VROUWEN VAN POLITICI ZWIJGZAAM OVER KONINGIN Gijzelaars nog ontredderd dfe m JB n KWJ signaleert onenigheid met NVY-jongeren NALATIGHEID TOT BODEM UITZOEKEN S HP de0ENE ONDANKS 'GOEDE VERSTANDHOUDING': .Ha,^ Huisartsen Vereniging: CHOLERA NAPELS VERDER VERBREID Nieuw Brits vliegtuig: HS 146 13 MILJOEN O) Q) Regeringsjubileum in alle toonaarden NIEUWE LINIE DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 NEDERLAND f voorz Sche j tevredi les to; redelij >ehoudi perioó at tot >mpetili enige eigti ging to ard itvol b echti dames- •HOLT I, HY i. HEI SPOR 'INGS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vrouwen van veel politici vinden het bezwaar lijk om in het openbaar opmer kingen te maken over koningin Juliana of over het kortingshuis in het algemeen. Dat blijkt uit een lange reeks telefoongesprek ken die wij hebben gevoerd met de echtgenotes van Kamerleden, ministers, staatssecretarissen, oud-bewindsheden en partijpoliti ci. De meeste vrouwen voelden er niets voor om iets over de koningin te zeggen, omdat ze van zichzelf vonden daar niet de aangewezen persoon voor te zijn. Bij enkelen klonk een be paalde vrees door om hun echt genoten te compromitteren. Vooral de echtgenotes van linkse politici vonden het niet nodig om vragen over de koningin of het koninklijk huis te beantwoorden. Uit een reeks van voorbeelden de twee onderstaande: Irene van der Louw, echtgenote van PvdA-voorzitter Andre van. der Louw, trok na eerst een kort vraaggesprekje te hebben toege- Mevrouw Wiegel: de koningin doet het uitstekend staan, anderhalf uur later het- bepaalde functie in de politiek geen ze gezegd had weer in. Mo- heeft". De echtgenote van tivatie: „Bij nader inzien wil ik staatssecretaris Jan Schaefer toch maar liever geen vragen wilde ook niet. Reden: „Ik heb beantwoorden over de koningin, daar geen behoefte aan", omdat mijn tnan toevallig een Maar niet alleen uit de linkse Mevrouw Tilanus: de ko ningin zit beslist niet in een ivoren torentje. hoek was moeilijk iets los te peuteren. De echtgenote van de ex-minister van Financiën Nelis- sen, sprak na enige aarzeling: „Nee, ik doe het toch maar lie ver niet". Er waren nog talrijke andere echtgenotes van confes sionele politici die weinig voor een gesprek voelden. Niet echter mevrouw Abma, de echtgenote van ds. Abma, frac tievoorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij in de Tweede Kamer: „Het koning schap is een door God gegeven zaak, waar de volksvertegen woordiging vanaf moet blijven". Zij vindt dat de persoonlijke macht van het staatshoofd ook veel te klein is. Het aantal pre rogatieven van de kroon mag beslist niet nog minder worden, zo vindt zij. Mevrouw Abma had overigens wel de indruk dat prins Claus een beetje links is, „maar samen met Beatrix komt dat wel weer goed", aldus me vrouw Abma. De koningin heeft ze één keer ontmoet, dat was bij een feeste lijkheid in de tweede kamer, toen werden alle echtgenotes van Kamerleden persoonlijk aan de koningin voorgesteld. De al gemene indruk die mevrouw Abma van koningin Juliana Mevrouw Van der louw: heeft is: „Hartelijk, vriendelijk, ''ever geen vragen beant- doet alles met veel liefde en in- woorden over koningin. zet, staat dicht bij het volk". Ook de echtgenote van een an dere confessionele politicus, de christelijk historische drs. Tila nus, was brreid enkele vragen te antwoorden: ,,Het staatshoofd in Nederland moet boven de partijen staan". Mevrouw Tila nus kon zich niet indenken dat er in Nederland een andere staatsvorm dan de monarchie mogelijk is. „De omstandighe den. groei en ontwikkeling zijn er in ons land naar, dat we een koningin hebben", aldus me vrouw Tilanus. Zij vindt dat de koningin het voortreffelijk doet. Da' de konin gin volgens sommigen op een kabinet-Den Uyl zou hebbben aangestuurd, vindt ze een sterk verhaal. ,,Ze heeft eenzijdige ad viezen gehad". Mevrouw Trianus heeft de konin gin eens ontmoet toen ze nog geen koningin was. „Dat was op een studentenlustrum in Utrecht. Mijn man toen nog verloofde zat toen in de lustrum-com missie". Later heeft ze haar nog eens ontmoet bij dezelfde gele genheid als mevrouw Abma. „Maar een echt persoonlijk ge sprek heb ik nooit met haar gehad". Ondanks dat vindt me vrouw Tilanus toch dat de ko ningin ongedwongen en gemak kelijk overkomt. „Ze zit beslist niet in een ivoren torentje", Pien Wiegel, echtgenote van de liberale leider Hans Wiegel: „Aan het feest rond het rege ringsjubileum doe ik zelf verder niets. Ik zit niet in een oranjeco mité of zo". Mevrouw Wiegel kent de koningin ook niet per soonlijk. Ze vindt dat ze het uit stekend doet en ook gedaan heeft. Wat haar betreft moet de monarchie beslist blijven. „Voor dit land is dat de goeie staats vorm". Ze weet eigenlijk niet of het misschien niet democrati scher is om een staatshoofd te kiezen. Ze is vooral blij dat het staatshoofd hier in Nederland boven de partijen staat, zodat je niet om de haverklap een staats hoofd met een andere kleur kunt krijgen. Van Beatrix en Claus verwacht ze dat ze het net zo goed zullen doen als Juliana en Bernhard. HEL IGO's AHC DYNA EHC O I Fit IJcrnj STOCKHOLM (AP/Rtr.) De vier gijzelaars, die vijf dagen lang 'n een bankkluis in Stockholm zijn vastgehouden, bevonden zich gister avond nog steeds in een toestand van geestelijke ontreddering. Vol gens een arts kwam hun toestand overeen met „de geestelijke verwar ring die door een oorlog wordt ver oorzaakt". Geen van de vier is nog in staat zich het gebeurde in chrono logische volgorde voor de geest te halen. Alle vier, Kristin EnmarK» Birgitta Lundblad, Elisabeth Old gren en Sven Saeftron, zijn nog ter observatie in een psychiatrische kliniek, waar de artsen zich over de behandeling beraden, die enkele we ken zal duren. Toch heeft Kristin Enmark verklaard, dat de bankrover en zijn metgezel met de gijze laars een vriendschappelijke sfeer hadden en dat er grapjes werden gemaakt. „Schrijf alsjeblieft dat zij ons geen kwaad hebben gedaan", verklaarde zij toen ze had gelezen dat de vrouwen in de kluis zouden zijn aangerand. In de kluis werd veel kaart gespeeld om de tijd te doden. De verstandhouding tussen de meisjes en de twee mannen was tot het eind vriendschappelijk. Toen de politie ten slotte de kluis binnendrong gooide Olofsson zijn jasje om haar heen om haar warm te houden tijdens de rit naar het ziekenhuis, aldus Kristin Enmark. Over de stroppen die de mannen om de nek van de gijzelaars hingen, toen de politie een slaapverwekkend gas wilde gebruiken, zei Kristin: „Die stroppen. Nee, dat was alleen om een voorbeeld te geven. Zo hadden nooit de bedoeling cm ons op te hangen." De artsen waren overigens verbaasd over de goede lichamelijke toestand van Kristin Enmark. Haar pols en bloeddruk waren normaal, ze heeft geen fysiek letsel opgelo pen, aldus de artsen. De psychiater dr. Nils Bejerot had de in druk, dat de meisjes door de charme van de bankrovers waren ingepalmd. „Misdadi gers hebben dikwijls twee gezichten. Een straalt charme en innemendheid uit", zei Wj. De Zweedse politie is wat verwonderd over j^:; de uitlatingen van mei. Enmark, die had gepleit voor een goede behandeling van „de jongens". Het dagblad Expressen schreef in dit verband dat toen de agenten 1 de kluis binnengingen, zij Olofsson en mej. Enmark in eikaars gezelschap hadden aan getroffen. Kristin Enmark zou tegen Olofs son hebben gezegd: „We zien elkaar nog wel". Romeins ziekenhuis wordt tegen cholera ingeënt als voorzorgsmaatregel en jdragen ie voor dorps- olgende iteitsle- westen Char- -22. Le- Nerlnt i 11—59 Spitskol PW 2» isebone» S, •eekpeen UTRECHT (ANP) Plaatselijke groepen van NVV-jonge- "rencontact (werkende jongeren) mogen niet samenwer ken met afdelingen van de KWJ, de organisatie van ka tholieke werkende jongeren. Dit heeft een van de lande lijke secretarissen van NVV-jongerencontact onlangs aan de KWJ meegedeeld. In het orgaan van de KWJ wordt er melding van gemaakt. De KWJ Verwijt NVV-jongeren- KWJ wil daarentegen de activi- contact afgunst, omdat de KWJ teiten baseren op datgene wat de grootste organisatie van wer- er bij de werkende jongeren zelf kende jongeren is, zowel qua leeft. aantal vrijgestelde bestuurders De woordvoerder van NVV-jonge- als totaal aantal plaatselijke rencontact verklaarde de KWJ- staan punten, dfening lodig is aan- groepen, de ge- De tegenstellingen tussen NW- jongerencontact en de KWJ zijn .200.000 niet nieuw. Het botert al enige Wtj de tijd niet tussen beide organisa- ag van ties van werkende jongeren. Als voor oorzaak noemt de KWJ onder •meer, dat NW-jongerencontact een instelling van het NVV publikatie ernstig te betreuren. „We hadden afgesproken niet verder te polariseren. Nu ma ken ze van onze interne moei lijkheden misbruik om zichzelf op de borst te gaan slaan. Dat getuigt niet van de meest op rechte solidariteit", zei Henne Pauli van NVV-jongerencontact. Van o i correspondent ENSCHEDE De Landelijke Huisartsen Vereni ging zal voorlopig nog geen stappen ondernemen inzake het voorval in Enschede, waarbij in do nacht van zondag op maandag geen dokter be schikbaar was toen de politie met een ziek kind geneeskundige hulp zocht. Bij monde van voorzit ter dr. F. N. M. Bierens deelde men overigens wel mee dat het aanbeveling verdient de zaak tot op de bodem uit le zoeken en indien er daad werkelijk sprake is van nalatigheid de even tuele schuldigen te vervolgen. Onder de vele pogingen om de toren van Pisa tegen verder wegzakken en omvallen te behoeden, is er nu een van Japanse zijde. Prof. Shin- Dr. F. N. M. Bierens: „Voor die vervolging zijn ci Ichiro Matsuo van de universiteit van Kioto, hier aan de voet van de j een aantal mogelijkheden. De ouders zouden een dom, leidt een studiegroep die met de Italianen een oplossing voor i aanklacht bij de officier van justitie kunnen in- deze hangende kwestie hoopt te vinden. I dienen, de inspecteur van volksgezondheid zou de nodige stappen kunnen ondernemen en ook do Nederlandse maatschappij ter bevordering van de geneeskunst kan middels het tuchtcollege in tern rechtspreken. Wij, van de Landelijke Huis artsen Vereniging stellen ons op hot standpunt, dat het zwaarste college moet beslissen". Volgens dr. Bierens vloeien de ontstane moeilijkhe den voornamelijk voort uit de accentverschui ving, die de laatste jaren heeft plaatsgevonden in de gehele maatschappij. „Langzamerhand wordt iemand geen arts meer uit roeping maar omdal hij etn beroep zoekt. Dat brengt een aantal min der prettige consequenties met zich mee. Wij probtren die consequenties zovee! mogelijk te on dervangen door sluitende regelingen te maken wat betreft nacht- en waarnemingsdienslen Maar de beste regeling staat of valt met het in dividu". NAPELS (AFP) De cholera in de omgeving van Napels heeft sinds dinsdag aan zeven mensen het leven gekost. Van de ruim veertig patiënten met een onbe- kendt soort acute buikgriep in de dorpen Torre del Rcco, F.rco- lai:o en Portici verblijven er nog 35 in ziekenhuizen. De cholera heeft zich gisteren verder verbreid In het tussen Rome en Napels gelegen plaats je Scauri werden bij een 43-Jari- ge man en een 45-jarige vrouw symptomen van de ziekte ge constateerd. In Napels wensen de bezoekers van restaurants en café's geen drinkwater, mosselen cn fruit meer te gebruiken. Aan het drinkwater is een extra grote dosis chloor toegevoegd. LONDEN (Rtr) De Britse re gering heeft deze week de Haw- ker-Siddeley fabrieken een ga rantie verleend voor 46 miljoen pond sterling (ruim 300 min gld) voor de bouw van een nieuw Brits vorkeersvliegtuig. de HS 146. De fabriek gelooft dut zij 400 van deze toestellen over de gehele wereld zal kun nen verkopen. Het wordt een zg wide body, ge schikt voor de korte afstand. Het toestel zal plaats bieden uan 71 tot 88 pussagiers en een actie radius krijgen van maxl- maul 1900 km. Het zal de verou derde Viscount turboprop ma chines moeten vervangen. Vol gens de plannen zal dc HS 146 zijn eerste vlucht kunnen maken in januari 1976 met aflevering aan kopers in het jaar daarop. ten dienste van jonge vakbonds- Hij ontkende ten stelligste dat er leden, zodat bij beslissingen over een te voeren actie NVV- jongerencontact" toestemming van het NVV nodig heeft. Voorts noemt de KWJ als onder- het, scheid, dat NVV-jongerencon tact landelijke activiteiten be denkt en dat het beleid door een kleine top wordt bepaald. De Nederlands op honderd buitenlandse universiteiten DEN HAAG De Nederlandse taal en cultuur vormen een on derdeel op het studieprogramma van ruim honderd buitenlandse universiteiten. Hoewel het Ne- derlands steeds een „bijvak" is, en terwijl om financiële redenen en' vanwege wensen tot studie verkorting het Nederlands snel als een luxe wordt beschouwd, zijn er regelmatig buitenlandse universiteiten die Nederlands in hün progrmma opnemen. Re centelijk waren dat de Universi teiten van Florence. Minnesota en Warschau. sprake zou zijn van een lande lijke beleidslijn om samenwer king op plaatselijk niveau met de KWJ te verbieden. „Feit is wel, dat sommige plaatselijke groepen van NVV-jongerencon tact niet met de KWJ willen sa menwerken, omdat ze wantrou wen hebben tegen de activitei ten van de vrijgestelde KWJ- ers, die groepen begeleiden. Ze proberen als het ware plaatselij ke groepen in te pikken om de subsidiegevers te kunnen aanto nen welke groepen zij zoal be geleiden". Dat NVV-jongerencontact zich te gen de KWJ zou hebben afgezet, noemde hij onjuist. „We hebben naar aanleiding van externe mis verstanden alleen moeten ver duidelijken waarom onze filoso fie anders is en waarom we de KWJ-structuur beslist niet wil len. Er is geen sprake van af- 1 gunst, want we willen juist niet los staan van de vakbeweging". MOMBASA (Rtr) - Prins Bern hard heeft in Mombasa namens het Wereldnatuurfonds een che- que ter waarde van ruim 13 miljoen gulden overhandigd aan president Jomo Kenyatta van Kenia. teraren Nederlands op buiten- Het door schoolkinderen in^Euro- Iqnase universiteiten zijn dezer dagen in Leiden bijeen voor een di :c jaarlijkse conferentie, het i Colloquium Neerlandicum. Er j zijn 7C deelnemers uit 24 landen fcijtén. bijeengebrachte geld worden gebruikt voor uitbrei ding van het nationale park rond het Nakoeroe-meer, waar zich het grootste'reservaat van flamingo's ter wereld bevindt. Elsevier interviewt deze week prof. dr. H. Tuddens, die rector wordt van de medische faculteit van Maastricht, en die er een welzijnsuniversiteit van wil ma ken. „Om een goed arts te zijn, heeft men meer nodig dan een grote feitenkennis. In deze tijd moet in een medische opleiding ruim aandacht besteed worden aan psychologische en sociale aspecten van geneeskundige vraagstukken. Er moet aan dacht zijn voor de menselijke eigenschappen die men nodig heeft om een goede relatie met de patient te willen en te kun nen opbouwen." Het omslagartikel vertelt zeer uit gebreid hoe koningin Juliana re geert. Uit de mond van prof. Beel: „De koningin bemoeit zich uiteraard niet met alle wetsontwerpen en beleidskwes ties, maar bij belangrijke kwes ties laat ze zich zeker betrek ken. Alleen al op grond van haar enorme ervaring heeft ze haar eigen plaats in de discus sies over bepaalde beleidskwes ties." Luns zegt: „De koningin bekleedt haar hoge positie met duidelijke satisfactie. Het is mede daarom dat ik die praatjes over een verlangen van de koningin om af te treden, altijd naar het rijk der fabelen heb verwezen." De Haagse Post brent een groot verslag over de sociale postitie van de Nederlandse boer. „De inkomsten wegen allang niet meer op tegen de onkosten. 35.000 boerengezinnen moeten rondkomen van een inkomen dat lager is dan 10.000 gulden per jaar. Een heleboel agrariërs kunnen zich slechts met lapmid delen staande houden. Door lan ger te werken, door meer mi- lieubedervende kunststoffen te gebruiken, door geld te lenen of door geen noodzakelijke verze keringen af te sluiten. Ellende die grotendeels onder de opper vlakte blijft." Wie alles wil weten over Herman Heijermans, „de held van de engelenbak", mag het blad deze week niet overslaan. „Toen zijn weduwe aan Drees vertelde wat zij graag op de grafsteen zou zien, zei hij: mevrouw, uw man behoorde niet alleen u en uw kinderen. Heijermans behoort aan de gemeenschap. Naam, geboorte- en overlijdensdatum zijn voldoende. Zo is het ge beurd. De weduwe was er diep door gegriefd." Vrij Nederland heeft eveneens veel aandacht voor het jubileum van koningin Juliana, en wel via een terugblik op de affaire Irene. „De romance van de ei genzinnige prinses brak eigen lijk de woelige jaren zestig, die Nederland zo zou veranderen, open. Irene en alles wat ze deed: daar zat provo al in en agenten met rieten schilden, en Phil Bloom, de getrouwde pries ters en ook al een beetje de reactie: berispende ministers en monseigneur Gijsen." Een ander artikel schildert Julia na als vredesvorstin. Over de beruchte affaire met gebedsge- nezerin Greet Hofmann deze op merkelijke uitspraak: „Het wekken van de suggestie dat Greet Hofmann als een boze fee de koningin gedachten influis terde, die deze vervolgens als een passief medium uitdroeg, gaat ten onrechte voorbij aan de realiteit dat koningin Juliana er gedachten op na houdt, die toen als een gevaar werden be schouwd, maar inmiddels in progressieve kring gemeengoed zijn geworden." Een uitvoerig interview ook met Mies Bouwman. Over de Vara: „Ze zouden me niet kwijt moe ten willen. Als ik van een ande re omroep een aantrekkelijk aanbod krijg, ligt het voor de hand dat ik dat aanneem. Om dat te voorkomen, heb ik ge zegd dat het leuk zou zijn ach ter de schermen te adviseren. Tegen een kleine vergoeding. Het gaat niet een om het geld. het was gewoon omdat ik aan de gang zou zijn. Zo krijg ik ideeën. Maar niets op gehoord." De nieuwe Linie opent met een In terview met Max van der Stoel. Minister van buitenlandse za ken. die het „verreweg het ver standigst vindt dat Nederland in de Navo blijft." Hij zegt: „Het alternatief is namelijk minder gunstig. Het zou geen neutraal Wet-Europa zijn, maar een Eu ropa waarin Britten en Fransen hun atoombewapening zouden opvoeren, of een Europa met een Europese atoommacht. Dat zou de spanning tussen oost en west alleen maar vergroten." advertentie van Chileense wijn exporteurs. „Zijne koninklijke hoogheid prins Bernhard van Nederland heeft zojuist een be langrijke partij Chileense wijn besteld. Bestemd om de uitge putte voorraden fijne Franse wijnen van de koninklijke wijn kelders uan tc vullen. Dat is een voorbeeld te midden van vele..." Aangaande de komende troonrede wordt voorspeld „De grote moeilijkheid waarmee dit kabi net te kampen krijgt, zal zeker zijn dat de fiscale maatregelen die het gaat nemen, ook pijn veroorzaken bij die groepen van ons volk, die juist in dit kabinet hun vertrouwen hebben gesteld. Accent laat niemand minder dan prof. Beel, vroeger vuak als „de onderkoning" aangeduid, het herdenkingsartikel over konin gin Juliana schrijven, „De plaats welke wij tc midden der andere volkeren innemen, dan ken wij mede aan haar. Zij wist tegenover de wereld om ons heen, bij alle verdeeldheid, onze nationale eenheid te vertolken. Met haar echtgenoot heeft onze koningin (ieder van hen op ei gen wijze) in het buitenland een goodwill gekweekt waarvan wij bij voortduring de vruchten plukken. Hun bezoek aan Indo nesië is hiervan een treffend voorbeeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7