'KAMMERSANGER' JOHN VANKESTEREN ZINGT GRAAG IN EIGEN LAND Gemeenschappelijke visie kerken op eenheid bepleit Pater Arrupe: Generaal der jezuïeten op Cuba Korte metten Albert Heyn veroordeelt 'intimidatie' actiegroepen DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 10 DINS! 1 Dr. Lukas Vischer, directeur van „geloof en kerkorde", van de Wereldraad van Kerken heeft voor het centrale comité van deze wereldraad aan de rooms-katholieke kerk verwe ten, dat zij te weinig rekening houdt met de ontwikkelingen op oecumenisch gebied sedert het tweede Vatikaanse conci lie. Als voornaamste voorbeeld hiervan noemde hij de recente publicatie van de congregatie voor de geloofsleer, over de kerk. Deze verklaring ..Mysterium Ecclesiae" houdt zich volgens dr. Lukas Vischer weliswaar bezig met de onfeilbaarheid in de rooms-katholieke kerk, maar zij bevat ook een hoofd stuk over de eenheid der kerk. In de verklaring doet de con gregatie voor de geloofsleer uitspraken, die aldus dr. Vi scher wel in overeenstem ming zijn met het tweede Vati kaanse concilie. Maar zij zou naar zijn mening de oecumeni sche ontwikkeling dienstiger zijn geweest, wanneer zij ook uitspraken had gedaan over de verdere weg naar de eenheid nu tien jaar na het concilie op basis van de oecumeni sche ervaringen, die sindsdien zijn opgedaan. Het verwijt aan het adres aan de rooms-katholieke kerk geldt overigens ook voor andere ker ken, want aldus dr. Lukas Vischer wanneer een kerk gevraagd wordt naar haar op vatting over de verwezenlij king van de eenheid, dan heeft zij steeds de neiging terug te vallen op de traditie en te her halen wat zij altijd al over de eenheid gezegd heeft. De inleiding van dr. Vischer waaruit wij al eerder onderde len publiceerden maakte on derdeel uit van de bespreking in het centraal comité van de Wereldraad van Kerken over het rapport, dat uitgebracht is door de gemengde werkgroep van de rooms-katholieke kerk en de Wereldraad van Kerken Dr. Vischer bepleitte dan ook de noodzaak om te komen tot een gemeenschappelijke visie der kerken op de eenheid. De gemengde werkgroep heeft de oproep van dr. Vischer ove rigens reeds in zijn toekomst program verwerkt. Een der eerste punten van bespreking in de toekomst zullen juist de opvattingen over de kerkelijke eenheid zijn. Verder zal de werkgroep in de komende tijd vooral aandacht besteden aan de kwestie van het ambt, aan de zending der kerk en aan de activiteiten voor de eenheid op lokaal niveau. Bovendien wil de werkgroep nagaan of er een nauwere sa menwerking mogelijk is tussen de Wereldraad van Kerken en de katholieke kerk op het ter rein der hulpverlening. Men denkt hier met name aan een nauwere samenwerking tussen het pauselijke coördinatiecen trum „Cor Unum" en de des betreffende organisatie binnen de Wereldraad van Kerken, de commissie voor interkerkelijke hulp en voor dienst aan vluch telingen en wereld. Pater Arrupe, generaal der jezuieten, is in Hava na op Cuba aangekomen voor een bezoek aan de 27 jezuieten, die op Cuba werkzaam zijn. Voor zijn bezoek aan Cuba heeft hij verschillende Zuidameri- kaanse landen bezocht. Voor zijn vertrek naar Cuba verklaarde hij in Mexico-stad tegenover de pers, dat hij niet door Fidel Castro was uitgeno digd, maar dat hij alleen maar ging kijken hoe de jezuieten op Cuba het maakten. Over zijn bezoek aan Chili verklaarde de generaal der jezüieten: ,,Zij le ven daar in een werkelijk moeilijke, gecompliceerde en tendentieuze situatie. De bevol king zowel als de president, die ik heb ontmoet, proberen die te overwinnen". Zijn slotopmerking luidde: „Wanneer president Echever- ria (Mexico), of Salvator Al- lende (Chili), of Fidel Castro (Cuba) of Peron (Argentinië) of welke andere regeringslei der ook sociale rechtvaardig heid nastreven, dan gaan zij dezelfde kant uit als de kerk". Teleurstellende ervaringen heeft pater Arrupe opgedaan in Pa raguay, waar hij onder ande ren gesproken heeft met presi dent Stroessner. Driemaal had pater Arrupe geprobeerd de uitwijzing van jezuieten uit het land ter sprake te brengen, maar driemaal had president Stroessner geweigerd hierop in te gaan. Pater Arrupe had op een positieve reactie van de president gerekend. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen waarin elf kerkgenoot schappen samenwerken, heeft vorig jaar ruim 1,8 miljoen gulden besteed aan hulp voor Bangladesj. In totaal kon de stichting rond 3,7 miljoen gul den besteden, vooral voor le- leniging van nood ontstaan door oorlogen en rampeo- In de technische hogeschool te Enschede is tot 17 septem ber onder de titel „aangepaste technologie" een tentoonstel ling te bezichtigen van prakti sche oplossingen voor proble men waarmee priesters en zendelingen in de derde wereld te kampen hebben. De exposi tie is opgezet door studenten van de TH-Twente. Ook zijn de inzendingen te zien voor de af fichewedstrijd van de nationale commissie ontwikkelingsstrate gie, destijds gewonnen door de poster „Gelijke rechten? Kom nou! De katholieke bisschop La- mont van Umtali in Rhodesië heeft verklaaard, dat de bis schoppen van Rhodesië geen steun verlenen aan de guerril lastrijders, die sinds enige tijd ook in Rhodesië actief zijn. Mgr. Lamont, die bekend staat als een sterk tegenstander voor het regiem van Yan Smith, de menteerde daarmee de verkla ringen die de leider van de Afrikaanse Nationale Raad, Zvobgo, bij een bezoek aan Australië had gedaan, inhou dend, dat zijn beweging de steun zou genieten van het hele rooms katholieke episco paat van Rhodesië. De zesde algemene verga dering van de LWB, de Lu therse Wereldbond zal in 1977 in Tanzania worden gehouden. Het uitvoerend comité heeft unaniem en met veel instem ming de uitnodiging van de Lutherse kerk in Tanzania aangenomen. Het comité ver gadert om de zeven jaar. De vorige assemblee werd in 1970 op het laatste moment in Eviens (Frankrijk) gehouden, nadat verzet was gerezen te gen de al vergaand voorberei de vergadering in Brazilië, een land dat, aldus het hoofdbe stuur, inmiddels een regering had gekregen, die de mensen rechten te zeer met voeten trad. Samen met de Benedictijner abt Franzoni, wiens ontslag aanvrage onlangs door de paus werd ingewilligd, zal ook de ongeveer tweeduizend leden tellende en bij de abdij beho rende gemeente, die zich de afgelopen tien jaar rond de vooruitstrevende abt had ge vormd, de abdij verla ten. Men hoopt dat vicaris-ge neraal van Rome, kardinaal Ugo Poletti, toestemming zal geven aan de kritische ge meente om ergens in een zaal in de buurt van de abdij 's zondags de eucharistie te vieren. KERK EN WERELD Lutherse wereldbond Verdiept Gesprek Eenheid Het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldbond LWB, heeft op zijn dezer dagen ge houden jaarvergadering 1973 in Eisenach (DDR), besloten tot voortzetting van de inter-con- fessionele dialoog en tot het uitvoeren van een nieuwe stu die over de eenheid tussen de Lutherse Kerken onderling. Er zullen twee nieuwe werk groepen gevormd worden tesa- men met respectievelijk de hervormde wereldbond en de gemeenschap van anglikaanse kerken, ter uitbreiding van het gesprek dat als sinds jaren met deze beide geloofstradities wordt gevoerd. De LWB sprak de verwachting uit, dat beide andere geloofsgemeen schappen hierin zullen mee- Het uitvoerend comité van de LWB heeft de Lutherse leden van de bestaande gemeen schappelijke luthers-rooms ka tholieke werkgroep verzocht op de eerstkomende zitting na te gaan of het RK document „mysterium ecclesiae", waarin het pauselijk leergezag wordt onderstreept, van invloed is op het oecumenisch gesprek van deze werkgroep. In Eisenach is de vrees uitgesproken dat de openheid van het interkerkelij ke gesprek nadelig beïnvloed zou kunnen worden door de Vaticaanse verklaring. Daar om zou eerst de inhoud van het Romeinse decument met betrekking tot de oecumeni sche verhoudingen nauwkeurig moeten worden nagegaan. Zoon van een politieambtenaar, ex-matroos, voormalig elektrotechnisch tekenaar bij de PTT („een baan die de toekomst zou ver zekeren"), amateur-Shakespearevertaler, vrijetijdsdichter, romanticus, dat is ex-Ha genaar John van Kesteren, de vermaarde „Kammersanger" uit München die tot voor kort in Nederland vrijwel niet aan bod kwam, maar die dezer dagen meewerkt aan een serie voorstellingen van Die Fle- dermaus, waarin hij de „bescheiden" rol van Alfred vertolkt. Morgen en donderdag is hij in die rol te zien in het Scheveningse Circustheater. Pas toen hij in Duitsland de nodige naam en faam had verworven, mocht hij in 1955 een gastrol vervullen bij de Nederlandse Opera, die hem, nadat hij aan het Haags Conservatorium was afge studeerd, geen kontrakt wenste te geven wegens „gebrek aan talent". Een bittere ervaring voor de jonge John. Dezelfde Ne derlandse Opera kontrakteerde hem dit seizoen - ironisch eenoeg - dus weer voor Die Fledermaus. In 1954 verstrekt Van Kesteren naar Duits land, zonder geld, zonder vooruitzichten, maar ambitieus, zowel in Oost als West- Berlijn werkt hij een jaar bij de plaatselij ke Opera. Later komt hij in zuiddijker streken, in München, terecht. Daar woont hij nu nog in een riante villa, in een bekoorlijke lom merrijke - als het seizoen er maar is - bui tenwijk vlakbij de botanische tuin. Een ge rieflijk plekje dat de nodige rust geeft in zijn drukke, jachtig-artistieke bestaan dat zich vier maanden afspeelt in München. -de rest van het jaar leeft» hij in vliegtuigen, hotels en theaters in wereldsteden van ails continenten. John van Kesteren zong over al: in Tokio, Moskou. Washington en Eindhoven, en nu dan in Amsterdam en Scheveningen. Ontroerendste moment: het indrukwekkende herdenkingsconcert in Hi roshima. 25 jaar nadat de Amerikanen ae atoombom op deze plaats deponeerden. En hij trad op in Dallas op de dag dat daar president John F. Kennedy werd neerge schoten. Ook deze gebeurtenis maakte die pe indruk op Van Kesteren. Twee spiertjes Streefde hij bewust naar een grote carrière? John van Kesteren, relaxed in een gemakke lijk meubel in zijn grote L-vormige kamer, waar - uiteraard - een vleugel domineert: „Daar wil ik niet zonder meer ja op zsg- gen. Ik ben me heel erg bewust van het feit dat ik veel aan die twee spiertjes in mijn keel heb te danken. Verder is heel veel afhankelijk van bepaalde omstandig heden waarin je verkeert. In welke stad werk je? Op welk tijdstip kr je daar? Word je op dat moment ook ge vraagd? Toen ik naar Berlijn ging. was dat een metropool in ontwikkeling, ook in muzikaal opzicht. Bovendien stonden er „Ik heb nu over de hele wereld 600 keer meegewerkt aan uitvoeringen van de Mattheus Passion. Volgend jaar doe ik dat in Amsterdam. Als Hagenaar zou ik het bijzonder op prijs stellen als ik daartoe ook in mijn geboorteplaats nog een kans zou krijgen." drie oudere zangers boven me. Was ik er gebleven-, dan zou ik veel minder kansen hebben gekregen dan hier in München. Ik kreeg een konflikt in Berlijn, dus trek ik daaruit de konsekwenties. In München arri veerde ik op het ogenblik dat Karl Rich ter meto de formatie van zijn Bachkoor be gon. Het kon niet toevalliger, ik kreeg er een plaats in." Wil altijd terug En als u in Nederland was gebleven? „Ja, als... Aanvankelijk had ik wel wat en gagementen. Drie jaar zong ik bij de Ne derlandse Reisopera, een gezelschap dat nu Forum heet, geloof ik. Maar op een ge geven moment werd de atmosfeer mij te benauwd. Ik ging weg uit Nederland. Ik heb niets tegen ons land, maar het is nu eenmaal zo, dat je je er artistiek soms niet zo goed kunt ontplooien. Ik hou nu nog echt van Nederland. Weet je dat er drie volkeren in Europa zijn, die bijzonder „na- tionminded" zijn, die liefde voor het vader land hebben? Dat zijn de Polen, de Honga ren en de Nederlanders. Een Nederlander wil altijd terug..." U ook? „Zeker, waarom niet? Ik ben zelfs erg blij dat er momenteel uit mijn vaderland inte ressante aanbiedingen komen. De econo mie is er de laatste tien jaar kennelijk zo sterk aangetrokken dat de internationaal geldende honoraria betaald kunnen wor den. Daardoor krijg ik meer en meer in Nederland te doen. Een man als Heesters wil overigens ook dol graag weer eens naar Nederland, maar er is iets dat hem ervan weerhoudt. Die Jo- han is ontzettend teleurgesteld. Hij heeft de grootste carrière van deze eeuw ge maakt. Voor de oorlog al was hij in Duits land ontzettend geliefd. Heesters was en is een echte goodwill-ambassadeur voor ons land. Maar hoe reageerden de Nederlan ders? Ze noemen hem een nazi. Goebbels riep Heesters eens bij zich en zei tegen hem: de Führer zou graag willen dat u de Duitse nationaliteit aannam. Heesters antwoordde prompt: U heeft uw Führer, ik heb mijn Koningin, ik blijf Nederlander. Dit weet men in Nederland niet. Heesters voelt zich een echte Neder lander, dat zeg ik met nadruk. Nederland is voor mij persoonlijk het land waar ik ben geboren en waar ik wil sterven. Maar dat moet nog wel een paar jaar wachten." 'Kammersanger' U bent nu Kammersanger, dat is niet alleen een ere-titel„Inderdaad. Het betekent bijvoorbeeld daf ik ambtenaar ben en dat ik ongeacht wat er verder in mijn loop baan gebeurt, een hoog pensioen krijg. De minister van Kuituur benoemt je en hij doet dat niet lichtvaardig, want hij weet dat zo'n besluit je tot Kammersanger te promoveren hem veel geld gaat kosten. Je kunt de Kammersanger vergelijken met de hofzanger van vroeger, maar dan zonder de glamour. Vroeger was ook de Kammer sanger een zeer belangrijke persoonlijk heid. Als hij het theater verliet' stond zijn koetsje klaar. Met alle egards werd hij be handeld en naar zijn woning gereden. Ie dereen wuifde vriendelijk. De Kammersün- ger van nu draagt een gewoon regenjasje en hij is heel erg blij als hij een parkeer plaats voor zijn autootje vindt." Maar de Kammersënger John van Kesteren rijdt in een dure omvangrijke Opel, woont in een prachtig huis en verdient waar schijnlijk een redelijke hoeveelheid mar ken, dollars, francs en ponden per jaar. Wat betekent geld voor hem? Welgesteld „Ik voel me een welgesteld man. Maar ik ben niet rijk, als u dat soms denkt. Ik ver onderstel dat ik mijn verdiensten aardig heb belegd in mijn woning en mijn stukje grond hier. Dat is inmiddels anderhalf mil joen waard, maar dat betaalde ik er lang niet voor. Die drieduizend vierkante meter middenin de stad en tevens buiten gelegen stijgen elk jaar reusachtig in waarde. Een poos geleden is alles verbouwd, om voor ons de passende sfeer te krijgen. Allemaal volgens eigen ontwerp van mijn vrouw en mij. Zij heeft een ontzettend goed gevoel voor kleuren en ik ben mijn technische vaardigheden nog niet helemaal kwijt. Ik jQ^n heb althans de fantasie nog. Ik tekende een open haard bijvoorbeeld. Dat ding is vier meter lang en ik ben de enige in Beie ren die zo'n grote heeft. De stenen komen uit de bedding van de Isar." Het interieur duidt erop dat ugraagthuis. Het interieur duidt erop dat u graag thuis- bent. „Als je zoveel 'eist als Louise, mijn vrouw, en ik dan betekent je eigen huis op den duur heel veel. Er is niets lekkerder dan gewoon, fijn, heerlijk in je eigen stoel t zitten in je eigen kamer. En hier kan ik de spanning na de voorstelling weg laten eb ben via een heerlijk glaasje bier, of een oude Bokma. Daar drink ik iedere dag e glaasje van. Dat is min of meer sentimen tele traditie." zijn villa te München voor de open haard vier meter lang) die hij zelf ontwierp Columbiaans toestel vliedt tegen berg BOGOTA (AFP) Bij een onge luk met een Colombiaans vlieg tuig dat op weg was naar Cura cao zijn gisteren kort na de start in Bogota alle ca veertig inzittenden onder wie een tien tal Antilliancn omgekomen. Hel toestel was eer viermotorige Lockheed Electra van „Aero- condor", de nationale Colom biaanse luchtvaartmaatschappij. Winter- pro gramma Gemeente museum lijf minuten t in dichte Hüi meter hoge berg in dp omgp ving van de hoofdstad te plet ter. Het vliegtuig explodeerde en vloog in brand Den Haag Het Haags Gemeen temuseum heeft zijn winterpro- gramma gepubliceerd. Het is gratis verkrijgbaar bij het mu seum en In het Gemeentelijk In formatiecentrum aan de Groen markt. Het bevat informatie ever tentoonstellingen, cursus sen, lezingen, inleidingen, rond- Icidingen, concerten en filmma- n-festaties, die in het seizoen 1973/74 in het museum zullen worden gehouden. start vloog het He'. tentoonstellingsprogramma tegen een 3.200 vermeldt o.m. de Pompeji-ten- toonstelling, die van eind sep tember tot begin januari te zien is. Van 9 februari tot 6 mei wordt een tentoonstelling gewijd aan het werk van Paul Klee. Wat de filmmanifestaties betreft kan speciaal gewezen worden op de t.v.-produkties van Studio Scarabee Poppetgom en Wit- strip die op 10 oktobèr ver toond zullen worden. In het cursusprogramma zijn naast enkele cursussen, die ook vorig jaar gegeven werdgn, twee nieuwe onderwerpen opge nomen. Mevr. G. Heins is be reid gevonden belangstellenden de beginselen van het spelen op de instrumenten van het geres taureerde Javaanse gamelan-or kest bij te brengen en de Indo nesische beeldende kunstenaar Suwonbo Sudewo zal begin vol gend jaar leiding geven aan een cursus batikken. Op muzikaal gebied staan weer concerten op oude muziekin strumenten geprogrammeerd, benevens de korte zondagmid dagconcerten In de serie bij-de- tijdse muziek. Grammofoonpla- ttnconcerten worden gewijd aan orkestmuziek van grote compo nisten. Gewetens bezwaarden de bossen in DEN HAAG (ANP) Staatsbos beheer gaat gewetensbezwaar den. die zich hiervoor vrijwillig hebben opgegeven, te werk stel len in staatsbossen. In totaal zullen 36 bezwaarden meedoen, verdeeld in vier gelijke groe pen. De eerste groep is 13 au gustus al met de opleiding be gonnen. Minister Brouwer van Landbouw en Visserij heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Hermsen (KVP). Het voorstel is afkom stig v.-n het ministerie van Defensie. Directe aanleiding is de schade, die de stormen in de afgel»T"n -"inter aan de staats bossen hebben aangericht. DEN HAAG Albert Heyn wijst ten scherpste de intimidatie door bepaalde actiegroepen af, <Ke proberen de consument over te halen politiek „aanstootge vende" produkten te boycotten, zoals Angola-koffie en Outspan- sinaasappelen. Dit is in strijd met ieder rechtsbeginsel, aldus president-directeur J. van der Meer. Actiegroepen proberen de relatie detaillist-consument te verstoren om hun politieke doelstellingen te bereiken, aldus de heer Van der Meer. „Iedereen mag pro beren de consument te overtui gen, maar wij hebben bezwaar tegen intimidatie". Albert Heyn besloot tien dagen geleden geen Outspan-sinaasappelen meer te verkopen, wegens „commerciële redenen". De president-direc teur: „Het ligt niet op onze weg om bij voorbaat de keuzemoge lijkheid van de consument om politieke redenen te beperkend F ietsen ver voer Spoorwegen is voldoende DEN HAAG (ANP) - Minister Westerterp (verkeer) is het niet eens met de opvatting als zou bet rijwielvervoer door de Ne- derlandse Spoorwegen onvol doende zijn. In antwoord op vragen van het kamerlid lm- kamp (D'66) heeft hij de Twee de Kamer meegedeeld geen aanleiding te zier deze dienst verlening aanzienlijk te verbe teren. In het antwoord stelt de bewinds man dat de NS het grote belang van de fiets voor recreatieve doeleinden erkent. Zij tracht het gebruik van de fiets daarvoor te stimuleren. Er wordt gestreefd naar uitbreiding van het aantal plaatsen waar fietsen gehuurd kunnen worden. Het Centraal Museum te Utrecht heeft een 16de-eeuws Antwerps huisaltaartje aangekocht, dat de bewening van Christus voor stelt. Op de luiken ervan, waar mee de kast en de gebeeldhouw de groep kunnen worden afge sloten, is links de kruisdraging en rechts de verrijzenis geschil derd. Conservator beeldhouw kunst drs. H. J. de Smedt van het museum schrijft het altaar toe aan de Antwerpse beeldsnij der Jacob van Cothem. Maatregelen tegen vliegers bombardement bij AGANA (GUAM) De Ameri kaanse luchtmacht heeft disci plinaire maatregelen genomen tegen de bemanningsleden van de B-52 bommenweiper die op 6 augustus bij vergissing een bombardement uitvoerde op de Cambodjaanse plaats Neak Luong, waarbij 137 mensen om het leven kwamen en 282 wer den gewond. Gezagvoerder Donald Fair en na vigator kapitein A. Brumfield hebben een schriftelijke beris ping gekregen. Beiden zijn ge schorst in afwachting van hun verschijning voor een commis sie die erover zal moeten beslis sen of beide officieren weer mo gen vliegen. Kapitein Brum field, die als de voornaamste verantwoordelijke wordt be schouwd, krijgt bovendien op zijn salaris twee maanden lang een korting van 350 dollar. Hij was belast met de radarappara- tuur en heeft op het verkeerde moment een knop ingedrukt waardoor de bommen voortijdig vielen. Koffers met hasj onbeheerd op Schiphol SCHIPHOL Voor de tweede maal binnen een week zijn op Schiphol koffers vol hasjiesj aangetroffen. Ze stonden onbe heerd in da aankomsthal. De ei genaars, volgens de labels af komstig uit Bombay, hebben er blijkbaar op het laatste moment van afgezüen te proberen de zware koffers door de douane te krijgen. In iedere koffer bevond zich twin tig kilo hasj. De nu gevonden vier koffers zijn van hetzelfde type. De verkoopwaarde van de j hasjiesj kan geschat worden op 240.000 gulden, op welk bedrag de kosten van het vliegvervoer niet veel uitmaken. In het Westfries Museum te Hoorn wordt tot 24 september in het prentenkabinet onder de titel „Noord Holland" een tentoon stelling gehouden van Westfrie- se schilderijtjes en composities van insecten en veldflora van Erna van Mondfrans. Galerie Centre de l'Art, Java- straat 106. Den Haag. exposeert van 1 tot 30 september onder de titel „Het stilleven" werk van Piet Bekker, Eline Crrmers,. Wibbo Hartman. A.S. Hendriks. Miep de Leeuwe, C. C. van Nie- kerk en Willy Rieser.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10