Raadsleden bogen zich met studenten over de Leidse problematiek BEWTH MAAKT GEBRUIK VAN LEIDSE BURCHT Weg vrij voor contract met slachter Philip J Moet raadslid wakker worden om te stemmen Troef biedt aantrekkelijk programma in nieuw seizoen Taxichauffeur reed zonder W A-verzekering stad prabo-Leiden Duttende Gerkema probleem juridische commissie PAGINA 3 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT dtfjlÈIDEN De aankomende eer- stejaars studenten krijgen in deze introductieweek veel, zo niet te veel informatie te ver werken. Na zo'n drie dagen kennis maken met Leiden, de universiteit, de gemeente, ver enigingen en aanverwante orga nisaties raakt de lust om zich actief op een onderwerp of pro bleem te werpen bij velen een beetje uitgedoofd. Het was daar om begrijpelijk dat veel eerste jaars het gisteravond wat meer de passieve kennismaking zochten: zo trokken het sporton derdeel en de voorstelling in het LAK-theater, resp. film met fo rum en het programma „Draai tol", aanzienlijk meer belang stelling dan bijvoorbeeld het fo rum, dat met de toehoorders zijn licht liet schijnen op de Leidse werkgelegenheidssituatie. de mensa van Augustlnus wa- '■ren ongeveer 30 geïnteresseer den bijeengekomen om te luiste ren naar en te discussiëren met vertegenwoordigers van politie ke partijen uit de gemeente raad. In zijn inleidingswoord wees de forumleider, de heer Kamphuis, directeur van de welzijnsraad van Leiden, op de yerbondenheid van de maat schappij met de universiteit: ,,De universiteit is een stuk van de maatschappij". Daarom leg de hij de aankomende studenten de vraag voor: „Gaat u aan de universiteit studeren of in Lei den?". De verschillende forumleden be lichtten vervolgens elk een as pect van de werkgelegenheidssi tuatie; tussen beschouwingen over de eenzijdige werkgelegen heid in het verleden, over de so ciale gelaagdheid van de Leidse bevdl-king en over de aantallen werkelozen momenteel door, klonk de oproep van de heer Zunderman aan het adres van de studenten om te helpen in het clubhuis- en verenigings werk. De heer Oosterman toon de zich heel resoluut op de vraag uit de zaal of het wel te combineren was met de studie: „Het zou eigenlijk een voor waarde moeten zijn om te gaan studeren". De heer Kamphuis ging wat nader in op de vraag op welke concrete manieren de universiteit in zijn geheel meer betrokken moest zijn bij het wel en wee van de gemeente: „Ik zie drie mogelijkheden. Op de eerste plaats heeft het weten schappelijk kader een verant woordelijkheid t.a.v. deze stad. Verder moet er zuiniger omge sprongen worden met de intel lectuele energiebronnen. Laat men het potentieel niet verprut sen maar inzetten voor de stad; die moet er wat aan hebben. Op de derde plaats kunnen studen ten gewoon hun handen uit de mouwen steken bij projecten e.d." Vandaag was het Faculteitsdag in het programma van de intro ductieweek. De verschillende (sub)faculteiten gaven hun stu denten nadere informatie over de gekozen studierichting. Men kon tevens kennis maken met ouderejaars, leden van de we tenschappelijke staf, vakdispu ten en enige facetten van de stu die. Voor vanavond is er een gevarieerd programma opge steld waarin veel plaats voor vermaak is ingeruimd. boekhouden opleiding duits conversatie engels conversatie Een deel van het forum: v.l.n.r. H. Zunderman (DS '70), Kamphuis, forumleider, P. Taffijn (VVD), mevr. V. d. Blom (CPN), B. Oosterman (D'66) enM. v. Aken (PvdA). Het terrein van De Burcht vormde gister avond het decor voor een van de merk waardigste theatergebeurtenissen die Lei den ooit heeft meegemaakt. Uitvoerenden waren de leden van BEWTH, het Bewe gingstheater uit Amsterdam, en de voor stelling die zij verzorgden bestond uit een collage van beweging, dans, zang en mu ziek, uitgevoerd met de meest onverwachte en grillige kostuums en requisieten en vol ledig aangepast aan De Burcht en zijn om geving. De ongeveer dertig toeschouwers die zich rond acht uur op het voorplein verzameld hadden, zullen aanvankelijk niet geweten hebben wat hen overkwam. Twee in een soort witte monnikspijen gehulde muzikan ten brachten, aan weerszijden van het toe gangshek staande, een primitief maar intri gerend soort muziek voort, terwijl uit de poort van het bastion grote witte attributen, die nog het meeste weg hadden van reus achtige chips, langzaam de heuvel af kwa men wiegen. Na verloop van tijd werd het hek geopend en vond er een vernieuwde versie plaats van "De rattenvanger van Hameien". Voorafgegaan door een fluitspe ler maakte de groep „toeschouwers" een tocht van ruim een half uur over het burchtterein, waarbij voortdurend moest worden stilgehouden voor vreemde, maar toch vaak ook fascinerende bewegingsef fecten die soms werden begeleid door mid deleeuws aandoende troubadours-lyriek. Aan deze wandeling kwam een einde toen de hele groep eindelijk de grote poort van De Burcht binnenging, waar zich de rest van de uitvoering afspeelde. Het is uiter mate moeilijk een exacte omschrijving te geven van wat hier precies te zien was. Het dééd nog het meest denken aan de be kende klank- en lichtspelen, met dien ver stande dat de klank nu grotendeels vervan gen was door pantomime en beweging. BEWTH heeft op een uitermate knappe en geraffineerde manier gebruik gemaakt van de mogelijkheden die De Burcht biedt. Het feit dat sommige elementen wat al te naïef of langdradig aandeden werd ruimschoots gecompenseerd door de sfeer en het raffi nement van de uitvoering als geheel. Een bezoek aan De Burcht (tot en met 25 au gustus iedere avond om 20.00 uur precies! is iedere Leidenaar dan ook van harte aan bevolen, al was het alleen maar om De Burcht ook eens in een ander licht te zien. Vergeet u alleen niet iets warms aan te trekken. Uw recensent heeft dit nagelaten, maar hij heeft het geweten. Paul Korenhof LEIDEN Als de EEG-rlchtlij- nen verzwaard worden en er dus aanpassingen nodig zijn in het Leidse slachthuis zal het op de eerste plaats een belang zijn van de exportslachter Gebr. A. en L. Philip om met Leiden te In de juridische commissie, die gistermiddag het ontwerp-con- tract met Philip moest beoorde len, werd door dr. Cornelissens de vrees uitgesproken, dat al leen de gemeente bij een even tuele verzwaring van de EEG- eisen gedwongsn zal worden geld te gaan steken in het slachthuis. Hij wilde minstens een opening in het contract waardoor het mogelijk zal zijn, dat Philip in zo'n geval mee moet betalen, zoals hij ook voor de helft (twee ton) zal bijdra gen in de installatie van een kalverslachtlijn. e commissie kwam na een lange discussie tot de uitspraak, dat EEG-richtlijnen betrekking heb- dingswijze van het vlees. Als de exporteisen zwaarder worden dan wordt het eerst de expor teur daarmee geconfronteerd. Daarmee ontstaat vanzelf een onderhandlingssituatie tussen de gemeente en Philip. Het contract, dat de gemeente met Philip zal afsluiten, heeft zoals bekend een duur van vijf jaar. Alle commissies hebben nu hun goedkeuring gegeven aan de komst van Philip naar Leiden,zodat het thans wel vast staat, dat de gemeenteraad bin nenkort in laatste instantie goedkeuring geeft aan het con tract. 'J LEIDEN Ex-kabouter, te genwoordig PS P-raadslid Freek Gerkema heeft vorig jaar, de slaap der ont- schuldigem slapend, toch wel voor de nodige proble men gezorgd. ^Tijdens een raadsvergadering on der voorzitterschap van de toen malige loco-burgemeester Harm- sen was hij lekker onderuit gezakt en sij reageerde niet toen bij een stemming zijn naam was afgeroepen. Een aan wezig raadslid moet stemmen, het is zijn plicht om mee te werken aan de besluitvorming, zo zegt ongeveer d« wet. Gerke ma verzaakte al slapend zijn plicht en daarmee lag de vraag op tafel of de stemming nietig was of ongeldig. 5en vraag, die ook kan worden opgeworpen was of Gerkema ■met zijn gezwijg „blanco" ge stemd had, zodat hij toch wel weer meegeteld moest worden met het zgn. quorum. In dit ge val een klemmende vraag, om dat het bij die stemming weer eens moeilijk zat met de raads- ■verhouding en één stemmetje van beslissende betekenis was. Over het slapen van Gerkema (in stadhuistaal werd dat mooi „psychische afwezigheid" ge noemd) is door de afdeling alge mene zaken en bestuursaangele-1 genheden een nota geschreven, die gisteren in de juridische commissie werd besproken. Vrij j langdurig werd er over gespro ken, maar men kon nog niet tot een eindoordeel komen en een uitspraak hoe er voortaan door de voorzitter gehandeld moet ji worden als er weer eens een raadslid psychisch afwezig is en vergeten heeft zijn dutje elders in het Stadhuis te gaan doen. In dat geval zijn er namelijk geen juridische problemen, want dan is men niet in de vergadering waarin de argumenten naar vo ren worden gebracht en waarin een besluit moet worden geno men. Men was het er wel over eens, dat de stemming geldig was en dat de zwijger niet meegeteld mag worden bij het uitgebrach te stemmen, het quorum. Bur gemeester Vis zei, dat hij zich wel situaties kan indenken waarbij een raadslid zich van stemming wil en mag onthou den (rolconflictsituaties), maar het is fout als fracties of groe pen zich onthouden, weglopen of psychisch afwezig zijn. OEGSTGEEST De heer D. Iterson is een halve eeuw lid van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Bovendien bestaat zijn biljart vereniging, „Centraal", dit jaar 20 jaar. Reden genoeg om feest te vieren middels een receptie. Op de foto toont vice-voorzitter Iterson zijn kunnen even voor de fotograaf (Henk v. d. Ende). Hell Drivers botsen op de Lammermarkt LEIDEN Twee dagen lang (vandaag en gisteren) hebben de Hell Drivers molen de Valk en de Lammermarkt als toneel en decor gekozen voor hun spektakel dat ruim anderhalf uur duurt. Het auto- en motorcircusstunt- team- zoals ze zichzelf uitge breid noemen, bestaat uit zeven leden: Freddy Michael, Johnny Crash, Horsti Klaas, Auriol An derson, Monique Traber, A. Burstlein (Yogi) en Marcel. Het gezelschap dat al vanaf 1967 door West-Europa toert kwam voor het eerst in 1971 in Neder land. Het programma biedt een ruime scala van sensationele sprongen en botsingen; ook de komische noot ontbreekt niet in het geweld van krakende auto's. Vanavond om 20.00 uur kunnen cross-liefhebbers genieten van de show van de Hell Drivers. A. v. Gilst met pensioen LEIDEN De heer A. van Gilst zal vrijdag 31 augustus a.; dienst gemeentewerken van Lei den verlaten in verband met zijn pensionering. Sinds 1950 i: de heer van Gilst bij deze dienst werkzaam als technisch hoofdambtenaar. Hij was onder meer belast met het toezicht op het onderhoud van de gemeente lijke gebouwen. Op 30 augustus a.s. zal de dienst gemeentewer ken in besloten kring afscheid nemen van de pensioengerech tigde. LEIDEN Van 27 tot en met 31 augustus houdt Vormingscentrum Troef (Hogewoerd 57) "informatiedagen". Iedere avond vanaf half acht zijn jongeren van 17 tot 25 jaar van harte welkom. Ze kunnen kennismaken met het nieuwe programma, de mensen die werken in Troef, de ruimtes waarin gewerkt wordt en andere jongeren ontmoeten. Uiteraard Is inschrijving op een of meer aktivlteltcn dan ook mogelijk. Troef stelt zich ten doel om een sfeer te scheppen, waarin Jonge mensen zich thuis voelen, waar zij hun eigen mogelijkheden en on mogelijkheden kunnen ontdekken en waar zij serieus kunnen wer ken aan verbeteringen en veranderingen in hun eigen leefmilieu. Hierbij richt Troef zich vooral op de werkende jongeren, maar ook scholieren en niet-werkers zijn welkom. Men werkt bij Troef in project- en discussiegroepen van ongeveer twaalf man, onder vas te begeleiding van een staf- of deskundig gastmedewerker. Naast het uitgebreide programma, dat voor volgende week is opgesteld (met o.a. discussies, kreatief bezig zijn en lekker relaxen) is voor de deelnemers ook de mogelijkheid open gehouden om zelf een heel eigen groep met een eigen bestemming op te richten mits daar voldoende belangstelling voor is. De groepen presenteren zich tijdens de informatieweek ieder op hun eigen avond, d.w.z. op de dag waarop ze later ook werkelijk gaan draaien. Dit laatste gaat gebeuren vanaf 3 september. Op alle avonden zal ook alge mene informatie over Troef gegeven worden en dus ook over de andere groepen. Begin november gaan alle deelnemers op week einde om ideeën en ervaringen uit te wisselen om te bepraten hoe het in de groepen gegaan is en hoe er verder gewerkt zal worden. Troef als vormingscentrum is niet alleen. Nog 83 andere, soortgelijke centra bevinden zich in Nederland. Samen vormen ze de "landelij ke vereniging voor jonge volwassenen". Het werk wordt gesubsi dieerd door het Ministerie van Onderwijs, de Provincie en de ge meenten waarin deelnemers van de centra wonen. Bij elkaar krijgt Troef 85 procent van de totale lasten aan subsidie. Dat is niet voldoende om optimaal te kunnen draaien. Daarom wordt er van de deelnemers een bijdrage gevraagd: een tientje per vier weken als men deelneemt aan één activiteit, voor elke volgende activiteit acht gulden per maand. EZ IHH LEIDEN „Wat zou er van wet telijke aansprakelijkheid tegen over zijn passagiers terecht zijn gekomen als deze door de bot sing gewond waren geraakt en enige tijd op non-actief ge steld", zo vroeg de eofficier van justitie zich bij het Leidse kan tongerecht af. Hij nam het een 32-jarige Leidse taxechauffeur bijzonder kwalijk, dat hij zonder W.A. had rond geredene. Dat had men ontdekt, toen de man op de Oude Singel achterop een andere auto was gereden en de politie naar de papieren vroeg. Om de verdachte het brood niot uit de mond te stoteen wilde de officier het nog laten bij een voorwaardelijke intrekking van e de rijbevoegdheid. Wel eiste hij een boete van 50,- voor de bo ting en 250,- voor het onverze kerd rijden. De kantonrechter evonniste bij verstek conform. Buitenlandse Neerlandici vergaderen in Leiden LEIDEN Van 27 t/m 31 augus tus a.s. wordt het Vijfde Collo quium Necrlandicum, de drie jaarlijkse conferentie van do centen in de neerlandistiek aan buitenlandse universiteiten ge houden in Leiden en Noordwij- kerhout. Het colloquium is, in samenwer king met het ministerie van on derwijs en wetenschappen en het Belgische ministerie van na tionale opvoeding en Nederland se cultuur, georganiseerd door de Internationale Vereniging voor Nederlandistiek (I.V.N.). Er worden plm. 70 deelnemers verwacht uit 24 landen. De ope ningszitting en slotzitting vinden plaats in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit van Leiden, de overige zittingen in het Congrescentrum De Leeu wenhorst te Noordwijkerhout. Het colloquium wordt geopend door de plv. secretaris-generaal van het ministerie van O en W, dr. mr. G. J. Leibbrandt. In de slotzitting zal de Belgische oud minister en ere-vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van da EGKS, prof. dr. A. Coppé, zijn visie geven op de toekomst van het Nederlands binnen de Euro pese Gemeenschap. De Internationale Vereniging voor Nederlandistiek houdt op don derdag 30 augustus haar leden vergadering. Verder vermeldt het programma een avond in samenwerking met de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde, een bezoek aan het „Woordenboek der Nederlandse Taal" te Leiden en een excursie naar Rotterdam. Oud-Leidenaar dr. Deutman benoemd tot hoogleraar LEIDEN-NIJMEGEN Oud-Lel- denaar dr. A. F. Deutman is be noemd tot hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde aan de Katholieke Universiteit van Nij megen, waar hij onderwijs gaat geven in do oogheelkunde. Dr. Deutman studeerde medicij nen in Leiden en behaalde in 1965 het artsexamen. Van 1966 tot 1970 bekleedde hij het assis tentschap bij prof. dr. H. E. Henkes, hoofd van de afdeling oogheelkunde van de medische faculteit van Rotterdam. Hier promoveerde hij cum laudo tot doctor in de geneeskunde. Van af 1972 is dr. Deutman oogarts in de staf van het oogziekenhuis in Rotterdam en is hij tevens werkzaam als wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de medi sche faculteit in de Maasstad. de Leidse universiteit Benoemingen aan de Leldsa Unl- drs. N. Krijger benoemd tot wetensehnppelljk medewerker In vaste dienst bij de Faculteit der Sociale Wetenschappen, dr, J. H. J. van der Pot benoemd tot wetenschappelijk hoofdmede werker In vaste dienst bij de Faculteit der Letteren, drs. J, H. F. Crnbbendam be- .'hnppelljk mej. drs. C. VV. Fork benoemd tot wetenschappelijk medewerker le klus ln vuste dienst bij do Fa culteit der Letteren, dr. H. vun der Starre benoemd tot wetenschappelijk hoofdmetlewer- mej. drs, w. M. Bodar benoemd tot wetenschappelijk medewerker le klasse In vaste dienst bU de Fucultelt der Geneeskunde, tncj. drs. VV. J. Vri ezen benoemd :huppclljk medewerker mat bij de le klus ln Faculteit der Wiskunde etenschappen, Nu ll. MutUi schuppelljk hoofdmedewerker dagtaak) In vaste dienst bij de Faculteit der Geneeskunde, in w. Nannlng benoemd tot we tenschappelijk hoofdmedewerker ln vaste dienst bij de Faculteit der Geneeskunde, mevr. mr. M. V. Brulnlng-Volmer benoemd lot wetenschappelijk medewerker le klas (halve dug- taak) ln vuste dienst bij de Fa culteit der Rechtsgeleerdheid, drs. J. M. M. C. Moonen benoemd tot wetensehnppelljk hoofdmede werker ln vaste dienst bij de Faculteit der Sociale Weten schappen, drs P. Bruynlng benoemd tot we tenschappelijk hoofdmedewerker ln vaste dienst bij de Fucultelt der Sociale Wetenschappen. 196 woningen in De Gogh ALKEMADE B. en W. van Al kemade richten het vizier oo de toekomst met het tot het bquw- rijpmaken van het terrein gele gen ten westen van de Chrysan tensingel tot aan het industrie terrein, welk plan wordt aange duid met de benaming „UW VI-gebied". In dit gebied zullen 196 woningen worden gebouwd n.l. door de gemente 60 wo ningwetwoningen, 60 rpemie- koopwoningen, 6 premiehuur en 12 vrije sector woningen. Door de woningbouwvereniging Alke made zullen 24 woningwet- en 44 premiekoopwoningen worden ge bouwd. Van dit plan is een ma quette vervaardigd, welke in de commissiekamer bezichtigd kan worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3