Schokkende gegevens over geheime politie Mozambique INTERNATIONALE JURISTEN: MOND- EN KLAUWZEER BEDREIGT EUROPA Heath in Ulster zwaar beschermd 1 Kort geding over Outspan-sinaasappels Juliana ging 20-maal bij „buren" op bezoek Vrijspraak FRANSEN NEMEN VIJFDE KERN PROEF I cDAGcVERS 1 MAGERE I VARKENSLAPPEN 1 500 gram4*# 110 VRIJDAG IN ROTTERDAM WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT rAGTNA 1 GENèVE (ANP) Mozambique kan worden aangemerkt als een politiestaat en er is een internationaal en geen Portugees tribunaal voor nodig om de waarheid over de vermelde wwreedheden van 't Portugese leger vast te stel len. Dit wordt gezegd in een rapport van de internationale commissie van juristen te Genève, getiteld: „De geheime politie (DGS) in Mozambique". Het bevat vele schokkende gege vens over het optreden van de geheime politie, die voorheen De sectie internationale zaken van de Nederlandse Raad van Kerken heeft dit rapport van de internationale juristencommissie „correct en betrouwbaar" ge noemd. Het verslag gaat uitvoe rig in op de vervolging van christenen in Mozambique. De geheime politie, de voorheen bekend stond als de PIDE en nu algemene veiligheidsdienst (DGS) heet, werkt in de Portu gese koloniën rechtstreeks on der bevel van de regering in Lissabon. In tegenstelling tot de gewone politie is zij geen ver antwoording schuldig aan de gouverneur-generaal van de Portugese kolonie. Krachtens een nieuw decreet van 1 oktober 1972 heeft de geheime politie zichzelf rechterlijke be voegdheden verschaft. Bij vei ligheidszaken ligt de afhande ling van het voorlopig onder zoek, het ondervragen van de gevangene en het uitvaardigen van het bevel tot arrestatie of vrijlating op borgtocht nu ge heel in handen van de geheime politie. De aanwezigheid van een advocaat voor de verdedi ging kan bij de ondervraging verboden worden, wanneer dit voor de politie lastig is. Het rapport van de internationale juristencommissie meldt een golf van arrestaties in juni 1972 onder de Afrikaanse geestelijk heid en leden van de niet-katho- lieke kerken en godsdienstge meenschappen. De internationa le juristencommissie onthuldt in Maandag zullen de laatste twaalf, op Gilze-Rijen gestationeerde Fokker S-ll lesvliegtuigen, die nog bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik zijn, buiten dienst worden gesteld. De machines hebben 23 jaar lang trouwe dienst gedaan. Gevaarlijke variant uit Azië I ROME (AP) Europa wordt be dreigd door een van de ernstig ste mond-en-klauwzeer epide mieën in vele jaren, zo heeft de voedsel en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties gezegd. De-bedreiging wordt ge vormd door een snel om zich heen grijpende epidemie in Tur kije. De gevolgen zouden catastrofaal kunnen zijn als deze epidemie overslaat naar Europa. De FAO deelde mee dat in Ankara een tweedaagse spoedbijeenkomst plaats heeft om te overleggen over maatregelen om Turkije te helpen de epidemie te bestrijden en om van Thracië, het Europe se gedeelte van Turkije, een bufferzone te maken tegen deze opdringende Aziatische vorm van de ziekte. De epidemie verspreidde zich eer der deze maand vanuit Iran door Turkije. Op 17 augustus meldden Turkse veterinaire au toriteiten dat de ziekte gesigna leerd was in Adapazari, slechts ongeveer 100 kilometer van de Bosporus. ,Dit is het dichtste dat Aziatische mond-en-klauwzeer ooit Europa is genaderd", aldus een woord voerder van de FAO. Hij zei dat het catastrofaal zou kunnen zijn als de ziekte de Europese vee stapels bereikt, omdat die geen natuurlijke immuniteit tegen deze Aziatische variëteit van de mond- en klauwzeer ontwikkeld hebben. Akkoord India en Pakistan over ontheemden NEW DELHI (Reuter) In- dia en Pakistan hebben overeenstemming bereikt over de repatriëring van honderdduizenden mensen die door de oorlog van 1971 ontheemd raakten. Dit heb ben woordvoerders van de Indiase delegatie bekend gemaakt. Het akkoord voorziet in de repa triëring van 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen in India, de terugkeer naar huis van 160.000 in Pakistan gestrande Bengalen en overbrenging van grote aan tallen pro-Pakistaanse moslims van Bangladesj naar Pkistan. De overeenstemming is bereikt na intensieve onderhandelingen die elf dagen hebben geduurd. De elfdaagse oorlog tussen India en Pakistan ontheemde bijna een half miljoen mensen, die sinds dien in kommervolle omstandig heden hebben geleefd. WASHINGTON (AP) - Acht per sonen die terecht stonden omdat zij bij het Witte Huis op hun knieën haden gebeden voor een einde aan de oorlog in Indo-Chi- r.a, zijn door een rechter vrijge sproken. De rechter zei dat de beklaagden niets anders hadden durven doen dan alleen maar de be zienswaardigheden te bekijken. Ondei de beklaagden bevond zich de komiek Dick Gregory. Hij zei na de vrijspraak: ,,Ik geloof niet dat wij de gevange nis in zouden zijn gegaan als wij voor de gezondheid van de president hadden gebeden". haar rapport mensonterende toestanden in da gevangenssen van Mozambique. Ze citeert een arts, die verklaard heeft dat zieke gevangenen pas bij hem werden gebracht als hij vrijwel niets meer voor hen kon doen. Een afgevaardigde van het in ternationale Rode Kruis werd slechts toegelaten bij gevange nen, die al veroordeeld waren en meer dan een jaar van hun straf hadden uitgezeten. Zij mochten werken en ondergingen een cursus „heropvoeding". Wanneer een gevangene ontkende, voor Frelimo gewerkt te hebben werd iemand van de politie ge roepen dit hem moest slaan. Eerst kreeg de gevangene dan slagen met een stok op de han den. totdat ze bloedden en daar na werd de rug bewerkt. Volgens de verklaringen van ge vangenen waren de martelingen van dien aard, dat zij daardoor bereid waren tot elke bekente nis. Zij, die bleven ontkennen, werden in donkere cellen opge sloten. Zo nodig werd hun zelfs voedsel geweigerd. WELLINGTON (Reuter) - Frankrijk heeft zijn vijfde kernproef genomen in de dampkring boven het atol Moeroeroa in de Stille Oceaan. De reeks proef- nemeingen begon op 22 juli en maakte een golf van internationale protes ten los. Prins Claus heeft gisteren het gebouw van de rijksdienst voor monumentenzorg in het complex van Evangelische Broedergemeente in Zeist officieel heropend. Op de foto: prins Claus en minister Doorn en een erehaag van in oude- en streekkostuums gestoken dames. IRA ontkent aanslagen LONDEN/PARIJS (DPA) In Noord-Ierland zijn scherpe vei ligheidsmaatregelen genomen met het oog op het tweedaags bezoek van de Britse premier, Edward Heath. Bovendien heeft Scotland Yard in Londen de hele dag brieven en pakjes onderzocht die er volgens de ontvangers verdacht uitzagen en mogelijk springstoffen zouden bevatten. Op de Britse ambas sade in Parijs werd gisteren een pakje met explosieven ont vangen dat echter onschadelijk werd gemaakt. Na het ontploffen van een bombrief op de Britse ambassade in Washington maandag, waarbij een secretaresse zwaar ge wond werd, waren alle britse diplomatieke vertegenwoordi gingen in het buitenland gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Algemeen wordt aangenomen dat de tegen Britse instanties gerichte bombrievencampagne van de afgelopen dagen het werk is van het Ierse republikeinse leger. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het programma van het be zoek van premier Heath zoveel mogelijk geheim gehouden. Hij werd gisteren door demonstranten met gefluit cn gejoel ontvangen toen hij met de Noordierse ex-premier Brian Faulkner de kathedraal in Belfast verliet waar een dienst ter nagedachtenis van de op 18 augustus overleden oud-premier Lord Brookeborough werd gehouden. De voormalige leider van de militante provisionele vleugel van het Ierse republikeinse leger Sean MacStlofain heeft ontkend dat de IRA verantwoordelijk is voor de golf bomaanslagen in Londen. GEKOOKTE GELDERSE WORST 150 gram KLEI AARDAPPELEN bintjes j 5 kilo 1# HAGELWITTE BLOEMKOOL Per stuk GELDIG T/M ZATERDAG U alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. DEN HAAG (ANP) Het supermarktbedrijf „A en O" spant een kort geding aan tegen de stich ting boycot Outspan-aktie (BOA). Het bedrijf, met meer dan 850 winkels in Nederland, wil dat het BOA wordt verboden met acties de normals bedrijfsuitoefening in de A en O-winkels onmoge lijk te maken of te bemoeilijken. A en O verlangt een dwangsom van 100.000 per dag voor elke overtreding van dit verbod. Het geding dient voor de president van de rechtbank in Rotterdam, die nog «en datum moet vaststel len. Mr. N. W. A. Brink uit Wassenaar heeft namens de b.v. A en O-Nederland te Baarn de dagvaarding uitgebracht aan de stichting BOA en haar voor zitter. het PPR-tweede kamerlid A R Coppes uit Odijk. De stichting heeft aangekondigd met in gang van september tot acties over te gaan, ook met plaatselijke werkgroepen. Iedere winkelier. die outspan-sinaasappelen verkoopt, kan. aldus de BOA, niet verwachten buiten schot te blijven, ook de A en O winkels niet. De directeur van A en O-Nederland, de heer A. Groenewegen. heeft verklaard, dat de A en O- winkels inderdaad Outspan-sinaasappelen verko pen. afkomstig uit Zuid-Afrika. Volgen» de Out- span-actie hebben de Afrikanen, die als werkne mers geknecht, de sinaasappelen moeten oogsten, gevraagd de verkoop van Outspan-sinaasappelen te boycotten. Zij deden dit, omdat hun volstrekt uitzichtloze toekomst andere nooit zal verande ren, aldus de BOA. Outspan-sinaasappelen zijn al vele jaren in ons land te koop. Alleen in de A en O-winkels in Ne derland gaan per week 6000 tot 8000 kisten Out- span sinaasappelen langs de kassa's Gisteren werd bepaald dat het kort geding op vrij dagmorgen om half tien zal dienen voor de presi dent van de rechtbank in Rotterdam. Incident met Lenny Kuhr iverd te licht beoordeeld DEN HAAG (ANP) - De hoofd directie van dc spoorwegen vindt dat het personeel van het station te Haarlem het icident, enkele maanden geleden, waar bij de zangeres Lenny Kuhr werd mishandeld, te licht heeft beoordeeld. H«T personeel had volgens de di rectie in ieder geval aandacht aan haar moeten besteden om dat zij gewond was en hulp no dig had. Dit heeft minister Van Agt van justitie meegedeeld op schrifte lijke vragen van het tweede-ka merlid Geurtsen (VVD). De onderzoeken van de spoorweg- recherche en de Haarlemse re cherche hebben ondanks het ho ren van een groot aantal getui gen geen bruikbare aanwijzing van de indentiteit van de dader opgeleverd, aldus de bewinds man. Artsen moeten patiëntenzorg naleven DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid moet met de Koninklijke Maat schappij ter Bevordering der Geneeskunst overleg gen, om garanties te ver krijgen dat artsen de gel dende voorschriften over de behandeling van patiën ten zonder meer naleven. Dit verlangen hebben de Tweede- Kamerleden Wieldraaijer, Mas- man en Lamberts (allen PvdA) dinsdag neergelegd in schrifte lijke vragen aan de bewinds- Uitgangspunt voor de vragen is het recente geval in Enschede, waarbij het erg moeilijk was voor een meisje de noodzakelij ke artsenhulp te verkrijgen. „Dit soort gevallen doet zich helaas vaker voor," aldus da Kamerleden. Zij willen ook weten of tegen art sen, die de bestaande voor schriften overtreden op afdoen de wijze wordt opgetreden. „Van idee tot print" heet de ten toonstelling die van 3 t/m 14 september wordt gehouden in de Haagse Kunstkring, Denneweg 64. Er is grafisch werk te zien van Herman Berserik, Ton Hoogendoorn. P.'ter ten Hoorn. Tom Kuyl, Giele Roelofs, Max Velthuys en Jan Venema. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Koningin Julia na heeft in haar 25-jarige re geerperiode 20 officiële staats bezoeken aan het buitenland gjebracht. In diezelfde periode ontving zij 26 officiële staats bezoeken. Aan de „uitgaande" kant een negatief saldo dus, dat wellicht nog kan worden weggewerkt voordat de kroon en scepter worden overgedragen aan Beatrix. Vooral de laatste jaren was het een druk komen en gaan: in 1971 werden drie bezoeken afgelegd (Luxem- brug, Indonesië, Duitsland), in 1972 eveneens drie (Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Joegosla vië). In die twee jaar waren er bovendien inkomende bezoeken uit Canada en Finland. Dit jaar kwam het staatshoofd van Roemenië (april jl.) en komt het staatshoofd van Italië (ok tober a.s) op bezoek. Over het fenomeen „staatsbe zoek" is de laatste tijd nogal wat te doen geweest, met name over het karakter en de opzet ervan, die immers een ..democratiseringsbeurt" zon den behoeven. Veel van de franje en het wapengekletter dat vroeger staatshoofden bij hun officiële bezoeken omgaf is al wiel verdwenen, zeker in Nederland. Maar in het buiten land en met name in erg op traditie gestelde landen (Groot- Brittannië bijvoorbeeld) weet men er nog aardig raad mee. Een sleutelwoord is daarbij het magische, heilige protocol, een begrip waarmee allerlei op een afstand vaak ondoorzichti ge regels en cremoniën worden „verklaard." Een man die daar zo een en ander van weet is de onlangs met pensioen vertrokken chef van de directie kabinet en pro tocol bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Burenbezock Het staatsbezoek, zegt de heer Beelaerts van Blokland, stamt uit de tijd van de absolute mo narchie. Staatsbezoeken waren toen van groot belang om een bepaalde ontwikkeling in de politiek meer reliëf te geven. Voorts was het de gewoonte dat nieuw optredende monar chen bij monarchen van (be vriende) andere mogendheden beleefdheidsbezoeken brachten (te vergelijken met het bezoek aan de buren als je in een nieuwe straat komt wonen). Drt laatste type staatsbezoek is na de tweede wereldoorlog weer sterk toegenomen door het ontstaan van vele nieuwe, jonge staten. De hoofden daar van zien in het afleggen van een staatsbezoek die erkenning van hun positie. In die praktijk blijken zij daarom ook bijzon der gesteld te zijn op alle ui terlijke eerbewijzen. Voor het ontvangende land is het staats bezoek van zo'n nieuw staats hoofd vaak een geschikt mid del om zo'n jonge staat ook po litiek naar zich toe te halen. Met name de Russen legden zich daarop toe. Werd vóór de tweede wereld oorlog een staatsbezoek vaak aangegrepen voor demonstra tie van militair machtsvertoon, sindsdien kwam het accent meer te liggen op het vertoon van economische kracht en vooruitgang, door middel van bezoeken aan fabrieken e.d. Het ontvangende land hoopt daarbij tevens op het binnen slepen van orders. Achter de schermen spelen industriële belangen dan ook een zekere rol bij de totstandkoming van staatsbezoeken en met name bij de programmering daar van. Ook het ministerie van Economische Zaken heeft daarbij de nodige inspraak. Rommelig Is de eerste dag van een staatsbezoek altijd formeel en strak omlijnd (kransleggingen, staatsbanket etc), de tweede en derde dag zijn wat vrijer om in te delen. De laatste ja ren is men, zeker in Neder land, druk doende daarbij naar nieuwe wegen te zoeken, het staatsbezoek te „democratise ren". Het is echter duidelijk dat men de hoge buitenlandse bezoekers op dit punt niets kan voorschrijven. Koningin Julia na heeft volgens de heer Bee laerts aan d'ie vernieuwing het nodige bijgedragen, b.v. door bij bezoek aan het buitenland gesprekken te voeren met jeugddelegatiies. „Dat doet geen enkele andere vorst", al dus de heer Beelaerts. Het verdriet hem overigens wel dat het tegenwoordig voorkomt dat bij officiële diners de heren in gewoon pak verschijnen, de dames daarentegen dn avond jurk. „Het wordt wat romme lig, er is geen eenheid van stijl meer. Het karakter gaat dan wat verloren". Het is nu ook gewoonte dat de koningin bij de grote officiële diners niet steeds naast dezelfde mensen blijft zitten, maar van tafel tot tafel gaat om zo met meer mensen in contact te komen. Maar het protocol kent natuur lijk zijn grenzen. Parlement Er is de laatste jaren ook een grotere rol van het parlement Koningin als gastvrouw van president Tito (1972) de volksvertegenwoordiging bij staatsbezoeken te be speuren. Zo hebben b.v. de presidenten Tito (Joegoslavië), Ceaucescu (Roemenië) en Soe- harto (Indonesië) hier bij hun bezoek een gesprek gehad met parlementariërs, meestal de buitenlandse specialisten. Bij Tito mocht de pers er zelfs ook bij zijn. Toen koningin Juliana de laatste maal officieel op be zoek was in Engeland had zij een lunch met Engelse parle mentariërs. „Je kunt wel zeg gen dat Nederland koploper bij de democratisering is", aldus de heer Beelaerts. Intussen zijn er hier twee be zoeken geweest die door konin gin Juliana nog niet beant woord zijn. Dat zijn de tegen bezoeken aan Liberia (presi dent Tubman was hier al in 1956) en aan Tunesië (president Bourguiba was hier in 1966). Er staat geen termijn voor het brengen van zo'n tegenbezoek, maar „het moet wel ooit ge beuren". Op een gegeven moment had de koningin een „achterstand" van 15 bezoeken, waarvan er nu acht zijn ingelopen. Die achterstand was het gevolg van de nu inmiddels verander de financiële verhouding tus sen het hof en het rijk. ..De koningin kon het eenvoudig niet betalen." Politiek klimaat De vraag welk land bezocht zal worden, wordt uiteraard mede bepaald door het heer sende politieke klimaat. Een land in oorlog als Israël b.v. is voor een staatsbezoek feitelijk ..uitgeteld", omdat anders de koningin ook noodzakelijker wijs de Arabische buurlanden zou moeten bezoeken om de politieke balans weer In even wicht te brengen. Een staats bezoek aan Rusland zal er ook ooit wel eens van komen, maar eerst moet het geestelijk klimaat daarvoor rijpen. Ter loops herinnert de heer Bee laerts eraan dat niet iedereen hier erg gelukkig was met het bezoek van Beatrix en Claus aan Rusland. Om een aange vraagd bezoek dat om een of andere reden niet welkom i« af te wimpelen, is er een be proefd middel: moeilijkheden met de data maken cn zo zor gen dat van uitstel afstel komt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7