HOCKEYERS SCHREVEN GESCHIEDENIS "nnss&rgg^- ■""Spj. «S558fï Kruize topscorer Damesteam nog te onervaren Sfc - If l Slap duel om brons Jubileum bekroond met wereldtitel am Van een tot twaalf Strafbailen AMSTELVEEN Weer werd een loodzware last op de schouders van Bart Taminiau gelegd. De man die Ne derland met een hoopgevende push in de finale van het toernooi om de wereldtitel had geslagen, moest ook te gen India als laatste aantreden. Zelden zal hij, of welke sportman dan ook, voor een opgave van een dergelijk gewicht zijn geplaatst. Hij alleen kon op dat moment beslissen of Nederland de (nog steeds officieuze) we reldtitel in mocht palmen. Bedaard liep hij naar de stip, mat heel even de afstand en maakte toen, terwijl het mudvolle Wagener stadion bijna gedrapeerd leek onder een deken van ondraaglijke spanning een perfecte stick beweging. De dreun van de bal tegen de planken werd niet eens gehoord, ging verloren in de orkaan van vreugdevolle jeubelkreten. Oranje de World Cup een eerste plaats in een toernooi van een dergelijk kaliber. Het was nog nooit eerder voorgekomen. Olympisch zil ver was het hoogste dat tot nu toe ooit geoogst werd. Manager Hans Schnitger schreeuwde met schorre stem, zwaaiend met een glas champagne: „Formidabel, hier is geschiedenis geschreven. Dit is uniek. Voor het eerst in het 75-jarig bestaan van de Hockeybond een wereld titel". De beslissende push van een adembenemende finale. Bart Taminiau maakt met zijn treffer een eind aan de ondrageli/ke spanning die negenduizend toeschouwers de adem deed inhouden. Daarna barstte een oorverdovend gejuich los. Nederland had de Wereldbeker veroverd, voor het eerst in de vijfenzeventigjarige historie van de hockeybond. De man, die alles in feite be slist had, Bart Tam'iniau, bleef onder alle jubel haast onver stoorbaar, zoals hij ook in het veld was geweest. „Nerveus was ik niet. Waarom? Als ik gemist had en India was gelijk gekomen, hadden we het nog een keer over kunnen doen. Daarom had ik geen last van zenuwen. Als je achter staat, wordt hst natuurlijk moeilijker. Maar nu? Ik dacht gewoon: Ik doe het op dezelfde manier als de vorige keer, toen is het toch ook gelukt?" Maar voordat het zover was, had zich een reeks schokkende gebeurtenissen ontrold voor de ogen van de negenduizend toe schouwers. Zij zagen een Ne derlands elftal aan het werk, dat mentaal niet kapot te krij gen was, dat bewondering af dwong voor de geweldige inzet en dat, na het slopende treffen van vrijdag toen West-Duits- land pas na vijf verlengingen met strafbailen werd verslagen, erin slaagde vanuit een schijn baar hopeloze positie terug te vechten -en alles te geven om dat ene doel, de wereldbeker te bereiken. Foutief Een doel, dat overigens na zes minuten al achter de horizon leek te verdwijnen. Ganesh plaatste de bal op een hoogte, die gevaarlijk spel tot gevolg kan hebben derhalve vrije slag tegen in de cirkel. Frans Spits stopte met de hand, en toen het fluitje van de Maleisiër Vijayanthan Dit zijn de geweldenaars die uit een bijna verslagen positie zo sterk terugkwamen dat ook het formidabele India de rush naar de eindzege niet kon stuiten. snerpte, rekende iedereen op een vrije slag voor N derland. Tot ieders ontsteltenis beduid de de scheidsrechter, dat er een strafcorner genomen dien de te worden, een even onbe grijpelijke als foutieve beslis sing. Protesteren hielp niet. Surjit Singh hanteerde de stick ongenadig hard en dat bete kende, hoog en onhoudbaar, 0- 1. Vijf minuten erna mocht India voor zijn tweede en deze keer terecht toegekende strafhoekslag aantreden. Weer kanjerde Surjit Singh in, zo AMSTELVEEN West- Duitsland heeft het da- mes-j ubil eu mtoernooi gewonnen. Door de resul taten van de laatste wed strijden bleven de West- duitse dames een punt voor op Nederland, dat tweede werd. „Over het algemeen ben ik wel tevreden. Het was alleen jammer, dat de meeste meis jes nog wat erg onervaren waren. Dat kon je heel goed merken door de ups en downs tijdens het toernooi. Er was geen constante vorm te bespeuren." Deze korte analyse van coach Riet Kü- per na de laatste wedstrijd van Oranje tekende de situa tie in de Nederlandse dames- ploeg. Na een uitstekende overwinning van 1-0 zaterdag op Engeland, volgde gisteren een teleurstellend gelijkspel van 0-0 tegen België. De Ne derlandse meisjes hadden de top van de ontmoeting tegen Engeland, dat geheel over speeld werd, niet kunnen vasthouden. Uitslapen van zaterdag en zon- dar.Nederland—Engeland 1-0; Nieuw Zeeland—Frankrijk 5-0; Australlü—België 2-2; West-Dults- land—Verenigde Staten 3-0: West Duitsland—Frankrijk 1-0; Nieuw Zeeland—Verenigde Staten 8-1; Nederland—België 0-0; Engeland —Australië 0-2. Eindstand: 1. hard, dat de op de lijn gepos teerde stick van Frans Spits decimeters naar achtern schoot: 0-2. Het leek ondoenlijk om tegen de Aziatische grootmeesters een dergelijke marge te over bruggen. Nederland wenste echter niet te versagen, vocht verbeten en met een hartv:r- warmend elan terug en oogstte het succes hiervan. Er was net een kwartier gespeeld, toen Paul Litjens na handig from- melwerk de eerste Nederlandse strafcorner forceerde. Ties Kruize kogelde in, doelman Charles weerde af, en Jeroen Zweerts trachtte uit de re bound te scoren, maar zag zijn poging verijdeld door een voet van Kindo. Strafbal. Een kar weitje voor koelbloedige top schutter Ties Kruiz die met feilloze precisie aanlegde (1-2) en weer hoop in het Neder landse hart bracht. Oranje bleef het proberen in deze adembenemende kracht meting, maar de Indiërs, voor wie verlies een soort nationale ramp zou b tekenen, trachtten evenzeer met razend gevaarlij ke en snelle penetraties de Nederlandse defensie te over rompelen. Na de rust vestigde Nederland het eerst de aandacht op zich toen een vrije slag van André Bolhuis iets te gehaast behan deld werd door Frans Spits: sticks. Vijf minuten later was het echter toch raak, met Ne derlands tweede strafhoekslag. Frans Spits en Koen Kranen burg deden onberispelijk het voorbereidende werk en Ties Kruize was de killer: 2-2 Weer van alles mogelijk. Beide ploigen beseften dat, gingen voluit op de aanval spelen, wat - Mm. Ties Kruize, de meesterschutter. Topscorer in het wereldbekertoernooi werd Ties Kruize met tien normale treffers en tyee ingescho ten strafpushes na de verlengingen van de ontmoetingen tegen West-Duitslancf en "India. De rangorde was verder: 2. Tanvir Dar (Pak.) 7 doelp.; 3. Amat (Sp.) en Surjit Singh (Nndia) elk 6; 5/7 Maister (Nw-Zeel.), Krause (W.-Dld) en Masana (Sp.) elk 4; 8/16 Long en Neale (beiden Eng.), Govindia (India), Srishanmuganathan (Mal.), Dayman (Nw-Zeel.), Azam en Laeeq Ahmed (beiden Pak.), Sabbione (Arg.) en Segura (Sp.). Voor Nederland scoorden voorts Paul Litjens 2 keer plus 2 strafpushes, Bart Taminiau 0+2, Jeroen Zweerts 1 1, Coen Kranenberg 0+1. wederzijds defensief talrijke onnauwkeurigheden opleverde. De spanning werd er alleen maar groter door. Nadat Wou ter Leefers e n kwartier voor afloop plaats had gemaakt voor Ron Steens, de onverzet telijke terrier, bleef Oranje to meloos in de slag. De krachten namen weliswaar geleidelijk af, maar de wil hield dj dap peren overeind. Er kwam geen terugslag van dit Nederlands elftal. Aan verlengen was niet meer te ontkomen Nederland leek een drama tegemoet te gaan. AMSTELVEEN Van de strijd om de bronzen medaille ging geen enkele glans uit. Het duel tussen Duitsland en Pa kistan werd een matte en kleurloze vertoning. Beide teams maakten een uit gebluste indruk en geen enkel moment kon de indruk gewekt worden dat het de reprise be trof van de Olympische finale van München. Pakistan had het beste van het spel, maar in de buurt van de cirkel stokte het ritme, werd te veel solistisch gespeeld en duurde het allemaal veel te lang. Na de pauze bleef het saaie spelbeeld gehandhaafd. Meer ellénde bleef de toeséhouwers bespaard. Duitslands vierde strafcorner werd twee minuten voor het einde door Michael Krause tot de winnende treffer ^•transformaeKJo l-*0. India domineerde in de eerste periode van 7*6 minuut waar na in de tweede „helft" de spanning bijna een kookpunt bereikte. Een doelpunt van Surjit Singh werd afgekeurd wegens sticks; een formidabe le redding van Maarten Sik- king. Toen Govinda alleen voor hem opdook en als klap op de vuurpijl een strafbal met nog 42 seconden te spelen. Weer priemde Surjit Singh er een strafcorner in, Sikking stopte, kwam ten val voor de bal, maar de Argentijnse recht spreker Servetto meende dat hij de bal onder zijn lichaam bedolf en wees naar de stip. Achteruit Sikking lat r: „Het was geen strafbal, ik lag helemaal niet op de bal, krabbelde zelfs ach teruit om dat te voorkomen en Bolhuis werkte toen weg. Govinda zou het vonnis vol trekken, maar zijn schot was dermate zwak dat Sikking kon stoppen. De derde verlenging toonde een verbeten N dcrlandse equipe, die zich louter door wilskracht op de been hield, maar desondanks twee keer in gevaar kwam. Odk in de vier de periode kreeg India de bes te mogelijkheden. D laatste verlenging legde Nederland zich hoofdzakelijk moest dat ook doen toe op consolide ren van de gelijke stand. Het lukte, en strafbailen moesten beslissen. KYO TEUSINK De uitslagen van zaterdag en zondag zijn: Finale: Nederland India 2 —2 (Nederland wint met straf pushes)., om de derde en vierde plaats: Pakistan West-Duitsland 0 —1.; om de vijfde en zesde plaats; Spanje Engeland 3 0; om de zevende en achtste plaats: Nieuw Zeeland Bel gië 31; om de negende en tiende plaats: Argentinië Japan 2—1; om de elfde en twaalfde plaats: Maleisië Kenia 1—0. De volgorde van de strafbailen was;, Paul Litj.gpd (Ned), I—0, Govinda (India) |eftopt; Ties Kruize (Ned) 2-+Ö, Harmik Singh (India) 2—1, Jeroen Zweerts (Ned) 31, Ajitpal Singh (India) 3—2, Coen Kra nenberg (Ned) gestopt; Har- charan Singh (India) overge schoten, Bart Taminiau (Ned) 4—2. Onvergetelijk "Y^at een week geleden een onmogelijkheid leek. is toch gebeurd. De Nederlandse hockeyploeg, die in de eerste twee duels drie punten verspeelde, kwam uit die ogenschijn lijk geslagen positie op grandioze wijze terug en kroonde zich gisteren in een heksenketel van het Wagenerstadion zelden heeft een hockeyduel zulk een enthousiasme, zulk een meeleven en zoveel spanning veroorzaakt tot wereldkampioen. Dat 'is te danken aan de on tembare strijdlust en de serieuze voorbereiding op dit toernooi. In de laatste jaren, te beginnen bij de Olympische Spelen in München, laadde de hoc- key-elf het odium op zich dat zij het steeds net niet haalden als het erop aan kwam. Er is voor dit toer nooi enorm getraind, in stilte eigenlijk, want wie wist het, behalve de selec tie. De vruchten zijn ge plukt op het prachtige ei gen home van de hockey bond, culminerend in een onvergetelijke finale. Met een onblusbare energie, een schier onwaarschijn lijke inzet, een indrukwek kende demonstratie van techniek en tactisch in zicht hebben spelers, lei ders en begeleiders het perfect georganiseerde toernooi een glans ge schonken, die nimmer meer zal verbleken. Welk een propagandistische waarde voor de hocky- sport van dit toernooi is uitgegaan, zal nog moeten blijken. Maar het staat vast dat Nederland door dit waarlijk prachtige team een andere, veel hoogstaander, kijk heeft gekregen op „dat spel van stick en bal". Een profi ciat temeer voor de 75-ja- rige KNHB. In het water J-Joe schril zijn de te genstellingen in de sport. In Moskou traden enige roeiploegen aan. Ze faalden volkomen. Dat mag raiet de roeiers wor den verweten. De techni sche commissie had gead viseerd geen roeiers af te vaardigen. Dit deskundige college had de moed zulk een advies uit te brengen, daarbij terecht voorbij gaand aan d-° slogan „dat we erbij moeten zijn". Het bestuur van de Kon. Ned. Roeibond wist het be ter, praatte het college om en er gingen toch roeiers. De gevolgen zijn niet uit gebleven. Er is veel geld in het water gegooid. De roeiers hebben een blama ge moeten ondergaan maar de begeleiders heb ben Moskou gezien en dat lijkt veel waard, zelfs het opofferen vètn roeiers. Het wordt hoog tijd dat de NSF strenger toeziet waar de gelden heen gaan die uit de toto-uitkering be schikbaar worden gesteld. Het geld kan nuttiger wor den besteed dan met snoepreisjes maken die slechts een beschamend resultaat opleveren. Waar schijnlijk was het advies wel opgevolgd als de roei- strijd in Onstwedde (Fries land) of Bleijerheide (Lim burg) was gehouden. Eigen boontjes J)e regering heeft tele grafisch bemoeienis gehad met de affaire om trent de stayers in het we- reldkampioenschao op de baan. Dat heefl kwaad bloed gezet bij de UCI, de KNWU en bij de betrokke nen. Niet geheel ten on rechte. Er kan moeilijk worden gesteld dat de hoogste overheid zich bo venmatig inspant voor de sport, die meestal zijn ei gen boontjes moet dop pen. In dit geval zal de sport het ook wel doen, ook al is de EEG ermee ^gemoeid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13