£eidóe 6oiiAa/nl V 'II Watergate behandelen als gezwel blij maker Werkloosheid en inflatie dè problemen BANKROVER ZET POLITIE ONDER DRUKS* n Drie gewonden bij explosie ■H Vier doden na inhaal manoeuvre KISSINGER: 64e JAARGANG No. 119592 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11lelefoon 22244 - Giro 103Ö03 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal ƒ27.76, jaar/108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLlAND Ned. I: 19.05 uur, Lippy de Leeuw; 21.10 uur Volkse hart van Londen; 22.00 uur Marty Feldman. Ned. II: 19.0a uur Toomai; 20.22 uur Peyton Place; 22.00 uur Te- leviziermagazine. Op de meeeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperatu ren van 18 graden in het Wad dengebied tot ongeveer 24 in het zuidoosten van het land. OESO over Nederland, PARIJS, (AP—ANP) De stijgende inflatie en de toene mende werkloosheid zijn op het ogenblik de belangrijkste problemen waarmee de Nederlandse economie heeft te kampen en het is in het geheel niet zeker dat deze proble men overwonnen zullen worden. Dit zijn de belangrijkste conclu sies uit een rapport over de Ne derlandse economie dat gisteren werd gepubliceerd door de orga nisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (OESO. 1 het rapport werd er op gewe zen dat de prijzen en lonen in de afgelopen twee jaar flink zijn gestegen en volgens de OESO zou de stijging van de .consump tie prijzen onafgebroken kunnen voortduren, terwijl zelfs het risi co van een scherpe stijging be staan. De invloed van de wereld-inflatie, gekoppeld aan binnenlandse Ne derlandse factoren, doet twijfels rijzen over de stabilisataepolitiek van de regering in Den Haag, aldus het rapport. In het lopende jaar zal. naar ver wacht wordt, de inflatie sterk blijven, ondanks een bevriezing van de winsten, een tijdelijk herstel van het inkomensbeleid en een stijging in de waarde van de gulden aldus het rap port. Ten einde de werkloosheid te be strijden, aldus de OESO, moe ten de economische doelstellin gen worden uitgebreid, zodat „personen die bereid zijn - te werken, maar niet in staat zijn dat te doen, kunnen deelnemen in het productieproces. (Van een onzer verslaggevers) DEURNE Bij een verkeerson geval gisteravond in Deurne zijn vier mensen om het leven gekomen. Bij een inhaalma noeuvre botste een motorrijder in volle vaart op een tegemoet komende personenauto; De mo torrijder, zijn duopassagier en twee inzittenden van de auto waren op slag dood. Elders in het land kwamen het af gelopen weekeinde in het ver keer nog zeker tien mensen om het leven. p de wegen was het gisteren weer bijzonder druk, met als gevolg vele files, zoals gister avond op de wegen Amhem-U- trecht-Den Haag en Breda-Rot- terdam. Oponthoud en een grote chaos ontstonden op de rijksweg Am sterdam-Hoevelaken bij de ge meenten Baarn en Eemnes, waar een dertigtal auto's be trokken raakte bij kettingbotsin gen. Hoewel de materiële scha de aanzienlijk was, raakten slechts vier mensen gewond. GADAFFI PESSIMISTISCH lEIROET (AFP) „Wij zijn pessimistisch gestemd ten aan zien van de verwezenlijking van de Egyptisch-Libische unie op de voorgenomen datum 1 sep tember en Egypte zou in dat ge val verantwoordelijk zijn voor dit fiasco", zo heeft president Gadaffi van Libië verklaard in een vraaggesprek in het Libane se dagblad ,,A1 Nahar". Binnen het bankgebouw staan politieagenten achter zandzak ken te wachten STOCKHOLM (AP) De politie in Stockholm heeft vanmorgen een plan opge schort om bedwelmend gas te verspreiden door een geboord gat in een bankkluis nadat bankrover Jan-Erik Olsson had me degedeeld dat zijn vier gijzelaars door een koord om hun nek zouden stik ken als het gas hen zou bereiken. Hoofdcommissaris van politie, Kurt Lindroth, zei dat verden» politie-actie was uitgesteld na de nieuwe dreigementen van de bandiet. „Wij hebben te maken met een absoluut on menselijk individu. Wij willen de gijzelaars redden. Daarom besloten wij alle acties op t» schorten." Lindroth deelde mee dat de bankrover de gijzelaars langs Ambulancewagens met personeel staan gereed voor actie bij de Kredietbank. Vlakbij de ziekenwagens staat de sportwagen waar om de misdadiger in eerste instantie had gevraagd. de muren van de kluis zo met een koord had vastgemaakt dat zij zouden stikken als zij door het gas bewusteloos zou den raken. Volgens de politie zijn de vier jonge gegijzelde bankemployees nu wanhopig. „Zij smeken ons hun leven niet in gevaar te Drengen". De vier hebben wat water en voedsel gehad. De bankrover heeft de politie medegedeeld reeds de helft van het losgeld van twee miljoen gulden te hebben verbrand. Gisteravond lukte het de poli tie een gat in het plafond van de kluis te boren. Kort voor de politie door het plafond brak. heeft de rover een schot In de ventilator afgevuurd om de po litie te weerhouden door te gaan met haar acties. De bankrover houdt de vier bankbedienden, onder wie drie meisjes, al sinds donderdag onder schot in het gebouw van de Sverige Kreditbanken. In Honoloeloe stond de Zweedse misdadiger Kaj Hansson die wist te ontsnappen uit een gevangenis in Stockholm, journalisten te woord. Aanvankelijk werd gedacht dat Hansson de bankrover was die de vier mensen in de Kredietbank in gijzeling houdt. Herfstbode Al blijft de zon nog zo zijn best doen, het einde van de zomer komt onherroepelijk nabij .Eén ooievaar, die naar het zuiden vliegt mag dan nog geen herfst betekenen, maar wat te zeggen van maar liefst twaalf ooievaars, die zonniger streken opzoeken? Het dozijn vogels bleef op de vlucht naar het zuiden een nachtje over op het dak van een boerderij in Zuid-Duitsland. NEW YORK (AFP/AP) „De Amerikanen moeten aan de toekomst denken, zich realiseren, dat zij een toekomst hebben en zich niet laten verscheuren door binnenlandse problemen." Dit heeft de nieuwe minister van buitenland se zaken, Henry Kissinger, in een vraaggesprek met het weekblad Time verklaard. „Ik weet wel dat wij Waterga te niet achter ons kunnen laten, maar ik hoop nu dat wij het gaan behandelen als een kankergezwel dat is wegge nomen." Nederland ligt niet wakker van Cruyff Amsterdam Wie gedacht mocht hebben dat Neder land wakker heeft gelegen In verband met de transfer van Cruyff naar Barcelona, wordt uit de droom gehol pen door een enquetc onder ruim 1100 mannen en vrou wen door het onderzoekbu reau Ogilvie. Hieruit blijkt dat slechts 31 vindt, dat Cruyff be slist bij Ajax moet blijven. Niet minder dan 41% kan het niets schelen en 28% vindt dat hij beslist niet bij Ajax moet blijven. Motorrijder zwaar gewond in Leiderdorp LEIDERDORP Vanmorgen om 7.30 uur is op de Engelendaal een motorrijder zwaar gewond geraakt, nadat hij in botsing was gekomen met een personen auto. De motorrijder reed in de richting van de Persant Snoepweg. De auto, komend van de Vossius- laan wilde de Engelendaal over steken naar de Vronckenlaan, maar zag de motorfiets te laat. ROTTERDAM (ANP) Bij een explosie gevolgd door een felle brand in de afval- verwerkingsfabriek „Rijn mond" in het Botlekgebied zijn zaterdagmiddag drie mensen gewond geraakt. Eén van hen moest met tweedegraads brandwon den in een ziekenhuis wor den opgenomen. In de verbrandingsoven voor in dustrieel afval zaten op 't mo ment van de explosie houten balken afkomstig van een vuil- schip van Shell. Rijnmond-des kundigen geloven, dat met de houten balken een lading afval in de oven terecht is gekomen. Bij de brand werden geen vitale delen van de fabriek getroffen zodat men gewoon kan doorwer ken. Drie maanden geleden werd de afvalverwerkingsinstal latie ook al getroffen door brand. Als gevolg daarvan werd de installatie voor de verwer king van chemisch afval goed deels vernietigd. De chemische oven is nog steeds buiten wer king. Karatsji (AP) De overstromin gen in Pakistan, veroorzaakt door de hoge waterstand van de Indus hebben zich gisteren uit gebreid tot in het gebied bij de Arabische Zee. Wat de buitenlandse politiek be treft zei Kissinger het Midden- Oosten „vermoedelijk het ge vaarlijkste gebied" ter wereld te achten. Hij hoopte een basis te vinden voor onderhandelingen tussen de partijen daar. Voorts zal hij zich concentreren op het levenskrachtiger maken van de betrekkingen tussen de VS ener zijds en Europa cn Japan an derzijds, het verzekeren van de uitvoering van de akkoorden inzake Indo-China en het nieuw leven inblazen van de politiek j jegens Latijns-Amerika. Voor 6000 glcl Onder zand bedolven meisje gered ZANDVOORT Een lid van de Zandvoortse reddingsbrigade, de heer E. van Duijn, is er gister middag in geslaagd de 13-jarige Heidi Nottke uit Gelsenkirchen, dat een dagje in de badplaats verbleef, het leven te redden. Het kind had een kuil gegraven van anderhalve meter diepte, die op zeker moment instortte Het meisje werd geheel bedol ven. Na ongeveer drie minuten werd het bewusteloze meisje be vrijd en paste de heer Van Duijn mond-op-mond-beademing toe. Het kind werd naar een zie kenhuis gebracht. Vlooienplaag in Rome ROME (Reuter) Rome wordt bedreigd door een vlooienplaag die wordt veroorzaakt door een bevolkingsexplosie onder de tal rijke katten die op bouwterrei nen en braakliggende gronden aan de buitenkant van de stad huizen. De Italiaanse hoofdstad telt naar schatting 300.000 kat ten. SPORT- TRIBUNE Hockyers koesleren weer hoop DEN HAAG - Na d» veelbesproken neder laag tegen Pakistan (1-2) is het Neder, lands hockeyteam be gonnen aan een race die niet verloren mag worden. Alle wed. strijden zullen gewon nen moeten worden om de finale poule van de wereldkam pioenschappen te be reiken. België was de eerste trgenstundcr, die ondervond wat een op revanche be lust Oranje allemaal kan: -11. Blije reac tie van Ties Kruize, die een hattrick scoorde: „We zijn weer ouderwets op dreef. Ik heb erg veel hoop gekregen." In San Sebastian be leefde René Pijnen een grote teleurstel ling. In de achtervol gingsfinale voor prof» viel hij en na een nieuwe start bleek de Nederlander te veel hinder van zijn bles sure te hebben: de Brit Porter werd één. Pijnen twee. Keetie Hoge droeg eveneens een zilveren medaille aan. Ook als achter- volgster. Het CHIO Rotterdam eindigde in een persoonlijke triomf voor de Duit ser Alwin Schocke- möhle, die de grote prijs van Rotterdam won. De Nederlan ders (ook Johan Heins) kwamen niet in de barrages. Een nieuwe tegenslag voor FC Den Haag is Hans van Eeden, die weer last van een dij spierblessure kreeg. Ook voor hem moet gevreesd worden, dat afkeuring volgt. Zie verder Sporttribune. Schrale troost Giuseppe Mirante, een II-jarig Ita- liaantje, hapt hier hongerig in een groot stuk cake, maar BLIJ is De politie van Turijn had hem ontdekt in het toilet van een trein, waarmee hij als blinde passagier op weg was naar zijn geboorte dorp op Sicilië. In Essen, waar zijn vader werkt, kon hij niet wennen. Hij liep weg van huis en maakte een omslachtige reis Duitsland via Frankrijk en Zwitserland naar Italië, 'urend overstappend van de ene internationale t. a de andere en zich steeds verstoppend in t.» letten voor het controlerende treinpersoneel en de douane. In Turijn wachtte hem de ontdekking. En als schrale troost de cake. schade ALPHEN In een opslagruimte aan de Prinses Margrictlaan werd het afgelopen weekeind een schade van 6000 aange richt. Inbrekers waren de ruim- te, waar voornamelijk stickers en plastic beesten worden opge slagen, binnen gekomen door het verbreken van een ruit. Er wordt niets vermist. Bij de firma Jansons in het win kelcentrum „Ridderhof" werd de spiegelruit vernield met een steen. Deze steen trof tevens een radio-installatie die in de etalage stond. Voorts werd ook hier de inboedel vernield. De to tale schade wordt geschat op 3000. Ook Albert Heijn aan de Julianastraat, het Ashram colle ge en opticien Tuyn ontkwamen niet aan de vernielzuchtige... Bij Albert Heijn werd een geld kistje geforceerd. Het Ashram college en de opticien kwamen er met lichte schade af. Vader schiet zoon per ongeluk dood ALMELO De 14-jarige B.r! uit Almelo is gisteravond in zijn ouderlijke woning dodelijk ge wond door een kogel die zijn vader per ongeluk afvuurde ut een buks. De jongen werd ge troffen in de hoofdslagader en was bij aankomst in het zieken huis reeds overleden. Ook voor u is er 'n originele U kunt dit handige roestvrij stalen zakmesje al bfjna het uwe I noemen. Slechts het opgeven van een nieuw abonnement is alles I wat wij u ervoor vragen. Stuur vandaag nog de bon in en verdien^ kdaarmee dit fraaie, met zwart vinyl afgewerkte zakmesje. BON u: Leidse Courant, antwoort als nieuwe kwariaalabo Stuur het zakmesje naar Adres Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1