Herman Pons teen nam plaats van Rinie Langkruis over en haalde eerste bronzen medaille binnen Hockey-elftal overklaste Kenia in één speelperiode CHIO ROTTERDAM KWAM LANGZAAM VAN START Henk van der Kraats tweede tekort kwam voor een triomf neusje Prima trainingstijd verraste Frans Mahn in Plymouth Vollebregt nam leiding US 1973 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 -7.15-9.' STUDIO 8.00 Di ell (a.l. DE UIT Bangla Cockej o. cm 4) 8.15, :helmet 5. DEL- 8) 2 30, rtstochl OELEN 8) 2.30, Vreemd jd (18) tO, 7.00, delaars 10. Het r San Sebastian - Op de eerste dag van de wereldkampioen schappen wielrennen, die in het zonnige San Sebastian worden gehouden, heeft Nederland al van zich laten ho ren. Herman Ponsteen behaalde gisteravond de eerste medaille voor de Oranjeploeg. Geen goud, ook geen zilver maar brons was genoeg. De vreugde was er niet mnnder om. De Nederlandse baancoach Frans Mahn kon het nauwelijks geloven. Zijn leerling Herman dekte de Nederlandse baan coach dat Herman Ponsteen een reële kans zou hebben op de wereldtitel. Ponsteen nog minder. De klok- „Spelenderwijs liet Herman 1.08.5 ihet overdekte wielersta- minuten in de training afdruk- dion van San SebasÖian, enkele duizenden toeschouwers een plaats hadden gevonden, wezen het toch uit. Herman Ponsteen, het ongekunstelde ta lent uit Nijverdal. was derde op de 1 km-tijdrit, achter de Pool KJerskowsky en de Rus Rapp, di.e beiden later gestart waren. De Nijverdaller was tevreden met zijn derde plaats (1.08.33). Even leek het er op, dat Herman Ponsteen, die volgens baan coach Frans Mahn een nog gro ter talent is dan de in -zijn da gen veel bejubelde Tiemen Groen, Nederland de eerste gou- Bescheiden den medaille zou bezorgen. Zijn ritten op de achtervolging had- D® bronzen ^medaillewinnaar den echter teveel van Ponsteens krachten gevergd om in de avonduren opnieuw „te vlam- ken. Er waren bovendien veel renners in de baan waardoor Herman geen goede trainingsrit kon rijden. Na overleg met Ri nie Langkruis, die onder die in druk was van de geweldige tijd, dn werkelijkheeid een wereld tijd, besloten we Herman toch te laten starten", aldus Frans Mahn, die in de Nijverdalse amateur de nieuwe achtervol- gingskampioen ziet. „Zoals hij rijdt is hij gewoon die sterkste amateur van de wereld. De re genboogtrui ligt in zijn bereik". San Sebastian ziet ook wel kan sen maar hij wil beslist geen fa voriet zijn. Daar is hij te be scheiden voor en te ongecompü- Na de uitslag verdween het ge zicht van Ponsteen in zijn han den. Huilend bleef hij op het reservebankje zitten.' De kus van Willy Kwantes, het Noordhollandse sprinstertje, dat in de middaguren was uitge schakeld, bracht Herman Pon steen terug in de realiteit. „Ik vind het fantastisch. Ik heb ge weldig gereden en ik zou met een achtste plaats al tevreden H-i praatjesmaker met sterallures. ,1.< i i op gezet. Mijn twee ritten hadden teveel van mijn krachten ge vergd om een regenboogtrui op de 1 km te pakken. Als je van tevoren weet hoeveel wedstrij den je op een dag moet rijden dan is de concentratie anders Nu moest ik al mijn krachten aan de achtervolging geven". ziijn geweest", stamelde het ta- In San Sebastian is Herman Pon- lent uit Nijverdal. „Ik voel mij steen i dn een geweldige vorm. De 1 riet vc !km-tijdrit heb ik er zo maar (bij gedaan omdat Frans Mahn het beter vond dat Rinie Langkruis niet zou rijden. Langkruis voel de zich niet goed". Baancoach Frans Miahn had nog een andere reden. Vlak voor de indeling van de wedstrijden ont- de gedoodverfde favo riet voor de achtervolgingstitel. Op de 1 km heeft hij al zijn kwaliteiten als pistier laten zien. De Nederlandse baansport, die na het vertrek van Peter Post en Tiemen Groen op het dode spoor staat, heeft weer nieuwe impulsen gekregen. Her- Met de handdoek ovt man Ponstcen is het superta- de vermoeienissen ii Een nachtelijke romance tussen een Finse zeug en een wild zwijn heeft een happy end gekregen: zestien biggetjes die ook duidelijk enkele kenmerken van de vader vertonen. Drie biggen zijn inmiddels overleden, maar de dertien overige doen zich hier tegoed aan het ontbijt. De vader is na zijn daad over de Russische grens verdwenen. lent. Hij is de man die de Ne derlandse baansport weer moet redden. In de series liet hij al zien wat zijn kwaliteiten waren. Na de Olympische kampioen Knut Knudsen (4.49.48) liet de Neder lander de snelste tijd afdrukken (4.50.70). In de kwartfinales was de Nijverdaller zelfs nog sneller (4.49.56) tegen de Westduitser Hans Lutz. Vandaag zal Pon steen opnieuw voor een krachts explosie moeten zorgen. Frans Mahn verwacht niet anders van hem. Ron Schuiten, de nationale achter volgingskampioen, struikelde in de series. Van de Nederlandse ploeg waren ook de dames sprintsters Minnie Brinkhof (vo rig jaar zilveren medaille) en Willy Kwantes te zwak. De Russische sprintelite toonde de grote vooruitgang bij het da rn eswLeirennen. Alleen Sheila Young, de Amerikaanse top sporter die in de wintermaan den schaatst en in ae zomer de wielersport een warm hart toe draagt, kon zich tussen de Oost- europese top handhaven. Haar trainer, de Deventenaar Peter Schotting, diie ook in San Sebas tian is, verwacht dat Sheila Young die Oosteuropese sprint- top zelfs kan doorbreken. „Ze is sterker geworden. Ze durft nu in de sprint zelf een demarrage te plaatsen. Vorig jaar toonde Sheila wel aanleg maar had een groot gebrek aan routine". Uitgeschakeld Geen Nederlandse sprintsfer dus bij de laatste vfier. Ook bij do amateurstayers, waarin Neder land In het verleden met Bert Boom de top aanvoerde, is Ne derland niet erg succesvol. De Jong werd in de serie uitgescha keld en zal zich via de herkan sing moeten pi'aatsen. Alleen Gaby Minneboo kon zich hand haven. Hij won overtuigend zijn serie en zal beslist de weg naar de finale wel vinden. In San Sebastian gonst het overi gens nog steeds van geruchten dat de wereldkampioen bij de professionals, de Belg Theo Ver- schueren, niet aan de start zal komen. De UCI handhaaft het standpunt dat de gangmakers dezelfde na tionaliteit moeten hebben als de rijders. Verschueren: „Ik start beslist niet. Ik wil achter Koch rijden en anders ga ik terug naar Bel gië. Vroeger heb ik wel eens aohter Meuleman moeten rij den. Ik durf dat niet meer te doen. Met Noppie Koch kan ik met mijnogend'ihr 'nctejd i. doen. Miet Noppie Koch kan ik met mijn ogen dicht rijden". Hoe de strijd om de gangmaker afloopt is nu nog een vraagte ken. De Amerikaan Mountford is in leder geval al door de UCI uitgeschakeld, want er is in heel San Sebastian geen Amerikaan te vinden die op de grote moto ren over de snelle piste will rij den. WIL VAN DER PLAS Een spelletje denkwerk is nooit weg, redeneren Paul Litjens en Andre Bolhuis, twee spelers van het Ne derlandse hockeyelftal, die in de rustige uren voor het wereldtoernooi schaken. PLYMOUTH De Nederlander Peter Vollebregt staat na twee races van de wedstrijden om de wereldcup in de solo-klasse in Plymouth eerste in het klasse ment. Hij werd twnede in de tweede race. De uitslag is: 1. Alex Stone (GB) 2. Peter Vollebregt (Ned). 3. Dick Coster (Ned* 4. Richard Lovett (GB), 5. Gates (GB). 6. Ronald van Vianen (Ned) Bob Toetenel (Ned), 13 Van Hel- voirt (Ned) 15. Baars (Ned). In verband met protesten is het al gemeen klassement nog niet be schikbaar. Demonstratie DEN HAAG - De V.V.O.N. (Vereniging Voetbal Oe- fenmeester Nederland) geeft maandag 27 augus tus een demonstratie op het terrein van VUC, aan vang 19.00 uur. Evert Teunissen, trainer van FC Den Haag. geeft technische- en taktische oefenvormen, met mede werking van een aantal contactspelers van de Zui- derparkers. Het publiek heeft gratis toegang en wordt na afloop in de ge legenheid gesteld om vra gen te stellen in bet club huis van VUC. LAREN Het Nederlandse hockeyelftal heeft woensdagmiddag op het terrein van Laren als laatste voorbereiding op het wereld beker toernooi, dat vrijdag in Amstelveen begint, een oefenwedstrijd ge speeld tegen Kenia en deze met 5-0 gewonnen. De stand was reeds na een helft bereikt. Onze landgenoten bij wie Ties Kruize, wegens een spierblessure in het rechter bovenbeen ontbrak waren in de eerste 35 minuten veruit su perieur en doelpunten van Wouter Leefers, Nico Spits, Paul Litjens en Jeroen Zweerts drukten dit overwicht uit. In de tweede helft toen voor Taminiau van Lidt de Jeude in de verdediging speelde, kre gen de Kenianen meer gelegenheid hun spel te ontplooien maar zij wisten dit niet in doelpunten uit te drukken. Behalve Ties Kruize had ook Ron Steens - licht geblesseerd aan een enkel - rust. Later in de middag werd het internationale hockeycentrum Amster dam officieel door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse hockey bond, de heer J. D. J. Idenburg in gebruik gesteld. Bij deze gelegenheid werd tevens de hockey-postzegel. die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de KNHB en het wereld bekertoa-.nocH is uitgegeven officieel door de heer H. de Jonge, hoofddirecteur van de posterijen aan de heer Idenburg aangeboden. WASSENAAR De verrassingen vielen gistermiddag op Duindigt weer als rijpe appels van de bo men en de uitbetalingen waren daardoor hoog. In de twee rennen was de overwinning van Henk van der Kraats met Jingo er een volgens het boekje maar Frans Van Deuren verraste vriend en vijand met de over winning van Riki Lashi. Bijna had Henk van der Kraats ook deze ren met Elder States men gewonnen. Maar hij kwam een neusje te kort. De rennen waren gisteren slecht bezet cn ook zaterdagmiddag is dat weer het geval op Duindigt. De grond is te hard voor de dure voeten van onze volbloeds. En daarom laten vele trainers hun paarden op stal staan. Het wordt tijd dat een «proefinstallatie In de Udcnhout-Pi ijs sprong favo riet Junior na dc sturt in de fout en kwam niet verder dan een tweede plaat». Kwik Han». ver met Tom Kooymon won. Henriette Signal boekte met Piet Strooper ook weer eens een overwinning. e wereldberoemde combinatie: David Brome met Manhattam VI, in beeld. Dit Engelse duo maakte de eerste dag van het CHIO-Rotter- dam meteen al een goed beurt. ROTTERDAM De eerste dag van het 26e CHIO Rotterdam heeft nog niet gebracht wat er gezien de kwaliteit van 'het deelne mersveld (met talrijke kampioenen en oud-titelhouders) verwacht mocht wor den. De drie springconcoursen, die woens dag op de terreinen van de Rotterdamse jockeyclub op het programma stonden, werden door veel deelnemers gebruikt voor een eerste verkenning. Tenslotte stond er nog niet zo heel veel op het spel. De eerste prijzen bedoegen achtereenvolgens 750, 500 en 1000 gulden en dat is een fractie van wat er de komende dagen nog te verdienen is. Alleen de barrage van het springconcoursom de prijs van de Rijn, de eerste kwalificatiewedstrijd voor de zondag te houden grote prijs van de Stad Rot terdam, gaf wat strijd te zien. Zeven combinaties hadden zich ontworsteld boven de malaise van de meeste deelnemers, die er een eer in leken te stellen zo veel mogelijk hindernissen voorgoed onklaar te maken. De beste van de zeven was oud-Europees kampioen Hartwig Steenken, die Kosmos foutloos rondleidde in 47,1 seconden. De Westduitser werd dit seizoen geplaagd door ernsti ge beenblessures en maakt in Rotterdam zijn rentree. De als laatste gestarte Brit Derek Ric- ketts sleurde Beau Supreme (door Melchior weer van de hand gedaan) nog bijna voorbij Steenken, maar kwam juist viertiende seconde te kort. De Maastrichtenaar Arno Neessen legde met Jum ping Amsterdam fraai beslag op de vijfde prijs. Hij maakte een fout op de laatste hindernis, een muur. Wereldkampioen David Broome gaf in het ope ningsnummer om de prijs van de Rotterdamse jockeyclub meteen zijn visitekaartje af. Als laat ste van de bijna zeventig combinaties greep de Brit met Ballywillwell sterk rijdend de eerste plaats. Hij onttroonde met een tijd van 72,1 se conden de Fransman Jerome Chabrol met Alle gro (74,8), die zeer lang de leiding had. Overigens eindigde Chabrol met een ander paard. Osiris C, ook als laatste met maar liefst veertig strafpunten. Hij moest daarbij tweemaal onverhoeds uit het zadel. De beste Nederlander was nationaal kampioen Henk Nooren, die met Ghana twaalfde werd. Het springconcours om de prijs van de amazones was een povere vertoning. Drie van de zestien deelneemsters werden gediskwalificeerd en slechts drie combinaties hadden minder dan acht strafpunten. Alleen de Belgische Beatrice Mer- tens (eerste) en de Europese jeugdkampioene, de 16-jarige Britse Debbi Johnsey, bleven foutloos. Een kleurrijke figuur ontbrak op de startlijsten. De Braziliaan Nelson Pessoa had zijn voorlopige in schrijving ingetrokken. De tijdrijder bij uitstek liet weten dat de conditie van zijn paarden mo menteel te wensen overlaat. De Nederlander Johan Heins kon vooralsnog zijn recente sucessenreeks (hij won enkele malen in Londen en Dublin) niet voortzetten. Hij heeft dit maal dan ook niet de besohikking over Thronfol- gere die nu hoofdeigenaar Alwin Schockemöhle were in het zadel moet dragen. De Ermeloër kan echter de komende dagen met Golden Dream en Antrieb ook een gooi doen naar de hoogste prij- De Westduitser Steenken op Kosmos was de laatste i wedstrijden verschenen. Maar het contact met CHIO-tahleau van cijfers rrljii van «Ie Rotterdamse Jorkcyeluh (concour» tabel a. lengte 612 m. 13 hlnd. 16 spr.. max. hoogte 1.40 m, max. tijd 105 «ec.): I. David Broome (GB) Ballywillwell 0 Ktrafpunt —72.1 «ec., 2 Jerome Chabrol (Fra) Allegro 0-74.8. 3. Francois Muthy (Fra) Taxi de S»r- tllly 0-75; 4. Adrlaens (Bel) Urbln 0—76.1, 6. Daout Bel; Inch Allah 0- 79e. Winkler (WDL) Jaeger- meister 0—80.3. 7. Stcenken (WDI,) Erie O—80.5. 8 Srhrlddo (WpL) Gute Sltte 0—81.9. 9. Flnk (Den) Mon Coeur 0-82 2: Robeson (GB) Wood Nymph 0-83.tf. 11. El tof (wit.) Sportsman 0—86.3, 12. Noaren (Ned) Ghana 0-88.2. Internationaal M'ringrnnrniir* tohel a, prijs van dc Itljn, lengte parcours) Zevn combinaties In de barrage. 1. Steenkcn (Wdld), Cosmos, 0 straf- punten 47.1 sec.. 2. Rlckoti* (GB). Beau Supreme. 0—47.5, 3. Robeson (GB). Grebe. 0-48.5. 1 Mncmahon (GB). Pennwood Forgcmlll. 446,7. 5. Neessen (Ned). Jumping Amster dam. 4-60,1. 6. Chabrol (Kr.). Fhot. 7-59.6, 7 Tyteca (Belg). Dolus 8-04,1. 8. Heins (Ned), Antrieb. 4—84,9. 9. Etter (Zwlt). Fregola. 488.8. 10. Wouters van den Ouden- weyer (Ncd). Sulcrno. 4—89,9. 11, Si mon (Oost) Flipper, 4—90,(7,12. Llg- ges Wdld), Fortius 4 92.9.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15