£eid6e@oina/fil MINDER NIEUWE WONINGEN. MEER VERNIEUWBOUW Watergebruik moet worden afgeremd Extra steun voor langdurig werklozen GERZON IS NU OFFICIEEL FAILLIET Bouwbeleid tot 1977 Nixon negeert bevel ombanden af te geven Duikboot lisrt vast op bodem van oceaan Ie JAARGANG No. 119595 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. 'telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Poppenspel; 21.00 uur Dick Cavett; Wilhel- mina, documentaire. Ned II: 19.05 uur Daktari 20.20 uur Het sein staat op rood, tv- spel, 21.20 uur Zizi Jeanmaire, show. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar aanvanke lijk ook nog hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Mini mumtemperaturen ongeveer 11 graden, maxima morgen rond 19 graden. Vrijdag: zon: 05.50»—19.30; maan: 10.11—20.10. Hoogw. Schev. 4.52 —17.17; laagw. 0.48—13.02- AMSTERDAM Met het uitspreken van het faillisse ment over Gcbr. Gerzon's Modemagazijnen is gisteren het doek gevallen over het oude en bekende modehuis. De aanvraag om surséance van betaling is afgewezen. Het bedrijf heeft thans een schuld van bijna 9,8 min, waartegenover nauwelijks meer activa staan. Na de afwijzing van overheids steun, die ook stopzetting van de bankkredieten tot gevolg had, zijn nu de geld middelen totaal uitgeput. Overnemingsbesprekingen hebben geen succes gehad. Voor het gehele personeel van ongeveer 415 man is ontslag aangevraagd. De salarissen zijn door de Be drijfsvereniging veilig ge steld tot het eind van de wettelijke opzegtermijn. Het zal zeker voor het oudere personeel (de helft is ouder dan 45 jaar) niet gemakke lijk zijn weer aan de slag te komen. Gepoogd wordt nog, een of meer filialen af zonderlijk te verkopen, wat ook gunstig zou.kunnen zijn voor het personeel. Nog niet te zeggen is of en wan neer ér nog een liquidatie verkoop zal plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad van de Waterstaat acht 't noodzakelijk dat op korte teermijn maatregelen worden getroffen om 't waterverbruik af te rem men. Met deze maatregelen mag niet gewacht worden tot het waterverbruik zo'n omvang heeft aangenomen dat de voorraden tekort dreigen te van de urgentienota milieuhygiëne". In deze nota ander soort watercloset (zoals in Zweden) dan de schieten. staat, dat bezinning over een mogelijke matiging thans gebruikelijke. De opvatting van de Raad van de Waterstaat -ad- van het waterverbruik actueel kan worden. In een verhoging van de watertarieven ziet de viescollege van de regering in waterstaatzaken- is Volgens de Raad van Waterstaat kan reeds een raad weinig heil. In dit verband wordt verwezen neergelegd in een rapport, dat nu in de openbaar, aanzienlijke besparing op het gebruik van water naar de benzineprijs. Die stijgt om de haverklap, heid is gebracht met het oog op de behandeling worden verkregen door het installeren van een maar het autogebruik wordt er niet minder door. Duizenden mensen vonden gisteren op het spitsuur de weg in de ondergrondse van New York versperd omdat een deel van de zoldering op de spoorbaan was gevallen. In de tunnel en in het centrale station hing een verstikkende stofwolk, waardoor som migen ademhalingsmoeilijkheden kregen en van zuurstofmaskers gebruik moesten maken. Van der Stoel drinkt geen Angola-koffie DEN HAAG Minister van Bui tenlandse zaken. mr. Max van der Stoel (PvdA) drinkt thuis geen Angola-koffie van Albert Heyn. ZEjn eerste indruk is dat Albert Heyn die er eerst vanaf heeft gezien Angola-koffie te im porteren nu een mot zo verstan dig besluit heeft genomen wel weer Angola-koffie in de ver koop te brengen. De Nederlandse bewindsman ver klaarde dit tegenover journalis ten tijdens een cocktail met 45 Nederlandse ambassadeurs op de Haagse golf en country club in Wassenaar. „Ik zelf zal geen Angola-koffie drinken" zo herhaalde hij, maar ik vind dat iemand die met alle geweld toch deze koffie wil drin ken, niet imet geweld weerhou den mag worden om deze te ko pen. De 'minister vindt boycot acties van bepaalde artikelen uit bepaalde landen in zoverre goed, wanneer hierdoor een gro te laag van de gemeenschap ge confronteerd wordt met de pro blematiek in die landen. Maar liever ziet hij acties op interna tionaal niveau zoals via de Vei ligheidsraad. Het is dan echter wel zaak dat de belangrijkste j handelspartners van het betrok ken hand meedoen. We zien nu in de internationale boycot met j Rhodesië een groot gat. omdat Zuid-Afrika niet meedoet", al-1 dus de minister. Bankrover betreurt STOCKHOLM (AP) De Zweedse bankrover Jan Erik Olsson, die tezamen met de uit de gevangenis gehaalde Clark Olofsson vier gijzelaars dagenlang in een bankkluis gevangen heeft gehouden, heeft bij het verhoor gezegd het te betreuren zich ooit te heb ben overgegeven. Hij vindt dat hij had moe ten volhouden. Hij heeft verder alle beschuldigingen ontkend en gezegd niet schuldig te zijn aan ontvoe ring of onwettige bedrei ging. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft ter be strijding van de uitzonderlijke werkloosheid een maatregel af gekondigd waarbij loonsubsidie wordt gegeven voor moeilijk herplaatsbare en langdurig werkloze werknemers. De regeling die op 1 september zal ingaan houdt in, dat dertig procent van de loonkosten als subsidie wordt verleend aan werkgevers die bereid zijn een niet of moeilijk plaatsbare werkloze in dienst te nemen. Langdurige werkloosheid, in het bijzonder wanneer deze langer dan een half jaar duurt, wordt maatschappelijk onaanvaard baar geacht. De regeling geldt echter alleen bij plaatsing van werknemers in functies waarbij de loonkosten inclusief sociale lasten niet meer bedragen dan 35000 gulden op jaarbasis. Voor zover die werknemers jonger zijn dan 45 jaar geldt de beperking, dat zij langer dan zes maanden onon derbroken als werkloos moeten zijn ingeschreven. Voor 45-Jari- gen en ouder wordt dertig pro cent subsidie (met een maxi mum van tienduizend gulden) verleend gedurende een vol jaar. Voor jongeren onder de 45 jaar eveneens dertig procent subsidie (met een maximum van vijfduizend gulden) gedu rende een half jaar. INDIA—PAKISTAN Kwestie van «evaügienen o C geregeld NEW DELHI (AP) Op grond van de overeenkomst tussen Pa kistan en India, die dinsdag werd ondertekend, zullen de 90.000 Pakistaanse gevangenen, die sinds de oorlog van decem ber 1971 in India worden vastge- houden, zo spoedig mogelijk worden gerepatrieerd. Van onze parlementaire re dactie Den Haag Het bouwpro- gramma voor de eerstko mende jaren van dtj nieu we bewindslieden voor Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening wordt ge kenmerkt door: - geleidelijk afname van het aantal te bouwen nieu we woningen (nieuwbouw) - in dezelfue mate opvoeren van de restauratie van be staande woningen (ver nieuwbouw. - in versneld tempo afbra ken van krotten Uit een vandaag verschenen nota van minister Gruijters en zijn staatssecretarissen Schaefer en Van Dam („De woningbouw in de jaren 1974 tot en met 1977") wordt voor 1974 een nieuwbouw van 135 h 140.000 woningen aan- Een archieffoto van de Britse mini-onderzeeboot, die met twee bemanningsleden aan boord vastzit op de bodem van de Atlan tische Oceaan ten zuidwesten van het Ierse Cork. O LONDEN „Pisces III", een Britse mini-onderzeeboot die een moederschip helpt bij het leggen van kabels op 150 mijl ten zuid westen van Cork in het zuiden van Ierland, heeft meegjedeeld dat hij niet meer b"'"n kan ko men. De twee bemanningsleden van de Pisces zijn gezond en wel. De mini-onderzeeboot beschikt over alle faciliteiten voor lijfsbehoud. Om te helpen bij het reddings werk is een andere onderzeeboot vanuit Schotland naar Cork overgevlogen. De positie van de Pisces is door middel van een boei aangegeven. De beman ningsleden van de mini-onder zeeër zijn de 28-jarige Roger Ralph Chapman die getrouwd is en geen kinderen heeft, en de 35- jarige Roger Mallinson, die ge trouwd is en drie kinderen heeft. De ontwerpers en bouwers van de Pisces III zijn international Hydrodynamics ltd. in Vancou ver, Canada. gekondigd, voor 1975 van 230 135.000 woningen en voor 1976 van 125 it 130.000 woningen. Daarentegen stijgt de vernieuw bouw aanzienlijk: in 1974 wordt begonnen aan 27.000 woningen, in 1975 aan 37.000 woningen en in 1976 aan 45.000 woningen. Voor het realiseren van dit pro gramma zijn minder bouwvak kers nodig dan thans in de wo- nigbouw werken. Maar volgens de bewindslieden werken er thans uitzonderlijk veel, wat mogelijk was door arbeids krachten aan andere bouwsecto. ren te onttrekken. In de nota wordt de behoefte aan WASHINGTON (AP) President Nixon zal weigeren het bevel van de rechter in het Watergate proces, John Siri ca, op te volgen om de bandopnamen van de gesprekken in het Witte Huis te overhandigen, zodat de rechter ze persoonlijk zou kunnen inspecteren. De advocaten van het Witte Huis overwegen in hoger beroep te gaan tégen hét bevel van de federale rechter John Sirica. Het was de eerste keer in de ge schiedenis van de Verenigde Staten dat een rechter een pre sident heeft bevolen iets te overhandigen terwijl de presi dent daar bezwaar tegen heeft. Nixon heeft gezegd dat het vrij geven van documenten en band jes inbreuk zou maken op de vertrouwelijkheid van het presi dentschap. Rechter Sirica zei in zijn uit een beter woningmarktonder zoek onderstreept. De bewindslieden hebben het voornemen het aanbod van wo ningen, zowel oudbouw als nieuwbouw, zo goed mogelijk aan te sluiten op de Het blijkt dat in de nieuwbouw goedkope woningen en woningen met een hoge huur, alsmede wo ningen met 2 3 kamers en grote woningen ondervertegen woordigd zijn. Er zullen volgens de bewindslieden veel kleine, goedkope woningen en relatief veel grote woningen met hoge huren gebouwd moeten worden. Dat eist nadere studie, met name het bouwen van eenvoudi- Nieuwe kenteken bewijzen Den Haag (ANP) Met ingang van 3 september zullen nieuwe kentekenseries worden uitgege ven, waarbij de letters tussen de cijfers worden geplaatst. Voorlopig worden deze nieuwe kentekens alleen gebruikt voor personenwagens. Do bestaande kentekenseries met de letters voor en achter de cijfers blijven in gebruik. Kind met staart KATMANDOE (AFP) In een dorpje in Nepal. 280 km van de hoofdstad Katmandoe, heeft men een meisje van een jaar oud ontdekt dat een staart heeft van 45 cm. Dit meldt het Nepalese persbureau. De staart, die aan het uiteinde een bosje haar vertoont, groeit met het kind mee naarmate dit groter wordt. Het meisje is verder lichamelijk volkomen normaal. BON m.l.v. -als nieuws kwartaalabonnee Stuur de 4-kleurenballpoint naar: -Naam- Adr«s Adres- Woonplaats: Woonplaats LEIDSE COURANT v

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1