Borussia's nieuwe „spielmacher" Horst Koppel velde Schalke '04 Gezien de toch nog omstandigheden best tevreden Fortuna SC nog steeds ongeslagen VAN DOOYEWEERD NA TWEEDE PLAATS „One man show" van speaker Piet Köhlner pakte verkeerd uit BONN In het vijfde weekeinde van de Westduitse Bundesliga is een recordaan tal doelpunten gemaakt. Negen wed strijden leverden 37 treffers op, één meer dan in het tweede weekeinde van dit seizoen. Borussia Monchen-Glad- bach, dat met 60 zegevierde over Schalke '04 en Bayern München, dat een overwinning boekte van 30 op Wuppertaler SV, namen samen bijna een vierde van de totale produktie voor hun rekening. Deze beide clubs gaan nu alleen aan de leiding, want Eintracht Frankfurt kwam bij VFL Bochum niet verder dan 1—1. Onderaan de lijst ver toeven Schalke '04 (2 punten) en het pas gepromoveerde Rotweiss Essen (1 punt), dat zijn supporters zeker na de derde thuisnederlaag (14 tegen Fortuna DUsseldorf) nu reeds doet vrezen voor degradatie. Tot 11—0, zoals vijf jaar geleden, heeft Borussia Monchen-Gladbach het tegen Schalke '04 niet kunnen brengen. Maar voor de bezoekers uit Gelsenkirchen kwam de klap bijna net zo hard aan, want zij hadden waarlijk niets in te brengen. Voor 25.000 toeschouwers bracht Horst Koppel de doelpuntenma- chine op gang. Hij scoorde tweemaal. Rupp en Heynckes zorgden voor de ruststand van 4—0. In de tweede helft maakten Heynckes en Danner het halve dozijn vol. In vijf wedstrijden hebben de Borussen nu twintig maal gescoord. Het „halve nationale elftal", zoals kam pioen Bayern München vaak wordt aan geduid. hield zich vier dagen voor de interland tegen de Sovjet-Unie betrekke lijk rustig, maar behaalde toch een ge- makkelijke overwinning op Wuppertaler SV: 3—0. Breitner, Kappellmann en Ho- ness waren de scherpschutters. Sepp Maier in het doel van Bayern had vrij wel niets te doen, want Hansen hield de eenzame spits Günther Propper volledig in bedwang. Aan de andere kant had Gerd Müller overigens tegen de „réck- sichtlos" optredende Miss ook niets uit te richten. De beste spelers bij Bayern waren deze keer Hansen, Breitner en Beckenbauer. Zuigkracht In de afgelopen transferperiode heeft Feyenoord, in zijn jacht op een spits, onderhandeld met VFB Stuttgart over een transfer van Horst Koppel. Maar de zuigkracht van Borussia Monchen-Glad bach bleek groter. Er waren nogal wat sceptische gezichten in Monchen-Gladbach, toen men hoorde dat trainer Hennes Weisweiler had be sloten Koppel te bestemmen tot opvol ger van Günther Netzer. De keuze van Weisweiler bleek echter volkomen juist. In de eerste vijf wedstrijden in dit sei zoen bewees Koppel dat hij zeer goed op het middenveld past. In de wedstrijd tegen Schalke '04 (60), was hij de spil waarom het elftal draaide. En hij blijkt een „killersinstinct" te hebben ontwik keld. Tegen Schalke scoorde hij twee maal en bracht daarmee zijn totaal op zes. Engeland Leeds United is na de derde competitie dag in de eerste divisie van de Engelse League de enige club zonder verliespun- ten. Zelf won Leeds de uitwedstrijd te gen Tottenham Hotspur knap met 3—0. Derby County, Burnley, Coventry en Wolverhampton Wanderers moesten voor de eerste maal één of twee (Wolves) punten afstaan. De overwinning van Leeds United werd overschaduwd door het verlies van in ternational Allan Clarke, die in de 77e minuut met een knieblessure moest worden weggedragen. De doelpunten kwamen in de eerste helft tot stand door de Schotse international Billy Bremner (2x) en Clarke. In de Spurs- verdediging was het gemis van Mike England duidelijk merkbaar. Wolver hampton nam in de uitwedstrijd tegen Southampton (beide clubs waren na twee wedstrijden nog ongeslagen) de leiding door een treffer van Derek Dou- gan in de 29e minuut. In de tweede helft sloeg Southampton echter met doelpunten van Mike Chan- non en Bob Stokes (in blessuretijd) toe. Nieuweling Queens Park Rangers nam door Gerry Francis de leiding tegen Manchester United, maar Holton en Mcllroy stelden de winst voor de Man cunians toch nog veilig (2—1). Schotland FC Dundee, de tegenstander van FC Twente in de eerste ïonde van het toer nooi om de UEFA-cup, heeft zich op de eerste speeldag van het nieuwe seizoen meteen aan de kop genesteld. Deze po sitie was het resultaat van een zege van 40 op FC Falkirk. Kampioen Celtic I won eveneens, maar het was op het nippertje: 32, in de uitwedstrijd tegen Dunfermline. Concurrent Rangers ging minder goed van start: 0—0 tegen Ayr United. België Op de allereerste speeldag in de Belgi sche competitie was het gelijke spel van Club Brugge tegen de debutant in de Belgische eerste divisie, Racing Whi te Daring Club Molenbeek RWDCM de enige verrassing die zich voor deed. Standard, dat het vorig seizoen door Club Brugge van het kampioen schap werd afgehouden, maakte de bes te start door met 2—0 te winnen Brugge, de club die a.s. woensdag te gen de FC Barcelona mét Johan Cruyff uitkomt. Anderlecht begon het seizoen hoopvol door Waregem met 3—1 terug te wijzen. Spanje Hoezeer de FC Barcelona verlegen zit om een spits van de klasse van Johan Cruyff demonstreerde de miljoenenclub in de uitwedstrijd tegen Elche, dat waarlijk geen tegenstander van allure genoemd mag worden. Barcelona moest op de allereerste speeldag in de Spaan se competitie de punten in het zuiden laten liggen (1—0). Stagenoot Espanol, dat het vorig seizoen de titel op het laatste nippertje aan Atletico Madrid moest laten, begon het seizoen hoopvol met een overwinning van 30 op Mur- cia. Real Madrid kon in de thuiswed strijd tegen Castellon niet getuigen van vooruitgang. In het Barnabeu-stadion moesten de „koninklijken" toezien hoe Castellon een doelpuntloos gelijkspel afdwong. Doelman Peter Bonetti van Chelsea stompt de bal weg na een kopstoot van Bill Hearden van Sheffield United. DEN HAAG Na vijf ronden is Fortuna SC nog steeds de onge slagen leider in de eerste divi sie. Ook Veendam - zo voortref felijk van start gegaan - slaag de er niet in de zegereeks van de Limburgers tot staan te brengen: 5-1. Vitesse, SC Amersfoort en SC Dordrecht zorgden ervoor niet verder ach terop te geraken en wonnen ook alle drie. FC Den Bosch - SVV 4-0 (1-0). Scoreverloop: 40 Pijs 1-0. 75 Beek 2-0. 87 Ouwens 3-0 89. Beek 4-0. Scheidsrechter: Jon ker. Toeschouwers: 3000. Gele kaart voor Zoetmulder (SVV). Heerenveen - Vitesse 1-2 (0-0). Scoreverloop: 47 Veenenedaal 0- 1. 52 Haan 1-1. 60 Veenendaal 1-2. Scheidsrechter: Pijper. Toe schouwers: 5500. Wageningen - Heracles 1-3 (1-1). Scoreverloop: 25 Hazelhekke 1- 0; 76 Pirard 1-1. 83. Westerhof 1-2. 90 Van Duiven 1-3. Scheids recht 3r: De Bruin. Toeschou wers: 750 gele kaarten voor Meurs (Wageningen), Kerlin en Roordink (Heracles). De Volewijckers - SC Cambuur 1- 1 (0-1).. Scoreverloop: 28 De Blaauw. 55 Hoogenberk 1-1. Scheidsrechter: Van Ooyen. Toeschouwers: 2500. Schoonewil- le (De Volewijckers) officiële waarschuwing. Fortuna (VI.) - Volendam 1-1 (1- 1). Scoreverloop: 15 Kwist 1-0. 25 Hoogland 1-1. Scheidsrechter: Draaisma, toeschouwers: 3500. Gele kaart Billy Bond (Volen dam). SC Amersfoort - PEC Zwolle 1-0 (1-0). Scoreverloop: 30 Middel koop 1-0. Scheidsrechter: Van Gemert. Toeschouwers: 3000. FC VVV - FC Dordrecht 1-2 (1-2). Scoreverloop: Dorre 0-1. 5 Ris- tic 1-1. 33 De Klerk 1-2. Scheids rechter: Van Gastel. Toeschou- Spelers Barcelona eisen meer geld BARCELONA In spelers- kringen bij de FC Barce lona is grote beroering ontstaan. De voetballers, uit de transfer van Johan Cruijff naar de Catalaan se club de conclusie trek kend dat er blijkbaar geld is, hebben salaris verhogingen geëist, aldus een melding van het Westduitse sport-persbu- reau SID. Barcelona, dat zaterdag een uitwedstrijd speelde tegen Murcia is normaal afge reisd. Een spelersstaking lijkt onwaarschijnlijk. wers: 4000. Fortuna SC - Veendam 5-1 (2-1). Scoreverloop: 15 Stovers 1-0. 35 Erk:ns 2-0. 40 Eden 2-1 (straf schop) 46 Pfennings 3-1 (straf schop) 65 Erkens 5-1. Scheids rechter: Berrevoets. Toeschou-j wers: 4500. Eindhoven - Excelsior 1-1 (0-0). Scoreverloop: 65 Van Leushuis1' 1-0. 78 Roggeveen 1-1. Scheids-1 rechter: Van Eyk. Toeschou wers: 3000. He'mond Sport - Willem II 1-0 (0- 0). Scoreverloop: 55 Vardic 1-0. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 5500. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Chef renwezen Pim Kohier was zaterdagmiddag „Opperstalmeester" op de Wassenaarse baan Duindigt. Zijn brood heren waren in Sterrenbeek. De katten waren van huis en de muis vierde feest. Hij maakte als „one man" speaker, rechter en wed strijdsecretaris bekend dat de trainers van de paarden Master Tanner en Le Majolique betere prestaties van hun renpaard ver wachtten. Beide paarden kwamen in de achterhoede binnen tot te leurstelling van het weinige publiek. Als zure grap maakte hij voor de negende koers, een draverij, bekend dat er geen prestatieverbe teringen te verwachten waren en dat het publiek normaal de wed denschappen kon afsluiten. Gistermiddag waren er weer draverijen op Duindigt. De hoofddrave rij werd een prooi voor Aiglon die won voor Fletcher D. Bij de ren nen boekte Robert Wetemans een fraaie overwinning in de tweede veefonds-prijs met het paard Jingo van trainer Gerard Kempkes. Wetemans week niet uit voor zijn stalgenoot van Stal Geran Gerard die in het laatste stuk met de Engelsman Chris Leonard aan de bin nenkant van de baan door wilden dringen. Met Sweet Memory boek te Henk van der Kraats in de tweede ren van die middag zijn. 498ste overwinning in zijn loopbaan. De laatste ren bracht een ver rassende overwinning voor Royal Hunter met Frans Vandeuren. Morgenavond koerst Hilversum weer. De eerste start is om zes uur. De tips: Simca-Prijs: Lammert, Lea W en Karin W. Scaldia-prijs: Linda Buitenzorg, Lien Victory en Lord Carlos. Skoda-Prijs; Jack O, Kinglet O en Lady Heieen V. De Gouden Armband XI: Freelhoa- der, John Buitenzorg en Friday. Subaru-Prijs I: Kanwel Jasper en Jungle Boy. Trabant-Prijs: Jane Mac, Joyce en Ice Sprookjes hof. Sunbeam-Prijs: Henry Belwin, Grand Geste en Generique Belwin. De Gouden Armband XL: Ike Padue B, Funny Guy en Generaal Scotch. Subaru-Prijs II: Harro Bond, Jacob D en Iron Buitenzorg. Toyota-Prijs: Joan Baker, Ivan van Barke en Kwik zilver. op een na het sterkste paard van de vijfjarigen. Jan van Dooyeweerd: "Ik ben ge zien de omstandigheden best te vreden over het paard. Had Jojo die eerste fout niet gehad dan had hij en niemand anders deze koers gewonnen. Maar we houden er toch nog ruim elfdui zend gulden aan over". Buck Leeman de man achter het tweede Nederlandse paard Joke: "Ik ben ondanks mijn zesde plaats best tevreden, net buiten het geld maar het paard heeft goed gelopen." Joke heeft het niet slecht gedaan. Het paard werd door onbegrij pelijke redenen boven de stayer en middenafstandloper Gouden Zweep-winnaar, Grote fokkers- prijswinnaar en winnaar van België-Nederland gekozen. De vraag is achteraf, zou Jello in het sterke veld verder geko men zijn? Geen Nederlander j Europees kampioen, terwijl de Deense pikeur achter Osiris Sa- lar niemand anders tipte. Hij over de Zweed: "Het is een j paard, dat alleeen maar in eigen land tijden maakt." Nu, behoef de het zaterdag in Sterrenbeek niet snel te gaan. Rond de 1.20.5 ging de winnaar over de streep. Onder de ogen van de heer Piet van Binsbergen die juist zater dag 12% jaar voorzitter is van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport. Wellicht zijn de kampioenschappen weer in Ne- derland volgend jaar. Van onze paardesportmedewerker STERRENBEEK „Hoe is het mogelijk dat ze op zo'n baan een Europees kampioenschap houden, hier is gewoon niet op te rijden. Ik begrijp er niets van. In Kuurne en in Brasschaet zijn prachtige banen!" Dit was het commentaar van de Neder landse kampioenspikeur, toen hij zaterdagmiddag rond de klok van één uur zijn eerste inspec tietocht maakte met Jojo Bui tenzorg over het 1300 meter lan ge parcours van de draversbaan onder de rook van Brussel: Sterrenbeek. lan van Dooyeweerd na afloop met Jojo Buitenzorg „Toch elfduizend gulden rijker". Even later liep hij met enkele le den van het Nederlandse drave rijcomité de hele baan stapvoets en bekeek de slechte plekken. Aan de ene kant was de baan steenhard en aan de andere kant was de grond zacht. Maar Jan van Dooyeweerd was niet de enige pikeur die zware kri tiek op de baan had. 01 f Thöre- sen wereldkampioen onder de sulky-rijders: „Hoe is het mo gelijk hier op te koersen, die baan is levensgevaarlijk". Buck Leeman, de man achter het tweede Nederlandse paard Joke: "Ik ben blij dat ik geen favoriet ben, de baan is slecht, maar we hebben er allemaal last van." Tenslotte Jan van Dooyeweerd; "Ik hoor van de Belgische kampioen Gilbert Martens dat er een maand gele den nieuwe sintels op deze baan zijn aangebracht en dat er daarna niets meer aan gedaan is. Maar ik hoop er het beste van, ik ben hier nu eenmaal en we zullen ons best doen. Maar vertrouwen in Jojo heb ik echt niet op zo'n baan. Als hij de sintels om zijn oren krijgt zal de hengst wel springen, want van die praktijken wil hij niets weten." Vele Nederlanders waren er naar Sterrenbeek gegaan, hetgeen de toto-omzet op de Nederlandse banen zaterdag echt geen goed heeft gedaan. Het drafprogram ma bestond slechts uit zes dra verijen. De Belgen moesten zich schamen om zo'n slecht pro gramma samen te stellen op een dag dat het Europees kam pioenschap der vijfjarige hard dravers verreden wordt. Er wa ren dan ook naar schatting maar zo'n vierduizend mensen die deze happening mee wilden Tim Cross met berijder Johansson, de winnaar van de Europese prijs voor vijfjarigen. maken. Favorieten bij de book makers voor nog geen gelijk geld waren de Zweedse draver Tim Cross en de Nederlandse Jojo Buitenzorg. Rond half vijf kwamen de twaalf combinaties in de baan. Ze werden stuk voor stuk aan het publiek voorge steld. Hierdoor werd Jojo onrus tig en kon zijn trainer geen en kele minuut aan zijn kant weg. Het mocht allemaal van de Bel gen, zo'n geintje kostte Stef van Dooyeweerd onlangs in Neder land een boete. Na de start nam Gancia Express met Rafael Depuydt uit België de leiding. Hij werd echter snel en terecht wegens galop en on regelmatig draven uit de strijd genomen en toen ging de Zweedse favoriet Tim Cross met Johans son aan de leiding en bouwde met het andere Zweedse koppel Tom Brunnby met Gunnar Wal- berg een grote voorsprong op. Op de derde plaats verbleef lang en zakte later tot de vijfde plaats af Osiris Salar met de Deen Bligard. Jojo Buitenzorg maakte na de start een grote fout en had de hopeloze taak om als laatste paard aan zijn opmars te beginnen - Jan van Dooyeweerd heeft toen alles gedaan om aansluiting te krij gen maar moest rekening hou den met het feit dat hij van zijn hengst ook niet te veel kon ver langen op de slechte baan. Jan van Dooyeweerd: "Aan het kampioenschap dacht ik echt niet meer. Het was toen alleen nog maar belangrijk om zover mogelijk te komen en zonder Jojo kapot te rijden geld binnen te halen." Toen de paarden de laatste bocht van het 2200 meter lange par cours in kwamen was Jojo aan een opmars begonnen en ging Tim Cross met behoorlijke voor sprong nog steeds aan de lei ding. Jan van Dooyeweerd kreeg de pech dat Jojo nog even wegsprong maar hij deed geen pogingen meer om in de laatste honderd meters Tim Cross in te halen. Dat was te riskant. Jojo Buitenzorg werd

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16