Onervarenheid wordt Herman Ponsteen noodlottig in achtervolgingsfinale Ergens had ik toch op een gouden medaille gehooptwieiercijfers WARMEONTVANGST WERY EN BOSKAMP KOMEN ER GOED AF Afgang van sprinttrio 's 1971 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Herkansing over 40 km. stayeren: 1. de Jong (Ned) de 40 km in 3.36.65 (gem. 67.360 km-u), 2. Bordoy (SP) op 1 ronde en 85 meter, 3. Sagrera (sp) op 2 ron den en 165 meter, 4. Routens (Fr) op 5 ronden en 140 meter, 5. Maveau (Belg) op 5 ronden eri 260 meter, 6. Merger (Zwi) op 10 ronden en 230 meter. i en twee gaan - de finale. De 03, SAN SEBASTIAN De Nederlandse avond waarop baan- coach Frans Mahn en het Oranjelegioen in San Sebastian hadden gehoopt ging niet door. De regenboogtrui die Frans Mahn in zijn gedachten had voor Herman Ponsteen hangt sinds gisteravond om de schouders van de Olympi sche achtervolgingskampioen Knut Knudsen, die in een sprankelende finale tegen de MTS-student uit Nijyerdal, al z'n kwaliteiten als baanrenner tentoon stelde. De Noor Knut Knudsen bleek na vier slopende kilometers over de meeste kracht en souplesse te beschikken. De onervarenheid van Herman Ponsteen kwam in de finalerit, bijgewoond door ruim vijfdui zend toeschouwers, aan het licht. Frans Mahn, de teleurge stelde KNWU-coach en de Ne derlandse achtervolger konden na afloop van de slopende finale geen verklaring voor de neder laag vinden. De nederlaag was voor de Nijverdalse coureur een grote teleurstelling. „Ergens had ik toch op een gouden me daille gerekend. Ik geloof dat iedere finalist dat doet, maar tegen Knut Knudsen is niet te rijden. Hij heeft veel meer er varing op de baan. Ik ben nog een groentje", aldus de teleur gestelde Herman Ponsteen. De zilveren medaille kon de te leurstelling nauwelijks goedma ken. De klokken op de elektroni sche chronometer wezen het toch uit. Herman Ponsteen liep ruim vijf seconden achterstand op tegen de Noorse achtervol ger. (4.50.53 minuten tegen 4.54.40 minuten). Een troost was dat de tijden van de tweede fi nalerit, om de derde en vierde plaats, nog slechter waren zodat de zilveren medaille van Pon steen toch nog glans kreeg. Te gen het Noorse geweld was nie mand opgewassen. Zelfs het Ne derlandse baantalent Herman Ponsteen niet. dragen. Het is een grof schandaal wat hier is gebeurd", schreeuwde de Nederlandse baancoach van de Amerikaanse wielerploeg uit toen de 23-jarige Sheila Young, de gedoodverfde favoriet voor de wereldtitel dames sprint in de eerste rit van de finale door de Tsjechische Iva Zajickova op de laatste en beslissende meters tegen de cementen wielerbaan van San Sebastian werd ge drukt. Sheila Young, „zat te sla pen" toen de rappe Tsjechische sprintster van haar wegsprong, kwam met een keiharde smak tegen de cementen baan terecht en gleed minstens twintig meter door alvorens tegen een van de jurytafels tot stilstand te ko men. Een marineblauwe buil op haar lieftallige gezicht was het enige souvenir dat de Ameri kaanse sprintster van deze val partij had overgehouden. Toe- SAN SEBASTIAN De Neder landse amateur Sprinters Gerry Fens. Rini Langkruis en Ton Raaymakers hebben hun retour San Sebastian niet verdiend. Het Nederlandse sprinterstrio werd op de bijna overdekte wie lerbaan van de Spaanse haven stad weggevaagd. Fens en Raaymakers kwamen zelfs niet door de eerste ronde terwijl de nationale kampioei. _T 4 XT j j Rini Langkruis in ia tweede s_e. ronde de deur naar de kwartfi- nales gesloten vond. De befaam de sprinter Daniël Moreion on- M derging bijna hetzelfde lot. Want hij kon zich alleen via de herkansingen plaatsen. Rini Langkruis, de nationale kam pioen, zocht na afloop van zijn rit naar een excuus. „Ik had he iemaar niet meer aan het sprin ten gedacht. Aanvankelijk had ik me op de een kilometer tijd- irit geconcentreerd. Het is een zwak excuus maar toch zie ik daar de enige verklarmg in van mijn falen." ces zorgden de amateur-stayer Jan de Jong, die in de herkan sing zijn kans waarnam om zich alsnog in de finale te rij den. De wereldtitel sprinten bij dames kan een beetje een Ne derlands succes genoemd wor den. Sheila Young, verloofd met en getraind door de Nederlander Peter Schotting, behaalde na een enerverende wieleravond de eerste regenboogtrui voor Ame rika. De zege was niet zonder moeilijkheden. In de finale werd de Amerikaanse rijdster door haar Tsjechische tegenstandster van de baan gedrukt. Met ern stige hoofdwonden moest Sheila Young van de baan worden ge- Olympisch kampioen Knut Knudsen had in de finale v achtervolging aan zijn ervaring en kracht genoeg oi sprintende EHBO-ers legden Sheila Young op de brancard om haar af te voeren maar de ijzersterke en keiharde Ameri kaanse rijdster sprong er zo snel mogelijk van af. Ze wilde onmiddellijk de strijd voortzet ten. Sheila was geladen en eiste revanche. Kort geding Peter Schotting, de fanatieke trainer, weerhield haar van deze onbezonnen daad. Hij legde tweeduizend peseta's op de jury tafel en diende een protest in tegen de Tsjechische sprintster Zajickova. De jury Incasseerde het geld (ongeveer honderd gul den) en binnen tien seconden deed zij uitspraak in het kort geding dat Peter Schotting had aangespannen. Sheila moest overrijden. Er was geen onre glementaire daad begaan, aldus de jury. Er ontstonden enkele minder schone taferelen rond de jurytafel maar Peter Schotting gaf in allerlei talen, waarvan hij waarschijnlijk zelf niet weet dat hij deze kon spreken, uiting aan zijn afkeuring over de gang van zaken. Hij eiste uitschake ling van de Tsjechische rijdster. De Tsjechische coach liet zich ook niet onbetuigd en legde even eens tweeduizend peseta's op ta fel. Het was hem dit wel waard om de video-opnamen van de Spaanse televisie te zien. Peter Schotting weigerde het Tsjechi sche protest te accepteren. Het besluit van de jury stond vast: Sheila Young moest over rijden. Er werden zelfs sancties uitgeoefend door de Amerikaan se ploeg mede te delen dat de rit binnen vijf minuten moest worden overgereden. Peter Schotting schreeuwde de organi satoren toe dat zijn pupil nog niet fit was en dat het program ma maar moest worden opge schoven. Aanvankelijk wilde de jury daar niets van weten maar achteraf gaven ze de trainer van de Amerikaanse ploeg toch gelijk. Tegenprestatie Als tegenprestatie gelastten de or ganisatoren de amateur-stayers in de baan te komen. In deze herkansing moest Jan de Jong zich opnieuw waarmaken. Hij deed dit op voortreffelijke wijze en won de herkansing met een ronde voorsprong. Na deze her kansing kreeg Sheila Young een kans om zich te revancheren op de technische sprint. En hoe. In de overgereden finalerace was Sheila Young oppermachtig. De vijf hechtingen in haar hoofd, opgelopen bij een ernstige val partij in de vooravond, hadden geen of weinig invloed op haar prestatie. De Amerikaanse bondsarts had de talentvolle Sheila Young een verdovende spuit gegeven waardoor de erg ste pijn was verdwenen. „Over de dopingcontrole behoef ik mij geen zorgen te maken. Ik heb niets geïnjecteerd dat verboden was", aldus de Amerikaans® arts. Sheila Young had ook een lichte hersenschudding opgelopen. „Ik voel mij alleen een beetje diz zy" zei de Amerikaanse sprint ster vlak voor de start van haar laatste finalerace. „Ik wil laten zien dat ik toch de sterkste ben. Daarom wil Ik mijn revanche". Deze gedecideerde uitspraak gaf duidelijk te zien dat de Amiri- kaanse sprintster tot het uiter ste was gespannen. De Tsjechi sche Zajickova was kansloos te gen het Amerikaanse geweld dat ook in het bezit is van twee wereldrekords bij het dames- schaatsen. Na afloop van de huldiging sprak Sheila Young haar voorkeur uit voor het schaatsen. „Ik doe de wieler sport er eigenlijk maar een beetje bij. In de zomermaanden wil ik me op de fiets voorberei den op het schaatsseizoen. Ik heb nu al weer gemerkt dat je beter bij schaatswedstrijden kan vallen dan bij een wieler wedstrijd". Met haar prestatie doorbreekt zij de Russische hegemonie bij het dames sprinten. Galina Ermo- laeva, de 34-jarige huisvrouw (Ned) 4.64.-10, om de derde en vier de plants: 1 Kratzer (Wdld) 4.53.99. 2. Kurmunn (ZWl) 4.66,54,-w.v.- Finale sprint dames: Om de le en tweede plaats: Eerste rit: 1. Yount 12.89 see.. 3. Zajickova. Tweede rit: 1 Joung 12.85 sec., 2. Zajickova. Om de 3e en 4e plnnts: eerstg rit: 1. Ermolaeva 13.26 sec., 2. l\>nomn- revn. Tweede *-11: 1 Ermolueya uit Moskou, die jarenlang aan de top had gestaan, moest in San Sebastian het hoofd buigen. In de strijd om de derde en vierde plaats bewees de oude vedette wel haar klasse maar toch was het duidelijk geworden dat ook voor haar een tijd van komen en een tijd van gaan is. Sinds 1958 ontbrak de Russisch® sprintster niet op het erepo dium. Gisteravond wilde ze niet met deze traditie breken en ver sloeg in de strijd om de bronzen medaille haar landgenote Elena Ponomareva. De Nederlandse meisjes Minie Brinkhof (vorig jaar zilveren medaille winna res) en Willy Kwantes moesten zich tevreden stellen met de ze vende en achtste plaats. WIL V. D. PLAS mm an de vlieghaven bren- BARCELONA Honderden sup porters vin Barcelona hebben BARCELONA Honderden sup porters van Barcelona hebben gistermiddag Johan Cruyff bij aankomst op het vliegveld van deze stad een enthousiast wel kom bereid. Het was bovendien een „warme ontvangst", want de temperatuur bedroeg 34 gra den celsius. Het „Cruyff Cruyff" was niet van de lucht en de politie moest een cordon leggen om de miljoenen speler en zijn vrouw Danny, op dat de aankomsthal veilig zou worden gehaald. Tijdens de geïmproviseerde pers conferentie toonde de oud-Aja- cied zich uiterst ingenomen met het geestdriftige onthaal, dat hem ten deel was gevallen. Cruyff weigerde over de finan ciële kanten van zijn transfer te spreken („Ik praat nooit over geld") en liet dit over aan Bar- celona-directeur Caraben. Johan Cruyff kondigde aan een huis te willen zoeken" in een rustige voorstad van Barcelona" en zei niet te weten of AJAX zonder hem Europees kampioen zou kunnen worden. Cruyff ver klaarde geen moeilijkheden te verwachten met de aanpassing aan het Spaanse voetbal. Volgende week moet hij terug zijn voor de tweede wedstrijd van het Nederlandse elftal tegen IJsland, in Deventer. De zaken tussen AJAX en Barcelo na over de transfer van Johan Cruyff ontwikkelen zich gunstig. „De bank van AJAX heeft uit Spanje de mededeling ontvan gen dat het geld (drie miljoen) telegrafisch zou worden overge maakt", aldus de heer Tjmman, penningmeester van AJAX. De Spaanse voetbalbond is overi gens nog steeds niet afgekomen met zijn fiat inzake de registra tie van Cruyff hetgeen hem in staat zou stellen met ingang van 1 december in competitie wedstrijden uit te komen. Uit Barcelona-kringen werd gisteren vernomen „dat de zaak wel goed zat". Dezelfde bron maak te melding van het feit dat men probeert Cruyff al per 1 novem ber vrij te krijgen. Voorts werd vernemen dat Cruyff op 5 sep tember zijn debuut zou maken bij Barcelona, in een vriend schappelijke wedstrijd tegen een nog onbekende tegenstander. het verwerken DEN HAAG Jan Boskamp en Henk Wery, de beide Fcyenoordspe- lers, die zondag in de uitwedstrijd tegen AZ'67 gele kaarten voor hun neus kregen van scheidsrechter Hoppenbrouwer wegens over tredingen tegen Vredenburg, zijn er genadig afgekomen. De tucht- commissie straft Boskamp met een voorwaardelijke schorsing voor een bindende wedstrijd en een boete van 200 gulden. Henk Wery be hoeft alleen een boete te betalen van 150 gulden. Deze relatief lichte straffen zijn het gevolg van het feit dat beide spelers in de laatste twee jaar practisch niet „over de schreef" waren gegaan. Gerdo Hazelhekke (Wageningen), die drie aantekeningen had op zijn strafkaart, werd voor twee wedstrijden uitgesloten wegens ruw en gevaarlijk spel in de wedstrijd Wagenlngen-SW (14 augustus). De straffen verder: Z. Tollenaar (Wageningen) in gaande 20 augustus 1973 uitge sloten voor één bindende wed strijd, zulks met een proeftijd van één jaar, alsmede een geld-1 boete opgelegd van 100,- D. J. W. Nanninga (Veendam) in gaand- 20 augustus 1973 uitge sloten voor één bindende wed strijd alsmede een geldboete opgelegd van f 125,- terwijl bo vendien een nog lopende voor waardelijke straf buiten be schouwing is gelaten. J. Titaley (Fortuna SC) ingaand# 20 augustus 1973 uitgesloten voor één bindende wedstrijd en een geldboete opgelegd van 100,- alsmede In de gelegen heid gesteld verweer te voeren tegen de overweging van de tuchtcommissle om een lopende voorwaardelijke uitsluiting van één wedstrijd om te zetten in een onvoorwaardelijke. J. Boskamp (Feyenoord) Ingaan de 23 augustus 1973 voor één bindende wedstrijd voorwaarde lijk uitgesloten zulks met een proeftijd van één jaar, alsmede een geldboete opgelegd van 200,-. H. W. J. G. Wery (Feyenoord) op 23 augustus 1973 een geldboete opgelegd van 150,-, L. R. Donkers (FC Den Bosch) ingaande 23 augustus 1073 voor één bindende wedstrijd voor waardelijk uitgesloten, zulk* met een proeftijd van één Jaar. alsmede een geidhoe** opgelegd van f 150,-. SPORTTOTO DEN HAAG Uitslag sporttoto no. 2. d.d. 19 augustus 1973. Deelnemers: 429.115 Bruto inleg: 956.508,- Prijzenbedrag: 404.602,88 Beschikbaar voor de le prijs, 2e prijs, 3e prijs en da premie 101.150,72. le prijs: 21 winnaars, die elk bru to 4.816,70 ontvangen. 2e prijs: 1206 winnaars, die elk per kolom 83,80 ontvangen. 3e prijs: 14128 winnaars, die elk per kolom 7,10 ontvangen. De premie wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 12 september a.s. bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13