Nederlandse roeiers voor zware opgave Joegoslavië weigert inreisvisa aan leden zwemploeg uit Taiwan Middelink al tevreden met vi Mahn roemt Ponsteen Aardbeving in Mexico: 800 doden Werkgroep moet verlies NS bekijken OOK Wat u moet weten Sportwereld Woensdag 29 augustus 1973 leidse courant g 20.1JI Comedieji mber 20.30 Lena" an« 16.00 ja« komedie) dOSKOU Hein Pannekoek klaagde niet. „Op en kele punten zit het wat mee op andere tegen", stelde de Nederlandse chef d'équlpe nuchter vast toen na een lange procedure eindelijk de loting Kooman v00r de series van de Europese roeikampioen- schappen voor heren bekend was geworden. Het lot was Nederland in de conferentiezaal van de ultra-moderne Roeibaan, op zo'n kleine 20 kilo meter van het centrum gelegen, beslist niet slecht gezind geweest. De teruggang van het peil van Nederlandse herenroelen is echter een on miskenbaar feit. Even duidelijk is dat de concur- rentle veelal i iber kracht heeft gewonnen. Pech en 20 15 SeIuk zouden ten aanzien van de Nederlandse af- omedifO i vaard'gin6 dan ook amper een rol kunnen spelen. 1 Bij voorbaat stond immers vast dat de nationale equipe bij elke serie-indeling hooguit een plaats In de volgende ronde zou kunnen bereiken door succes in de herkansingen. Lena" 16.00 :i De vier zonder stuurman zit moeilijk", aldus chef ja- d'équipe Pannekoek, „de twee zonder en de dub- beltwee hebben het beter getroffen, al is de Noorse doublescull erg gevaarlijk". 1MB ;Aan de bespreking van de eventuele mogelijkheden van de acht van Aegir kwam hij in het geheel niet toe'". Voor Aegir betekent het gewoon blij ven doorgaan met roeien", grapte FISA-be- stuurslid Van der Ploeg. Voor de Groningse stu denten liggen de feiten inderdaad overduidelijk. De internationale terugval van de kwaliteit van de achten heeft zich al het gehele seizoen doen gelden. Daarbij komt nog dat de hoge kosten van uitzending van een dergelijk type boot er zorg voor hebben gedragen dat een zeer bescheiden veld op het hoofdnummer in Moskou zal starten. Acht boten hebben 'zich aangemeld, zes ploegen zullen via voorwedstrijden en herkansing de eind strijd bereiken. Of Aegir daarbij zal zijn is ech ter allerminst zeker. Dat de Groningers via een zege in de serie direct de finale zullen binnenva ren is uitermate onwaarschijnlijk. Oost-Duitsland winnaar van het brons in München en twee voudig triomfator in de Rotseeregatta van Lu- zern is daarvoor een tegenstander van te gro te klasse. Achter de „zekere" finalisten Oost- Duitsland, Verenigde Staten, Rusland en West- Duitsland zullen'Polen, Hongarije, Tsjechoslowa- kije en Nederland moeten strijden om twee plaatsen in de eindstrijd. Een geluk hebben de vier ploegen van het tweede garnituur: Nieuw- Zeeland, Olympisch kampioen, heeft ter elfder ure besloten niet naar Moskou te komen. is (18) LECT: i Hood o. 2.15. a (18) KINO: 00-9.00. in de (tot g ook In de gouden tijd van het Nederlandse roeien zou de heat van de ongestuurde vieren weinig minder zijn geweest dan een loterij zonder nieten. Van de vijf ploegen van elke serie gaan de snelste drie naar de halve finales. Nu zal Asopos het ui terst moeilijk krijgen. Olympisch kampioen Oost-Duitsland en Rusland vierde in ücnMehnm 1 vierde in München moeten de Leidenaars al vrijwel zeker laten voorgaan, zodat de ploeg zo wel de Amerikanen als de Joegoslaven achter zich zal moeten laten. Een lichtpunt is er geluk kig. De ploeg zal in zijn oorspronkelijke opstel ling kunnen roeien. Evert Maan zal in Moskou kunnen starten. De Leidenaar liep tijdens een trainingskamp in München in de sportzaal een scheur in een polsbeentje op. In eerste instantie werd verwacht dat een reserve zijn plaats zou moeten innemen. Dat blijkt achteraf echter niet nodig. De dubbeltwee van Skadi, Bruijn-Verhulst, zou wanneer de vorm tenminste na de ziekte van Bruijn is teruggekeerd favoriet zijn geweest voor een zege in de series als niet de Noorse ge broeders Frank en Alf Hansen, juist buiten de prijzen in de Olympische regatta, twee banen naast hun de 2000 meter moeten roeien. Op de wedstrijden van de Koninklijke-Hollandbeker was het duo goed voor twee zeer duidelijke eerste plaatsen en een nieuw internationaal baanrecord. Problematiek Ludwig Benecke en Johan Steenkist kennen al de zelfde problematiek. De „nieuwe-oude" formatie zal voor een plaats in de halve finales de Roeme nen Oanta met Papp finalist in München en Grumezescu moeten verslaan. Gezien de vooruit gang die de Roemeense combinatie dit jaar heeft geboekt zilver op de Rotsee was het gevolg een opgave waaraan nauwelijks is te geloven. De Nederlanders, die maandagavond in Moskou aankwamen vanuit een zeer zonnig München waar zij een trainingskamp hebben gehad, heb ben dinsdag voorzichtig hun eerste baantjes ge trokken op de baan in Moskou. Een direct onver deeld genoegen was dat allerminst. Na de 30 gra den waarmee zij in de Beierse hoofdstad ver trouwd waren geraakt, troffen zij nu een wnderi- trouwd waren geraakt, troffen zij nu een winden- grootste moeite net boven de tien graden kwam. Het Nederlands elftal bereidde zich gisteren ontspannen voor op de interland tegen IJsland, die van avond in Deventer wordt gespeeld. Barry Huls hof, Johan Neeskens, Johan Cruyff, Cor van der Hart, Ruud Krol en gedeeltelijk zichtbaar Dick Schneider zitten aan tafel voor de lunch. 1 Ludwig Benecke en Johan Steenkist krijgen het moei lijk in Moskou BELGRADO Het ministerie van buitenlandse zaken van Joegoslavië heeft het onmogelijk gemaakt dat Taiwan zal kunnen deelnemen aan de eerste wereldkampioenschap pen zwemmen, die van 1 tot 9 september worden gehou den in Belgrado. De zeven deelnemers, die door Taiwan, dat lid is van de internationale zv/emfederatie zijn aange meld, krijgen geen inreisvisa voor Joegoslavië. Dit heeft Hasim Husovic, voorzitter van het organisatieco mité dinsdag bekend gemaakt. „We hebben er alles aan gedaan om de komst van Taiwan mogelijk te maken. Dat was ook onze plicht. Taiwan als lid van de FINA is im mers gerechtigd tot deelnemen. Helaas was alle moeite tevergeefs." Husovic vertelde niet, waarom er geen inreisvisa voor zwemmers uit Taiwan waren verstrekt. Men vermoedt dat de oorzaak gelegen is in het feit dat Joe goslavië Nationalistisch China niet erkent als staat. Verder besprak Husovic uitvoerig welke veiligheidsmaatregelen men had genomen ,om een tra gedie als in München te voorko men. „De hotels, waar de deel nemers worden ondergebracht, zullen verboden terrein zijn voor ieder onbevoegde. Dat geldt ook voor journalisten." De Arabische studenten in Belgra do, dat zijn er verscheidene honderden, moeten tijdens de wereldkampioenschappen elders vakantie houden. De Joegoslavi sche regering wenst elke moge lijkheid tot wrijving tussen Is raëli en Arabieren uit te sluiten en heeft de studenten onderge bracht in vakantieoorden op 80 km van Belgrado. De internationale zwemfederatie (FINA) heeft scherp geprotes teerd tegen de beslissing van de Bad van Belgrado centimeter te lang BELGRADO Drie dagen voor het begin van de we reldkampioenschappen zwemmen in Belgrado is gebleken dat het bad, waarin de belangrijkste wedstrijden moeten wor den gehouden, een centi meter te lang is. Het geo-. fysisch instituut te Bel grado ontdekte dit door een sonartest. Men zal het probleem oplossen door de elektronische ap paratuur op de aantik- kwadrant naar voren te halen. Joegoslavische regering. „Als we dit twee maanden eerder hadden geweten, dan zouden we de kampioenschappen hier niet hebben laten doorgaan." aldus Harold Henning, voorzitter van de FINA. Volgens Henning was er overigens nog een klein kans je dat Taiwan alsnog zou kun nen deelnemen. „De Joegoslavi sche zwemfederatie doet nog een uiterste poging bij het mi nisterie van buitenlandse za ken." Het Nederlands waterpoloteam komt in zijn eerste wedstrijd van het toernooi om het wereld kampioenschap (van 1 tot 9 sep tember in Belgrado) uit tegen Mexico. Nederland—Mexico is tevens de openingswedstrijd van het toernooi. De andere tegenstanders van het Oranjezevental in de poule wedstrijden (poule A) zijn: Rus land, Australië, Groot Brittan- nië, en Joegoslavië. Trainer Harry Vriend van het Ne derlands waterpoloteam was niet erg te spreken over het re sultaat van de loting. „Het zal heel erg moeilijk worden om de finalepoule te bereiken. Over de kracht van Rusland hoeven we niet eens te praten. De Russen winnen dit toernooi. Dat staat voor mij als een paal boven wa ter. Dan zijn er de Joegoslaven. Van hen zouden we onder nor male omstandigheden misschien kunnen winnen, maar die man nen zijn nu ontzettend in het voordeel. In zo'n toernooi bete kent de steun van het eigen pu bliek vaak het verschil tussen winnen en verliezen. Nou ja, we zullen wel weer zien." MIXICO-STAD (DPA) - Een zware aardbeving In Midden- Mexico heeft gisteren aan ach terhonderd mensen het leven gekost. Er zijn ongeveer twee duizend gewonden. Van de elf getroffen steden zijn er vijf voor negentig procent verwoest. De stad Mexico heeft vrijwel niets geleden. Het meest ernstig getroffen is de bergachtige streek bij de ruim 5600 meter hoge en met sneeuw bedekte vulkaan Orizaba. In de gelijknamige stad liggen meer dan honderd mensen onder een ingestort flatgebouw. Sadat krijgt alle hulp van Feisal CAIRO (UPI) - Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft presi dent Anwar Sadat van Egypte alle geld toegezegd dat hij nodig meent te hebben voor zijn con frontatie met Israël. De toezegging is gedaan tijdens Dadats „zeer geslaagde" bezoek aan Riad in het weekeinde. Vol gens de diplomatieke kringen omsluit Feisals toezeggin vrij wel zeker Egyptes omvangrijke schulden aan de Sowjetunie. Sadats positie is nu volgens hen krachtiger geworden tegenover kolonel Gadaffi van Linië, met wie de Egyptische president dinsdag van gedachten wisselt over de voorgestelde fusie tus sen Egypte en Libië. Vrouw (31) leidt fractie in Senaat DEN HAAG De fractie van D'66 in de Eerste Kamer heeft de 31-jarige mevrouw drs. Pau la C. J. Wassen—van Schaveren gekozen tot haar voorzitter. ZIJ volgt met ingang van 18 sep tember In deze functie Ir. N. F. I. Schwarz op, die Is be noemd In het college van be stuur van do technische hoge school te Delft. De heer Schwarz blijft wel lid van de Eerste Kamer. Mevrouw Wassen, werkzaam als wetenschappelijk onderzoeker op het Nederlands Instituut voor preventieve geneeskunde, is het enige vrouwelijke Eerste Ka merlid en op dit ogenblik de enige vrouwelijke fractievoorzit ter in de Staten-Generaal. Zij is de jongste fractie-voorzitter die de senaat, vanouds het deftige college van grijzende mannen, ooit heeft gekend. Kröner Galerie Nederland is een nieuwe galerie ln Amsterdam (P.C. Hooftstraat 113) met ta- pisseriën van Edition Ewald Kröner. Eerste exposant is Her- bert Oehm die met zijn laatste ontwerpen in de vorm van schil deringen tn litho's vertegen woordigd zal zijn. DEN HAAG De Jaarlijkse ver liezen van de Nederlandse Spoorwegen worden een te grote last voor de schatkist. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat is bij de voorberei ding van de begroting van het ministerie voor 1974 gebleken dat de rijksbijdrage voor de In standhouding van het openbare personenvervoer volgend jaar zo groo tdreigen te worden, dat op korte termijn nagegaan moet worden hoe de aanslag op de rijksbegroting zoveel mogelijk beperkt kan worden. Er zal nu een werkgroep inge steld worden, onder leiding van de voormalig directeur-generaal van de NS, de heer H. Reinoud. Naast ambtenaren van het mi nisterie van Verkeer en Water staat zullen ook vertegenwoordi gers van het ministerie van Fi nanciën en van de NS-dierctie zitting hebben in de groep. De directie van de NS blijkt zeer ingenomen met dit initiatief van Verkeer en Waterstaat. Op een totaal aan inkomsten van 1180 miljoen gulden hadden de Spoorwegen vorig jaar een ver lies van 164,5 miljoen. Bij de in komsten is dan al een bedrag van 265 miljoen gulden geteld dat de NS van het rijk heeft te ruggekregen. r HAZERSWOUDE - De na tionale inzamelingsactie voor het jubileumgeschenk van de Koningin wordt in 4 septem ber in plaats van 3 septem ber gehouden. Dit in verband met twee herdenkingssamen komsten op 3 september. WASSENAAR De pluim vee- en vogelvereniging „Wassenaar" vergadert vol gende week maandag in het Jeroenhuis. Er zal o.a. ge sproken worden over het houden van konijnen en sier- duiven. In de pauze is er een loterij. HAZERSWOUDE Ben Q. stellen de raad voor de vij vers en vaarten in Rhynen- burch alleen tussen 8.00 en 18.00 uur open te stellen voor bootjes. Tevens wil men met ingang van 1 oktober het vis recht in de wijk weer onder hands verhuren aan de vis club „Beet". HAZERSWOUDE Op ad vies van B. en W. zullen de heren van der Dries en De Jong benoemd worden tot le den van de Sportstichting. Zij zullen de vacaturen op vullen die ontstaand zijn door het bedanken van de heren Poot en Dekker. Resultaten Hilversum Pumaprijs 2000 m: 1. Letlno Quick (J. Wagenaar) 2.48.0 1.24.0, 2. Lola Hol- I landia. 3. Leila Signal. I Winn 2,40 pi 1,70 4,70 2,S0. kopp 8,10 trio 1147,80. Porscheprijs 2140 m: 1. King Baker I (M. Vergay) 3.27.8 1.25.2, 2. Lucle I Roodnoot, 3. Lorrelot. Wlnn 2,60 pl 2.20 2,- kopp 6,90. I Merevclds mijlrecord (le atd.) 1600 L ni: 1. Forever (H. Pools) 2.04.7 1.17.9, 2. Florissant, 3. Alglon. Wlnn 7,90 pl 1,10 1,10 1,10 kopp 13,10 trio 108,10. Merevelds mijlrecord (2e atd.) 1600 m: 1. Henrl Buitenzorg (J. Wage- naar) 2.05.0 1.18.1, 2. Happy First, 3. Unlmel B. I Wlnn 1.70 pl 1.20 1,40 1,60 kopp 2,60. Boverprijs 2920 m: 1. Jaco van de Lente (P. Zandt) 4.08.9 1.25.2, 2. Ju- nlor, 3. Kwik Hanover. Wlnn 7,20 pl 1,70 1,50 1,40 kopp 12,70 Benaultprijs 2040 m: 1. Gcnerlque Bel win (T. Kooyman) 2.49.7 1.22.4, 2. Ike Buitenzorg. 3. Iris van Buren. Wlnn 21.20 pl 5,20 3,70 kopp 34,90 2.04.8 1.18.0, 2. Fore Wlnn 1.90 pl 1.30 1.30 1.40 kopp 4,40. Rnngerprijs 2040 m: 1. Loena (W Geersen Jr.) 2.51.9 1.25.1. 2. Linda. 3. Jolanda Oranje. Wjnn 1.70 pl 1,30 1.50 2.70 kopp 2.10 Nieuw kabinet in Chili SANTIAGO (AFP) President Salvador Allende van Chili heeft gisteren een uit 15 personen be staand kabinet benoemd. Er zit ten vier hoge officieren 'in, on der wie het hoofd van de para militaire politie. Negen minister zaten ook in het vorige kabinet. De nieuwe regerng geeft geen spectaculaire wijzigingen te zien. De communisten, socialis- "ten, radicalen en de leden van de Verenigde volksbeweging be houden hun portefeuilles. Het is het tiende kabinet sinds Al- lenoe 33 maanden geleden presi dent werd. Er zitten vier nieu we ministers in. Twee aangeble- ven ministers hebben een nieu we portefeuille gekregen. De Nederlandse baanploeg keerde gisteren terug uit was gesprokkeld. SCHIPHOL De tijdens de wereldkampioenschap pen baanwielrennen zo succesvolle Nederlandse ploeg is gisteren per vliegtuig uit San Sebastian teruggekeerd. Bondscoach Frans Mahn was op Schiphol uiteraard een en al lof over zijn equipe, die Nederland met acht medailles op de tweede plaats in het landenklassement had gebracht. Speciale aandacht had Mahn voor Herman Pon steen, revelatie van het toernooi. „Die jongen was voor ons van onschatbare waarde. Niet al leen door zijn capaciteiten op de fiets (twee zil veren en een bronzen medaille), maar ook door dat hij als geen ander de goede stemming in de San Sebastian, waar het nodige eremetaal bijeen ploeg wist te brengen en te houden". Eén man was er op Schiphol niet bij: Leijn Loeve- i sijn. De Amsterdamse ex-wereldkampioen der profsprinters, die in San Sebastian al in de i kwartfinales werd uitgeschakeld en volslagen ge-1 desillusioneerd het stadion uitvluchtte, had er de i voorkeur aan gegeven per trein te reizen. „Leijn houdt nu eenmaal niet van vliegen. „Aldus Frans Mahn. Naar zijn mening was Loevesijn in San Sebastian het slachtoffer geworden van zijn zenu wen. „Zulke dingen gebeuren in topsport. Een kleinigheid Is voldoende om je ritme te versto ren". BARCELONA Joop Mid delink heeft voor de ploe gentijdrit over 100 km om het wereldkampioenschap bij Barcelona als ideaal- kampioen worden maar hij zal al blij zijn met de vijf de plaats. „Je kunt wel al les willen, maar niet alles bereiken", stelde de Neder landse wegcoach in Barce lona „De jongens, Fedor den Hertog, Wim de Waal. Gerrie Knetemann en Ad Gevers hebben er alles aan gedaan. De drie debutan ten en Fedor den Hertog, die er al vanaf 1968 bij is. zijn in een uitstekende vorm. De stemming is best. Ze hebben enorm veel karakter en hun voorberei ding is optimal geweest. Maandagmiddag zijn de vier cou reurs uit de ronde van Toledo aangekomen in Barcelona, gis termorgen hebben zij 150 km getraind en gisteravond zijn ze nog het parkours gaan verken nen. „Door de wijziging van het traject", vertelde Middelink, „is het er voor ons niet gemakkelij ker op geworden. Het is meer LWOW De Russische kogel- s'.ootster Nadesjda Tsjisjova heeft in Lwow haar eigen we reldrecord verbeterd en ge bracht op 21.20 meter. Het oude record stond sinds de Olympi sche spelen van München op haar naam met 21.03 meter. zonder zijn doelman Henny Spij kerman moeten doen. Gebleken is dat Spijkerman een binnen- bandje van de pink heeft ge scheurd. Cor Rijkens, die een aantal jaren geleden van Sparta naar Deventer kwam, zal Spij- kerman vervangen. LONDEN In de eerste divisie van de Engelse league zijn g:s- teravond zes wedstrijden ge speeld: Arsenal—Leeds United 1—2. Blrmlng- ham City- Tottenham Hotspur 1—2. BurnleyChelsea 1—0. Coventry Ci ty—Liverpool 1—0; Everton—Leices ter City l—l. Wolverhampton Wan derers-Sheffield United 2—0, Joop Middelink is gematigd opti mistisch gestemd over de kan sen van zijn ploeg bij de ploegen tijdrit op de weg. klimmen en dalen dan op hetl oorspronkelijke traject. Maar toch zou ik geen andere renners aan de start hebben gewenst. Dit zijn de besta Nederlandse amateurs van het moment". „In de ronde van Toledo hebben zij zich niet geforceerd. Wij hebben die ronde helemaal gezien als voorbereiding op de kampioen schappen. Ik heb de jongens de vrijheid gelaten om te doen wat hun het beste leek, maar ik heb wel geëist dat zij zich even zou den laten zien. Dat is gebeurd. Fedor den Hertog, die fantas tisch sterk is op het moment, en De Waal hebben ieder een rit gewonnen". Simpele verklaring In Olympische jaren komt Neder land gewoonlijk verder ln de ploegcnachtervolglng dan bij wereldkampioenschappen. Mid delink gaf daar een simpele verklaring voor: „Tegen de tijd dat de Olympische spelen na derbij komen wil een toprenn*r best een jaartje langer amateur blijven, maar als de spelen zijl geweest, ben je ze kwijt. Dat is ook vorig jaar gebeurd met Kuiper en Priem. Oosteuropese landen hebben dat probleem niet. Die hebben in de eerste plaats een geweldig arsenaal waar ze op kunnen terugvallen en bovendien een aantal oudere renners met een geweldige er varing. Rusland, Polen, Tsjecho- slowakije en Oost-Duitsland zul len weer sterk zijn. Zweden en Noorwegen zijn altijd kansheb bers voor «en topplaats in de rijdrit. De Italianen zijn voor mij nog een vraagteken, zoals de meeste ploegen uit West Eu ropa. Ook hun coaches moeten eigenlijk ieder jaar opnieuw be ginnen. Na deze laatste nieuwe start heeft Middelink in ieder geval met een redelijk groot vertrouwen Barcelona bereikt: „Wanneer de ploeg toch niet werkelijk hoog zou eindigen, kan ik alleen maar zeggen dat wij op dit moment niet voldoen de kwaliteit hebben, maar het karakter, de wil de mentaliteit en 't doorzettingsvermogen zijn er zeker. Meer kan en mag ik niet verlangen van mijn ren ners". Fedor den Hertog maakt sinds 1968 deel uit van de Nederlandse weg p'oeg. Hij vormt ook ditmaal weer de sterke pijler van de viermans ploeg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15