HEARING OVER MOLEN KADE TROK 100 BELANG STELLENDEN Wijziging bijdrage gemeente Oegstgeest aan school adviesdienst Bouw bejaardentehuis in Noord Hofland kan spoedig beginnen rijn- en veenstreek Felle discussie in Nieuwveen lil i Veel animo voor tafel- tennis- kampioen- sehappen in Hazers- wonde Nieuwe school in Wolibrugge vertoont ernstige gebreken 20-tonners te zwaar voor brug Koudekerk Badiiiinton- toernooi in Vliethorst Pagina 4 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT NIEUWVEEN Bijna honderd geïnteresseerden gaven dinsdagavond gehoor aan de oproep van het college van burgemeester en wethouders om aanwezig te zijn bij een hearing naar aanleiding van de plannen van de gemeente Nieuwveen om ten behoeve van de Stichting Huize Sint Ursula een gedeelte van de Molenkade, de sinds vele tien tallen jaren efiige directe verbinding van het Jaagpad met de kom van de gemeente, af te sluiten voor en te ont trekken aan het openbaar verkeer. Op verzoek van de be langengroep, strevend naar het behoud van deze verbin ding, zette burgemeester Breen, die met de bijna voltalli ge raad en afgevaardigden van Huize Ursula deze hea ring bijwoonde en leidde, de plannen uiteen. Door de aankoop door de Ursula Stichting van de complexen der Johannes-Stichting, welke eerst daags in haar geheel zal zal zijn overgeplaatst naar Zwam- imerdam, wordt het zeer raad zaam geacht d t de beide com plexen als een eenheid, en dus rriet gescheiden door het Molen pad, in de nieuwe opzet, waar bij wordt uitgegaan van verdub bel irg van de capaciteit, ter be schikking zal rijn. „De raad van Nieuweveen heeft in princi pe'. aldus burgemeester Breen, „haar volle medewerking toege zegd en zal waar nodig alles on dernemen om t« komen tot een oplossing voor dit alleszins aan vaardbare en zinvolle verzoek." Voor rekening van de stichting zou een acceptabele alternatieve oplossing worden geboden, door het aanleggen van een pad, het welk halverwege het Molenpad is geprojecteerd in oostelijke richting achter de huidige Ursu- la-Stichting om, om daarna al te buigen richting Dorpsstraat, alwaar ter hoogte van de boer derij van Stokman een aanslui ting met de Dorpsstraat zou worden gerealiseerd. Dit bete kent voor de agerende Amstel- bewoners een extra afstand van De heer G. bijna 250 meter. In een bezwaarschrift aan de raad had de belangengroep reeds eerder deze verandering als onaanvaardbaar bestempeld Dcor het voorlezen van de notu len van de raadsvergadering van 21 maart jl. werd deze be wering echter herroepen, maar de heer Van der Hoorn weerde zich met de mededeling dat al leen het dempen van de sloot langs de Molenkade zijn goed keuring kon wegdragen, omdat dat ir. het belang was van de veiligheid van de schoolkinde- „Elke verbetering", aldus de heer Van der Hoorn, „waar iedereen dus echt beter van wordt, juich ik toe, maar ons is gebleken dat wij er schromelijk op achteruit gaan en dat de Amstelbewoners nog steeds amper meetellen bij beoordelingen. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat planolo gen zo krom kunnen denken, dat zij met ons volkje geen re kening hoeven te houden, maar wij zullen het tegendeel bewij zen." Onenigheid ontstond toen een van de dames Amstelbewoners. me vrouw W. van der Hoorn, de plannen van de gemeente toe juichte. Zij zag de aanleg van hef nieuwe pad als een verbete ring van de huidige situatie en een verhoging van de veiligheid voor de schoolgaande jeugd Telling „Ik heb", aldus de heer Van der Hoorn, op een willekeurige dag eens de mensen geteld, die van uur tot uur de Molenkade ver lieten en dus kennelijk gebruik hadden gemaakt van deze ver binding met de dorpskern. Ik kwam tot het totaal van 287. Een vlot rekensommetje leerde dat door de eventuele omleiding per jaar ongeveer 160.000 km meer wordt gereden dan geval is." „Waarom niet de belanghebben- Als woordvoerder van de raad en De Nieuwveense oppositie luistert naar het raadslid G. van der Hoorn. hearing was besloten nadat be zwaar was gemaakt tegen de plannen van de gemeente. i fel debat met de burgemeester den gehoord?", aldus de woord voerder, „voordat tot principe besluiten werd overgegaan. Waarom geen rekening gehou den met onze kinderen, die da gelijks van en naar school door weer en wind grotere afstanden moeten gaan afleggen? Waarom geen rekening gehouden met de bewoners van het dorp, die hun werk bij de kwekerijen aan de Amstei hebben? Waarom geen rekening gehouden met de werkgevers daar, die nu de kans lopen hun personeel te verliezen, doordat zij zoveel slechter bereikbaar zijn." In een bewogen betoog bepleitte de heer G. van der Hoorn sr, zelf lid van de raad van Nieuw veen, het behoud van dit pad, van b. en w. 'stelde burgemees ter Breen dat al deze bezwaren wel degelijk mee zullen tellen als de plannen aan de gemeen teraad zullen worden aangebo den. „De imposante plannen van de Ursula-Stidhting zullen wij echter steeds voor zover in ons vermogen ligt, blijven steu nen en wij prijzen ons gelukkig daarbij het grootste gedeelte van de gemeenteraad achter ons te weten." ,U staat alleen achter Ursula, maai u bent toch ónze burger- vader", aldus een der actievoer- j aers. „Wij smeken en soebatten 1 al iaren om verbetering van de Molenkade, waar je bijna je nek breekt en waar nog maar j ongeveer 50 cm breedte begaan- baar is." en er met klem op gewezen dat zij bij een onvoldoende gehoor hun bezwaren bij Gedeputeerde Staten en zelfs bij de Kroon aanhangig zouden maken. In middels is de aanleg van het omleidingspad reeds geruime tijd aan de gang. Onaanvaardbaar noemde de heer G. van der Hoorn jr. het, die namens het actie-comité het woord voerde, dat pas tot een hetwelk reeds honderden jaren lang een pad van de bewoners In een discussie, waann vele ge- van de Amstei geweest. „Nimmer", aldus de heer Van der Hoorn, „as over deze plan nen in de raad gesproken." moederen tot boven het kook punt verhit raakten, werd ook nog het vaak storende gedrag van de personeelsleden der in stellingen aan de kaak gesteld, LEIDEN De bijdrageregeling met de gemeente Oegstgeest in zake het gebruik van de School adviesdienst Leiden zal een wij ziging ondergaan. Er is name lijk gebleken dat de bijdrage door Oegstgeest niet in evenre dige verhouding staat met de verdeling van de aktiviteiten van de dienst over de beide ge meenten. De gróótte van deze bijdrage was afhankelijk van het aantal leerlingen, en dus het te verrichten werk. in Leiden en Oegstgeest. Toen echter de activiteiten van de Schooladviesdienst zich steeds meer gingen richten op het pre ventieve werk, werd het al spoedig duidelijk, dat de bena dering van het onderwijs te Lei den op principiële punten zou gaan verschillen met de benade ring te Oegstgeest. Terecht, al dus de Commissie voor het On derwijs in haar vergadering gis teren, dat de gemeente Oegst geest beweert geen waar voor haar geld te krijgen. In tal van gesprekken tussen de Schooladviesdienst en de Wet houder van Onderwijs van Kosten nu "f 82.000,- per jaar Oegstgeest werd deze problema tiek aan de orde gesteld. Dit re sulteerde in een wijziging van de bijdrageregeling. Deze wijzi ging houdt nu in dat, voor een nauwkeurig samengesteld taken pakket. Oegstgeest jaarlijks een bedrag van 82.000 gulden gaat betalen. Hierbij wordt aangete kend dat dit takenpakket ieder jaar opnieuw bekeken en even tueel bijgesteld moet worden. Als gevolg van een en ander zal de desbetreffende inkomstenpost van de gemeentebegroting voor 1973 aanzienlijk moeten worden verlaagd. Zeer waarschijnlijk zal deze verlaging gecompenseerd worden door een in het vooruit-( zicht gestelde rijksbijdrage voor het schooladvieswerk in Leiden. Tijdens de vergadering van de commissie voor het onderwijs werden de leden voorgesteld aan de toekomstige hoofdleid ster van de Openbare kleuter school „De Goudsbloem" aan de Maresingel, mevr. Buijsse- Derksen. Mevrouw Buijsse is reeds van 1 augustus 1972 af in tijdelijke dienst werkzaam. Haar definitieve benoeming zal nu aan de gemeenteraad voor gesteld worden. BOSKOOP Met het openen van de hoofdingang heeft burge meester Van Dedem gisteren de nieuwe basisschool ..De Vijver berg" geopend. Van één van de leerlingen kreeg hij de sleutel aangeboden. De nieuwe school is rondom een vijver in de Snijde 1- wijk gebouwd. De genodigden staart hier op een balkon dat bo ven de vijver is aangebracht. Het gebouw heeft binnenin flexi bele wanden zodat lokalen naar behoefte groter en kleiner ge maakt kunnen worden. In zijn toespraak dankte de burgemees ter ieder die aan de totstandko ming van de basisschool heeft meegewerkt. Wethouder Tromm zei verheugd te zijn met de der de basisschool die in drie jaar in de Snijdelwijk gerealiseerd HAZERSWOUDE - De Ne derlands Hervormde en Ge reformeerde jeugdclub star ten deze week hun activitei ten met een levend ganzen bord vanavond. Vrijdag wordt er een dropping ge houden voor leden van 13 jaar en ouder. Zaterdag staat er een vliegerwedstrijd en straattekenen op het pro gramma. VOORSCHOTEN Reeds enige jaren is de ge meente Voorschoten met de Humanistisch Bouw- stichting Bejaardenhuisvesting te Amsterdam in onderhandeling over de bouw van een verzor gingstehuis annex bejaardenwoningen in de wijk Noord-Hofland. Deze onderhandelingen zijn thans zo ver gevorderd, dat zij kunnen worden afge rond. De Stichting is van plan een verzorgingste huis te bouwen met 159 bedden, waarvan 12 bed den bestemd zijn voor personeelsleden, alsmede 12 bejaardenwoningen. De Stichting heeft verzocht de benodigde grond in totaal 8530 m2 in eigendom te krijgen. De prijs bedraagt exclusief b.t.w. 75 gulden per m2. Bij de benodigde grond is een parkeerterrein inbegre pen. De Stichting heeft verzocht om een gemeente lijke garantie van 9.250.000,- ten behoeve van de financiering van de bouw van tehuis en wo ningen. Aangezien het een duidelijke regionale voorziening betreft menen B. en W. dat het wen selijk is de belangrijkste belanghebbende gemeen ten, te weten Leiden, Leiderdorp en Leidschen- dam, bij deze garantie te betrekken. B. en W. verzoeken de gemeenteraad te besluiten tot ver koop van de benodigde grond, het verlenen van de garantie en het beschikbaarstellen van een krediet van 337.000,- voor het bouwrijp maken en ontsluiten van het bouwterrein benevens de onderhandse aanbesteding van de uit te voeren werken. ZOETERWOUDE Het gemeen tebestuur zet vaart achter haar plannen om het Loethegebicd een definitieve bestemming te geven. Zij wil aan het niet-be- bouwde gedeelte een recreatieve bestemming geven. De commis sie voor openbare werken be handelde dit aan het begin van deze maand en enkele dagen la ter kreeg de burgerij de gele genheid opmerkingen te maken en suggesties te doen tijdens een hoorzitting in „Ons Huis". Donderdagavond neemt de ge- meenteraad dit plan in behande ling. Voor de uitvoering vragen B. en W. een krediet van 60.000,-, te dekken ui: het fonds Dorpsont wikkeling. In het gebied is een trapveldje van royale afmetin gen geprojecteerd, een speelter rein voor kleinere kinderen als mede een parkeerstrook voor personenatuo's en een viertal vrachtwagens. Er werd ook ge dacht aan een gelegenheid voor de landelijke ruitersportvereni ging maar dit is nog onzeker omdat deze mogelijk een plaats zal krijgen achter de Jan van B2nnngstraat, waa' voorheen een speeltuin was. De sugges- iets welke zijn gedaan door de commissie openbare werken zijn door B. en W. overgeno men. Dat geldt ook voor de op merkingen gemaakt tijdens de hearing. De overwegende be zwaren van de bewoners tegen de aanleg van een sloot hebben geen verandering gebracht in het standpunt van het college. I Zij acht deze sloot zeer belang rijk voor de waterhu:shouding. Met de aanleg van een zo on doordringbaar mogelijke beplan ting behoeft deze geen gevaar op te leveren voor kinderen. i HAZERSWOUDE AI 225 tafel tennissers hebben zich aange meld voor de op zaterdag 1 sep tember te houden kampioenscha tember te houden kampioen schappen. Vanaf 9.30 uur gaan de junioren strijden om de titels. De senioren starten om 17.30 uur. Jan van Wetten, de kampioen van 1972 is bij de heren als eerste geplaatst. Theo Louwers als tweede en Leo Straathof als derde. De jeugdige Peter Streng en Leon van der Werf worden gezien als de grote concurren ten van deze drie. Grote kanshebber bij de heren van de derde en vierde klassers is Cees van Sto'w'ik fMart:?n van der Poel en Bert van Beek zün respectievelijk t vree de en derde geplaatst). He: piaat- singscomité noteerde bij de da mes Els Vreeburg als eerste, vóór Wilma Kooter. Ineke de Ruiter en Annemieke Smits. Woubmgge Op donderdag 30 augustus is de raad bijeengeroepen voor een extra vergadering met als enige agendapunt: de uit gave van 100.000 voor een nieuwe verwarming in de RK-basis- school te Hoogmade. Hoewel deze nieuwe school nauwelijks één jaar in gebruik is, hebben zich rond dit miljoenen-project nu al ernstige gebreken voorgedaan. De verwarmingsbuizen blijken na één seizoen stoken op ondeugde lijke wijze te zijn aangebracht, terwijl zich in de kruipruimte on der de school vrij veel water bleek te bevinden. Toen de installa teur hierover werd aangeschreven schoof deze de verantwoorde lijkheid op de architect en de hoofdaannemer. Deze gang van za ken betekent een schijnbaar eindeloze weg vol besprekingen met schoolbestuur, architect, aannemer, adviseur en installateur met het college van b. en w. De schuldvraag staat tot op heden nog niet vast; het zal uitlopen op een arbritagekwestie. Inmiddels heeft het schoolbestuur door zijn rechtskundig adviseur alle daarvoor in aanmerking komende personen en instanties, waaronder het gemeentebestuur aanspra kelijk gesteld. Hoewel door de aansprakelijkstelling en de dientengevolge te ver wachten procedure of arbitrage kan worden aangenomen dat uiteindelijk de te treffen voorzieningen zullen worden betaald, kan niet tot dat tijdstip worden gewacht met het uitvoeren van de werkzaamheden. Inmiddels heeft het schoolbestuur een twee tal verzoeken om medewerking ingediend om op grond van art. 72 van de LO wet voor het alsnog in goede staat brengen van het kanalenstelsel van de cv-installatie alsmede van de waterhuis houding in en rond het scholencomplex. In feite betekent deze medewerking een tijdelijke financiering. HAZERSWOUDE De Koude- kerkse Brug is niet langer be stand tegen voertuigen, die zwaarder dan twintig ton zijn. Dit is gebleken uit een onder zoek dat Provinciale Waterstaat onlangs heeft ingesteld. Wanneer de raad er mee akkoord gaat zal de brug voor deze z re voertuigen afgesloten u den. De Koudekerkse raad steunde het voorstel al op 26 juni. Gedeputeerde Staten hebben In tussen medegedeeld dat en ver zoek de brug niet te openen tij dens spitsuren niet kan worden ingewilligd- Wel ging het pro vinciale bestuur mee met de aanschaf van een nieuwe ambu lance-auto voor de EHBO-afde- ling aan de Rijnd.jk VOORSCHOTEN Voor de vier de keer sinds het bestaan van de plaatselijke badmintonclub „Vlietwijk" wordt zaterdag en zondag a.s. in de gemeentelijke sporthal „De Vliethorst" te Voorschoten een open landelijk toernooi gehouden. De deelname van zeer sterke A- spelers uit het gehele land, waaronder inschrijvingen uit Leiden, Den Haag, Waalwijk, Terneuzen en Rotterdam, zullen dit toernooi een bijzonder spek- taculair verloop bezorgen. De voorronden beginnen zaterdag om 10.00 uur, terwijl de finales op zondag vanaf 12.00 uur wor den gespeeld. De toegang voor belangstellenden is gratis. 99 woning wetwoningen in wijk Zuid HAZERSWOUDE Woningbouw vereniging „Volksbelang" wil in wijk Zuid 99 woningwetwonin gen bouwen. In dit contingent woningen bevinden zich 20 be- j aarden woningen. De stichtingskosten worden voor lopig geraamd op 676.812, 50; de bouwkosten op 4.071.477,50 en de centrale verwarmingskos- ten op 303.522,50. De minimale huur zal voorlopig 205,27 per maand bedragen. Wanneer de raad ermee akkoord gaat zal de grond (12976 m2) voor 561.180 aan Volksbelang verkocht wor den. Nieuwe leiding gymnastiek vereniging Hazerswoude HAZERSWOUDE De techni sche leiding bij de Hazerswoud- se gymnastiekvereniging Hou Vast zal voorlopig berusten bij Corrie en Anneke Toor en Kla- zien Kooter, nu Cor Uithoven bij het trampolinespringen zo'n blessure heeft opgelopen, dat hij voorlopig is uitgeschakeld. De waarneming door genoemde personen heeft tot gevolg dat een aantal leden op andere tijd stippen kan gaan „gymmen". De meisjes van 15 tot 18 jaar op woensdag (19.15-20.10 uur) en die van 12 tot 14 jaar op don derdag (16.45-17.45 uur). De „Essen" op maandag blijven gehandhaafd, evenals het trim men op zaterdagmorgen. Finan cieel zit de vereniging nogal moeilijk, als men in ogen schouw neemt dat Hou Vast elke maand voor een klein te kort wordt geplaatst. Borstonder zoek bij mannen in Leiderdorp LEIDERDORP Deze week ont vangen de mannelijke inwoners van Lelderdcrp in de leeftijd van de 40 en 70 jaar een oproep om deel te nemen aan een borst- holteonderzoek. Het is voor het eerst dat in Leiderdorp aan deze groep een apart onderzoek wordt onderworpen. Zoals bekend, worden de inwoners iedere twee jaren opgeroepen om deel te nemen aan een be volkingsonderzoek. Die onder zoeken zullen ook in de toe komst worden gehouden, zij dat de leeftijdsgrens voor dit alge mene onderzoek vermoedelijk zal worden verhoogd van 25 naar 35 jaar. In het tussenlig gende jaar vindt, zols ook nu. het aparte onderzoek plaats. Dit röntgenonderzoek is voor iedere man in de leeftijd van 40 tot 70 jaar van groot belang. De kos ten mogen voor niem?r^ een bezwaar zijn. Er word r?melijk een bijdrage van 3.— per on derzoek gevraagd. Het onder zoek vindt plaats in het Dorps huis op 12, 13 en 14 september.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4