GEWOON EEN LIEVE OMA „...en daar beste luistervrienden is het Oranjezonnetje..." OP PALEIS SOESTDIJK WORDT LUIDRUCHTIG GERAVOT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 Al In de dagen van koningin Wilhelmina en ook later tijdens de regeringsperiode van koningin Juliana bleven de interna» tionale roddelbladen die het moeten heb» ben van prietpraat over adel en showbu siness, volhouden dat er een vloek rust te op het Huis van Oranje. Ze moesten toch wat te schrijven hebben over een familie die zo in eer en deugd leefde en nooit stof leverde voor een lekker schandaal. Die vloek zou er dan op neerkomen dat er nooit meer mannelij ke Oranjes geboren zouden worden zo dat de Nederlandse troon eeuwig door een vrouw bezet zou blijven. Wel - aan dat fabeltje hebben de prin sessen Beatrix, Irene en Margriet voort varend een eind gemaakt. Negen maal is koningin Juliana inmiddels grootmoe der geworden en acht van haar klein kinderen zijn goedgeschapen zonen. Het heeft de sfeer op paleis Soestdijk danig veranderd. Waar vroeger de verfijnde geest leefde van een sjieke meisjeskost school, wordt nu luidruchtig geravot. Koningin Juliana ziet het allemaal met welbehagen aan. De rol van grootmoe der lijkt haar best te bevallen. Van haar werkbezoeken en zeker van haar reizen brengt ze vaak zelf uitgezochte cadeautjes mee. Voor de oudste, Willem-Alexander, is dit jaar niet alleen, vanwege de jubileum feesten rondom «ma belangrijk. Hij heeft, zes jaar oud de Montessori school in Baarn verlaten, waar hij iede re morgen door een chauffeur heen werd gereden en waar altijd een recher cheur achter in de klas zat, en gaat nu naar de grote school - in casu het Nieuw Baarns Lyceum. Eén grote voor sprong zal hij al hebben op zijn klasge nootjes. Beatrix en Claus hebben een Engelse kinderjuffrouw in dienst met het gevolg dat Willem-Alexander zich Een moeilijk moment in de grootmoederlijke loopbaan van koningin Juliana is de katholieke doop in Lignière geweest van 'haar kleinzoon Carlos, die uitliep op een demonstratie van Spaonse Carlisten. even vloeiend in het Engels uit kan drukken als in het Nederlands. Ook Jo- han Friso en Constantijn die nog op het kleuterschooltje zitten dat zich in het park achter paleis Soestdijk bevindt - ze worden er overigens behandeld als alle andere kinderen - weten al aardig raad met die vreemde taal. Zwemmen heb ben ze ook geleerd en vaak fietsen ze even binnendoor van Drakensteyn naar Paleis Soestdijk om bij oma op bezoek te gaan. 's Avonds stoeien ze met prins Claus als die thuis is gekomen van zijn werkzaamheden. Voor de rest amuseren ze zich met de vete dieren - honden, ko nijnen .ezeltjes, pony's - die er bij hun ouderlijk kasteeltje londlopen. Ook op paleis 't Loo waar Margriet en Pieter een vleugel bewonen, viert de liefde voor dieren hoogtij. Vaak wordt er gewandeld in de bossen. Deze klein kinderen ziet koningin Juliana uiteraard minder dan die van Beatrix die prak tisch haar buurvrouw is, maar toch wordt er vaak over en weer even bin nengewipt. En dan is er natuurlijk het grut van prinses Irene die in Parijs woont. Carlos jr bleek toen hij vorig jaar op Soestdijk kwam logeren, tot ver bazing van zijn grootmoeder nog geen woord Nederlands te spreken. Hij is toen maar gauw op het kleuterschooltje in het paleispark gedaan. Hoogtepunten voor koningin Juliana zijn ieder jaar weer de familiereünies, hetzij in het wintersportparadijs Lech, hetzij in het Italiaanse vakantieverblijf Porto Ercole, hetzij op haar verjaardag. Dan ziet ze de kleinkinderen allemaal weer eens bij elkaar en kan ze de staatszaken even vergeten om gewoon een lieve oma te zijn. Grootmoeder Juliana in volle wintersport-aktie met prins Constantijn. Jo'han Friso is het op de verjaardagen van zijn grootmoeder beu, dat iedereen haar bloemen aanbiedt en demonstreert dit zo. Willem Alexander (links) Johan Friso (redhts) en Constantijn als spoorwegkra'kers. De koningin had even goed het vliegtuig kunnen nemen naar de wintersportvakantie, maar ize gaf er de voor keur aan per trein te reizen met haar kleinkinderen. Trots kijken de koninklijke grootouders op hun vakantieverblijf in Porto Ercole naar hun eerste kleinzoon, prins Willem Alexander. DE BILT Hoe het allemaal precies is gegaan en wanneer, is niet bekend, maar zeker is dat de onlangs overleden radiopio nier Willem Vogt het Oranjezon netje heeft uitgevonden. Voor zo ver de herinneringen teruggaan, heeft Vogt bij gelegenheid van de opening van de Staten Gene raal of een ander hoogtepunt van ons staatsgebeuren de kreet voor het eerst geslaakt. Het moet op een sombere dag ge weest zijn ten tijde van koningin Wilhelmina. Op het moment dat het koninklijk gezelschap per gouden koets aan de rijtoer be gint, breekt plotsklaps een wate rig zonnetje door. Op dat mo ment moet Vogt zoiets hebben uitgeroepen van:,, En daar, bes te luistervrienden, is het oranje zonnetje. Wilhelmina is een ge lukskind" of woorden van gelij ke strekking. Het werd algemeen aangenomen dat Wilhelmina bij de weergo den in een goed blaadje stond. Men zegt dat het met Juliana niet anders is en dat ze zich voor de rest van slecht weer niets aan trekt. Wat er ook van zij. Als het koninginnedag ge weest is, of wanneer er een an der koninklijk hoogtepunt is ge vierd, staan de volgende dag de kranten vol met verslagen van de feestelijkheden en tien tegen één dat in die verslagen Vogts Oranjezonnetje veelvoudig wordt genoemd. Het is onbekend of hei nou Oranjezonnetje of oranje zonnetje moet zijn. Het hele ge val, met of zonder hoofdletter, moet trouwens op een afgrijse lijk misverstand berusten. Dal blijkt tenminste als je bij het KNMI in de Bilt gaat informe ren naar het weer op bijvoor beeld de 25 koninginnedagen van koningin Juliana. Zij is op 6 sep tember 25 jaar vorstin. Haar 25 verjaardagen in die periode zijn lang niet allemaal „mooie da gen" geweest, 't Is de tijd van het jaar er ook niet naar, hoe wel april wel een van de droog ste maanden in het Nederlandse en Westeuropese klimaat be hoort te zijn. De zesde septem ber 1948, de dag dat Juliana als koningin werd ingehuldigd, was weliswaar niet wat je noemt een uitgesproken slechte dag, maar er jtond wel een vrij harde noordwester, 's middags mei wat zonnige perioden en 's mor gens lichte regen. De maximum :emp<"-""jr bedroeg die dag 16,3 graden. Klam weertje dus. Willem Vogt, "uitvinder" van het Oranjezonnetje. Deze gegevens komen uit de persoonlijke weerkundige boek houding van dr. J. P. M. Wou denberg, klimatoloog bij het KNMI te De Bilt. Jaar voor jaar ontluistert hij de mythe van het Oranjezonnetje. Er blijven zegge en schrijve vier prachtige konin ginnedagen over in de periode '48/73. Dat waren die van 52, 60, 66 er '71. Zoals gezegd is de uitvinding van het Oranjezonnetje gedaan tijdens het bewind van koningin Wilhelmina. Zij was jarig op 31 augustus, de laatste dag van de oogstmaand. Bovendien regeerde zij tijdens de dertiger en veerti ger jaren toen het weer veel be ter was dan tegenwoordig. Die goeie oude tijd toch. Wiihel- mina's laatste regeringsjaar (1948) was overigens helemaal geen best jaar. In tegenstelling tot 19-17, een jaar dat nog in de herinnering van velen voortleeft als het jaar met de ongelooflijke groente- en fruitopbrengsten en met misschien wel de mooiste zomer van deze eeuw. We zullen maar zeggen dat we er na '40/'45 met tot besluit de honger winter, hard aan toe waren. De fabel van het mooie weer op koninginnedagen is misschien wel een kwestie van massale ge heugenspoeling. Wie weet nog wat voor weer het op koningin nedag 1973 was? Laat staan dat we het nog weten van 1960 of 1955. Dit jaar (1973) was het al thans in De Bil', op 30 april een miezerige dag. Veel lichte regen, zuid tot zuidoosten wind en geen zon. 's Nachts was er nog een beetje nachtvorst. De herinne ring aan nare dingen schijnt sneller te vervagen dan die aan prettiger zaken. Vandaar ook al tijd weer die goeie oude tijd. waarin het altijd mooier en be ter was dan nu. Koningin Juliana zal zich haar verjaardag in 1955 nog wel herinneren. Volgens dr. Woudenbergs privé-notities was '55 een jaar met veel noorden wind. Op zaterdag 30 april woei het ook uit het noorden. Het was 'n zonnige dag met 'n maximum temperatuur van 19,7 gr. C. Het vuurwerk werd 's avonds krach tig begeleid door een daverend voorjaarsonweer. Het jaar daar na ('56) was behalve schrikkel jaar ook nog een slecht jaar. Koninginnedag bracht harde noordenwind met storm, 's Och tends was er nog 'n zonnetje". 's-Middags regende het. Er pas seerde een koufront. De laatste tien jaren van de re gering Juliana zijn gekenmerkt door te koude voorjaren en te warme najaren. Dr. Woudenberg voorziet dat de tendens vun langdurige droogten de maand juni leverde dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van het bijna 120 jaar oude KNMI, 25 aaneengesloten neer- slagloze dagen op zich de komende jaren zal voortzetten. „De vochtvoorraden zijn aan zienlijk kleiner dan een aantal jaren gêleden", aldus dr. Wou denberg en bovendien gaat men er ten behoeve van de landbouw steeds meer toe over de grond waterstanden te verlagen. Ook zonder dit ingrijpen zal de grondwaterstand blijven dalen, omdat steeds meer en steeds sneller water voor menselijke en industriële doeleinden aan bo dem en oppervlaktewater wordt onttrokken, waardoor de kring loop van water: verdamping, neerslag, natuurlijke zuivering, verbruik en verdamping, steeds ernstiger verstoord wordt". Koningin Juliana zelf trekt zich van net weer weinig aan. Be kend is het verhaal van het po dium met baldakijn dat haar ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijk door de strijdkrachten zou worden gegeven. Dat balda kijn is er nooit gekomen. Het podium wel. Zij vond dat zij ook in de regen moest staan als de mensen die voor haar defileer den dat in de regen moesten doen. Het podium is overigens slechts één keer bij een paiadc gebruikt. Daarna nooit meer. Op koninginnedag dit voorjaar, werd het weer haar trouwens te bar. Ze stak een paraplu op. Op Koninginnedag dit voorjaar werd het weer de koningin te bar. Ze stak een paraplu op.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15