Karakter hockeyers gaf de doorslag: 2-1 REHABILITATIE VOOR NEDERLANDS ELFTAL Ron Steens nieuwe vedette Oranjeteam SPORTTOTO NASTASE DOOR EIGEN BOND BEBOET MET 5000 DOLLAR TRAINER VOOR STRAFCOMMISSIE VAN DE NDR DONDERDAG 30 AUGUSTUS lsf/3 LEIDSE COURANT PAGINA 13 AMSTELVEEN Jeroen Zweerts was er zich niet van be wust, maar zijn doeltreffende actie tegen Engeland kreeg het etiket honderste treffer in dit toernooi om de wereld beker opgeplakt. Maar dat was, uitgezonderd voor louter statistische gegevens verzamelende lieden, in feite vaa weinig importantie. Veel belangrijker was dat Nederland iuist dankzij deze treffer met opgewekt gemoed de halve finales van dit zo perfect georganiseerde evenement kon binnen stappen. Fier, en met opgeheven hoofd, want lou ter op karakter werd deze mijlpaal bereikt, niet dankzij een duwtje in de rug van Vrouwe Fortuna. Eén punt tegen de Bitten zou vol doende zijn geweest, maar Ne derland, geladen tot en met, wilde meer, wilde bewijzen dat het terecht halve finalist zou worden. De beslissende slag werd daarop een happening van de eerste orde. Vergeten was dat de voorgaande vier duels Engelse formatie onder druk gezet en slechts door veel man schappen in de defensieve stel lingen te posteren, konden enke le supergaaf geconstrueerde Ne derlandse aanvallen ontrafled worden. Dat lukte ook, zij het ten koste van slechts twee straf- corners. danig het krachtenreser- Toen deze geen rendement ople- voir hebben geknabbeld, reid om desnoods op het tand vlees het gestelde doel te 'berei ken, bonden de volgelingen van Ab van Grimbergen de strijd aan. Met enkele tactische foef jes om de Engelsen, die het Ne derlandse spel naar ze dach ten geheel gedetermineerd had den, te verrassen. Frans Spits waj?* speelde nu op de linksbuiten- p plaats, en ook het corners ne- Gevaarlijkst mende trio week af van de oor- Oranje bleef het gevaarlijkst: uit aen, maakte Oranji fout te gaan jagen, zichzelf voot bij te lopen Koel en nuch ter werd aan succes gebouwd, waarbij de wetenschap, dat een gelijkspel voldoende zou zijn om de Engelsen d* weg naar de laatste vier te versperren, moge lijk onbewust een ruggesteuntje spronkelijke samenstelling. Eni ge baten hiervan bleven voorlo pig uit, omdat Oranje een kwar tiertje nodig had om de zenu wen te verbannen. Met het of fensief-concept weer een viermans-voorhoede werd de van Ron Steens dook Paul Litjens over de bal, Frans Spits reikt* twee keer net iets te kort om de score open te kunnen breker, en Andre Bol huis kogelde in de 55ste minuut, hoog over. Maar ook nu weer kwam succes onverwacht aan de andere kant. invaller Long kreeg even de vrijheid en daar maakte hij gre tig gebruik van. 0—1. „En toen dacht ik: „Het is gebeurd", ver telde Frans Spit*. En Ties Krui- ze: „Ik dacht dat ik het in mijn broek deed. Maar het flitste ook door mijn hoofd: Er hoeft maar één goede strafcorner te komen en de zaken staan weer gelijk". Dat gebeurde ooi twee minuten na Long's openings-treffer. Ne derlands derde korte hoekslag werd door Frans Spits voorge zet, door Koen Kranenberg met de hand gestopt en door Ties Kuize wie anders ingesla gen: 1—1. Kruize: „Het is dan enorm als je bij zon stelling een strafcorner zo koelbloedig kunt nemen. Geweldig goed aangegeven, geweldig goed ge steld ook". Nederland was op dat moment in feite al binnen, maar het wenste toch nog het maximale te oogsten van alle inspanningen. Hetgeen vijf mi nuten voor het einde ook ge beurde. De vierde strafcorner, natuurlijk weer door Kruize in geslagen, ketste af op de leg- guards van doelman Mills, Frans Spits zette de bal ander maal voor en Jeroen Zweerts was een koelbloedige afmaker: Het Wagenerstadion stond op zijn kop, uitzinnige vreugde ook bij de stralende Nederlandse elf met begeleiders. Frans Spits zie bijvoorbeeld: „Puur op karak ter hebben wij die twee goals gemaakt. En Ties Kuize: „Wat con pot. Gaaf he?" En manager Hans Schnitger tenslotte: „Dat was inzet, dat was fighting spi rit". Amstelveen in cijfers De uitslagen en standen van het hockeytoernooi in Amstelveen zijn: Heren poule A: West-Duits- landJapan 10; India —Spanje 2—0; Nieuw Zee land—Kenia 2—2; poule B: NMederland—Enge land 21; BelgiëMalei sië 30; Pakistan—Ar gentinië 6—0. Stand: Poule A: W. Duits land 59; Inida 58; Spanje 56; Nw. Zeeland 54; Kenia 52; Japan 5—1; Poule B: Pakistan 59; Nederland 57; En geland 5—4; België 54; Maleisië 5—3: Argentinië 5—3. Dames: West-Duitsland— Nederland 10; Ver. Sta tenFrankrijk 20; Nw. ZeelandAustralië 40; EngelandBelgië 40; Stand: Engeland 4—7; Australië 46; Nederland 45; Nw. Zeeeland 45; W. Duitsland 4—5; Ver. Staten 42; België 4—2; Frankrijk 4—0. Willy Brokamp, die uitstekend acteerde, i t liet openingsdoelpunt voor zijn rekening. Er zouden er nog z DEVENTER Het Nederlands elftal heeft zich gerehabiliteerd. Weliswaar bedroeg het verschil waarmee IJsland in de tweede ontmoeting voor de voorronde van de strijd om de wereldtitel werd verslagen slechts twee doelpunten meer dan een week eerder te Amsterdam (8—1 tegen toen 50), maar de wijze waarop Oranje zich te Deventer presenteerde was 100 pet positiever. Met een wilskrachtige Johan Neeskens en de geniale Johan Cruyff als onbetwiste uitblinkers speelde de Neder landse formatie bij vlagen briljant. De 20.000 toeschouwers in het sfeervolle sta dion van de Go Ahead Eagles kregen ech ter niet alleen oogstrelende combinaties te zien, maar ook enkele doelpunten, zoals ze niet alle dagen worden gescoord. Dat dubbele cijfers uitbleven, werd don ook graag op de koop toe genomen. Het ap plaus was na afloop terecht voor Oranje, dat met een totaal score van 13—1 beide ontmoetingen met IJsland afsloot en daar door het doelsaldo zodanig opvoerde, dat België na vier wedstrijden in groep 3 van de eerste plaats werd verdrongen. Aanvallend klopte het zonder Piet Keizer en Johnny Rep opvallend veel beter. Dat was in de eerste plaats de verdienste van de formidabele Cruyff, maar toch ook van René van de Kerkhof en Willy Brokamp, die zich als wendbare en moeilijk af te stoppen buitenspelers onderscheidden. Geen antwoord Op de snelheid in het Nederlandse aanvals- spel - er werd meer gebruik gemaakt van de dieptepass dan' vorige week en er werd veel meer geswitcht - had de IJslandse defensie geen antwoord. Vooral In de eer ste helft en in het laatste halfuur wisten de amateurs vaak niet waar ze het moesten zoeken. !n de zestiende minuut bereidde Cruyff met een magistrale rush vanaf de rechtervleugel het eerste doelpunt voor. Zijn voorzet werd door Rene van de Kerk hof en doelman Olafsson gemist, maar de bal belandde voor de voeten van Brokamp, die beheerst inschoot (1—0). Op dat moment liep doelman Piet Schrijvers al met een aanzienlijk verband om zijn hoofd. Hij was bij een riskante redding dusdanig door Hallgrimson geraakt, dat verzorger Pierre van den Acker drie minu ten nodig had om hem weer op de been te krijgen. Niet foutloos Het doelpunt van Brokamp vormde de inlei ding tot een voortdurende stormloop in de richting van de dappere, maar weer niet foutloos werkende Olafsson. Na 20 minuten kopte Van Hanegem de bal na een voorzet van Neeskens terug naar Cruyff, die vun verre via de binnenkant van de paal scoor de (2—0) en 120 seconden later stelde Hulshoff clubgenoot Neeskens In staat de stand koppend op 30 te brengen. Het fraaiste doelpunt vloeide na en half uur voort uit een vlekkeloze dieptepass van Van Hanegem. Cruyff kopte eerst centrum verdediger Kjartansson op snelheid en gaf vervolgens Olafsson geen kans 4—0. De IJslandse tegentreffer viel kort nadat Arie Haan van ver ontstellend hard tegen de lat had gekogeld. Dat gebeurde in de tijd, welke de Finse Hirvinieml wegens en kele blessures bijtrok. Krol verspeelde de bal in de middencirkel op kinderlijke wijze aan Lcifsson, die linksbui ten Geirsson onmiddellijk aan het werk zette. Omdat Schneider meende te kunnen volstaan met een appel voor buiten spel, kwam de beste speler van het IJslandse team oog in oog te staan met Schrijvers. Geirsson, snel en in zijn bewegingen herinne ringen oproepend aan Inter's, fameuze Jinksbuiten van weleer Mario Corso, rond de het karwei bijzonder vakbekwauem af door Schrijvers te ontwijken en beheerst te scoren: 14. Onder de voet In de eerste fase van de tweede helft leek het er even op, dat Oranje zijn tegenstan ders finaal onder de voet zou lopen. Bin nen drie minuten werden twee doelpunten greallseerd. Rné vun de Kerkhof scoorde met zijn zwakke linkerbeen zijn eerste doelpunt als international na een pass van Van Hanegem. Even later werd de bul na een overtreding van Slgurvlrsson tegen Brokamp terecht op de penalty-stip gelegd. Schneider gaf Olafsson geen kans: 1—6. Cruyff en Brokamp brachten de eindstand vervolgens op 18. Ondanks het grote verschil bleef de wed strijd tot het einde als kijkspel aantrekke lijk. Een kopbal van Cruyff spatte in de laatste minuten op de lut uiteen, terwijl aan de andere kant de geconcentreerd spe lende Schrijvers de aandacht op zich ves tigde door stijlvol te reageren op een on verwachte knal van invaller Oskursson. TON VAN DALEN (ADVERTENTIE) DE RONDE VAN GOUDA Jlfe? vele minuten voorsprong op het peleton is Derk Makkeroms, trouw bijgestaan door ploeggenoot Wimpie v.d. Bijl, op weg naar de eindstreep. Overtuigd van hun zekere zege, zagen de beide dappere rijders kans tussendoor even een opkikkert je, in de vorm van een goed stuk kaas uit het vuistje, te nuttigen. Derk wist uiteindelijk als eerste %te finishen. Wimpie werd verdiend tweede. Dankzij kaas uil het vuistje .Wie zal het zeggen.(NZB-foto) DEN H.AAG Sporttoto nummer 3 van het afgelopen weekeinde heeft geen winnaar van de le prijs opgeleverd. De cijfers zijn: deelnemers: 436.130, bruto inleg 934.598,—. prijzenbedrag: 395.334,95, le prijs geen winnaars. Beschikbaar voor de 2e en de 3e prijs elk 148.250,60 12e prijs: 15 winnaars, die elk bruto 9.883.30 ontvangen: 3e prijs: 314 winnaars, die elk 472,10 per kclom entvangen. De premie ten bedrage van bruto 98.833,73 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 189 september bij lo ting toegewezen aan een van de 2e prijswinnaars. ,De premie van toto no. 6. ten bedrage van bruto 11.531, 41 is ten deel gevallen aan de houder van het formulier nummer N. 0104008. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 20.179,96. AMSTELVEEL Twee jaar geleden was Ron Steens landelijk gezien nog een volslagen onbekende hockeyer die in de Delftse tweedeklas ser Ring Pass een zeer verdienstelijk spelletje speelde. Datzelfde seizoen legde Victoria beslag op hem en in dat team was hij al spoedig onmisbaar. Zijn prestaties vielen zelfs zo op dat hij binnen de kortste keren een invitatie voor Jong Oranje op zak had. Ook in deze ploeg legde Steens voortdurend glanzende proeven van be- Tijdens de wedstrijd tegen Malei- kwaaniheid af, zodat het geen verbazing wekte dat de Rotterdam- sië werd Ron Steens in de twee- mer vorig jaar zijn debuut in de Nederlandse elftalselectie mocht maken. zelf elke dag traint, regelmatig aan gewichttraining. „Dat doe ik pas sinds 3 maanden", ver telt Steens. „Ik geloof dat dat een zeer goede uitwerking kan hebben". Dit voorjaar kwam de grote en definitieve doorbraak voor de 21-jarige Steens. Hij maakte deel uit van de Oranjeformatie Niet ZO naUW die aantrad tegen Schotland, België en West-Duitsland. Bij zijn derde optreden in het natio nale team smaakte Steens het genoegen de enige en winnende treffer tegen de Olympische kampioen te maken. Vanaf dat moment is Ron Steens een niet De student economie heelt In de veelal studentikoze hockey- wereld, waar het vaak niet zo nauw wordt genomen met een serieus levenspatroon voor de sport, is Ron Steens een uitzon dering. de helft ingewisseld voor Lee- fers. Daarme accentueerde Van Grimbergen het belang van de Rotterdammer voor zijn ploeg. Want de coach wilde gis teren tegen Engeland het volste rendement trekken uit zijn ta lentrijke middenvelder, die door zijn grote inzet vermoeid dreig de te raken. Ru gnum mer 14 weg te denken figuur het Nederlandse elftal. Hij is op het middenveld een belangrijke schakel, die in de eerste vijf duels van Nederland in het we- reldtoernooi in Amstelveenuit- stekend functioneerde. In de ontmoetingen met Argentinië en Pakistan was Steens zonder meer de uitblinker. Veelzijdigheid De grote kracht van Ron Steens is zijn veelzijdigheid. Begonnen als vleugelverdediger werd hij later als verdedigende midden velder opgesteld, maar al spoe dig bleek dat hij aanvallend even grote kwaliteiten had. Dat leidde ertoe dat coach Ab van Grimbergen Steens in de wedstrijd tegen België zelfs in de spits opstelde. De Rotter dammer maakte weliswaar geen enkel doelpunt, maar had wel een aandeel in alle vier treffers. „Ik gelooi". ent Steens, „dat ik kan ik all-round ben. Maar ik heb Het rugnummer groot deel van zijn leven afge stemd op de sport waarin hij de top haalde. (Steens voetbalde zeer opmerkelijk bij Leonidas en kan redelijk tennissen). Met de Hagenaars Wouter Leefers en Derek Doyer doet Steens, die In het Nederlands elftal speelt Ron Steens met rugnummer 14. Een toevallige samenloop van omstandigheden leidde er toe dat hij dit shirt draagt, maar het kan een symbolische beteke nis krijgen. Steens heeft het in zich om uit te groeien tot een van de beste hockeyers van ons land. RON STEENS ,,Ja, het is eigenlijk wel voorspoedig gegaan" Zelf is hij voorzichtig. „Ik heb het gevoel", zegt hij, „dat ik nog steeds vooruitga. Maar hoe lang zo'n stijgende lijn zich kan voortzetten, is nooit te zeggen" Ron Steens, de aanstaande nieuwe vedette van het vaderlandse I hockey wat velen in hem zien heeft nog niet zo stilge staan bij zijn spectaculaire op mars van een tweedeklasser naar het Nederlands elftal. Hij heeft het als iets vanzelfspre kends ervaren. Geconfronteerd met zijn snelle doorbraak zegt j hij: „Ja, het is inderdaad voor-j spoedig gegaan. Maar ik ben er niet verbaasd over. Toen ik een maal gemerkt had dat ik de j overgang van Ring Pass naar1 Victoria gemakkelijk kon opvan gen, is de rest eigenlijk vanzelf i gegaan." NEW YORK De associatie van tennlsprofessionals (ATP) heeft re Doemeen file Bastase, een van de beste spelers ter wereld, en de A ustraliër Ray Keidie geschorst voor alle toernooien In 1974, waar aan louter ATP-Lcdn deelnemen. Deze schrosing is beldoeld als straf voor het feit dat Nastase en Kei die niet meegewerkt hebben aan de boycot van het Wimbledontoer- nooi door de ATT-profs. Voorts moeten Nastase en Keidie respectie velijk 5.000 en 1.000 dollar boete betalen. Op dezelfde dag dat hij door de atp gestraft werd heeft Nastase zich schijnbaar onbekommerd geplaats voor de tweede ronde van Forest Hills. De Romeen, die zijn titel verdedigt, maakte korte metten met de Venezolan Humphrey Hose: 64, 6—3, 6—3. Smlili (VS)—Prol sy (Kr e_4 5o <Zwe>— Cnrrlnulon (VS) 6M 6- -I s (Spil) - 6-3: CCox (Gfc) Cnrnoco (SHI) <i 0—3; Dent -A 7—6 6 3:, Gontinn (V1S3)- 2 ,;-l 6-2; Dl hbs (VS) 6-3 6ï-',i %l 6-3. Gemotiveerd Op zijn weg naar de absolute top is Ron Steens ingenomen met de begeleiding van Pier Tania, die na het toernooi in Amstel-1 veen Ab van Grimbergen op volgt als coach van het nationa le team. Tania slaagt erin de spelers gemotiveerd te laten trainen en dat is iets waar Steens bijzonder op is gesteld. Door zijn serieuze aanpak van de training is Steens uitgegroeid tot een van de fysiek sterkste spelers van het Nederlandse team. Daardoor kan hij in elke wedstrijd van de eerste tot de laatste minuut alles geven. En dat is, daar is iedereen van overtuigd, heel wat. Het Neder landse team kan in de toekomst j nog veel plezier beleven van I Ron Steens. FRANK WERKMAN I DEN HAAG De beroepstrainer van volbloeds W. A. van Dijk uit Wassenaar moe: zich bin nenkort voor de strafcomrr. ssie van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport Veren ging verantwoorden omrlat de uitslag van een dopingsproef van de bij hem in (raining zijnde vijfjarige volbloed Coaldi na contra-exper tise positief bleek te zijn. Het werd Coaldi urnemonster afgenomen na haar in de Jol'y Maverick S-prijs. die op woemdag 27 Juni op de ren baan Duindigt werd gelopen. Hangend? de uitspraak van de strafcommissie is de trniners- vergunning van W. A. van Dijk met onmiddellijke ingang inge trokken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13