waren voor Ron Hill één lange triomftocht Oostduitse estafetteploeg snel naar wereldrecord BJÖRN BORG ELIMINEERDE ARTHUR ASH ROS stuk armer na propagandawedstrijd Anneke de Lange weer succesvol Roger Taylor werd beboet MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 A7 ENSCHEDE De trekpleister toonde zich zaterdag zijn geld waard. Dr. Ron Hill, de kilometer vreter uit het Engelse Manches ter, won de 14de internationale marathon van Enschede op een wijze, welke geheel in overeen stemming was met zijn reputa tie. Ip de beslissende fase van het adembenemende gevecht op het parcours tussen Enschede en Haaksbergen bleek, dat de bijna 35-jarige chemicus zijn krachten het beste had verdeeld. De laatste 8 van de ruim 42 af te leggen kilometers werden voor Hill een lange triomftocht en toen hij opmerkelijk fit het Diekmanstadion binnen wandelde kwamen de duizenden op de tribunes overeind om hem hartstochtelijk toe te juichen. „Een enorme verrassing", noemde Ron Hill zijn overwinning zelf. „Ik had me niet tot de favorieten gere kend, omdat ik de laatste vier weken uitsluitend licht had getraind. Voor de start zei ik nog tegen mijn vrouw, dat ik met een zesde of zevende plaats al heel tevreden zou zijn". Omdat hij vrij laat besloot In te gaan op de hem door de Enschedese organi satoren gezonden invitatie was de voor bereiding niet zo geweest als Hill wel graag had gewild. Hij nam zich dan ook voor een rustige race te lopen en zich door niemand te laten opjagen. Die tactiek leidde er toe, dat zijn kans op de eindzege halverwege de tocht verkeken leek. Want toen voerde de 25-jarige Ier Donald Walsh het langge rekte deelnemersveld met grote voor sprong aan en leek de winnaar van 1971, Bemy Allen, de enige die nog een greep naar de macht zou kunnen doen. Na 9 kilometer was Walsh al op avon tuur gegaan. Op de straatweg naar Buurse demarreerde hij uit een kop groep, waarvan vrijwel alle gedoodverf de favorieten deel uitmaakten. Geforceerd Hoewel zijn loopwijze nogal geforceerd aan deed slaagde de Ier er in zo'n groot gat te slaan, dat de beslissing al vroeg een feit scheen. Vooral in de duels met TfOOSt de hem telkens weer attaquerende Ber- ny Allen onderscheidde Walsh zich als een vechter van formaat. Maar juist de wil om alleen aan de kop te lopen kreeg fatale gevolgen. Of, zoals Allen het later uitdrukte: „Do nald was te eerzuchtig. Hij had beter niet kunnen proberen mij steeds voor te blijven. Samen hadden we misschien zo veel voorsprong kunnen nemen, dat Ron Hill kansloos zou zijn geworden". Na de 30ste kilometer, Hill had inmid dels de Zweed Bertil Jansson, de Pool Edward Stawiarz en de Schot Jim Alder naast Allen gesleurd, betaalde Walsh óe tol voor zijn inspanningen. Van de voor sprong, die in Haaksbergen nog onge veer een minuut had bedragen, bleef niets meer over. Ron Hill greep het mo ment, waarop Walsh werd ingelopen, aan om zelf zijn slag te slaan. Heel re gelmatig lopend en nimmer verslap pend ging hij in een ruk door. Voor de verrassend sterke Zweed Jonsson (pas vrijdagavond als deelnemer ingeschre ven nadat de Zweedse atletiekbond de voor de coach bestemde invitatie aan hem had toegezonden) was de klasse van Hill te veel. Het record van de Enschedese mara- der jaren nog lang niet ten einde is. Hill, in 1969 in Athene Europees kam pioen, met een tijd van 2.09,28, tweede op de wereldranglijst aller tijden en in thon, dat sinds 1971 met 2.16, 54,2 op 1970 winnaar van de marathon tijdens naam van Berny Allen staat, bleef dus de spelen van het Britse gemenebest, in takt. „Daar", zei de 27-jarige bank werker, „ben ik verschrikkelijk blij gedaan. In 1975 wordt het record is- als vijfde finishte en schien verbeterd, maar dan wel door (Hongarije) 1 mij. Ik zal zorgen, dat ik dan topfit ben". heeft „Mtinohen - waar hij als zesde ein digde -: „In de toekomst bereid ik me thuis op grote wedstrijden voor. Bij mijn vrouw en kinderen (twee zoons, 10 jaar oud) voel ik me het beste op Allen had een troost: toen Hill na de laatste kilometers langs dikke rijen toe schouwers - de belangstelling rond het parcours was overweldigend- de finish Ron Hill is zelf ook van plan over twee jaar weer naar Enschede te komen. „Van deze marathon gaat een enorme mjjn gemak, bekoring uit. Het is een van de beste ter wereld en ik ben er trots op. dat ik na De uitslag is: 1. Ron Hill (GB) die tweede plaats in 1967 (achter de 2.18.26,2. 2. Hans Jonsson (Zwe) Japanner Mifune- red.) deze wedstrijd 2.19.05,8, 3. Jim Alder (Gb) 2.20.41.2, 4. nu ook een keer heb gewonnen. Hoe Edward Stawiarz (Polen) 2.23.02,8, 5. zwaar het wel was blijkt toch uit het Ulf Hakansson (Zwe) 2.23.17.4. 6. F.d- feit. dat ongeveer 30 procent van de ge- ward Austin (Gb) 2.24.32,8. 7. Bo Rehn starte lopers de finish niet heeft bereikt. (Zwe) 2.24.57.0, 8. Anthony Reavley Zo'n marathon wmnen is een prestatie. (Gb) 2.25.11.0. 9. Don Ritchie (Gb) die internationaal aanspreekt. Ik be- 2.25.37.0, 10. John Vitale (Gb) 2.25.48.0. schouw dit dan ook als een van de 15. Johan Kijne (Ned: 2.27.06.6, 27. Kalf grootste triomfen i (Olympia. Ned.) 2.34.27.0, 32, De Jong Toegejuicht door duizenden toeschouwers gaat de Brit Ron Hill met een arm triomfantelijk in de lucht gestokèn zegevierend over de eindstreep in het Diekmanstadion. DEN HAAG De laatste dag van de competitie van de KNAU heeft geen verrassingen gebracht. Bij de dames, die In Rotterdam voor de hoofdklasse in actie kwamen, liet ADA dat al zeker was van een plaats in de finale verstek gaan. De beste prestaties op de Nenijto in Rotterdam kwamen op naam van Wilma v. Gooi (AVR), die de 100 m won in 11.8 sec en Ella Hoogen- doorn (PAC), die 5,85 m ver sprong. Elna Schalk (AVR) behaalde twee overwinningen. Zij stootte 14,75 m met de kogel en bereikte met de discus een nieuw persoonlijk record van 47,60 m. Anneke de Lange won de 800 meter in 2.09.2. Het Bredase Sprint, dat de laat ste wedstrijd won, plaatste zich daardoor voor de eindstrijd, die op 16 september op Papendal wordt gehouden. De andere finalisten zijn: ADA, Sparta, AVR, Sagitta en Atmodes. Hermes, Ciko '66 en De Keien degraderen naar de eerste klasse. De hoofdklassers bij de heren kwamen op de Zuidlarenstraat in actie. De wedstrijd werd gewonnen door AAC met een totaal van 25.592 punten. De Amsterdammers waren overigens al zeker van een plaats in de finale, waarin gestreden zal worden om de PH-beker. Deze wedstrijd vindt eveneens op 16 september op Papendal plaats. Op de sintelbaan aan de Zuidlarenstraat liepen Sam Monsels (AAC) en Henk Brouwer (Ciko '66) de 100 meter in 10.5 sec. Brouwer no- teerde op de dubbele afstand 21.6. Toine v. d. Goolberg (CIKO 66) liep de 400 m in 48.6 sec. Roy Sedoc (AAC) sprong 7,20 m ver^en noteerde bij het hinkstapspringen 14,88 m. Fred Schrijnders (AAC) sprong 4,40 m met de polsstok. De finalisten in de hoofdklasse heren zijn: AAC, VLTC, AVR, Metro, Prins Hendrik en Sprint. POTSDAM Een Oostduitse estafetteploeg, bestaande uit Petra Kandarr-Vogt, Renate Stecher, Christa Heinich en Doris Selmigkeit, heeft zaterdag in Potsdam het wereldrecord 4 x 100 meter dames gebracht op 42,6 secon- j den. Het oude record stond met 42,8 secon den op naam van de Verenigde Staten (20— i 10—1968 in Mexico-Stad) en West Duitsland (10—9—1972 in München). Tijdens dezelfde wedstrijden won Rita Kühn- ke de 400 meter dames in 51,1 seconden, slechts ééntiende seconde boven het wereld oord. Er werden in Potsdam tijdens de Oostduitse clubkampioenschappen nog meer prestaties van wereldniveau geleverd. Karin Burneleit zorgde voor een beste wereldseizoenprestatie door de 1500 meter te winnen in 4 minuten tn 4.5 seconden. Gabriele Hinzmann benaderde het wereldre cord discuswerpen van de Russin Faina Mel- j nik tot op 56 centimeter met een worp van Lasse Viren bewees in de interland tegen Zweden weer bezig te zijn 67 02 meter. De Oostduitse liet de volgende zijn oude zorg te herwinnen. serie noteren: 59,84 60,80 - 59,02 67,02 en 63,72 meter. De eerste worp was ongeldig. Evelyn Schlaak, vorige week in Duisburg Europees jeugdkampioen geworden, eindigde met 59,82 m als tweede. Zij bleef slechts twaalf centimeter van haar junior-wereldre cord verwijderd. Frank Siebeck won de 110 meter horden in 13.5 sec en Annelies Ehrhardt de 100 meter horden in 12.8. Hartmut Briesenick heeft zijn eigen Europees record kogelstoten gebracht op 21,67 meter. Het oude record stond sinds 25 augustus 1972 op 21,54 meter. Vorm Lasse Viren, de Olympische kampioen op de vijf en tien kilometer, schijnt zijn vorm van 1972 langzaam aan het herwinnen te zijn. Tijdens de interlandwedstrijd Zweden - Fin land, die zaterdag en gisteren in het Olym pisch stadion in Stockholm werd gehouden won de Fin de 10.000 meter in 28 minuten en 25.19 seconden voor zijn landgenoot Nikkarl (28.25.56). Grote indruk maakte in Stockholm de 17-jarige Inger Knutsson, die vorige week in Duisburg Europees jeugdkampioene op de 1500 meter werd. De Zweedse liep zater dag de 3000 meter in de 8.58.4 en werd daar mee na wereldrecordhoudster Loedmilla Bra- gina (Rus) en de Italiaanse Paola Cacchi de derde vrouw die deze afstand onder de ne gen minuten heeft gelopen. De Finse Nina Holmen kwam tot 9.00.48. Gisteren imponeerde Inger Knutsson opnieuw door de 1500 meter te winnen in 4.10.1. Hannu Siitonen passeerde opnieuw de grens van ne gentig meter met de speer: 90.42 m. Ricky Bruch (Zwe) wierp 66.16 meter met de dis cus. Monalisa Pursiainen, de Finse die zich dit jaar ontwikkelde tot een van de beste sprint sters ter wereld behaalde een dubbele over winning op de 100 m (11.31) en 200 m (23.00). Finland zegevierde zowel bij de dames (77 69) als bij de heren (223—187). NEW YORK - De 17-ja- rige Zweed Björn Borg heeft op Forest Hills voor een daverende sen satie gezorgd door de als derde geplaatste Ar thur Ashe uit te schake len. Borg, die door zijn opmerkelijke optreden in Parijs en Wimbledon al enige faam had verwor ven, had daarvoor vier sets nodig. Na verlies van de eerste reeks (7-6) nam Borg de volgende sets met steeds 6-4 voor zijn rekening. Door deze spectaculaire gang van zaken heeft Borg zich voor de vierde ronde geplaatst. Ook de Indiër Vijay Amritray vestigde de aandacht op zich door aan te tonen dat het zo langamer- hand begint af te lopen met Rod Laver. De Aus traliër, de maanden lang met een armblessu- re heeft gekampt, moest de partij tegen Amritray met 7-6 2-6 6-4 2-6 6-4 uit handen geven. De uit schakeling van Laver en Ashe volgde op de elimi natie van de als favoriet beschouwde Ilie Nastase, die vrijdag van Pattison verloor. Het toernooi in New York verloor overi gens nog een bekende speler. Ross Case vei- raste namelijk de als achtste gewaardeerde Spanjaard Manuel Oran- tes, hoog genoteerd op de Grand Prixlijst, in drie sets. Ongemerkt door deze op vallende resultaten werkte Tom Okker zich in de vierde ronde. Hij versloeg de Amerikaan Brian Gotfried: 6-4 3-6 Manuel Orantes (Sp) 6-1 6-1 7-6; Stan Smith (VS)—Ros- coe Tanner (GB) 6-7 7-6 6-4 6-3; Tom Gorman (VS)— Mark Cox (GB) 3-6 7-5 6-4 6-4; Nlkkl Pllle (J.SD— Phll Dent lAustr) 4-6 6-3 6-3 6-1; Jan Kodes (TsJ)Ismael el Shafel (Eg) 6-3 7-5 7-6. Shafel (Eg) 6-3 7-5 7-6; John Newcombe (Austr)Ion Tl- rlac (Roem) 7-6 6-3 6-4; Jimmy Connors (S)—Char les Posnrell (VS) 6-3 6-1 6-7 6-2; Allan Stone (Austr.)— Adrlano Penatta (Ita) 7-5 6-7 4-6 6-3. DSA/T ÖMA'i - - NEW YORK De strafcommlssie van de Association of Tennis Players heeft Roger Taylor een boete opgelegd van 5000 dollar (ongeveer 13.000 gulden), THt naar aanleiding van het feit 1 dat 'öé'B't'ffzich'Tifet1 heoft gehou den' nan de'-ATP-boycot van het WrmÖledontoernooi 1973. Taylor, die aangeboden heeft zijn prij zengeld (6500 gulden) in de kas van de ATP te storten, wat werd afgewezen, heeft aangekondigd do boete te zullen betalen, porder deze ,)yepk werden Ilie Nastase (Ro^.m.) en Ray Keidie (Aus.) al gestraft voor hetzelfde ..vergfijp"-. In financieel opzicht pakte de gok van ROS echter volkomen ver keerd uit. Hans Visser: „Hoe we nu uit de rode cijfers moe ten komen weet ik nog niet. Ge lukkig hebben we voor de rust niet zoveel onkosten". Op deze manier heeft ROS op dure wijze zijn enthousiasme vot ketbalsport moeten betalen. Ge ruime tijd geleden ontstond bij het bestuur van deze op 1 april 1971 opgerichte vereniging het plan iets meer te doen voor het basketbal in Rijswijk. „Tot nu toe zijn wij de enige club in Rijswijk. Volgens ons moet het mogelijk zijn meer mensen in de omgeving voor basketbal te interesseren". Een wedstrijd tussen twee top- ploegen leek daartoe de aange wezen manier. „Onze keus viel op Raak/Punch omdat dit toch een ploeg van naam is. Je weet dat het enig geld gaat kosten maar dat moet je er dan maar voor over hebben. De Surinaam se ploeg vroeg ook geld en daarbij kwam dan ook nog de niet goedkope huur van de zaal. Het was daarom des te meer spij tig voor het bestuur van ROS dat datgene wat een spectacu- Hans Visser rode cijfers laire basketbalwedstrijd had moeten worden ontaardde in een vertoning die vooral in de tweede helft de moeite van het aankijken niet waard was. De opmerkelijke desinteresse bij Raak/Punch is misschien te verklaren als men weet dat vijf spelers afgelopen woensdag te rugkeerden van de studenten kampioenschappen in Moskou, dat mede daardoor het oefen programma van trainer/coach Dolf Pouw volkomen in de war' raakte, met als gevolg dat men pas zaterdag voor de eerste maal in het nieuwe seizoen „echt" in actie kwam. Hoe goed de 'oedoe ng van ROS ongetwijfeld ook zijn geweest, toch rijst de vraag of men in de opzet meer mensen met basket bal kennis te laten maken wel geslaagd is. Het aanwezige pu bliek bestond voornamelijk uit supporters van de vereniging. Hans Visser: „Toch geloof ik dat deze avond zin heeft. De mensen moeten basketbal leren kennen. Wij hoeven vanavond geen zieltjes te winnen. ROS heeft nu 75 leden. De vereniging kan nog iets groter worden maar niet veel, nu kennen da leden elkaar tenminste nog persoonlijk. Een reactie van de hond op dit initiatief? Nee hoor, ik zou erg verbaasd zijn ge- weest als dat wel het geval was geweest". Aanwezig bondsbestuurslid Ton Eekhout: „Officieel weet de bond niets van deze wedstrijd. Er is door niemand toestemming ge vraagd". Overigens won Raak/Punch ge heel volgens de verwachting: 110-71. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Met een zorgelijk gezicht bekeek voorzitter Hans Visser van basketbalvereniging ROS het aantal toeschouwers dat zich zaterdagavond in de Marimbahal had verzameld om de door ROS georganiseerde propagandawedstrijd tussen Raak/Punch en een „Surinaams AH Star Team" bij te wonen. Voorzichtig zijn woorden formu lerend sprak hij: ,,De belang stelling is mij erg tegengeval len. Zoals het er nu naar uitziet gaat deze avond voor ROS een zware verliespost worden. Be grijp me goed, wij zijn hier niet aan begonnen met het idee om winst te maken, maar we zou den toch wel graag uit de kos ten willen springen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18