bbbb Rijn veel schoner in 1980; meer ritten vrachtrijders voordelig! Klachten over reizen stromen binnen bij geschillencommissie Prijsbeleid heeft weinig effect Baarn staat aan top van Oranjeverknochten Brandt belooft premier Den Uyl: zuinig - ruim - snel - veilig bbejb bbb f4.901.- bbbb bbb bbbb BOB f5.127- bdbb bbb bbbb bbb f5.99Z- Bnnn bbb f 5.916.- f6.902:- f8.102.- Randkrant VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT BONN Nederland heeft van West-Duitslandd e toezegging gekre- gen, dat het water van de Rijn van af omstreeks 1980 aanzienlijk scho ner zal worden. Deze garantie kreeg minister-president Den Uyl, die gis teren aan het hoofd van een kleine delegatie zijn eerste officiële bezoek als premier aan bondskanselier Wil ly Brandt bracht. De Nederlandse delegatie kreeg te vens de verzekering, dat het Rijn water volgens nauwkeurige studies de laatste tijd niet vuiler geworden is. De oorzaak van de verwachte verbetering tegen het einde van de zeventiger jaren is, dat er de ko mende jaren een aanzienlijke serie grote zuiveringsinstallaties langs de Rijn gereed zal komen. Minister M. van der Stoel van buitenlandse zaken, die Den Uyl begeleidde, kreeg ook een prettige boodschap mee. Na een ge sprek met zijn Westduitse collega, Walter Scheel, zei hij er zeer optimistisch over te zijn dat de kwestie van het Nederlandse vrachtwagenverkeer op de Duitse wegen voor ons land bevredigend geregeld zou kunnen worden. Van der Stoel had zijn Duitse gesprekspartner met nadruk op het grote belang van dit verkeer gewezen, waarbij hij tevens da aandacht vestigde op de grote soci&le consequenties voor de Ne derlandse transporteurs en expediteurs. Hij had er minister Scheel tevens op gewezen dat in een geïntegreerd Europa restricties op dit gebied niet meer op hun plaats zijn. Op 4 september zal er in Bonn over dit the ma tussen deskundigen van beide landen geconfereerd worden. Minister Van der Stoel is er van overtuigd, dat het contin gent voor het aantal ritten naar Duitsland dan verhoogd zal worden. ,,De Duitsers zien in, dat er rekening gehouden moet worden met een snelle uitbreiding van het internationale verkeer en in elk geval ben ik in dit opzicht hoopvoller gestemd dan voor mijn bezoek'-, aldus Van der Stoel, die evenals Den Uyl het eendaagse bezoek als uiterst nuttig betitelde. Tijdens de visite, die in een hartelijke atmos- sfeer plaatsvond en waarbij Brandt zijn Nederlandse collega ,,mijn vriend Joop den Uyl" noemde, sprak de kanselier zijn bij zondere dank uit voor de steun, die de Ne derlandse regeringen steeds aan zijn ,,Ost- politik" verleend hebben. Brandt benutte de gelegenheid echter tevens om „grote" Europese politiek te maken. Duidelijk aan het adres van Frankrijk gericht en met het oog op de hier en daar gerezen kritiek als zou de Bondsrepubliek naar het communis tische oosten afglijden, zei Brandt tijdens een stemmig middagmaal in zijn bunga low: „Wij moeten niet proberen met twij fel politiek te maken. Wij spreken welis waar met recht van „binnenladse Europe se politiek" maar dat kan niet betekenen, dat wij moeilijkheden van nationale bin nenlandse politiek op de rug van de ge meenschap of van een van de partners uit vechten". Uit de besprekingen bleek ook, dat beide lan den niet tot radikale akties bereid zijn om de vrijheidsbewegingen in de Portugese ko lonies te ondersteunen of met geweld tegen het Griekse kolonelsregime in te gaan. Bei de landen zien in de Verenigde Naties en in de NAVO de aangewezen organen om Portugal te bewegen zijn koloniale politiek op te geven en de democratische gerech tigheid te herstellen. „In deze organen wil len wij wel druk uitoefenen, .naar wij zijn het er allebei over eens, dat wij ons aan de verplichtingen van het NAVO-verdrag moeten houden", aldus minister Van der Stoel. DEN HAAG (ANP) Nu de vakanties voor de meesten achter de rug zijn, stromen de klachten over de diensten van de reisbureaus binnen bij de geschillencommissie reizen van de ANVR en de Consumentenbond. Er zijn deze maand al on geveer 100 klachten ontvangen en dat is opmer kelijk veel. Het zijn e? meer dan er verleden jaar werd ontvangen, maar dat is ook toe te schrijven aan het feit, dat het bestaan van de ge schillencommissie nu meer bekendheid heeft ge kregen. De commisssie bestaat nu een jaar en in een over zicht van haar werkzaamheden in dit jaar (waar in dus de klachten over de zomerreizen 1973 niet zijn inbegrepen) vertelt de commissie, dat zij 277 bindende adviezen beeft uitgebracht, die hebben geleid tot bijna een halve ton schadevergoeding. Een terugblik op dit eerste-jaar leert, dat de kla gende consument in 77 procent van de gevallen in het gelijk werd gesteld. Nagenoeg alle klachten betroffen een zogenaamde „pakketreis". Opvallend is dat driekwart van deze klachten afkomstig was van mensen die een vliegvakantie hadden geboekt en slechts 15 pro cent van georganiseerde bus of treinreizigers Dit in tegenstelling tot het feit, dat er bijna net zoveel mensen met een georganiseerde bus of treinreis als met een vliegtuig naar het buiten land op vakantie gaan. Spanje nam 133 bindende adviezen voor zijn reke ning, wat de commissie een groot aantal vindt, al is dit land dan ook de meest populaire vliegbe- stemming. Andere „vooraanstaande" landen zijn Oostenrijk, Roemenië, West-Duitsland, Joegosla vië en Griekenland. Volgens een publikatie in de Consumentenreisgids gaat het hier om een topje van een ijsberg. Het is echter moeilijk na te gaan wat daaronder aan onvrede schuilgaat, onvrede waar men niet mee naar de geschillencommissie kan stappen omdat er geen harde bewijzen zijn aan te voeren. Drs. v. d. Heuvel voorzitter van Hogeschoolraad in Tilburg TILBURG (ANP) De nieuwe hogeschoolraad van de katholie ke hogeschool Tilburg heeft drs. G. A. M. van den Heuvel tot voorzitter van de raad gekozen. In 1967 werd drs. Van den Heu vel benoemd tot taalkundig me dewerker aan de katholieke ho geschool Tilburg. In 1969 trad hij toe tot het onderwijs re search centrum, waarvan hij sinds 1 januari 1973 waarne mend hoofd is. Sinds 1 januari 1973 is hij hoofd van het talen, centrum aan de hogeschool. Naast zijn werkzaamheden aan de katholieke hogeschool was de heer Van den Heuvel van sep tember 1969 tot mei 1973 hoofd- redakteur van het Tilburgs Ho geschoolblad. Op dit ogenblik is hij directeur van de Gemeente lijke sociale school en mediaal sociale school van het Neder lands Katholiek Vakverbond, di strict Tilburg. Tevens is hij be stuurslid van de Tilburgse afde ling van D'66. Op het Eurostrand in Valkenswaard is gisteren een viswedstrijd gehouden voor Nederlandse- en Belgische politici en persvertegenwoordigers. Ex-staatssecretaris van CRM, Vonhoff, geniet van een pilsje, terwijl mr. Berkhouwer (midden) in vrolijk gesprek is met de Belgische sena tor De Clerck uit Gent. Verbond Groothandel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens het Verbond van de Nederland se Groothandel heeft het prijsbeleid maar bijzonder weinig effect. Naar de me ning van het verbond speelt het prijsbeleid wel een rol, maar de matigen de invloed op de prijsstij gingen wordt maar klein geacht. Het verbond wil hieraan een grondige stu die wijden om bij de mi nister van economische za ken zijn argumenten met cijfers te ondersteunen. Wel meent het verbond dat als er van prijsbeleid hele maal geen sprake zou zijn, de prijsverhogingen in de afgelopen jaren nog hoger zouden zijn uitgekomen. ELEKTRON De algemeen secretaris van het verbond, drs. J. P. van der Reyden, plaatst ook enkele kanttekeningen bij de inflatiebe- strijding. Heel serieus wil hij best uitroepen: „je moet de in flatie helemaal niet bestrijden. Want", voegt hij er onmiddellijk aan toe, „wat kun je er als klein land nu tegen doen?" De lonen zijn volgens hem niet de belangrijkste factor. Volgens drs. Van der Reyden, wordt de inflatie voornamelijk veroor zaakt door buiten Nederland lig gende factoren. Alleen door een eensgezinde internationale aan pak zou de Inflatie zijn te be strijden. Volgens drs. Van der Reyden loopt het ministerie van econo mische zaken te veel achterop. Het houdt zich nu volop bezig met een industriebeleid, terwijl over zo'n tiental jaren dc dienstverlenende sector de indu strie in betekenis voorbij zal streven. Als het ministerie meer in de toekomst zou kijken, zot het veel meer aandacht beste den aan de positie van de dienstverlenende sector. Het verbond van de Nederlandse groothandel is wel tevreden met de wijzigingen in het wetsont werp investeringsregeling, maar acht een heffing van 12,5 per cent voor groothandelsgebouwen nog bezwaarlijk. Alleen een ver gunningenstelsel zou volgens het verbond wenselijker zijn ge weest. Imp. Leonard Lang B.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam.Tel.020-730867. Prijzen incl. BTW en af Born. Herrie Is te veel herrie schadelijk voor het geslachtsleven van een man? De Britse socialis tische parlementariër Thor- ney vindt van wel. Hij had een rapport in handen gekre gen van Westduitse artsen, die hadden geconstateerd dat lawaai in fabrieken kan lel den tot doofheid en dit zou de eerste aanleiding zijn tot het optreden van .geslachte lijke ongeïnteresseerdheid'' bij mannelijke arbeiders. Hij gaat nu in het Lagerhuis een motie indienen, waarin hij er bij de regering op zal aan dringen de wat hij noemt „alarmerende feiten" zoals die naar voren komen in hot rapport, te onderzoeken. Mochten zij waar zijn, dan moet de regering zeer snel iets aan gaan doen. Maar tja, het parlement is met va kantie en de motie zal nog maar even moeten wachten. En onderbussen gaat die her rie maar voort.. Spontaan Het Amsterdamse gemeente raadslid Roel van Duyn heeft het gemeentebestuur verzocht een recreatiegebied in de hoofdstad aan te leggen. Hij adviseert daar met stort- puin een, zoals hij het ont schrijft, „aantrekkelijke Ar chipel aan te leggen, die uit de vrije hand en op het oog tot stand moet komen, zon der gebruik van lineaal, meetlat, rechthoek, passer en welk ander meetinstru ment er ook maar aan het ontstaan van spontane water kanten in de weg kan staan". Een vcut de puinei- land wil hij straks tot naakt strand bestemmen. Kabinet Biesheuvel Naar aanleiding van de benoe ming van oud-onderwijsmi nister Van Veen tot betaald voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Onderne mers (VNO) heeft het N.V.V. zich in zijn orgaan afgevraagd, of mr. Van Veen voor belangrijke onderhande lingen met cle vakbeweging elke keer het oude kabinet- Blesheuvel bi) elkaar zal roepen. Biesheuvel zit im mers bij Unilever, Longman bij de Algemene Bank Ne derland, Nelissen bij de Am- ro-bank, Schmelzer bij de AKZO en te verwachten is dat Udink ook wel een soort gelijk plaatsje vindt. Oud staatssecretaris Rietkerk, die al eerder tot directeur van de V.N.O. werd benoemd, mag dan 'in het vervolg ook de vergaderingen van deze ministerraad bijwonen. Fabriek Ook leraar Een Griekse godsdienstleraar is gearresteerd wegens dief stal van iconen. Hij heeft be kend 72 iconen, 33 kruisen en. religieuze voorwerpen uit Griekse kerken te hebben ga stolen. De godsdienstleraar heeft bekend een fortuin ta hebben verdiend door de ver-" koop van de iconen. Hlf stond nu op het punt elf flatwonin-' gen te kopen. Van een onzer verslaggevers BAARN Onverbrekelijk met Oranje verbonden zijn de Oranjeverenigingen en Oranje- comité's, op algemene grond slag, op christelijke grondslag. Het zijn de zuilen waar Oranje op steunt, of, om met Wim Sonneveld te spreken: de poten onacr.de troon. Onder de Oranjeverenigingen neemt die van Baarn wel een bijzondere plaats in. Het ieder jaar organiseren van de feeste lijkheden rond het palleis op de verjaardag van de koningin heeft de Baarnse vereniging aan de Top van de Oranjever knochten gebracht. Toch gaat het ook deze verzameling ge trouwen slecht. Na de oorlog zo'n 1200 leden, nu nog maar een 350. Vice-voorzitter A. Sterneberg zegt daarover: „Ja, vlak na de bevrijding hadden we een bloeiende oranjevereniging. Ie dereen besefte toen, dat we de Oranjes veel dank verschul digd waren voor de bevrijding van ons land. Van lieverlee is dat anders geworden. Het spreekt de jeugd allemaal niet zo meer aan. De jeugd heeft geen eerbied meer. Niet meer voor het paleis op de Dam, niet meer voor het nationaal monument, niet meer voor Oranje. De jeugd is veran derd", „De veranderde houding ten opzichte van het koningshuis is een reden dat het ledental van de uranjeveremgingen terug loopt. Een andere reden is dat ons verweten wordt dat we op 30 april te weinig doen voor ce bevolking. En daarnaast willen ze dan het lidmaat schapsgeld, dat erg laag is, ook nog reductie op de toegangs prijzen. Dat is natuurlijk on mogelijk. Je kunt niet -iets or ganiseren zonder een sou. Hier in Baarn hebben we altijd een vuurwerk na afloop. Dat kost duizenden guldens, waar moet je die vandaan halen", aldus de heer Sterneberg. „In dat opzicht is het in Soest cn vele andere plaatsen an ders. Die hebben geen Oranje vereniging, maar een Oranjeco mité. Geen leden dus, maar geld van de gemeente en van vrijwillige bijdragen, van mid denstanders bijvoorbeeld. In Baarn voelde men vroeger niet zoveel voor een comité, om de doodeenvoudige reden, dat de burgers dan totaal geen in spraak hebben. Elk jaar wordt de organisatie ook moeilijker, zeker nu van paleiskant uit, via het secretariaat, ons ge vraagd wordt: beperk het nu. laat het niet te lang duren. De Koningin wordt een dagje ou der. Het is niet prettig om dan twee uur op het bordes te moe ten staan, soms in koud en slecht weer. Je gaat je dan af vragen hoe de buitenwereld er over oordeelt dat het program ma zo wordt ingekrompen. Men kan wel zeggen dat de be langstelling zo afneemt, maar Taak van de Baarnse Oranjevereniging: het organiseren van het defile op Soestdijk op Koninginnadag. er is bij dit kleine programma cok geen plaats voor meer ,We krijgen een beetje ge meentesubsidie en we doen het samen met Soest. Er is overi gens nogal wat rivaliteit ge weest tussen Baarn en Soest. Toen Beatrix werd geboren, werd er een groot spandoek gehangen net op de grens van Baarn en Soest: In Baarn is er een prinsesje geboren. Tegen woordig is die rivaliteit wel aardig verdwenen. We hebben één doel: dat alles goed ver loopt". „De terugval van het aantal leden van de Oranjeverenigin gen wijt ik ook voor een groot gedeelte aan de houding van de communicatiemiddelen als pers, radio en televisie. Zij voeren een anti-oranjepropa- ganda. Zij zijn het die veel af breuk doen aan 't koningshuis door hun negatieve houding. Zelfs kranten als 't Handels blad verlagen zich daartoe en De Tijd. En denk eens aan uit zendingen als die van de V.P.R.O, De voorlichting van de publiciteitsmedia moet erop gespitst zijn eerbied aan te kweken. Eerbied, stoelend op traditie, de traditie van de boom van Oranje", aldus de heer Sterneberg. Onwillekeurig komt tijdens het gesprek qen stukje tekst van de „Stalmeester" van Wim Son neveld bovendrijven: „Want traditie moet er zijn. Er is al genoeg waardevols naar de kioten gegaan de laatste tijd. Versobering noemt men dat, ja, an me hoelu". De heer Sterneberg zegt: „Ja, nietwaar. Waarom moeten we nou zo nodig een president hebben. Kijk eens naar Ameri ka met zijn Watergateschan- daal. Dat komt toch in een monarchie niet voor". Wij hebben 't Greet Hoffman- schandaal gehad. „Ik kan me voorstellen, al wil het niet helemaal goedpraten, dat een moeder, die een kind ter wereld brengt dat praktisch blind Is, er alles aan wil doen om dat te herstellen. Dat vind ik het niet helemaal goedpraten ke trek. Dan zit je als konin gin natuurlijk wel in een gla- ion huis". „Wat die conferenciers betreft het valt me van Wim Kan te gen dat hij op 't ogenblik Zwit serland zit. Gevlucht voor de belastingen. Dat is nu een van die rooie broeders. Een schan daal. Van Wim Sonneveld kan Ik het allemaal nog hebben. Ten paleize is het als een la chertje beschouwd", zegt de heer Sterneberg. „Ondanks aldat negativisme ten aanzien van ons koningshuis blijft de Oranjeliefde bestaan, alleen komt ze moeilijker tot uiting. We krijgen soms brief jes uit Heerlen, Eindhoven, Zeeuws Vlaanderen, van men sen die schrijven: meneer, hoe moet ik naar Baarn ko men, want ik wil aan het défi lé meedoen?" Maar een verge lijking met vroeger is onmoge lijk. Het enthousiasme van toen is er niet meer. Wat jammer toch, de koningin is zo'n bijzon der mens. Vol interesse, meele vend met wat er gebeurt. Ze heelt overal interesse voor en toont dat ook op een ontwape nende manier. Elke keer weer is het en belevenis dc koningin te ontmoeten. Ze blijft door haar persoonlijkheid impone ren Hierin verschilt ze he melsbreed met haar moeder, die was veel harder, stugger. Juliana is veel beminnelijker en eenvoudige^. Die praat hcej gewoon met iedereen en ze meent wat ze zegt. Voor deze tijd is Juliana als regerend vor. slin het meest geschikt", aldus dc Vice-Voorzitter van de Baarnse Oranjevereniging.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7