Rassenkonflict Frankrijk in laait hoog op Nederland moet afzijdig blijven EGYPTE EN LIBIË IN FASEN NAAR EEN STAAT fteidóeGowcvnt Dief zet politie voor sehut Ikben het nieuwe symbool van onze nationale spaarinstelling Spreiding van rijks diensten op papier rond DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 55 SCHAKEL OVER AN GOLA-MOZAMBIQUE: 1 1 55 SCHIPHOL (ANP) „Ik wil nadrukkelijk stellen dat Ne derland zich niet moet men gen in de strijd, die de Potru- gese koloniën Angola en Mo zambique voeren tegen het Portugese bewind". Dit is een van de conclusies die het kamerlid M. W. Schakel van de AR heeft getrokken uit een rondreis van tweeeneen- halve week door de Portugese koloniën. Het is mij duidelijk geworden dat dit niet een strijd tussen Portugal en haar koloniën al leen is, maar dat er wel de gelijk sprake is van buiten landse inmenging. De Freli- mo krijgt bijvoorbeeld in het kamp bij Nachingwae uitslui tend instructies van Chinese communisten. de Portugese regering zei Het Kamerlid, dat de reis maakte op uitnodiging van door deze instructies van Chinese zijde te twijfelen aan de plaats van de Freli- mo: ,.Ik weet niet in hoever re de Frelimo de echte ver tegenwoordiger van het volk van Mozambique is. Er heerst daar een burgeroorlog van groepen die het land in eigen beheer willen hebben te gen een leger dat voor meer dan 50 procent uit Afrikanen bestaat en waarvan de helft in dit land geboren is. Bui tenlandse machten zoals Chi na proberen door hulpverle ning zich in de strijd te men gen", aldus de heer Schakel, die zei ervan overtuigd te zijn dat de bevrijdingsbeweging in Angola en Mozambique de strijd met wapens nooit zou den winnen. „De enige oplos sing voor de problemen is de dialoog. Naar mijn mening is er maar een bevrijdings beweging die het bij het rechte eind heeft en dat is de Unamo in het buurland Malawi. Zij staan op het standpunt dat de kwestie door overleg moet worden opgelost". De hoelahoep is al vergeten, de klikklak wordt niet meer gehoord, het wordt tijd voor een nieuwe rage moet de fabrikant van de .frisbee" gedacht hebben, toen hij met behulp van een groep Amsterdamse lieverdjes handenvol plastic vliegende schotels lan ceerde. Helemaal nieuw is de „frisbee" overigens niet. Een paar jaar geleden is het werpbordje. dat zeilend door de lucht fraaie figuren kan beschrijven, al op de markt gebracht, maar toen bleek het niet bestand tegen de klikklak-rage. In Amerika zijn intussen al meer dan 65 miljoen frisbeesin omloop; daar krijgt de jeugd kennelijk meer de ruimte. kelijkheid van Frans Noord- Afrika, de terugkeer van tien duizenden Fransen en de steeds toenemende vloed van gastar beiders uit die landen Frankrijk, omgeslagen i Van onze correspondent Parijs Na de recente tekens van stijgende raciale wrijvingen en de dood van een buschauf feur uit Marseille, die neerge stoken werd door een Algerijn, groeit de angst. De buschauf feur is dinsdag in Marseille be graven. Een menigte van onge veer 3000 mensen, waarvan on geveer tweederde uit collega chauffeurs bestond, die al twee dagen gestaakt hebben volgde de kist door de stad. De begra fenisstoet verliep zonder inci denten behalve dat de vrouw van hel slachtoffer ziek werd Vorige week zaterdag viel voor de stoet bij de kerk was. Zij moest met een ambulance naar het ziekenhuis worden ge bracht. Bougrine te lynchen en sloegen hem herhaalde malen met een ijzeren staaf. Hij ligt nog steeds bewusteloos in een ziekenhuis in Marseille. deze tolerantie Volgens de Algerijnse ambassade een steeds groter is Bougrine al sinds 1969 geeste- wordende spanning. De span- lijk gestoord. Hij zou daarvoor ning is, op Parijs na, het groot- ook behandeld zijn in het zie- ste in Marseille. Deze stad heeft kenhuis in Nice, een miljoen inwoners, waarvan Terwijl hier overal aangenomen 33.000 Algerijnen Tunesiërs wordt dat hij inderdaad Geen koehandelmaar ook geen peuleschil EEN NOGAL SCHERP ARTIKEL namens de leiding van het V.N.O, (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) over kritiek op de fusie-ontwikkeling in ons land, eindigt met de volgende vlammende uitspraak" wij verwerpen de beschuldiging dat de leiding van ondernemingen zich bij deze belangrijke beslissingen zou laten leiden door iets anders dan het gemeenschappelijk belang van alle betrokkenen". Punt uit? Toch even nadenken vódr men die punt zet. Want al concludeert de V.N.O.-publicist dat het aantal onvrijwillig ontslagenen bij fusies laag is (en dan nog vooral directeuren!), hij zal moeilijk vol kunnen houden dat de fusie dan ook in het belang van deze betrokkenen Bovendien is ook niet van belang ontbloot, waarom bij fusies som mige werknemers vrijwillig ontslag nemen. De verandering van werkmilieu, positie of leefklimaat die bij sommige fusies dreigt,' zal waarschijnlijk van grote invloed zijn, op vrijwillige ontslagname. WIJ ZOUDEN BEREID ZIJN te onderschrijven dat bij vele fusies geen sprake is van „koehandel met personeel"; ook staat voor ons vast, dat menig fusie een economische noodzakelijkheid is en ge accepteerd dient te worden vanuit het gezichtspunt dat het beter is nu iets te doen wat niet leuk is om voor de nabije toekomst iets erger te voorkomen. Men kan zelfs nog een stap verder gaan; de gang van zaken is zo dat diverse bedrijven hun zelfstandige positie moeten priijs geven omdat op zichzelf goede ontwikkelingen (Europese integratie politiek, steun aan ontwikkelingslanden, welvaarts- en welzijnsbe leid voor de grote massa) voor deelgroepen van onze samenleving nadelige gevolgen hebben. De prijs bijvoorbeeld welke de vakbewe ging voor haar strijdbaar optreden betalen moet, komt dan soms neer op werknemersnadeel. MAAR HET GAAT ONS TE VER dan maar als hoofdpunt te accep teren dat fusies in aller belang een weldaad zijn. omdat z& de werkgelegenheid veilig stellen en de economische positie van het bedrijfseven saneren. Vooral doemen er dikke vraagtekens op, nu in de fusiebeweging de internationalisatie een hoofdrol gaat spelen. Ook het V.N.O. erkent dat dit tot nadere bezinning noopt. Terecht: want ook wanneem fusies niet neerkomen op koehandel met personeel, kan men ze moeilijk een peuleschil in onze samenleving noemen. Woninebnnw onder Den Uyl NOG VOOR PRINSJESDAG zijn de drie ministers van Volkshuisves ting gekomen met de nota waarin ze aankondigen wat naar hun mening met de woningbouw tussen 1973 en 1978 gebeuren moet. Erg schokkend nieuws bevat de nota niet; minister en staatssecreta rissen erkennen dat het documentatiemateriaal waarover ze be schikken nog altijd achterloopt bij hun wens om concreet te weten wat vandaag en morgen precies aan woningen nodig is. Getallen worden dan ook in de nota met voorzichtigheid en veel voorbehoud genoemd. In elk geval komt vast te staan dat van verdere uitbreiding der wo- ningbouwproduktie onder het kabinetDen Uyl geen sprake zal zijn. Minister Gruijters en zijn staatssecretarissen zullen voor nieu we records zich vooral gaan toeleggen op verbouwing en verbete ring; op zichzelf geen onverstandige taakstelling; want in het verle den zijn bij sanering en stadsvernieuwing vaak woningen „opge ruimd" die na „een goeie beurt" meer in de behoefte van woning zoekenden zouden hebben voorzien dan veel nieuwbouwprodukten. WAT DE ONTWIKKELING van de werkgelegenheid in de bouwnij verheid gaat verspelen bij de nieuwbouw, kan ze dus gaan winnen bij de vernieuwbouw. Voor sommige bouwvakkers opent dit leuk perspectief, maar we vermoeden dat de bouwwereld in zijn geheel die momenteel toch al klaagt niet juichen zal over de toe komst die te wachten staat. Een ander detail dat aandacht verdient, is het meer rekening houden met de opbouw van een behoorlijke woningreserve en met de animo in een tweede woning. Ook dat wijst erop, dat de bewindslieden het einde van de woningnood in zich zien; krijgen ze gelijk, dan heeft het inderdaad zin dat ze hun beleid minder gaan richten op zo veel mogelijk huizen laten bouwen en meer op het soort huizen bij woningzoekenden kennelijk behoefte bestaat. De Fransen zijn altijd zeer tole rant geweest tegenover andere rassen. Maar door de onafhan- moord begonm en Marokkanen zijn. Nog 40.000 Algerijnen wonen buiten de stad in smerige en onrustige achterbuurten. Wj/ÊM Al gerijn, Salah Bougrine, zonder aanleiding de chauffeur van de bus waar hij in zat aan met een mes. De man, Emile Gerlack, stierf voordat hij naar het zie kenhuis kon worden gebracht. stoord was, zeker op het mo ment dat hij Gerlack aanviel, heeft een onderzoek in de dos siers van de ziekenhuizen in Nice geen spoor opgeleverd van zijn behandeling daar. De Alge rijnse radio beweert dat Bou grine een slachtoffer is van ra cistische aanhangers van „een Frans Algerije" en van de lynchwet in Frankrijk. MIN. VAN AGT: „Politie Leiden trad juist op" Leiden Naar de mening van minister Van Agt (Justitie) is de Leldse politie juüst opgetre den toen in mei van dit jaar moeilijkheden ontstonden bij een pension voor buitenlandse werknemers in de Jan Vosse- steeg in Leiden. Hij antwoordt dit op vragen van 2e Kamerlid Salomons die wilde weten waarom de Leidse politie nagelaten had in te grijpen ter wijl er geweldpleging jegens le den van de werkgroep buiten landse werknemers had plaats gevonden. De minister schrijft dat bij de ongeregeldheden in gezette politiefunctionarissen door het aanwezige publiek dn hun optreden werden belem merd. Hierdoor zouden zij niet OVER DE FINANCIËLE MOGELIJKHEDEN en kwesties als bouw- hebben kunnen voorkomen dat I prijzen en huren wordt in de nota niet gesproken. Beide zaken zijn een vrouwelijk lid van de werk- evenwel niet de minst-belangrijke waarmee minister Gruijters en groep buitenlandse werknemers zijn twee adjuncten komende jaren te maken krijgen, door een man met rubberslang Anders dan de nota over de woningbouw onder Den Uyl zal de komen- op het hoofd werd geslagen. i de miljardennota daarover niet kunnen zwijgen. De woedende getuigen van de Een dag na de moord op de chauf- j onmiddellijk '«ur we"< er een ..com.te ter verdediging van de mensen CAIRO (DPA) President An war Sadat van Egypte en de Li bische leider, Moeammar Gad dafi, zijn na maandenlang touw trekken overeengekomen een verenigd politiek leiderschap te vormen die de verantwoordelijk heid voor de samensmelting van "beide staten zal overnemen. Op 1 september zal een grondwet gevende vergadering van 50 In een gezamenlijke bekendma king werd gezegd dat de ge boorte van een nieuwe staat noodzakelijk is om te leven en in leven te blijven in een tijd- Egyptenaren en 50 Libiërs in perk dat kleine entiteiten ten het leven worden geroepen die onder gaan in een confrontatie een constitutie zal opstellen wel- met de grote landen-blokken. ke later aan een volksstemming De unie is een stap naar de be- in beide landen zal worden on derworpen. Bij dit referendum zal ook worden beslist wie de president zal zijn van de Egyp- tisch-Lybische republiek. Nieuwkoop De 28-jarige woon wagenbewoner T.S. uit Nieuw koop is gisteren na een specta culaire achtervolging aan de po litie ontsnapt door in Amstel veen in de Amstel te duiken. De man werd door de politie ge- izocht op verdenking van dief stal. Vier surveillancewagens trachtten de verdachte klem te Tijden, doch met hoge snelheid ygasde T.S. over bochtige land wegen waardoor hij een fikse voorsprong wist op te bouwen. Toen de auto van de verdachte eenmaal was ingehaald bleek de bestuurder zelf het water te zijn ingedoken waar hij met rappe slagen zijn verbaasd, kijkende belagers achter zich liet. BUEONOS AIRES (UPI) Het Argentijnse congres heeft giste ren een wetsontwerp goedge keurd op grond waarvan de voormalige president Juan Pe- ros zijn gehele vermogen, dat 1 hij verloor toen hij in 1955 door De president van Egypte Anw> een militaire staatsgreep terzij- zamenlijke verklaring, waar de werd eeschoven, teruekriiet. znl nlaats hebben. vrijding van Arabisch gebied, het herwinnen van Palestina en de economische ontwikkeling en opbouw van een moderne Arabi sche staat. Het is ook een ui terst belangrijke stap op de weg naar economische integratie itussen de delen van de Arabi sche natie. Het compromis werd bereikt slechts enkele dag eerste september, de datum die aanvankelijk was vastgesteld voor het houden van een refe rendum over de samensmelting. De formule die nu is gevonden, wordt beschouwd als een aan zienlijke concessie concessie van de kant van de Libische lei der die er steeds op stond dat er onmiddelijk een volledige sa mensmelting zou zijn. De Egyp tische president had zich daar- j tegen verzet en had aangedron-1 gen op een samengaan van bei-' de landen in fasen. Marseille" opgericht. Door de hele stad zijn al borden te le- zen: „Stop de Arabische agres-1 sie" en „Laten we morgen de afstraffing van de misdadigers eisen". De spanning in de stad stijgt. Arabische kinderen en vrouwen zijn plotseling van de straat verdwenen. Groepjes mannen zwijgen opeens als er een buitenlander voorbij komt. 1 De aartsbisschop van Marseille heeft opgeroepen tot kalmte en redelijkheid. Hij zei: „tenzij we vooraichtig zijn, zullen we ge- j0fjan Bodegraven, aartsbedelaar uit het beeldloze tijdperk werd gisteren bij zijn zilveren jubileumfeest PPn bij de NCRV blij verrast door kweker Hans van Veen uit De Lier met een naar de mastklimmer ge noemde chrysant. Als het maar een blijvertje is, verzuchtte Bodegraven, „er zij in mijn leven al twee tulpen naar mij genoemd, maar ik heb ze daarna nooit meer ergens gezien". Dopen met champagne lijkt in ieder geval niet erg bevorderlijk voor een langdurig, bloeiend leven. confronteerd worden met een verschrikkelijke golf van racis-1 me". De plaatselijke transport vakbond heeft zichzelf gedwon-1 gen te beheersen. In een com-1 muniqué staat: „Omdat de moor- denaar van onze kameraad nu I een gastarbeider is, daarom hoeven wij nog niet racistisch te worden". verdedigingscomité toegestemd „te pro testeren tegen ongecontroleerde immigratie die voor ons land en onze stad een steeds grotere be- dreiging gaat vormen. Marseille zal geen Harlem worden". Een communiqué dat oproept tot wraakneming tegen de Algerijn se moordenaar werd verspreid door de plaatselijke afdeling j van de Jongerenbond voor de j Vooruitgang. De inhoud van het communiqué werd onmiddellijk veroordeeld door het landelijke hoofdbestuur. De minister van arbeid waar schuwde begin deze week dat het wettelijk verboden was ras senconflicten uit te lokken. De prefekt van het departement heeft bevestigd dat er speciale maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat er rasseninci- denten uitbreken in Marseille. De situatie in de stad is duide lijk gespannen. Maar het is niet de enige stad of gebied waar kort geleden de conflicten tus sen de gastarbeiders en de plaatselijke Franse bevolking hoog opgelopen zijn. Afgelopen zondag heeft een jonge Frans man in Parijs met een geweer op een café geschoten dat regel matig door Noord-Afrikanen be zocht wordt. Een man werd ge dood en verscheidenen werden gewond. Er hebben zich ook ernstige incidenten voorgedaan in Lotharingen en in Zuid- Frankrijk. 'copvwright The Guardian) Nog dit jaar De regering wil heel snel haar spreidingsbeleid „hard" maken. Een speciale commissie moet voor het einde van het jaar aan geven, welke rijksdiensten met hoeveel arbeidsplaatsen en wan neer naar Noord- of Zuid-Neder land moeten worden verplaatst. Het gaat om de verplaatsing van 6500 arbeidspluatsen (4500 voor het noorden, 2000 voor het zuiden) tot 1978. „Maar men moet niet verwach ten, dat daarmee in 1978 alle problemen zijn opgelost", zei minister Gruijters van Volks huisvesting gisteravond in de Tweede Kamer. In 1978 begint een tweede fase. Omstreeks 1975, als men meer Inzicht heeft in de effecten van de eerste etappe, zal daarvoor een plan worden opgesteld. Het gaat er nu echter om, aldus de minis ter, zich te concentreren op de drie brandhaarden, het noorden, Limburg en Den Haag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9