Stutofes '73: actietheater onder de mensen brengen JEUGDORKEST IN OEGSTGEEST DE ZIJL/LG B-MEISJES DERDE VAN NEDERLAND Zuiderkwartier speelt nu al 40 jaar korfbal biau en ranagemeenten Impuls voor vormings theater Ben van Kempen voetballer van het jaar bij SJZ Father Jan v. d. Salni weer naar Malaysia Wat u moet weten PAGINA 3 MAANDAG 3 SjtiPifcMbnR IKV3 Li-iuon A "-- i.-V -ï V- LEIDEN Dertien jaar geleden werd te Wageningen voor de eerste keer een stu dententoneelfestival (stutofes) gehouden door studentengroepen. Allengs werd het stutofes uitgebreider, o.a. met jurering. Tegen het einde der zestiger jaren deelde de malaise in het Nederlands toneelbeste! zich ook mede aan het stutofes. Meer en meer groeide de overtuiging, dat het stu tofes duidelijk in het teken moest staan van het bewuste studententoneel. Nieuwe methodieken werden gevolgd en vier jaar geleden begon men te werken in een be sloten groep met workshopleiders, discus sies en voorstellingen. Men hield zich be zig met vorming van theater. In het ka der van het vormingstheater en het maat schappij-kritisch theater wordt van maandag 10 tot en met zondag 16 septem ber te Leiden het dertiende stutofes ge houden. Stutofes-voorstellingen worden gehouden in het LAK (Levendaal) en het Kreatief Sentrum (Breestraat) De laatste twee dagen worden besteed aan de „grote evaluatie", een waardeschatting achteraf naar aanleiding van de opgedane bevin dingen. Tijdens het stutofes treden profes sionele groepen en studenten (ce. 65 deelnemers) op met stukken over de boerenproble- matiek, het onderwijs e.d. Over dag wordt in workshops een on derzoek gedaan naar de functie die theater kan hebben bij een bepaalde actie, of naar de mo gelijkheden die theatev kan heb ben als middel tot vorming en bewustwording. De bedoeling van het festival is, dat zoveel mogelijk kanten van het vor mingstheater en politiek theater vertoond, onderzocht en bedis cussieerd worden. Daartoe zul len in de avonden o.a. het Do- kumentair Aktueel Teater (DAT) en het groot-Limburgs Toneel Twee optreden. Het eer ste met het stuk World Wide DAT Poplive Dream Drive In Show het tweede waarschijnlijk met een stuk gerioht op de am bivalente positie van de studen ten („De stomme van Portici"). Uit Wageningen komt een groep studenten met een stuk over de boerenproblematieken en uit Delft een groep met het stuk De Leerlingen- dat handelt over de relatie tussen onderwijs en maatschappij. Maandagavond zulien leden van de toneelwerk groep Proloog met de deelne mers een (besloten) simulatie spel houden. Na elke voorstel ling zal een plenaire discussie gehouden worden, waarin doel stelling, werkmethodiek en zo mogelijk ook het bereikte resul taat besproken worden. Overdag wordt in kleine groepen gewerkt aan de hand van the ma's. Deze zijn: een dag uit de geschiedenis van Nederland in 1918; onderwijs: sanering; wer kende jongeren; een leerstuk van Bertolt Brecht; gevangenis en criminaliteit; gezinsstructuur en criminaliteit; de over drachtsmogelijkheden van thea- ter; en de (on)mogelijkheid van communicatie. In de meeste groepen zal er een poging wor den gedaan om zelt een of meer scènes uit te werken. Aan het einde van de week, op zaterdag- m:ddag en -avond, zullen alle werkgroepen een verslag uit brengen van hun bevindingen, zo mogelijk via korte scènes. Direct daarop begint de algeme ne evaluatie van de week, welke wordt voortgezet in de loop van de zondag. De stutofescommissie '73 hoopt, dat de evaluatiediscussie haar voortzetting kan krijgen in bre dere kring dan het studentento neel: in vormingscentra, club- en buurthuizen, saneringsbuur ten, kortom daar waar het ac- tietheater thuishoort: onder de mensen. Verder hoopt men met het festival niet alleen de dis cussie rondom, maar ook de praktijk met het vormingsthea ter een impuls te geven. Na het festival, aldus de commissie, dieren mogelijkheden geschapen te worden voor een goede follow up, die dan hopelijk kan uitmon den in het stutofes '74. Het winnende meisjesteam van de ZIJL/LGB. Van links naar rechts: (staand) Gemma van Buureii, Erna Maasdijk, Ria Koolhaas (coach), Elly Wilma, Tineke Vermeer Rob Schouten (trainer); zittend van links naar rechts: Saskia Kikkert, Marjo Voogt, Monique Plouvier, Li'esbeth Werter, Ans van der Geest aanvoersterJolanda van der Maarel en Rosemarie Vonk. KROMMENIE 1973 zal een historisch jaar worden in de geschiede nis van de ZIJL/LGB. De Leidse zwemvereniging behaalt dit sei zoen het ene na het andere grote succes. Zowel op het gebied van zwemmen als waterpolo worden er dit jaar fantastische resultaten geboekt. Zondag werd door het meisjesadspirantenteam weer een geweldige prestatie geleverd omdat in de strijd om het Nederlandse kampioenschap waterpolo een derde plaats werd veroverd. Onder het oog van vele Leidse supporters speelde het meisjesteam, dat on der leiding stond van Ria Koolhaas en Rob Schouten knappe wed strijden in het zwembad „De Crommenije" te KronKmenie. In het eerste duel moest de ZIJL/LGB aantreden tegen Zwem- lust/Den Hommel, de latere Nederlandse kampioen. De meisjes uit Utrecht speelden sterk en omdat hun tegenstandsters van de ZIJL/LGB bovendien erg zenuwachtig waren won Zwemlust/Den Hommel deze wedstrijd met 3-0. De volgende ontmoeting tegen KZC uit Beverwijk verliep gunstiger. Door doelpunten van Ans van de Geest en Jolanda van de Maarel (2X), de twee gevaarlijkste spitsen in de voorhoede won de ZIJL/LGB met 3-1. Tegen HZC/de Robben speelde de ploeg van de ZIJL/LGB de beste wedstrijd van het toer- van het enerverende duel ging de strijd gelijk op: 3-3. Pas kort voor tijd gelukte het de Hilversummers om Monique Ploaivier, de goed in vorm zijnde keepster van de ZIJL/LGB, twee maal achter elkaar te passeren en hierdoor een beslissende voorsprong te ne- Hierna moest de ZIJL/LGB om de derde en vierde plaats uitkomen tegen ZPB. De Roodwitten lieten zich niet verrassen door de ploeg van ZPB en door goals van Tineke Vermeer en Jolanda van de Maarel eindigden de meisjes op de derde plaats. Voorzitter Wim den Hartog was er ook dit keer weer bij om het team te feliciteren voor het uitstekende resultaat. Het herenwaterpoloteam van de ZIJL/LGB ls winnaar geworden van een internationaal toernooi in Delft. Dit evenement werd georgani seerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van DZV. Het eerste duel tegen Odense, de nummer 3 van Denemarken won de ZIJL/LGB gemakkelijk met 4-1. DZV, die als tweede eindigde werd door het team van de ZIJL/LGB met maar liefst 5-1 verslagen en de laatste wedstrijd tegen KAZC de nummer 2 van België werd met 3-2 gewonnen. Deze week is ook de jeugdwaterpolocompetitie begon nen. De dames jeugd van de ZIJL/LGB won donderdag met maar liefst 15-2 van Rotterdam en de herenjeugd van de ZIJL/LGB ver sloeg GZC met 4-0. Auto na slip te water in Zoeterwoude Zoeterwoude Zaterdagavond om 9 uur raakte een persónenauto op spectaculaire wijze in de Noordbuurtsevaart. De 23-jarige J.P. uit Benthuizen die in de richting Leiden reed, geraakte met flinke snelheid in een slip. Hij zag geen kans dit te corri geren en draaide 360 graden en dook in het water. Daarbij werd het karakteristieke brugje van de fam. Overdevest, gekraakt en ook een gasleiding knapte af. Het uitstromende gas werd enigszins ingeperkt door dat omwonenden er een stok in sioegen. Technici van de S.L.F. namen later meer afdoende maatregelen. De chauffeur kwam er wonderwel zonder één schrammetje van af en had zelfs nog geen natte voeten! Een kraanwagen zette in de loop van de avond het zwaar beschadigde voertuig op het droge. Se LEIDATO PRESTATIELOOP A.s. zaterdag 9 sept. GROENOORDHAL - LEIDEN 5 km voor jong en oud start 11.00 uur. LEIDEN Op 6 september is het echtpaar C. Vermeulen-Verschoor van de Lage Morsweg 60 jaar getrouwd. De bruidegom (81) ging met zijn 12e jaar varen op de binnenwateren. Met een kleine onderbreking (eerste wereldoorlog) heeft hij dit gedaan tot er vrachtwagens kwamen. „Toen hadden ze ons niet meer nodig") Tot zijn 65e heeft de heer Vermeulen zijn brood voor vrouw (82) en kinderen (twee) verdiend als grondwerker. Het echtpaar heeft vijf klein- en vier achterkleinkinderen. OEGSTGEEST Engelse kinderen uit het graaf schap Lincolnshire, allen leerlingen en oud-leer lingen van de Dogdyke County Primary School, gelegen in de veengebieden van Kesteven, zijn te gast geweest in Oegstgeest, waar zij bij een aantal families hebben gelogeerd. Gedurende een week hebben zij de omgeving verkend, uit stapjes gemaakt, en daartussendoor nog ijve rig gestudeerd aan een muziekprogramma, dat zij samen met het Jeugdkamerorkest Leiden zaterdagavond in de aula van het Rijnlands Ly ceum ten uitvoer hebben gebracht. In 1967 is deze Engelse school met muziek ge start, eigenlijk met nog geen andere „uitrusting" dan alleen een in zijn enthousiasme niet te stui ten mr. Packwood, die alles op alles heeft gezet om zijn schoolorkest van de grond te krijgen. Zijn kinderen deden in enthousiasme niet voor hun leraar onder. Dankzij een door het graaf schap aangestelde muziekadviseur kwamen er muziekleraren van de plaatselijke R.A.F. band. En zo heeft mr. A. E. Packwood nu zijn school orkest gepresenteerd. Met terechte trots. Het orkest was compleet met strijkers, blazers en een paukenist. In leeftijd varieerden de kinde- ZOETERWOUDE - Ben van Kem pen, de centraal verdediger van SJZ, is uitgeroepen tot voetbal ler van het jaar. Tijdens een onlangs gehouden jaarvergade ring, werd hem de beker, waar deze titel recht op geeft over handigd. Op de tweede plaats Kwam doelman Jan Fangler en Leonard Vogelaar bezette de derde plaats. De contributieverhoging werd in gewijzigde vorm door de leden aanvaard. Voor de jeugd werd de verhoging enigszins afge zwakt, terwijl de senioren be reid bleken meer te betalen dan voorgesteld (nu: 7,50 per maand). Van de lening die des tijds is aangegaan voor Haas broek is 20.000,- afgelost. De schuld bedraagt nu nog 45 mille. Tevens werd er op de jaarverga dering gedacht over uitbreiding van het clubhuis, die door aller lei activiteiten alweer te klein dreigt te worden. Ook de speel velden dienen te worden uitge breid temeer daar a.s. zondag twee damesteams zich in de competitie gaan werpen. ren van zes tot zo'n zeventien jaar (de oudsten waren oud-leerlingen). Het stond nog wat in de kinderschoenen, maar zij speelden het toch al lemaal maar: Moessorgsky, Dvorak, zelfs het eerste deel van het Pianoconcert van Grieg, met een solist die wel zijn partij uit het hoofd speelde, maar in zijn aanpak, nog erg jeugdig was. Maar misschien komt deze jongeman, als hij technisch meer gevorderd is, toch tot grote muzikale prestaties. De kinderschoenen ontwas sen waren de twee viool-solisten in de Hongaar se dansen voor twee violen van Matthias Sei- ber, een werk dat zij technisch en muzikaal be heersten. Het Leidse Jeugdkamerorkest onder leiding van Henk Briër bracht het al eens eer der uitgevoerde Scherzo van Jan Willem Ter wen ten gehore, en voegde zich na de pauze bij het Engelse jeugdorkest onder leiding van mr. Packwood. Het slot, „Land of hope and glory" werd door alle aanwezigen „met volle inzet" meegezongen en kreeg met de bolhoedjes, de paraplu's en de rijkelijk uitgestrooide serpenti nes het karakter van een „all-round prom". Het was een aardige avond, waar vriendschapsban den zijn gelegd, voor het leven, dachten we zo. B. RIJNDERS. LEIDEN Het is meer dan 60 jaar geleden dat de heer A. Verlint (83 jaar) toevalligerwijs aanbelde bij mejuffrouw Labordus (79 jaar). Het gesprek wat toen volgde werd een levenslang gesprek. Van daag is het al weer 60 jaar geleden dat het paar in de echt verbonden werd. De bruidegom heeft jarenlang gewerkt als huisschilder en was bijzonder actief in de bouwbond van het NVV. Zijn vrouw heeft enige tijd gewerkt bij de PTT aan de Boommarkt. Het echtpaar, dat thans aan de Titus Brand- malaan woont kreeg 7 kinderen, 17 klein- en 5 achterkleinkinderen. LEIDEN Zuiderkwartier recipieerde zaterdagavond in eigen club gebouw ter gelegenheid van het 40-jarig bestaun. Onder de sprekers was uiteraard ook weer Piet Biegstraten. die met zijn komische speech de kleine rij opende. De voorzitter van de Sportstichting vond het elke keer weer verbluffend te zien hoe goed de sfeer in de korfbalwereld is. Als oorzaak zag hij bij Zuiderkwartier het ontstaan uit de speeltuinvereniging en roemde door middel van een voor beeld (de dramatische strijd tegen De Algemene vorig seizoen) de sportiviteit van de 40-jarige. Biegstraten, net terug van vakantie en meteep al 2 recepties op het program, vond het fijn te worden ontvangen in de eigen kantine van Zuiderkwartier, want zo zei hij: „Elke amateuristische vereni ging. die vrije recreatie voor opstelt, heeft recht op eigen gras en een eigen onderkomen". Na de opmerking: „U heeft inmiddels wtj begrepen dat ik namens de Sf>ortsücht:ng ben eekomen'^qy^rljapdiik de hij de jop^e vqo.rzitfef- vafj Z^jderkwart(er, Theo. y.d, Heydeo, een zwart-wit gestreepte wedstrijdbal. Na Piet Biegstraten volgden nog Dhr. Kwik, in hoedcnlgiield van secre- taris van de wijkvereniging Actief („We hebben het leuk gevonden ook eens een uitnodiging van een sportclub ontvangen te heb- Fides Pacta voorzitter Jan de Haas, die memoreerde dat P. S. Pels -20 jaar raadslid in Voorschoten Voorschoten - De voorzitter van de Voorschotense gemeenteraad sprak aan het slot van de raadsvergadering woorden van dank tot Dr. P. S. Pels, die twintig jaar geleden raadslid werd en sinds drie jaar tevens wethouder is. Dr. Van der Haar betrok in zijn huldiging het proefschrift van de doctor In de chemie en meende dat er dertig jaar geleden nog geen aanlei ding bestond te veronderstellen dnt dc heer Pels de politiek in zou gaan. Wethouder Pels zei In zijn dank woord dat hij naast twintig jaar raadslid tevens 40 Jaar lid is var. de socialistische bewe ging. Grote veranderingen zijn er geweest de laatste twintig jaar. Het bestuur is anders ge worden, de gemeenteraden staan landelijk op de tocht. Het raadslidmaatschap pleegt een aanslag op het gezinsleven door de vele vergaderavonden en daarom kan een man alleen maar raadslid zijn indien zijn echtgenote mee wil werken. Me vrouw Pels werd in de hulde be trokken. Nadat de klok twaalf uur had geslagen en de 1ste september begonnen was, kreeg mevrouw Pels bloemen. Zoeterwoude - Na een korte va kantie in zijn geboorteplaats vertrok father Jan v.d. Salm, missionaris van de Congregatie van Mill Hill gisteravond vanaf Schiphol weer naar zijn werkge bied in Sabah-Malaysla. De pa rochianen van Sint Jans Ont hoofding lieten hem niet met lege handen gaan want een af- scheidskollekte tijdens de dien sten van het vorige weekeinde bracht 3.057,80 op. Mlssitvrienden uit de Zuidhof voegden daaraan nog eens 500 gulaen toe, de opbrengst van een loterij welke zij hadden georganiseerd. Father v.d,Salm is bijzonder gelukkig met dit be drag. Voor de bestemming van de gelden heeft hij vele moge lijkheden maar zal daarover eerst overleg plegen met zijn parochieraad. Inmiddels heeft cok de inzameling plaats gehad veer de MIVA welke 2.993.55 opbracht. Een nieuwe uitdaging vormt de collecte van a.s. zondag welke wordt gehouden voor pater Jan Schuur welke ondanks zijn 71 jaar weer met veel ambitie ver trekt naar Brazilië. Hij werkt daar in een zeer arme stad waai- hij o m. voor de taak staat dagelijks 200 kinderen een maaltijd voor te zetten. Pater Schuur heeft daar ook een klein radiostation waarmee hij veel mensen in de omgeving weet te bereiken. Zilveren kapelaan in Oegstgeest OEGSTGEEST - In de parochie de It. Willibrord heeft kapelaan Pcelma zijn zilveren priester» feest gevierd met een H. Mis en ccn receptie. Tijdens de H. Mis hield de jubilaris zelf de predi katie. Hij overzag de tijd van zijn priester-zijn In twee perio den van 12% jaar, waarbij de tweede in het ziizonder beïn vloed Is door hef Vaticaans Con cilie. In de pastorietuin had gistermid dag een druk bezochte receptie p;nats. Vele bekende Oegstgees- tenoren, maakten van de gele genheid gebruik de jubilaris persoonlijk te feliciteren. Een blijde verrassing was het optre den van de Wilbert Drummers, die een prachtige show gaven. In een geestige speech zette pas toor Kooyman uiteen hoe kape laan Poelma destijds in Oegst geest terecht kwam. Ir, Kasper bood namens de parochianen een geschenk aan in de vorm van twee enveloppen met in houd. Namens dc bewoners van de Wilbert werd de jubilaris een radio-recorder met tijdklok en een bureautafel overhandigd. Zuiderkwartier altijd fijne wedstrijden speèflde, zowej 0171paar te, kijken als qua tegenstander Pe receptie was, evenals de „eerste! veertig jaar", gesjaagd te r ZOETERWOUDE - De le den van tafeltennlsver. PIT'54 kunnen vanavond niet traineni n Het Centrum. De zaal is bezet voor een repeti tie van de korpsen die deel nemen aan het Jubileumcon cert yap de St. Jans, Fanfare in oktober, LISSF. In de Kapel Nieuw Vredenhof wordt weer een In'erkerkclijke gezlns- dienst gehouden. Mcderwer- king verlenen het Dr. Ba- vmck-schoolkoor. Aanvang 15.00 uw.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3