Cfiidóc (SouAcmt Gijzelaars zijn geestelijk gehavend Den Haag moet extra aandacht Gas maakt einde aan Zweeds drama Burgemeester Bodegraven met ketting afgetuigd ze zeggen Ontploffing in Indonesische vuurwerkfabriek Benzineprijs weer omhoog Joyrider Rudy sloeg weer toe s4e JAARGANG No. 119594 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur. H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUIDHOLlAND Ned 1: 20.20 uur Vrouwen van onze tijd met Indria Gandhi; 20.45 uur De IJzeren Maagd, milm; 22.25 Studio Sport met sa menvatting IJsland-Nederland; 23.15 uur Den Haag vandaag met bezoek aan China. Ned. II: 19.05 uur Trapkar-trofee; 20.20 uur Saskia en Serge; 21.05 uur Spel zonder grenzen. REGEN. LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen, morgen van het westen uit opklaringen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen ongeveer 13, maxima morgen rond 20 graden. Morgen: zon: 5.48—19.32; maan: 8.54—19.50. Schev. hoogw. 4.14 —16.41; laagw. 0.07—12.25. STOCKHOLM (AP/RTR) De vier gijze laars, die gisteravond uit de bankkluis in Stockholm werden bevrijd, maken het li chamelijk goed. Over hun geestelijke toe stand maken de geneesheren van het zie kenhuis, waarheen zij werden overge- braccht, zich ernstige zorgen. De vier em- ployè's van de bank krijgen verscheidene maanden verlof en een schadevergoeding, zo heeft de directeur van de bank vanmor gen medegedeeld. In een tv-toespraak heeft premier Palme zijn waardering uit gesproken voor de politie die geduld en vastberadenheid heeft getoond. Premier Palme zei dat het Zweedse volk redenen heeft om trots te zijn op zijn politie. Het einde van het drama kwam gisteravond om negen uur, toen de politie traangas pompte door een van de vele gaten die in het plafond van de kluis waren geboord. Intussen werd een oorver dovend lawaai van pneumatische hamers uitge stort over de bankrovers en de gijzelaars. De 32- jarige bankrover, Jan Erik Ollson, loste nog eni ge schoten op de stalen kluisdeur, gooide toen zijn machinepistool door een van de gaten naar boven en riep: Ik geef mij over, ik geef mij Clark Olafsson, de vriend van de bankrover, wordt in een politieauto over. weggevoerd, terug naar de cel, waar de Zweedse justitie hem onder De politie kon na 131 bange uren de drie vrouwelij- de druk van de overvallers, uit had vrijgelaten. ke en de mannelijke bediende bevrijden Miljoenen televisiekijkers zagen Olsson en zijn metgezel-in-het- Nog maar net in het ziekenhuis, omringd door zorgzame menser Karin Ehnmark, één van de vier gijzelaars in het Zweedse l lachen. Eén van de vier gijzelaars, Sven Süfström nog maar negentien jaar oud - wordt na zijn bevrijding uit de bankkluis in een ambulance gedragen. KVP-er Peijnenburg in debat spreidingsbeleid Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering zal extra aandacht dienen te besteden aan de grote problemen waarmee Den Haag worstelt. Dit kregen de minister Lubbers (Economische Zaken), Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en staatssecretaris Polak (Binnenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer te horen bij het driedaagse debat over het spreidingsbeleid. De spreiding van de rijksdiensten ontmoette in dit debat geen grote weerstand, maar wel werd ernstig gewaarschuwd tegen de kwalijke gevolgen die de agglomeratie Den Haag van de spreiding kan ondervinden. Den Haag mag niet de dupe worden, zo lieten verscheidene kamerleden aan de regering weten. De KVP-er Peynenburg was het ermee eens dat een aantal ar- beidssplaatsen vanuit Den Haag naar elders - het noorden en Zuid-Limburg - wordt overgehe veld. Maar gelijktijdig zal Den Haag de kans moeten hebben om zijn problemen op te lossen. Speciaal Den Haag mag wel enige extra aandacht verwachten, zei drs. Peynenburg. Daarbij zal duidelijkheid moeten worden ge- schapen over de functie van de Haagse agglomeratie. De socialist Wierenga gaf de voor keur aan verdere woningbouw in wateringen. Hij bepleitte 'n snel le vernieuwing van Oude Haagse wijken en drong erop aan vrij komende kantoorpanden weer een bestemming als woning te geven. Op korte tèrmijn moet de modernisering van Scheve- ningen worden aangepakt. kwaad, Oloffson, handboeien om, en hun vier gij zelaars op brancards, allen on gedeerd naar een ziekenhuis brengen. De bankrover had eerdere pogin gen hem tot overgave te dwin gen weten tegen te houden met dreigementen dat hij zijn gijze laars zou neerschieten of ophan gen. Maar het traangas tastte hem en zijn metgezel kennelijk zodanig aan, dat ze nauwelijks nog in staat waren het machine pistool naar buiten te gooien. Kort daarna schreeuwde een van de misdadigers tegen de ander: Jij gaf je over, jij gaf je over. De hoofdcommissaris van politie van Stockholm, Kurt Lindroth, zei tegen verslaggevers: Het gas werkte volledig. Ze moesten zich overgeven. Ze hielden hun handen voor hun ogen en wag gelden op hun benen. Het drama begon vorige week donderdagmorgen, toen Jan-E- rik Olsson zich in de bank bar ricadeerde nadat hij bij zijn overval was verrast. De volgen de dag trok hij zich terug in de bankkluis en nam vier em- ployé's mee als gijzelaars: de 31-jarige mevrouw Birgitta Lundblad, moeder van twee kin deren, Kristin Ehnmark (21 jaar), Elizabeth Oldgren (23 jaar) en de mannelijke bankbe diende Sven Safström (19 jaar). Met de gijzelaars in zijn macht eis te hij een bedrag van 2 miljoen gulden, de vrijlating van zijn vriend Olofsson uit de gevange nis (waar hij levenslang uitzat wegens moord op een politie man), een snelle vluchtauto en een gereedstaand vliegtuig, zo dat hij ongehinderd met zijn gij zelaars kon vertrekken. De Zweedse autoriteiten willigden alle eisen in, maar weigerden hem met de gijzelaars te laten ontsnappen, waarop het lange kat-en-muis-spel begon. Een psychiater, die met de bankro ver sprak, noemde hem een 52 DODEN Geboeid aan Stockholmse agenten, die de gasmaskers nog dragen met behulp waarvan zij de bank kluis hebben bestormd, wordt de bankrover Olsson weggeleid om naar een ziekenhuis te worden gebracht. psychopaat, die tot alles in( staat was. Tot de oplossing van het drama schijnt een miniatuur-camera een flink stuk te hebben bijge dragen. Voordat het gas in de kluis werd gepompt, kon de po litie via de camera het gedrag van de bankrover in het oog houden. dat Waals over een zesde Zintuig beschikt: een heus voor mode Ze zijn misschien wat moeilijk te tellen maar het zijn er echt veertien, veertien jonge Deen se doggen en hun moeder. Bij zo'n groot nest verklaren geraadpleegde deskundigen altijd ge duldig. dat het maar hoogst zelden voorkomt dat één dog zoveel jongen werpt. Moeder dog is er maar eenrustig bij gaan liggen en lijkt zich nauwelijks het hoofd te breken over de vraag, hoe al dat grut groot moet worden. De eigenaar van al dit fraais woont in Frankfurt. Den Haag Autorijdend Nederland staat voor nieuwe verras singen. Het blijkt, dat het kabinet-Den Uyl bij de indiening van de rijksbegroting weer op de proppen wil komen met het in juli door de Kamer verworpen voorstel tot verhoging van de benzineaccijns met circa 4 cent per liter. In sommige kringen sluit men zelfs niet uit, dat de verhoging thans nog iets sterker zal worden, enerzijds om meer inkom sten te verwerven, voor de realisering van nieuwe beleidsvoor nemens, anderzijds om het autogebruik af te remmen. ENSCHEDE Rudy is weer bezig. De ondernemende 14-jarige jongeman, die vorig jaar diverse malen in het nieuws kwam door er met gestolen auto's vandoor te gaan en zelfs een keer met een ziekenauto, is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden op verdenking van joyriding en diefstal van 160" gulden. Rudy B. is tot nu toe geplaatst geweest in een inrichting in Groningen en in het kinderdorp Neerbosch bij Nijmegen. Daar uit ontsnapte hij twee keer maar werd telkens door zijn ouders teruggebracht. Een surveillanceploeg van de Enschedese politie zag de jongen maandagavond door de stad rijden. Er werd een achtervolging ingezet, maar het lukte Rudy de politiewagen kwijt te raken. In tegenstelling tot andere keren gebruikte de politie niet de pistolen. Korte tijd later werd de lege auto terug gevonden. Om kwart voor drie 's nachts kwam er een einde aan de nach telijke escapades. Rudy zat te prutsen aan een geparkeerde auto, wat de aandacht van omwonenden trok. Deze wisten de jongen te overmeesteren en konden hem aan de politie overdra gen. DJAKARTA (RTR) Bij een brand in de vuurwerk fabriek Apollo In een bui tenwijk van Djakarta zijn gisteravond 52 vrouwelijke werknemers na een ont- Schaefer naar Leiden LEIDFN Staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zal 10 oktober een be zoek aan Leiden brengen. Tijdens dit bezoek zal de staatsse cretaris met het gemeentebe stuur spreken over plannen van de regering om dit jaar 1000 woningen door middel van sub sidie in stand te houden. Tevens zal gezocht worden nanr een op lossing van de moeilijkheden die de voorbereiding en realise ring van de plannen in de weg staan. Behalve Leiden zal de staatsse cretaris nog 17 andere gemeen ten aandoen waaronder Den Haag, Deventer en Enschede. ploffing in de vlammen omgekomen. Vierentwintig personen raakten gewond, van wie er vijftien ernstig aan toe zijn. De omgekomen vrouwen werkten in een afgesloten afdeling vun de fabriek. De chef, die de sleu tel van de deur had van de nf- deling, werd gedood bij do ont ploffing. Er werkten ongeveer 170 mensen in de fabriek, meest vrouwen. Toen men er van buiten af in was geslaagd de deur van de afgesloten afdeling in te slaan, waren 52 vrouwen verbrand of gestikt. CHOLERA ROME (DPA) In de omgeving van de Italiaanse stad Napels zijn veertien gevallen van chole ra opgetreden. Vier oudere per sonen zijn al om het leven geko men. In Rome was er na de meldingen vanuit Napels een lichte paniekstemming. Honder den mensen met maag- en dnrm- stornissen lieten zich in zieken huizen onderzoeken. BODEGRAVEN De burge meester van Bodegraven mr. J. J. Croles is gisteren vlakbij Soest door een woedende automobilist met een ketting zwaar mishan deld. In het ziekenhuis moest de burge meester worden behandeld voor een gescheurde lip en enkele kleine verwondingen. De auto mobilist, aansprakelijk voor de klappen, heeft tegenover de Amersfoortse politie verklar dat de burgemeester zone voor te sorteren plotseling links zou zijn afgeslagen waardoor hij sterk had moeten afremmen. De man dwong daarna de bur gemeester tot stoppen en vroeg hem naar buiten te komen. Toen de burgemeester te ken nen gaf liever veilig in de auto te blijven zitten sloeg de 37-jari- ge inwoner van Bosch en Duin op hem in. De man zal worden vervolgd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1