Rapport juristen: Mozambique is politiestaat Taboe Wereldraad voor Oost-Europa roept gemengde gevoelens op Korte metten Fijne kindergarderobe van Barbara Farber Kanselboodschap bij jubileum van koningin Voor 3de maal op de plaat Nieuwe partij moet naam Prinses Beatrix opende zilveren Antiekbeurs veranderen van VS DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Mozambique kan worden aan gemerkt als een politiestaat. Er is een internationaal en geen Portugees tribunaal nodig om de waarheid over de ver melde wreedheden van het Portugese leger vast te stellen. Zo luiden twee conclusies uit een rapport van de internatio nale commissie van juristen te Genève over „de geheime poli tie (DGS) in Mozambique". Het rapport bevat vele schok kende gegevens over het optre den van de geheime politie in Mozambique. De sectie inter nationale zaken van de Neder landse Raad van Kerken noemt dit rapport van de inter nationale juristencommissie na navraag op bevoegde plaatsen „correct en betrouwbaar". Het juristenrapport gaat uit voerig in op de activiteiten te gen en de vervolging van christenen in Mozambique. Het meldt een golf van arrestaties in juni 1972 onder de Afrikaan se geestelijkheid en leden van de niet-katholieke kerken. Het doel van de arrestatiegolf Ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig ambtsjubileum van koninging Juliana heeft de Raad van Kerken in Nederland een kanselboodschap opgesteld en die aan de ledenkerken aangeboden voor voorlezing in de diensten van zaterdag en zondag. De bisschoppen hebben de kan selboodschap overgenomen en haar ter «voorlezing aan de pa rochies aangeboden. De Neder landse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Ne derland maken geen gebruik van het aanbod van de Raad van Kerken. Zij hebben ter ge legenheid van het jubileum ei gen teksten opgesteld ter voor lezing in de kerken. In de korte kanselboodschap wordt geconstateerd, dat er alle reden is tot dankbaarheid met de wijze waarop de konin gin haar moeilijke taak als staatshoofd in de afgelopen kwart eeuw heeft vervuld. Ge noemd worden haar toewijding en bekwaamheid, haar begrip voor de vragen en noden van deze tijd, de warmte en inner lijke bewogenheid waarmee zij opkomt tegen onrecht en ver drukking. „In de woelige tijd waarin wij leven, is ons koningshuis het boven de partijen staande mid delpunt waardoor wij aan de eenheid van ons volk worden herinnerd", aldus de kansel boodschap. schijnt te zijn geweest om de gearresteerden - hun aantal wordt op ongeveer tweehon derd geschat - een bekentenis af te dwingen, dat zij hun ker kelijke organisaties gebruikten als een dekmantel om geld in te zamelen voor het bevrij- Alle betreffende kerken hebben dlngsleger van het Frelimo. deze beschuldiging krachtig ontkend. De internationale juristencom missie onthult in haar rapport mensonterende toestanden in de gevangenissen van Mozam bique. Het rapport citeert een arts die verklaard heeft, dat zieke gevangenen pas in een zodanige staat bij hem ge bracht werden, dat hij vrijwel niets meer voor ze kon doen. Anderen leden onder nerveuze stoornissen, zoals onsamenhan gende spraak, beven, nbe- heerst schreeuwen en zelfs ul- ledige mentale ineenstortingen, die voortdurend ook nadat ze waren vrijgelaten. Een van de bekendste kerkelij ke leiders, dominee Manganhe- la stierf op 11 december 1972 in de gevangenis. Hij was voorzitter van de synodale raad van de presbyteriaanse kerk. In Mozambique zijn de meningen verdeeld over zijn doodsoorzaak. De officiële ver sie is zelfmoord. In Afrika me nen de meesten. dat hij ver. moord werd. Sinds de bekendmaking van Manganhela's dood zijn nog drie andere gevangenen in de gevangenis gestorven. Beweerd wordt, aldus het rapport der juristen, dat zij allemaal zelf moord hebben gepleegd. „Zelfs wanneer deze bewerin gen allemaal zonder meer geaccepteerd worden, blijft de vraag over, waarom zovele ge vangenen ertoe gekomen zijn zich van het leven te beroven", aldus het rapport van de inter nationale juristencommissie. Prof. dr. H. Berkhof. Prof. dr. H. Berkhof heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het „minimalisme" van de verklaring van de Wereld raad van Kerken over „ge weld, geweldloosheid en de strijd om sociale rechtvaardig heid". Daarin zullen geen voorbeelden van onrechtvaar dige machtsuitoefening in com munistische landen worden ge noemd. Prof. Berfchof, die in Genève deelneemt aan de jaarvergade ring van het Centraal Comité van de Wereldraad waarvan hij als enige Nederlander deel uitmaakt, sprak van een „on verkwikkelijke taboetoestand". Van de andere kant wees hij erop dat de Wereldraad geen document mag publiceren, „waarvoor anderen de prijs moeten betalen", doelend op de bedreigde situatie van de kerken in de Oostblok-landen. Vele leden van het centraal co mité deelde de gemengde ge voelens van prof. Berkhof. Prof. dr. R. Mehl uit Straats burg pleitte voor „alles of niets". Indien men wel voor beelden uit niet-communisti- sche landen vermeldt, dan mag de Wereldraad naar zijn mening evenmin zwijgen over bepaalde praktijken in commu nistische landen. Anders kan men volgens hem beter ieder voorbeeld vermijden. De kerkelijke vertegenwoordi gers uit het Oostblok bleven zich echter eenstemmig verzet ten tegen iedere vermelding van Oost-Europa in de verkla ring. Hoewel verscheidene sprekers zich afvroegen of de Oosteuropese vertegenwoordi gers nog wel geloofwaardig zijn, wanneer ze zonder enig compromis iedere kritiek op de regeringen van hun landen blijven afwijzen, besloot het comité tenslotte slechts Zuid- Afrika. Latijns Amerika, Noord-Ierland, het Nabije Oos ten en de Verenigde Staten te vermelden als landen waar ge weld wordt gepleegd. Hier over zei de Amerikaan dr. W. Thompson: „Wij hebh»n de vrijheid het bij ons heersende systeem te kritiseren en we weten dat anderen niet zo vrij zijn. Maar we hebben k de vrijheid onszelf Deperkingen op te leggen. Dit was in dit geval nodig, met het risico dat de Wereldraad van kerken op nieuw eenzijdigheid zal worden verweten". Metropoliet Juvenali van Mos kou sprak de verwachting uit dat er tijdens de geplande con sultatie van de Wereldraad over de rechten van de mens voldoende materiaal aanwezig zal zijn om eventueel ook een uitspraak te doen over Oost- Europa. KERK EN WERELD De drie joodse kerkge nootschappen in Nederland zijn diep geschokt door de „mens onterende wijze waarop Rus sen zich gedragen tegenover Israëeliërs en joden in het al gemeen tijdens de universiade te Moskou". In een telegram aan de minister-president en de ministers van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en van buitenlandse za ken doen de voorzitters een dringend beroep op de rege ring hiertegen een woord van protest te laten horen. Aan de katholieke theologi sche hogeschool te Amsterdam zijn geslaagd voor het kandi daatsexamen theologie: J. A. H. van Banning, Nijmegen; H. L. Bleijendaal, Heemskerk; H. G. I. Helsloot, Amsterdam (cum laude); A. J. M. Hen driks, Rotterdam; L. J. M. Ne- derstigt, Haarlem; C. A. De Ruiter. Groningen; W. H. J. van Stiphout. Veghel; P. J. Stouthandel. Nijmegen en J. J. v. d. Voort uit Den Haag. Voor het baccalaureaatsexamen slaagde N. H. J. Raaphorst, Kwintsheul. De theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Nederland te Kampen heeft voor het komend studiejaar een record aantal meisjes als eerstejaars ingeschreven, na melijk vijftien van de vijftig nieuwelingen. Er waren al een entwintig vrouwelijke studen ten op een totaal van ongeveer vierhonderdveertig. De hoge school kreeg In 1964 haar eer ste vrouwelijke student. Onder het motto „de kriti sche en geestelijke functie van de katholieke universiteit" wordt tot 2 september het tien de wereldcongres van de ka tholieke universiteiten gehou den in Salamanca. In totaal nemen honderddertig rectoren en professoren deel. Aanslui tend is er een vergadering van vertegenwoordigers der theolo gische faculteiten uit de hele wereld, waaraan decanen en professoren deelnemen. Samen met het Vatikaan en de Raad van Europa zal het Internationale instituut voor schoolboeken in Braunschweig van 3 tot 7 september weer een conferentie houden over de weergave van de kerk- en godsdienstgeschiedenis In West- europese geschiedenisboeken. Twee kerkhistorici van naam, namelijk prof. dr. Bernd Möl- ler uit Göttingen en prof. dr. Erwin Iserloh uit MUnster zul len de stand van het onderzoek uit protestantse en katholieke hoek belichten. Amsterdam Kindermode mag niet te dicht bij de vol wassen mode staan denk maar aan de zielige scholier tjes in maxi-jasjes van enke- - Ie jaren geleden! maar toch kan zij bepaalde trends niet over het hoofd zien. Be langrijk is verder, dat het kind zich er lekker in voelt, en dat moeder tevreden is over slijtvastheid en gemak kelijke wasbaarheid. Moeder zal haar eigen geruite panta lon misschien niet zo gauw een sopje geven, maar die van haar spruit kunnen vlot in de was als ze tenminste van Barbara Farber afkom stig zijn. Barbara werkt veel met rüiten van uiteenlopend formaat. Ze verschijnen als pantalon, als rokje, jasje of overhemd en omdat een ruit nu eenmaal verschillende kleuren bevat, is er een reeks van effen kle dingstukken in de bijpassen de tinten om met die ruitstof en met elkaar te combine ren. Zo zijn er dus verschillende kleurengamma's die onder ling wel raakpunten hebben, doordat sommige kleuren in verschillende van die ruit- stoffen voorkomen. De basis is meestal een goed zittende broek, met zijzak ken, wijd uitlopende pijpen en omgeslagen. Daarbij komt een overhemd of poloshirt en een stevige jumper of vest. Vaak is dit in kabels ge breid, maar in plaats daar van kan het ook boorden in verschillend gekleurde stre pen hebben. Voor buitenshuis komt er een jack of een jasje bij van ste vige wollen stof. of van borg (kunstbont, ditmaal vaak van lamsvachtachtig type) dat dan als garnering en als voering dient. Dit alles kan zowel door jon gens als meisjes gedragen worden, want in de leeftijd van 3 tot 13 jaar is dat on derscheid nog niet zo erg re levant. Toch zijn er ook en kele specifieke meisjesdin- gen, zoals klokkende jasjes met een tricotrandje boven de mouw als een klein, mo dieus schouderaccentje en zwierige klok- en plooirokjes. Natuurlijk blijft het te allen tijde mogelijk om precies de verkeerde dingen bij elkaar te kiezen, maar het wil me voorkomen dat ieder die niet volslagen gespeend is van gevoel voor kleur uit deze collectie een fijne garderobe voor het eigen kroost kan sa menstellen. SPRINGFIELD, Illinois (AP) James McCord, de man die ver oordeeld is wegens zijn aandeel in de inbraak in het hoofdkwar tier van de Democratische Par tij in het Watergategebouw, houdt een reeks lezingen om de kosten van zijn verdediging te dekken en om het publiek het Watergate-verhaal uit de eerste McCord houdt lezingen over Watergate Sangamon State College, waar hij een lezing zou houden. De studentenorganisatie die hem had uitgenodigd zei McCord 20C9 dollar te hebben betaald voor de lezing in de cafetaria van de universiteit. hand te laten horen. McCord McCord verklaarde dat een van gaf een persconferentie in het de redenen waarom hij de 'lezin- Tweemaal reeds had de Rijkspolitiekapel zijn prestaties op een langspeelplaat laten vastleggen. Met het zilveren jubileum |n zicht (volgend jaar bestaat de kapel 25 jaar) is er een derde plaat van de persen gekomen: simpel "De 'RljkspolltiekapeP' getiteld, maar met gevarieerd progrum dat nog eens laat horen wat er op het gebied van amusementsmuziek met houtblazers, koperblazers en een drumband mogelijk Is. Kapitein J. Schaap en wachtmeester B.Groeneveld, die respec tievelijk de kapel en de drumband dirigeren, beschikken over uitstekend materiaal. Dit blijkt niet alleen in het ensemblewcrk maar ook op momenten dat trombones (in "Whirligig") of trompetten (in "Trumpettango") een soliërende rol spelen. Ka pellid W.J. Rasch laat zijn kundigheden zowel horen als vibra- fonist in "Canadian Sunset" als aan het klavier in "Etude in boogie", vooral in de laatste kwaliteit levert de heer Rasch een virtuoze prestatie. De plaat brengt niet alleen een concert, maar ook een beetje show; de manschappen van de kapel leveren in "Mexicano mambo" een vocale bijdrage en het begin van het geestige "Arrangers holyday" wordt een complete act. Bewerkingen winnen het op de plaat van oorspronkelijke com posities, maar de arrangementen klinken goed en maken geen inbreuk op de goede stijl. De plaat werd uitgebracht door DU- RECO onder het label "Elf provinciën (no. 8.5—49). De persing is goed en de akoestische weergave heel redelijk; men moet in de stukken waar kopergroepen als solo-groep naar voren ko men. wel even met de timbreknoppen werken, om de ideale klank uit de luidsprekers te krijgen. De in Amsterdam wonende Amerikaanse kinderkledingontwerpster Barbara Farber werkt in haar nieuwe collectie veel met ruiten en effen stoffen in de bijpassende tinten. Veel jacks en jasjes zijn gevoerd met kunstbont. een exemplaar in goud aan de prinses aangeboden werd door voorzitter J. Schulman. Tevoren was de penning in zilver in ont vangst genomen door de burge meester van Delft. Bovendien heeft de vereniging die reeds 25 jaar te gast is in het Prinsen hofmuseum een bedrag van vijf entwintigduizend gulden ter be schikking van dit museum ge steld waarvoor reeds een aan koop is gedaan in de vorm van een keramische wijnkruik uit de achttiende eeuw. De opening van de tentoonstelling geschiedde onder belangstelling van een groot aantal genodigden. DEN HAAG De politieke partij I die dit jaar onder de naam „Vrije democraten" werd opge- I richt, zal voortaan „Liberaal-de- j moc.-atische Partij" heten. Het blii'kt namelijk dat zich inmid dels een andere politieke groe- I pering als „Vrije Democraten" heeft laten inschrijven. Het be- i stuur van de ..Liberaal-demo- cratische Partij" heeft de Kies raad verzocht de n'euwe naam in het kiesregister in te schrij- j ven. Tot de oprichters van de nieuwe partij behoren prof. mr. J. Wes- sel uit Oegstgeest en E. H. i Schuyer uit Wassenaar. De heer I Wessel is een van de oprichters I van D'66. Hi tteorolf in oosten DELFT Prinses Beatrix heeft gistermiddag in het Prinsenhof- museum te Delft de 25ste oude kunst- en antiekbeurs geopend door een gordijn weg te trekken van een vitrine waarin zich een zilveren tafelservies uit het bezit middenstuk van een 419-delig zilveren tafelservies uit het bzit van het Koninklijk huis. Ter gelegenheid van deze j«*bi- leumbeurs heet H.M. de Konin gin 21 objecten uitgeleend die onder de titel „Koninklijk zil ver" de kroon vormen van de unieke collecties die tot en met 19 september in het Prin senhof uitgestald zijn. Het aan tal deelnemers bedraagt dit jaar 36. Voor dit Koninklijk Zilver is een aparte expositieruimte inge richt in de zaal van het schep- pend ambacht. Ter gelegenheid van dit jubileum dat samenvalt met het rege- ringsjubileum van koningin Ju liana heeft de Vereniging van Kunst- en Antiekhandelaren een penning laten slaan met het be kende embleem van de vereni- ging en de beurs erop waarvan NEW YORK (AFP) - Sedert en kele dagen heerst or in het oos ten van de VS een hittegolf die het kwik in sommige gebieden tot een recordhoogte van 38 gra den deed stijgen. In kantoren, winkels en fabrieken kan de air conditioning de temperatuur niet draaglijk meer maken daar de elektriciteitscentrales niet voldoende stroom kunnen leve- ren. Con Edison die het gebied van New York van elektriciteit voor- ziet, heeft al een beroep op de bevolking gedaan het verbruik te beperken. In de straten van New York ver zend arbeiders in de automo bielfabrieken het werk vanwege de hitte neergelegd. In de straten van New Rork ver frissen de kinderen zich met water uit de brandslangen. gen hield een gebrek aan geld was. Hij zei dat bij tussen de 70.009 en 100.000 dollar aan zijn advr a «n moest betalen. Hij gaf - dat hij ongeveer 20 le zingen "fhouden en dat hij neg i 40 uitnodigingen had van Vteiten. De 54-ja- rige McCord .s veroordeeld we gens zijn aandeel in de Water- gate-inbraak, maar de straf maat is nog niet vastgesteld. UITSTEL VAN KORT GEDING OUTSPAN-ACTIE DEN HAAG Het kort geding dat het levensmiddelenbedrijf j heeft aangespannen tegen de Boycot Outspan Actie zal waar- j schijnlijk voor onbepaalde tijd woraen uitgesteld. De betrokken j advocaten zullen om uitstel ver- zoeken van het geding, dat vrij- j dagmiddag zou plaatsvinden. De BOA wil meer tijd hebben de j stukken te bestuderen. In ruil daarvoor heeft men beloofd de i actie niet te beginnen voordat I het geding behandeld is. I Nieuw Amsterdam Exploitatie hotelschip wordt erg duur ROTTERDAM Het is nog niet zeker of de gemeente Rotter dam het schip „Nieuw Amster dam" zal aankopen. Het schip, dat als hotel en congresruimte zou kunnen dienen, zal hoge ex ploitatiekosten met zich mee brengen, en de vraag is of de gemeente deze op zich zal wil len nemen. Volgens een accountantsonderzoek komen de vaste kosten op ruim vijf miljoen gulden per jaar. De congressen zullen niet meer dan een miljoen opleveren, en ruim vier miljoen zou terugverdiend moeten worden met (constant bezette) 446 hutten. In het gun stigste geval, bij een bezetting van 75 procent, blijft er nog een tekort van één miljoen gulden per jaar. De Holland-Amerika Lijn zou het sch p, dat 36 jaar geleden 14 miljoen gulden kostte, willen verkopen voor een bedrag tus sen 50 en 70 miljoen. KEITH BOND, organist van de Kathedraal te Blackburn (Groot Brittannië) geeft donderdag avond 13 september een concert op het orgel van de Fonteinkerk te Voorburg. Hij zal werken spelen van Louis Couperin, John Luge, William Boyce Joh. Mich. Bach, Joh. Seb. Bach, Samuel Wesley en Hendrik Andriessen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11