tweede geplaatste land in de poule, moest gewonnen worden anders kon de kans op het bereiken van de finale (Olympisch kam pioen Rusland zou zich vanzelfsprekend wel plaatsen) als verloren worden beschouwd. Deze ontwikkeling heeft zich niet alleen voltrokken, maar de manier waarop Nederland het schip in ging, droeg het karakter van een cat. s.ruie: 8- 5, een dragelijker uitslag dan het spelbeeld zou doen vermoeden. Coach Harry Vriend was later met stomheid ge slagen. „De enige verklaring hiervoor zou kun nen zijn dat dit zevental geen twee belangrijke wedstrijden binnen 24 uur kan spelen. Anders weet ik het ook niet. De conditie was er, daar valt niet over te twisten. Het verschil met het uitstekende duel tegen Rusland van zondag avond was een gebrek aan vechtlust. Al had deze ploeg maar de helft van de mentaliteit van zondagavond gehad, dan was de uitslag waarschijnlijk anders geweest. Maar er was werkelijk niemand die het op het laatst aan durfde risico's te nemen. Wat staat er bij zo'n achterstand van 6-1 of 7-3 nog op het spel. Niets toch? Bega dan desnoods maar een overtreding en hop hrt rlr :o eruit gestuurd te worden. Geeft niets. Als de scheidsrechter hef ten of twee c:r niet ziet, heb je geluk c .is de stand misschien geiijk. Waterpolo is tegen uordig een gokspel geworden, of je het wilt of niet". Niet te geloven Peresic werden dertig seconden na elkaar weg gezonden, waardoor Nederland het helemaal in eigen hand had. Maar wat gebeurde. Het is haast niet te geloven, Wim Hermsen beging een ernstige overtreding en kreeg een strafworp te gen. Belamaris scoorde natuurlijk: 0-1. Nog had Nederland de wind mee: Parrel mocht van de tevoren zo bekritiseerde Spanjaad Angello aan de andere kant hetzelfde doen: 1-1. Alsof het geluk nog niet. genoeg meezat kreeg Wim H msen via de Robben-driehoek met Buunk en S:r;boe.-s alleen voor doelman Markovic een droomkar.s. Hij faalde. D::ar a J .rok zich het drama voor het Neder landse v/at -rpoloteam natuurlijk in een snel- treinvauil. Buunk incest een minuut rust ne men: Savinovic maakte 2*1. Buunk moest zich weer afzijdig houden; Peresic scoorde: 3-1. En zo bleef het doorgaan, tot in het derde part de stand op 6-1 via Bonacic, Peresic en Belamaric belandde. Formaliteit Alle hoop was verdwenen: De afwikkeling van de resterende periode was dan ook een zuivere for* maliteit voor de bedreven en toch ook wel ini tiatiefrijke Joego Slaven. HANS DE BRUYN Dul.tlnnd 3—3 (0—1, 1-1, 1 1. 1—0). pip. 6 pnt; 2 Jooi j Ar 22. 6 Enif eland 3—0. Groep H 1 Hongarije 24. 2 Itall# 24; 3 RoemenU 2—2; 4 Spanje 3-2; 5 Israël 3-0

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11