Leiden maakt iets bijzonders van jubileum koningin Juliana Humanist Dousa gaf via vriendenkring naam aan de Leidse universiteit COMMISSIE PREFEREERT GROEN BOVEN TENNISBANEN Touch of class ■H.DAMSE Frank en Eva stad en randgemeenten Leidse Bioscopen Anne en Muriel 18 PAGINA 3 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT IIDEN Eén dag zal de Leidse binnenstad weer spring levend zijn. Op 3 oktober gaat het vertier aan de city goeddeels voorbij, maar op het Koninginnefeest van 5 september zullen Leidenaars en gasten volop kunnen erva ren dat je met die binnenstad alle kanten uit kan. Het co- cursuj mité 5 september, dat ter voorbereiding van de viering :he6gasta van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana °P 17 mei van start &inS> heeft het er niet bij laten zitten. Het resultaat van veel werkzaamheden en organisatie be looft straks op die septemberdag een ongedacht groots evenement te worden. Eén doorlopende show, van 's mor gens tot 's avonds, in het gebied tussen Bree'straat en Haarlemmerstraat. Met inbegrip van deze straten zal het stadsgedeelte ertussen de gehele dag voor het autover keer afgesloten zijn. Ook de bussen rijden dan niet hun normale route, maar worden via de cityring omgeleid. Wil men zich toch laten vervoeren, dan kan men zich voor een vooroorlogs kwartje in de boot laten nemen, rondvaartboten pendelen dan namelijk tussen Beesten markt en stadhuisplein. De kinderen kunnen voor niemen dal mee. HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre. Voor 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d! WATER Haarlemmerstraat 181 Om 9 uur barst het feest los met een vrolijk versierde waren markt op de Nieuwe Rijn en de Botermarkt, in de originele op stelling dus. De kramen zullen getooid zijn met vlaggen en bloemen. De standhouders kun nen meedoen aan een wedstrijd, waarbij het gaat om de feeste- lijkste en verkoopkrachtigste stand. Die markt duurt tot 6 uur 's middags. De activiteiten scharen zich ver der bont aaneen. Er zijn popPen kastvoorstellingen op de Bree- straat bij het stadhuis verzorgd door de theaters van de heren Onderwater en Devilé. De Leid se Sleuteltjes zingen op een po dium op het Stadhuisplein, De Leidse brandweer komt met compleet materiaal een groot scheepse demonstratie geven vanaf het Waaghoofd. Op deze plaats wordt om 12 uur vanaf de Rijn een Japans dagvuur- werk afgestoken. Bij de laatste slag zal een fontein springen die vanaf dat moment permanent (behalve in de wintermaanden) 10 meter hoog actief zal blijven. Het is een geschenk aan de ge meente Leiden; hetcomité had er in elk geval nog geld voor over. Het is allemaal bijna te veel om op te noemen. Veel muziek na tuurlijk: een disco-drive-in met discjockey Rob West in de grote zaal van de Burcht, op het Stad huisplein de Randstadspelers en het Lowland Trio, een zeer at tractief folkloristisch dansfesti- val op het Waaghoofd, met o.a. de groep Ackalay, een zigeuner orkest n een Marokkaans orkest uit Den Haag. Op het stadhuis podium speelt later op de mid dag Frits Landesbergens Big Band anderhalf uur lang pure jazz in de fijnste arrangemen ten. Een met veel spanning tegemoet- gezien experiment wordt een uniek luistergebeuren op de Burchtheuvel, die voor deze ge legenheid in een „luisterkuil" wordt verandere om er te kun nen genieten van pop-soul en ook klasiek in dubbel stereo. Nog een paar andere aantrekkelij ke feestpunten: The Lord- Folks-singers op het podium op het Stadhuisplein, een cineac programma met tal van films uit de afgelopen 25 jaar, een uur duurt zo'n voorstelling in de Rex bioscoop, tussen gangetje en stadhuis komt een concours van 15 van Nederlands beste standwerkers, er is een show van verschillende muziekkorp sen op de Kaasmarkt en water verkenners laten bij de Hoog straat in de Rijn hun activitei ten zien. Op de Breestraat tussen Stadhuis en Minerva komen tel van knderattracties (kinderspelen, straattekenen, een kinderdraai molen, behandigheidswedstrij- den voor oudere jeugd enz. Bij het amusementspodium op het Stadhuisplein wordt een groot buitenterraas ingericht: ,,bier uit de tap en een lekkere hap" overal in het feestgebied. De winkels krijgen een bijzondere etalage-aankleding en overal treden fanfare- jazz, hoempa en zuidamerikaanse orkesten op. Ook de Baker Street Jazzband ontbreekt niet op het Stadhuis plein. In de Stadsgehoorzal is 's avonds een Sempre Avanti-show en in de grote zaal van De Burt komt tot middernacht een bin go-dansant met twee orkesten; Entree een goeie ouderwetse daalder. -jjnjsdBpi 31oj8 JBBd uaa ufiz jg ken, waarop het comité :dat er overigens ernstig rekening mee houdt, dat Leiden uit de ,,hoed" van Miesbouwman valt om die dag onderdak te bieden aan onze jubileurende vorstin; je kunt nooit weten, maar dat zou wel een paar hoofdbrekens ex tra betekenen) erg trots is. Van 5 tot en met 9 september wordt elke dag in de BKURGERZAAL VAN HET Sadhuis een zeer fraaie bloemententoonstelling gehouden rond de originele ta felschikking van het inhuldi gingsdiner van Hare Majesteit in 1947. Daartoe wordt de hoofd tafel voor 8 persoenen (afge staan door het Koninklijk Huis) met bijbehorend servies (Sè vres), Merano-glas, couvdrts, bestek en zilveren sierstukken opgesteld. Waarde van het to taal ca. 40.000 gulden. Er komt een permanente bewakng, waar voor Pro Patria is aangezocht. Ook zal hier het Leidse stadszil- ver uit De Lakenhal (zilveren peper- zout- en azijnste!len)wor- den entoongesteld. Acht Louis Seize-stoelen uit het paleis op de dam voltooien het koninklijke zitje in de Burgerzaal. De bloemententoonstelling wordt verzorgd door veiling Flora. De nissen van de zaal worden bezet met Keramische plastieken van Pro Patria op wacht bij servies Kon. Huis Tien P - Mede LEIDEN De leden van de (.raads) commissie voor de Volkshuisvesting en de Openba re Werken gistermiddag in vergadering bijeen hebben niets tegen de tennissport, maar ze minnen het stadsgroen toch meer. Dat bleek bij een ont- werp-raadsbesluit, een krediet beschikbaar te stellen voor de uitbreiding met zes banen van het tennispajik Roomburg bij de Kanaalweg. Er is in deze gemeente een groot tekort aan tennisbanen. De beoogde uitbreiding zou enig soelaas kunnen bieden. Maar een sluitende exploitatie van een tennispark vergt zeker 12 banen, zo hoorden we gisteren ter vergadering. Nu ligt er bij tennispark Roomburg een heer lijk speelveld voor de jeugd, met veel groen. Dat zou voor de helft moeten worden opgeofferd aan de nieuwe banen. Dat ging enige commissieleden te ver KVP-er Cornelissens wees op de in de knel zittende sport; bij het UVS-terrein treft men een der gelijke situatie aan. PSP-er Amptmeijer suggereerde, tennisbanen aan te leggen op bestaande parkeerplaatsen in de stad: de Garenmarkt bij voor beeld, of de Ir. Driessenstraat: „de eerste wedstrijd speel ik dan met Cornelissens en als daar ook een boksbal kan ko men ga ik bij de opening het eerst met hem op de vuist". Oosterman van D'66 had liever de zes bestaande banen van Roomburg ook weg; „het is een onmogelijke plaats daar. Zet ze ergens anders op". Verboom (PvdA) dacht aan het terrein van de Grofsmederij en mevrouw v.d. Blom (CPN) vond, dat we zuinig moesten zijn op ons stadsgroen. VVD-er Taffijn voelde er weinig voor, ten voordele van een klein groepje tennissers dit groen weg te halen. Cornelissens en Leeu- wenburgh moesten nog nader beraad in hun KVP- en Prot. Chr.-fracties plegen. de kunstenaar Gé Zaalberg; bij de raadzaal komen aquaria te staan. Een erg aardfge en gezellige „trekker" lijkt ons ook de grote openluchtmaaltijd, die van 12 tot 3 uur 's middags op de Hooglandse Kerkgracht door de Leidse Militaire Kokschool wordt geserveerd. U hoeft niet naar huis om even gauw een hapje te eten; dit gebuert op 5 september te Leiden midden op straat, met muziek, gemaakt op' de verplaatsbare muziektent. De Kokschool rukt aan met twee veldkeukens en zorgt vor duizenden broodjes, koffie en lekkere warme tomatensoep. De prijs is weer helemaal 1948: 50 cent per consumptie. Om het beeld van deze grandioos opgezette dag nog wat comple ter te maken: er wordt 5 sep tember als onderdeel van hel feestgebeuen een fotowedstrijd voor beginners en gevorderden gehouden, met het totale feest als onderwerp. Iedereen die kans ziet, op de gevoelige plaat een sfeerbeeld van Leiden op die dag vast te leggen, maakt kans op een van de vele be schikbaar gestelde prijzen. De plaatselijke fotohandel kan u er meer van vertellen. T.P. VOORSCHOTEN De Voorscho- 'tense gemeenteraad krijgt eind van deze maand de reconstruc tie van de „kop" van de School ®traat, de driehoek gelegen tus sen Schoolstraat-Kiningin Julia- nalaan-Wijngaardenlaan te be handelen. Reeds enige jaren terug is via de commissie voor de strafverorde ningen hierop aangedrongen. Door de mogelijke inrit van uit de richting Leidschendam en ook vanuit de richting Wassenaar via de Wijngaardenlaan wordt de Schoolstraat gebruikt als een weg om de verkeerslichten te ontlopen; vooral tijdens de spit suren levert dit tijdwinst op. De kop van Schoolstraat moet worden gesloten voor alle ver keer. Hierover zijn alle raadsle den het eens. Verschil van me ning bestaat er over de recon structie. Die variëert van een mooi groen pleintje met een fonteintje tot een parkeerplaats voor zoveel mogelijk auto's. Het plan van B. en W. is een te gemoetkoming aan de uiterste wensen: groen met auto's. De kosten bedragen 24.500,— Het plan is reeds in diverse com missievergaderingen geweest, maar geen enkele commissie toonde zich tevreden. Volgens het plan van B. en W. komen er parkeerplaatsen voor dertig au to's er een plaats voor enekele vraohtwagens. De parkeerplaat sen worden omzoomd door groen. WD ZAGEN v/0( U ALLES op MAAT LEIDEN Met een stuk ol vijftien andere bioscopen in Nederland heeft TRIANON deze week de premiè re van de Nederlandse produktie „Frank en Eva", een film waarover nogal wat te doen is geweest met de filmkeuring. Geen meter geknipt overigens, maar wel vele kolommen publiciteit. Met uitzondering van LUXOR, die het Chinese knokfestival „De Tien Sta len Vingers" prolongeerde, namen verder alle Leid se bioscopen een nieuw programma. CAMERA brengt weliswaar „Psycho" een bekende Hitchcock film, die al eens eerder in Leiden draaide, maar het is lang genoeg terug om weer vele liefhebbers te trekken. Camera heeft ook een kindermatinee met Laurel en Hardy. De jeugd kan verder terecht in REX voor Pippi Langkous. Het Rex-theater heeft verder een nachtvoorstelling met „Naakt in vreem de bedden" naast „De onoverwinnelijke Zeven", een rolprent over Romeinse zwaardvechters. MUD- EN' ZACHT SOASD, Spaanplaat, •hout, enz. enz. haatjl.stb. 129 LEIDEN, tel. 30555 - „A touch of class" P'met allure" '.nr.' \rn tv/ee m'tl- - -- r otiwd; z j 'den -• die w. ..rek 'J al v/ordci N d - het •l 8 - Luchthartige komedie d zeil of-fysl inter d al. oorlog Apoc» dut mroef bew» e vol g zij» rde tf in va; wn 1ANUS DOUSA. LEIDEN Jan van der Does is een naam, die eeuwenlang tot de Leid se verbeelding heeft ge sproken en die ook nu nog verbonden wordt met de meest glorieuze episode uit de geschiede nis van de stad: het be leg door de Spaanse troepen en het ontzet door de Geuzen in 1574. Minder bekend is de naam Janus Dousa Nordovix. Hij hoort echter bij de zelfde persoon, maar te gelijkertijd toch weer bij een heel andere man. Immers, naast krijgshaftig verdediger van de Leidse muren was Van der Does be gaafd humanistisch dichter en als zodanig had hij in wetenschap pelijke kringen in West- Europa enige vermaard heid en speelde hij ook een aanzienlijke rol in de eerste jaren van de Leidse universiteit. Een normaal gebruik on der de humanisten, die teruggrepen op de Griekse en Romeinse beschaving als basis voor hun eigen maat schappij, was het om zetten van hun naam in een latijnse vorm. Aan gezien Jan van der Does heer van Noordwijk was werd zijn humanistische naam: Janus Dousa Nordovix. Geboren in 1545 studeerde Dousa aan de universiteiten van Leuven, Douay en Pa rijs. In deze jaren ('61-'66) leerde hij vele filologen en dichters kennen, als Willem en Dirk Canter, Hadrianus Junius, Jean Dorat, Florent Chrestien en Daniel Rogers. Daarop keerde hij weer te rug naar Noordwijk, waar hij zich enkele jaren, zijn lijfspreuk „dulces ante om nia Musae" gedachtig, aan de dichtkunst wijdde. Vanaf 1571 verblijft Dousa hoofdzakelijk in Leiden, waar hij, geacht door zijn rol tijdens het beleg, binnen enkele jaren een vooraan staande positie in het open bare leven gaat innemen. Met Cornelis Coninck, burge meester van Delft en Gerrit Hoogeveen krijgt Dousa op 6 januari 1575 van de Staten van Holland de opdracht de oprichting van een universi teit in Leiden ter hand te ne men. Reeds op 8 februari kon de universiteit in een feestelijke zitting geopend worden. Door zijn ontwikke ling en zijn relaties werd Dousa al snel de leidende fi guur van deze drie Curato ren, die voor het leven be noemd werden. Hij werd ge durende de eerste dertig jaar van het bestaan van d uni versiteit de centrale figuur in de organisatie en admini- Voor een jonge universiteit in die dagen was het van groot belang professoren te wer ven, die naam hadden in u- ropa. De figuur van docent was in die tijd veel belang rijker voor de bloei van een academie als nu het geval is. De relaties die Dousa in zijn studententijd in de Zuidelijke Nederlanden en in Frankrijk gelegd had werden nu voor de jonge universiteit van on schatbare waarde: zo konden achtereenvolgens Justus Lip- sius (1578), Bonaventura Vul- canius (1581) en Josephus Justus Scaliger (1593) „ge contracteerd" worden. In hun kielzog kwamen veel studenten naar Leiden, waar door de universiteit al snel een grote naam verwierf in de toenmalige intellectuele wereld. Van de eerste gene ratie studenten zijn o.a. Do- minicus Baudius, Adrianus van Blyenberg en Janus Gruterus bekend geworden. De tentoonstelling „Janus Dou sa en zijn vrienden" die tpt 15 september in het gemeen tearchief is ingericht heelt als centraal gegeven het al bum amicorum van Dousa, uit het bezit van de Universi teitsbibliotheek afkomstig, en album amicorum zou je met enige oneerbiedigheid kunnen vergelijken met een poëziealbum. Het was een boek, dat studenten en ge leerden in de 16e eeuw steeds bij zich droegen en waarin iedere nieuwe vriend een eigen opdracht schreef. Aan de hand van dit album amicorum worden alle vrien den van Dousa ten tonele ge voerd. Hoewel de tentoonsteelling is in gericht naar aanleiding van het Tweede Internationale Congres voor Neolatijnse Studiën en daarom een sterk vaktechnisch karakter draagt, is het ook voor de leek de moeite waard om een kijkje te gaan nemen op de Boisotkade. Vooral met de catalogus - een uitstekeend werk van de heer C. L. Hee sakkers - in de hand kan men zichzelf inlichten over een niet zo bekend aspect van het leven van deze be roemde Leidenaar. Pcviccur 's de befennde Mclv'n Frank, d!e een komedie de wereld inzend van de luchthartige allure, zoals men kon ver wachten in de dagen van Doris Day, Clark Gable en Rock Hudson. De romance begonnen in een Londens park, ontwikkelt zich wel iswaar snel, maar niet zonder zorgjes op de achtergrond en complicaties. Artistiek en gevoelig STUDIO Anne en Muriel ot „Les Deux Anglaises", twee Engelse zusters, die van de zelfde Fransman houden. Een wat uitdagend thema, maar op de eerste plaats ze ker geen erotische film. Het is eerder een gevoelsverhaai, soms amusant, soms verdrie tig, een poging om in beel den een loftuiting op het le ven te geven Het filmwerk werd gemaakt door Francois Truffaut, een van de Nouvelle Vague-regisseurs, die zich baseerde op een ro man van Henri-Pierre Roché. „Les deux Anglaises" past zeer wel in de Studio-traditie. De artistiek getinte Franse film, zoals deze, kan het in Neder land eigenlijk alleen „doen" in de kleinere theaters, die zich verzekerd weten van een vaste groep liefhebbers. Overigens wel in merkwaardige tegenstelling met andere landen waar de Franse film een veel grotere populariteit geniet. TRIANON Dat de nieuwe film van het komisch duo Pim de la Parra O Wim Verstappen een onvervalste bestseller zal gaan worden staat al bijvoorbaat vast. „Frank en Eva" zal onge twijfeld dezelfde goudgepla- veide weg opgaan als Blue Movie en VI), maar heeft daar zeker Doorbraak Pim en Wim recht op. In tegenstelling tot Blue Movie zit er in deze nieuwe Scorpio- produktie namelijk wel degelijk een (dikwijls leuk) verhaal en is het bloot veel genuanceerder en geproportioneerder ge bracht als ln de illustere voorganger die een sex-film bij uit stek was. Ditmaal geen sterke verhalen uit de Bijlmermeer, maar een onvervalst stukje romantiek van de Amsterdamse grachten. En met veel humor, want dit juist maakt de rol prent het aankijken zeker waard. Het voorafgaande moet wel in grote tegenstelling staan tot het eigenlijke verhaal van de film. Frank (Hugo Metsers) heeft een verhouding met Eva (Willeke van Ammelrooy), maar hij gaat zich nogal eens te buiten aan andere vrouwtjes. Het leidt dikwijls tot conflictsituaties, maar anderzijds tot dolko mische toestanden. Wanneer ome Max sterft één van de beste scènes uit de film lijkt Frank genezen. Het onbevre digende en nietszeggende slot is uiteraard een hedendaags foefje. Maar al met al: misschien de definitieve doorbraak van het komisch duo. dat erin geslaagd is om nu eindelijk een film van allure af te leveren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3