GEWEST LEIDEN SLEEPT ZICH VOORT Ook Kret af met plan tennisbanen Roomburg GEMEENTEN MOETEN NU ZEGGEN WAT ZE WILLEN Mecklenburger- straat tegen veranderingen Jos. Kragtwijk 'n priester om na te volgen GERINGE PUBLIEKE BELANGSTELLING BIJ BEDRIJFSZAALVOETBAL stad sport 19.25 A Journaal 'P. 21.05 S; WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT IS. 30 Spell» Voor .Spaar CommCr20 0.15 Vier 1 vaanse lil RIJNSBURG De gemeenten die deelnemen aan het Gewest Lei- den moeten nu zelf maar een uitmaken of zij nog wat voelen voor verlenging van het (voorlo pige) samenwerkingsverband. Zoals bekend werd op de verga dering van de gewestraad van 21 juni j.l. (toen lid Kuyper met zijn ene tegenstem het voortbe staan van het „zwakke niet- doe-gewest" de nek om wilde draaien), na een poging van het dagelijks bestuur om verlenging tot oktober '74 te bereiken, be sloten de gemeenschappelijke regeling voort te zetten tot 1 ja nuari '74. Gisteravond besloot de raad, op voorstel van het dagelijks be stuur, met 31 tegen 2 stemmen een brief naar de deelnemende gemeenten te zenden. In deze brief wordt de gemeenten erop 1 gewezen, dat een wijziging, in houdende verlenging van de ter mijn van samenwerking onder meer tot stand kan komen wan neer de organen (gemeente raad, college van burgemeester en wethouders en de burge meester) van tenminste twee derden deel van het aantal aan het gewest deelnemende ge meenten zich daarvóór hebben verkiaard. Eerder op de avond had de verga dering, die onder leiding stond van Leidens burgemeester dr. A. J. Vis, geen meerderheid kunnen geven aan een voorstel van het dagelijks bestuur om een artikel van de gemeen schappelijke regeling te wijzi gen. Volgens het D.B. diende dit artikel zodanig te worden gewij zigd, dat een gekwalificeerde stemmenmeerderheid voldoende zou zijn in plaats van de vereis te eenstemmigheid van de raad. Het D.B. dacht in dit verband aan twee derden meerderheid van het aantal in de gewestraad uit te brengen stemmen (ten minste 20). van het gewest, wilde aan het nieuwste voorstel van het D.B. een amendement toegevoegd zien. Onder de huidige omstan digheden, waarin er weinig eensgezindheid bestaat over de toekomstige taak en bevoegdhe den van het gewest, lijkt zijn fractie verlenging de beste mo gelijkheid om de regionale sa menwerking verder te ontwikke len. Hij wilde de regeling met twee jaar verlengd zien. Deze periode zou gebruikt kunnen worden voor het opstellen van een maatschappelijk ontwikke lingsplan, inhoudende een groot takenpakket. Het amendement werd met 28 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemde, behal ve de PAK-fractie, ook burge meester Detmers van Zoeter- woude. De organen van de aan het gewest Leiden deelnemende gemeenten dienen zich thans op de moeizame samenwerkings- weg uit te spreken. Hun uit spraak zou een aanwijzing kun- ren rijn voor d<< gewestraad jj. VAN AKEN ever het al dan niet voortbe staan van een samenwerking die maar niet van de grond wil Beiden voorstanders van verlenging komen. jaar. Zij kregen echter geen steun. J. A. DETMERS i de huidige regeling met twee 19.15 Hit ting en Openbare Werken, toonde 45 Reg nvj het merendeel van de commissie voor de Stadsontwikkeling zich liêben. 21. gisteravond tegen een uitbreiding 22.25 Km: Van het tennispark Roomburg. Ondanks de waarschuwende woor- den van voorzitter Kret („Weegt u het a.u.b. goed tegen elkaar af. i Black Bcai Dit plan is minstens even opti- 45 ^Journaa maal als de speelweide") weiger- loiiection. r- den vier leden hun fiat te geven )de-inf. 22J aan een kredietverlening, t.w. de irnaal. dames Kerling (PvdA) en Blom (CPN) en de heren Oosterman (D'66 en Waal (PvdA). Vóór waren de heren Driessen (KVP), Zunderman (DS'70) en wethouder Kret zelf. De laatste voerde aan: „Onze moeilijkheid zal altijd blijven: de sportvoorzie- ningen, waar stoppen we ze. Roomburg heeft het voordeel al een exploitatiegebouw te hebben en krijgt er twee velden bij. In Zuid-West bijvoorbeeld moet je eerst dat gebouw nog maken". De heer Oosterman meende echter dat er een andere oplossing ge vonden moest worden: „Die speelweiden op Roomburg zijn de laatste twee jaar intens gebruikt. Ze zijn een ideale loop voor de hele wijk daar. Laten we liever de koppen bij elkaar steken en kijken wat we nu verder hebben in Leiden". I 0.02 Metro Nws. 15 <S) Sele i <S) Omr 0 Sehoolra 12.15 iLie Mei t.l 12.41 10 (S) I.lc 15.33 met 1 17.32 LEIDEN De bewoners van de Os- en Paardenlaan en de Mec- klenburgerstraat verwezen gis teravond de ene helft van de plannen van de afdeling stede- bouw voor hun straten naar de prullenmand. De andere helft werd door de bewoners aan vaard. Voor de Os- en Paarden laan zag men een straatveran dering wel zitten, maar voor de Mecklenburgerstraat wees men iedere verandering af. Ir. Piret, die in de H. Hartschool namens afd. stedebouw de plan nen voordroeg, probeerde in eerste instantie de bewoners ook enig inzicht te geven in al les, wat er in de wijk gebeurt en mogelijk nog zal gebeuren. De aanwezigen lieten echter dui delijk weten, dat er in deze om geving slechts één wens was; meer speelgelegenheid voor de kinderen. En dat kon volgens hen gemakkelijk, want dan moest de gemeente de speel plaats van de Chr. school of een deel van het Herensingelspoor maar onteigenen. De in grote getale aanwezige be woners kozen voor dwars parke ren op de Os- en Paardenlaan, met een groen-camoeflage. De Mecklenburgerstraat zag niets in verandering. Al ging niet iedereen geheel vol daan huiswaarts, toch had deze vergadering een vruchtbaar ef fect. Een grote groep bewoners van „Plan Noord" heeft enig inzicht verkregen - en er duidelijk over mee gedacht - hoe veranderin gen in de straten tot stand ko men. "f" 'Ej Burgemeester v. d. Willigen krijgt geen rekening puntjes' al bijna kl straks ga s zijn o migszins e parate kt er zo zod idige vor raadspeit kens wi van ;t werd vo gistet er was d aar wel h( En >el dan mi de buis, I toch altj n waard, i LEIDEN Oud burgemeester Van der Willigen moet nog bijna 3000 gulden betalen aan onder houdskosten van zijn toenmalige ambtswoning aan de Witte Singel. Burgemeester Vis zou nog bijna 2300 gulden moeten bijdragen. Een en ander naar het oordeel van de commissie ad hoe inzake het onderhoud van de burgemees ters-ambtswoning. Bij het college van B. en W. be staan echter twijfels over de volle toerekeningen en over aansprake lijkheden. B en W. komen tot de conclusie, dat slechts een bedrag van 3400 gulden alsnog voor reke ning van de gemeente dient te worden genomen. Zij stellen de Leidse raad dan ook LEIDEN Gisteravond werd door de evenementencommissie van de ZIJL/LGB in het zwem bad „De Vliet" een bedrijfsesta- I fette georganiseerd. Naast een behoorlijk aantal bedrijven na men ook enkele sportverenigin gen deel, zoals HVL en de bad mintonvereniging Oegstgeest. Voor de pauze werden de series afgewerkt, waarvan de uitslag was: 1. „Vlietzicht"; 2. Saat As- j surantiën BV; 3. Sportstichting: 4. Lichtfabrieken; 5. HVL; 6. Aspa; 7. Bouwbedrijf Erica; 8. Belastingen. Nadat in de pauze tijdens een zwemdemonstratie de zwem ploeg van de ZIJL/LGB over j 8x50 meter net aan gewonnen had van de waterpoloploeg werd de finale afgewerkt. Het team Restauratie „Vlietzicht" eindig- j de met een snelle tijd op de eerste plaats voor het Saat As surantiën BV team. Verdere uit slag: 3. Sportstichting; 4. HVL; 5. Stedelijke Lichtfabrieken; 6. Aspa; 7. Bouwbedrijf Erica; 8. Belastingen. Na afloop ontvingen alle deelne mers met inscriptie. Al met al een geslaagd evenement dat toch wel enige concurrentie on dervond van het bedrijfszaal- voetbaltournooi. Dit uitte zich vooral in het aantal inschrijvin gen. Foto: De vertegenwoordigers van de bedrijfsploegen, die resp. Ie 2e en 3e werden. ZOETERWOUDE/HR Onder zeer grote belangstelling is pas toor Jos W. Kragtwijk gister morgen door zijn parochianen en vrienden ten grave gedra gen. Maandagavond werd voor zijn zielerust een Eucharistie viering gehouden. Was de kerk op die avond bijna te klein om de aanwezigen een plaats te kunnen geven, de be langstelling was gisteren niet veel minder. Vele geestelijken Zeer velen aanwezig bij begrafenis uit de omgeving en burgerlijke autoriteiten waren naast de vele vrienden en parochianen hierbij aanwezig. De Mis werd opgedragen door de ken Van Noort uit Leiden met assistentie van de huidige waar nemer pater Cell O. F. M. en P. Kragtwijk. een neef van de overledene. Het priesterkoor was te klein om de aanwezige priesters een plaats te bieden, zodat velen vanhen een plaats in de kerk moesten innemen. De predikatie werd gehouden door pastoor Raadschelders uit Kat wijk. Hij zei o.m. dat het bijna een onmogelijke taak was om van deze priestervriend afscheid te nemen. Speciaal stond hij stil bij de huishoudster, die hem in zijn 17-jarige pastoraat tot het einde heeft bijgestaan. Vooral de laatste dagen was zij het die dikwijls haar nachtrust moest opofferen om hem in zijn lijden bij te staan. Meer dan veertig jaar heeft hij op voorbeeldige wijze het Evange lie verkondigd. Hij was het beeld van de Goede Herder. Een mens was hij om mee te leven en een priester om na te volgen. 7 kerken heeft hij ge diend in voor en tegenspoed. Velen heeft hij geholpen met raad en daad en groot was zijn gastvrijheid, aldus pastoor Raadschelders. De absoute werd verricht doer zijn neef P. Kragtwijk. prabo-Leiden boekhouden opleiding voor praktijk diploma duits conversatie engels conversatie inl. w. de greef - leiderdorp telefoon 32532 MR. G. VAN DER WILLIGEN voor, aan oud-burgemeester Van der Willigen geen betalingsver- zcek meer te richten en aan de huidige burgemeester slechts een betalingsverzoek te doen indien en voorzover mocht blijken, dat op zijn privé verzoek kosten werden gemaakt tot verhoging van het persoonlijk woongenot, welke nog niet door hem werden voldaan. Dit ter beoordeling van de direc teur van de Gem. Accountants dienst. HH3 Marktberichten KATWIJK Groente. 28 augustus: Waspeen per kist A I 4,00—5.90, A j n 2.80—6,40. B I 5.90—10.40. Selderie I 29. Peterselie 7—8. Krulpeterselle 16—18. Sla 16—18. Snijbonen I 2.20. Sn IJ bon en 1.20. Spitskool 69—75. Ra- 1 dljs 19—25. Bospeen I 61—85. Sa- volje kool 23—27. Rode kool 24—26 Prlncessebonen 80. Andijvie 47—52 Uien p. kist 3.406.70. Breekpeen I 8.50—8.70. breekpeen II 2.70. Bloem kool 6 I 47—52. 6 II 41—58. 8 I 20- 29. 8 H 26—44. 10 I 30. Aanvoer waspeen 117.000 kg. bloemkool 23.500. LEIDEN Voor de vierde keer in successie organiseert de Sportstichting een be drijf szaalvoetbaltournooi. In totaal 58 teams nemen dit jaar aan dit monstertoumooi deel. De belangstelling voor dit tournooi is echter zeer gering. Kon men dit maan dagavond nog verklaren door de laatste Peyton Place-uit- zending, dinsdagavond was het moeilijk een verklaring te vinden. De teleurstelling bij de heer Caron, lid van het organisatiecomité was dan ook duidelijk te zien. Voor de finale-avond (woens dag) hoopt hij dan ook op meer belangstelling. Beginnen we met de poule-win naars van maandag. In pou le I werd SLF 1 met Leo Holl in de geleden onbetwist winnaar. Geen enkel verlies- punt stonden de mensen van de Lichtfabrieken toe. In poule 2 behaalden LAF, LBF I en Koningsveld alle 6 punten, waarna het doelsaldo Koningsveld als poulewin naar aanwees. In poule 3 eindigde 3M Ned. 1 met 5 punten bovenaan, voor het als tweede finishende Dra- kenburgh. In poule 4 moest wederom het doelsaldo de beslissing brengen, ditmaal tussen SLF 3 en Hoogheem raadschap 1. Dit viel uit in het voordeel van het Hoog heemraadschap. In poule 5 werd Citin onbedreigd poule winnaar. In poule 6 werd Ge meentewerken door een be ter doelsaldo dan Helms pou le-winnaar. Laatste poulewin naar op maandagavond werd het Academisch Ziekenhuis, dat één punt meer verzamel de dan de Stadstimmerwerf. Op de dinsdagavond vielen er veel minder beslissingen door het doelsaldo. Zo ein digde in poule 8 Vocking on bedreigd bovenaan, evenals de Sportstichting in poule 9. De Sportstichting was op het laatste moment in de plaats gekomen van de ABN, dat zich had teruggetrokken. In poule 10 en 11 van hetzelfde laken een pak. Bon Aparte en het eerste team van het Rijksmuseum voor Volken kunde stonden geen enkel punt af en werden ongesla gen poule-winnaar. Slechts een keer moest door het ne men van strafschoppen de beslissing gebracht worden. Dat was in poule 12, waarin de LOI en V&D met een ge lijk aantal punten en een ge lijk doelsaldo eindigden. V&D miste twee strafschop pen, waardoor de LOI poule winnaar werd. In poule 13 en 14 werden wederom twee ploegen ongeslagen poule- winnaar. Sijthoff, dat de grootste overwinning in het tournooi (9-0) behaalde In poule 13 en het tweede team van het Hoogheemraadschap In poule 14. Het Hoogheem raadschap neemt op de fina le-avond dus met twee teams deel. Verrassend op de dins dagavond was de uitschake ling van Wernink 1 en het team van Batteljee en Terp stra. Woensdagavond is de finale avond van dit door de Sport stichting uitstekend georgani seerd tournooi. Om 19.00 wordt begonnen met de pou le-wedstrijden, waarvan de winnaars om 21.35 gaan uit maken wie de finalisten wor den. Voorspellingen voor de halve finales zijn moeilijk te geven, maar de heer Caron verwacht o.a. SLF, Bon Aparte, de LOI en het Aca demisch Ziekenhuis In de halve finales te zien spelen, met het SLF en Bon Aparte als beste kanshebbers voor de finale. Poule-indeling voor woensdag avond: poule A: SLF, Ko ningsveld 1, 3M Ned. I, Hoogheemraadschap 1; poule B: Citin, Gemeentewerken, Academisch Ziekenhuis- 1, Vocking, poule C: Bon Apar te, Sportstichting, Rijksmu seum 1; poule D: LOI Sijt hoff, Hoogheemraadschap 2. Een spelmoment uit het bedrijfs-zaalvoetbal-tournooi van vorig jaar. Ook dit jaar is het i een groots opgezet tournooi. Teleurstellend is dit jaar echter de geringe belangstelling. UW MENING Gemeentelijke hulp bleef uit voor Marokkanen Ongetwijfeld zullen velen rich nog herinneren hoe bijna precies drie maanden geleden een Marokknnenpension aan de Jan Vossensteeg werd bestormd. Het pand werd zodanig vernield, dat 22 gastarbeiders elders huis vesting moesten roeken. Boven dien verloren de mrestcn van hun een groot deel van hun be zittingen: totale schade ca. 6.500,—. Het Leids Huurders Comité rea geerde met een oproei) in de plaatselijke pers te steunen. Het resultaat is dat er thans ruim 1.250,— is ingezameld, waar van wij reeds f 1.185,— hebben overgemaakt aan de Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers „Rijn en Lek". Daarmee zou dan alles gezegd ziijn, ware het niet dat wij enige dagen geleden bemerkten dat de Gemeente Leiden c.q. het ge meentebestuur tot dusver geen cent schadevergoeding heeft uit gekeerd aan de benadeelde gast arbeiders, terwijl men van deze zijde in eerste instantie alle hulp beloofde. Zo ziijn er nog wel meer vragen en opmerkingen. Waarom is er later nooit meer iets bekend ge worden over het bekritiseerde optreden van de Leidse politie tijdens de relden? En wanneer er binnenskamers toch afspra ken zijn gemaakt voor een eventueel oplreden bij dergelij ke geweldplegingen, hoe luiden ke geweldplegingen, hoe luiden dan die richtlijnen? Heeft het gemeentebestuur een onderzoek verricht naar <Je oorzaak van de rellen en mogelijke achtergron den? Het Leids Huurders Comité (LHC) KEES WALLE LEIDEN Na de oproep van de burgemeester om zich op te ge ven als collectant voor de aktie len rechtstreeks of via hun ver eniging opgegeven. Toch zijn er voor 'n goed verloop van deze aktie in Leiden nog pl.m. 200 col lectanten nodig. Het doel van deze aktie, d;e op 3 september tussen 8 en 10 uur gehouden wordt, is geld in te zamelen voor een aantal nationale en in ternationale projekten tot hulp aan kinderen in nood. Leidena- ren, die mee willen werken om van deze aktie een sukses te ma ken, worden dringend verzocht zich met spoed persoonlijk of te lefonisch op te geven bij het stadhuis, tel. 45344, toestel 211.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3