„TE VEEL PAPIEREN ROMPSLOMP EN TE WEINIG SOCIAAL WERK" mm De Voscuyl opgesiert met prachtige tribune SPORT EXTRA Karstens: Het valt niet mee voor 'n Noord wijker om lang weg te zijn sport Jeugdvoorzitter Roodenburg: A JWS PAGINA 5 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 UEIDSE COURANT lllltlllllllliilllllll Op onze vierde Extra Sportieve pagina aandacht voor het jeugdwerk van de heer Van der Drift van Roodenburg. Hij is vijf jaar jeugdvoorzitter geweest, maar is het nu wel een beetje zat. Dit is dan ook zijn laatste jaar. Hij kijkt teveel op tegen de administratieve romp slomp. Aan het woord verder „Keessie" Karstens van landskampioen Noordwijk. Hij verklaart dat hij eigen lijk niet zo graag uit Noordwijk weg wil, maar een eventuele goede prof-aanbieding niet zou afslaan. Te vens nog een stukje over de nieuwe tribune van de v.v. UDO. Door zelfwerkzaamheid en initiatief van de sup portersclub wordt het sportpark De Voscuyl nu gesierd door een fraaie tribune. LEIDEN „Het waardeloze van het jeugdvoorzitter zijn is, dat je te weinig sociaal werk doet en te veel administratieve rompslomp moet verwerken. Je stelt je je er veel van voor maar de realiteit is de ene ver gadering na de andere. En als er toevallig eens geen vergade ring Is, zit je thuis op te kijken tegen een muur van papier. Toch vond ik het de afgelopen vijf jaar geen rottaak, maar op den duur word je het wel een beetje zat. Ik stop er daarom I mee, want ik wil nu wel weer eens wat anders gaan doen". Met dat anders bedoelt de heer i (Willem) van der Drift dan I zijn nieuwe functie in Amster- dam. Daar zal hij temidden van de buitenlandse jongeren gaan werken, die probleemloos naar „the big city" kwamen, maar inmiddels verzeild zijn geraakt in allerlei narigheid. Voor de opvang, de begeleiding en de verdere verzorging van deze buitenlanders, zal de heer Van der Drift gaan zorg dragen. Een taak die hij met veel en thousiasme op zich genomen heeft. De bedoeling van dit in terview was echter niet om er een sociaal praatje van te ma ken, maar om nu eens na te gaan wat er bij een club als Roodenburg komt kijken om een (grote) jeugdafdeling te runnen. Onvermijdelijk en steeds weer terugkerend is toch het woordje „sociaal". Niet vreemd trouwens, want Van der Drift is een man die zich al jaren bezig houdt met allerlei vormen van jeugd- en sociaal werk. Eerst gedurende een groot aantal jaren in een club huis De Spreeuwpot en toen via dat jeugdwerk nu al weer vijf jaar bij Roodenburg als jeugdvoorzitter. „In de Spreeuwpot, waar ik trouwens nog samenwerkte met pater Ponti, kwamen veel van die kleine voetballertjes hij werkte er zo'n twintig Jaar i Van der Drift in zijn ele- Rijpbergen Feyenoord ex-Roodenburg) reikt hij de Kool-cup uit. en via hen kwam ik in contact met de verschillende verenigin gen. Bijna tegelijkertijd vroegen UVS en Roodenburg mij enik heb toen voor de laatste club van plan om dit te gaan doen, gekozen. Eigenlijk was ik niet want Roodenburg had toen al een nijpend tekort aan velden en ik voorzag problemen met name voor de jeugd. Maar, ja ik kreeg de toezegging van ver scheidene instanties, dat er een extra veld op stapel lag en dat geloofde ik. Tot op heden is er ondanks de herhaalde toezeggin gen van onder andere de Sport stichting nog niets van geko men. Enfin, bekijk onze wacht lijst maar: datz egt wel genoeg hierover (er staan zo'n 65 jeug digen op). Nou en toen ik er eenmaal aan egonnen was, ging het wek zich op stapelen". En op wat luidere toon nu gaat Van der Drift ver der. „In één weke kom je eigen lijk wel drie maanden tekort om alles tekunn en nalopen. Het is allemaal wat uit de hand ge groeid bij de voetbalclubs, om dat het een papieren chaos aan het worden is. Samenwerking bijvoorbeeld een centraal gere geld secretariaat voor alle clubs is noodzaak aan ht worden, want anders loopt het verkeerd af. De werkers van vroeger, de hobbyisten, krijg je ook al niet meer. Een functie vervullen bij een vereniging betekent tegen woordig vijf, zs avond keihard (voor niets) werken en wie doet dat in godsnaam nog?" Via deze, wat pssimistische kijk op de clubs, komen we weer te rug bij Roodenbur g, de jeugd en de nevenactiviteiten. „Dat moet je gewoon doen, hè die ne ventoestanden. Een voetbalclub moet veel meer doen, dan al leen zijn jeugd met voetbal be zighouden. Je moet ze méér bie den en een aanloop daartoe is bijvoorbeeld de vierkamp die wij elk jaar organiseren met De Zijl. LGB, BS Leiden en AV Holland. Van de, zijde van de jeugd bestaat daar een enorme belangstelling voor. Ook de avondsjes in de kantine, de sa menspraak met het Kooi-comité en de samenwerking met de clubhulzen zijn belangrijke fa cetten. Jazeker, eenomnlvrnl- ging zie ikhelemaal zitten". Aan de kreet „Roodenburg ver vult een sociale functie in de wijk Noord door do jeugd van de straat af te houden" tilt Van der Drift niet zo zwaar. „Wel wat overdréven hoor en laat die jongens maar lekker op straat spelen; tenslotte, die straa t is niet kwaad. Wel is het zo, dat wj er duidelijk naar streven om een zogenaamde typische wljk- club te worden. Bewust, want het heft enorme voordelen. Dan namelijk heb je alles vlak bij en kan je juist die nevenac tiviteiten beter ontplooien. En wat dat van de straat houden betreft: Laat de gemeente maar eens wat meer doen door bij voorbeeld faciliteiten te schep pen waar de jeugd terecht kan. In Leiden Noord is dat geloof Ik wel noodzakelijk", zegt Van der Drift Ironisch. „Selectie wordt bij ons in geen geval toegepast" is zijn onmid dellijke antwoord op mijn vraag hierover. „Als open voetbalclub, spelend op terreinen van de ge meenschap heb je hier absoluut geen recht toe en vanuit moreel oogpunt gezien kan Je dat na tuurlijk ook niet maken. Welis waar hebben wij een wachtlijst, maar daar kunnen wij zelf niets aan doen. Naar volgorde van opgave wordt geplaatst. Weet je trouwens dat het omgaan met de juist als kwalitatief minder gekenmerkte teams, verreweg het leukste is. En verder, ik ben toch niet zo weg van de zoge naamde prestatiedwang. Re creatie moet ten alle tijden voorop staan en bereik ie wat, zoals bijvoorbeeld het eerste af gelopen jaar, dan is dat alleen maar meegenomen. Liever heb ik genoeg jeugdleiders, een pro bleem apart. Ook het vinden van deze, geschikte mensen is nu al een moeilijke zaak. Tot nu toe lukt het nog wel. Met deze mensen heh ik een leuke sa menwerking opgebouwd cn je ziet ze dan ook op maandag avond bijna allemaal verschij nen. Op die avond houdenwe ons wekelijkse bijeenkomst in het Praethuys en zowel de le den, de ouders en de leiders zijn dan van harte welkom. Deze contactavonden verlopen, mede door de grote belangstel ling, erg succesvol. Kijk, dit is nu weer een aardig facet van het werk, want je staat dan ten minste midden tussen de jeugd. Ook het organiseren van een Kooi-cup —waaraan alle ver enigingen uit Lelden met hun pupillenteams deelnamen is een grandioze gebeurtenis. Be grijp me, ik heb beslist geen spijt van die vijf jaren al» jeugdvoorzitter, maar nog maals: het is te weinig sociaal werk en het is teveel papier. En zo had ik me het niet voorge steld". Ad van Kaam NOORDWIJK Eigenlijk be hoeft hij niet meer voorgesteld te worden. Toch lijkt het ons goed om Kees Karstens eens Terecht wordt hij vaak de mo tor van Noordwijk genoemd. Een kwaliteitsaanduiding, die aan Nederlands amateur-trai ner Arie de Vroet en de scouts van het betaalde voetbal niet is ontgaan. Onlangs nog maak te hij met clubgenoot Hans Westgeest een trip met het Nederlands amateur B-team naar Saarland. Een gezien zijn spel van de afgelopen maan den behoort een uitnodiging voor het Nederlands amateur A-team volgend jaartot de reeële mogelijkheden. Bijna was Noordwijk Kees Karstens in de afgelopen transferperio de aan het betaalde voetbal kwijtgeraakt. Er was voor hem belangstelling van Volen- dam en AZ '67 en een zeer duidelijke belangstelling van het Belgische La Gantoise. Toch heeft hij een contract voor drie jaar met deze Belgi sche vereniging afgeslagen. „Ik kon een contract van drie jaar krijgen, maar je moet al tijd maar afwachten wat het wordt: En ook, het valt voor een Noordwijker niet mee om zo lang uit Noordwijk weg te zijn. Ik heb me'dan ook door verschillende mensen goed la ten informeren en toen maar besloten om in Noordwijk te blijven". Aantrekkelijker lijkt het om zich via het Neder lands amateur A-team een goed contrakt te verwerven. „Ik hoop door te stoten naar het A-team. Maar dat weet je natuurlijk nooit. Ook al is de plaats van van den Oever (ex-RVC-speler, thans trainer van SJC, red) weg gevallen, er blijven toch veel concurren ten over". Eén jaar is Kees Karstens toch weg geweest bij Noordwijk. UVS was de geluk kige vereniging, die één jaar van zijn kwaliteiten mocht profiteren. „Ik ben toen hoofd zakelijk naar UVS gegaan om dat ik een jaar de trainings cursus wilde volgen. Ik heb toen het D-diploma gehaald, maar had r.iet veel zin om daarmee door te gaan. Als je met die cursussen doorgaat, gaat het je veel teveel tijd kosten. Je moet allereerst dan een vereniging gaan trainen en daarnaast ben je vele weekenden en avonden weg voor die cursus. Dan zal er onherroepelijk een tijd aanbre ken, dat je voetbalmoe wordt en dat zag ik niet zo zitten". Als hij UVS met Noordwijk moet vergelijken komt hij tot Graag in het nationale amateurteam Karstens slaat hier nauwlettend een actie gade van ploeggenoot Bröring. Een beeld uit de wedstrijd tegen FC Amsterdam. de volgende conclusie. „Qua organisatie is er tussen UVS en Noordwijk weinig verschil. Het spel van UVS is goed ver zorgd en men plaatst erg goed. Alleen voert men dat te ver door. Bij Noordwijk spelen wij veel directer en meer in de „diepte". Het gaat bij UVS over teveel schrijven". ":s speler van een top-amat ■■- vereniging speel je eelke week volgens een bepaald systeem. Dat staat niet veel vrijheid toe voor de speler zelf. Voel je je dannog wel een amateurvoet bal? „Inderdaad speel je elke wedstrijd volgens een bepaald systeem en heb je geen vrij spel. Maar dat is voor een vereniging die bij de top van de ama teurs meedraait gewoon nood zakelijk. En zeker nu je het algeheel landskampioenschap verovert hebt. Je hebt wat hoog te houden; je kunt het niet meer verkopen om tegen lager geklasseerde ploegen te verliezen. Natuurlijk gaan proberen om volgend jaar weer zo hoog mogelijk te ein digen en eventueel de titel te prolongeren. Maar dat zal wel veel moeilijker worden. Je moet ons eigenlijk vergelijken met Ajax. De tegenstanders, die je zal ontmoeten in de competitie zullen nu met dub bele inzet strijden. Men wil nu eenmaal graag van de lands kampioen winnen. Dat zal het moeilijk maken om de titel te prolongeren". Als men kijkt naar de sterkte van de amateurvereniging die aan de top meedraaien en hoe professioneel er bij deze verenigingen gewerkt wordt, dan raag je je af of het niet mogelijk dat deze verenigin gen gaan meedraaien in de betaalde competitie. De me ning van Kees Karstens hier over. „Natuurlijk zijn de ama teurs professioneler geworden. Maar dat heb je nu eenmaal nodig om je te handhaven bij de top. Alle top-verenigingen zijn nu eenmaal professioneler geworden en degenen die dat niet is komt er niet meer aan te pas. Zo'n competitie met amateurs en betaalde vereni gingen lijkt mij een goed ex periment, maar zo iets zal je eerst moeten bewijzen. In de bekerwedstrijd tegen Helmond Sport (25 augustus a.s. op het Noordwijkterrein red) zal be wezen moeten worden of zo'n competitie in de toekomst mo gelijk wel is. Wel moet ik zeg gen dat we tegen betaalde verenigingen steeds makkelij ker gaan voetballen in verge lijking met drie vier jaar te rug". Een uitspraak, waarmee we het eens kunnen zijn. In de bekerwedstrijd met Helmond Sport zal Noordwijk kunnen bewijzen, dat men voor veel betaalde verenigingen niet on der hoeft te doen. Voor Kees Karstens weer een mogelijk heid om zich waar te maken voor het Nederlands amateur A-team. Een earn, waar hij zeker in thuis hoort. PIET VAN DAM i Dankzij een twaalftal weken keihard werken door de leden van de supportersvereniging van UDO is het sportveldencomplex „De Voscuyl" sinds deze week een magnifieke nieuwe, overdekte tri bune rijker geworden. Het Is Inderdaad een fraai werkstuk, ge bouwd langs praktisch de gehele westzijde van het terrein. Over genomen van „Holland Sport" Is de tribune in Oegstgecst In be teren staat hersteld zo kan men met een Leldse Hoogstraatsc va riant stellen. De vloer is van beton en de banken zijn geheel nieuw, evenals de gemetselde «tenen randen aan voor- en zij kant. Ook de golfplaten dakbedekking Is gedeeltelijk vernieuwd. Zelfs de aanwezige Roodcnburgers uit Lelden keken er met een schuin oogje naar. De vele genodigden, wij zagen o.m. de wethouder van CRM, da heer J. J. Thorn; de heer Landesbergen van de gemeentelijke afdeling sportzaken, besturen van ASC, Oegstgeest, UDO en een aantal raadsleden én de gemeentersecretarls de heer Jac. Vree ken en vele anderen, waren bijzonder enthousiast. Een enthou siasme dat gedeeld werd door burgemeester Jhr. T. A. J. van Esinga die welkom werd geheten door de voorzitter van de sup portersver. de heer J. van Rijn. Burgemeester van Eyslnga werd genodigd tot het doen van een handeling die hem nog nooit eerder te beurt was gevallen, namelijk het metselen van de laat ste steen. Maar eer het zover was sprak de burgemeester een sprankelend woord ter gelegenheid van de ingebruikneming. De laatste steen was een prachtig geglazuurde tegel, vervaardigd door de Oegstgcester pottebakker, de heer Soesbergen. De oran jekleurige tegel had in zwarte letters het opschrift: „De laatste steen werd gelegd door Jhr. T, A. van Eysinga Burgemeester van Oegstgeest. 22 augustus 1973. Supportersvereniging UDO". De ceremonie verliep uitstekend. Direct daarna werd het woord gevoerd door de voorzitter van UDO, de heer J. J. van der Geest: „Eigenlijk een tribune voor een eerste klasser, maar over een paar jaar spelen wij er wellicht wel In". Nadat de heer Jan van Rijn burgemeester en boorzltter van UDO bedankt had overhandigde hij Jhr. van Eysinga In de functie van voorzitter van de Stichting paardrijden voor gehandicapten te Leiden" voor dit doel een enveloppe met inhoud. De burge meester toonde zich blij verrast. Vervolgens werden de dames Zwaan en van der Star in blóemetjes gezet omdat zij hun echt genoten vele avonden hadden moeten missen in verband met de tribunebouw. De tribune blijft onder verantwoordelijkheid van de supportersver eniging maar zowel de voetbalverenigingen UDO en Oegstgeest mogen er de vruchten van plukken. De plechtigheid werd opge luisterd door een alleraardigst optreden van de Oegstgeester Wil- bert Drummers onder leiding van de heer W. Drlesscn. Daarna werd ondergrote belangstelling de een wedstrijd UDO-Rooden- burg gespeeld welke in een 4—1 overwinning voor UDO resul- v teerde. De doelpunten worden gemaakt door Ton Bremmer (UDO), Cees de Roode (Roodenburg), Wllbert Willems, Erik Oude Veldhuizen en John Manuputtl (allen UDO). De winnar ontving uit handen van de heer Van Rijn een fraaie beker, welke beschikbaar was gesteld door de heer Mulder directeur van het reisbureau MET te Oegstgces'-. Do verl'czer ontving eveneens een beker en er v/as zelfs nog een speciale souvenirbeker die voortaan de prij- zenkast van dc v.: ba! er. O^gslgeest zal sieren. Met de ingebr.iikn'r.iing van de tribune is De Voscuyl één van do fraaiste spor'eon.p'e.ten in de omgeving geworden. Een fraai staaltje van zelfwerkzaamheid!

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5