KORFBALLERS ALLEN IN EEN GROTE FAMILIE GEMINI- KANGEROES VERJONGD INTERNATIONAAL JUBILEUMTOERNOOI DE ALGEMENE Fides Pacta- Vertrouwen moet blijken 1 sport r~~ Illlllll—IIHBII PAGINA 5 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT 55 55 VOORSCHOTEN Het eerste herenteamb van Gemini-Kange- roes is dit jaar drastisch verjongd. Coach John Kwestro kan namelijk dit jaar niet meer beschikken over ex-internationaal Piet van Zwieten en over aanvoerder Taconis. Eerstgenoem de vertrok naar Gerard de Lange (Rotterdam) terwijl Taco nis naar het Oosten des lands verhuisde. Het team moet dus noodgedwongen een beroep doen op de jeugd, hetgeen natuur lijk wel positief is voor de ontwikkeling van de vereniging. Geprobeerd wordt nog om Hans Oudeman „terug te winnen". Hét grote probleem bij Gemini-Kangeroes is het gemis aan een sponsor. Met het eerste team in de le divisie en het tweede slechts één klas lager blijken de kosten zo hoog te zijn, dat die niet alleen door de vereniging opgebracht kunnen worden. Omdat sponsoring in de volleybalwereld welhaast een normale zaak is geworden, dreigt tevens een „leegloop" naar andere clubs. Hoofdaanvaller Piet van Zwieten was de eerste die be zweek voor een aanlokkelijk aanbod. "Toch heeft ook Gemini Kangeroes wel wat te bieden aan een eventuele gegadigde. Behalve de heren spelen de dames namelijk ook nog op lan delijk niveau en zijn de prestaties van de junioren zeer aan moedigend te noemen. In totaal werden afgelopen seizoen maar liefst 11 kampioenschappen behaald. Het bestuur zal het probleem van een sponsor dan ook weer naar voren halen op de jaarlijkse aigemene ledenvergadering en hoopt alsnog tot een oplossing te komen. Ook dit jaar zal Gemini-Kangeroes weer ruimte bieden aan de zogenaamde recreatie-Volleyballers. Een bevoegd trainer is op dinsdag van 19.30-21.00 uur in de Parkzaal aanwezig (ach ter het Gemeentehuis). Liefhebbers kunnen meespelen in de Voorschotense Recreatie Competitie welke medio oktober van start gaat. Gespeeld wordt onder andere tegen de politie, het gemeentehuis en enkel? wijkteams. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij de heer Smit, Hofweg 13, tel. 5465. Jongens en Meisjes vanaf acht jaar kunnen ook al „op" volleybal bij Gemini-Kangeroes. Onder eiding van een gediplomeerd leraar LO leren zij de basistechnieken en spelen wedstrijden op een verkleind veld. Waarschijnlijk start er dit jaar ook een com petitie voor de jongste volley'ers, welk gespeeld zal worden op de zaterdagen. U kunt uw kindere opgeven bij N. Cok, tel. 5475. De trainingen voor de jeugd zijn op dinsdag van 16.00- 17.00 uur en op zaterdag van 13.30-14.30 uur. De competitié veldkorfbal staat weer voor de deur en om voetbalmoeheid al bijvoorbaat enigszins te voor komen, hebben wij aan dat korfbal een gehele extra sportpagina gewijd. In samenwerking met onze me dewerker Ruud van Vliet zijn we eens nagegaan hoe het er met de „Leidse" clubs voorstaat en hebben dat verwerkt in een soort „prognose" voor de competi tie. Er hebben zich nogal wat veranderingen voorge daan -fusies, wisselingen etc.- en dat kunt u alle maal lezen in het hieronder afgedrukte stuk. De in deling van de clubs uit Leiden e.o. hebben we er vol ledigheidshalve maar bijgedaan. Een ander stuk be treft verder nog een toernooi van het jubilerende De Algemene. Het eerste weekeinde in septem ber gaat de eerste korfbalcom petitie onder toezicht van de KNKV van start. De samenwer king tussen de twee bestaande bonden, KNKB en CKB, vond voor 1 juli alleen plaats in com petitieverband. De samensmel ting van de twee bcndslichamen is nu volledig. De wijziging 1" de naam is niet de enige veran dering in de korfbalwereld ge weest, want nadat Ir. Duns, die jarenlang op de voorzittersstoel van de KNKB had gezeten, op gestapt was, werd Cor van Dijk als eerste man in Het Koninklij ke Nederlandse Korfbal Ver bond benoemd. De nieuwe bond is voornemens het bondsbureau van Rotterdam te verplaatsen j naar Zeist en buurman te wor den van de KNVB. Ook spel- technisch werden enige veran deringen doorgevoerd. Alle vrije worpen, waaronder dus ook de strafworp, moeten worden geno men op een afstand van 2,5 me ter. Tevens is nu toegestaan bij microwedstrijden 2 spelers ot speelsters ongeacht blessures te vervangen. Veranderde er in de korfbaltop het een en ander, ook in de Sleutelstad trokken enige korf balzaken de aandacht. Idealist Link maakte het aan korfbal clubs rijke Leiden één vereni ging armer door het oude Fluks en het iets jongere Vicus Orien- tis aan elkaar te koppelen, het geen een verhuizing tot gevolg had. De Algemene moest naar de Leidse Hout, waar Vicus vandaan trok om op de Zoeter- woudse Singel de fusie met het Korfbalprognose daar aanwezige Fluks te reali seren. Organisatorisch zit de nieuwe combinatie Fides Pacta al goed in elkaar, maar wat zijn de verwachtingen van de komende competitie? Voorzitter Jan de Haas: „We hebben dit seizoen één ooel voor ogen en dat is handhaving van de huidi ge (overgangsklasse) positie. Komen we verder, dan is dat meegenomen" Het eerste team, dat onder de kostbare handen van Jan Wals gekneed moet worden tot een homogeen team, kan nog niet bekend gemaakt worden, maar wel kon De Haas onze vraag: „De Vicuskern zal wel overheersen", bevestigend beantwoorden. De verschillende spelopvattingen (De Haas: „Bij Vicus speelden de dames in het goaltjes maken altijd een grote rol") van Vicus en Fluks ma ken het werk van Wals niet ge makkelijk. Jan de Haas: „De infiltratie van enkele Fluks-spe- lers zal niet gemakkelijk verlo pen, maar daarentegen zal de Vicuskern moeten wennen aan de trainingsmethoden en taktiek de oefenmeester." Wals laat zijn pupillen in de voorbe reiding drie maal per week op draven, maar tijdens de compe titie zal het aantal trainingen tot 2 teruggebracht worden. Jan de Haas, die het vertrek van Jan Sjerdijn naar De Algemene als een groot verlies beschouw de, deelde nog mee dat Fides Pacta op zaterdag 25 augustus een „openingswedstrijd" speelt tegen een nog onbekende tegen stander. Van Hoofdklasser De Danaïden is minaer spectaculair nieuws te meiaen. Aiies bieet bij het oude, al is de terugkomst van „routi. nier" rrans aasman (ou; naar ae Scholieren wei ais meuw.je te kwaiuiceren. Pasman komt overigens (nog) niet in de eer- Sie seiectie, aie toch weer be werkt worat door Gerard Bos. De Leidse Hagenaar bewaart alle geneimzinmgneid rond zijn team, nat hoogstens op twee piaatsen gewijz.ga kan worden, nvenais vorig seizoen won l>e Danaïden, nu zens met inval lers, „riet Zuicientoernooi", waarin enkele jeuguspeeisiers werden geprooeeid. Het optre den van de „nieuwelingen" werd een succes. Het vorige jaar kon duidelijk met zo ge kwalificeerd worden maar de Leidenaars hebben afgelopen zondag opnieuw bewezen er nog degelijk bij te horen. Wij ver wachten dan ook in het laatste jaar van Bos (als trainer) een plaats in of dicht bij de top. De Danaïden maakt a.s. zondag haar opwachting op het Algeme- netoernooi. Gerard Bos blijft nog één jaar bij Danaïden (foto rechts boven). Voor Tempo hier tegen Jodan Boys zit er een hoge klassering in dit seizoen (foto onder). Frank Pasman wéér terug op zijn oude nest (foto links boven). vrij oude KNS kern. Bovendien is net werkklimaat voor KNS er niet gunstiger op geworden door de terugkomst van Pams en de aanwezigheid van andere grote le Klas jongens als Sperwers, Rozenburg, Swift (Amsterdam) en DEVD. Bij KNS is Hans Fi- lemon weer teruggekeerd en dat kan misschien inspireren tot een betere resultatenreeks. ïn de 2e Klasse wil Crescendo dit jaar alles op alles gaan zetten om promotie naar de le Klasse te bewerkstelligen. De Groen Witten krijgen in dit verband een zware training opgelegd van trainer Ruud Niessing, die zijn pupillen ter verbetering van de conditie regelmatig het Kat- wijkse strand opstuurt. Voorlo pig zal Crescendo al een belang rijke steunpilaar moeten mis sen, want Piet l'Amie zal door de ziekte van Pfeiffer de start van de competitie niet meema ken. Een geduchte concurrent voor de Leidenaars Is natuurlijk weer Phoenix, dat vorig seizoen op een haar de bovenste plaats miste. Crescendo, dat met nage noeg dezelfde ploeg de aspira ties wil gaan waarmaken, zal echter wel constanter dan vorig seizoen moeten spelen, toen na een sterk begin een vrij zwak vervolg kwam. De Leidenaars verloren het eerste oefenduel van Fides Pacta eervol met 7-1» terwijl ook deelname aan het in ternationale Algemene toernooi op het programma staat. In 2 B krijgt debutant Top uit Sassenheim het bijzonder zwaar zich temidden van geroutlneer- Korfbalprognose de 2e Klassers te handhaven. Top, dat zich een overtuigende promovant mag noemen, zal zich moeten richten op de pres taties van Terheyden en Merwic en mogelijk Bolnes. Het Dordtse Quick is duidelijk favoriet. Ons Eiland, vorig seizoen tot afda ling naar 2A gedwongen, is ln een louter zaterdagafdeling ge plaatst. Een hoge klassering voor de Roodbroeken lijkt ons mogelijk, maar dan zullen de Leidenaars uit Zuid West wel geinspireerder aan het werk moeten gaan dan afgelopen jaar. In de derde Klasse C gaat het Alphense Tempo aan haar 2e landelijke avontuur beginnen. De Zeskampstadbewoners lieten vorig seizoen al een uitstekende indruk achter en de nu wel aan wezige routine kan de prestatie curve van Kanaries omhoog doen lopen in deze vrij zware afdeling. Onze verwachting is dan ook, dat Tempo hoog gaat eindigen, vooral ook omdat er voor Tempo geen lastige klan ten als Fluks en Velocitas bij zitten. Deze twee clubs zijn met Fiks uit Oegstgeest ingedeeld ln ie derde Klasse D. Fiks, dat pas eer. trainer heeft kunnen aantrekken, speelt nogal wissel vallig, wat van Velocitas en Fluks eveneens gezegd kon wor den. Zodra één van deze teams de constante vorm aan de dag gaat leggen, dan kan de bezet ter van de bovenste plaats wel eens in de buurt van Leiden ge vonden worden. ODI en Vitesse zijn geduchte promotie jagers in dit gezelschap. UoofdklnK.rArchipel Amsterdam, Blauw Wit Amsterdam. De Dnnal- •Ion I.rlilrn, I uw Ins Dordrecht. F<>r- tuna Delft. Die Haghe Den Haov:. Luto Arr Den Ham Zuiden Rotterdar don. Allen Wcei It: Dn Algemene Lel. J HKV Den K Zaandijk Kook n/d Een uiterst moeilijk seizoen gaat debutant in de Overgangsklasse De Algemene tegemoet. Als eer stejaars is handhaving op zich al een zware opgave, maar bij de kampioen van IB van vorig seizoen zijn enkele speelsters gestopt. Betty Stouten en Ineke Thijssen keren niet meer in de Blauw Witte gelederen terug, waarvan vooral het vertrek van Ineke Thijssen in Algemene- kringen als een uiterst zwaar verlies wordt gekenmerkt. Trai ner Filemon hoopt deze vacante plaats te bezetten met de talent volle, maar zeer jeugdige Hen- neke Redel (16), die echter al Voor de andere plaats zijn nog twijfels. Wat het herenzestal be treft valt de keuze moeilijker, want de komst van Herman Mulder (ex-Crescendo), Jan de Boer (ex-Vicus) en Jan Sjerdijn (ex-Vicus) maakt vooral dour laatstgenoemde de keuzemoge lijkheid voor Filemon alleen maar groter. Sjerdijn, die zeker een vaste plek in Algemenes eerste kan krijgen, wordt echter nog tien maanden belemmerd door liet verblijf in de Marine. Training vindt 2 maal per week plaats, waarvan éénmaal op het Katwijkse strand. Het oefenpro gram van de Blauw Witten be vat na het duel tegen Deetos, Top uit Sassenheim en één week Korfbalprognose voor de competitie het eigen in ternationale toernooi. Pernix, klasgenoot van De Alge mene en Fides Pacta, gaat de zaken dit jaar strak aanpakken. De nieuwe man Balkhoven, die volgens v. d. Kooy helemaal „gek van korfballen" is, heeft n.l. als eis gesteld dat er twee maal per week getraind dient te worden, wat voor de meesten nogal zwaar valt. Dat dit nieu we gezichten in Pernix' topteam tot gevolg kan hebben is logisch temeer daar trainer Balkhoven de beschikking heeft over een grote en homogene selectie groep, waaruit maar heel moei lijk een keuze gemaakt kan worden op dit ogenblik. De Am sterdammer, die ook als coach gaat optreden, hoopt zijn en thousiastme over te brengen op de ,,top twintig" van de Oranj Kragen. Nieuwelingen bij Per nix zijn de jeugdige meisjes Bo ter en Bert v. d. Ley (ex Oran je Nassau). Alice Tieleman stopt halverwege het seizoen, waarin Christine PEra in een lager team gaat spelen. Rob Karstens gaat een mogelijke doorbraak forceren, terwijl Daan Vreeken na een jaar rust is teruggekeerd. Kees de Rooy heeft zich teruggetrokken. De oefencampagne voert Pernix te gen sterke tegenstanders: For- tuna, Die Haghe en mogelijk PSV. Bij Zuiderkwartier, dat na een dramatische strijd met De Alge mene in de Eerste Klasse moest blijven, zijn enkele mutaties ge weest. Zo vertrok trainer V. d Horst naar Rozenburg, wat vol gens Wim Broers voor beide partijen beter was. Zowel Ruud v. d. Horst als Zuiderkwartier wilden iets anders en beiden vonden dat. Bij de Geelblauwen is de training nu o.l.v. Hen Zierikzee, die zich ln dit verband beeft terugge trokken uit de spelerskring van ZKW. Alleen in noodgevallen zal Zierikzee opgeroepen wor- den.broeers ziet de indeling „wel zitten", maar stelt tegen over zijn optimisme de nuchtere conclusie: ,,We doen net als vo rig jaar. We zien wel hoe ver we komen en denken nog ner gens aan.". Bij Zuiderkwartier vertrok na een éénjarig verblijf Co de Haas (naar Fides Pacta), waarvoor echter de gevaarlijke Jimmle van Daim terugkeert. Voot' het overige zal ZKW's eerste team weinig van gezicht veranderen. KNS heeft het vorig seizoen net voordelig kunnen afsluiten en het Eerste Klasserschap behou den. Dit jaar moeten de Oegst- geestenaren o.i. weer gaan knokken, want de Oranje leiding heeft nog steeds geen duidelijke vervanging gevonden voor de Korfbalprognose HEP Purmcrend, DTV Amxtcrdnm, Excelsior Hilversum, On* Hul* Rot terdam, Ready Den Haan, De Re- Wo«t IB: DEVD Amsterdam, DKC Delft. Groeon Geel Wrmer. KNS Oer*t|tee<.t, Pami Den Hons. Rozon- DES Delft, Jodan Boys Gouda, KOAG Krimpen n/d IJ»*., Morwedo Dordrecht, On* Llli.iid Lelden, VEO Voorburg. Haag. Mcrwlc Dordrecht, OflCR Rotterdam. Quick Dordrecht, Ter heyden Terheyden, TOP 8a»«en- Zuld W«*t 20: Cre.rrndo Lelden, b elkv etten I.eur. Eureka Rotter- HSV Den Haag. ODO Dor- Zuld Wen Nassau VlanrdliiRcn, RVVR Rhoon, Tempo Alplien ann de Rijn, Thor Rotterdam, SuglUa Ridderkerk, Vnl- to De Lier, Ventura Sport Strljen. inde, Oranje drecht, Snel Dordrecht. Vrlorllu» Leiderdorp, VltciKO BurcndrcchL e«. Hoofdkla**e At Allen Weerbaar 2 Amsterdam, Blauw Wit 2 Amrtcr- dam. De Danaïden 2 Lelden, Deetol 2 Dordrecht. Fori una 2 Delft. Luto 2 Amsterdam. On* Elberneat 2 Den On* Elbernei Rohdn 2 Amsterdam. Snmot 2 Utrecht. - l Zuiden 2 Rolti In het kacUr van het 40-jarig bestaan van de Leidse korfbalclub De Alge mene wordt komend weekeinde op de velden van de Leidse Hout een internationaal toernooi gehouden. De nieuwe bewoner van het ex Vi cus terrein heeft door de gedwon gen verhuizing de gelegenheid ge kregen de serie wedstrijden opti maal te laten verspelen. Het inter nationale toernooi, het slotstuk van de festiviteiten rond het jubileum, is uniek voor Nederland. Tot nu toe zijn er wel internationale toer nooien geweest, maar dat gebeurde onder auspiciën van de Bond. De Algemene is er in geslaagd drie buitenlandse clubs naar Leiden te halen. Zaterdag, wanneer voorna melijk de jeugd in actie komt, is het Duitse Grün Weiss de trekpleis ter. De duitsers komen met een se nioren ploeg uit in afdeling 2e klasse regionaal. Het i am uit Cas- trop-Reuxel krijgt een unieke gele genheid kennis te maken met het Nederlandse spel, zoals dat uitge voerd gaat worden door een 3/4 combinatie van De Algemene en TOP, Tempo, KVR en Emma. In de adspiranten afdeling zijn de teams van Crescendo, Emma. Phoenix, Tempo en De Algemene vertegenwoordigd, terwijl bij de pupillen op het Haagse Emma na, waarvoor Madjoe in de plaats komt, dezelfde verenigingen deelne men. Zaterdag begint het toernooi om 11.30 uur. De laatste wedsrijd is om 16.00 uur. Zondag wordt het internationale ge beuren vervolgd met verreweg het interessantste gedeelte. In de Hoofdklasse afdeling komt de Bel gische kampioen Riviera uit tegen de Danaïden, Pams, Samos en De Algemene. Ook in de le klasse KNKV staat een zeer boeiende reeks wedstrijden op het programma. Crescendo en het Engelse B.F..C. gaan de strijd aan binden met de reservisten van de Danaïden en Samos, die beiden in de Res.Hoofdklasse van KNKV uit komen, en het 2e team van De Alge mene. De Engelsen, die zaterdag al in Leiden zullen arriveren, zijn het weekeinde te gast bij De Alge mene, Maandag keren de Londena- ren, die bij leden van de Leidse club ondergebracht zullen worden, terug naar de Engelse hoofdstad. Zondag wordt om 10.30 uur het startsein gegeven, terwijl om 15.45 uur het fluitsignaal voor de laatste wedstrijd wordt geblazen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5