Unieke reddingswagen voor ongevallen op weg Kissinger volgt Rogers 1 op als minister van buitenlandse zaken £eidóc<2ouumi Taxichauffeurs eisen betere beveiliging „Lekker zitten" voor iedereen Motie tegen Allende aanvaard Succes voor Nader: luchttarief mag lager Kerken in Ulster verwoest 13% DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA SAN CLEMENTE (Californië) (AP) - President Nixon heeft gisteren bekendgemaakt dat William P. Rogers zal aftreden ais minister van buitenlandse zaken, en dat hij zal worden op gevolgd door dr. Henry Kissin ger. Rogers zal terugkeren tot zijn advokatenpraktijk in New York. Hij had, aldus de presi dent, al aan het eind van zijn eerste ambtsperiode van vier jaar willen aftreden, maar bleef aan wegens het zeer drukke werk. Dit omvatte het eind van de oorlog in Vietnam, het top- overleg met de Sowjet-Unie en de Europese veiligheidsconfe rentie. Dr. Kissinger zal ook blijven wat hij thans is, namelijk speciaal medewerker van de president voor zaken de nationale veilig heid betreffend. Nixon zei dat hij hoopte dat de senaat de benoeming van Kis singer snel in behandeling zal nemen in verband met belang rijke reizen naar het buitenland in de naaste toekomst van de toekomstige minister. Rogers, oud 60 jaar, was de laatst-overgeblevene van Nixons oorspronkelijke regering. De president zei dat hij het ver zoek tot ontslag met leedwezen had aanvaard en dat hij hoopte dat Rogers als adviseur be schikbaar zou kunnen blijven. Hij noemde de minister een van de voornaamste architecten van het buitenlandse beleid dat als een van de belangrijkste in de geschiedenis van Amerika kon worden beschouwd. Al weken wilden sterke geruchten dat Rogers zou heengaan en dat Kissinger hem zou opvolgen. Rogers had zich, al had hij dit nooit in het openbaar gezegd, niet bepaald gelukkig gevoeld in De laatste aanwinst van de ten toonstelling Lekker zitten" is dit zwarte kunststof model. Of het nu werkelijk zo lekker zit valt te betwijfelen, wie het toch wil proberen legt er 1100 gulden voor tafel. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Door ons zittenden leven worden we te dik w. zijn vatbaar voor hartinfarcten en wat dies meer zij. Om daaraan wat te doen gaan we massaal trimmen om dan thuisgekomen in een gemakkelijke stoel te ploffen. Want lek ker zitten willen we en doen we allemaal. Aansluitend daarop richtte het Bouwcentrum in Rotterdam (tegenover het Cen traal Station) een tentoonstelling in onder de titel „Lekker zitten". Tot en met 22 september staan er alle soorten en maten „lage" stoelen te kijk. De organisatoren hebben bij andere meubel tentoonstellingen in het verleden bemerkt dat er onder het publiek vooral belangstelling bestaat voor overzichtstentoon stellingen. Daaraan tegemoetkomend heeft het Bouwcentrum alles zo goed mogelijk op een rijtje gezet en wel naar prijs klasse. De goedkoopste uit de rij kost slechts 41 gulden. Het Is een kunststof exemplaar, verkrijgbaar in vier kleuren. De duurste stoel is er een van 2200 gulden, ook al van kunststof en te verzetten in verschillende standen. Men kan rustig stellen, dat de meest verwende zitters hier wel iets naar hun zin en waarschijnlijk zelfs ook naar hun beurs kunnen krijgen. De modellen zijn ultra-modern of uiterst klassiek, van hout (vooral veel voorkomend is eiken), kunststof, metaal. Leer blijft een blijver, ook waar het zitten betreft. De prijzen van de stoelen liggen voor het grootste gedeelte tus sen de 100 en de 600 gulden. Armstoelen, ligstoelen, fauteuils en uit elementen bestaande zit-lig combinaties, er is voor elk wat wils. Overtrokken met zuiv zalige zitter moet i leggen. kalfsleer en gevuld met dons. Voor deze en dan wel 1899 gulden op tafel kunnen De jeans-stoel, het spijkerbroek-stoel-ontwerp van de Amers- foorter Gijs Bakker heeft ook een plaatsje op de tentoonstel ling gevonden. Twee eikenhouten modellen, de stoelen dan. Ze zijn er met zadelzittingen, gewone zittingen, met en zonder kussens. Journalisten door Vietkong gevangen SAIGON (AP) Vijf verslagge vers, onder wie de directeur van het bureau van het Franse persbureau Agence France Presse (AFP) in Vietnam en een correspondent van het Duit se televisiestation ZFD). zijn gisteren ongeveer 65 km ten noorden van Saigon gevangen genomen door een patrouille van de Vietkong, zo heeft de woordvoerder van AFP bekend gemaakt. Allen zouden onge deerd zijn. De vertrekkende en en dr. Henry Kissinger. zijn ambt omdat dit werd over schaduwd door Kissinger die in feite de grote man was achter het Amerikaanse buitenlandse beleid. Rogers heeft de laatste tijd ook duidelijk doen blijken dat hij zich niet kon verenigen met de betrokkenheid der regering in de zaak-Watergate, zeggend dat de aktiviteit der „loodgieters" niets te maken had gehad met de nationale veiligheid. Die operatie der loodgieters was uitgevoerd door een speciale groep onderzoekers die' door de president in het leven was ge roepen om lekken op te zoeken volgens welke gegevens van het Witte Huis in de openbaarheid terecht kwamen. Twee dezer loodgieters, E. Ho ward Hunt en G. Gordon Liddy, hadden in 1971 ingebroken in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg, de man van de Pentagon Papers. Het zelfde tweetal had ook de in braak in het Watergate-gebouw geregeld. Van Dam onder vuur ALS OMBUDSMAN BTJ DE VARA heeft staatssecretaris Van Dar I bij zijn post diverse klachten ter behandeling voorgelegd gekrege Nu ligt staatssecretaris Van Dam in de clinch met partijgenoten ii Amsterdam die ontevreden zijn over het doorgaan van de huurver hoging voor bepaalde woningwetwoningen. De boze Amsterdams» socialisten dreigen zelfs met actie, wanneer Van Dam niet zorgt da de harmonisatie van de huren voor duplexwoningen wordt herzien Niet leuk voor Van Dam die de zoveelste linkse bewindsman is di< ontdekt hoeveel gemakkelijker het is een program te maken of an dermans beleid te kritiseren dan zelf iedereen tevreden stellen. Als het nog even duurt komt Van Dam nog onder vuur te liggen bij de VARA; door een klacht bij de nieuwe ombudsman tegen conse quenties van zijn huurbeleid. „DE MAAT IS VOL" AMSTERDAM De Amsterdam- een snellere hulp als dat nodig se taxichauffeurs zijn het toene- is". mende geweld beu. Beducht Sommige chauffeurs durven geen het steeds groter wordende opdrachten meer naar de Bijl- DRIEBERGEN ln alle landen ter wereld wordt koortsachtig gezocht naar een 100 procent foutloos reddingssysteem bij onge valion op de snelwegen. Het nantal ongeval len neemt toe. De snelheid waarmee slachtoffers gered kunnen worden, houdt daarmee geen gelijke tred. Sinds een half jaar is in Amerika een „auto- snelwegreddingswagen" in gebruik, een ge heel omgebouwde „luxe" wagen, een Grem lin van American Motors, die alle mogelij ke reddingsmiddelen bij zich heeft. Als ambtelijk Den Haag ja zegt zullen binnen kort op de Nederlandse wegen eveneens zulke redingswagens gaan opereren. De rijkspolitie, die er uiteindelijk mee moet gaan werken, is reeds bijzonder enthou- Deze Gremlin mensenredder heeft een in drukwekkende hoeveelheid hulpmaterialen aan boord. Zo is naast een poederblusseir een tank met 80 liter blussohuim gemon teerd, zogenaamd „licht water" voorts be horen tot de standaarduitrusting een zuur stofkoffer, een sterke lier, en verbandma terialen, waaronder een zogenaamde trau- makft. De speciaal voor deze auto gecon strueerde brancard maakt het mogelijk van het slachtoffer röntgenfoto's te maken zonder deze van de brancard te tillen. Daarnaast is een „reddingsschaar", een ap paraat dat in staat is met 4500 kg kracht te scheuren, snijden, splijten, knippen, en doorboren van metaaldelen enzovoorts, deel van de uitrusting. aantal molestaties is een comité opgericht, dat vanavond een openbare vergadering belegt, waarvoor alle 1200 taxichauf feurs van de hoofdstad zijn uit genodigd. ,Het lijkt er op dat wij vogelvrij verklaard zijn", aldus woord voerder Biesenbeek, die memo reert dat de laatste twee weken vier maal een taxichauffeur in ernstige moeilijkheden kwam, de laatste maal in de Bijl) meer waar een jonge passagier die niet wilde betalen de chauf feur een gat in het hoofd sloeg. De chauffeurs eisen een apart mofoilofoonkanaal zodat ze al leen een knop hoeven in te drukken om alarm te geven. „We weten dat de politie een personeelsgebrek heeft, maar we hebben toch wel recht op SANTIAGO (RTR) Het Chi leense lagerhuis heeft gister avond een motie aanvaard waarin op de militaire leden van het kabinet «en beroep wordt gedaan, „onverwijld maatregelen te nemen om presi dent Salvador Allende te dwin gen overeenkomstig de wet te regeren". De motie die de steun had van alle oppositiepartijen, werd aanvaard met 81 tegen 47 stemmen. Terwijl het lagerhuis in geheime zitting bijeen was, belegde Al- lende een vergadering van de veiligheidsraad waarin de op perbevelhebbers van de strijd krachten en de voornaamste mi nisters zitting hebben. Waarne mers zien in de stemming een aanwijzing dat de oppositiepar tijen die tezamen in beide hui zen van de volksvertegenwoordi ging over de meerderheid be- schikken, een nieuw krachtig of fensief hebben ingezet tegen de marxistische president. Eban viegt nooit meer met BOAC JERUZALEM (DPA) - De Israë lische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gezwo- BELFAST Gisterochtend vroeg meer" met een mermeer te nemen, terwijl deren geen Surinamers meer willen vervoeren. Ook denken de chauffeurs aan het vormen van speciale knokploegen. „De maat raakt vol. Er moet een betere beveiliging komen, anders gaan we zelf een paar duidelijke voorbeelden stellen". WASHINGTON (RTR1 - De be kende Amerikaanse strijder voor de belangen van de consu ment Ralph Nader heeft giste ren een belangrijk succes ge boekt op het gebied van de luchtvaarttarieven op de Trans atlantische route. Het ohf van beroep in Washington bepaalde dat de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart (CAB) ta riefverlagingen die buitenlandse maatschappijen hebben voorge steld, niet mag verbieden. Deze uitspraak zal vrijwel zeker lei den tot een nieuwe tarievenoor- log. In het begin van dit jaar waren besprekingen over een nieuw ta rievenstelsel vastgelopen, door dat Amerikaanse maatschappij en zich verzetten tegen verla gingen, die buitenlandse lucht vaartondernemingen onder lei- ding van de Westduitse Lufthan sa hadden voorgesteld. Daarop kwamen leden van de IATA overeen de tarieven te handha ven op het peil van 1972. De IATA heeft voor begin oktober een nieuwe conferentie over de tarievenkwestie belegd. Ver scheidene vorige bijeenkomsten hebben niets opgeleverd. Door de overheid gesteund buiten landse maatschappijen bepleiten doorgaans tariefverlagingen, terwijl de Amerikaanse onder nemingen ijveren voor hoge; tarieven. In Driebergen is gisteren de nieuwe reddings-wagen getoond. Het supersnelle voertuig, dat maar liefst vijftig duizend gulden kost. Is niet alleen gebouwd om snel bij een ongeluk te kunnen komen, maar is tevens brandweerwagen, uitgerust met snijbranders en andere kraak-apparatuur, maar doet tevens dienst als ambulance. Minister dupeert hockey- kampioen schap DEN HAAG - Het Kamerlid Du Chatinier (KVP) heeft minister Vredeling van Defensie ge vraagd terug te komen op zijn besluit de genie geen baileybrug te laten bouwen ten dienste van het wereldkampioenschap hoc key in Amstelveen. Het Kamer lid vindt dat noodzakelijke oefe ningen zo zinvol mogelijk moe ten worden ingepast in het maatschappelijk leven. Hij wijst er bovendien op, dat door het intrekken van toestemming die was gegeven, de organisatoren van het hockeykampioenschap al eerder door zijn voorganger in grote moeilijkheden zijn ge komen. Toltarieven Zeelandbrug gaan omhoog België: stop op studenten uit buitenland (Van onze correspondent) BRUSSEL In een interview met het Brusselse blad Le Peu- ple heeft de Belgisch» minister van onderwijs Calewaert bekend gemaakt dat voortaan nog slechts 2 procent buitenlandse j studenten aan de Belgische uni versiteiten zullen worden toege laten. Dit geld voor studenten uit Europa en Amerika, niet voor studenten uit ontwikke- j lingslanden. Het percentage bui- j tenlandse studenten was voor heen bepaald op 5 procent. De beperking is ingegeven door be grotingsmotieven. België wordt overstroomd door studenten uit andere „rijke" landen, waaron der vooral ook Nederlanders, omdat daar ofwel een studenten stop is vastgesteld, ofwel de stu diegelden te hoog zijn. Die toe vloed wordt België nu te duur. Handleiding brandveiligheid van inrichtingen Bedrijf mogelijk dicht om lawaai HAARLEMMERMEER (ANP) Burgemeester en wethouders van de ge meente Haarlemmermeer overwegen de apparaten- fabriek „Bosscher N.V." in de buurtschap „Cru- quius" te sluiten. Dit naar aanleiding van klachten die zijn ontvan gen van kantoorpersoneel van en nabijgelegen we genbouwmaatschappij, war een geluidsterkte van 80 decibel werd geme ten. Het gemeentebestuur wilde de fabriek direct sluiten, mar hebben nu de direc tie een week de tijd ge geven maatregelen te treffen. Er zouden plan nen bestaan een geluidwe- rende muur te bouwen (Van een onzer verslaggevers) Middelburg - Gedeputeerde Staten i Den Ilaa8 Er komt binnen niet van Zeeland hebben een voor-1 le lan8e uJd een behandeling stel ingediend om de toltarieven v0°r de brandveiligheid meer voor de Zeelandbrug te verho gen met elf procent. Daartegen- over staat dat het de bedoeling is de Haringvlietbrug uiterlijk 1 januari 1974 tolvrij te maken. vliegtuig te reizen van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, nadat twee veiligheidsagenten de BOAC zijn bagage en de koffers van zijn vrouw door zocht hadden. Volgens de Israëlische pers heeft het gebeurde zich voorg op 6 augustus toen Eban met zijn vrouw Suzan en twee lijf wachten van Londen naar New York wilde vliegen. Een van de BOAC-agenten wilde ook Eban en zijn vrouw fouilleren. Neerlandici con presseren ijn twee r.k. kerken in de plaats Ballymena, 30 km ten noordwesten van Belfast, door bommen verwoest Een woord voerder van het Britse leger heeft meegedeeld, dat er geen slachtoffers zijn, hnewel voor de ontploffingen niemand was ge- LEIDEN (ANP) Uit 24 landen schuwd. worden ongeveer 70 docenten in 'es van het Britse leger de Neerlandistiek aan buiten- nog steeds naar dege- Iandse universiteiten verwacht nei die dinsdag twee mortier- voor de driejaarlijkse conferen- granaten hebben afgevuurd on ten, die van 27 tot en met 31 au- een legerpost in een katholieke gusius in Leiden en Noordwij- wijk van Belfast. kerhout wordt gehouden. richtingen voor verzorging of verpleging. Die handleiding, zo- pensioen voor wei bestemd voor de overheid alsvoor de houders van de in- richtingen, wordt opgesteld door I de subcommissie brandveiiig- heid van de interdepartementale j stuurgroep bejaardenbeleid. I Minister Van Donrn (CRM) deel- j de naar aanleiding van vragen van het Kamerlid mevr. Garde- niers (KVP) mee, dat door de verantwoordelijke autoriteiten de brandveiligheid van de in- richtingingen voortdurend wor den bezien. Het ligt volgens hem voor de hand, dat in oude-|'Iot deze belangrijke verbetering re gebouwen niet dezelfde graad van de pensioenrechten kon van brandveiligheid kan worden worden besloten dank rij de vrij verkregen als bij nieuwe gebou- gunstige resultaten over het wen. boekjaar 1972. glazenwassers UTRECHT (ANP) - Het bedrijfs pensioenfonds voor het glazen wassers- en schoonmaakbedrijf heeft besloten de pensioenrech ten van de ruim 11.000 werken de en gepensioneerde deelne mers per 1 januari 1974 met dertien procent te verhogen. Vragen over reisbeperking ambtenaren DEN HAAG (ANP) - In aanslui ting op vragen van het VVD-ka- mcriid Ploeg over de reisbeper king voor militairen naar lan den achter het IJzeren Gordijn heeft het PvdA-kamerlid Koet hof vragen ingediend over de reisbeperkingen voor ambtena ren van het departement van buitenlandse zaken. Die beper kingen gelden voor vakantierei zen naar communistische lan den met uitzondering van Joe goslavië. In een toelichting stelt het kamer lid dat bij het ministerie nog steeds het voorschrift geldt dat ambtenaren van dit departement die voornemens zijn privéreizen te maken naar landen „achter 't IJzeren Gordijn, van dit voorne men melding moeten maken bij de departementsleiding mot op gaaf van reisdoel en reisdatum. Verschillende maatstaven hij plaatsing eerste-jaars DEN HAAG (ANP) Het besluit van de „Centrale commissie aanmelding en plaatsing eerste jaars-studenten" om voor het cursusjaar 1973—1974 voor gym- basium-B-kandidaten andere kriteria aan te leggen dan voor het cursusjaar 1972—73 is naar de mening van de Kamer leden Ter Woorst fKVP), Ver- maat (ARP) en Tilanus (CHU) in strijd met de toezegging van de minister dat zij, die een 7'/i of hoger als gemiddeld eind- examencijfcr behaalden direkt toegang verkrijgen. De Kamer leden dringen er op aan de door de centrale commissie begane „onbil ijkheden" op de kortst mogelijke termijn te herstellen. Naar hun mening is door de handelwijze van de centrale commissie grote verwarring en rechtsonzekerheid ontstaan bij ouders en studenten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9