Man voor gearresteerd hotelbrand Koningin zijn is ,soms prettig, soms onaangenaam' Leo Roy door 15-jarige jongen gewurgd MILJOENENBUIT BIJ DIAMANTROOF £eidóe(BoiiAa/tiL Juliana in interview: VERHULLENDE MODE VOOR AFWIJKEND FIGUUR HOUDERS VAN BELANGEN IN DE DDR Opstand in gevangenis Aanslagen MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 SOESTDIJK Koningin Julia na heeft zaterdag op paleis Soestdijk tegenover hoofdre dacteuren van Nederlandse kranten verklaard, dat de ver vulling van haar functie vaak anders bleek dan verwacht, „soms voldoening gevend, soms teleurstellend, soms pret tig, soms onaangenaam. Soms makkelijker, soms moeilijker dan ik had verwacht. Maar al tijd boeiend en interessant." De koningin gaf de hoofdredac teuren gelegenheid tot een col lectief interview, waarbij vra gen konden worden gesteld naar aanleiding van haar zil veren regeringsjubileum. De koningin verklaarde blij te zijn met haar uitspraak van destijds waarin zij eerbied vroeg voor wat leeft en groeit, juist nu milieu en ecologie zul ke urgente vraagstukken zijn geworden uit het oogpunt van zelfbehoud. „Ik vind dat daar naast ook de eerbied voor al wat leeft en groeit op zichzelf in ons moet leven." Een vraag over het karakter van het Nederlandse volk bracht haar tot enkele- weder vragen: „Is onze trots op som mige van onze eigenschappen wel terecht? Is dat, waar we ons niet op beroemen, altijd wel onze minste kant? Moeten we onze positieve en negatieve zelfkritiek niet eens herzien?" Over het proces van democra tisering verklaarde de konin gin: „Men had vroeger onzag voor de functie, voor de sym bolen van de ambtsdrager. La ter is men, eerst onbewust en daarna bewust, meer gaan zoeken naar de mens die het ambt draagt, en ook meer gaan verwachten van die mens. De functionaris, wie hij ook zij, moet dat ontzag eerst waar maken. Ik vind dit een gunstige ontwikkeling, maar ook een moeilijke, want dat impliceert, dat men zo moge lijk op al die plaatsen „men sen met inhoud', dus persoon lijkheden, geplaatst wil zien. Het vergt bovendien ook een, soms moeilijke, omschakeling bij de mensen op die leiding gevende plaatsen zelf. Degenen die zo geplaatst zijn, dat zij richtlijnen moeten geven, moe ten zich tegenwoordig veel meer, heel veel meer dan vroeger rekenschap geven van alle „waarom en hoe" bij het geven van leiding. Over haar rol tijdens kabinets formaties zei koningin Juliana: „Zo belangrijk is die rol na tuurlijk niet, als men die ziet in verhouding tot die van frac tieleiders en andere adviseurs en vervolgens van de informa teur en de formateur. Tenslot te is er de verkiezingsuitslag, die uitgangspunt is, een vast gegeven. Ik ben de onpartijdi ge trechter waar alle adviezen in vloeien. Samen met de ge bruikelijke adviseurs moet er dan gestreefd worden naar een zo goed mogelijke interpretatie van de wensen van de kiezers, om tot een zo aanvaardbaar mogelijk antwoord daarop te komen. Als de verkiezingsuitslag dui delijk is, d.w.z. duidelijk wijst in een bepaalde richting, is het begin van een formatie ook vrij eenvoudig. Maar als de uitslag onduidelijk is. is het starten van de formatie, d.w.z. het proces op een spoor zetten, ingewikkeld. Ik richt mij dus geheel naar de politieke adviezen en laat mij daarbij uiteraard niet lei den door eventuele persoonlij ke voorkeuren, zoals wel eens van me verteld wordt. Het kèn in ons systeem ook eenvoudig niet. Bovendien zijn er aan het eind altijd weer de Staten-Generaal, die het laatste woord hebben over het resultaat van een for matie. Kort gezegd, het gaat erom, met de verkiezingsuit slag als uitgangspunt, tesamen met de gebruikelijke adviseurs de grootste gemene deler of het kleinste gemene veelvoud te vinden, dat volgens schat ting, alweer van de adviseurs, de goedkeuring van de Staten- Generaal zal krijgen. Militair tandarts beschuldigt O zijn dienst UTRECHT (ANP) De inmid dels gepensioneerde luitenant kolonel tandarts F. A. Dam uit Den Haag heeft zaterdagmiddag voor de radio in het programma »Dit is het begin" de militair- tandheelkundige Dienst en spe ciaal de chef van deze dienst beschuldigd van knoeierijen. In strijd met de voorschriften zou de dienst de laatste tien jaren vele hooggeplaatste officieren gratis tandheelkundige behande lingen hebben toegespeeld. Het ging daarbij, aldus de heer Dam, om goudinlays en prothe sen. De heer Dam vertelde de knoeie-" rijen zes jaren geleden te heb ben ontdekt en de diverse in stanties, ook de toenmalige mi nister, daarop attent te hebben gemaakt. Hij deelde ook mee op een gegeven ogenblik zelf van knoeierijen te zijn beschuldigd en met vervroegd pensioen te zijn gestuurd. Dit laatste ontkent de Legervoor- Iichtingsdienst. De heer Dam is, aldus de LVD, op 55-jarige leef tijd - de gebruikelijke - gepen sioneerd. Verder liet de LVD weten, dat na de beschuldigin gen van de heer Dam over de knoeierijen destijds een diep gaand huishoudelijk onderzoek ingesteld is. Als er aan dit figuur al iets te verhullen valt, dan is ontwerper Hein Kokmeijer van modehuis Joyeusedaarin uitstekend geslaagd met deze tailleur in een zwart-bruin-beige ruitstof. De schuine rok is helemaal op vliseline gewerkt. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Een afwijkend figuur hebben - te dik, te lang, te kort, te veel hier en te weinig daar - betekent voor een vrouw een groot stuk verdriet. Confectie past niet of moet moeizaam en zelden helemaal bevredigend vermaakt wor den. Gewoonlijk wordt de vrouw in de saaiste stoffen en kleuren gehuld en het bestaan van koopjes kan zij wel vergeten Nu kan men zich bij modehuis Joyeuse (Hein Kokmeijer) in Am sterdam ook niet op een koopje kleden. Dat is alleen al hierom onmogelijk, omdat een vrouw, die door haar teveel de aandacht trekt, het zich niet kan veroorloven om in iets kreukeligs of verfrommelds te lopen. Zij is dus aangewezen op de allerbeste kwaliteiten stof. Nu heeft Joyeuse een boetiek, waarin eigen con fectie voor de meest gangbare figuurafwijkin gen aanwezig is. De show bestond echter uit couture modellen, maatwerk dus, en gemaakt van de mooiste Franse en Zwitserse couturestof- fen. Gemaakt niet alleen tot modellen, die pre cies zijn uitgekiend om de moeilijke punten te verdoezelen, maar ook volgens een in de loop der jaren uitgedokterde coupe die eveneens zo gunstig mogelijk is voor het afwijkende figuur. Eventuele dessins - ruiten bijvoorbeeld - worden zó nauwkeurig op patroon verwerkt (ook bij plooien), dat ze camouflerend werken in plaats van verdikkend. Dit seizoen brengt Hein Kokmeijer veel chemi- sier-achtige modellen, die echter nooit of te nimmer een ingesnoerde taille hebben, maar wel meestal plooien, die onder de heup begin nen. De lijn is steeds soepel en vloeiend met een beweeglijke rok. Tailleurs hebben altijd een blouse over de rok of anders is de taille verbor gen onder een koket herenvest. Sommige figu ren zijn gebaat met een pantalon en de driedeli ge pantalonensembles, van sportief tot en met zeer feestelijk, ontbreken dan ook niet. Mantels zijn steeds ruim zonder te vervalen in fors ma kende wijdte. De cocktail-en avondkleding Is in het algemeen gebouwd op dezelfde principes, eventueel met wat uitsnijding waar dat voor de persoon in kwestie flatteus is, maar dan gemaakt van ui terst fraaie zijden imprimés en lamee-stoffen. Drie hotelgasten wachten op een balkon van Hotel Hafnia in Kopen- hagen met bewonderenswaardige kalmte op hun redding. Rechts de top van een brandweerladder, die naar het balkon werd ge schoven en waarlangs zij veilig de begane grond bereikten. Douane laat Affretair ongemoeid SCHIPHOL Ongemoeid gelaten door de douane en politie heeft de DC-8 van Affretair vrijdag middag op Schiphol opnieuw een lading vracht aan boord ge nomen voor diverse bestemmin gen in Afrika. Deze onder Gabo- nese vlag vliegende maatschap pij van de Rodesische „vliegen de cowby" Jack Malloch is vol gens de „Sunday Times" een blokkadebreker voor Rhodesië, die al zes maanden lang gere geld vrachtdiensten van Salisbu ry naar Athene uitvoert met la dingen Rhodesisch vlees. De DC-8 vloog vrijdag regelrecht naar Libreville in Gabon, waar een deel van de vracht werd achtergelaten. Volgens de „Sun day Times" vloog het toestel daarna echter door naar Salis bury waar de overige vracht werd uitgeladen. Alle vijf DC-7 machines van Affretair zouden vroeger het eigendom geweest zijn van de KLM. &p Schiphol worden tegen Affre tair geen maatregelen genomen, nees toestel van een Gabonese maatschappij geregistreerd staat. De vracht die op Schiphol wordt genomen is nimmer be stemd voor Rhodesië. KOPENHAGEN (AP) De politie van Kopenhagen heeft de 34-jarige Deen Bent Willy Nielsen gearres teerd in verband met de brand in het Hafnia hotel in het centrum van de Deense hoofdstad waarbij zaterdagmorgen 35 perso nen om het leven kwamen. Bent Willy Nielsen, die tij delijk was vrijgelaten uit de gevangenis waar hij een straf uitzat, heeft ver klaard onschuldig te zijn» maar toegegeven dat h'j een uur voor de brand uit brak zich onder een valse naam in hef hotel heeft la ten inschrijven en ruzie heeft gemaakt over de prijs van zijn kamer. Voor de rechter verklaarden drie Amerikaanse hotelgasten dat Nielsen in opgewonden toestand tegen hen had gezegd: Is het niet verschrikkelijk, en het is allemaal mijn fout. Gisteravond heeft de politie de namen bekend g.maakt van de 35 slachtoffers van de brand. Onder hen bevindt zich de 50 - Jarige Jan Nagel uit Nederland. De overige slachtoffers zijn Amerikanen, Oostenrijkers, Bra zilianen, Italianen, een Ier en een Canadees. ALS AFSTRAFFING Tram ontspoort: vijf doden FRANKFORT (AP) Vijf passa giers zijn zaterdag omgekomen toen een tram in Frankfurt ont spoorde en omsloeg, zo heeft de plaatselijke politie meegedeeld. Er zijn dertig gewonden. WAT UITLEKT VAN DE PLANNEN' welke de regering In haar troonrede en miljardennota voor 1974 heeft gestopt voorspelt dat het kabinet-Den Uyl komend najaar in elk geval op onderdelen van zijn beleid met fikse kritiek rekening zal moeten houden. Kritiek van de burgerij en wat voorlopig voor het kabinet belangrijker is kritiek in het parlement. Geen geheim is, dat het kabinet proberen wil al in 1974 een stukje van zijn ambitieuze program re verwezenlijken. Evenmin is het een geheim dat de grootste moeilijkheid daarbij is: geld vinden voor het financieren van zo veel mogelijk onderdelen op de urgcntielijst. Twistpunt no. 1 dreigt te worden, dat volgens een deel van de achter ban van het kabinet niet ver genoeg gegaan wordt met het zoeken naar financiële ruimte, terwijl volgens anderen de tegenwoordige ministersclub juist laat blijken sympathie te hebben voor de ge vaarlijke theorie dat het doel de middelen altijd heiligt. DE EIGEN VASTE AANHANG zal door het kabinet grotendeels wor den teleurgesteld, als waar blijkt, dat minister Vredeling Neder- land's solidariteit met de N.A.V.O. aan minder risico bloot wil stel len dan een groot deel van de linkse hoek graag zou zien. Uit dezelfde hoek kunnen Den Uyl en zijn medeministers bepaald storm verwachten, wanneer de herziening van de grondpolitiek niet op korte termijn ter beslissing in het parlement aanhangig wordt gemaakt. Stil daarentegen zal het aan de andere kant niet blijven, wanneer het kabinet verder gaat tornen aan correcties op de inflatoire gevolgen van de belastingprogressie en zwaar zal de kritiek zeker zijn, als daaraan gepaard dan nog gaan belasting-verzwarende maatregelen, die in hoofdzaak dezelfde mensen de middengroep treffen. Bij voorbeeld een verdubbeling van de getaxeerde huurwaarde van ei gen woningen, het oude denkbeeld van vorige kabinetten dat op een slecht moment weer eens van stal gehaald is. eetgunlidorahtsecmwyp PAS WANNEER HET KABINET laat blijken, dat het de strijd tegen de inflatie metterdaad hoogste urgentie toekent, zal het in brede kring de vertrouwensbasis leggen, waarbij de burgers die ze op roept om voor een betere samenleving offers te brengen, daaraan con amore zullen meewerken. Alleen dan zullen de driftige voorboden die zich nu laten horen tot rust gebracht worden. OFFICIëLE PUBLIKATIE VAN HET MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN Met het oog op onderhandelingen onder meer be treffende openstaande vermogensrechtelijke en financiële kwesties, die de Nederlandse Regering zo spoedig mo gelijk zal beginnen met de Regering van de DDR, dient de Nederlandse Regering op korte termijn te beschikken over een overzicht van het totaal der schade welke Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen of hun rechtsopvolgers hebben geleden, doordat: a. eigendommen, rechten en belangen binnen het hui dige grondgebied van de DDR als gevolg van natio nalisatie, confiscatie, onderbeheerstelllng, of andere maatregelen aan de beschikkingsbevoegdheid van rechthebbenden zijn onttrokken: b. financiële vorderingen op destijds binnen het huidige grondgebied van de DDR gevestigde natuurlijke personen, rechtspersonen en overheidsinstellingen alsmede hypothecaire vorderingen op in het huidige grondgebied van de DDR gelegen onroerende goe deren, welke vorderingen vóór 8 mei 1945 zUn ont staan, nog niet zijn voldaan; c. kunstvoorwerpen en andere roerende goederen, welke gedurende WO II uit Nederland zijn weg gevoerd. terecht zijn gekomen op het huidige grond gebied van de DDR. Nederlandse belanghebbenden, die op boven omschreven wijze schade hebben geleden, kunnen tot uiterlijk 15 maart 1974 die schade aanmelden door indiening van een schadeformulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bU het Ministerie van Buitenlandse Zaken - Bureau Schadeclaims DDR, Hooftskade 1 te 's-Gravenhage. Met aanmeldingen, welke werden ingezonden vóór hot verschijnen van deze Publikatle, kan geen rekening worden gehouden. De hiervoor opengestelde aanmelding heeft geen betrekking op vorderingen van Nederlanders, die ge troffen werden door nationaal-socialistische vervolglngs- maatregelen. De gegevens en vorderingen van slacht offers van het nazi-regime of van hun nabestunnden zijn reeds bU de Regering bekend. Alhoewel de DDR die aanspraken vooralsnog niet heeft erkend, zal de Regering niet nalaten te gelegener UJd deze aanspraken naar voren te brengen. Van een onzer verslaggevers WAALRE De 7-jarige Leo Roy uit Bocholt (België), die vrij dagavond gewurgd in de bossen van Waalre is gevonden, blijkt om het leven te zijn gebracht door een 15-jarige jongen uit Waalre, die het slachtoffertje een afstraffing wilde geven, welke uit de hand zou zijn gelo pen. Het Belgische jongetje log-erde bij zijn grootouders in Waalre en werd sinds vrijdagmiddag drie uur vermist. Tegen de avond gingen kinderen uit de buurt op zoek naar hem en om kwart over zeven werd het ont klede lijkje van Leo Roy gevon- d?n. Bij het verhoor van de kinderen, die aan de zoekactie hadden deelgenomen, bleken in de ver klaringen van de 15-jarige jon gen tegenstrijdigheden te zitten, zodat deze van getuige tot ver dachte werd. Rond middernacht bekende hij. Hij had Leo 's mid dags op de fiets meegenomen om hem een afstraffing te ge ven. Leo zou allerlei kleinighe den van de jongen stiekum heb ben gebruikt. De dader dwong de jongen zich te ontkleden, waarna deze werd gewurgd. j MICHIGAN CITY (UPI) Enige i honderden gevangenen in de ge- vangenis van Michigan City zijn gister in opstand gekomen en houden drie cipiers in gijz ling. i In de drie gebouwen waar de opstand uitbrak zouden zich 800 gevangenen bevinden. De ge vangenis is door ordetroepen i omsingeld. Dc opstandige gevangenen hebben £r ZQ( duidelijk muziek in het bloemencorso, dat zaterdag van Aalsmeer r een lijst met tien eisen inge- I praalwagen ging het er Zuidamerikaans toe. diend. Amsterdam trok. Op deze SANTIAGO (AFP) Zaterdag en gisteren zijn in Chili een tiental aanslagen gepleegd, die aan twee jonge mensen het leven hebben gekost, zo heeft de Chi leense minister van binnenland se zaken bekendgemaakt. Hij schrijft de verantwoordelijk heid voor de aanslagen toe aan de uiterste rechtse beweging „Vaderland en Vrijheid. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft onder leiding van hoofdinspecteur H. Hoek gistermiddag een klopjacht inge zet op vier mannen vermoedelijk drie Arabieren en een Engelsman die in de namiddag een geslaagde roofoverval pleegden in het gebouw van „Diamond Exhibition" aan de Amstel. Volgens de eerste schattingen heeft het viertal, dat het aanwezige personeel met pistolen en een handgranaat tot overgave dwong, voor een bedrag van ruim twee miljoen gulden aan ruwe en geslepen diamanten meegenomen. De overval op de juwelierszaak aan de Amstel, die vooral een toeristische trek pleister is en daarom ook op zondag ge opend, had even na half vier plaats. Bij de overval werd gebruik gemaakt van een aantal pistolen en een handgranaat. Even voor de roofoverval kwamen twee donker uitziende mannen, volgens oogge tuigen afkomstig uit Arabië of uit Noord- Afrika. de zaak binnen. Zij vertelden be langstelling voor diamanten te hebben en raakten spoedig In geanimeerd gesprek met de 39-jarige verkoper E. Goudeket. Op een gegeven moment zei een van hen even zijn bril uit de auto te willen halen. De man ging naar buiten en kwam even later terug met in zijn kielzog twee ande- Een van hen, een zware man met een rossige baard, die een koffertje bij zich droeg, deed dat plotselihg open en haalde daaruit een pistool en een handgranaat en bedreigde daarmee de verkoper en diens 36-jarige collega J. Araki, alsmede de 27- jarige verkoopster N. KajI. Laatstge noemden werden met touwen ruggelings aan elkaar vastgebonden. Vervolgens werd de heer Goudeket gedwongen de sleutels te pakken en de in het pand aan wezige kluizen te openen. Toen „het karwei" geklaard was werd de heer Goudeket aan de twee andere em* ployé's vastgebonden, terwijl een van de overvallers het drietal met een pleister letterlijk de mond snoerde. Om contact met de buitenwacht te bemoeilijkeh werd een telefoonkabel stuk getrokken. De overvallers zijn ontsnapt in een witte personenauto met Belgisch kentekennum mer. Het Centraal Expertise Bureau In Am sterdam heeft gisteravond nog in op dracht van de assuradeurs van de dia- manxfirma een „buitengewone beloning" in het vooruitzicht gesteld aan diegenen, die de weg wijst naar de miljoenenschat. Driftige voorboden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5