ijmaker Uitgebrande auto zet politie voor een raadsel MAAK UITKERING AOW-AWW VRIJ VAN BELASTING" Aantal doden door cholera nog gestegen BLIKSEM- AKTIE Wereldbeker hockeyers Motorrijders verongelukt op Zilkerduinweg Lasten worden te hoog Aanslag op Mausoleum van Lenin CHAMPAGNE NA BEVRIJDING MEDEDELING verdien 'n echte 64e JAARGANG No. 19598 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 fieidócSomant Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (eel. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f2,60. Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal 27,76;jaar f 108.20. - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I 19.05 uur Lippy de Leeuw; 20.30 uur Man van gezag; 21.20 uur Wals in h:t woud, doe.; 22.00 uur Marty Feldman, show. Ned. II: 19.05 uur Toomai; 20.31 uur Hoopers laatste jacht (2) 22.05 uur Televlzier-magazine met ramp Pakistan, sterfte wa tervogels en bewakingsdiensten. Vooral in het noorden van het land plaatselijk wat regen. El- ders enkele verspreide opklarin gen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 14 graden, maxima van ongeveer 18 graden in het noorden tot circa 23 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon op 05.56, zon onder 19,21. Scheveningen hoogwater 07.17 en 19.43, laagwater 03.06 en 15.15. Een rechercheur met een speurhond op zoek naar aanwijzingen, die duidelijkheid moeten brengen in de mysterieuze brand in de auto, die zondagmiddag met drie stoffelijke overschotten bij Raams- donksveer werd aangetroffen. RAAMSDONKSVEER - De rijkspolitie in het district Breda houdt er ernstig rekening mee, dat er sprake is van een misdrijf bij het raadselachtige uitbranden van een perso nenauto langs een stille weg bij Raams- donksveer, waarbij gistermiddag drie perso nen om het leven kwamen. De slachtoffers zijn de 53-jarige J. W. B. uit Tilburg, de 30-jarige schoonzoon A. J. K. uit Rotterdam en diens driejarig zoontje. Om tien over twee werd de brand vanuit de verte ontdekt door een landbouwer, die de politie waarschuwde. De brandweer bluste het vuur. Bij de verbrande auto werd een lege plastic jerrycan aangetroffen. De dop ervan lag in de auto. In de auto werd ook een flobertgeweer gevonden. De achterbank van de wagen lag in een sloot, terwijl de drie doden op de vloer achterin de auto la gen. Kapitein Lutken van de rijkspolitie; „Ik ver moed, dat zeker twee van de drie dood wa ren toen de auto in brand vloog." Hij achtte het mogelijk, dat er een vierde persoon in het geding is geweest. Patholoog anatoom dr. Zeldenrust heeft vandaag sectie verricht. Het vreemde ongeval heeft mogelijk te ma ken met de^echtscheiüing waarin K. gewik keld was. MOSKOU (DPA) Op het Le nin Mausoleum in Moskou Is za terdag een bomaanslag ge pleegd. Volgens de Moskouse correspondent van het Westduit- se blad Kölner Stadtanzeiger zou een bezoeker, van het Rus sische platteland afkomstig, te gen half een 's middags in het gebouw een bom tot ontploffing hebben gebracht. De sarcofaag van Lenin, noch de grafkelder zouden schade hebben opgelo pen. Wel zijn vermoedelijk ver scheidene mensen gewond ge raakt. Kort na de explosie stond op het Rode Plein een huilende vrouw die kennelijk in het gezelschap van de aanslagpleger naar de hoofdstad was gekomen. Ze had het over een man, een familie lid, die „altijd al gek was ge weest". GRONINGEN Bij een ander fiscaal systeem voor de A.O.W./A.W.W.-premie en voor de uitkeringen van deze sociale verzekeringen kan de schatkist volgens drs. P- Gille per jaar netto 1,3 miljard gulden verdienen. Dit sy steem houdt in: het niet meër aftrekbaar stellen van de A.O.W./A.W.W.-premie en het vrijstellen van belasting van deze sociale uitkeringen. Drs. P. Gille, die dit voor stel vandaag deed bij zijn installatie als voorzitter van de Raad van Arbeid te Groningen, stelde vast, dat de over heid met de extra inkomsten van 1,3 miljard gulden haar bijdrage in een aantal sociale verzekeringen ten voordele van de laagstbetaalden zou kunnen verhogen. - Met vele ander n is ook drs. Gille van mening, dat de sociale ver zekeringen een toenemende last betekenen. „Die last wordt door de Nederlanders langzamerhand als te zwaar ervaren, reden waarom wordt gezocht naar kostenvermindering zonder het Usjes etende goeroe lieeft een maagzweer DENVER (AP) Goeroe Maha- raj Ji, de ijsjes etende 15 jaar oude „volmaakte meester" uit India heeft een maagzweer. Zijn arts zegt dat het lichaam van de goeroe de symptomen ver toont van een manager van middelbare leeftijd in een stress-situatie. De goeroe werd afgelopen week in een ziekenhuis hier opgeno men. Volgens zijn arts zijn de symptomen voornamelijk te wij ten aan een gebrek aan bewe ging. De oudste mens ter wereld, de Kaukasische boer Shirali Mislimov is gisteren na een ziekte overleden. Naar het heet was hij 168 jaar, maar exact bewezen is het nooit. verzorgingspeil aan te tasten' aldus de nieuwe voorzitter van de Raad van Arbeid te Gronin gen. „Er wordt nu gestudeerd op het. uitkammen van het be staande verstrekkingspakket, maar dat mag niet t:n koste gaan van de minstdraagkrachti- gen", meent hij. Tot de weinige gebieden, waarop bezuinigd kan worden behoort volgens hem de kinderbijslag. „Het is mij nog altijd een raad sel waarom iedere loontrekken de ongeacht inkomen en draag kracht, recht heeft op kinderbij slag", zei hij. Telefoonkap in openbaar DEN HAAG De PTT gaat een proef nemen met munttelefoon- toestellen voor het publiek, die zich niet in een telefooncel be vinden, maar uitsluitend zijn voorzien va neen overkapping. Een eerste toestel met kap is ge plaatst in Zoetermeer, gezien de uitvoering van deze ..cellen" j zullen er geen telefoongidsen in: worden opgehangen. Wel wor-| den de algemene alarmnum mers in de kap vermeld. De proef wordt genomen omdat de omvang van de huidige cel len het niet altijd mogelijk maakt deze te plaatsen op pun ten ^aar de PTT dat graag wil. De twe Britse PTT-technici, die van woensdagochtend af tot zaterdagmiddag opgesloten hebben gezeten in een mini-onderzeeboot die 100 mijl voor de Ierse kust 400 meter diep op de bodem van de oceaan lag, zijn na een langdurige en door veel pech onderbroken reddings actie in goede welstand boven water gebracht. Robert M-allinson, een van de twee geredden, had een hartige slop champagne nodig om weer geheel op verhaal te komen. Vano nze correspondent Frans Wijnands ROME Ondanks de voortschrijdende cholera-explosie in Zuid-Itaiië verklaren d e overheidsinstanties de situatie „onder controle" te hebben. Het werd al sinds dagen hier gezegd, maar niemand geloofde erin. Men weigert van een epidemie te spreken, en wijst erop dat het grote aan tal opgenomen personen mede het gevolg is van de uiterst strenge maatregelen die getroffen zijn. Toch is het aantal doden tot 11 gestegen. aan onze adverteerders In verband met de Nationale Feestdag op 5 september a.s. is de inzendtermijn voor advertenties voor de krant van donderdag 6 september vastgesteld op dinsdag 4 september_.om 13.00 uur. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE. Den Haag Ruim honderdduizend vrijwilligers en vrijwillig sters zwermen vanavond uit over steden en dorpen van ons and in een bliksemactie voor het Nationaal Geschenk. Bij het 15-jarige regeringsjubileum van koningin Juliana, et ingeza melde bedrag zal volgens de wens van de koningin ten goede komen aan het „Kind in Nood". In eigen land zal het geld worden benut voor de bouw van een tweede dialysecentrum voor jeugdige nierpatientjes. Daarnaast zullen kinderen in ontwikkelingslanden van de actie profiteren. Het bedrag dat vanavond huis aan huis met collectebussen wordt bijeengebracht, zal morgenavond aan de koningin worden overhandigd tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Amster damse Rai. De bliksemaktie, die een uur zal duren, wordt vanavond om tien voor half negen via de televisie ingeleid door de voorzitter van het Nationaal Comité, oud Tweede-Kamervoorzitter mr. F. van Thiel. De besmettingshaarden zijn Na pels en Bari, maar het is niet ondenkbaar dat in diverse klei nere plaatsen tussen beide ste den zich nog ziekteverschijnse len zullen openbaren. Het is in iedr geval duidelijk dat men niet op een dergelijke epi demie was voorbereid. Boven dien waren aan het eind van de vakantie nog tal van apotheken en drogisterijen gesloten, zodat grote hoeveelheden anti-viotica en ontsmettingsmiddelen onbe reikbaar bleven. Ook op het vliegveld Fiumicino te Rome is ene tekort van injec tiespuiten opgetreden. Duizen den vertrekkende passagiers wilden ingeënt worden, omdat steeds meer landen een inen- tingsbewijs eisen van passagiers die uit Italië komen. In Napels is het Navo-personeel bijge sprongen met injectiepistolen. Allerlei maatregelen zijn genomen om de uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Markten zijn tij delijk gesloten, rauwkos en vis in de restaurants verboden, zwembaden, bioscopen en zelfs de kerken in Bari zijn gesloten. De prijs van citroenen, belang rijk als ontsmettingsmiddelen, is sterk gestegen. Nico Spits (links) en Andre Bolhuis torsen de wereld beker. Reserve-doelman Derek Doyer en Ties Kruize kijken toe. DEN HAAG Het is de hockeyers toch gelukt. Ondanks de matige start in het wereldbekertoernooi in Amstelveen greep de Nederlandse ploeg gisteren in een zinderende ontmoeting de cup. Zelfs een achterstand van 20 en een strafbal tegen In de verlenging brachten Oranje niet op de knieën. Evenals in de halve finale tegen West-Duits- land moesten strafpushes de beslissing brengen. En daar mee was Nederland opnieuw accurater dan zijn opponent India. Een dol feest in Laren was het gevolg. De wereldkampioenschappen wielrennen op de weg in Barcelona hebben ons land niet meer opgeleverd dan een zilveren medaille van Ketie Hage. De amateurs stelden bijzonder teleur. Bii de profs ontstond een verrassende ontknoping. De „oude" Gimondi ontluisterd* Merckx en Martens. In de voetbalcompetitie verspeelde Ajax het eerste punt. De Amsterdammers - voor het eerst zonder Cruyff - kwa men tegen NEC niet verder dan 1—1. Sparta werd be dwongen door Roda JC (00). Feyenoord en FC Utrecht leden nog geen punterverlles en bezetten de eerste plaats. Zie voor uitgebreide informatie onze twaalf pagina's tel lende sporttribune. Een 'blijmaker' die voor tal van doeleinden gebruikt kan worden, is deze bijzoijder praktische 'shopping-meter'. Een handig appa raatje, waarmee u snel kunt optellen en aftrekken. Niet alleen goed bij het winkelen, maar ook b.v. een leerzaam hulpmiddel voor uw kinderen. Napolitaanse mannen, vrouwen en kinderen wachten hun beurt af ingeënt te worden tegen de cholera, die in grote delen van Italië de kop heeft opgestoken. Noteer m.i.vDAM als nieuw kwartaal-abonnee: D U EV Adres: Woonplaats: Tl-"" ',h°PPin°n'": LEIDSE courant DE ZILK - Zondagavond om tien voor half zeven heeft er een zeer ernstig ongeval plaats ge vonden op de Zilkerduinweg, waarbij twee |onge motorrij ders, de 20-Jarige R.H.O. en zijn duo-zllter, dé 23-jarige L.V., beb den uit Amsterdam, om het le ven zijn-gekomen. De twee jongens, kwamen uit do richting Noórdwijfc, gp hebban «aarschiliiUlk. bpc|U, <U|W Het sponvelB Met te grote snel. heid genomen. Hierdoor geraak ten zij op het linkenvcpgooeelte waar zij frontaal in botsing kwamen met een personenauto komende uit de richting Haar lem, die bestuurd werd door P.J.v.d.H. uit Noordwijk. De beide motrrijders werden op slag gedood. De vier inzittenden van de pètkonenauto móesten na ter plaatse onderzócht fë zijn voor verdere behandeling in het Academisch Ziekenhuis te Lel den werden opgenomen. Een brandje, dat ontstond doordat de benzinetank van de"ifyotor- fiets openscheurde, werd dank zij doeltreffend ingrijpen van een der omstanders snel ge- blust.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1