Marktkooplieden zoeken naarstig maar vergeefs naar een alternatief <3> ST. WILLIBRORD ERG GELUKKIG Kaasmarkt blijft enige keuze? Automobilisten „gecorrigeerd met geldboetes „Zaak" Singeling slopende kwestie Onnodig verlies van LDG S 1973 PAGINA 3 DINSDAG AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT stad en randgemeenten aten. film. dualiteiten, euw, docu- Tlenerklan Mededelin- 10 Loi L5 Vier lcoi lanse film ordracht. Fabeltjeski i. en weet Dubbeldek 1 21.05 Spt LEIDEN Een groot deel van de standhouders van de Leidse marenmarkt verlangt terug naar de oude markt- route. Dit werd gisteravond duidelijk op de gehouden vergadering van de Centrale Vereniging voor de Ambu lante Handel afdeling Leiden. Het afdelingsbestuur had deze vergadering speciaal belegd om de wensen en sugges ties van de standplaatshouders 'te horen inzake de nood zakelijk gebleken verplaatsing van de Leidse markt. Re gelmatig kwamen standhouders aan het woord die blijk gaven van de nog sterk levende nostalgie naar hun oude plaats. Het bestuur aanhoorde welwillend de wensen, maar voelde, dat het machteloos staat om ze uit te voe ren. Daarnaast hadden velen ook zo hun twijfels over de voorgestel de nieuwe marktplaats, de Kaasmarkt. In overleg met de gemeentelijke instanties had het afdelingsbestuur deze plaats als alternatief voorgesteld nu de wallen van de nieuwe Rijn, het huidige toneel van het grootste deel van de markt, aan het eind van dit jaar of begin '74 geres taureerd worden. De herstel werkzaamheden zullen ongeveer een jaar in beslag nemen. In de tussentijd moet de ambulante handel haar biezen pakken en letterlijk aan de wandel gaan. Over de vraag waarheen werd men het gisteren niet eens. De keuze tijdelijk/permanent 4 wordt pas na beantwoording van die vraag gedaan. Eén ding werd gisteravond duide lijk in de zaal van ,,De Grote Burcht": de marktkoopman blijft met angst en beven de dag tegemoet zien, waarop hij een nieuwe plaats moet inne men. En terecht, voor hem is maar één vraag belangrijk: „hoe reageren mijn klanten hierop?". Vandaar het terugver langen naar de plaats waar het leven zo'n tiental jaren geleden goed was. Het afdelingsbestuur had zich bij monde van voorzitter Ben Zon- derop aan het begin van de avond achter het alternatief van de Kaasmarkt geplaatst. De za terdagse groentenmarkt op de Hooglandse Kerkgracht zou dan blijven staan (ongeveer 55 stands), terwijl de rest van de in totaal 165 kramen naar de Kaasmarkt zou verhuizen, de plaats waar ook 's woensdags .gemarkt" zou weerden. De heer Zonderop stelde toen ook al, dat de „oude marktroute absoluut niet haalbaar" is. Ook de heer Overmeire, directeur van de ge- Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze vrachtauto' meentelijke Dienst voor de Rei- op woensdag en zaterdag moeten plaatsmaken voo niging, Havens en Warenmark- Er zijn geen betere alternatieven gevonden. ten was in deze zeer duidelijk: ,,De kans om terug te gaan naar de oude marktroute is klei ner dan de maandelijkse 500.000 te winnen In de lote rij." Enkele kooplieden wilden daar niet zomaar aan: ,,De heren kunnen het wel met elkaar eens zijn, maar dat wil niet zeggen dat wij dat willen. We laten ons niet zo maar in slaap sussen." De wensen kwamen na deze woorden pas duidelijk naar vo ren. Eén man eiste venveel rechten ala V en D: ,,We kun nen er van alles aan doen om terug te gaan. We zijn met zijn allen samen een veel groter wa renhuis dan V en D". Op het verwijt, dat het afdelings bestuur te weinig alternatieven had aangedragen antwoordde voorzitter Zonderop: „Leiden heeft niet meer plaatsen. We hebben veel mogelijkheden be keken, maar ze hebben alle maal hun bezwaren. De bezwa ren van de Kaasmarkt leken ons het kleinst." Die indruk hadden ook de heren J. Wage naar, voorzitter van het Hoofd bedrijfschap Detailhandel afde ling markt-, straat- en rivier- handel (MRS) en J. Willemsen. landelijk voorzitter van de Cen trale Vereniging voor de Ambu lante handel. Willemsen: „Ik heb niet veel verplaatsingen meegemaakt waarbij de hande laren hosanna riepen. Van tevo ren dacht ik ook: 't wordt hier hommeles. Maar we moeten te gen het gemeentebestuur zeg gen: hier kunnen we eventueel komen. Het moet alleen op een behoorlijke manier te verwezen lijken zijn." Wagenaar: „Er zijn een hoop onlustgevoelens bij mij weggenomen. Ik heb er geen zwaar hoofd ir.." Vele standhouders hadden dat wel en zochten naarstig naar aller lei suggesties, zoals het ge dempte Rijn- en Schiekanaal, en de route Apothekersdijk-Lang Mare, voorstellen die door het bestuur in beraad worden geno men, maar waarvan men de verwezenlijking niet direct zag zitten, blijkens de woorden van voorzitter Zonderop: „Als we niet terugkurmen en ook de Kaasmarkt voldoet niet, vertelt u me dan waar we dan heen moeten?" Het was een vraag van een machteloze voorzitter, een vraag die als uitgangspunt van de vergadering was gesteld en die er in deze bewoordingen aan het eind van de avond neg BODE i CENTRUM TT PP**- Rondleidingen Rijnlandhuis worden hervat LEIDEN Nu de vakantieperio de voorbij is, worden de avond, rondleidingen in het gerestau reerde Gemeeniandshuls van het Hoogheemraadschap van Rijn land, gelegen aan de Bree- straat, weer hervat. Deze rondleidingen zullen plaats vinden op vrijdagavonden, een maal in de 14 dagen. Aanvang 20.00 uur. De eerste rondleiding zal gehou den worden op vrijdag 7 sep tember a.s. Kaarten voor deze rondleidingen zijn uitsluitend verkrijgbaar bij VW-fceiden, Stationsplein 3. Dit verbodsbord geldt binnenkort ook voor de marktkooplieden LEIDEN De „zaak" Singeling schijnt een slepende kwestie te wor den. De commissie voor de Personeelszaken kon er gisteren tijdens haar vergadering maar niet uitkomen op welke manier de heer A. Singeling, die in 1965 een andere gelijkwaardige betrekking bij de gemeentelijke Gasfabrieken was aangeboden maar die na een her waardering van zijn salaris in 1971 had gemerkt dat hij eigenlijk „gedegradeerd" was, schadeloos gesteld moest worden. Een punt van discussie was, of de heer Singeling, en met hem een collega, geweten heeft dat hij werk „beneden zijn stand" had aan genomen en dat een inschaling, zoals die in 1971 plaats vond, nade lige financiële consequenties met zich mee zou brengen. De com missie dacht van niet maar achtte zich evenwel niet capabel even tueel een advies uit te brengen aan de Raad. Men besloot toen de zaak aan te houden om meer informaties te kunnen inwinnen. Ook omtrent de instelling van de functie „Organisatie adviseur" (aan het gemeentehuis) kon de commissie geen eensgezindheid aan de dag 'leggen. In tegenstelling tot het College dat ai geruime tijd een ernstige behoefte voelde voor het aantrekken van een dergelijke top functionaris (werkend onder B. en W.) kon het merendeel van de commissieleden zich niet verenigen imct de noodzaak hiervan. Er werd tenslotte besloten B. en W. een afwijzend advies uit te bren gen. 155 LEIDEN Een 20-jarige auto monteur uit Katwijk had in de nacht van de 16-de mei met zijn auto nogal wat schade aange bracht aan Rijkseigendcmmcn en stond derhalve terecht voor de Leidse kantonrechter, mr. E. G. Sprey. De monteur was te Sassenheim met vrij hoge snelheid uit de bocht van de oprit naar Rijks weg 4 gevlogen tengevolge waar van hij 'de vangrail en enkele lichtmasten ernstig beschadig de. De verdachte, gaf desge vraagd toe enige glaasjes bier 'ie in voo1 Stronken te hebben. Hij werd rdt niet e conform de eis veroordeeld tot ;en erfeni 100 gulden boete en een voor- ilioeni waardeIilke ontzegging van de tiM nnlJ rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van een jaar. Tot hetzelfde altijd onÜ e nooit zd iet verdf werd een beroepschauffeur uit Roelofarendsveen veroordeeld. De man was met zijn vrachtwa gen op de Prov. weg no. 5 in botsing gekomen met een tegen- Jigger doordat hij over de door getrokken witte streep gegaan Een 36-jarige Sassenheimer stond terecht doordat hij met zijn auto door het stoplicht was reden. Bij deze overtreding was hij in botsing gekomen met bromfietser, wiens bromfiets hierdoor volledig vernield werd. Ondanks getuigenverklaringen bleef verdachte zijn vermeende onschuld volhouden. Het hielp hem evenwel niet; de overtre ding kostte hem 125 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van drie maanden. mocht cd" i komen sine trad j t een zes» maai in 1 aangepal doeltreffe»Li ij. Zwemdiploma's in Leimuiden U We kl nog imn# i veroudef voor v ;groei in 1 ling al I. Dat gel JVB-rapp il. Rede! t-voetballl te drinï en faciliv A diploma slaagdenTon Oostveen. Laurent de Hollander. Jolanda Bouwmeester. Hugo v.d. Linde.An- gellne Visser. Arle de Bruin, Rinl Verheugd. Anneke Dekker. Aslrld Beuk. Kitty v.d. Meer, Roel ten Brink. Rob de Bruin, Jan Swler. Monique du Pau, Mevr. P. de Boer. Corrle Zandvliet. Jan de Boer, Jo landa Wallet. Arie van Maarle. Co- rlne Post. Miranda de Graaf. Elly Mourlts. Llnda de Graaf. Arnaldo PaU. Edo v.d. Wiel. SJaak Lem mers. Suzan van Egmond. Llnda van Egmond. Gert-Jan Brussen. De- slré Vogelaar. Robert van Maarle. Marcel van Maarle. Gerda Muys. Marcel Hogenboom. Jeannette Meyer. Yvonne de Koning. Charlotte van Mourlk, Brenda Oostwart. Mar co v.d. An. Enno Zaal. Marco de Boer. Petra de Prle. André Kok. Jaeky Straathof, Jacqueline v.d. Meer. Rob van Dijk. Anne Visser. Renske Visser. Conny de Rijk. Llda van Egmond. Gerda Beuk. Rob Klein. Ronnie van Ieperen. Erna de Hartog. Annette Veenendaal. Cor Brussen. Gerard Kok. Yvonne van Kouwen. Eveline v.d. Made. John Turk, Maurlng Roest. Annette de ky Touw. Ronnie v.d. Aa. Ans Vi ge. Jolanda Berblers. Trudy Veenen daal. Robby Goudkamp. Lenle Spij ker. Lena Spijker. Erna Bulk.Els Asseman. Ans Asscmun. Leo Waak- op-Rcyers.Lla Spijker. Paul Waak- Wllbert van Vliet. Ingrld Bos, Jar Kraan, Carla Engelen. Cora de Wagenaar. Kok. Tonnle Vink. Ron Jacobs. Harm Jacobs. Lonnel Beuk. 'oor het B-dlploma slaagden: Jacque line Strljbls, Paula Mourlts. Mar- greet Kroon. Rlny Meyer, Carollen Visser, Corrle Visser. Angela Brug. Marlt Vastenhout, Helmar Bonder. Angèle Vorend. Bert Ris. Alex Ho- genrand. Ronald Wallet. Kees-W.m v.d. Wijngaart. Janneke Los.' Ingrld Oosterhof. Yvonne Nleberg. Anja Kinkei. Jolandi Haas v.d. Meer, Dera P( ndt. Cornée Kt •uggen. Margn jelinc Bost. Brenda v.d. I Matlljsen. Elle Reumerman. Anneke Dekker. Peter de Graaf. Gijs Goud kamp. Marco v <1 Aa, Elly Mourlts. ZOETERWOUDE Er komt weer enig soelaas voor de Zoeterwoud- se woningzoekenden. Gistermid dag werd de eerste paal gesla gen voor een zestiental woning wetwoningen in de Zonnegaarde. De woningen worden gebouwd in opdracht van de woningbouw vereniging St. Willibrord. De aannemer is Muys en de Winter uit Rotterdam. Op de begane grond krijgen de woningen een woonkamer en een open keuken plus toilet en op de eerste ver dieping drie slaapkamers rond 'n besloten overloop en douchecel. Raadsagenda Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten komt vrij dag 31 augustus om 20 uur bij een in het gemeentehuis ter be handeling van de volgende voor stellen van B. en W.: Het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een brandweerkazerne; het vaststel len van een beheersverordening voor de bedrijven, de bouw van een verzorgingstehuis en bejaar denwoningen; de aanschaffing van materialen voor de kleuter scholen „De Speeldoos" en „De Woelwaters"; aanschaffing van een stencilmachine en leermate rialen voor de Nutsschool; aan schaffing van een radiotoestel voor de J. M.van Kempen- schoolaanschaffing van het nieuwe Liedboek voor de kerken voor de J. M. van Kempen- len; meubilering van het Cultu reel Centrum; het beschikbaar stellen van een aanvullend kre diet ten behoeve van de restau ratie van de Kimchoeve; verho ging vqn de marktgclden; het beschikbaar stellen van een kre diet voor de reconstructie van een gedeelte van de School straat; het verlenen van onthef fing van aanvullende inrichtings eisen voor het slijtersbedrijf van Albert Heijn N.V.; het verienen van ontheffing van aanvullende inrichtingseisen voor het slijtersbedrijf van ,.Dt Gouden Leeuw"; verkoop van grond in de Hoogkamer, van grond n de Hoogkamer. Aan het begin van de vergade ring is het onderzoek van het nieuw benoemde raadslid H.van Wijk (vacature Mr. F. Italia- fier). Raadsagenda Zoeterwoude Zoeterwoude De gemeenteraad komt a.s donderdag 30 augus tus om 20 uur bijeen. De agen da vermeldt o.m.: - gedeeltelijke intrekking van het besluit van 30 november 1972 tof onteigening van gronden in het bestemmingsplan „Landelijk Gebed"; - vei koop vtn grond aan het Hoogheemraadschap van Rijn land t.b.v. de bouw van een riooipersgemaa! in de Loethe; vaststelling van het ontwerp- bestemmingsplan Westeinde 1; - het beschikbaai stellen van een krediet voor de aanleg van een speel- en parkeergelegenheid in de Loetthe, aanschaffing van een kunst werk voor het gemeentelijk sportcomplex „Haasbroek"; verlening van een startsubsidie aan de Stichting Sociëteit voor Lichamelijk Gehandicapten te Leidschendam; - «ubsidie in de herstelkosten van het rieten dak van de karn molen nabij h* pand Weipoort- ceweg 67; het gebruikelijke portie onder wijszaken bestaat dit keer uit kredieten voor do aanschaf van vuilcontainers voor de r.k. ba sisscholen „Sjaloom" en ..St. Alcysius" en voor meubilair voor de openbare „Corbulo- school". Medewerking aai. de aanschaf van een stofzuiger voor de r.k. kleuterschool ..Hummelhof" zal vermoedelijk worden geweigerd. Wassenaar De leden van de Wassenaarse Hengelsportver. eniging vergaderen vrijdag avond 7 september in het Je- roenhuis. Op de agenda staal de verkiezing van een voor zitter. prabo-Leiden boekhouden opleiding praktijk diploma duits conversatie engels conversatie inl. w. de greef - leiderdorp telefoon 32532 LEIDEN Onlangs speelde het Leids Damgenootschup zijn tweede oefenwedstrijd van dit seizoen tegen het tweede team van de landskumpioen R.D.G. uit Den Haag. Het werd een te leurstellende en volkomen onno dige nederlaag (13-15). Onnodig, omdat maar liefst dria spelers van L.D.G. in een een voudige slagzot liepen en een vierde een gowonnen eindspel remise liet lopen. Een positief punt was echter het eerste op treden van een nieuwe aanwinst van L.D.G., J. de Bezemer, die een voortreffelijke partij speel de en verdiend won. De gebroe ders Bronstring speelden beiden hun partij in hetzelfde (rand- spel-)genre, maar Evert won vanuit een iets mindere positie, terwijl Peter vanuit een iets be tere positie verloor. De volledi ge uitslag is; L.D.G.-R.D.G. 2: 1. E. Brenstring-H. Jacoosen 2- 0; 2. W. Heemskerk-P. Scheres 0-2; 3. A. de Koning-P. Laggas 1-1; 4. A. v.d. Kwartel-Z. Kara- mat Ali 2-0; 5. P. Bronstring-T. Luteijs 0-2; 6. Th. Uyttenboo- gaard-H. Swami Persat 0-2; 7. A. Husrat-B. Foss 1-1; 8. W. Blom- L. Peterson 1-1; 9 A. Vendel-J. van Mil! 0-2; 10 D. van Duy- venbode-D. den Ouden 0-2; 11. J. de Bezemer-D. van de Lem 2-0; 12. C. Janssens-J. Hoogland 1-1; 13. J. Klinkenberg-H. Ruy- ter 2-0; 14. S. Mandi-W. Zeedijk 1-1. Totaal uitslag: 13-15. Vrijdagavond a.s. speelt L.D.G zijn derde oefenwedstrijd, nu te gen Ons Genoegen uit Bode graven. Aanvang 19.45, Pieters kerkstraat 1 te Leiden. LEIDEN Het viscollege Oase fAdlerfabrieken) hield een Jubi leum viswedstrijd in Zaandam. De vangst was redelijk. Uitsla gen; 1. Hartman: 2480 gram, 13 stuks; 2. Leuering: 1805, 12: 3. Disseveld: 1645, 9; 4. Stikvoort: 1400, 11; 5. v. Apeldoorn: 1150, Afdeling voetbal van Meerburg zelfstandig? ZOETERWOUDE Er staan be langrijke zaken op de agenda voor de jaarvergadering welke de voetbalvereniging Meerburg a.s. woensdag houdt in het club huis. Zo zal er een referendum worden gehouden over het al dan niet uittreden van de afdeling voet bal uit de r.k.s.v. Meerburg. Er wordt ook een niuew huishoude lijk reglement ter goedkeuring voorgelegd. Er is een voorstel tot contributie-verhoging dit o.m. in verband met de nieuwe kleedkamers wat door het ge bruik van de douches zal leiden tot hogere kosten vor gas, wter en licht. Ook de verhoogde bondscontributie is ingecalcu leerd. De benoeming van een erelid komt evenees aan de orde. Bij de bestuursverkiezing zijn voorzitter Dr. L. T. Schona- gen en de heren A. Deutekom, G. vd. Klauw en J. v.d. Meer aftredend. 7oeterwoude Ruim vijf jaar na dat de eerste paal werd gesla gen voor een complex woning wetwoningen in de Comman deurshof krijgt Zoeterwoude pas weer woningen van deze catego rie welke zo hard noodzakelijk zijn om de woningnood terug te dringen. In het plan Zonnegaar de is naast de vrije-sector wo ningen ook ruimte voor 16 w.w.woningen. Het was voor de opdrachtgeef ster, de r.k. Woningbouwvereni ging St. Willibrord. met haar architect het „Centrum voor So- ciaie Woningbouw" te De Bilt en de aannemer Muijs en De Winter te Rotterdam, een uitda- girg om hier woningen te reali seren die een goed stuk woon- plezier voor eer. betaalbare huui zouden geven. Dat kostte \eel passen en meten maar het gelukte. Gistermiddag ging de bouw officieel van start. Onder de genodigden bij dit gebeuren was burgemeester Detmers en de directeur van gemeentewer ken de heer H. J. Cooijmans en zijn adjunct G. v. Leeuwen. De machine die de eerste paal de grond insloeg werd bediend door de voorzitter van St. Willi brord de heer J. J. v. d. Ploeg. Daarmede werd nogeens onder streept de grote rol die hij heeft gespeeld bil voorbereiding van dit plan en de enorme hoe veelheid werk welke door hem in de afgelocer maanden is ver- rient. De woningen zijn ééngezinswonin gen en bevatten op de begane grona een ruime woonkamer met z.g. open keuken, een hal en een toilet. Op de verdieping zijn 3 slaapkamers gegroepeerd rond een besloten hal en dou checel. Een tweede trap geeft toegang tot een ruime zolder on der de kap. In de tuin achter de woning is een ruime berging ge legen. De gehele woning is cen traal verwarmd. De bouw wordt uitgevoerd in he» z.g. gietbouw- systeem. met aan de gevels borstweringplaten van uitgewas sen beton en eindgevels be- rtaanae uit metselwerk. De huurprijs zal circa 275.- per maand bedragan. Uniek voor woningwetwoningen in Neder land zijn de aluminium kozijnen en raamlijsten wat met de „droge beglazing" voor meer woongerief zorg' terwijl de wo ningbouwvereniging haar onder houdskosten ziet dalen. MUWI past deze voor het eerst toe, een experiment waarmede SL Willibrord erg gelukkig is. Zoeterwondse veel handen Zoeterwoude Er blijken nog di verse wegen of gedeelten daar van ln Zoeterwoude particulier eigendom te zijn. In de vorige raadsvergadering informeerde de heer J. v. Dicmen hier naar. Hij vroeg het gemeentebestuur ernaar te streven dat hieraan een eindo komt omdat dit niet meer past in dezo tijd. Burgemeester Detmers zegde de heer Van Diemen, op diens ver zoek, een lijst toe van wegen welke nog in particuliere han den zijn. Deze is inmiddels sa mengesteld. Daaruit blijkt dat de Westeindseweg 8 eigenaars kent. Het Gelderswoudse Kerk- pad heeft vier eigenaars Ook het Korte en Lange Kerkpad, beide tussen Weipoort en Zuid- buurt zijn particulier e gendom. Dat is ook het geval met een klein gedeelte van de Weipoort- seweg (nabij de hoek Nieuwe- Zwetkade en Schenkeéweg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3