INITIATIEFLOOS TELSTAR DRONG FC DEN HAAG EENZIJDIG DUEL OP Ajax had doelpunt van NEC nodig Mat Feyenoord had geen kind aan zwak Haarlem FC Utrecht stuntte door Roda JC- Sparta op middenveld 'i DEN HAAG Een evident verschil tussen FC Den Haag en Telstar ligt in de uitwedstrijden. De Haagse formatie speelde de laatste uitwedstrijd, tegen Sparta, fris van de lever. Telstar bleek ook na het opzien barende succes tegen Go Ahead, al werd dan een voorsprong van 3-1 nog verspeeld het principe te huldigen dat de schade op andermans veld zo veel mogelijk beperkt dient te blijven. Vandaar twee spitsen: Van Koo- ten en Couperus, die bitter wei nig bewegingsvrijheid kregen van resp. Dusbaba en De Zoete. De angel was, volgens de op dracht van trainer Teunissen, uitgetrokken en er had dus ei genlijk voor FC Den Haag geen vuiltje aan de lucht mogen zijn. Dat was er wel. Het „laffe" spel van Telstar bood mogelijk heden te over. Nochtans werd slechts tweemaal gescoord. „In derdaad", beaamde Teunissen, „we hebben te veel kansen la ten liggen. Dat zal er toch uit moeten". 1 Niettemin is hij ongetwijfeld op de goede weg. Teunissen moest verjongen, wat hij overigens een seizoen eerder al had ge wild. Er werd wellicht op een te grote groep jongeren een beroep geidaan. Gisteren waren in feite alleen Dusbaba en Swanenburg de vertegenwoordigers van de jonge garde, beter gezegd, de minder geroutineerden in het eredivisievoetbal. Het is te be grijpen dat zij tegen die gere nommeerde knapen aan-, zelfs opkijken. En daarom is juist zo'n succes tegen een ploeg als Tel star meer dan alleen punten- winst. Er zit een psychologische winst achter. Beiden waren zeker niet Leen Swanenburg rechtswas er de oorzaak van dat zijn directe opponent, Driessen, na de rust werd vervangen. Hij was hem te zeer de baas. De opvolger van Driessen trouwens ook. de minderen van hun recht streekse opponenten. Swanen burg was zelfs de oorzaak dat Driessen vervangen werd. Op hetzelfde moment dat ook Hel ling uit de ploeg werd gehaald door trainer Jan Rab. Toen stond het al 2-0 en door Co Stout, een aanvaller, trachtte Rab zijn gezicht en dat van zijn ploeg nog enigszins te redden. Maar juist toen Telstar probeerde aan te vallen en trachtte een klein beetje initia tief te nemen, dat voordien had ontbroken, werd de zwakte vol komen blootgelegd. De meer verdedigend ingestelde Helling kon op het middenveld van Tel star nog een rol spelen, met Stout zakte die linie weg en kon FC Den Haag naar hartelust gaan combineren. Compliment Er kwam echter geen treffer meer bij en dat manco moest opgeheven worden. FC Den Haag zal, hoe dan ook, in de tweede transferperiode een spits moeten aantrekken. Kees Breg- man fungeerde als zodanig, werkte enorm hard, deed veel goede dingen, maar is nu een maal geen specifieke spits. Teu nissen toonde een beetje mede lijden met Bregman: „Hij zad een ondankbare rol moeten blij ven vervullen. Voor zijn harde werken verdient hij zeker een compliment". Zoals de hele ploeg dat verdiende. Zover de mogelijkheden reikten, werden die ook volledig uitgebuit. Slechts op een punt kwam de op zet van Teunissen er niet geheel uit. „Omdat Telstar zonder lin kerspits speelt, moest Wijngaar- de opkomen. Dat deed hij wel maar er kwam niet uit wat we ons ervan hadden voorgesteld". Toch gaf Wijngaarde het passje waardoor Augustsson een vrij veld kreeg Telstar bleef staan voor vermeend buitenspel en dat zou die defensie meer malen doen en met een prachtig schot scoorde (1-0). Pleidooi Pal na de rust ontstond een ver warde situatie na een voorzet van Swanenburg ijverig, snel en gedegen spelend waaruit Mansveld tussen de handen van Bloem, voor de gepasseerde Van der Meeren (Rab: „Hij heeft al twee wedstrijden slecht gespeeld") inkopte: 2-0. Mans veld, die uitstekend speelde en door Teunissen ietwat cynisch Aad van der Hart werd ge noemd. „Wat moet Mansveld nou nog meer doen dan zo goed spelen", vroeg Teunissen zich af die inhaakte op een pleidooi voor Mansveld dat nota bene Rinus Israel in een interview heeft gehouden. Het scoren bleef toch het zwakke punt. Korevaar nam het risico niet, passte naar Augustsson die naast schoot, later te hoog richtte en met een briljante be- De kop is eraf. FC Den Haag neemt de leiding. Kees Bregman loopt juichend terug naar de middenstip nadat Bo Augustsson (links), die uitblonk in het duel met Telstar, voor de eerste maal doelman Bloem heeft verslagen. weging een verdediger te heb ben misleid en nog eens een schot gekeerd zag door het hoofd van André die op de doel lijn stond. Swanenburg schoot over, Bregman liet ook een paar kansen liggen en zo is het duidelijk dat FC Den Haag best met een nulletje of vijf had kun nen winnen. Buitenspel Telstars kansen waren op de vin gers van een hand te tellen. Ton Thie verrichtte een save op een schot van Couperus en plukte ook nog eens een kopbal van hem weg. Bischot schoot een maal op de lat en Telstar scoor de door Monne de Wit. Trainer Rab: „Een zuiver doel punt want hij kreeg de bal van een verdediger van FC Den Haag". Scheidsrechter Bart Ram: „Tevoren stond Van Kooten al buitenspel. Mijn grensrechter was ook zeer posi tief". Dat ging dus niet door. Het zou ook te veel eer zijn ge weest voor Telstar dat initiatief loos, bangelijk speelde. Jam mer voor het (te weinige) pu bliek want met een strijdvaardi ger Telstar zou het beslist een Scoreverloop: 13. Augustsson 1-0, 50. Mansveld 2-0. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers 7000. FC Den Haag: Thie; Wijngaarde, De Zoete, Mansveld, Korevaar; De Graaf, Kila, Dusbaba; Au gustsson, Bregman, Swanen burg. Telstar: Bloem; Driessen (Bijl), Van Essen, André, Bischot; Wil- lim. De Wit. Van Egmond, Hel ling (Stout); Van Kooten, Cou perus. HERMAN VAN BERGEM Herkrade Roda JC Sparta speelde zich af op het midden- j veld. De debutant speelde van uit een versterkte defensie en kwam via de spitsen slechts sporadisch tot aanvallen en aan-j gezien Sparta aanvallend ook een stroef draaiende machine was, zagen de toeschouwers een zeer tamme partij voetbal. j Er kwam alleen wat leven in de j brouwerij toen Heyman Fischer onderuit trapte en Offermans wraak nam. Scheidsrechter Geurens, die te veel floot en Ter Horst al voor een ongepaste opmerking in zijn boekje had t geschreven, wist blijkbaar niet wat hij met dit incident aan moest en hield de gele kaarten in zijn zak. Voor de rest ver veelde men zich in Kerkrade. Scheidsrechter Geurens. Toe schouwers: 10.000 RODA JC: Damen, Broeks, Fi scher, Offermans, Blatter, Meu- ser, Advocaat, Dijkstra, Bish, Van Leeuwen, De Goede. SPARTA: Doesburg, Venneker, Ter Horst, Walbeek, Visser, Ven der Veen, Meutstege, Heyerman (Kowalik), Kreuz, Van Staveren, Sadek (Jansen). Johan Neeskens (midden), als vanouds de felle doorzetter, verleidde NEC's verdediger Kornelis tot het maken van een treffer in eigen doel. Rotterdam Een mat, slecht spelend Feyenoord heeft tegen een nog zwak ker Haarlem geenszins kunnen imponeren. Wan neer de Rotterdammers ooit in de gelegenheid wa ren tot een hogere doelpun- tenproduktie te komen, was het wel gistermiddag. Als Kristensen in vorm was ge weest had Feyenoord dit Haar lem. waarin Peijs wegens een 1 blessure afwezig was, kunnen oprollen. Hoewel Schoenmaker een snel openingsdoelpunt maakte, weigerde hij verder de eenvoudigste kansen te benut ten. Hetzelfde gold voor Ressel. (Jansen en Kristensen. Bij Haarlem speelde de ex-Feyen- 1 oorder Theo van Duivenbode een goede wedstrijd. Het scheel- de maar weinig of hij had na j enige soli de broze defensie van Feyenoord tot capitulatie ge- dwongen. Bij "en grotere inzet hrd er voor de bezoekers meer J in kunnen zitten. Met een onver- j wacht ver schot voerde Bos- i kamp de produW«e voor de rust op. -!| Mooiste lh de tweede helft tekende Kris tensen na een vloeiende combi natie het derde Rotterdamse doelpunt aan, alvorens Marijt met een listige lob kon scoren. Kort voor tijd maakte Van Ha negem kopnend, na een hoek schop van Kristensen, het mooi ste doelpunt. Scoreverloop: 5. Schoenmaker 1 —0, 20. Boskamp 2—0. 55. Kris tensen 30, 62. Marijt 31, 87. Van Hanegem 4—1. Scheids- i echter: Beek. Toeschouwers: 21.000 FEYENOORD: Treytel, Wery, Schneider, De Jong, Vos. Bos kamp, Jansen. Van Hanegem, Ressel, Schoenmaker, Kristen- HAARLEM: Lelieveld. Wentink. Hoever., Marijt, Van Duivenbo de, Nieuwenhuis (Feteris), Vos- maer. De Haan, Wetzel, Van der Berg, Huig (Fernandez). ANTIBES —Inbrekers hebben uit de kamer van de Japanse tur ner Enzo Okamura in Antibes, waar hij de laatste maanden traint, een gouden medaille ge stolen, die hij tijdens de Olym pische Spelen van MUnchen had gewonnen. Daarnaast miste Okamura nog twee fototoestel len, een filmcamera, een horlo ge en 1700 francs. NIJMEGEN Het spltsprobleem heeft zich bij Ajax in volle he vigheid aangediend. Trainer George Knobel kan een beroep doen op twee spelers, Gerric Kleton en Aronld Miihren. Hij zette ze resp. voor en na de rust in maar het briljante Ajax mèt Cruijff, die de eerste com petitiewedstrijden uitgerekend in een geweldige vorm verkeer de, was in Nijmegen verdwe- Daarbij komt nog dat Johnny Rep op de rechtervleugel speelde alsof hij zijn huis kwijt is en Piet Keizer op links ook al niet de man was die zijn aanval tot grote daden kon inspireren. Ajax speelde zonder overtuiging, plaatste onnauwkeurig en het puntloze NEC was in geen geval de mindere. Er was het eerste half uur geen gevaar te duchten voor de Nijmeegse defensie, die zelf zorgde voor het eerste doel punt van de Ajacieden. Nees kens drukte door, zette voor en Kornelis werkte de bal in eigen doel. Loon naar werken George Knobel had in de rust zijn manschappen kennelijk toege sproken. Enige aanvallen, waar bij doelman Sobczak handelend moest optreden, waren er het gevolg van. Schoten van Rep verwerkte hij op uitstekende wijze. NEC schiep zich inmid dels ook kansen. Kamps kreeg de fraaiste. Uit een vrije trap. genomen door Kornelis, kopte hij buiten bereik van doelman Wever tegen de lat. NEC kreeg tenslotte toch loon naar werken. Uit een hoekschop van Chris Kronshorst, weer te ruggekeerd op het nest, maakte Arie Haan hands. Scheidsrech ter Corver legde de bal op de stip en Mellaard scoorde. Ajax ontketende nog een soitoffensief maar dat bleef zonder resultaat. Bij NEC speelde Peters, voor het Eggenkamp, Mellaard; Kamps, eerst na zijn meniscusoperatie, Kronshorst. Blijderveen (Pe- weer mee. ters); Fransen, Priewe, Van Scóreverloop: 28. Kornelis (eigen Deinsen. doel) 0-1. 83. Mellaard 1-1 Ajax: Wever; Suurbier. Blanken- (strafschop). Scheidsrechter( burg, Hulshoff, Krol; Haan, Corver. Toeschouwers: 20.000. Neeskens, G. Mühren; Rep, NEC: Sobczak; Visser, Kornelis, Kleton (A. Miihren), Keizer. Breda NAC had zich voor bereid op de slag met de gevaarlijk geachte Joop van Maurik, maar het was Leo van Veen, die de Bre dase ploeg velde. De Utrechtse rechterspits nam alle vier doelpunten voor zijn rekening, waardoor Feyenoord hoefde tegen een zwak Haarlem niet tot de bodem te tasten. Verre van dat. Maar het pubiiefe dacht er anders over. Toer, eenvolgende zege kon boe- Schoenmaker (foto) na vijf minuten al had gescoord, verwachtte i ken. men een schuttersfestijn. Men kon' het vergeten, hoewel de Er waren bijzonder veel suppor- Rotterdammers toch viermaal scoorden. I ters uit de Domstad meegeko men. NAC, dat zonder de ge blesseerde Brouwers en Delmot- te moest aantreden, ving het fel aanvallende FC Utrecht wat pa niekerig op. Alleen Blom was ziin directe tegenstander. Bon- sink, de baar. FC Utrecht walste in de eerste helft eenvoudig over NAC heen. Dat resulteerde m drie doelpun ten van Van Veen, waarvan het tweede de titel „juweel" ver diende. Later bleek dat FC Utrecht toch ook kwetsbare punten heeft. Een minuut voor de rust had Van Rooy de ach terstand verkleind en direct na de hervatting scoorde Vreijssen 2—3. In het nauw NAC kreeg kansen om gelijk te komen, maar toen verdediger Bakker, in het nauw gebracht, de bal binnen het strafschopge bied met de hand wegsloeg, maakte Van Veen vun elf meter geen fout en was NAC definitief verslagen. Scóreverloop: 8. VMh Veèn 0—1. 20. Van Veen 0—2, 41. Van Veert 0—3. 44. Van Rooy 1—3, 47. Vreijssen 2—3, 70. Van Veen 2 —4 (strafschop). Scheidsrech ter: Vervoort 'Toeschouwen' 81000b ohfi-.', -.1. finild NAC: De Jong; Blom, Dierckx, Graaumans, Bakker. Mu'der. Bcuwmeester (Van Dijk) Quaars, Vreijsen, Van Rooy, Musialek. FC UTRFCHT: .suvee, Hilde brand, Pronk, A^riaanse, Van 'Huisstede. Cabo, Sltjen,. Olwp. Cote,1 Van Veen,. Van Maurik, Bonslnk. Triest IV ifl: £)e buitengewone ver gadering donder dag jl. van de sectie betaald voetbal heeft een onthullend licht ge worpen op de „wijze mannen" die een be drijf leiden waarmen miljoenen zijn ge moeid. Er is gedebat teerd op een wijze die de bestuurders hel schaamrood naar de kaken had moeten jagen. Er werden over en weer beschuldigin gen geuit, vóór de be stuurstafel zonder enig nadenken, de grove fout die diverse bestuurders maken. Ze praten in hef wilde weg omdat ze kwaad worden en plof fen verontwaardigd op hun stoel als van achter de bestuurstafel hun ar gumenten stuk voor stuk worden ontzenuwd. Elke vergadering weer blijkt het aantal afge vaardigden dat eerst denkt en dan praat ui terst gering. Tot veel meer denkers dan de heren Choufoer en drs. Van Rijn komt men niet. Het moet zelfs dom worden genoemd dat anderen hun woor den, die meestal opval lend steekhoudend zijn, zonder meer naast zich neerleggen en door- drammen over onder werpen die niet terzake zijn of onvoldoende worden beheerst. Het is triest te moeten erva ren da* het betaald voetbal deels levend moet worden gehouden door personen die er de capaciteiten ten enema- le voor missen. Kwalijk Qoordat afgevaardig den zich kwaad ma ken en totaal vergeten dat zij in een openbare vergadering verblijven, komen er ook zaken naar boven die een eveneens onthullend licht werpen op de con stellatie. Wat te denken van een affaire-Cruyff waarin achterbaks wordt onderhandeld, het bondsb»stuur voordat de uitspraak door een lek op de tv kwam volgens de heer Van Praag ,,al lang had gezegd dat de reglementen zouden worden gehandhaafd" en met het «ectiebe- stuur de afspraak was gemaakt dat het een krachtig „nee" zou la ten horen zodat Cruyff niet zou kunnen ver trekken. Dat het anders is afgelopen, moet aldus voorzitter Hoge- woning op rekening worden geschreven van de heer Van Praag die meende Barcelona te hebben „ingepakt" maar zelf er niet meer onderuit kon. Het blijft niettemin kwalijk dat achter de rug van be trokkene Cruyff om „bindende afspraken" worden gemaakt in hel geheim. Wie regeert? jyjen kan zich langza merhand ook af vragen wat de positie van Ajax in het betaald voetbal, zelfs in de tota le KNVB is. Regeren bondsbestuur en sectie betaald voetbal of re geert Ajax? Als Ajax, voor goed geld, een toernooi in Cadiz moet spelen, wordt ijlings een bekerprogramma ingelast. Als Ajax' Cruyff graag wil hou den en dat verklaar de do heer Van Praag nadrukkelijk wordt onderhands getracht daaraan te voldoen. In dien Ajax inderdaad zo machtig is in het bestel van de KNVB zou de club toch zeker lid moe ten zijn van de FBO, de werkgeversorganisa tie, om van daaruit zijn macht te' kunnen aan-1 Wondon vnOr do colle ga-clubs. Maar Ajax is mi juist geen lid. Reden temeer om aan te ne men dat de macht nog groter i<- dan wordt ver ondersteld, zodat Ajax die hele ,FR9 n'ct n0?'« heeft om toch zijn Wil door te drtikken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15