GIMONDI BUITTE FOUT VAN TWEE BELGEN UIT Joop Middelink: we moeten helemaal opnieuw beginnen Maertens vreest wraak Merckx POOLSE OVERMACHT AMATEURS Ketie Hage liet zich verrassen Mi Allerlei uit WK Barcelona Rodoni (UCI) laakte v. d. Stoel acpt ub lul wAbLbbiy i AOLq A A psq^u 6<^>oacu in v m (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA - Geschokt stond wielerkeizer Eddy Merckx aan de finish van het wereldkampioenschap op de weg - voor professionals. De regenboogtrui, die een half miljoen gulden waard kan zijn, was hem door Felice Gimondi uit handen genomen. De bijna 31-jarige Italiaan, die aan de nadagen van een glanzende wielercarrière bezig is (onder andere 1965 winnaar van de Tour de France) sloeg in Barcelona nog eenmaal toe. In een flitsende sprint reken de hij af met Eddy Merckx, Freddy Maertens en Louis Ocana, die er een kapitaal voor over zou hebben gehad cm in zijn eigen land te winnen. In het spel der azen was de Italiaan niet alleen de snelste, maar ook de slimste ge weest. ïr. 248 slopende kilometers over de flanken van de Montjuich en in een brandende zon had Eddy Merckx geprobeerd zijn tegen standers te breken. Na de laat ste meters van deze zenuwslo pende race beklaagde de Belg zichzelf. Hij had met de ver keerde man In de kopgroep van vier een afspraak gemaakt. Eddy Merckx had misgerekend. De snelle Felice Gimondi was hem te snel af geweest. Merckx moest tevreden zijn met een voor hem matige vierde plaats. Joop Zoetemelk, die al eerder had moeten afhaken, kwam ruim twee minuten later over de streep. Na 154 kilometer sloeg Merckx voor de eerste maal toe. Er ontstond een kopgroep, bestaande uit de Spanjaarden Perurena en Ocana, de Italia nen Gimondi en Battaglin en de Belgen Maertens en Merckx, met als zevende man Joop Zoe temelk. Dit zevental ging door en liep steeds verder van het peloton weg. Ongeveer 40 kilometer voor het einde werd het tempo voor de dapper strijdende Zoete melk, Perurena en Battaglin te veel. Vianen en Kuikper deden het voortreffelijk. De Utrechtenaar sprong in de laatste 25 km naar zijn kopman Zoetemelk, die in middels al was gelost en in moei lijkheden was gekomen. Vianen: ,,Toen ik hoorde dat Joop in moeilijkheden zat, heb ik de brug naar het groepje geslagen. Ik kon voor mijn eigen kansen rijden, want ik ho fde het pelo ton niet meer af te stoppen". Zijn doorzettingsvermogen en knechtenwerk werd met de ze vende plaats beloond. IJzersterk Ook Hennie Kuiper reed zich in de kijker van de sponsor. De ij- zersterke Twentenaar eindigde als twee-en-twintigste. In dit ge zelschap geen onverdienstelijke klassering. Gerben Karstens 37ste) en Kees Bal (36ste) kon den zich niet met de eindstrijd bcsnosisp. Voor hen was het te veel. De vier azen Gimondi, Merckx, Maertens en Ocana, die het wereldkampioenschap beheersten, speelden het spel in de laatste drie ronden. G'mondi en Ocana leken kansloos tegen ds Belgische coalitie. Toch kwam de 31-jarige Italiaan aan de macht. Eddy Merckx kon het niet begrijpen. Het spel had hij verkeerd gespeeld. Hui lend stond de wielerkeizer bij de aankomst voor zich uit te staren. Hoofdschuddend Hoofdschuddend zocht Eddy Merckx de schaduw op. Daar bleef hij als een kind staan hui len. „Het is verkeerd gegaan. Ik had drie ronden voor het ein de een afspraak met Maertens gemaakt. Hij zou mij naar de finish brengen, en dan zou ik de sprint winnen". Eddy Merckx was getekend Met droevige ogen volgde hij de vreugdevolle toejuichingen van de Italiaansi supporters, die als een zwerm bijen om de glimla chende Felice Gimondi hingen. Minutenlang bleef Merckx sta ren. Hij was geslagen, en zijn eerzucht was gebroken. De wie lerkeizer, die geen Tour de France had gereden om zich speciaal op dit wereldkampioen schap voor te bereiden was er V Deze zeven renners forceerden de beslissing. Achter Eddy Merckx rijden Luis Ocana, Freddy Maertens, Joop Zoetemelk, Perurena, Felice Gimondi en Battaglin. Van deze zeven betwistten uiteindelijk Merckx, Maertens, Gimondi en Ocana elkaar de titel. Freddy Maertens, 21 jaar en vo rig jaar als amateur 22 over winningen, was er even slecht aan toe. Op 20 meter afstand zoch hij naar de rust die hij had verdiend en niet kreeg. „Het is fout gegaan. Met Eddy had ik afgesproken dat als hij iets meer zoudemarreren, ik dan voor hem de sprint zou aantrekken. Eddy Merckx had al enkele malen geprobeerd weg te komen, maar Ocana en Gi mondi lieten hem ni:t gaan. Merckx heeft er keihard voor gevochten. Ik vreesde dat ik er niet meer bij zou kunnen blijven, en daarom heb ik hem ge smeekt te demarreren. Ik bood hem mijn hulp aan, want met z'n tweeën zouden we 't wel kun nen klaren. Bovendien ben ik een rappe sprinter. Gimondi en Ocana reden toch tegen el kaar. zodat wij een goede kans hadden om ervan te kunnen profiteren. Het liep allemaal an ders uit" aldus Freddy Maer tens, die gisteren voor de 148e kerr in zijn nog jonge wieler carrière als amateur en prof de tweede plaats voor zich opeiste. Alles uit bast „Een kilometer voor het einde heb ik de kop genomen, en die niet meer afgestaan. Met nog 400 meter te rijden schreeuwde Merckx mij toe, dat ik alles uit mijn bast moet rijden. Dat deed ik, en toen ik op het laatste stuk Eddy naast mij zag, dacht ik dat het spel gespeeld was. Ik ging een beetje rechtop zit ten, en toen flitste Felice Gi mondi onder mijn armen door langs ons heen Freddy Maertens kon wel huilen. Zijn goed begonnen profcarrière zou nu ineens gebroken kunnen worden door alleenheerser Eddy Merckx. De 21-jarige neoprof uit Lombardijen vreest 'n tegen actie van de wielerkeizer. „Toen ik over de finish ging, dacht ik aan een dergelijk voor val tussen Benoni Beheijt en Rik van Looy. De keizer van E Herenthals kon de stommiteit van Beheijt nooit vergeven en BARCELONA Ariano Rodoni, voorzitter van de UCI, heeft gisteravond in zijn slottoespraak na de we reldkampioenschappen kri tiek uitgeoefend op politieke inmenging in de sport. De bejaarde Italiaanse presi dent doeide op het telegram van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel aan de UCI. In dat telegram stelde de Nederlandse mi nister het oneens te zijn met de maatregel die bij de baankampioenschappen is genomen om stayers en gangmakers te scheiden en dat hij dat reglementsarti kel voor de Raad van Euro pa zou brengen. Rodoni noemde het telegram een niet toelaatbare inmenging van de politiek in de sport. schakelde hem voor de rest van zijn leven uit. „Dat kan mij nu ook overkomen. Merckx wil al leen heersen en door mijn fout is hij nu kwaad", huilde Freddy Maertens. Zijn vermoedens kun nen wel eens b waarheid wor den. Aan de finish kon Eddy Merckx zijn nederlaag nog niet vergeten. Erger nog: hij kon het Maertens niet vergeven. „Ik heb een blunder gemaakt. Ik had nooit met Ma rtens een af spraak moeten maken. Ik had hem moeten lossen, want mis schien waren Ocana en Gimondi dan ook verdwenen. Met een lange solo had ik ze allemaal stuk kunnen rijden. Nu heb ik helemaal niets." Felice Gimondi maakt er geen geheim van dat hij bijzonder blij is WIL VAN DER PLAS met de titel Hij torst met lachend gelaat de loodzware trofee. BARCELONA Fedor den Hertog, de meest bejubelde amateur-sprinter uit Neder land, die in Barcelona voor een enorm debècle zorgde, zal waarschijnlijk toch prof wor den. Door de nieuwe reglemen ten van de KNWU, waarin amateurs die ouder zijn dan 23 jaar niet meer in een gespon sorde ploeg mogen uitkomen, wordt Den Hertog gedwongen uit te kijken naar ander werk. Fedor den Hertog, die be vriend is met Cees Priem, zal volgend seizoen mogelijk naar de nieuw te vormen profploeg van Frisol over gaan. De Dordtse benzinemaatschappij Frisol onderhandelt momenteel met een tweede sponsor (Zeus uit Spanje). In de Rokado-wielerploeg dreigt een opstand uit te bre ken tegen de directie van de Westduitse beddenfabriek. On der de renners, waaronder de Nederlandse profstayer Piet de Wit, heerst grote ontevreden heid over de afhandeling van hun contract. De wereldkam pioen sprint bij de profs, de Belg Robert van Lancker heeft directeur Kahl laten weten, dat hij voor woensdag (5 sep tember) zijn salaris moet heb ben. anders zal Van Lancker gerechtelijke stappen onderne men. Ook de Belgische stayer Theo Verschueren heeft nog een vordering vajr ruim 120.000 Belgische francs op zijn direc tie. Naar verluidt hebben alle Ro- kado-renners een totale vorde ring van meer dan 100.000 gul den aan salarissen en achter stallige premies. Naar nu pas bekend is gewor den, heeft zich in San Sebas tian, waar de wereldkampioen schappen op de baan werden gehouden, een poging tot om koping plaats gevonden. De Belgische sprinter Robert van Lancker, die samen met drie Italianen tot de laatste vier was door gedrongen, werd vlak voor de finale door Brook lyn benaderd, en acht miljoen lires geboden, als hij zijn rit om de wereldtitel tegen Turri- ni zou verliezen. Robert van Lancker wees het vorstelijke aanbod af en versloeg Turrini met een straatlengte. Opnieuw heeft de Spaanse poli tie tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen in Spanje van zich laten horen. Zaterdag was het de „beurt" van de Ita liaanse renner Marino Basso, die tijdens een trainingsronde op het circuit van de Mont juich door een agent hardhan dig van het parkoers werd ver wijderd. Basso, die bekend staat om zijn agressiviteit, liet het er niet bij zitten en deelde enkele forse klappen uit, waar na hij door een agent met gummiknuppel werd geslagen. Joop Zoetemelk verlaat na een jaar alweer de Franse ploeg van Gitane, maar niet voor de uitgebreide équipe van Van Vaerenbergh en Vissers, die hem niettemin een jaarsalaris van honderdduizend gulden haddtn geboden. In Barcelona is Zoetemelk tot overeenstem ming gekomen met Gan Mer- cier, de fabriek die Guimard kwijtraakte maar nog altijd Poulidor heeft. Met Zoetemelk gaan mee zijn trouwe helper van Vianen en Gerrie Knete- mann, die professional wordt. Nicole van den Bosch rijdt met open mond van verbazing nat wereldtitel. Voor Ketie Hage rest slechts de tweede plaats t teleurstelling. BARCELONA Het Is Ketie van Oosten-Hage in Barcelona niet gelukt de regenboogtrui te veroveren. In San Sebastian moést de 24-jarige Zeeuwse huisvrouw in de achtervolging haar meerdere erkennen in de Russin Garouchina. En in Barcelona was de Belgische Nicole van den Broeck haar enkele centimeters te snel af. Opnieuw zilver voor Ketie Hage. Een prestatie waar ze weij blij mee was, maar die toch een teleurstelling inhield. "De hele koers heb ik aanvallend gereden. Ik kreeg geen kans om te ontsnappen. Ik heb mij in de sprint laten verrassen. In de koersen in België rijd ik Nicole van den Broeck regelmatig op een ronde achter stand. Ze heeft het hele seizoen nog geen uitslagen verreden. En nu ineens is zij de nieuwe wereldkampioene. Ik snap er niets van". Ook Willy Kwantes, die 17e werd, kon het niet begrijpen. Huilend stond ze bij de finishlijn. De tranen biggelden haar over de wangen. "Ketie heeft fantastisch gereden, en ik wist dat ik in d eeindsprint kansloos was, en daarom heb ik voor haar gereden. Ik trok de sDrint aan, maar misschien iets te vroeg." Te vroeg Het was inderdaad te vroeg. Bij de laatste beklimming op weg naar de finish probeerde Ketie Hage alleen weg te gaan. Zij werd echter door Mariette Laenen teruggehaeld, waarna de Nederlandse besloot om tot het laatste rechte eind te wachten. Will Wwantes nam de leiding over en maakt eeen lange spurt, waar door de kopgroep als een stuk elastiek uit elkaar werd getrokken. De Belgische meisjes Laenen en Van den Broek hadden bun strijdplan toen al uitgestippeld, evenals de Russinnen. Nicole van den Broeck nam 300 meter voor de finish een voorsprong van 20 meter en leek al zeker te zijn van de regenboogtrui. Omkijkend sprintte zij op de fi nish af. Ketie Hage kon het gat nog overbruggen en ging over haar heen. Dat was de grootste fout die de Nederlandse beging. Nicole van de Broeck, gevreesd door haar geweldige eindsprint, kreeg daardoor de kans om nu met flakkerende sprint langs Ketie Hage te komen. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs is een eclatant succes voor Polen geworden. Met de gouden en zilveren medaille van Szurkowski en Szoz- da werd het Poolse succes, dat donderdag in Granollers door een overwinning in de 100 kilometer ploegentijdrit werd Ingeluid, ver der vervolmaakt met drie gouden medailles (een kilometertijdrit in San Sebastian, de ploegenachtervolging en het wegkampioen- schap), en bevestigden de Poolse amateurs de doorbraak die de laatste jaren was waar te nemen. Voor Nederland was er geen feest. De Oran jetrui-dragers van wegcoach Middelink zorg den voor een dieptepunt in de geschiedenis van de Nederlandse wielersport. Fedor den Hertog, favoriet voor de wereldtitel, stapte ia tien kilometer af. Zeventig kilometer ver ier gaf ook Gerry Knetemann op, waarna Matthieu Dohmen eveneens de strijd staakte. De Limburger nam zelfs de moeite niet nm zich bij Middelink af te melden en reed rechtstreeks naar het hotel. Alleen Frits Schür (37e). Wim de Waal (42e) en Ad Ge vers (57e) deden hun plicht. De prestaties bleven onder de verwachtingen. De vreugde in de Poolse kleedkamer was groot. Rijszard Zurkowski, de ijzersterke coureur uit het vroegere Breslau, bewees op het zware Montjuich-circuit, dat hij de laat ste jaren heer en meester is bij de amateurs in de Oostbloklanden. Na een gerichte trai ning en voorbereiding van acht jaar wilde de 26-jarige kantoorbediende de wereld laten zien. dat hij kan spotten met de kwaliteiten van de verwende westelijke amateurtop. Met zijn landgenoten Stanislaw Szozda en Malu- siak beheerste de Pool het wereldkampioen schap 1973, dat gekenmerkt werd door ge brek aan strijdlust van de Westeuropese ren ners. Alleen de Fransman Bernard Boureau Ryszard Szurkowski heft in triomf de armen. Hij heeft zijn reputatie bevestigd. De wereldtitel is voor hem. Een drama Voor Nederland werd het wereldkampioen schap Barcelona een drama. De gouden tijd, waarin de Nederlandse amateurs in de voor ste gelederen streden, is verleden tijd gewor den. De dagen van Eef Dolman, Joop Zoete melk en Fedor den Hertog zijn geschiedenis geworden. Het werd een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandse ama teursport. In dit wereldkampioenschap, waarin Neder land mede favoriet was met Fedor den Her tog, zijn trieste facetten aan het licht getre den. Internationaal is Nederland ernstig „ge kelderd". De hoofdrol die de oranjetruidra gers jarenlang hebben vervuld, is nu een fi gurantenrol geworden Zelfs Fedor den Her tog kon in Barcelona zijn faam niet waar maken. Na 10 kilometer verliet hij als eerste uitvaller het parcours. Hij had de strijd niet aangedurfd en zocht zijn excuses in een voetblessure en een lekke band. De werkelij ke reden was gebrek aan mentaliteit. loop Middelink was teleurgesteld: „Dit is de meest trieste dag in mijn leven", verzuchtte hij. In de kleedkamer van de Nederlandse ploeg heerste een downstemming. Het was alsof de Nederlandse ploeg de grote faam van onze amateurs in Barcelona ten grave hadden gedragen. Middelink kon het niet ge loven, erger nog, hij kon het niet begrijpen. De Amsterdammer was er helemaal kapot „De amateursport is dood. De nen geen mentaliteit meer. Ze willen er niet meer voor vechten. Wij moeten weer hele maal opnieuw begninen', zei hij. WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 20