Dekens Roermond vrezen botsing met bisschop Conferentie van Europese protestantse kerken Rapport Wereldraad over geweld en geweldloosheid Kunstschatten stromen West-Duitsland binnen Goede hobo soliste op kerkconcert Betere sfeer voor onderhandelingen Spaans concordaat LEIDSE COURANT PAGINA 11 De grote meerderheid van de vierentwintig dekens in het dio cees Roermond is van mening dat bisschop Gijsen de brief van acht studenten van de Ho geschool voor Theologie en Pastoarat met scherpe bezwa ren tegen zijn beleid- onjuist heeft geïnterpeteerd. Zij vrezen een ernstige botsing met de bisschop wanneer zij gedwongen zouden worden een rechtstreeks antwoord te geven op de vraag van mgr. Gijsen of zij het standpunt van de stu denten delen. De meeste de kens zouden niet van plan zijn het dilemma te aanvaarden waarvoor de bisschop hen stelt. Dit zou kunnen leiden tot het ontslag van bijna alle de kens. Het curatorium van de Heer- lense hogeschool voor theologie zou vandaag de situatie be spreken, die in het diocees ont staan is na ontvangst van de brief van mgr. Gijsen aan het curatorium, de faculteitsraad van de HTP en aan de vieren twintig dekens van het diocees. In deze brief vraagt mgr. Gij sen een duidelijke uitspraak van de drie instanties over het schrijven, dat acht stagiaires van de HTP hebben gericht aan de faculteitsraad van hun hogeschool en waarin zij scherpe bezwaren aanvoeren tegen het bisschoppelijk beleid in het bisdom Roermond. Woordvoerders van de drie in stanties betreuren de brief van de bisschop ten zeerste. Zij zijn van mening, dat de bis schop hen voor een on juist di lemma stelt en dat hijer beter aan had gedaan zich eerst te verstaan met de HTP, omdat deze de brief van de studenten uitvoerig heeft besproken. Ook bij het curatoriu van de HTP bestaan bezwaren tegen de wijze, waarop de acht stagiai res zich hebben uitgesproken. KERK EN WERELD In het nieuwe gebouw van de Vrije Universiteit te Amster dam zal van 6 tot 11 septem ber een regiónale conferentie voor Europa van de Wereld bond van hervormde/gerefor meerde kerken (Ware) worden gehouden. Op deze Europese Warc-confe- rentie worden afgevaardigden van 35 lid-kerken uit vieren twintig landen verwacht. Zij zullen met elkaar beraadsla gen rond het thema „Wie zegt gij dat Ik ben", de vraag dio Jezus Zijn Discipelen stelde. Het conferentiethema zal voor de afgevaardigden naar deze Europese regionale raad van de Ware worden ingeleid door de Leidse hervormde theoloog prof. dr. H. Berkhof en door rabbijn dr. J. Soetendorp te Amsterdam. In het program ma is veel plaats ingeruimd voor bijbelstudie, die dagelijks zal plaatsvinden onder leiding van dr. Hans-Rüdi Weber te Genève, verbonden aan de sec tie voor bijbelse studie van de Wereldraad van kerken. Gastheren van de conferentie zijn de drie Nederlandse leden van de Ware: de hervormde kerk, de gereformeerde kerken en de remonstrantse broeder schap. Geweld en geweldloosheid is het onderwerp van een rapport van de Wereldraad van Kerken, mo menteel bijeen in Genève. Daarin wordt ook voorgesteld een internationale commissie naar Noord Ierland te sturen, waar deze week het geweld zich weer manifesteerd, onder meer in een aanslag op een katholieke kerk. De kerken en de verzetsbewe gingen hebben in hun strijd voor sociale gerechtigheid veel te weinig aandacht geschonken aan de technieken van de ge weldloosheid, zo wordt gezegd in een rapport van de Wereld raad van Kerken dat deze week in Genève is gepubli ceerd en dat zal worden voor gelegd aan het centrale comi té dat op het ogenblik in Ge nève bijeen is. In het rapport dat de weerslag vormt van twee jaar intensie ve studie, wordt erop gewezen dat het niet mogelijk is ge weest de diametraal tegenover elkaar staande meningen over geweld en geweldloosheid te verzoenen en in een conclusie samen te vatten. Er zijn kerkelijke leiders, al dus het rapport, die van mening zijn dat de leer van Christus een onvoorwaardelijke afwij zing van geweld in alle moge lijk situaties eist. Maar er zijn ook kerkelijke autoriteiten die de noodzaak van geweld in laatste instantie aanvaarden, met andere woorden die het gebruik van geweld goedkeu ren als alle andere mogelijkhe den uitgeput zijn. In het rapport wordt dan ge zegd dat er niet zo heel veel bekend is over geweldloze ac ties, maar dat er toch wel veel mogelijkheden bestaan om ge weld en bloedvergieten te voorkomen en de scherpe kan ten van felle conflicten af te slijpen door het oog gericht te houden op de bekering en niet op de vernietiging van de te genstander. De samenstellers van het rap port stellen voor een interna tionale commissie naar Noord- Ierland te sturen, mogelijk in samenwerking met het Vati- caan en dringen er bij het cen trale comité op aan nieuwe vormen van kerkelijke groepe ringen te ontwikkelingen. Deze nieuwe groeperingen zouden dan tussenbeide moeten komen in gebieden waar een crisissi tuatie bestaat en daar onder meer moeten proberen de te genstellingen te verzoenen. In Afrika en ook elders is drie jaar geleden een storm van protest opgestoken toen de We reldraad, waarbij 263 protes tantse, anglicaanse en ortho doxe kerken zijn aangesloten, besloot gelden te verstrekken aan guerrillabewegingen in Afrika. Als gevolg van dit pro test is men begonnen met het onderzoek naar de vormen van geweld en geweldloosheid. In oktober zullen nieuwe on derhandelingen beginnen tus sen het Vaticaan en de Spaan se regering over een nieuw concordaat, dat de bestaande uit 1953 daterende overeen komst moet vervangen. Aldus meldt het Madrileense dagblad „Ya", dat goede contacten on derhoudt met de Spaanse bis schoppen. Het is echter nog een volko men open zaak welke formule voor die verandering zal wor den gehanteerd, aldus „Ya". Het blad acht het mogelijk, dat de onderhandelaars zullen praten over een heel nieuw concordaat, maar sluit een wijziging van het bestaande concordaat niet uit. Het is daarom mogelijk, dat de on derhandelaars gaan praten over gedeeltelijke overeenkom sten over afzonderlijke aspec ten van de verhouding kerk en staat. Het Madrileense dagblad meent, dat de Spaanse bis schoppen in meerderheid voor stander zijn van de laatste mo gelijkheid, omdat dergelijke deelovereenkomsten later ge makkelijk in een nieuw concor daat kunnen worden opgeno men en tot dan toe in ieder ge val gemakkelijker kunnen wor den herzien. Naar mening de van „Ya" zijn de laatste tijd meer tekenen te zien geweest, die wijzen op een gunstiger onderhandelingskli maat. Het is mogelijk, aldus het blad, dat men thans reëel bereid is tot een overeenkomst te komen in een geest van ont spanning. Portugal wil dat paters vertrekken uit Mozambique Spaanse paters van Burgos die de oorzaak zijn geweest va" berichten over massamoorden in Mozambique zullen door de Portugese autoriteiten worden gedwongen tegen het eind van het jaar Portugees gebied te verlaten, zo schrijft het Zuid- afrikaanse blad Rand Daily Mail. Volgens hel blad had men aan vankelijk de geestelijken met een het land willen uitzetten, maar later was besloten ze te laten blijven tot hun verblijfs vergunning is verlopen. De Rand Daily Mail schrijft voorts dat men zich zorgen maakt over de veiligheid van de vijftien jarige jongen Anto nio die verklaringen heeft af gelegd over een massamoord. De jongen, is door pater José Antonio Sangalo meegenomen uit zijn huis bij Tete en is se dert die tijd niet meer gezien. De Portugese autoriteiten zou den de jongen willen ondervra gen. Paus pleit voor latijn in liturgie In zijn gebruikelijke woensdag middagtoespraak heeft paus Paulus ervoor gepleit, dat weer meer aandacht zou wor den geschonken aan het latijns lied in de kerk. Hij zei dit nadat hij uitvoerig had gesproken over de nood zaak van het individuele en colleclieve gebed en van een voorzichtige doorvoering van de liturgische vernieuwing. Over het latijn in de liturgie verklaarde hij, dat hij van vele kanten het verzoek had gekregen om grotere aandacht te schenken aan het gebruik van het latijn in de liturgie. Letterlijk zei hij „Van veel kanten is ons gevraagd om voor alle landen vast te hou den aan de latijnse gregoriaan se zang van het gloria, het credo, het sanctus en het ag- nus dei. God geve, dat dit zo zij". |t Hamburg In alle stilte beijve- in Bonn geaccrediteerde di plomaten uit Azië en het gebied de middellandsche zee zich steeds groter wordende .stroom van antieke kunstschat ten uit hun landen naar West- Duitsland af te remmen die daar tegen harde Duitse mar ken aan de man worden ge bracht. Plet aanbod heeft intus sen zo'n omvang aangenomen dat zelfs professionele kunstver valsers die in zeer korte tijd hout, zilver, messing en brons '„antiek maken" en een oud keur op nieuwe gouden en zilve ren voorwerpen aanbrengen de kosten daarvan er niet meer uithalen. Het grote probleem bij het werk van deze diplomatieke „kunst rechercheurs" die een eind wil len maken aan liet leegplunde ren van hun vaderland, is het feit dat de invoer en verkoop yan echte kunstvoorwerpen noch in Europa noch in de V.S. illegaal is. Zo kunnen de diplo maten er wel achter komen wie de „grote" handelaars zijn, hoe hun verkoopnet er uit ziet en hoe zij deze kunstschatten op de wereldmarkt slijten. Over het al gemeen gaat het bij de op de Europese markt opduikende an tiquiteiten om zogenaamde re- produkties of kopieën. Dat wordt ook op-de rekeningen ver meld, maar zowel de kopers als de verkopers weten dat het ech te, eeuwenoude stukken'zijn. voorwerpen die in Birma voor 500 gulden worden gekocht. In Hamburg of Düsseldorf voor het tien- of vijftienvoudige worden aangeboden en verkocht. Op het ogenblik worden in Westduitse grote steden eeuwenoude Birme se boeddha-beelden in brons voor bedragen tot 50.000 gulden aangeboden. Hoog in de markt liggen b.v. onvervangbare kunstvoorwerpen uit de pago- denstad Pagan, in de elfde eeuw de hoofdstad van Birma. De „kunstrovers" hebben het in gan zeer gemakkelijk daar de hoeveelheid daar aanwezige kunstschatten praktisch niet te bewaken is. Tot voor kort werd noch in Rangoon noch op het vliegveld van Pagan de bagage van vertrekkende luchtreizigers onderzocht. De regeringen van Birma en an dere steden die bij voorkeur het werkterrein zijn, verdedigen hun culturele erfgoed uit een schier uitzichtloze positie. Veel kunst-smokkelaars bedienen zich bij hun duistere praktijken ook van de immuniteit van di plomaten zonder scrupules. De regeringen zijn vrij machteloos. Strenge controle van de toeris ten bij hun vertrek zou voor de deviezenarme landen nadelige gevolgen kunnen hebben. De verkoop in Europa en ii V.S. levert niet veel problemen op. Handelaars en musea inte resseren zich meestal alleen er voor of een aanbieder recht matige eigenaar is. Naar. de herkomst vragen zij slechts zeer zelden. De slachtoffers zijn de volken van Azië, het nabije oosten en het gebied van de Middellandse zee die waardevol le getuigen van voorbije cultu ren voor altijd verliezen. Noorwegen- Nederland rechtstreeks op tv en radio Hilversum - De NOS-televisie zendt woensdag 12 september een -rechtstreekse reportage uit van de interland-voetbalwed strijd Noorwegen-Nederland, die in het kader van de voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal in Oslo wordt gespeeld. De reportage is te zien van 18.55 tot 20.45 uur op Nederland I. "Ook de UOS-radio zendt een rechtstreekse reportage van deze. wedstrijd uit via Hilversum Een van de aantrekkelijke kanten van kerk concerten <is, dat soms musici een kans krijgen te solie ren met capaciteiten die zonder die concerten in te beperkte me om ook als de begeleiding eens even „uitzetten" wil, de hobo toch duidelijk de voor naamste woordvoerder te laten blijven. kring bekend blijven. Zo don- Bovendien maakte de hoboïste derdagavond weer in Kapel West; Hansje Gerritsen die als hobo-soliste optrad, bleek tech nisch en artistiek in staat te zijn op niveau te musiceren. Hansje Gerritsen's toonvorming is goed; ze produceert een toon die we soepel zouden willen noe men en van een voldoende volu- rie keer Manders: als expositie in zijn museum en uitgedragen door; op deze foto dus Kees Manders, die gistermiddag zijn museum aan het Amsterdamse Rembrandtsplein opende. van haar program echt muziek; zowel wat betreft de barok-so- nates van Willem de Fesch en Telemann, als in twee stem mingsstukjes van Benjamin Britten: „Pan" en „Arethusa", handig geschreven, zodat de hobo bekwaam in „Pan1' de fluit kan spelen, maar onder Britten's oeuvre toch tweede soort. Dan slaan we de prelude en fuga voor orgel, waarbij Britten een thema van Da Vittoria gebruik te hoger aan; organist Ben Fey koos voor de soms gecompli ceerde klank een boeiende regi stratie en loste alle ritmische problemen op. Ook in barok-werk speelde Fey bekwaam en zijn begeleiding van de soliste was uitstekend. G. v. L. KUNST EN KUNSTENAARS De schilderessenvereniglng ODIS exposeert van 1 t/m 23 septem ber in Panorama Mesdag, Zee straat 65b Den Haag. In het Beneluxhuis Nassauplein 38 Den Haag, exposeert van 6 t/m 22 september de Belgische schil der en schrijver Paul Snoek schilderijen en gouaches. In „De Volle Maan" wordt van 8 september t/m 14 oktober een tentoonstelling gehouden van projecten van de groep Hagen- Oosterwijk-Van Pieterson en van reliëëfs van Leen van Lopik. Organist J. H. Loen bespeelt op zondagmiddag 26 augustus het orgel aan de Laakkerk, Ising- straat 165 Der Haag. Hij zal .werken sppl»n van Boalmann, Bach, Maxfield, Festing, Lands man, Hdndel en Feike Asma. Op alle toeren klinkt muziek „Die Walkure" nieuwe glans voor oude glorie Muziiek-vrien'den en ope- ra-tfans wier hart voor Wagner niet onstuimig klopt omdat zijn artis tieke 'ideologie of perma nent heroïsme niet met hun gevoelens corres pondeert, maken nog al eens een uitzondering penhauer als zijn heldenvere ring wat naar de achter grond. Vermoedelijk is de grote ver dienste van de platen waar op dirigent Erich Leinsdorf zijn visie op „Die Walkiirc" heeft vastgelegd, wel juist een uitvloeisel van het feit Gré Brou- wenstijn in Wagner-rol dat hij in de muziek deze puur-menselijke aspecten zo'n duidelijk accent heeft gegeven. Terecht heeft Decca dan ook besloten de in 1962 op vijf platen vastgelegde „Walku re"-opname van Leinsdorf opnieuw in een eenvoudigj album uit te geven. (Decca 7 B B 125/129). Een opname die ons weer eens deed den ken aan de waarheid van het adagium dat een mens vaak tot zijn oude liefde terug keert. Er zijn na 1962 „Walküre"-uit- voeringen geweest die meer spectaculair en vocaal-kost baar leken; maar de cast waarvoor Leinsdorf tekende, heeft een brok artistiek ka rakter dat wij prefereren bo ven de perfectie van anda- ER1CH LEINSDORF lenig en vervoerend GRE BROUWENSTIJN goede Sieglinde voor Tristan-Isolde en „Die Walkure", volgens velen muzikaal het hoogtepunt van de Nibe- lungen-tetratogie. Bij „Tristan und Isolde" ligt de verklaring meer voor de hand dan bij „Die Wal'küre". Wij hebben de verklaring daarvan vooral in Wag ners persoonlijke om standigheden gezocht. Want in de tijd dat Wagner aan zijn „Walkllre" werkte, moet zijn relatie met Mathil- de Wesendonck zijn ontstaan. De smartelijke liefde die Wagner muzikaal tussen Siegmund en Sieglinde heeft geschilderd, lijkt de artistie ke vormgeving te zijn van de ontroering en hartstocht die Mathilde bij Wagner ver oorzaakte. Deze puur-mense lijke gevoelens drongen zo wel het sterk op hem inwer kende pessimisme van Scho- Een bijzonder detail is nog, dat hier Gré Brouwenstijn op het hoogtepunt van haar ope ra-carrière met Sieglinde een Wagner-rol zingt die haar dramatisch ligt. Mevrouw Brouwenstijn levert hier een prestatie van niveau, al wordt zij vocaal door de ij- zersterke Siegfried van Jos Vickers en de grandioze Bir- git Nilsson als Brunhilde overtroffen. Met Rita Gorr als Frlcka, Da vid Ward als Hunding en de viriele Wodan van George London toont de bezetting in RICHARD WAGNER gevoeligheid naast heroiek de hoofdrollen geen enkele zwakke plek. Maar wat tot het totaalresultaat minstens zo veel bijdraagt, is de orkes trale prestatie van het Lon- dens Symphony Orkest. Dit steekt de vocale koryfeeën feitelijk naar de kroon. Het beweegt zich onder Leins- dorfs leiding lenig in zijn be geleidende taak (bij Wagner vaak geen gemakkelijke op gave! en schept prachtige klankschilderingen in de lou ter instrumentale fragmen ten. Tenslotte, om de naamgeef- sters van de opera niet te vergeten de acht dames die de „Walküren" vertol ken, maken het begin van het 3de bedrijf (de „Hojoto- ho"-scène) tot .een sterk stuk. Heel andere kost die gebracht wordt in „Ontspunningsmu- ziek voor koningin Victoria"; zo luidt de ondertitel van de plaat welke onder no. S D D 369 bij Decca's label „Ace of diamonds" verscheen. Mu ziek dus van componisten die de muze dienden in de lange tijd dat Queen Victoria aan de overzij van de Noordzee de koninklijke dienst uit maakte. Daaronder componisten van wie de naam alleen in grote lexicons voorkomt', daaron der ook Felix B. Mendels sohn die vanwege zijn enor me invloed op de Britse mu ziek van vorige eeuw terecht in de verzameling een plaats kreeg. De meeste bijdragen zijn vo caal en worden gezongen door leden van het Purcell Vocal Consort; ter afwisse ling instrumentale soli onder meer voor viool (geschreven door prins-gemaal Albert die niet alleen als maecenas de kunst steunde) en een frag ment voor de ophicleide, zeldzaam koperinstrument dat het midden houdt tussen saxofoon en trombone. Vooral onder de vocale muziek op deze plaat zitten verras send goede stukjes, die uit muntend gezongen worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11