EDWARD FOX: sterren bestaan niet „K. G. B. wil mij vermoorden" Handleiding voor Wereldvredesdag: „Geen woorden zonder daden" Benoemingen in bisdom Rotterdam Korte metten Paus: verdere samenwerking Wereldraad Alexander Solzhenitsyn: EN WERELD BEN V. OOSTEN Gemengde gevoelens bij begin Beethoven-cyclus WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 „De vrede is ook van jou af hankelijk". Zo luidt het thema van de internatfonale dag voor de vrede, die op 1 januari we derom in de rooms-katholieke kerk gehoudien wordt. Het secretariaat van de pause lijke commissie Justrtia et Pax heeft daartoe een handleiding voor de 'bisschoppen uitgege ven bedoeld als een hulp voor de landelijke episcopaten bij de voorbereiding van de we- •Het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldbond heeft do kerken, die lid zijn van deze gemeenschappelijke orga nisatie van de lutheranen in de wereld, nadrukkelijk opgeroe pen op grond van hun theologi- sche overtuigingen ondubbel zinnig uitdrukking te geven aan hun oppositie tegen de apartheid. Alle achtentachtig lid-kerken van de L.W.B. is ge vraagd op de meest uiteenlo pende wijze van gebed tot doelgericht politieke stappen de apartheidspolitiek van de. Zuidafrikaanse regering te be strijden. reldvredesdag in de plaatselij ke kerk. Het thema van de Wereldvre desdag aldus deze handlei ding vereist omvangrijke en grondige onderzoekingen inza ke de prioriteit en de werk zaamheid naar buiten van de liefde. De liefde is volgens de handleiding ..de bron van de vooruitgang «in de geschiede nis". Deze visie wordt zo •De Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland zal van 24 tot en met 26 oktober zijn drieënnegentigste algemene vergadering houden te Emmen (Dr.). Bij de unie zijn ongo veer zeventig baptistengemeen ten aangesloten met in totaal bijna tienduizend belijdende le den. •Het onlangs opgerichte Ne derlands Islamitisch Genoot schap, Frissenstein 191, Bijl mermeer heeft het plan te ko men tot de bouw van een eigen moskee in Arasterdam. Een deel van de in Nederland wo nende Surinamers is islamiet. zegt het secretariaat van de commissie Justitia et Pax tegenwoordig ook door talrijke christenen ontkend, daarom is het belangrijk om dit punt tot opheldering te brengen, opdat men echte bewerkers van de vrede kan worden. Een realistische visie op het verleden en op de tegenwoordi ge tijd houdt niet alleen de er kenning in van een zeker con flictkarakter in het leven der menselijke samenleving, maar ook van het feit. dat de meest verschillende soorten van on- rechtvaardighi id en onder drukking in de structuren ver- worteld zijn. Daaruit, zo be klemtoont de handleiding, mag men niet concluderen, dat het conflict zelf gerechtvaardigd is of dat men het conflict als iets goeds mag zien. Een goede opvoeding tot vrede veronderstelt zo vervolgt de handleiding dat men de con flicten moedig onder de ogen ziet. maar ook dat men pro beert ze tot een oplossing te brengen. In geen geval mag het conflict fungeren als een rechtvaardiging van haatge voelens. Nog mtinder mag de haat tot norm worden ver klaard. „De vrede des harten is het hart van de vrede", aldus de handleiding. Uitdrukkelijk roept de commis sie vervolgens op tot voorbeeld en getuigenis, omdat „voor de huidige generatie slechts die woorden geloofwaardig zijn, welke door daden worden ge volgd". De handleiding noemt het tenslotte taak nummer één van deze tijd, dat de mensen worden opgevoed tot vrede, ge rechtigheid en vooruitgang. De werkelijke vredesbrenger is een man van het heden en van de toekomst. De vredesbrenger is een mens. die zich enga geert met de veelvuldige taken en beslissingen op het terrein van het politieke, maatschap pelijke en culturele handelen voor de vrede. Hij is een mens. die gevoel heeft voor voorzienigheid, zonde en ge nade alsmede voor de vrede als „voortgezette schepping van God." In een brief aan dr. Phlip Pot ter. secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft paus Paulus zich uitgesproken voor een verdere ontwikkeling var. de betrekkingen tussen de r.k kerk en de Wereldraad. In de brief, geschreven ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van de Wereldraad, zegt de paus dat de r.k. kerk en de De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, heeft L. A. M. Banning benoemd tot deke- naal-assistent in het dekenaat Delft met als pastorale op- Wereldraad krachtens hun aard volkomen verschillende instellingen zijn. Dit neemt nie. weg, aldus paus Paulus, dat de samenwerking tussen hen in de afgelopen jaren vruchtbaar is gebleken en ver tier ontwikkeld moet worden. Bij de Wereldraad zijn 263 pro- :estantse, anglicaanse en or thodoxe kerken aangesloten. dracht de begeleiding van de volwassenenkatechese. Eervol ontslag werd verleend aan J. P. v.d. Klugt als pastor in het dekenaat Westland we gens zijn benoeming tot di- striktskatecheet in het deke naat Gouda. Ook werd eervol ontslag verleend aan C. W. J. van Wingerden als lid van het priesterteam van het dekenaat Westland wegens zijn benoe ming tot pastor in de H. Maria Magdalenoparochie te Maas land en begeleider van liturgi sche aktiviteiten in het deke naat Den Haag. Eveneens eer vol ontslag werd verleend aan drs. G. H. J. Gerelings als lid van het pastorale team in de parochie Rotterdam-West we gens zijn benoeming tot pastor en deservitor van de H. Maria Magdalenapnrochie te Maas land met voortzetting van zijn funktie als begeleider van de kenale liturgische aktiviteiten in het dekenaat Rotterdam. Tenslotte werd eervol ontslag verleend aan G. G. v.d. Kroft als pastor In de parochie Rot terdam-West met tevens eervol ontslag uit de ambtsbediening van het bisdom Rotterdam. Zij zijn afstamelingen van de indertijd als landbouwer naar Suriname geëmigreerde Indo nesiërs en Pakistani. Daar naast behoren bijna alle in Ne derland werkende Marokkaan se en Turkse gastarbeiders tot de islam. •De Wereldraad van Kerken zit in geldnood. Aangezien hij is gevestigd te Genève wordt hij getroffen door het jaarlijks in flatiegemiddelde in Zwitser land dat tot augustus van dit jaar op acht procent ligt. Door de waardevermindering van de Amerikaanse en Canadese dol lar en het Britse pond zijn an derzijds ook de bijdragen van de lid-kerken die in deze valu ta betalen, gedaald. Voor de algemene vergadering van de Wereldraad in Djakarta (1975) zal van de aangesloten kerken een bijdrageverhoging van minste vijftig procent worden gevraagd. •Dom Helder Caraara, aarts bisschop van Recife in Brazilië die onlangs Nederland bezocht, komt deze week weer in Euro pa voor een bezoek van enkele weken aan Noorwegen, Fin land en Zweden. Daarna zal hij ook naar de Verenigde Staten gaan. •Op zaterdag 8 september wordt vanuit Noordwijk, Lei den, Den Haag, Delft en Rot terdam een pelgrimstocht i één dag georganiseerd naar Banneux-Notre Dame. Geeste lijk leider is mgr. B. G. Hen- ning. Het is dit jaar veertig jaar geleden, dat Maria te Banneux verscheen. Het Dioce saan Banneux-secretariaat gevestigd Meeuwenbeemd l t Nootdorp. MOSKOU (AP) Alexander Solz henitsyn, winnaar van een No belprijs voor Letterkunde heeft in een zeldzaam en openhartig interview met twee Westerse journalisten verklaard, dat zijn leven wordt bedreigd. Indien hij gevangen gezet of vermoord wordt zal het grootste, nog niet gepubliceerde, deel van zijn werk in het Westen worden uit gegeven. De schrijver, wiens werken in Rusland verboden zijn, verklaarde dat hij en zijn gezinsleden waarschuwingen hebben gekregen- De gebaarde schrijver was vrien delijk en opgewekt toen hij de ontwikkelingen besprak, die hem de overtuiging hebben ge geven dat de zaak van de per soonlijke vrijheid in Rusland er niet alleen spectaculair te verteellen hoe hij bijna De Gaulle ver- Ben van Oosten heeft zich door vroegere orgelconcerten in Den Haag de reputatie verworven, dat hij zijn roeping als musicus vooral ziet liggen in groots or gelwerk; liefst nog met een ro mantisch tintje. Daar heeft de jonge Van Oosten tot dusverre ook het meest succes geboekt. Dinsdag heeft Ben van Oos ten, op zijn tweede concert in de Antonius Abtkerk, bewust ernaar gestreefd om een or gelterm te gebruiken „ook andere registers open te trek ken". Hij had eigenlijk slechts drie onderdelen op zijn program die zich leenden voor spectacu lair werk: een psalm-fantasie van Cornelis de Wolff, Louis Vierne's „Carillon" en een ko raal-fantasie van Feike Asma; de laatste echt in Asma's stijl met samenhang en veel vervoe ring gebracht. Voor het overige zette Ben van Oosten zich in voor werk dat fij nere penselen vergt: een paar koraalvoorspelen van Bach, twee stukken van Guilmant, een pastorale van Vierne twee van Langlais en Jehan Alain's ko raal in de dori9che toonsoort. Er valt op dit terrein voor Van Oosten nog wel het nodige te le ren; van Jan Schmitz, die op 11 september hetzelfde orgel be speelt, bijvoorbeeld hoe men met gebruik van 'n paar registers toch spanning in de klank kan brengen. Maar ook hier zit er in het spel van de jonge organist een goede aanzet. Als hij zich in de nabije toekomst inderdaad voornamelijk op het orgel gaat concentreren, kan hij het ver brengen. Voorlopig met de meeste kansen, als hij pro beert een veelzijdig organist te worden. G.V.L. Moord enaarsrol plotseling succes voor Brits acteur AMSTERDAM Edward Fox is zeer waarschijnlijk de al- lerenigste op dit ondermaanse die ongestraft kan naver tellen hoe hij generaal Charles de Gaulle bijna van het leven beroofde. Sterker nog: Edward Fox wordt daar zelfs voor betaald. Hij treedt je ongewapend uit de scha duw van zijn zeer luxe suite in het Amsterdamse Amstel hotel tegemoet om het haarfijn aan de onwetende Neder lander uit te leggen. Zijn enige straf lijkt voorlopig dat hij datzelfde verhaal vele malen in diverse toonsoorten tegen de pers mag herhalen. 'hn misverstanden maar uit de weg te ruimen: De 36-jarige Fox is een tot nu toe vrij onbe kende Engelse acteur die de hoofdrol toegemeten kreeg in de verfilming van de beststeller „De dag van de Jakhals". Een adembenemend boek van de schrijver Frederick Forsyth dat op weergaloos mintutieuze wijze, een beroepsmoordenaar volgt die van de Franse activister.or- ganisatie O.A.S. de opdracht kreeg de o.a. om zijn Algerije- polütriek gehate generaal De Gaulle te doden. Een zwijgzame, efficiënt werkende, koele killer die via Fox navenant gestalte krijgt: In Engeland vermoedt men zelfs dat deze rol een „Star" van hem zal maken. Edward Fox is overigens de eer ste om maar wat om dat nieuw- vc-v. 3. ven stardom" te smalen. Hij is een onopvallend geklede bi r.de man. met de slordige distinctie die typerend voor de Er ::en is en praat in bedacht zame koele zinnen met veel p~ -:es. „Dat „ster" zijn be-.aat niet. 't Is een nogal merkwaar dig label, dat de mensen op je plakken en waaraan 'je toch niets veranderen kunt. Het pu bliek is geneigd je rol als ac teur uit z'n verband te rukken. Het gaat er maar om met wel ke maatstaf je meet. De mijne is n.et „Is die rol goed voor mij", maar „Ben ik goed voor die rol". Het klinkt als een beetje wijsneuzige nonsens, maar echt. dat is mijn persoon lijke overtuiging". Niettemin laat Edward Fox zich een publiciteitstoernee aanleu nen die hem van Denemarken naar Amsterdam brengt voor een 24-uurs oponthour in de hoofdstad om daarna naar Brus sel te vertrekken. Een dergelijk schema van stad na stad en in- terwiew na interview werkte hij al eerder op grotere schaal in de Verenigde Staten af. .Goed", lacht Fox wat bleekjes „natuur lijk is al die bolangsï-1! ng op windend. Het geeft je het fijne gevoel van opeens de stier bij de horens t.kun nen p:'"- n. Een nieuwe kant van het Ie», n. Film betekent cpeens een g ote internationale erkenning. Ik hob tenslotte ooit twee jaar lang me-, zelf voor gek gezet op een En gelse toneelschool en acht jaar lang rondgezworven langs pro- Hoofdrol speler in „De dag van de Jakhals even in Nederland vinciale toneelgezelschappen. En ook wol eens acht maa-.den zon der werk gezeten. Niets b j an ders hoor. Tachtig procent van de Engelse acteurs heeft geen werk. en als ik acteurs zeg be doel ik wel ook al die juffrouwen die het interessant vinden om hun naam ergens te zien staan aangeplakt. Televisie was in die tijd een verademing. Het bete kende werk en geld. Ik heb in heel wat produkeies gestaan .re delijk belangrijke, maar ik zou nu niet eens meer weten met wie allemaal en waarin. Filmen lijkt nu opeens het hoogtepunt van alles". Een hoogtepunt dat inmiddels het éénenveertigste interview voor Edward Fox met zich mee brengt. „Niet zo erg" zegt Fox. „Tenslotte praat je steeds met mensen. In Europa is het alleen wat aardiger dan in Amerika. Daar word je gek van Waterga te. Ik heb niets anders gehoord toen ik er was. Sleoht voor de „business" bovendien, want ie dereen blijft er voor bij de tele visie. De Amerikanen hoeven zich echt niet zulke zorgen te maken, want ze zijn zó vastbe sloten de onderste steen in die affaire boven te leggen". Na een goede rol in Joseph Lo- sey's „The go-between" zet de filmcarrière van Edward Fox eindelijk zoden aan de dijk via de rol van een keiharde be roepsmoordenaar. Hoe gaat het v?rder° Fox: „Ik krijg een hoop aanbiedingen, maar ik heb nog niets geaccepteerd. Een rol in het harde Bond-genre? Dan zou die interessanter geschreven moeten zijn dan deze. en dat lijkt me moeilijk. Van deze be roepsmoordenaar heb ik een echte „werker" w!ll°n maken. Een man d e altijd met z'n „baan" bezig is. F.en man r/va nje v dat r'i 1 y- geschoten wordt er een paar mensen zullen z n d e het heel erg jammer vinden. Anders zou die hele rol zinloos geweest zijn". BERT JANSMA slecht voorstaat. Over de bedreigingen die hij ont ving zei Solzhenitsyn: „Ik heb brieven gekregen waarin eerder bedreigingen dan eisen stonden. Er werd gedreigd dat men kor te metten zou maken met mij en mijn gezin. Deze zomer kreeg ik zulke brieven over de post. Door vele technische ver gissingen van de schrijvers ben ik tot de overtuiging gekomen dat deze brieven door agenten van de KGB (geheime politie) zijn verstuurd. De bandieten- brieven werden ongelooflijk snel gepost, alleen brieven van de allerbelangrijkste regeringsor ganen gaan zo snel. Soms werd op de envelop pas een postzegel geplakt nadat de posterijen ze al hadden afgestempeld. Tijdens de winter van 1971—'72 werd ik van verschillende zijden gewaarschuwd ook binnen de KGB zijn mensen die hun lot moeilijk te dragen vinden dat voorbereidingen werden getrof fen om mij in een auto-ongeluk om het leven te laten komen. Omdat ik lange tijd geen ernstige ziekte heb gehad, omdat ik geen auto rijd en omdat ik in ver band met mijn overtuiging on der geen enkele omstandigheid zelfmoord zal plegen, kunt u, wanneer bekend wordt gemaakt dat ik om het leven ben geko men of plotseling op mysterieu ze wijze ben overleden, met 100 procent zekerheid de conclusie trekken dat ik door of met toe stemming van de KGB ben ver moord. Maar ik moet u zeggen dat mijn dood de mensen die er op reke nen dat dit het einde van mijn literaire activiteiten betekent, niet gelukkig zal maken. On middellijk na mijn dood of on middellijk nadat ik ben verdwe nen of van mijn vrijhoid ben beroofd, zullen mijn litteraire laatste wil en testament onher roepelijk van kracht worden. en dan zal het belangrijkste deel van mijn werk worden ge publiceerd, werken waarvan ik al deze jaren heb afgezien ze te laten verschijnen. Als de functionarissen van de KGB exemplaren van het on schuldige Kankerpaviljoen" in vindt, die openlijk zijn zijde alle provinciesteden opsporen en in beslag nemen en de men sen die deze exemplaren ln hun bezit hebben uit hun werk laten ontslaan of verdrijven van insti tuten van hoger onderwijs wat zullen ze dan doen als mijn belangrijkste en posthume wer ken zich over Rusland versprei den?" De schrijver wilde niet verder spreken over het niet gepubli ceerde „belangrijkste gedeelte" van zijn werk, in het bijzonder niet in een appartement dat, naar hij dacht, volstond met af luisterapparatuur. In plaats daarvan sprak hij over de plan nen om het overige gedeelte van de serie te publiceren die met „Augustus 14" begon. Hier in wordt in romanvorm verslag gedaan van de catastrofale ne derlaag die de Russen in de eerste wereldoorlog tegen de Duitsers leden. In de twee vol gende delen zal het verhaat worden voortgezet tot na de bolsjewistische revolutie. De schrijver verklaarde dat hij in zijn onderzoek voor deze volgen de delen ernstige moeilijkheden heeft ondervonden. Zelfs was hem geweigerd kranten in te zien die 55 jaar oud waren. Ook vertelde hij over de repre sailles die zijn genomen tegen -zijn vriend, de schrijver Alexan der Gorlow, die in 1971 agenten van de KGB verraste toen zij inbraken in Solzhenitsyns bui tenhuis en over de moeilijkhe den die de beroemde cellist Mstislav Rostropowitsj onder- heeft gekozen. Solzhenitsyn verklaarde dat hij de Russische autoriteiten deze winter opnieuw zal trotseren door deze winter ondanks het ontbreken van een vergunning in Moskou te wonen. Hij wil in het bijzonder de be faamde natuurkundige Andre Sakharov verdedigen. Deze „va der van de Russische waterstof bom" is een vooraanstaand Russische pleitbezorger van de mensenrechten en het doelwit van steeds feller wordende aan vallen. Over een mogelijk proces tegen de dissidenten Pyotr Yakir en Victor Krassin zei de schrijver dat dit „een betreurenswaardige herhaling zou zijn van de zuive ringsprocessen van Stalin In de jaren dertig". Als beiden, zoals gemeld, willen optreden als ge tuige charge zouden zij zich „gemeen" gedragen. Het was nogal een tegenvaller voor het Algemeen Haags Comi té en het Residentie-Orkest dat er voor het eerste Beethoven- concert op Houtrust gisteravond niet meer dan 2200 belangstel lenden waren komen opdagen. Zou dit concert !n een gewone concertzaal zijn gegeven, dan zou die stampvol zijn geweest maar nu bleef meer dan de helft van de Houtrusthal leeg, wat verwondering wekte omdat het programma, voor een luttel bedrag, iedereen kon aanspre ken. Dirigent en solist twee jonge I-. öl L-s die in de Ver. c Staten een gedeelte van hun op leiding genoten cn er het beg n vnn hun carrière maakten waren hier nog onbekend. Diri gent Jov Talmi blc.k aan het wezen van Beethoven nog n.et toe te zijn en met de Egmont ouverture en vooral met de ze vende symfonie als interpreet, a's werkelijk v»i-tolker, te hoog te hebben gegrepen. Er waren heel wat passages die onvol doende werden gemodelleerd of d'c ritmisch weinig markant, ja zelfs slap uitvielen. Natuurlijk was er ook wel de plastische dynamiek maar daarom alleen gua het niet bij Beethoven: de dosering van innerlijke span ning en ontspanning leek er niet 'op. Hoewel de akoestiek, klank- werking cn a-curatesse niet gunstig zal hebben beïnvloed, was naar ons gevoel onmisk n- baai dat Talml niet verder kwerr. dan de buitenkant. P an st Jos-ph KaLchstc in, die af gelopen winter in R frdam nut Martck furore maak' blcc't ran Bo thoven v r n engel jke cn o v u v .:r van h-t vijfde, pi v-vrrvan d; n -t g kale waarden niet aan bod kwa men. Er kwam dadelijk een lange toe- g.ft achteraan: het ronde ca- pncciose in G groot, waarin Beethoven zijn woede uitleeft over een verloren stuivertje. Die woede mag best blijken, maar is muzikaal gesproken niet onbeheerst, en vertoont neigens de bedenkelijke Inzln- k'r.g die Kalichstein demon streerde. Naar onze smaak was h't voorprogramma waarmee men de wachtenden beloonde, h-t aardigst van de hele avond. Acht blazers uit het orkest speelden onder de vaardige lei ding van Lex Veelo een leuk ronoinö, gemaakt als tafelmu- •fk voor ile keurvorst van Bonn, een fijnzinnig adagio voor •?en speeldoos en een paar mili- ta r taptoe's. Deze gebruiksmu- 7. rk, d e tegen een stootje kun en bovendien nog versterkt wr rei, wist zich go-d te handha- n teg rover het lawaai van b rr.er komenden. Plet Schil- ham gaf bij deze „andere" ..celhoven, die ook buiten het gebouw te horen was. een aardi ge, instructieve toelichting. Ka.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11